PORAZ SRBIJE ILI SLOM POLITIKE DS

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Više od 20 zemalja članica EU podržalo je Srbiju, Austrija je insistirala na uslovnoj kandidaturi, dok je namačka kancelarka Angela Merkel ostala čvrsto pri stavu da se dobijanje statusa kandidata odloži za proleće. SNS smatra da je nedobijanje kandidature slom politike rukovodstva DS. Posle bezmalo devet godina od kad je formalno zatražila članstvo, Hrvatska od juče zna datum ulaska u Evropsku uniju – 1. jul 2013. godine. Evropska unija, dosad makar na papiru jedinstvena, pocepala se na najmanje dva dela. Posle uklanjanja barikada u međuzoni na oba administrativna prelaza Jarinje i Brnjak, građani su podigli nove i na njima dežuraju.

Srbija na popravnom: O kandidaturi u februaru

Lideri zemalja članica Evropske unije nisu juče doneli odluku o davanju Srbiji statusa kandidata za članstvo u EU, a da je nova šansa za „zeleno svetlo“ februar, kada će Savet ministara procenjivati da li je zvanični Beograd postigao dovoljan napredak u sređivanju odnosa s Prištinom i smirivanju stanja na severu Kosova. Na osnovu stava Saveta ministara, na sednici zakazanoj za 12. februar, Evropski savet će na samitu 1-2. marta doneti konačnu odluku o srpskoj kandidaturi. Ovo je na konferenciji za novinare juče u Briselu, na kraju dvodnevnog zasedanja Evropskog saveta, saopštio predsednik ES Herman van Rompej, u društvu predsednika Evropske komisije Žozea Manuela Baroza i Donalda Tuska, premijera Poljske, zemlje koja do kraja godine predsedava Uniji. Uz čestitke Hrvatskoj zbog potpisivanja ugovora o pristupanja EU, te odluku ES da će pregovori sa Crnom Gorom početi u junu 2012, „uz prethodnu procenu ostvarenog napretka“, Van Rompej je rekao da su šefovi država ili vlada EU juče „potvrdili evropsku perspektivu za Zapadni Balkan“, piše Danas.

Više od 20 zemalja članica EU podržalo je Srbiju, Austrija je insistirala na uslovnoj kandidaturi, dok je namačka kancelarka Angela Merkel ostala čvrsto pri stavu da se dobijanje statusa kandidata odloži za proleće. Kako se navodi u zaključcima Evropskog saveta, Srbija će do marta 2012. dobiti status kandidata ako se Savet do tada uveri da „Srbija pokazuje uverljivu posvećenost i da je postigla napredak u implementaciji dogovora postignutih u dijalogu sa Prištinom, uključujući integrisano upravljanje prelazima, da je postigla sporazum o sveobuhvatnoj regionalnoj saradnji, kao i da aktivno sarađuje u omogućavanju Euleksu i Kforu da vrše svoj mandate”, piše Pres.

Sada već bivši vicepremijer Božidar Đelić, koji je juče podneo ostavku, rekao je da se ispostavilo da Evropska unija ”menja uslove u hodu”. Prema njegovim rečima, uprkos drugačijem obećanju, EU je povezala evropske integracije i Kosovo. On je naglasio da sada ”nema garancija da će Srbija dobiti status kandidata u martu, iz dva razloga”: “Prvi je činjenica da je tokom dijaloga bilo jasno da jedan broj zemalja ne želi da prihvati Rezoluciju 1244 u predstavljanju Kosova i, drugo, zbog toga što smo i na ovom slučaju videli da uslovi mogu da se menjaju u hodu”. Đelić je, takođe, istakao da odluka lidera EU ”može da ohrabri nacionalističke snage u nedeljama i mesecima koji dolaze”.

Nemačka je insistirala na napretku u saradnji Beograda i Prištine, jer ne želi da se Evropskoj uniji ponovi „neki novi podeljeni Kipar” sa nejasnim granicama, kaže nemački evroparlamentarac Elmar Brok iz Hrišćansko demokratske unije Angele Merkel. Za Politiku ovaj uticajni nemački političar je rekao da je on bio za to da se Srbiji na jučerašnjem samitu EU da status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, ali da je većina u njegovoj stranci smatrala da je još rano.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da Srbija ne može i ne sme da odustane od evropske budućnosti jer bi svaka drugačija odluka imala teške posledice i istakao da politika "I EU i Kosovo" nije doživela poraz, piše Blic.

