PATRIJARH IRINEJ NA TRONU SVETOG SAVE

Miloje Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)



Novi srpski patrijarh Irinej na svečanosti ustoličenja u Sabornoj crkvi u Beogradu poručio je da je ovo veliki trenutak i veliki dan za njega lično, a veruje, kaže, i za naš narod i našu Crkvu jer je srpski patrijarh uvek predstavljao pred Bogom istoriju svog naroda, delio sudbinu njegovu, radost, ali i njegovu tragediju. O tome govori istorija, dodao je patrijarh Irinej. On je rekao da "njegovo srce drhti kao da ga vetar pokreće, da je ustreptalo velikom svešću i saznanjem u pitanju da li je dostojan ovog visokog zvanja i ove visoke počasti".
"Zašto se ovoga trenutka moja misao usmerava prema Bogu, spasitelju našem, arhipastiru našem koji me je dobrotom i milošću svojom nagradio", rekao je patrijarh i dodao da zna da je njegov izbor delo milosti i ljubavi Božje, delo koje obavezuje i traži dostojan odgovor, prenosi Blic. Mitropolit crnogorsko primorski Amfilohije predao je patrijarhu Irineju panagiju i žezlo, koje nose poglavari SPC. Ustoličenju novog patrijarha prisustvovali su premijer Srbije Mirko Cvetković sa članovima Vlade Srbije, predsednik Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović, gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, savetnik predsednika Srbije Mlađan Đorđević i premijer Republike Srpske Milorad. Dodik.Ustoličenju patrijarha Irineja prisustvovali su i princ Aleksandar Karađorđević, nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar, apostolski nuncije Orlando Antonini, muftija Islamske zajednice Srbije Muhamed Jusufspahić i reis-ul-ulema Islamske zajednice Srbije Adem Zilkić, bivši premijer Srbije i bivši gradonačelnik Niša Zoran Živković. Veliki broj građana ispunio je Sabornu crkvu, kako bi prisustvovao činu ustoličenja novog patrijarha.

Svestan težine krsta koji će nositi

Doskorašnji episkop niški, od juče novoizabrani patrijarh srpski Irinej (Gavrilović), pre pet dana proročki je izjavio: „Ne verujem da će biti toliko krugova glasanja da izbor ’uđe’ u sledeći dan. Mi u Saboru se dobro poznajemo, znamo kakav je ko, šta može da učini i koliko da doprinese životu crkve.“ Iako je u izjavama skromno odbacivao mogućnost da on bude naslednik patrijarha Pavla, „apostolski žreb” je pao baš na njega. I to veoma brzo, posle samo više od pet sati rada Izbornog sabora. Izbor Irineja za 45. patrijarha nije veliko iznenađenje, iako nije važio za glavnog favorita, kao mitropolit Amfilohije i episkop bački Irinej. Irinej je svoj izbor prihvatio kao „časnu i tešku” dužnost čije će breme i probleme nositi, rekao je neposredno posle izbora, piše Politika. Kada su ga nedavno pitali kakav bi trebalo da bude novi poglavar SPC, Irinej niški je rekao: „Sigurno je da to neće biti anđeo s neba, već čovek ukorenjen u ovom vremenu i u srpskoj crkvi“.

Svestan sam težine krsta koji ću nositi, ali uveren sam da taj teret neću nositi sam, već zajedno sa svom braćom arhijerejima. To su bile prve reči vladike niškog Irineja (Gavrilovića) koji je u petak izabran za 45. poglavara Srpske pravoslavne crkve. Tačno u 14 časova i 20 minuta, oglasila su se zvona na Sabornoj crkvi i objavila da je izabran novi arhiepiskop pećki, mitropolit beogradsko-karlovački i patrijarh srpski, koji će biti uveden u tron u subotu ujutro na liturgiji u Sabornoj crkvi. Koverat sa njegovim imenom iz Jevanđelja izvukao je arhimandrit Gavrilo iz manastira Lepovina u Hrvatskoj, saznaju Novosti. Njega je Arhijerejski sabor SPC na početku sednice odredio da, od trojice episkopa koji dobiju natpolovičnu većinu glasova srpskih arhijereja, izvuče ime novog patrijarha. Kako je u petak rečeno u beogradskom Patrijaršijskom dvoru, arhijereji SPC su tokom petočasovnog zasedanja u četiri kruga glasanja izabrali trojicu kandidata za naslednika trona Svetog Save. To su bili vladika niški Irinej, mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i vladika bački Irinej. - Posle duže molitve, otac Gavrilo je iz Jevanđelja odabrao jednu od tri koverte sa imenima kandidata za budućeg crkvenog poglavara - rekao je u petak novinarima vladika bački Irinej, koji obavlja dužnost portparola SPC. - Na carskim dverima koverat je otvorio predsedavajući Saborom i najstariji po rukopoloženju vladika šabački Lavrentije. On je naglas pročitao ime vladike niškog Irineja. Tok glasanja, kako je objasnio vladika bački, protekao je u harmoniji, bratskoj atmosferi i prema svim pravilima SPC. Zasedanju je prisustvovalo 44 episkopa iz svih eparhija SPC. Od ukupnog broja, pravo da budu birani za patrijarha imalo je njih 34. Prema važećim pravilima, za prolazak u drugi krug (žreb) potrebna je bila natpolovična većina glasova prisutnih, odnosno, 23 glasa.

