PRIŠTINA LOBIRA PRED SAVET BEZBEDNOSTI UN

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Priština nedeljama lobira kako bi pred sednicu Saveta bezbednosti UN 29. avgusta povećala broj zemalja koje su priznale jednostranu nezavisnost. Sve je više afričkih država koje su dale svoje „da“, pa stručnjaci upozoravaju da će Beograd imati poslednju priliku da na njih utiče na skupu Pokreta nesvrstanih u Beogradu. Vlada je navodno tražila da se gej parada održi posle 15. septembra, jer Evropska komisija neće u svoj izveštaj uvrstiti događaje iz druge polovine meseca. Političari se javno utrkuju ko će pre da osudi paradu i tako skupi političke poene. Paketi za prvu pomoć će izgleda ipak moći da se dopunjuju a jedne novine su izračunale da bi kupovinom novih, na njih otišlo ukupno oko 37 milijardi evra. Gorivo u Srbiji nikako da pojeftini, iako je na svetskom tržištu cena nafte u poslednja dva meseca pala za oko 20 odsto. Porodilište koje su u Požarevcu počeli da grade Miloševići, biće završeno parama iz EU. Polovini dece u Zajači nađeno je olovo u krvi. Andrija Drašković je, kažu, iz zatvora sagradio vilu a mladić, čiji je iskasapljen leš pronađen u Zvezdarskoj šumi, ubijen je zbog droge. I u Berlinu se pred izbore igra prljavo. Gorbačov je iskritikovao Putina. Kaže, kastrirao je izborni sistem. Pešić je ipak došao u Zvezdu a Ceca je na poziv navijača s Marakane u četvrtak, izašla na terasu.

Poslednja prilika - nesvrstani

Jačanje diplomatskih odnosa i skup Pokreta nesvrstanih, idućeg meseca u Beogradu, mogli bi da zaustave ili bar uspore novi talas priznavanja nezavisnosti koji najviše dolazi iz afričkih zemalja, piše Danas. Sagovornici lista kažu da to ne treba da iznenađuje, jer su zemlje pod sve jačim uticajem SAD. Profesor FPN-a Predrag Simić ocenjuje da će beogradski sastanak nesvrstanih biti „poslednja prilika“ da se zaustavi afričko priznavanje, jer je Priština u ofanzivi „a Srbija trpi udarac za udarcem“.

Novosti pišu da Priština već nedeljama lobira kako bi pred sednicu Saveta bezbednosti UN 29. avgusta, povećala broj zemalja koje su priznale jednostranu nezavisnost. „Ova ofanziva deo je dobro razrađenog strateškog plana za postizanje punog priznavanja Kosova, koje je prištinsko ministarstvo spoljnih poslova usvojilo pre nekoliko meseci“, stoji u tekstu. List navodi da je imao uvid u dokument na oko 30 stranica, gde se između ostalog navodi da će biti uložena velika finansijska sredstva i politički napori da se Prištini obezbedi stolica u najvažnijim svetskim organizacijama kao što su UN, EU, NATO.

EU određuje datum gej parade..

„Evropska komisija određuje datum Parade ponosa“, piše Alo. Naime, organizatori ovogodišnjeg „Prajda“, kako objavljuje list, našli su se pod pritiskom vlasti da manifestaciju održe posle 15. septembra, kada bi trebalo da bude zaključen godišnji izveštaj o napretku Srbije na putu evrointegracija. U izveštaj EK neće moći da uđu događaji iz druge polovine septembra, pa je Vladi bitno da se visokorizična gej parada odloži, kaže neimenovani sagovornik lista.

..A političari skupljaju poene

Blic piše da još nema ni okvirnog datuma izbora a da su društvene teme već podređene skupljanju predizbornih poena. Među temama kao što su EU, Kosovo, javna preduzeća, našla se i gej parada. „Lideri stranaka, svesni da podrška gej paradi u Srbiji ne donosi biračke glasove, trude se da je što jasnije osude“, stoji u tekstu u kojem se navode izjave ministra policije, gradonačelnika Beograda, predstavnika opozicije. Zaštitnik za manjine Nevena Petrušić upozorava za ovaj list da „izjave kojima se osuđuje manifestacija mogu da podstaknu nasilje i da ga na neki način opravdaju“.

Zakon o svojini spreman za raspravu

Odbor za privredu i finansije Vlade usvojio je juče Nacrt zakona o javnoj svojini, koji će biti na javnoj raspravi do 31. avgusta. Vicepremijer Božidar Đelić rekao je da će novi zakon, kao i onaj o vraćanju oduzete imovine, biti usvojeni do polovine septembra, „čime će biti omogućena reforma javnog sektora i oslobođen višak imovine kod javnih preduzeća za priliv stranih investicija“. Politika prenosi i da je Đelić istakao da su definisana opšta dobra koja neće moći da budu prodata i privatizovana. Radi se o prirodnim bogatstvima, mineralne sirovine, izvori mineralne i termalne vode, vodotoci, prirodna jezera. Oni će ostati u vlasništvu države i mogu se dati samo na korišćenje.

