PRODAJA TELEKOMA NI BRISELU NIJE JASNA

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

U slučaju da Telekom Austrija kupi 51 odsto srpske kompanije, odnosno pristane na zahtev Vlade Srbije da poveća ponudu, licence za naš Telekom i VIP po zakonu neće moći da se spoje. Ni to, izgleda, Vladi neće biti preveliki problem. Neće to ugroziti konkurenciju (iako će dva od tri operatora imati istog vlasnika) jer, kažu, kontrolisaće ih RATEL. U međuvremenu, među dodatnim pitanjima Evropske komisije našlo se i jedno vezano za tender za Telekom. No, stranke se spremaju za izbore: DS-u bi najviše odgovaralo da to bude kraj godine. Čeda je (zbog kanibala) morao da se ujede za jezik. Turci su bacili oko i na beogradski aerodrom a ako na to ne pristanemo, razmisliće i o Jatu. Izetbegović je optužio Hrvate za ometanje formiranja Doma naroda u BiH a, kaže, nije baš čitava Vlada Srbije morala da dođe u Banjaluku. Amerikanci će možda da izmeste Bondstil, Kosovo više nije među prioritetima a Srbi neće da komuniciraju sa Euleksom. Hag sprema poternicu za Gadafijem. U Srbiji se stoji u redu i za hleb od juče, ipak može da se nađe i za 10 dinara. Sveštenik prešao u CPC, pa se pokajao. Mrkonjićev pomoćnik i funkcioner SPS-a uhapšen je juče zbog zloupotrebe službenog položaja. I dalje nas varaju na pumpama. Radnički je pobedio Partizan u Pioniru, a Nata je odustala od sporazumnog razvoda i sad traži pola kafane.

Revija kolekcije kupaćih kostima modne kuće Aimer na Nedelji mode u Pekingu

Nema spajanja licenci

Štampa nastavlja da se bavi evenutalnom prodajom Telekoma Austrijancima, a ovoga puta Danas piše da u tom slučaju VIP i Telekom neće moći da se spoje jer to zakon ne dozvoljava. Obe kompanije imaju licence za rad i u okviru njih obaveze koje moraju da ispune, a licence ne mogu da se spajaju. „Tako će u slučaju dogovora Vlade i Telekoma Austrija, na tržištu mobilne telefonije postojati, uz Telenor, i dva operatora sa istim vlasnikom“, stoji u tekstu. Sagovornik iz Vlade kaže za Danas da to ipak neće ugroziti konkurenciju na tržištu jer postoji regulatorno telo (RATEL) koje „pomno prati dešavanja i iz ponašanja dva operatora i njihovih finansijskih pokazatelja može da uoči neuobičajeno ponašanje“.

Politika piše da se veći deo dodatnih pitanja Evropske komisije koja su upućena Srbiji tiču pravosuđa, medija, policije, zaštite ljudskih prava, političkih stranaka. U oblasti o javnim nabavkama i zaštiti konkurencije, odnosno spajanja preduzeća kojima se bavila Komisija, pita se kakav su epilog ti slučajevi imali. U dopunskim pitanjima traži se pojašnjenje o ovom spajanju kad je u pitanju Delta Maksi, ali i kako se odvija tenderska prodaja 51 odsto Telekoma.

Telekom Austrija detaljno analizira zahtev Vlade da se poboljša ponuda i poveća iznos sa 950 miliona evra na 1,4 milijarde. U firmi su za Blic rekli da će razmisliti o mogućnosti, ali nisu želeli da otkriju da li će podići cenu. Njihova ponuda je uslovna, odnosno vezana je za odobrenje Komisije za zaštitu konkurencije da mogu da zadrže i VIP i Telekom za minimalno propisanu cenu od 1,4 milijarde koje traži Vlada.


Moskva-revija kolekcije jesen-zima 2011. ruskog kreatora Valentina Judaškina
(Yudashkin) na Volvo Nedelji mode u ruskoj prestonici (Volvo Fashion Week Moscow)

 

Izbori u decembru?