„Nemojte mene”, obratio se sabraći arhijerejima na zasedanju Sabora, tada još vladika niški Irinej. Učinio je to u trenutku kada je objavljeno da je u drugom krugu glasanja prošao kao kandidat za patrijaršijski tron. I to malo što je izgovorio, dovoljno govori o 45. patrijarhu srpskom. Skroman, smiren, piše u Blicu. A kada je kovertu sa imenom budućeg patrijarha srpskog Irineja iz Jevanđelja izvukao ugledni arhimandrit Gavrilo, iguman manastira Lepavina, budući poglavar SPC, seo je u tron. Primio je čestitke svih članova Sabora i rekao ostalim episkopima: - Osećam svu težinu krsta koji treba da nosim. Nadam se, da ću ga nositi u bratskoj ljubavi sa svima. Treba raditi na obnovi duha. Potom se patrijarhu obratio mitropolit Amfilohije, koji je do izbora poglavara bio čuvar trona, čestitao mu, poželeo uspeh i uverio u odanost i poverenje svih članova Sabora.

U kući porodice Gavrilović u selu Vidovi, u kojoj se pre osamdeset godina rodio patrijarh Irinej, u petak nije prestajao da zvoni telefon. Njegova snaha Desanka, supruga pokojnog patrijarhovog brata Vukomana, čitav dan je primala čestitke, a sve meštane ovog sela u blizini Čačka izuzetno je obradovala vest da novi poglavar SPC potiče upravo iz njihovog mesta.

Prema njegovim rečima, u prvom obraćanju Saboru, novoizabrani patrijarh Irinej naglasio je da „oseća svu težinu krsta koju od sada treba da nosi u ime čitave Crkve i da oseća to breme, ali da je uveren da ga neće nositi sam, nego u saradnji i bratskoj ljubavi sa svim arhijerejima“, prenosi Danas. Očekivanja Svetog arhijerejskog sinoda da će novi poglavar biti izbran već prvog dana Izbornog sabora su se ostvarila. Vladika bački izjavio je da je SPC novom patrijarhu, koji je „izabran brzo, u bratskoj atmosferi i na čudesan i harmoničan način“, dobila „dostojnog naslednika patrijarha Pavla“.

Opasne igre na severu Kosmeta

Predsednik Srbije Boris Tadić oštro je osudio plan „konačnog rešenja” za severni deo Kosova, ocenivši ga kao „nepotrebnu i opasnu provokaciju” koja ugrožava ionako krhku stabilnost Kosova. „Taj plan, koji je predložila takozvana Međunarodna civilna kancelarija, previđa više koordinisanih politika i akcija čiji je cilj da se srpska većina na severu Kosova primora da prihvati jednostrano proglašenu nezavisnost”, upozorio je Tadić u Njujorku, na sednici Saveta bezbednosti UN posvećenoj situaciji na Kosovu. Istovremeno je naglasio da se time flagrantno krši Rezolucija 1244. Tadić je rekao da Srbija „oštro osuđuje nepotrebne i opasne provokacije Prištine”, ocenjujući da to nije način za prevazilaženje izazova s obzirom na ogromne napore Srbije i ostalih odgovornih aktera na održavanju krhke stabilnosti. „Prištinsko ’konačno rešenje’ za sever Kosova neće doneti ništa dobro za one koji žive tamo. To će samo zadovoljiti ekstremiste koji žele da sve što se događa na Kosovu bude viđeno kroz iskrivljenu prizmu nelegalnog proglašenja nezavisnosti”, rekao je on. Tadić je ocenio i da oštra retorika Prištine prema legitimnim srpskim institucijama na severu Kosova ne doprinosi održavanju stabilnosti u tom delu Srbije. „Govoreći o njima kao ’paralelnim’ (institucijama), predstavnici Euleksa ne poštuju eksplicitan status neutralnosti svog mandata i krše Rezoluciju 1244”, rekao je Tadić i istakao da je to neprihvatljivo za Srbiju. „Istinske paralelne institucije koje deluju na Kosovu jesu one koje su stvorene na osnovu jednostranog proglašenja nezavisnosti. Njihovo postojanje je kršenje Rezolucije 1244”, rekao je predsednik Srbije.

