PARTIJSKE PRIPREME ZA JESEN

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Sve stranke rade na tome da se pripreme za vruću političku jesen. Pad dečaka sa šestog sprata u Beogradu, opisuju svi listovi. O detaljima nesreće u Egiptu i povratku stradalih turista i dalje pišu sve novine.



Žetva pšenice u Moravičkom okrugu

Dogovor o budućoj vladi (zasad) bez Dinkića

Iako vanredne izbore niko ne pominje, sve stranke rade na tome da se pripreme za vruću političku jesen, objavljuje Blic.

Lideri Demokratske stra­nke, Sandžačke demokratske partije i Socijalističke partije Srbije postigli su načelan dogovor da budu partneri i u budućoj vladi, saznaje Blic u vrhu vladajuće koalicije, ali taj dogovor ne uključuje i G17 plus. Dogovor Borisa Tadića, Ivice Dačića i Rasima Ljajića podrazumeva koaliciju SPS i SDP koja bi sigurno nastupila zajedno na narednim parlamentarnim izborima ili vanrednim izborima koje vladajuća koalicija predviđa za septembar naredne godine, kada očekuje da će Srbija izaći iz krize. Stranka G17 će na narednim izborima morati da dokaže koliko vredi pre nego što joj budu otvorena vrata koalicije.

Interesantno je da je DS stao iza predloga G17 plus oko izmena zakona o informisanju, jer je Dinkić izričito rekao da će stvar „terati do kraja“, ali da nezvanično svi govore da ne bi bila šteta i da zakon ne prođe. Problem za vladajuću koaliciju bi mogao da nastane već krajem jula ako parlament ne usvoji izmene Zakona o informisanju. G17 plus bi to smatrao zaverom koalicionih partnera i već posle skupštinske pauze u septembru poslao bi poruku da će razmisliti o učešću u vladajućoj koaliciji.
Nova partija Rasima Ljajića

Veliki broj ličnosti i partija okuplja se oko Socijaldemokratskog pokreta Srbije, piše u Novostima pod naslovom "Uz Ljajića širok front". U borbi za radnička prava zajedno ambasadori, ekonomisti, eksperti, novinari.

Nova partija, čije je "lansiranje" na srpsko političko nebo za jesen najavio ministar Rasim Ljajić, okupiće više od 50 malih partija i oko stotinu istaknutih pojedinaca socijaldemokratske provenijencije. Kako otkrivaju Novosti, već postoji poduža lista ličnosti na koje se računa da će učestvovati u radu organa buduće stranke. Tu su, između ostalih, i Nebojša Čović, predsednik Socijaldemokratske partije, Zoran Dragišić, lider Nezavisnih socijaldemokrata, zatim prof. Predrag Simić, naš bivši ambasador u Parizu, Aleksandar Milutinović, nekadašnji direktor "Jata", ekonomista dr Miladin Kovačević, Živan Berisavljević, nekadašnji vojvođanski funkcioner i visoki diplomata, Boško Jakšić, novinar lista "Politika", Ljubiša Simonović, lider Reformista Niša...
Srbi i SAD

Srbija i Pakistan dele prvo mesto na listi zemalja čija javnost najčešće iskazuje negativne stavove prema Sjedinjenim Američkim Državama, pokazalo je nedavno istraživanje agencije Medijum galup. Dok se u većini zemalja obuhvaćenih istraživanjem beleži poboljšanje stavova prema SAD, u Srbiji i Pakistanu negativni stavovi su još češći nego pre tri godine – u Srbiji za 18 odsto, a u Pakistanu za 13 odsto, objavljuje Politika.

Među zemljama regiona, Srbija je ubedljivo prva na listi u negativnim stavovima, daleko ispred Bosne i Hercegovine, gde ima 30 odsto onih koji iskazuju negativno mišljenje. Istovremeno, većina stanovnika Albanije, Makedonije i Rumunije ima pozitivan stav prema SAD.

Prema anketi koju je napravio Galup, 61 odsto građana Srbije ima negativan stav prema SAD.