U Demokratskoj stranci su, izgleda, napravili plan za ovu godinu. Naime, čeka se da Srbija dobije status kandidata za članstvo u EU i da se pokrene proizvodnja novog modela Fijata u Kragujevcu a onda bi trebalo da budu održani i vanredni parlamentarni izbori. List Danas piše da je plan dogovoren u najbližem okruženju predsednika Srbije i DS-a Borisa Tadića. Ako stav Evropske komisije o srpskoj kandidaturi koji se očekuje u prvoj polovini oktobra, bude pozitivan, izbori bi odmah bili raspisani. „Entuzijazam i probuđene nade u bolji život kod birača zbog dešavanja oko Fijata i statusa kandidata brzo će narasti, ali će isto tako brzo i splasnuti“, kaže sagovornik Danasa i objašnjava da je zato važno da se brzo reaguje. List pominje da bi vanredni izbori mogli da budu održani 18. decembra. Vlast računa da bi se ovim datumom na neki način izašlo i u susret naprednjacima, što je važno zbog evenutalnih koalicija posle izbora. Takođe, procene analitičara su da DS-u odgovara da izađe manji broj birača, pa je kao datum pominjana upravo nedelja, 18. decembar, dan pred Svetog Nikolu.


Beograd - sastanak Upravnog odbora Projekta NATO Partnerstvo za mir (PZT)
Poverilačkog fonda za pomoć višku vojnog kadara, kojem su prisustvovali
predstavnici 18 zemalja donora

Čeda se ujeo za jezik

Predsednica Političkog saveta LDP-a Vesna Pešić podnela je ostavku na ovu funkciju u stranci, a Danas piše da je razlog bila izjava lidera partije o kanibalima u Africi. Ostavku je podnela još 23. marta, dan posle spornog komentara Čedomira Jovanovića u Skupštini Srbije. Ona je rekla da se radi o grešci koja bi mogla da se ispravi javnim izvinjenjem za lapsus jer „niti je LDP rasistička stranka niti je to njegov predsednik“. Jovanović nije uvažio ove argumente. Danas podseća na njegove reči 22. marta kada je, povodom stava Vlade o intervenciji u Libiji, poručio da ministar Vuk Jeremić „umesto što odlazi kanibalima u Africi, treba da reaguje na stradanje civila u Libiji“. Pešićeva je reagovala unutar stranke, nije javno izlazila sa svojim stavom jer, kako kažu u LDP-u za Danas, u to vreme niko nije ni obraćao pažnju na Jovanovićevu izjavu. Kada je incident izbio u javnost, Pešićeva je istakla da je postojala svest o grešci. Situacija se stišava nakon što je predsednica parlamenta juče primila ambasadore Alžira, Gvineje i Palestine, a sastanku je prisustvovao i čelnik LDP-a koji je izjavio da mu je žao ako je bilo ko u njegovoj izjavi „prepoznao omalovažavanje naroda i država, jer to nije tačno“.

U tekstu pod naslovom „Čedi dozvoljeno da vređa bez kazne“ Alo piše da je „ekspresna reakcija države iskazana povodom antisemitskih izjava pevača Miloša Bojanića i Maje Nikolić u rijaliti šou, izostala u slučaju rasističkih izjava lidera LDP-a usred Skupštine Srbije“.

Ni osnova ni pretpostavke...

Nakon što je predsednik LSV-a Nenad Čanak najavio da će u narednih sedam dana i zvanično tražiti sastanak sa ministrom policije Ivicom Dačićem sa zahtevom da se formira posebna policijska uprava u Vojvodini, Bojan Kostreš iz LSV-a objašnjava ovaj stav za Politiku. List podseća da je Dačić još prošle nedelje rekao da ovakav zahtev nema pravnog osnova za ovako nešto, kako u Ustavu Srbije, tako ni u zakonima niti u Statutu pokrajine. Potpredsednik Vlade Vojvodine i lider SVM-a Ištvan Pastor ukazuje pride na to da se na osnovu važećih zakona može formirati pokrajinska policija, „ali je problem u tome da li postoje političke pretpostavke za to“.

Turci hoće i aerodrom?

Tukiš erlajns koji je zainteresovan za kupovinu dela srpske nacionalne avio-kompanije Jat ervejz, želi da kupi i aerodrom „Nikola Tesla“, piše Blic. Vlada je s tim upoznata i navodno o tome ne razmišlja jer ne želi da proda jedno od retkih profitabilnih javnih preduzeća. „Turke, kako tvrde poznavaoci, mnogo više zanima aerodrom od Jata pa bi ovakav stav Vlade mogao da znači i njihovo odustajanje od pregovora o kupovini nacionalnog avioprevoznika“, stoji u tekstu u kojem se ističe i da su Turci zainteresovani za srpski aerodrom kako bi učvrstili svoju poziciju u regionu.