Tadić je u govoru pred Savetom bezbednosti UN rekao da se pokazalo da je samoproglašena nezavisnosti Kosova bila samo još jedan od neuspešnih pokušaja da se nametnu jednostrana rešenja.Stoga je, po njegovom mišljenju, neophodno da se u bliskoj budućnosti sputaju sve ekstremističke snage koje na Balkanu pokušavaju da svoju volju nametnu ”starim metodama”. - Jednostrano proglašena nezavisnost nas nije približila, već nas je, naprotiv, još više udaljila. Zato je ona neodrživa - ukazao je predsednik Srbije, piše u Novostima. On je dodao da se mora pronaći hrabrost da se podstaknu umerene snage i ponovo izgrade mostovi, da se prevaziđu predrasude i različitosti i da se ukrote strasti.

Taj plan koji je predložila takozvana Međunarodna civilna kancelarija predviđa više koordinisanih politika i akcija čiji je cilj da se srpska većina na severu Kosova primora da prihvati jednostrano proglašenu nezavisnost - upozorio je Tadić u Njujorku, na sednici Saveta bezbednosti UN, posvećenoj situaciji na Kosovu, donosi Blic. Istovremeno je naglasio da se time flagrantno krši Rezolucija 1244. Tadić je naglasio da Srbija nikada neće odustati od Kosova i da „oštro osuđuje nepotrebne i opasne provokacije Prištine“, ocenjujući da to nije način za prevazilaženje izazova s obzirom na ogromne napore na održavanju krhke stabilnosti.

Šarića juri Interpol

Glavni osumnjičeni za šverc više od dve tone kokaina iz južne Amerike Darko Šarić nalazi se u jednoj zapadnoevropskoj državi, dok je njegov rođeni brat Duško najverovatnije u Crnoj Gori, saznaje „Politika” iz pouzdanih izvora bliskih istrazi. Istražni organi čekaju da se ispoštuje zakonska procedura kako bi se što skorije zatražilo Šarićevo hapšenje od strane crnogorskih vlasti. Srpske službe veruju da bi nalog za hapšenje Darka Šarića koji je dosad važio za „nedodirljivog i uticajnog biznismena” trebalo da bude uvažen, jer se on zamerio jednom uticajnom čoveku bliskom vrhu crnogorske vlasti, prenosi Politika. Sukob je nastao zbog poslovno-finansijskih kombinacija, a eskalirao je zbog prevlasti u Rudniku uglja u Pljevljima, čiji su akcionari Šarić i osoba bliska vrhu vlasti u Crnoj Gori. Navodno je ta osoba čak i pucala u noge Šariću, neposredno pre zaplene dve tone kokaina u Urugvaju. Osim tog čoveka sa kojim se sukobio, Šariću je, prema pouzdanim saznanjima našeg lista, zaštitu donedavno pružao i čovek koji u medijima figurira kao „nezvanični kralj balkanskog podzemlja”. Međutim, Šarić na tu zaštitu više neće moći da računa, jer je „nezvanični kralj”, kako saznajemo, nedavno doživeo ozbiljne zdravstvene probleme zbog kojih je ostao privremeno nepomičan. „Nezvanični kralj” se oporavlja u apartmanu luksuznog hotela na obali Jadranskog mora. Ta dva podatka daju nadu, srpskim istražnim organima da bi Šarić mogao konačno da se nađe iza rešetaka zbog sumnje da je organizovao šverc kokaina.

