POSLE MARKA, “ZASTAREVA” I MIRA

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Poternica za Mirjanom Marković biće ukinuta 13. oktobra ove godine zbog nastupanja „apsolutne zastarelosti krivičnog gonjenja". Od februara ove godine dug Srbije izraelskoj firmi Imidžset za iznajmljivanje špijunskog satelita povećao se za više od milion evra. Predsednici SNS-a i DSS-a Tomislav Nikolić i Vojislav Koštunica dogovorili su se juče da će se zajedno boriti protiv politike „EU nema alternativu". Srpski voćari su na rusko tržište uz šljive izvozili i kamenje. Cena gasa u Srbiji bila bi niža samo ukoliko bi domaće rezerve gasa bile veće. Preostale doze vakcine protiv gripa A (H1N1) koje se ne potroše ni do 31. oktobra, kada im ističe rok, moraće da budu uništene.


Bhaderwah - najmanje 21 osoba je poginula dok je više od 50 povređeno
u sudaru putničkog i teretnog voza u Indiji

Dug za satelit veći za milion evra

Od februara ove godine dug Srbije izraelskoj firmi Imidžset za iznajmljivanje špijunskog satelita povećao se za više od milion evra, piše Danas. Naime, po odluci Visokog suda pravde Velike Britanije, Srbija treba da isplati tužiocu, odnosno izraelskoj firmi, kamatu od februara ove godine sve do dana isplate celokupnog iznosa po dnevnoj stopi od 5.335 evra. To rešenje je doneto 26. februara ove godine, tako da je do septembra ove godine ukupni dug od 37 miliona evra uvećan za još milion evra. Taj dug se svakog dana povećava. Uprkos svakodnevnom rastu duga, koji će platiti građani Srbije, javnost nije ni obaveštena o tome da li su pregovori sa izraelskom firmom i počeli. Podsetimo, Vlada Srbije je imenovala generalnog sekretara Vlade Tamaru Stojčević za šefa pregovaračkog tima, a nakon toga nikakve informacije nisu bile dostupne javnosti. Novinar Danasa je danima bezuspešno pokušavao da dobije komentar od gospođe Stojčević.


Nedelja mode u Londonu (London Fashion Week): kolekcija - Mark Fast

I Mirjana Marković bez krivice

Poternica za Mirjanom Marković biće ukinuta 13. oktobra ove godine zbog nastupanja „apsolutne zastarelosti krivičnog gonjenja", najavljuje u izjavi za Pres njen advokat Zdenko Tomanović. Pošto je prošle nedelje i Marko Milošević, takođe zbog zastarelosti, oslobođen krivične odgovornosti za premlaćivanje „otporaša", supruga i sin Slobodana Miloševića mogu tako već sredinom oktobra, bez ikakve bojazni, da se vrate u Srbiju. Advokat Tomanović kategorično tvrdi da Mirjana Marković posle 13. oktobra, što se tiče srpskog pravosuđa, postaje slobodna žena i da poternica za njom mora biti povučena. Predsednik SPS Ivica Dačić kaže da je čuo da Mira Marković želi da se vrati u Srbiju. “Politika i politička delovanja ne smeju da imaju veze sa radom sudova i tužilaštva. Što se tiče slučajeva Mire Marković i Marka Miloševića, ja vam odgovorno tvrdim da nikada nisam tražio nikakve urgencije, niti pomišljao na političke dilove, već sam se zalagao da svako ko je kriv, mora da odgovara...”, kaže Dačić.

Zakočen početak procesa protiv Šarića

Predlozi za izdvajanje transkripata prisluškivanih razgovora, traženje da se sud proglasi nenadležnim, zahtevi o spajanjima procesa, primedbe na državne funkcionere, izostanak dokaza iz tužilaštva... Brojini razlozi u ponedeljak su, već prvog dana, zakočili početak glavnog pretresa protiv Darka Šarića i optuženih njegovih saradnika za šverc kokaina iz Južne Amerike u Evropu. Ukoliko ne bude nekih novih predloga i zamerki advokata, u utorak bi pred većem Posebnog odeljenja Višeg suda trebalo da bude pročitana optužnica, podignuta sredinom aprila i da optuženi, koji su u pritvoru, počnu da iznose odbranu, pišu Novosti. A tu su Željko Vujanović, Marko Vorotović, Nikola Pavlović, Dragan Labudović, Dejan Rakić, Miloš Pandrc, Miloš Cajić, Miloš Krpović, Borislav Tunjić, Mirko Knežević i Miloš Nikolić. Svi oni su u ponedeljak, uz jake mere obezbeđenja, dovedeni u sudnicu zdanja u Ustaničkoj ulici. Pored begunca Šarića, u odsustvu se sudi i Goranu Sokoviću, Marku Pandrcu, Bošku Nediću, Nenadu Novakoviću, Drašku Vukoviću i Darku Tošiću.