SNS: Hoćemo izbore, ovo je slom politike DS

SNS smatra da je nedobijanje kandidature slom politike rukovodstva DS. Mi tražimo njihovu odgovornost zato što je Srbija osiromašena i ponižena zemlja, rekla je za Pravdu Zorana Mihajlović, član Predsedništva SNS. “Zbog toga tražimo i zahtevamo hitno raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, jer je to jedini način da bude pozitivnih promena u Srbiji. Većina ljudi koji danas vladaju Srbijom jesu oni koji ne mogu da donesu dobro i nikada Srbiju neće uvesti u EU. Način na koji vladaju Srbijom jeste zločin prema Srbiji i prema građanima Srbije” – kazala je Mihajlovićeva. Prema njenim rečima, aktuelna vlast je obećala nova radna mesta i ulazak u EU, ali od toga nije bilo ništa.

Hrvatska zna datum ulaska u EU

Posle bezmalo devet godina od kad je formalno zatražila članstvo, Hrvatska od juče zna datum ulaska u Evropsku uniju – 1. jul 2013. godine, piše Politika. Šefovi država i vlada zemalja članica EU, predsednik Ivo Josipović i premijerka Jadranka Kosor potpisali su juče u Briselu Ugovor o pristupanju Hrvatske Evropskoj uniji.Potpisan je i Završni akt, koji sadrži sve što je dogovoreno tokom šestogodišnjih pregovora o pristupanju. „Ovo je dan radosti za Hrvatsku, ovo je dan radosti za Evropsku uniju kao celinu”, rekao je predsednik Evropskog saveta Herman van Rompaj. „Dostignuća Hrvatske dokazuju svima u regionu da je uz naporan rad, istrajnost, političku hrabrost i posvećenost, članstvo u EU ostvarivo”, rekao je on, dodavši da će Zagreb biti „aktivni posmatrač” svih foruma u EU sve dok ne postane punopravna članica.

Pukotina u Evropskoj uniji

Kada se bude pisala nova istorija Starog kontinenta, možda će scena koja se odigrala u Briselu juče ujutru govoriti mnogo više od svih novinskih izveštaja i obuhvatnih analiza o krucijalnom Samitu EU. Britanski premijer Dejvid Kameron, posle čitave noći mukotrpnih pregovora i dogovora, pruža ruku francuskom predsedniku Nikoli Sarkoziju, a ovaj, uz kiseli osmeh - odbija da se rukuje s njim. Taj nekulturni ali - barem iz francusko-nemačkog ugla - opravdani gest, vrhunsko je svedočanstvo o pukotini koja je Evropsku uniju, dosad makar na papiru jedinstvenu, pocepala na najmanje dva dela, piše Pres. Jedan predvođen tandemom Merkel-Sarkozi, koji po svaku cenu želi da sačuva evro i disciplinuje posrnule članice Unije i drugi, u čijem taboru je posle dramatične danonoćne diplomatske igrarije Ujedinjeno Kraljevstvo ostalo - samo. Barem zasad.

Tačno na 20. godišnjicu prvog nacrta ugovora iz Mastrihta kojim je uvedena monetarna unija a Evropska zajednica prerasla u Evropsku uniju, lideri EU su ispisali nacrt jednog novog ugovora koji ih zasad više vodi ka podelama nego ka još jačem jedinstvu. Britanski premijer Dejvid Kameron ostao je praktično jedini lider EU koji u potpunosti ne želi ni da razmatra okvirni dogovor o sporazumu kojim evropski lideri žele da doprinesu rešavanju dužničke krize u evrozoni, piše Politika.

Blokirani svi srpski metalci

Blokirani su računi svih 50 fabrika srpskog metalskog kompleksa u restrukturisanju, piše Politika. “Kao da je vreme davno stalo u rakovičkom IMR-u. Radnici su na svoja pleća i teget kombinezone navukli gunjeve iz sedamdesetih godina prošlog veka. Rade na mašinama iz osamdesetih i sklapaju traktore iz 2011. koji nemaju elektronsku klimu, er-begove i CD sa osam zvučnika iz kojih trešte narodnjaci, kako bi šoferi podigli atmosferu dok obaraju nove rekorde u oranju” - piše list u opširnoj reportaži.

