PREDSEDNIK REPUBLIKE PODRŽAO MINISTRA ODBRANE

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

General Zdravko Ponoš smenjen sa mesta načelnika Generalštaba. U novogodišnjim novinama dominiraju razgovori sa političarima na vlasti.

Smenjen načelnik Generalštaba



Smenjeni načelnik Generalštaba Vojske Srbije Zdravko Ponoš

Predsednik Srbije Boris Tadić razrešio je danas general potpukovnika Zdravka Ponoša sa mesta načelnika Generalštaba Vojske Srbije, saopštila je juče pres služba predsednika.

Smenjeni načelnik Generalštaba i ministar odbrane Dragan Šutanovac razmenili su niz optužbi kroz medije.

Sukob je izašao u javnost nakon što se Ponoš nije pojavio na novogodišnjem prijemu Ministarstva odbrane. On je potom potvrdio da je u sukobu sa ministrom i optužio ga za nepostojanje politike odbrane i za loš rad na profesionalizaciji i modernizaciji. Optužio ga je i da se više bavi politikom u stranci nego poslovima u nadležnosti ministarstva.

Predsednik Srbije Boris Tadić, u čijoj je nadležnosti odlučivanje o ključnim funkcijama u Vojsci Srbije, smenio je Zdravka Ponoša i tako dao za pravo Šutanovcu. To, svakako, nije bila laka odluka budući da do pre nekoliko nedelja u javnosti nije bilo primedaba na rad generala Ponoša, piše u Politici.

Jesu su li neke mere stigle i ministra odbrane Dragana Šutanovca, predsednik nije saopštio, javljaju Novosti. On će ostati na svojoj funkciji, a o nekoj promeni njegovog statusa bi svakako morala da odlučuje Skupština.


Novogodšnja atmosfera u Moskvi

Kasni ispunjenje obećanja

Novosti objavljuju razgovor sa Borisom Tadićem, predsednikom Srbije, o odnosima u Vladi, izborima, ekonomskoj krizi, sporazumu sa Rusijom, odnosima u stranci.

"Nećemo moći da ispunimo sva obećanja u postavljenim rokovima, ali to ne znači da odustajemo. Sve će kasniti pa i kandidatura u EU", kaže Tadić.

"Srbiji su u ovom trenutku najmanje potrebni izbori. Hteo bih da svi građani i svi politički akteri ovo prime sa punom ozbiljnošću. Svi koji bi pohrlili ka izborima pokazali bi svoju političku nezrelost i dokazali da brinu o svojim stranačkim i kratkoročnim interesima, a ne o opštem dobru", smatra Tadić ali i dodaje, "Izbori su krajnje rešenje".

"Izbori nisu potrebni, rekonstrukcija je krajnja mera, a prioritet Srbije u 2009. godini biće prebroditi krizu, tvrdi predsednik Srbije Boris Tadić u razgovoru za Blic.

Dva cilja Vlade Srbije

Premijer Mirko Cvetković najavio je u utorak da će Srbija u prvoj polovini 2009. podneti zahtev za kandidaturu za članstvo u Evropskoj uniji. Na konferenciji za novinare u Vladi Srbije, Cvetković je rekao da Srbija ima dva cilja u novoj godini u vezi sa evropskim integracijama - da ispuni uslove za belu šengensku listu i da podnese zahtev za status kandidata za članstvo u EU.

Cvetković je izjavio da je sporazum Vlade, sindikata i poslodavaca o primeni proširenog dejstva Opšteg kolektivnog ugovora najverovatnije pred raskidom.

"Iako se još pregovara, ne verujem da će dogovor sa sindikatima biti postignut i Vlada će povući potpis sa sporazuma" rekao je Cvetković, piše u Danasu


Prednovogošnja atmosfera u gradu Smolevič, 30km južno od prestornice Belorusije

Premijer olakšava dolazak krize

"Niko nije bio zadovoljan. Te večeri kada smo presekli, rekao sam ministrima: „Gospodo, ovo vam je budžet, ostavke primam do 10 sati ujutru”. Nije im ostavljena mogućnost neslaganja. Ministri su mogli ili da daju ostavke, ili da prihvate budžet kao takav", priča za Politiku premijer Mirko Cvetković u opširnom "novogodišnjem" intervjuu.

"Građanima želim zdravlje i sreću, a pare će već nekako da se zarade. Privrednicima poručujem da vlada prati šta se događa na svetskoj ekonomskoj sceni i da će se maksimalno truditi da olakša dolazak krize", kaže Cvetković.

Smešne izjave

U želji da u javnim nastupima budu što zanimljiviji i originalniji ili da odbrane neki teško odbranjiv stav, javne ličnosti često kažu i krajnje nelogične i smešne stvari. Prošla godina je, čini se, bila naročito bogata ovakvim gafovima, objavljuje Politika u tekstu koji počinje sledećim citatom:

„Vaspitan sam tako da moje emocije izazivaju ljudi i interakcije sa njima. Prema novcu ne gajim osećanja.” (Bojan Krišto, direktor Aerodroma „Nikola Tesla”, posle kritika zbog visoke plate koju je sebi dodelio.)


Novogodišnja atmosfera u Sao-Paolu

Najava sindikalnih protesta

Prekinuti su pregovori oko primene kolektivnog ugovora, sindikati prete štrajkovima, javljaju Novosti. Premijer Cvetković smatra da je moguć nastavak pregovora.

"Već petog januara sastaćemo se sa predstavnicima UGS Nezavisnost, a onda i sa ostalim sindikalnim partnerima. Dogovorili smo se o masovnim protestima, samo je pitanje dana i grada u kome će oni početi", najavio je Ljubisav Orbović, predsednik SSSS.