Po nalogu istražnog sudije Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu raspisana je međunarodna potraga za Darkom Šarićem (40), Goranom Sokovićem i još osmoricom osumnjičenih za organizovanje krijumčarenja oko tri tone kokaina iz Južne Amerike u Evropu. Doneto je i rešenje o proširenju istrage, koja će se protiv njih voditi u odsustvu.
Kako "Novosti" saznaju, Darko Šarić je u Budvi, a Soković u Pljevljima. Sumnja se da su i ostali begunci utočište pronašli u Crnoj Gori. Do sada je istragom obuhvaćeno 19 osoba. Istraga povodom ovog slučaja vodi se i u Urugvaju u čijim je vodama zaplenjen basnoslovni narkotički tovar. Akcija srpske policije u četvrtak, koja je po nalogu Specijalnog tužilaštva za borbu protiv organizovanog kriminala, pretresla 18 objekata u vlasništvu, ili koje koristi Šarić, nastavljena je u petak pregledom oduzetih stvari. Pored nekoliko vozila, policija je zaplenila kompjutere i određenu dokumentaciju. Pretresu luksuznih kuća u elitnom naselju Sremske Kamenice Tatarskom brdu, prisustvovao je i Šarićev advokat Radovan Štrbac iz Novog Sada.
U vili u Ulici Ivana Franka 11 je bazen, a u dvorištu košarakaški teren, a prostorije su opremljene najluksuznijim nameštajem. U podrumu velike kuće se nalazi teretana, sa stolovima za stoni tenis, elektronski rulet...

Interpol je raspisao poternicu za Darkom Šarićem, protiv koga je specijalni tužilac u Beogradu pokrenuo istragu zbog sumnje da je organizovao šverc 2,8 tona kokaina iz Južne Amerike u Evropu, saznaje Press od izvora bliskih istrazi. Isti izvori tvrde i da se Šarić trenutno nalazi u Crnoj Gori, ali da postoje informacije prema kojima planira da što pre napusti ovu zemlju. Sagovornik Presa iz istrage kaže da su naše službe preko Interpola već obavestile policije svih evropskih zemlja o istrazi koja se vodi protiv Šarića i njegovoj trenutnoj lokaciji.

Miša Omega ostao bez hotela.

Milomir Joksimović zvani Miša Omega ostao je jučerašnjom odlukom Agencije za privatizaciju bez hotela „Palas” u Jagodini i preduzeća „PTT ugostiteljstvo” koje je kupio preko sina Milana. Razlog za raskid ugovora jeste neplaćanje preostalih kupoprodajnih rata. Jagodinski hotel kupljen je za oko 600.000 evra, a „Ugostiteljstvo” koje takođe ima hotele i motele za oko osam miliona evra. U Agenciji za privatizaciju juče je na sednici Komisije za preduzimanje mera po izvršenoj kontroli ugovora o prodaji kapitala doneta odluka o raskidu ova dvakupoprodajna ugovora, ali i za još 16 preduzeća uglavnom zbog neplaćanja dospelih rata, neodržavanja kontinuiteta poslovanja i nepoštovanja socijalnog i investicionog programa, piše u Politici. Kapital preduzeća prenosi se u dalju nadležnost Akcijskog fonda. I predsednik ekonomskog saveta DSS-a i vlasnik ABS holdinga Nenad Popović ostao je bez firme „ABS Minel elektrogradnja” zato što nije isplatio dug do kraja za preduzeće koje je inače pazario za oko tri miliona evra. Tomislav Đorđević, bivši direktor Meridijan banke, više neće biti vlasnik hotela „Prag” u centru Beograda jer takođe nije platio dospele rate kupoprodajne cene. Popović i Đorđević su pomenuta preduzeća kupili na aukcijama u julu 2005. i julu 2007, kao fizička lica što znači da su imali mogućnost plaćanja na šest godišnjih rata.

Kako nezvanično saznajemo, iz Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja stigla je inicijativa da Agencija za privatizaciju raskine ugovore sa svim kupcima koji ih ne poštuju. Tako je 23-godišnji sin Milomira Joksimovića ostao bez hotela „Srebrnac“ na Kopaoniku i „Zelenkada“ na Zlatiboru, koji su u sastavu „PTT ugostiteljstvo“, uz restoran „Rujno“ i „Serdarev konak“ na Zlatiboru i vile „Poštanski dom“ u Vrnjačkoj Banji. „PTT ugostiteljstvo“ je pretprošle godine kupila izvesna Dubravka Đorđević iz Novog Sada za 820 miliona dinara, a tri meseca kasnije ugovor ustupila Milanu Joksimoviću. Ugovor je juče raskinut jer Joksimović nije uplatio poslednju kupoprodajnu ratu od 617.553 evra. U međuvremenu je dobio šest naknadnih rokova da bi platio drugu ratu, dva naknadna roka da bi nastavio kontinuitet poslovanja i četiri za socijalni program, piše u Blicu.