Vučić o „otvorenim kartama“

Zamenik predsednika SNS-a Aleksandar Vučić u intervjuu za Pravdu kaže da narod treba da odluči ako dođe do dileme – EU ili Kosovo. Na pitanje o eventualnom budućem rešenju za pokrajinu, Vučić kaže da „ni Srbi ni Srbija neće biti radosni, ni srećni“. „Ali, mi o tome moramo da razgovaramo sa našim narodom. Sve karte treba staviti na sto, zaštititi sve naše nacionalne interese koliko god je to moguće a da ne uništimo perspektivu u razvoju dobrih međunarodnih odnosa. Moramo da igramo otvorenih karata i sa našim narodom, ali i sa međunarodnom zajednicom“, kaže on.

Irak traži svoje avione

U studiji opravdanosti koja je ovih dana stigla pred ministre iračke Vlade, zaključeno je da Irak od Srbije treba da preuzme 18 aviona tipa MIG 21 i MIG 23 koji su pre više od dve decenije stigli u Jugoslaviju na remont. Bagdadske novine pišu da treba vratiti sve avione koji su poslati na popravku u inostranstvo, s akcentom na one u Srbiji, piše Danas. Posle posete vojne delegacije Iraka Beogradu pre dve godine, ocenjeno je da je malo verovatno da će ova zemlja preuzeti avione jer je za njihov remont potrebno izdvojiti velika sredstva. Oni, naime, treba da se remontuju i nisu u letnom stanju.

Od prve pomoći 37 milijardi evra..

Novosti pišu o novim paketima prve pomoći koje vozači treba da imaju do 18. septembra a kojima se, „nema sumnje, najviše raduju proizvođači“. Prošle godine u Srbiji je evidentirano 1.567.113 automobila, te će nabavljanje novih paketa doneti 3.761.071.200 dinara ili oko 37 miliona evra. Vozači su imali rok od godinu dana ili do prve sledeće registracije, da zamene ovaj komplet. Sastav paketa odobrila je Agencija za lekove i medinska sredstva Srbije. Mogu da se koriste proizvodi sedam firmi koji zadovoljavaju standarde a to su „Karan Co.“, „Galenika“, „MBS Tehno d.o.o.“, „Mediteks A.D.“, „Tosama d.d.“, „Evropa lek d.o.o.“ i „Altios d.o.o.“.

..I moći će da se dopunjuju

Pomoćnik ministra za infrastrukturu zadužen za puteve i bezbednost saobraćaja Dragan Jovanović kaže za Politiku da će novi kompleti moći da se dopunjuju. Zvaničan stav Ministarstva, dodaje Jovanović, biće poznat u ponedeljak a on kaže da će se zalagati za mogućnost dopune paketa „jer je neophodno da zastupamo interese građana a ne da podižemo zaradu proizvođačima“.

Na začelju po kvalitetu goriva..

List Danas prenosi da je Međunarodni centar za kvalitet goriva u Vašingtonu svrstao Srbiju na začelje liste zbog visoke koncentracije sumpora, koja je prema domaćim propisima dozvoljena. Od 100 rangiranih zemalja, Srbija je na 93. mestu, uz Panamu, Urugvaj, Kirgistan i Tadžikistan. Prema ovoj listi, najkvalitetnije gorivo imaju Nemačka i Japan. Profesor Mašinskog fakulteta Dragoslav Stojiljković, međutim, kaže da anketa „ne odražava pravo stanje na tržištu, u prvom redu jer rangiranje vrši samo na osnovu prisustva sumpora dok ostale parametre kvaliteta ne uzima u obzir“.

..I to skupog

„Gorivo na pumpama u Srbiji nikako da pojeftini iako je cena nafte na svetskom tržištu u poslednja dva meseca pala za 20 odsto i juče je bila tek malo iznad 81 dolar po barelu“, piše Pres, dodajući da „naftaši bezobrazno ne menjaju cenovnike dok su se, kada je nafta poskupljivala, prosto utrkivali ko će pre da digne cenu benzina i dizela“. Gorivo skuplje od Srbije, u regionu ima samo Mađarska. Iz Ministarstva za infrastrukturu i energetiku najavljuju da bi država mogla da se umeša iako je formiranje cene slobodno. U udruženjima benzinskih stanica tvrde da su za sve krive velike kompanije i da „sa cenama prate jedan drugu“.