Niš - Maketa budućeg gradskog stadiona Čair, posle rekonstrukcije

Bojkot i preterivanje

Bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović u intervjuu za Danas kaže da je država ponovo u dubokoj političkoj krizi koja ovog puta dolazi iz Federacije. Naime, konstituisan je Dom naroda i izabrani su vlada i predsednik a da u tome nisu učestvovale dve najveće hrvatske nacionalne manjine. Izetbegović za krizu optužuje HDZ BiH i HDZ 1990. „Razlozi za formiranje ovakve vlade su daleko praktičniji, radi se o spasavanju Federacije od kolapsa u koji su je dva HDZ-a vodila kroz petomesečnu postizbornu blokadu formiranja Doma naroda. Kraj marta je bio krajnji rok za formiranje vlade, nakon toga bismo ušli u vakuum koji onemogućava usvajanje budžeta, vodi raspuštanju parlamenta, vanrednim izborima i tako dalje“, ističe on. Za održavanje sednice vlada Srbije i RS u Banjaluci Izetbegović kaže da Beograd i Banjaluka imaju pravo na specijalne odnose, ali da je „dolazak čitave Vlade Srbije u Banjaluku zaista preterivanje“. „To je demonstracija nečega što bi trebalo pripadati prošlosti“, dodaje Izetbegović za Danas.

Bajkonur - uređivanje spomen-parka, sa raketom Sojuz koja je u Zemljinu orbitu
ponela sovjetskog kosmonauta Jurija Gagarina, u zakupljenom ruskom kosmodromu
u Kazahstanu, u sklopu priprema za obeležavanje 50. godišnjice prvog leta čoveka
u kosmos (12. april 1961. godine)

Amerikanci sele Bondstil?

Američki ambasador u Prištini Kristofer Del najavio je za londonski vojnoobaveštajni mesečnik da bi čuvena baza Bondstil kod Uroševca, mogla da bude ukinuta. I to, kako prenose Novosti, zato što Balkan više nije na listi strateških prioriteta SAD. Portparol Kfora Hans Diter Vihter za srpski dnevnik kaže da će baza biti zadržana do daljeg i da je „verovatno u pitanju nesporazum“. Kfor, naime, nema nikakvih saznanja o eventualnom zatvaranju kampa. Del je, međutim, objasnio da Bondstil nije nekakva tvrđava interesa SAD u ovom delu sveta, već pre „vodenički kamen za mlevenje novca“. Održavanje baze je skupo i Amerika navodno ne želi da je drži duže nego što je „apsolutno neophodno“. „Može da se očekuje da će pritisak događaja u drugim delovima sveta, bilo da je reč o Avganistanu ili o rastućem talasu demokratskih ustanaka širom Bliskog istoka, jednostavno ’odvući’ pažnju kreatora politike ka aktuelnim pitanjima današnjice“, istakao je Del.

Sredozemno more - fotografija američke mornarice lansiranja krstarećih
raketa Tomahawk sa razarača SAD (Barry - DDG 52) po položajima u Libiji

Poternica za Gadafijem

Nijedna zemlja još nije ponudila da Moameru Gadafiju azil, prenose Novosti zaključke sa jučerašnjeg skupa ministara spoljnih poslova Evrope, Afrike, Bliskog istoka i Amerike u Londonu. Ministri se slažu da bi Gadafi morao da napusti Libiju, ali se još ne zna gde tačno. Iz Prelaznog nacionalnog saveta ističu da libijskom lideru mora da se sudi za zločine protiv naroda i da pobunjenici neće pristati ni na kakav kompromis. Glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda u Hagu, Luis Moreno Okampo najavio je da će uskoro raspisati poternicu za hapšenje Gadafija zbog zločina protiv čovečnosti. „Njegova se krivica već konkretizuje. Već se istražuje sedam slučajeva u kojima su bezbednosne snage navodno ubile nenaoružane civile u prvih 12 dana ustanka pobunjenika“, prenose Novosti.


Suda/Krit - pripadnici vazduhoplovstva Katara sa avionima Mirage 2000 u
vojnoj bazi NATO, na Kritu uoči angažovanja u misiji u Libiji

 

Pobunjenici prepustili naftne centre

Posle napada snaga Moamera Gadafija, pobunjenici su se juče povlačili ka istoku, prepuštajući naftne centre Es Sider i Ras Lanuf, piše izveštač Politike i objašnjava da su Gadafijevi protivnici „neorganizovane grupe sa različitim motivima u ovom ratu“. „Nemaju jedinstvenu komandu ni kontrolu, vozikaju se u pikapima i slikaju za televiziju. Kada gađaju iz protivtenkovskog ručnog bacača RPG cev drže u zakošenoj balističkoj putanji kao da iz daljine zalivaju baštu“, stoji u tekstu.