Ali, odnos Srba prema Americi je očigledno mnogo kompleksniji od rezultata istraživanja. Džordan Grin je dvadesetčetvorogodišnji kvoterbek i najbolji igrač beogradskih „Vukova”, šampiona Srbije u američkom fudbalu. Grin s još dvojicom američkih saigrača „Vukova” živi u iznajmljenom stanu u Beogradu. Zvezda „Vukova” ne oseća da živi u zemlji u kojoj, statistički, ne vole Ameriku.

Politički analitičar Branko Radun ocenjuje da treba praviti suštinsku razliku između raspoloženje građana Srbije prema politici SAD, u odnosu na njihovo mišljenje o Americi i Amerikancima.

"U Srbiji nema etničke distance. Ljudi iz Srbije i dalje žele da ide u Ameriku i da žive tamo, ne vidim da je opala popularnost američke kulture", kaže Radun.



Nedelja mode Mercedes Benz u Majami Biču: kolekcija - Poko Pano

Srbi nestaju

Koji su uzroci i kakve su posledice dramatičnog pada nataliteta srpskog naroda. Srpsko stanovništvo sve starije. Prosečna porodica ima jedno dete. Pojedini regioni se ubrzano prazne, objavljuju Novosti.

Srbi u Srbiji lagano, ali sigurno odumiru i nestaju - kažu stručnjaci za demografska kretanja.
Po stopi nataliteta Srbija je na poslednjem mestu u Evropi. Ove godine u 150 naselja nije zabeležena nijedna prinova. Broj dece po bračnom paru je smanjen sa 4,1 na 0,81.
U prošloj godini u Srbiji je rođeno 30.000 beba manje nego što je potrebno za prostu reproduktivnu zamenu stanovništva, utvrdilo je Ministarstvo za socijalnu politiku.

Šansa u nesvrstanim zemljama

Robni izvoz Srbije je od januara do maja ove godine porastao na tržištima afričkih zemalja, Severne Amerike i u Aziji, a u Evropi jedino sa Rumunijom u poređenju sa istim periodom prošle godine. Zbog globalnog ekonomskog potresa političko-privredne vlasti nastoje da obnove saradnju sa ogromnim tržištem nesvrstanih zemalja, računajući na veliki istorijski kapital socijalističke Jugoslavije u toj međunarodnoj grupaciji, piše u Blicu.

To tržište je u minule dve decenije bio više nego zapostavljeno usled političkih turbulencija kod nas. Veliki broj zemalja iz pokreta nesvrstanih je u procesu industrijalizacije i privrednog razvoja što kod njih podstiče uvoz. Od 2000. godine robni uvoz ovih zemalja je sa oko 822 milijarde dolara povećan na preko dva biliona dolara, što je rast od 150 odsto.

Srbija i Hrvatska

To što je trgovinska razmena između Srbije i Hrvatske u poslednjih nekoliko meseci pala za trećinu ne znači da su ovdašnji i tamošnji biznismeni, poput političara, zahladneli odnose, već im je račune pomrsila ekonomska kriza, piše u Politici. Kreatori fiskalne politike i jedne i druge države spremaju se za treće prekrajanje budžeta, privrede obe zemlje zaobilaze ulagači... U jednoj i u drugoj zemlji govori se o povećanju poreza na dodatu vrednost. Ovaj namet, u Hrvatskoj je već sada četiri odsto veći nego u Srbiji.



(ilustracija: Politika)

U Turskoj zabranjeno pušenje

U Turskoj su stupili na snagu novi paragrafi zakona kojima su cigarete proterane iz restorana, kafea, noćnih klubova i drugih javnih mesta, javlja Politika. To je zapravo završni udarac pušačima pošto je još prošle godine zavedena zabrana nikotina na radnim mestima i u velikim trgovačkim centrima, školama, bolnicama, prevoznim sredstvima, autobuskim i železničkim stanicama. Nisu pošteđeni ni tompusi, kao i tradicionalne nargile, ceremonijalna atrakcija koja privlači i turiste. Izuzetak su zatvori, neuropsihatrijske klinike i hoteli, u kojima treba da se obezbedi poseban prostor za pušače.