Izabran poslovni čovek

Priznanje „Poslovni čovek godine” za 2009, koje dodeljuje Klub privrednih novinara, uručeno je Darku Bajčetiću, predsedniku kompanije „Centroproizvod”, Beograd. Bajčetić, koji je nagrađen u okviru tradicionalnog izbora „Kompanije i ličnosti koje su obeležile godinu”, izjavio je na uručenju priznanja da je „Centroproizvod” u prošloj godini, koju je obeležila ekonomska kriza, zaposlio 60 novih ljudi i uspeo da očuva kvalitet proizvoda. On je najavio da će ta kompanija i u 2010. godini nastaviti da ulaže u proizvodnju, da će očuvati radna mesta i kvalitet proizvoda, za šta će uložiti šest miliona evra, donosi Politika. Bajčetić je ukazao da je važno i da se privrednici pripreme za konkurenciju, koja će uslediti posle otvaranja evropskog tržišta. Uručenju nagrada Kluba privrednih novinara prisustvovali su premijer Mirko Cvetković, prvi zamenik premijera Ivica Dačić, predsednik Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović, predsednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik, ministri Slobodan Milosavljević i Petar Škundrić, kao i predsednik Privredne komore Miloš Bugarin.

Bajčetić, koji je nagrađen u okviru tradicionalnog izbora „Kompanije i ličnosti koje su obeležile godinu", izjavio je na uručenju priznanja da je „Centroproizvod" u prošloj godini, koju je obeležila ekonomska kriza, zaposlio 60 novih ljudi i uspeo da očuva kvalitet proizvoda, piše u Presu. On je najavio da će ta kompanija i u 2010. godini nastaviti da ulaže u proizvodnju, da će očuvati radna mesta i kvalitet proizvoda, za šta će uložiti šest miliona evra. - Čast mi je i zadovoljstvo što sam poneo ovo priznanje, za to je zaslužno svih 700 zaposlenih u „Centroproizvodu", ali i potrošači koji veruju u kvalitet proizvoda ove kompanije već 47 godina - rekao je Bajčetić.

«Drim tim» na Kembridžu

Sedmorica učenika Matematičke gimnazije u Beogradu položili su prijemni ispit za studije na Triniti koledžu u Kembridžu. Zbog mnogobrojnih priznanja koja su osvajali prethodnih godina na međunarodnim takmičenjima iz matematike, fizike, informatike i astronomije, za većinu drugova iz školske klupe oni su "drim tim". Mihajlo Cekić, Dušan Perović, Ognjen Ivković, Luka Milićević, Dušan Milijančević, Aleksandar Vasiljković, Nikola Mrkšić poznati su široj javnosti iz novinskih stubaca i televizijskih priloga. Mnogobrojna priznanja sa međunarodnih olimpijada bili su im samo odskočna daska za koledž na koji se prijavilo 1.200 kandidata, a mesta ima samo 200! Ovi talentovani učenici su izabrali različite smerove prirodnih nauka i oni su prva generacija mladih matematičara koja se od sedmog razreda školuje u Matematičkoj gimnaziji, piše u Novostima. Na listi najuspešnijih maturanata je i jedna učenica koja će svoje školovanje nastaviti na Oksfordu. Sva sedmorica imaju stipendije Fonda za mlade talente, Ministarstva nauke, a dobijaju i nagrade za osvojene medalje. Međutim, da li će zaista i otići na Kembridž, zavisiće, uglavnom od toga da li će dobiti stipendiju koledža, jer je za studije potrebno 23.000 funti. Nedavno je najavljeno i osnivanje fonda za pružanje finansijske pomoći srpskim studentima koji upišu studije na Kembridžu. Uslov je da se po dobijanju diplome vrate u zemlju i u njoj rade.