Tađura - posledice vazdušnog napada zapadnih saveznika nedaleko od Tripolija

Srbi neće s Euleksom

Odbornici SO severne Kosovske Mitrovice odlučili su da prekinu saradnju i komunikaciju sa Euleksom a predsednik opštine Krstimir Pantić objasnio je da misija EU nije statusno neutralna i da odstupa od svog mandata. „Euleks se u poslednje vreme sve otvorenije svrstava na stranu kosovskih institucija a sve u cilju njihovog jačanja.... Albanci i deo međunarodne zajednice koji je sponzorisao kosovsku nezavisnost novcem ubačenim sa strane, a reč je o iznosu od oko sedam miliona evra, pokušavaju da pridobiju građane srpske nacionalnosti kako bi prihvatili opštinski pripravni tim i kupili poverenje građana“, kaže Pantić za Pravdu.

Nemački ministar odbrane Tomas de Mezijer obišao je komandu KFOR u Prištini

U red za hleb od juče

„Zbog krize i nemaštine veliki broj brađana Srbije kupuje i jede hleb od prethodnog dana, koji se uglavnom prodaje po ceni od 10 do 25 dinara“, piše Pres. List navodi da se u mnogim gradovima čak svakodnevno formira i red za kupovinu ovakvog hleba, podsećajući da pekari traže poskupljenje „kao da nisu ni svesni... da je za veliki broj žitelja hleb osnovna životna namirnica“. U Srbiji se godišnje pojede 30 odsto više hleba nego u EU. Ministar trgovine Dušan Petrović rekao je da je Vlada svesna ovog problema i da sprema „ozbiljan paket mera“, kao i da neće izaći u susret pekarima po pitanju poskupljenja.

Obilne kiše prouzrokovale su poplave na tajlandskom ostrvu Koh Samui i ozbiljno
poremetile sve vidove saobraćaja, posebno vazdušni

Lažirali ratne traume

Ministarstva rada, odbrane i policije sprovela su istragu po pitanju kriminalistički obrađenih dosijea korisnika boračko-invalidske zaštite i pokazalo se njih 28 odsto zapravo ima falsifikovane dokumente i nalaze na osnovu kojih dobijaju novčanu nadoknadu. Kako za Politiku objašnjava pomoćnik ministra rada Miro Čavaljuga, jedan od motiva za istragu je bilo hapšenje organizovane grupe koja je ilegalno nabavljala neophodna dokumenta za dobijanje prava na ovu naknadu. Pronađeni su dokazi da je veliki broj ljudi koristio ove papire, a stizale su i pritužbe da ima ljudi koji nisi bili „ni dva dana na frontu“ a dobijaju invalidsku penziju, kaže Čavaljuga.

Prebegao u CPC, pa se pokajao

Doskorašnji novosadsko-lovćenački protojerej kanonski nepriznate Crnogorske pravoslavne crkve Vojislav Miljanić (37) za Novosti kaže da se gorko kaje što je prošle godine napustio SPC i prešao u CPC. Zbog toga ga se, kako kaže, odreklo mnogo rođaka u Crnoj Gori, Srbiji i Hrvatskoj, i sada moli njih, kao i SPC, za oproštaj. „Miljanić je posle 53 dana službovanja u Vojvodini ’video svog boga’ i gorko se pokajao“, pišu Novosti i navode da je Vojislav u utorak pismeno obavestio mitropolita CPC da skida mantiju razočaran anarhijom i neispunjenim obećanjima. Iste večeri uputio je i pokajničko pismo mitropolitu crnogorsko-primorskom Amfilohiju.

Vijetnamski sindrom

Poslednji slučajevi svirepih ubistava koje su počinili bivši policajci, piše Pres, ukazuje da je posttraumatski poremećaj počeo da uzima danak u Srbiji. Serija ubistava je posledica vijetnamskog sindroma a stručnjaci procenjuju da od toga pati oko 15 odsto populacije koja je direktno ili indirektno učestvovala u ratovima od 1991. do 1999. godine. Iako od vijetnamskog sindroma obično pate ratni veterani, kod nas „nije zaobišao ni civilno stanovništvo“.