Glavni adut – trgovina sa Rusijom

Vladimir Nikolić, generalni konzul Srbije u Trstu, kaže za Novosti da je glavna “karta na koju Srbija može da igra” sporazum o slobodnoj trgovini sa Rusijom. Upravo zbog toga su mnogi italijanski privrednici otvorili firme u Srbiji.

"Saradnja Srbije i Regije Friuli Venecija Đulija, čiji je Trst glavni grad, veoma je razvijena, ali posle posete premijera Mirka Cvetkovića Trstu, očekujem još veći priliv ovdašnjeg kapitala u našu zemlju. Italija je i sada drugi po značaju spoljno-trgovinski partner Srbije", kaže Nikolić.

Island pre svih

Potpuno neočekivano, Island će najverovatnije preteći zemlje zapadnog Bakana na putu do punopravnog članstva u EU, objavljuju Novosti. Samo dan pošto je parlament ove zemlje iznenada dao saglasnost za ulazak u evropske integracione procese, ambasador Islanda u Stokholmu je, ekspresno, u petak, predsedavajućoj EU Švedskoj podneo kandidaturu! Priključenje bi najviše mogle da „ukoče“ unutrašnje podele.

Smer jasan – brzina ne

Šef delegacije Evropske komisije u Srbiji Žozep Ljoveras izjavio je u intervjuu FoNetu da među političkim snagama u Srbiji jača konsenzus da evropske integracije nemaju alternativu, ukoliko se želi poboljšanje života stanovništva, prenosi Blic. On kaže da je evropska perspektiva jasnija nego kada je pre pet godina došao u Beograd, ali da je brzina evropskih integracija drugo pitanje.

"Smer je potvrđen, ali brzina će u velikoj meri zavisiti od napora Vlade i od toga koliko građani nastavljaju da integracije aktivno podržavaju", rekao je Ljoveras.

Socijalisti i Evropa

"Postalo je potpuno zanemarljivo sve što se tiče prošlosti Socijalističke partije Srbije, jer mi smo opredeljeni za sadašnjost i budućnost. Ocenjujemo da smo potrebni Srbiji. Najvažniji zaključak sa prošlonedeljne skupštine SPS je konstatovanje da je prioritet partije delovanje u pravcu evropskih integracija.

Takođe, utvrđeno je da je od izrazite važnosti da stranka što pre postane članica Socijalističke internacionale", ističe potpredsednica SPS Slavica Đukić Dejanović u razgovoru za Danas obavljenom povodom 19. rođendana te partije i stranačke skupštine, na kojoj su socijalisti zauzeli jasan proevropski kurs.

"Nikada nećemo podržati deklaraciju o osudi genocida u Srebrenici. Rano je da se eksplicitno odredimo prema NATO," kaže Djukić – Dejanović.

Svi se žale na Agenciju za privatizaciju

Vladislav Cvetković, direktor Agencije za privatizaciju, govori za Novosti o neregularnim tenderima i aukcijama, pravima zaposlenih, pranju novca, prljavom kapitalu: "Vlasnici se žale da smo rigorozni, a radnici da smo isuviše popustljivi prema kupcima."

"U centru za kontrolu radi 70 ljudi, a u organizacionom smislu, pored centrale u Beogradu, postoje i četiri regionalne kancelarije: u Novom Sadu, Nišu, Kraljevu i Kragujevcu. To je, inače, jedan od najaktivnijih sektora u Agenciji, posebno otkako se uvećao broj privatizovanih preduzeća. Do sada je sklopljeno ukupno 2.250 ugovora, izvršeno 6.700 kontrola tih ugovora, a raskinuto 430 ugovora", kaže Cvetković.

Kreditni rejting Srbije

Međunarodna rejting agencija “Fič rejtings” trebalo bi krajem septembra da utvrdi novi kreditni rejting Srbije - potvrđeno je Novostima.
U Vladi Srbije kažu da su pripreme za dolazak delegacije “Fič rejtings” već započele, a na rezultate ove posete gleda se sa optimizmom. Kao glavni argument za bolji rejting stručnjacima iz “Fiča” biće predstavljen Memorandum o ekonomskoj politici za narednu godinu, sa projekcijama za 2011. i 2012. Ovaj dokument predviđa brojne strukturne reforme.
Ipak, kako se nezvanično može čuti iz krugova bliskih ekspertima “Fič rejtingsa”, ova institucija će moći da sagleda mogućnosti povećanja rejtinga za Srbiju tek nakon što prođe prva revizija sporazuma koji naša zemlja ima sa MMF što se, takođe,

očekuje u septembru.