Kusturica oduševljen nagradom

Slavni reditelj Emir Kusturica oduševljen je nagradom za širenje i učvršćivanje jedinstva pravoslavnih naroda „Aleksej Drugi", koju mu je u Moskvi uručio ruski patrijarh Kiril. U intervjuu za Press Kusturica iz Rusije otkriva da je konkurenciju za nagradu imao u slavnom holivudskom glumcu Tomu Henksu! - Veoma sam se iznenadio što je Henks bio u užem izboru za nagradu, jer nisam znao da je pravoslavac! Veoma sam ponosan i zahvalan svima koji smatraju da sam zaslužio nagradu. Dodele ovakvih nagrada uvek podstaknu razmišljanja o nekom panslavizmu i okupljanju svih pravoslavnih naroda. Uvek kad se spomene pravoslavlje i Sloveni, mi Srbi vidimo takvu ideju. Međutim, danas je teško spojiti dva pravoslavca u jednom fudbalskom timu koji će se složiti, a kamoli tolike narode, piše u Presu.

Revizija beneficiranih penzija

Reforma penzijskog i invalidskog sistema koja se ovih dana privodi kraju neće pooštriti samo granicu za odlazak u penziju i pravo na sticanje porodičnih prinadležnosti, već će revidirati i spisak beneficiranih zanimanja, odnosno definisati koliko je zaista težak posao balerina, zaposlenih u vojsci, policiji,BIA, rudnicima, livnicama... Pravilnik o tome ko će ubuduće za godinu imati upisanih 14, 16 ili 18 meseci radnog staža biće obelodanjen u februaru, a na spisku je 36 različitih zanimanja. Đuro Perić, potpredsednik Upravnog odbora PIO Fonda, potvrđuje da se već stečena prava neće oduzimati, odnosno da onikoji supenzionisani pod beneficiranim uslovima neće biti ponovo pod lupom. Ali, većina ovih zanimanja, objašnjava Perić, proći će reviziju da bi se ponovo procenio stepen rizika i u odnosu na to obračunali ekstrameseci. Ranijih godina pravo na tu privilegiju imali su i pojedinci zaposleni u administraciji, što je omogućilo da veliki broj relativno mladih i radno sposobnih prerano ode u penziju.

Ustav meri nove kazne

Više građana Srbije zatražilo je od Ustavnog suda da ispita da li je u skladu sa Ustavom nekoliko odredbi Zakona o bezbednosti saobraćaja, koji je stupio na snagu 10. decembra. Oni traže da se preispita pravo policije da vozačima oduzima strane vozačke dozvole, ukoliko ih pronađe prilikom kontrole saobraćaja. Građani, takođe, smatraju i da je u suprotnosti sa "zakonom svih zakona" zabrana vozaču i putnicima da izađu iz vozila prilikom kontrole, osim ako im to policija ne dozvoli, kao i kazna od 5.000 dinara za taj prekršaj, saznaju Novosti. U Ustavnom sudu kažu da je postupak već pokrenut. - Sud je odredio rok Narodnoj skupštini od 45 dana da iznese mišljenje o ovim odredbama - rekao je za "Novosti" Dejan Milić, savetnik za odnose sa javnošću u USS. Čitav niz "sumnjivih" odredbi, kako saznaje naš list, pronašli su i u Komitetu za bezbednost saobraćaja. Predstavnici ove organizacije kažu da prikupljaju materijal da bi se i oni obratili Ustavnom sudu i ukazali da pojedine odredbe Zakona o bezbednosti saobraćaja nisu saglasne sa najvišim pravnim aktom. - U velikoj suprotnosti sa Ustavom je i odredba prema kojoj se policijski zapisnik smatra za neoboriv dokaz na sudu - smata Damir Okanović iz Komiteta. - To je direktno mešanje izvršne vlasti u sudsku. Ovako sudiji dokaze nameće policija, uprkos tome što je ovlašćen da po slobodnoj volji ocenjuje šta je dokaz, a šta nije.