Uhapšen Mrkin pomoćnik

Pomoćnik ministra za infrastrukturu Milorad Ilić (59), načelnik Kolubarskog okruga Miloje Obrenović (43) i još pet osoba je uhapšeno juče zbog sumnje da su zloupotrebili položaj i pribavili protivpravnu korist od dva miliona evra u privatizaciji valjevskog preduzeća „Jablanica“. Sumnja se da su položaj zloupotrebili 2006. godine kada je Ilić bio član UO „Jablanice“ a Obrenović direktor Poreske uprave, filijale u Valjevu. Novosti podsećaju da je Ilić diplomirani pravnik i funkcioner SPS-a koji je u dva mandata od 1992. do 2000. bio predsednik Skupštine opštine Valjevo. Sadašnja Vlada imenovala ga je za pomoćnika Milutina Mrkonjića za drumski saobraćaj.

Pres podseća da je Obrenović kadar G17 plus i da ga je takođe Vlada imenovala za načelnika Kolubarskog okruga. Ministar Mrkonjić je izjavio da će na jednoj od sednica pokrenuti postupak za suspenziju Ilića, ali je istakao da, koliko je obavešten, radi se o sumnji za krivično delo pre nego što je počeo da radi u njegovom ministarstvu.

Ode Ceca na Kipar

Pevačica Svetlana Ražnatović, protiv koje je podignuta optužnica zbog prisvajanja novca pri prodaji fudbalera i posedovanja oružja, moći će i dalje slobodno da putuje, piše Pravda. Ona nema zabranu napuštanja prebivališta ili zemlje, a kako list nezvanično saznaje, Ražnatovićeva planira da u najkraćem roku otputuje, najverovatnije na Kipar. U sudu su podsetili da se za osam godina koliko je trajala istraga, ona uvek uredno odazivala na pozive, te nije bilo potrebe da se izriče ova zabrana niti da joj se oduzima pasoš. Iz Višeg suda takođe kažu da, s obzirom na proceduru, Ražnatovićeva verovatno neće biti na optuženičkoj klupi pre kraja leta.

Glavna tužiteljka Srbije Zagorka Dolovac kaže za Blic da je tužilaštvo skupilo čvrste dokaze u predmetu protiv pevačice. Podizanje optužnice, kaže ona, još jedna je potvrda „da nema zaštićenih“.

Alo objavljuje da je Ražnatovićeva zainteresovana za pregovore sa Višim tužilaštvom o sporazumnom priznanju krivice. Neimenovani izvor lista kaže da je pevačici „više muka od cele te priče... večitog razvlačenja i izvlačenja te priče iz rukava“ i da nije sigurna da li želi da ide na suđenje koje bi produžilo agoniju.

Krađe na pumpama

Poslednjih meseci uhapšeno je tridesetak ljudi zbog krađe na pumpama, a prijave vozača su sve češće. Pumpadžije varaju na najrazličitije načine, piše Pres, najčešće preko brojčanika koje šteluju da pokazuju da je sipano više nego što jeste. Poslednje hapšenje desilo se pre dva dana kada je u akciji „pištolj“ privedeno troje ljudi zbog varanja na pumpama NIS Jugopetrola u Grockoj i Rumi. Uzimali su od pet do 32 odsto od količine koja se navodno prodavala.

Radnički pobedio Partizan

Košarkaši Radničkog pobedili su Partizan u trećem kolu Superlige u Pioniru sa 96:91 i tako zadržali stopostotni učinak. „Potvrdu sjajnih rezultata ove sezone u NLB ligi Kragujevčani su potrvdili i u domaćem takmičenju, poslavši šampiona na kolena“, piše Blic i prenosi da je i Hemofarm pobedio Metalac sa 78:67.

House of Pain na Egzitu

Na glavnoj sceni 12. Egzita u julu nastupiće sastav The House of Pain koji se proslavio hitom Jump Around, piše Blic. Sa fanovima u Novom Sadu proslaviće 20. godišnjicu i ponovo se okupiti, posle duge pauze. Bend je radio samo pet godina, iako je pomenutom pesmom i albumom iz 1991. dostigao multiplatinasti tiraž. Radi se o hiphoperima irskog porekla.

Nataša traži pola kafane

Pres piše o „neočekivanom zapletu u brakorazvodnoj parnici“ pevačice Nataše Bekvalac i vaterpoliste Danila Ikodinovića. U telefonskom razgovoru, stoji u tekstu, Dača je vređao Natašu, a pevačica je odmah odustala od sporazumnog razvoda i rešila da bivšem suprugu traži da vrati polovinu para koje je uložila u otvaranje kafane, što je oko 40.000 evra.

Danilo je, piše Alo, priredio i nezaboravnu zabavu novoj devojci upravo u svom restoranu povodom njenog 34. rođendana.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...