Kresanje plata i penzija

Srbija u 2009. godinu ulazi sa budžetom koji je najštedljiviji u poslednjoj deceniji. Planirano je, naime, da država prikupi 698,7 milijardi dinara, a da troškovi budu 748,3 milijarde dinara. Odnosno, da godinu završi sa minusom od 49,6 milijardi dinara.
Najveća stavka među rashodima - penzije i plate koje se za 430.000 zaposlenih isplaćuje na državnoj kasi u ovoj godini pretrpeće i najveće kresanje.

Ako država nakon prvog kvartala zaključi da punjenje budžeta ne ide kako je Zakonom o budžetu planirano, izvesno je da će plate zaposlenih biti na nivou iz ove godine. Penzioneri bi, pak, mogli da se nadaju umanjenju prinadležnosti za bar pet odsto, piše u Novostima.

Očekivanja od predsednika Republike

Novogodišnji, sad već tradicionalni, intervju Aleksandra Tijanića, generalnog direktora Javnog medijskog servisa, za Pres počinje njegovom sumornom najavom nove 2009. godine:
"Kakva je za Srbiju sledeća godina? Kao i obično. Proćerdana. Prazilučka. Gnjila. Nedelotvorna. Bespoučna. Nikakva. Banalna. Bogata rečima, oskudna u akciji. Bez odgovora na osnovno srpsko pitanje - kuda ćemo mi odavde? U kom pravcu da krenemo", piše u ovom tabloidu. "Sve zavisi od odluke Borisa Tadića hoće li da pređe u državnike ili će se zadržati u statusu političara", smatra Tijanić.

Lider naprednjaka Tomislav Nikolić političar je koji je obeležio 2008. godinu, piše u Presu. Najpre je u drugom krugu predsedničkih izbora u februaru osvojio 2,2 miliona glasova. Ni to mu, međutim, nije bilo dovoljno da pobedi Tadića. U izbornoj noći, nekoliko sati posle zatvaranja biračkih mesta, priznao je poraz i doživeo da mu simpatizeri DS-a aplaudiraju u centru Beograda, objavljuje ovaj tabloid u uvodu za intervju sa Nikolićem koji govori o svom životu i porodici.

Bajka o evru

Šta bi se dogodilo kada bi neki, ali mnogo moćan Deda Mraz u novogodišnjoj noći sve naše mučne dinare pretvorio u evro? Dok se u osvit 2009. godine budemo „uzdržano“ zabavljali, dolazi čarobnjak i menja dinare u evro. Po najpovoljnijem mogućem kursu – jedan za jedan. Ko bi dobio, a ko se češkao po glavi? Da li bi se guverner NBS Radovan Jelašić radovao tome, a premijer Mirko Cvetković čupao sede vlasi? Konačno – da li bi većina građana bolje i lakše živela sa evrom umesto sa dinarom?

Ovu novogodišnju monetarnu bajku u Politici komentarišu univerzitetski profesori ekonomije – Branko Urošević, Boško Živković i Đorđe Đukić.

Česi ne žude za evrom

„Dobijanje statusa kandidata za pristupanje Evropskoj uniji tokom 2009. godine i ukidanje viza za građane Srbije koji putuju u države članice šengenskog sporazuma zavisi od spremnosti Srbije. Beograd mora da ispuni iste kriterijume kao i svi drugi. Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju je dokaz da je Srbija sposobna da to učini i da će u to uspeti da uveri i države članice EU”, kazao je u novogodišnjem intervjuu za Blic Mirek Topolanek, premijer Češke, države koja 1. januara 2009. godine od Francuske preuzima predsedavanje EU.

"U ovom trenutku nema nijednog značajnijeg ekonomiste u Češkoj koji bi pozvao na ubrzanje prihvatanja jedinstvene evropske valute. Češka će ispuniti kriterijume Pakta za stabilnost i razvoj EU, ali trenutno ne vidim nijedan razlog zbog kojeg bi Češka trebalo da žuri u prihvatanju evra. Zbog toga ne razmatramo ni pozitivne ni negativne strane takvog poteza", kaže Topolanek.

Beleške Zorana Djindjića

Privatne beleške ubijenog premijera Zorana Đinđića čuvaju se u Arhivu Srbije. Beleške, razmišljanja, analize još nisu dostupni javnosti. U dokumentima je i pismo patrijarhu Pavlui u kojem govori upravo o Kosovu i Metohiji. Sačuvano je i pismo koje je dobio od Dobrice Ćosića na istu temu.

Poslednji sačuvan zapis nastao je mesec dana uoči atentata na Zorana Đinđića. Pisao je o posledicama izostanka međunarodne pomoći Srbiji. Početkom naredne godine Ružica Đinđić će odrediti kada će ovi rukopisi moći pred oči javnosti. A za godišnjicu Đinđićevog ubistva, u Arhivu se sprema izložba dela ove dragocene građe, piše u Novostima.

Smisao žrtvovanja naroda

Dobrica Ćosić piše u Novostima o smislu i besmislu srpskog žrtvovanja u 20. veku.

"Od svih evropskih naroda najviše smo dali za slobodu, ujedinjenje naroda i društveni napredak. Posle objavljivanja fragmenata iz četvrte knjige i Epiloga mog romana „Vreme smrti“, ne želim da polemišem sa svojim neistomišljenicima zašto Prvi svetski rat smatram korenom bitnih nacionalnih poraza srpskog naroda u 20. veku", piše Ćosić.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...