Srbi ugroženi u susednim zemljama

Dva miliona Srba koji žive u zemljama regiona svakodnevno trpe kršenja svojih osnovnih građanskih i ljudskih prava, stoji u izveštaju Naprednog kluba koji objavljuje Pres. Najugroženiji su Srbi koji žive u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Albaniji. „Diskriminacija koju prema Srbima u Hrvatskoj sprovodi država, aktuelizovala je pitanje u kakvom su položaju Srbi u ostalim državama bivše Jugoslavije i drugim susednim zemljama“, stoji u tekstu. U Naprednom klubu kažu da su prava Srba ugrožena zbog namernog zapostavljanja od strane države u kojoj žive, ali i zbog nedoslednog odnosa Srbije prema njima.

„Markova“ bolnica biće završena

Radovi na porodilištu u Požarevcu stali su posle 5. oktobra 2000, jer se zgrada smatrala privatnim i markentinškim projektom Miloševića. Sada je u gradu postignut konsenzus da se zgrada dovrši i postane nova bolnica, potvrdio je i gradonačelnik Požarevca Miodrag Milosavljević (DS). „Lokalna samouprava aplicira kod evropskih fondova, kako bi nam pomogli da je završimo, jer grad za to nema sredstava. Spremni smo da pomognemo oko sufinansiranja, jer smatramo da stara bolnica nije adekvatno opremljena“, kaže on za Politiku.

Olovo u krvi kod polovine dece

„Pošto se decenijama unazad, koliko radi Topionica ’Zajača’, nijedna nadležna institucija nije pozabavila zdravstvenim stanjem stanovnika ovog mesta i okoline, kontrolu prisustva olova u krvi kod dece inicirali su sami roditelji“, piše Blic. Oni su se obratili Institutu za medicinu rada i bili spremni da plate analize, ali su finansije na kraju stigle od Svetske zdravstvene organizacije. Naime, kod polovine dece, među kojima je i jednogodišnja beba, uvrđeno je povećano prisustvo olova u krvi. U nadležnim minstarstvima, međutim, tvrde da je sve u redu.

Neslavan imidž

Prema podacima MUP-a, u Srbiji su se u poslednje tri godine ubila četvorica dečaka od 14 godina i 30 adolescenata do 18. „Srbija odavno beleži neslavan imidž, pre samo deceniju bila je na mračnom desetom mestu Svetske zdravstvene organizacije po stopi samoubistava mladih od 15 do 24 godine“, pišu Novosti. Profesor Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju Aleksandra Jugović kaže da su ključni uzroci porodični konflikti, zloupotreba psihoaktivnih supstanci, problemi u ljubavnim vezama, siromaštvo i posledice ekonomske krize.

Konkurencija oborila cenu

„Prostitucijom u Srbiji bave se mladi i stari, žene, ali i muškarci. Ima ih na ulici, pored autoputeva, ali i u elitnim beogradskim hotelima, luksuznim salonima lepote, naveliko reklamiranim centrima za masažu... Najstariji zanat na svetu u Srbiji je veoma razgranat a u poslednje vreme ’dame’ sa ovdašnjih prostora zapljusnule su i jadransku obalu u Hrvatskoj i Crnoj Gori“, pišu Novosti i objavljuju statistiku o evidentiranim prekršajima ovog tipa u zemlji, kao i podatak da seksualne usluge koštaju sve manje s obzirom na sve veću konkurenciju.

Drašković gradio vilu iz zatvora

Kontroverzni biznismen Andrija Drašković (47), koji je posle skoro decenije osuđen na devetogodišnju kaznu zbog ubistva Zvonka Plećića (38), završio je gradnju vile na desnoj obali veštačkog jezera Kudoš u selu Pavlovci kod Rume, „dok je boravio u zatvoru“, piše Alo. Ako se bude dobro vladao u zatvoru u Sremskoj Mitrovici, u vilu bi mogao da se vrati krajem 2012. Vrednost vile, navodi list, procenjuje se na četiri miliona evra.

Mladić iskasapljen zbog droge

Policija je u šupi pored kuće Zorana S. (54), za koga se sumnja da je pre mesec dana ubio Nemanju Perića (30), iskasapio njegovo telo i zakopao u Zvezdarskoj šumi, našli sekiru kojom je verovatno počinjen zločin. Blic prenosi da je sekira poslata na veštačenje kako bi se utvrdilo da li na njoj ima DNK tragova ubijenog, čiji je nestanak odavno prijavljen. Pretpostavlja se da je ubistvu prethodio sukob osumnjičenih i Perića u vezi sa drogom.

