PODELE U EU OKO KOSOVA I MAKEDONIJE

Izvor:    BBC Serbian

Pregled engleske dnevne štampe

U autorskom tekstu u Indipendentu povodom samita EU i irskog referendumskog 'ne' reformskom ugovoru - Denis Mekšejn, bivši britanski ministar za Evropu od 2002.-2005. iznosi tezu da Evropa mora da govori jednim glasom - a da je trenutno podeljena po pitanju svoje odbrane, Kosova i Makedonije, energetike i Rusije.




Evropski lideri nisu uspeli 90-tih godina da spreče haos na zapadnom Balkanu, nastavlja Mekšejn, a deceniju kasnije SAD i vodeće zemlje EU su priznale Kosovo kao još jednu zemlju koja se izdvojila iz bivše Jugoslavije. To nikako nije pobeda evro-američkog partnerstva.

Ključne zemlje Unije, Španija, Grčka, Rumunija i Slovačka - slabe njeno jedinstvo odbijajući da priznaju Kosovo. Grčka uz to blokira prijem Makeodnije u NATO i EU, dok Španija lobira u Južnoj Americi protiv priznavanja nezavisnosti Kosova. To ne ukazuje da se može razviti uticajna jedinstvena diplomatija EU.

Ključ: odnosi sa SAD

Mekšejn smatra da je novi odnos sa Amerikom ključna oblast kroz koju će Evropa nastojati da nađe rešenje za svoju budućnost. On dalje piše da je za obnovu pokidanih transatlanskih veza, posle odlaska Džordža Buša sa položaja, nužno liderstvo unutar EU kojeg danas nema.

Pomenute podele unutar EU - koja treba da se okrene od antiamerikanizma i da govori i deluje jedinstveno - neće mnogo pomoći 44-tom predsedniku SAD, zaključuje Denis Mekšejn svoju analizu u Indipendentu.

Vojni establišment protiv Sarkozija

Fajnešenel tajm javlja iz Pariza da su planovi predsednika Sarkozija o reformi francuske vojske - objavljeni u utorak - izazvali gnev i jak otpor odbranbenog establišmenta u zemlji i vladajućih stranaka desnog centra.

List dalje objašnjava da je grupa visokih vojnih oficira u listu Figaro u četvrtak napala predsednikovu politiku kao amatersku, nedoslednu i punu jeftinh trikova.

Najava povratka Francuske u vojno-komandnu strukturu NATO posle 42 godine je ogolila jaku privrženost delova političkog i vojnog establišmenta Golizmu i pojmu francuske autonomije koji simboliše bivši predsednik Francuske Šarl de Gol, piše FT.

Ozbiljni Džoker

Pod naslovol 'Nema više šale, ovaj Džoker je stvarno ozbiljan', Gardijan preko dve strane objavljuje intervju sa Novakom Đokovićem, za koga autor kaže da nosi zastavu Srbije s osmehom na licu.

Razgovor je obaveljen tokom Đokovićeve razmene lopti sa gradonačelnikom Londona u okviru promocije Olimpijskih igara 2012. godine, a on je predstavljen čitaocima kao jedan od troje Srba koji bi mogli da dominiraju svetskim tenisom tokom nekoliko narednih godina.

Autor dalje opisuje Đokovića kao igrača sa 'jakom ličnošću', za razliku od 'smirenosti dostojne ubice' koja karakteriše Federera i Nadalove 'majmunolike privlačnosti'.

Kroz razgovor, čitaoci Gardijana saznaju i da ovih dana, Đoković čita opširnu biografiju Nikole Tesle. Uz to on voli opere, a omiljena mu je Don Žuan, govori četiri jezika, ima smisao za humor, u anglosaksonskim zemljama nadimak mu je Džoker a na Jutjubu se mogu videti njegove sjajne imitacije Nadala i Marije Šarapove. Povodom predstojećeg turnira u Vimbldonu, Đoković kaže da ne vidi sebe, već Federera kao glavnog favorita.

Đoković u razgovoru nije želeo da se zadržava dugo na vremenu NATO-vog bombardovanja Srbije, kada je bio u Beogradu. Objasnio je da ne voli negativna sećanja. 'Loša reputacija Srbije nam je nažalost malo otežala život. Svaki put kad bi neko rekao da je iz Srbije ljudi bi ga čudno gledali ali to se sada menja. Oni vide da stvari idu mnogo bolje - i nama i u našoj zemlji u celini', rekao je Đoković Gardijanu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...