Nedelja mode u Madridu: kolekcija Andres Sarda

Rusima uz šljive prodavali i kamenje

Srpsko voćarstvo i povrtarstvo, da je produktivno, komotno bi moglo da živi samo od izvoza u rusku prestonicu. Ali, daleko je izvozna bajka. U odnosu na region, Srbija zaostaje u subvencijama i kreditnom podsticaju razvoja agrara. A izvitopereni trgovački mentalitet uspeo je da u sirove šljive sakriva golo kamenje ne bi li podvalio „braći Rusima“ i ubrao evro više, piše Blic. “Naši proizvođači i izvoznici su osposobljeni da ponude kvalitetan proizvod. Ali, ne možemo više u šljive trpati kamenje, čega je bilo u nekim pošiljkama. Javašluka je bilo. Sporazum o slobodnoj trgovini potpisan je pre deset godina, a memorandumi i protokoli tek ove godine. U međuvremenu bilo je i onih koji su svašta radili, misleći da mogu da prođu. Sad je uveden red”, kaže Milan Prostran, sekretar u Privrednoj komori Srbije. Rusi su promenili ploču. Neće više da skupljaju robu po srpskim zadrugama i selima, traže da imamo objekte koji su u Ruskoj federaciji sertifikovani za izvoz kod njih. Ne pitaju da li smo srpsko kamenje pokušali da prodamo i u EU, Prostran kaže da egzibicije bar tamo nismo izvodili.

Bramerc oštar prema Srbiji

Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc izjavio je da "nije zadovoljan" saradnjom Srbije u pronalaženju i hapšenju optuženika Ratka Mladića i Gorana Hadžića i da bi Evropska unija trebalo da nastavi s politikom uslovljavanja. Haški tužilac se ovim indirektno odredio prema najnovijim stavovima u većem broju zemalja članica EU da bi Srbiju trebalo "nagraditi" ubrzanjem procesa evropskih integracija zbog njene "kooperativnosti" u vezi s Kosovom i, bar za sada, zanemariti uslov saradnje s Tribunalom. Bramercove izjave ne treba doživljavati suviše dramatično, jer je njegov posao da zahteva najviši stepen saradnje, saglasni su Danasovi sagovornici Predrag Simić i Nikola Jovanović.


Sastanak delegacija Demokratske stranke Srbije (DSS) i Srpske napredne stranke (SNS)

Koštunica i Nikolić: Evropa ima alternativu

Predsednici SNS-a i DSS-a Tomislav Nikolić i Vojislav Koštunica dogovorili su se juče da će se zajedno boriti protiv politike „EU nema alternativu", ali i dalje ostaju za ulazak Srbije u Evropsku uniju. Takođe, oni su naveli da će se zajedno boriti za vanredne izbore, ali na njima SNS i DSS neće biti u koaliciji. Posle sastanka u sedištu naprednjaka Nikolić je izjavio da se tokom jednočasovnih razgovora usaglasio sa Koštunicom da se treba boriti protiv politike da EU nema alternativu, jer „samo Srbija, porodica i život nemaju alternativu", piše Pres.

Potrošački krediti nestali iz zakona

Direktiva o potrošačkim kreditima, odnosno finansijskim uslugama, na zahtev Narodne banke Srbije povučena je iz nacrta Zakona o zaštiti potrošača koji bi uskoro trebalo da se nađe pred članovima vlade. To znači da će banke i dalje moći jednostrano da menjaju uslove iz ugovora i da eventualne promene kamata neće morati unapred da dogovaraju sa klijentima, kako je to donedavno bilo najavljivano iz Ministarstva trgovine i usluga, piše Politka. U vodećim organizacijama za zaštitu potrošača oštro su reagovali na povlačenje ove direktive iz nacrta zakona. Jedna od najvećih novina koju je Zakon o zaštiti potrošača trebalo da donese je, kažu, upravo regulisanje potrošačkih kredita.


Konferencija za novinare povodom manifestaije Dani ruske duhovne kulture u Srbiji

Pahor: Podržati Tadićevu reformsku politiku

Slovenija je preduzela diplomatsku inicijativu da se ubrza put zapadnog Balkana i, naročito Srbije, ka EU. Premijer ove zemlje Borut Pahor, koji je u četvrtak, na samitu šefova država ili vlada EU, uputio zvanično pismo predsedniku Evropskog saveta Hermanu van Rompeju tražeći od njega da učini sve što može da bi se zemlje iz ovog regiona što brže pridružile uniji, iznosi, u intervjuu za Novosti, razloge zbog kojih se odlučio na ovaj korak: “Moje pismo je iniciralo raspravu i, u suštini, dalo ideju vrhu EU u vezi s evropskim perspektivama zapadnog Balkana, a posebno u vezi sa Srbijom. Slovenački stav je da, u slučaju kada prihvata miroljubiv način rešavanja svih otvorenih pitanja između Beograda i Prištine i kada ispunjava sve ostale uslove, kao što su saradnja s Hagom i slično, Srbija treba da dobije status kandidata i da ima otvorenu evropsku perspektivu. Da se tako podrži politika reformi predsednika Tadića i da se time stabilizuje i čitav region, jer je Srbija u tom smislu od posebnog značaja”.

