POGINULO DEVET SRPSKIH TURISTA

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Sve novine izveštavaju na naslovnim stranama o pogibiji srpskih turista u Egiptu. Ako se ne dobije ponuda od barem 40 miliona evra, Beogradski sajam mogao bi da postane državno vlasništvo. U Srbiji je juče registrovan 68. slučaj obolevanja od virusa novog gripa, što je drastično povećanje.

Nesreća u Egiptu

Devet građana Srbije poginulo je a osam je povređeno u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se juče ujutru dogodila na putu od Hurgade prema Luksoru i trenutno se nalaze u Centralnoj bolnici u Hurgadi, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije. Stradali turisti su išli u obilazak Luksora. Nesreća se dogodila na samom početku ove turističke ture, neposredno kada se posle Safage krene prema Luksoru i Dolini kraljeva, javlja Politika.



(ilustracija: Pres)

Predsednik Srbije Boris Tadić obišao je u kairskoj bolnici Ali Ahli Benk državljane Srbije povređene u teškoj saobraćajnoj nesreći.Tadić je naglasio da je saobraćajna nesreća u kojoj je poginulo devet državljana Srbije „užasna tragedija”, piše u Politici.

U strahovitom sudaru egipatskog autobusa i kamiona sa prikolicom na obali Crvenog mora nastradali srpski turisti. Osmoro povređenih prebačeno u Kairo, javljaju Novosti. Svi nastradali turisti došli su u Egipat preko novosadske agencije "Perla turs". Iz Hurgane u četvrtak su krenuli na izlet u Lukosor, a udes se dogodio imeđu mesta Safaga i Kena.

Zbog tragične nesreće Vlada Srbije je proglasila Dan žalosti, javlja Blic. Najverovatnije je ukupno 11 žrtava - pored devet naših turista, poginula su i turistički vodič i vozača autobusa. Upravo oko broja poginulih i njihovog identiteta juče je vladala najveća konfuzija. Ambasador Srbije u Egiptu Dejan Vasiljević istakao je da je naša ambasada u Kairu dobila zvaničnu potvrdu Egipćana da je u autobusu bilo 17 putnika iz Srbije, među kojima je i troje dece. Vasiljević nije mogao da saopšti imena nastradalih putnika, napominjući da se čeka zvaničan izveštaj egipatske policije.’

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, pozivajući se na zvanične informacije egipatskih vlasti, saopštilo je imena devetoro poginulih i osmoro povređenih građana Srbije u teškoj saobraćajnoj nesreći.

“Prema zvaničnim informacijama koje je Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije dobilo od egipatskih vlasti, u teškoj saobraćajnoj nasreći koja se juče ujutru dogodila na putu od Hurgade ka Luksoru poginuli su: Trpeska Slavica (rođena 1987.) iz Zrenjanina, Janjić Zoran (rođen 1958.) iz Beograda, Janjić Ivanka (rođena 1964.) iz Beograda, Janjić Mara (rođena 1994.) iz Beograda, Rodić Snežana (rođena 1969.) iz Novog Sada, Rodić Irina (rođena 1995.) iz Novog Sada, Jovicki Zdenka (rođena 1973.) iz Novog Sada, Jovicki Stefan (rođen 1997.) iz Novog Sada, Jovicki Katarina (rođena 2001.) iz Novog Sada.
U saobraćajnoj nesreći povređeno je osam građana Republike Srbije i oni su svi smešteni u bolnici u Kairu. Povređeni su: Ergelašev Ivan iz Zrenjanina, Nešić Ivica iz Leskovca, Cerović Miljana iz Leskovca, Babić Ivan iz Pančeva, Popadić Sanja iz Pančeva, Lukić Tijana iz Beograda, Lukić Miroslav iz Zrenjanina, Jovicki Saša iz Beočina", preno je Blic.

Sajam- državi?

Tenderska komisija od konzorcijuma "Riminija" i "Verana" traži povećanje ponude. Ako Konzorcijum bude išao ispod 40 miliona evra, Sajam bi mogao biti podržavljen, javljaju Novosti. Ovo je najavio ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić, nakon konsultacija sa tenderskom komisijom.

Prema procenama stručnjaka za nepokretnosti, ar zemljišta na ovoj lokaciji košta od 70.000 do 100.000 evra. Računica kaže da bi novi kupac "prigrabio" i tle, vredno gotovo 100 miliona evra. Ipak, stručnjak za investicije Mahmud Bušatlija objašnjava da bi stvarna cena mogla da bude i veća, jer ovakvo zemljište nikada nije bilo na javnoj licitaciji.

Nestabilna epidemiološka situacija

U Srbiji je juče registrovan 68. slučaj obolevanja od virusa novog gripa, što je drastično povećanje u odnosu na prethodni dan kada su na spisku obolelih bile 54 osobe. Takođe, nije se dogodilo da za jedan dan bude više od 10 obolelih, objavljuje Blic.