Nepotrebna žandarmerija

Lideri Albanaca poručuju da se neće smiriti sve dok Žandarmerija, koja im navodno ugrožava ljudska prava, ne napusti Preševo i ostale opštine juga Srbije. Oni tvrde da „ovakva Srbija ne zaslužuje beli šengen".

Predsednik opštine Preševo Ragmi Mustafa objašnjava za Pres da je Žandarmerija „nepotrebna u ovom delu Srbije", i dodaje da pripadnici te jedinice po nalogu ministra policije krše ljudska prava Albanaca!
Dečak pao sa šestog sprata

Maloletni A. P. (6) pao je juče oko 15.30 časova sa terase na petom spratu zgrade u Jasenovoj ulici na Čukarici i zadobio teže telesne povrede zbog kojih je prevezen na odeljenje za reanimaciju Urgentnog centra, javlja Politika. Dečaku je posle pregleda konstatovan prelom karlice pa je upućen na Institut za majku i dete gde je i zadržan na lečenju. Prema nezvaničnim navodima, šestogodišnjak se preko ograde balko nagnuo kako bi osmotrio obližnji zasad u parku, kada je izgubio ravnotežu i paosa visine od 15 metara na žbunje posađeno u blizini višespratnice. Živa ograda donekle mu je ublažila pad ali je od nedavno potkresanog granja zadobio mnoštvo ogrebotina po licu i udovima. Pre nego što je izašao na terasu, A.P. se igrao u stanu sa roditeljima i trogodišnjom sestrom koji nisu primetili kada se mališan, inače sklon naginjanju preko ograde, iskrao na balkon.



(foto: Pres)

Sedmogodišnji A. P. pao na živu ogradu sa terase stana u Jasenovoj ulici u Žarkovu. Dečak je pao sa visine od oko 15 metara, srećom nije teže povređen, piše u Novostima.

Mališan je najpre udario u sims, a onda pao na živu ogradu koja mu je ublažila pad, piše u Presu.

Pijani vozač udario policajca

Saobraćajni policajac Branko Simić (41) teško je povređen kada je na njega preksinoć u Obrenovcu naleteo automobil kojim je upravljao pijani vozač. Simić je nastradao na poslu prilikom kontrole saobraćaja, objavljuje Pres. Ministar Dačić je objasnio da je do nesreće došlo nešto posle ponoći između subote i nedelje, prilikom obavljanja redovnih dužnosti saobraćajne kontrole u Obrenovcu, u ulici Miloša Obrenovića. Vozač sa 2,2 promila alkohola u krvi udario je policajca „peglicom" u punoj brzini. On je ubrzo uhapšen i nalazi se u policijskom pritvoru, a Dačić je izrazio uverenje da će mu istražni sudija odrediti pritvor i da će biti podneta krivična prijava protiv njega.

Poginuo na motoru - u kući

Pravo kroz ulazna vrata, motorom marke "jamaha", Vladan Tomić (28) iz Šapca je upao u kuću svog komšije Živote Vukašinovića u naselju Čavić i - na mestu poginuo, javljaju Novosti.
U trenutku nesreće, u subotu oko 20.30 časova, kompletna porodica Vukašinović, sa dvoje male dece od osam meseci i četiri godine, nekoliko metara dalje u dnevnoj sobi gledala je televiziju.
"Čuli smo "turiranje" i prokomentarisali da je vozač mogao izaći na magistralu da se "izduva". Tek što smo to rekli - bam! Sunce ti poljubim, koliko je grunulo. Sin Dragan je otvorio vrata dnevne sobe. Dim i prašina. Rekao je: "Nemoj, tata, da izlaziš. Bačena je bomba". Ma, mislim se, pošten sam čovek, ko bi meni to učinio. Tek onda smo videli slupani motor", priča domaćin Života.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...