«Crnogorka» nema para

Zvanična Podgorica juče je poručila da je spremna za razgovor povodom problema koji je nastao oko plaćanja računa za zakup vile „Crnogorka“ na Dedinju. Mirsad Bibović, sekretar Ministarstva inostranih poslova Crne Gore kaže za naš list da je pitanje korišćenja vile u Beogradu tehničke prirode i da je Crna Gora spremna da u dogovoru sa nadležnim organima Srbije, u okvirima za to predviđene procedure, počne razgovore koji će dovesti do rešavanja ovog pitanja. - Crna Gora neće platiti Srbiji 1,5 miliona evra za korišćenje vile „Crnogorka“, jer ne postoji nikakav pisani trag za to potraživanje Beograda, potvrdio je prethodno za Danas Miodrag Vuković, predsednik Odbora za međunarodne odnose u Skupštini Crne Gore. On je objasnio da je zahtev za plaćanje rente za korišćenje „Crnogorke“, iako je ona vlasništvo Srbije, neutemeljen, kao i da će pitanje plaćanja ostati na čekanju, sve dok o njemu ne budu razgovarali i našli rešenje predstavnici državnog vrha obe zemlje. Beograd pritom prenebregava činjenicu da je Crna Gora uložila i značajan novac u vilu „Crnogorka“, kaže Vuković i podseća na ugovor od 3. juna 1994. koji su potpisali tadašnji predsjednik Savezne vlade Radoje Kontić i premijer Milo Đukanović na osnovu koga je „Crnogorka“ data na korišćenje Vladi Crne Gore za svoje potrebe „bez naknade i na neodređeno vreme“.

Čast je obavljati dužnost u Srbiji

Ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Meri Vorlik doputovala je u Beograd, saopštila je američka ambasada u Beogradu. „Čast mi je što ću uskoro početi da obavljam svoje dužnosti kao ambasador SAD u Republici Srbiji”, izjavila je Vorlikova. „Srbija i Sjedinjene Države imaju dugu tradiciju prijateljskih odnosa, a ja ću, zajedno sa kolegama u Beogradu i Vašingtonu, učiniti sve što je u mojoj moći da bih ojačala našu bilateralnu saradnju”, istakla je ambasadorka, donosi Politika. Ona je naglasila da će sa demokratskom vladom Srbije raditi na ostvarenju težnji srpskog naroda radi postizanja većeg privrednog napretka, potpune integracije Srbije u Evropu i preuzimanja konstruktivne uloge lidera u regionu. Ambasadorka Vorlik je istakla da je naročito zadovoljna što će joj se u narednom periodu pružiti prilika da uživa u gostoljubivosti i toplini stanovnika Srbije i da se upozna sa bogatstvom srpske kulture. Džejms Vorlik, suprug Meri Vorlik, doputovao je juče u Sofiju kao novi ambasador SAD u Bugarskoj.

Srbija sama odlučuje o NATO-u

Srbija sama mora da odluči da li želi da uđe u NATO, rekao je danas Sergej Lavrov na svojoj godišnjoj konferenciji za novinare odgovarajući na pitanje dopisnika „Politike” kakav je stav Rusije povodom sve češćih objašnjavanja Srbiji da svi putevi u Evropsku uniju vode preko NATO-a. „Ja bih voleo da svi putevi vode u hram, a ne u vojne organizacije. Naš stav o širenju NATO-a je poznat i on se nije promenio. Verujemo da pokušaji mehaničkog širenja alijanse ne daju ništa veću sigurnost čak ni članicama. Širenje alijanse ne odgovara savremenom trenutku i savremenom svetu, ali seje nepoverenje među drugim državama.” Ministar je podsetio da je ruski predsednik upravo zato predložio Evropi novi plan bezbednosti koji bi obuhvatao sve države sveta i nudio im rešenja ne nagoneći ih da biraju između istoka i zapada. To bi bila bezbednost jednaka za sve i bila bi izbegnuta mogućnost da neka država gradi sopstvenu bezbednost na račun bezbednosti drugih, piše Politika.

Prestanak potrage i spasavanja

Vlada Haitija završila je fazu potrage i spasavanja nakon razornog zemljotresa, nakon što su najmanje 132 osobe izvučene žive ispod ruševina, saopšteno je danas iz UN, saznaje Blic. Oko 67 spasilačkih timova sa 1 918 članova i 160 pasa tragača prečešljali su ruševine Port-o-Prensa, kao i sela i gradova na jugu Haitija tražeći znake života ispod srušenih zgrada i kuća. Humanitarni radnici kažu da je spašen rekordan broj ljudi imajući na umu obim razaranja. Dok se isporuka hrane, vode i lekova povećava stotinama hiljada ljudi u Port-o-Prensu i najgore pogođenim gradovima Džakmel i Leogane, pažnja se sada usmjerava na beskućnike. U toku su masovna raseljevanja stanovništva u delove zemlje koji nisu pogođeni zemljotresom. "Broj ljudi koji napušta Port-o-Prens svakodnevno se povećava", saopštile su UN, dok je više od 130 000 ljudi iskoristilo ponudu Vlade da dobije besplatan transport u druge gradove. U saopštenju se dodaje da nije utvrđen broj ljudi koji sami napuštaju prestonicu.