Predizborni rat u Berlinu

Mesec dana pred izbore za Senat Berlina, nemačka prestonica postala je poprište uličnih provokacija, prenosi Politika. Lokalni mediji objavljuju da je grad pretvoren u poligon za nadmetanje levih i desnih ultraša, i to u spretnosti podmetanja požara. Samo za poslednja četiri dana, zapaljeno je 67 putničkih „mercedesa“, „audija“, „be-em-vea“, podmetnuto je na desetine požara u lokalnim centrima političkih stranaka i u prostorijama bliskih im institucija. Čak je i kancelarka Angela Merkel javno izrazila zabrinutost zbog trenutne situacije.

Gorbačov iskritikovao Putina

Poslednji lider bivšeg SSSR-a Mihail Gorbačov (80) optužio je u intervjuu za BBC, ruskog premijera Vladimira Putina da je „kastrirao demokratiju i izborni sistem u zemlju“, savetujući mu da se ne kandiduje na sledećim predsedničkim izborima. Kako prenosi Alo, Gorbačov je na 20. godišnjicu neuspelog puča koji je doveo do raspada Sovjetskog saveza, dodao da je Putin radikalno promenio izborni sistem. „Nezavisni kandidati su isključeni iz izbornog procesa, baš kao i male partije u parlamentu. Centralizovana je kontrola regiona. Narednih pet ili šest godina će biti ključne i ukoliko Rusija propusti da se modernizuje i demokratizuje, zavek će ostati nerazvijena“, izjavio je Gorbačov.

Astronomi menjaju putanju asteroida

Evropski astronomi i astrofizičari spremaju se da veštački satelit „Hidalgo“ programiraju tako da 2015. pogodi asteroid Afopis, jer, kako pišu Novosti, „postoji mogućnost 1:250.000 da ovo nebesko telo pogodi Zemlju 2036. godine“. Projekat je dobio ime „Don Kihot“ a cilj mu je da se potvrdi teorija da se uticajem sa Zemlje može promeniti putanja nebeskog tela koje nam se bliži i ugrožava planetu.

Beograd kao „kultni prostor“

Književnica Svetlana Velmar Janković u intervjuu za Pravdu govori o svojoj novoj knjizi „Kapija Balkana“, za koju kaže da se radilo o „zovu za pisanje istorije Beograda“. „Različitim povodima sam pokušavala da se bavim povešću našeg grada, i uvek sam bivala zadivljena složenom mešavinom naroda što su za sebe osvajali naselja nad ulivom Save u Dunav. To spajanje reka podno beogradskog grada od kraja prvog veka naše ere pa do dana današnjeg, doživljavam kao kultni prostor, bitan za celokupnu istoriju Beograda, kroz sva doba od Singidunuma do sada“, objašnjava ona.

Pešić dolazi u Zvezdu

Čelnici Crvene zvezde postigli su dogovor sa trofejnim stručnjakom Svetislavom Pešićem koji je juče potpisao dvogodišnji ugovor. Posle nedelju dana intenzivnih pregovora, Pešić je pristao da trenira košarkaše, prenosi Pres. „Imao sam fantastično iskustvo u Zvezdi. Posle toliko godina u inostrantstvu pričao sam na srpskom jeziku, pio naše vino i pevao naše pesme. Voleo bih da se to ponovi. Tražim projekat u kojem bih mogao duže da se zadržim“, rekao je Pešić još u junu kada je održao predavanje na „Trenerskoj klinici“.

Lukić pohvalio fudbalere

Za razliku od navijača koji veruju da su Zvezdini fudbaleri ipak mogli da ostvare bolji rezultat protiv Rena na Marakani, predsednik kluba Vladan Lukić je pohvalio igrače za prikazanu igru. „Odigrali smo ozbiljnu evropsku utakmicu u kojoj su obe ekipe imale svoje periode dominacije na terenu. Smatram da smo po prikazanoj igri zaslužili bolji rezultat“, kaže on, navodeći da veruje da Zvezda može da iznenadi Francuze na njihovom terenu. Blic podseća da se, posle debakla od Spartaka na premijeri sezone, pronela informacija da je Lukić otišao u Sopot i da se neće vraćati. „Postoje dve stvari koje me mogu oterati – nezadovoljna javnost, navijači, i tu tom slučaju bih ispoštovao sve odredbe statuta i Zvezda bi prošla kroz period koji bi bio normalan u nekoj kampanji za izbore“, kaže Lukić.

Ceca na terasi zbog navijača

Pevačica Svetlana Ražnatović prvi put je posle dva meseca kućnog pritvora izašla na terasu vile na Dedinju, kada se u četvrtak uveče sa Marakane zaorilo „Ceco, izađi“. Nekoliko dana pred utakmicu, narukvica joj je podešena tako da može da se kreće po čitavoj kući, izlazi na terasu i kupa se u zatvorenom bazenu, piše Pres.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...