Prenošenje virusa preko kontakta sa zaraženom osobom se iz dana u dan povećava. Dr Predrag Kon, predsednik Radne grupe za borbu protiv pandemije, kaže za Blic da je epidemiološka situacija u Srbiji nesigurna i sa tendencijom pogoršanja.

Ni rasprodaje ne povećavaju promet

Dok prodavci velikim sniženjima mame kupce, potrošači gledaju kako da uštede svaki dinar. Majice i suknje od 500 dinara, haljine za 1.500. Cene spustile čak i elitne modne kuće, piše u Novostima. Veliki lanci prodavnica u Beogradu se suočavaju sa činjenicom da ispred njihovih izloga sve češće defiluju samo - posmatrači. Zato ih mame rekordnim sniženjima cena, naročito garderobe. Negde popusti dosežu i do 70 odsto.
Trgovci kažu da je bez toga nemoguće prodati robu. Ali, čak i uz takva i tolika sniženja, Beograđani i dalje oklevaju da odreše kesu. „Rashlađeni“ cenovnici učinili su da odeća bude značajno pristupačnija, a modne kuće se utrkuju u proširivanju ponude...

U prodavnicama lanca „Springfild“ su objavili „popust - na popust“. Tako se majice kreću od 500 do 2.500 dinara, ženski šorcevi od 700 do 2.700 dinara, a muške „bermude“ možete naći i za 1.000 dinara.
Haljine su osetno snižene i u „Zari“ i „Mangu“, gde je najjeftinija 1.500 dinara.

Banke ne smanjuju kamate

Mada pozdravljaju odluku Monetarnog odbora NBS da umanji referentnu kamatnu stopu, većina ekonomista i bankara, ipak, uverena je da to neće bitnije doprineti smanjenju kamatnih stopa domaćih banaka, objavlčjuju Novosti.
- Zasada se ne razmišlja o dodatnom snižavanju kamatnih stopa na dinarske kredite - kaže za „Novosti“ jedan od glavnih menadžera beogradske poslovne banke, koja će, kako kaže, o smanjenju rata dinarskih kredita razmišljati tek kada se ekonomska slika Srbije stabilizuje.
Kretanje kursa s početka godine učinilo je dinarske kredite atraktivnijim. Ali, osim referentne

kamatne stope, na cenu kredita utiče i čitav niz drugih faktora, od kojih je, kažu bankari, rizičnost plasmana jedan od bitnijih. Baš zato, tvrde, teško da će u ovom momentu spuštati kamatne stope.
Novi podaci Udruženja banaka Srbije ukazuju da raste broj onih koji kasne u plaćanju svojih obaveza po uzetim kreditima. Krajem prošle godine sa otplatom kreditnih obaveza kasnilo je 6,3 odsto firmi, u maju se taj procenat povećao na sedam, dok je poslednjeg dana juna uvećan na 7,2 odsto.

Udruženje novinara protiv promena zakona o informisanju

Predsednica UNS-a Ljiljana Smajlović traži od Skupštine da zakon "ni slučajno ne usvoji"!

“Amandmani nisu dovoljni! Zakon se njima ne može popraviti, mora da se radi ponovo! Kazne su i dalje drakonske”, kaže za Pres Ljilja Smajlović, predsednica UNS-a.

Uhapšeni trgovci drogom

Pripadnici MUP-a Srbije su, u zajedničkoj akciji sa Specijalnim javnim tužilaštvom za borbu protiv organizovanog kriminala, uhapsili članove kriminalne grupe koji su, u proteklih godinu dana, kao deo međunarodne mreže započeli krijumčarenje, na teritoriji Južne Amerike, veće količine opojne droge kokain. Drogu su potom, preko pomoraca zaposlenih na prekookeanskim brodovima, na linijama „duge plovidbe” Atlantskim okeanom, dopremali do luka u Španiji, javlja Politika. Ivan Pavlović, zvani Iker, inače „meta” bombe podmetnute pod „maseratijem” pre neki dan u centru Beograda, uhapšen kao važan član međunarodnog kokainskog kartela

Zbog sumnje da su počinili krivična dela zločinačkog udruživanja, neovlašćene proizvodnje, držanja i stavljanja u promet opojnih droga, nedozvoljenog držanja oružja i eksplozivnih materija i falsifikovanja isprava uhapšeni su Ivan Pavlović (1974) zvani Iker, iz Beograda, Radoš Zečević (1982), takođe iz Beograda i Branislav Čolević (1989), iz Podgorice.

Pritvoren Ivan Pavlović koji je izbegao likvidaciju bombom. Povezan sa krijumčarenjem iz Južne Amerike. Priveden u Specijalni sud, objavljuju Novosti.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...