Srpska posla

Ovo je sasvim umrtvljeni kapital, zaključujemo hodajući po stazama dva groblja sela Smoljinac kod Malog Crnića, dvadesetak kilometara udaljenog od Požarevca. Pred nama su grobnice, podignute kao kućice, različitih boja. Stanari „naselja“ su pokojnici, sahranjeni ispred, ispod ili u nivou temelja građevina od čvrstog materijala: opeke, kamena i betona. Krovovi pokriveni crepom po kom je ovo selo odvajkada bilo poznato, a na kupolama - krstovi. Uglavnom staklena vrata, na kojima umrlice ukazuju ko tu „stanuje“. Na nekim prozorima čipkane zavesice. Zavirujemo, donose Novosti. Unutra lepo uređeni prostori nalik trpezarijama. Stolovi i stolice, negde fotelje ili dvosedi uz poneki drugi komad nameštaja. Slike svetaca i pokojnika po zidovima. - Običaj da se najmilijima, kada umru, podižu ovakva zdanja počeo je 1968. godine - kaže nam Saša Stević, uspešan preduzetnik iz Smoljinca. - Kućice štite rodbinu i prijatelje pokojnika od kiše, snega i vetra u vreme parastosa, Duhova i Zadušnica. Od oko 2.500 stanovnika Smoljinca hiljadu je i dalje na „privremenom“ radu u inostranstvu. Sada stasava treće koleno gastarbajtera. U selu ima velikih, pustih kuća, ali se nove već godinama ne podižu. Oni koji su na njih utrošili bogatstvo, „smrzli“ kapital, sada se kaju. Ni na zapadu više ne cvetaju ruže. Ali, grobnice i dalje niču.

Policajci spasili devojku

Policajci Zoran Radovanović (35) i Rade Vlajković (27) juče su u Šapcu iz ledene reke Save izvukli i spasli M. M. (27) iz Obrenovca. M. M. je promrzla i u šoku, a lekari u Opštoj bolnici u Šapcu kažu da nije životno ugrožena. - Sticajem okolnosti bili smo u zgradi Policijske uprave kada je operater dobio poziv od radnika „Jugopetrola“ da su videli nekoga u vodi i čuli kako doziva pomoć. Kolega Vlajković i ja smo istog trenutka ustali i utrčali u automobil da odemo na lice mesta. Na oko 300 metara uzvodno od novog mosta na Savi i 50 metara od obale videli smo devojku da se drži za granu - priča Zoran Radovanović, šef Interventne policije, piše u Blicu. Kako nije bilo u blizini čamca rečne patrole, Radovanović i Vlajković, inače vođa sektora, bez dvoumljenja su uskočili u ledenu reku da spasu utopljenicu. Iako nije iskusan plivač, Radovanović kaže da o sebi nije razmišljao i da hladnoću nije osećao već mu je, ističe, „samo bilo važno da dopliva do devojke i izvuče je na sigurno“.

Novak ekspresno do osmine finala

Novak Đoković je oduvao Denisa Histomina sa Hajsens arene i stigao do osmine finala Australijan opena uz veoma sigurnu, brzu i ubedljivu pobedu - 6:1, 6:1, 6:2, za samo 97 minuta nemilosrdnog tenisa, saznaje Blic. Najbolji teniser Srbije je odmah pokazao da na ovom meču sebi neće dozvoliti nikakve probleme i na sigurno sačuvan servis nadovezao je prvi brejk za 2:0. Uzbekistanac je uspeo da namuči rivala i produži sledeća dva gema, ali ne i da spreči Novaka da svoju seriju nastavi sve do 5:0. Đoković je koristio svako oklevanje sa druge strane, bio je agresivan i precizan, a jednostrani meč je u istom stilu nastavio i u drugom setu. Uz dva brejka i nekoliko sjajnih forhenda je stigao do prednosti od 4:0, a zatim je lagano spakovao vođstvo od 2:0. U trećem setu je demonstracija sile ponovo upisala 5:0 na semafor. Istomin je pred kraj uspeo da veže dva gema, ali ništa više od toga.






Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...