Cena gasa niža, ako bi rezerve bile veće

Srbija nema najjeftiniji gas u regionu. Uporednim pregledom cena jasno se vidi da je naša zemlja tek četvrta na listi, i to posle Rumunije, Hrvatske i Bugarske čija domaćinstva gas plaćaju jevtinije. Istovremeno, dok Srbija za 1.000 kubika uvoznog ruskog gasa plaća 354 dolara, i to bez taksa, Hrvatska za iste količine izdvaja 274, Rumunija 150 dolara, a Bugarska 298 dolara, piše Politika. Vojislav Vuletić, predsednik Udruženja za gas Srbije, potvrđuje da bi cena gasa u Srbiji bila niža samo ukoliko bi domaće rezerve gasa bile veće. A ne svega pet odsto ukupno potrebnih količina.


Kovačica: Učesnici seminara Upravljanje odbranom u širem bezbednosnom kontekstu
u organizaciji Instituta za strateška istraživanja Ministarstva odbrane Srbije sa
britanskim institutom Kranfild i Odbrambenom akademijom

Grafolozi kažu: Šarić zatvoren i sebičan

Rukopis Darka Šarića iz pisma, koje je dostavio svom advokatu, ukazuje da je u pitanju zatvorena, sebična i promišljena osoba, bez spontnosti osećanja, sklona kalkulacijama, prevrtljivosti i nestalnosti, smatra Jovan M. Krstić, sudski veštak psiholog grafolog u razgovoru za Blic..

Skladište robnih rezervi prazno

U skladištu Direkcije za robne rezerve u Luci Beograd oko 20.000 kvadratnih metara prostora zvrji skoro potpuno prazno. Ekipa Presa juče je obišla halu Robnih rezervi nigde nisu videli ni flašu ulja, kutiju brašna ili neki drugi proizvod široke potrošnje. Direktor Direkcije za robne rezerve Goran Tasić objašnjava da se većina proizvoda koje Rezerve poseduju čuvaju u skladištima kod samih proizvođača.

Zimske gume od naredne zime

Ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić doneo je odluku da se primena pravilnika o obaveznom posedovanju sve četiri zimske gume na vozilima odloži do 1. maja, saopšteno je iz tog ministarstva. To dalje znači da će zimske gume, praktično, biti obavezne od naredne zime, piše Blic. To, ipak, ne znači da će tokom zime vozači smeti da voze automobile sa letnjim gumama, pišu Novosti. Prema odredbama prethodnog pravilnika, sva vozila moraće da imaju najmanje dva zimska pneumatika na pogonskim točkovima, ili letnje pneumatike sa šarom dubokom najmanje četiri milimetra i obavezne lance na pogonskim točkovima.

Slavnić osuđen zbog trgovine drogom

Zvezdan Slavnić (33), sin proslavljenog košarkaša Zorana Moke Slavnića, osuđen je juče u sudu u Kruševcu na dve godine i 10 meseci zatvora zbog trgovine drogom, piše Pres. Zvezdan je bio optužen da je sa još 19 osoba učestvovao u rasturanju narkotika. On je posle izricanja presude pušten iz pritvora. Ova grupa se tereti da je u periodu od jula 2007. godine do 20. oktobra 2008. godine u Beogradu nabavljala, a na području Kruševca prodala 7,3 kilograma heroina, 400 grama kokaina i 200 grama marihuane. Deo grupe prodavao je drogu i u Beogradu.

Tadić: Solidarnost sa zemljama u razvoju

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je solidarnost sa zemljama u razvoju jedini način da se očuvaju prirodna bogatstva planete i osigura zdravlje i prosperitet čitavog čovečanstva, pišu Novosti. Tadić je u Njujorku, na plenarnom sastanku UN o milenijumskim ciljevima razvoja, poručio da je Srbija svesna svoje odgovornosti na lokalnom, nacionalnom, regionalnom i globalnom nivou kada je reč o ostvarivanju tih ciljeva.