Dežuraju na barikadama

Posle uklanjanja barikada u međuzoni na oba administrativna prelaza Jarinje i Brnjak, građani su podigli nove i na njima dežuraju. Saobraćaj se ne odvija preko Brnjaka i Jarinja, a žitelji severa KiM komunikaciju sa centralnom Srbijom obavljaju alternativnim putevima. U Ibarskom Kolašinu građani dežuraju na svim putnim pravcima ka administrativnom prelazu Brnjak. U međuzoni Jarinje i Rudnica na putu je barikada od drveća i kamenja. Pripadnici Kfora na kontrolnom punktu udaljenom stotinak metara od prelaza kontrolišu vozila i putnike, a nema zastoja u saobraćaju koji se odvija alternativnim putevima ka centralnoj Srbiji. Bojan Jakovljević, predsednik SNV severa KiM, kaže za Pravdu da je opšta saglasnost predstavnika lokalnih samouprava na severu KiM, čija je partijska pripadnost različita, da se barikade ne smeju relativizovati zarad ulaska u EU. U sredu ujutro, posle konsultacija sa predsednikom opštine Leposavić Brankom Ninićem (telefonskim putem, jer se nalazi u Sloveniji) i zamenikom predsednika opštine Radošem Mihajlovićem, nakon uklanjanja barikade koju su građani postavili u međuzoni i uočavanja takozvanim kosovskih carinika i pogranične policije, narod je postavio novu barikadu na istoj lokaciji.

Od januara poskupljenja

Od sredine januara čekaju nas poskupljenja cigareta, kafe, alkoholnih pića, goriva i to od dva do 15 odsto. Ovoga puta, „krivac“ je redovno usklađivanje akciza za iznos rasta potrošačkih cena u ovoj godini, pišu Novosti. “Ukoliko inflacija bude na nivou projektovane od oko devet odsto, doći će do znatnog poskupljenja derivata” - kaže Aleksandar Mileusnić iz Udruženja naftnih kompanija Srbije. - Jer, za taj iznos poskupeće akcize na benzin, koje su sada 49,5 dinara i za dizel 37 dinara po litru. Kada se tome doda i PDV, jasno je da će benzin biti skuplji od 5,5 do 6,5 dinara, a dizel od 3,5 do 4,5 dinara po litru, u zavisnosti od krajnje cene u malopropaji.

Srećkovića isključuju iz SPO?

GO Srpskog pokreta obnove mogao bi u subotu na sednici u Novom Sadu da isključi iz stranke potpredsednika Srđana Srećkovića - saznaju nezvanično Novosti. Više funkcionera SPO nam je potvrdilo da bi i ”slučaj Srećković” mogao da se nađe na dnevnom redu sednice na kojoj će se razgovarati i o odluci EU. Na poslednjoj sednici Predsedništva stranke, Srećković je od rukovodstva dobio poslednje upozorenje pred isključenje zbog ”nesprovođenja stranačke politike”. Za njegovu smenu moralo bi da se izjasni dve trećine članova GO. Kako saznajemo, SPO neće tražiti od koalicionih partnera da smene Srećkovića sa mesta ministra vera i dijaspore.

DEA juri Darka Šarića

Na presecanju kanala kojim se finansira skrivanje odbeglih članova međunarodne kriminalne grupe, koju prema istrazi grčke policije, predvode Darko Šarić, Goran Soković i Rodoljub Radulović, trenutno radi više desetina zemalja na čelu sa američkom DEA. U jednoj od susednih država, kako Novosti saznaju, nedavno je održan sastanak i napravljen operativni plan kako bi se ušlo u trag prljavom novcu od krijumčarenja kokaina iz Južne Amerike u Zapadnu Evropu. Najviše imovine i nekretnina od ovakvog novca pokupovano je u Srbiji, Crnoj Gori, Grčkoj, Švajcarskoj i Španiji.

Besna lisica napala porodicu Stokić

Besna lisica napravila je haos u dvorištu porodice Stokić u Slatincu kod Golupca. Ujela je za nogu komšiju, mesara Nenada Živkovića i kidisala na još dvoje prisutnih, a Nenad je posle 15-minutne borbe uspeo da je raspori nožem. Da je životinja bila besna, potvrdili su sa Instituta za veterinu u Novom Sada. Kako je za Pres juče pričao Živorad Stokić, lisica je upala u dvorište i odmah napala njegovu suprugu Katarinu i psa. Komšija Nenad Živković čuo je larmu i požurio da pritekne u pomoć, ali se i sam našao na meti pobesnele životinje. “Uhvatio sam za vrat lisicu koja mi je toliko jako stegla nogu da nisam mogao da je odvojim od sebe. Tako smo ostali gotovo 15 minuta, sve dok Živorad i Katarina nisu uspeli da odu i donesu nož kojim sam usmrtio životinju. Ubrzo je stigao sanitet sa lekarom i medicinskim osobljem, kao i veterinar iz Braničeva. Odveli su me u Dom zdravlja u Golubac, gde mi je ukazana medicinska pomoć, a sutradan su me odveli u Požarevac na dalje ispitivanje i lečenje. Sada se dobro osećam” - navodi Nenad.