Novi jezici separatistički, ne lingvistički

Pre dvadesetak godina građani Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore govorili su istim jezikom. Išli su i na dženaze i na sahrane, i vozom i vlakom, ispijali su i kave i kahve i kafe, a bilo je i hljeba, kruha i hleba. Danas, svaka nacija ima sopstveni jezik, ali se i dalje međusobno sporazumevamo bilo kojim od ta četiri jezika. Dok srpski lingvisti ističu da su ovi jezici samo varijante jednog istog jezika, hrvatski, bosanski i crnogorski lingvisti tvrde da „ne moraju biti potpuno različiti da bi bili zasebni jezici”, piše Blic. Sa naučnog stanovišta, to je jedan jezik, tvrdi akademik Ivan Klajn i ističe da se u nauci još od početka 19. veka on zvao srpskohrvatski. Uzrok nastanka četiri jezika vidi u nacionalizmu i separatizmu, „dakle uzrok je politički, a ne lingvistički”. “Srpski i hrvatski su dve varijante istog jezika. Bošnjački jezik bi mogao biti treća varijanta, s tim da ga nazivamo bošnjački, a ne bosanski, što je termin smišljen čisto iz političkih pobuda. Crnogorski jezik ne postoji, jer to nije ništa drugo nego srpski ijekavski, a tri foneme koje su izmislili potiču iz dijalekata, a ne iz standardnog crnogorskog jezika” - navodi Klajn.

Za master studije 133.000 dinara

Studenti koji su završili psihologiju u Novom Sadu, ako hoće da upišu master studije, moraju da ponište diplomu koju su s mukom sticali više od četiri godine i fakultetu plate ukupno 133.000 dinara da bi kasnije položili još samo tri ispita i stekli zvanje mastera, piše Pres. S druge strane, na Medicinskom fakultetu u Beogradu samofinansirajućim studentima upis godine uslovljavaju plaćanjem takse za Centar za razvoj karijere. Anđelija Simić, diplomac Odseka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, kaže da su ona i njene kolege očajni jer im 133.000 dinara predstavlja ogroman izdatak i dovodi u pitanje nastavak školovanja. Velimir Tmušić, načelnik Republičke prosvetne inspekcije, kaže da će inspekcija uskoro zakucati na vrata fakulteta u Srbiji kako bi utvrdila da li poštuju zakon.

Vakcine posle 31. oktobra na đubrištu

Preostale doze vakcine protiv gripa A (H1N1) koje se ne potroše ni do 31. oktobra, kada im ističe rok, moraće da budu uništene, pišu Novosti. Mada je prema preporukama Posebne radne grupe, vakcinacija protiv novog gripa nastavljena u septembru, interesovanja građana za imunizaciju gotovo da nema. U Ministarstvu zdravlja nisu mogli da potvrde šta će biti s preostalim vakcinama, osim da će se o njihovoj daljoj sudbini odlučivati naknadno. I dok javnost proračunava finansijsku štetu od "bačenih" vakcina, epidemiolozi ne kriju razočaranje zbog slabog odziva građana.

Antić: Ubili bi i slona, a ne Radomira

Bivši selektor reprezentacije Srbije Radomir Antić rekao je da će se jednog dana vratiti u ovdašnji fudbal, iako je odlazeći sa čela „orlova" preživeo najteže trenutke u karijeri. U intervjuu banjalučkim „Nezavisnim novinama" koji prenosi Pres, Antić je optužio Tomislava Karadžića i njegove saradnike da su vršili žestok pritisak na njega, toliko veliki da bi „ubio i slona, a ne Radomira". Takođe, bivši šef stručnog štaba Barselone, Reala i Atletika otkrio je da mu je smena spremana odmah posle Mundijala, samo se čekao pravi trenutak da se to ozvaniči.

Vidić: Kao kapiten, moraću još bolje

U 132 godine dugoj istoriji „crvenih đavola” Vidić je tek drugi fudbaler izvan Velike Britanije i Irske kome je dodeljena počast da bude kapiten Mančester junajteda (prvi je bio Francuz Erik Kantona), piše Politika. “Ovo je veliko priznanje za mene. Biti kapiten Mančester junajteda je velika čast, obaveza i odgovornost. Ni jednog trenutka nisam bežao od odgovornosti, niti ću to ikada učiniti. U klubu ima dosta igrača, koji su duže od mene u njemu, pa mi je uz njih lakše. Imao sam od koga da učim. Nije bilo nikakve pompe. Jednostavno Ferguson mi je prišao i rekao da sam kapiten. Izuzetno sam zadovoljan, jer to nije mala stvar. Znam ko je pre mene nosio traku i, ponavljam, znam kolika je obaveza i odgovornost. Moram da još bolje radim i da još bolje igram.” – rekao je za taj list Nemanja Vidić, dan posle pobede u derbiju nad Liverpulom (3:2).




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...