U poseti malom Milanu Ponjigeru

Osmeh se bar na trenutak vratio na lice četvorogodišnjeg Milana Ponjigera dok su mu bolničari otvarali poklone koje mu neprestano donose poznati i nepoznati ljudi zabrinuti za njegovu sudbinu. Na licu ima tek nekoliko ožiljaka, ali su mu ručice kojima nespretno mlatara u gipsu do ramena. Gips mu je i na nogama i na kukovima. Reporteri Novosti u petak su obišli dečaka u Univerzitetskoj dečjoj klinici u Beogradu. Milan je još smešten na odeljenju intenzivne nege koje bi u subotu trebalo da napusti i pređe na ortopediju. U prostoriji koju deli sa još jednim dečakom, okružen je igračkama. Iza njegovih leđa su aparati koji prate vitalne funkcije. Čuju se otkucaji hrabrog srca.

Blic piše da je mališan čiji su roditelji tragično nastradli postao miljenik cele klinike, a njegova rođaka Zdenka objašnjava da je videla kako je više puta pokušao da se podigne iz kreveta, ali nije mogao zbog gipsova i zavoja.

Tukli se sekirama zbog 300 dinara

Još jedan neverovatan krvavi sukob u borskom selu Zlot! Jovan S. (70), iz tog mesta, i Dragoljub K. (74), iz Šarbanovca, najpre su se, u petak oko 15 časova, posvađali zbog duga od celih 300 dinara, a onda su se obojica mašila sekira i jedan drugom naneli teške povrede opasne po život, pišu Novosti Kako saznaje taj list, Dragoljub K. je Jovanu S. ostao dužan 300 dinara jer mu je ovaj potkovao konja. Kako nije imao da mu vrati novac, došlo je do svađe “začinjene” psovkama u kojima se pominjala najbliža, živa i mrtva, rodbina.

Anđelina Džoli: Važno mi je kako će Srbi prihvatiti film

Film “U zemlji krvi i meda” beogradska publika će moći da vidi na proleće, potvrdila je za Blic holivudska megazvezda Anđelina Džoli. Ona je dodala da joj je jako važno kako će publika u srpskoj prestonici prihvatiti film koji govori o ratnoj ljubavi Srbina i Muslimanke tokom sukoba u Bosni i Herecegovini.

Marko Marković: U balkanskom ritmu

Jako sam srećan da posle mnogobrojnih koncerata u Evropi konačno sviramo u Beogradu. Neće to biti samo klasična trubačka muzika, ima i džez, bluz aranžmana. Poznate teme izmešane u našem balkanskom ritmu i stilu – kaže za Danas Marko Marković, mlada svetska trubačka zvezda koji 16. decembra u 20 sati sa svojim orkestrom nastupa u Sava centru. Naime, u okviru turneje “Balkan Brass Battle” na bini će se zajedno naći rumunski trubači Fanfare Ciocarlia i Orkestar Bobana i Marka Markovića, te odmeriti “snage” da bi pokazali ko je bolji. “Izlazimo i jedni i drugi na binu. Na stejdžu će biti 30 trubača. Borićemo se našim instrumentima i nadjačavati. Počinjemo sa “Đelem, Đelem”, to je naša romska himna, zatim bacamo novčić, kome padne “glava”, prvi počinje. Sviramo naizmenično i dvadeset minuta pre završetka pitamo publiku ko je bolji. Jako, jako je zabavno” – kaže Marko, sin Bobana Markovića, najpoznatijeg trubača iz Srbije koji je napravio svetsku karijeru. Njihov orkestar u svetu godišnje održi oko 120 koncerata u poznatim dvoranama i na najprestižnijim festivalima.

Trajanje DHL na srpskom tržištu

Kompanija DHL već je dugo prisutna na tržištu Srbije, a čini se da, kako vreme odmiče, postale sve više sastavni deo privrednog miljea. Iako sigurno nije bilo lako izgraditi distributivnu mrežu, posebno ako se ima u vidu da je kompanija u taj posao ušla početkom 90-ih, kada su ratovi i tenzije više nego otežavali poslovanje čak i statičnim firmama. Ipak, veliki deo zasluga za uspešno trajanje DHL u Srbiji, pripada generalnom direktoru Darku Babiću, koji ovih dana obeležava dve decenije poslovanja kompanije na čijem čelu je od samih početaka. U razgovoru za Danas on otkriva samo deo tajne trajanja na uzburkanom poslovnom terenu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...