OSTAVKE U (NEKIM) VLADAJUĆIM STRANKAMA

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

 

Posle izbora na Voždovcu, ”pljušte” ostavke u G 17 plus i Demokratskoj stranci. Kad vrednost evra poraste za dva dinara, minus srpskih preduzeća se povećava za 40 milijardi dinara. Epidemiolozi će u ponedeljak predložiti Ministarstvu prosvete da ranije raspusti učenike osnovnih i srednjih škola.



Policija obezbedjuje protest rezervista u Leskovcu

Posledice izbora na Voždovcu

Posle izbora na Voždovcu, ”pljušte” ostavke u G 17 plus i Demokratskoj stranci. Liberalno demokratska partija i Srpska radikalna stranka neće kažnjavati zbog izbornog neuspeha, objavljuju Novosti. OSTAVKA ministra zdravlja Tomice Milosavljevića na mesto predsednika gradskog odbora G 17 plus samo je početak radikalnih reformi u ovoj partiji. Ostavke su prethodnih dana pljuštale i u DS.
"Podneo sam neopozivu ostavku na mesto predsednika voždovačkog odbora, jer se osećam krivim i odgovornim što DS nije postigao veći uspeh", kaže za Novosti Boris Župnek. Osim njega, ”fotelju” je vratio i Jasenko Lazović, predsednik IO Gradskog odbora i šef izbornog štaba stranke.

Posledice promene kursa

Za samo tri nedelje dugovi srpskih preduzeća kod banaka porasli su čak 40 milijardi dinara. I to samo zato jer je evro u odnosu na nacionalnu valutu ojačao za nešto malo više od dva odsto. Računica lista Politika pokazala je da pomeranje kursa za samo jedan dinar povećava ukupne dugove preduzeća (u evrima oni iznose bezmalo 20 milijardi evra) za čak 20 milijardi dinara. To znači da kad vrednost evra poraste za dva dinara, minus srpskih preduzeća se povećava za 40 milijardi dinara. A kad bi se računica zasnovala na kursnoj listi od pre godinu i po dana, dakle pre početka krize, rešenje jednačine bi bilo poražavajuće. U tom periodu, dugovi privrede bankama su bili manji za oko 400 milijardi dinara. U evrima, nivo duga bio je gotovo identičan.

A koga je igranje ćoravih baka sa kursnom listom najviše oštetilo, pita ovaj list. Naravno one koji imaju velike firme, pa samim tim najviše i duguju. Urednici sajta ekonomija.org na osnovu istraživanja „Ekonomist top 300” napravili su listu najvećih bankarskih dužnika. Na prvom mestu nalazi se „Delta holding” Miroslava Miškovića, u stopu ga prati Telekom „Srbija”, Železnice Srbije, EPS i JP „Putevi Srbije”. Nije Mišković jedini krupni kapitalista koji se našao na listi najvećih bankarskih dužnika. Društvo mu prave i biznismen Zoran Drakulić, vlasnik „Ist point holdinga”, kontroverzni Predrag Ranković Peconi, prvi čovek „Inveja”, Miodrag Kostić sa MK grupom, Radomir Živanić („Verano”), Rodoljub Drašković („Svislajon”), Željko Mitrović (Pink internešenel) i Slobodan Vučićević („Grand kafa”). Na dužničkoj listi nalaze se i „Viktorija grupa”, „Velefarm” i „Knjaz Miloš”. Ipak, ima i preduzeća zvučnog imena koja nemaju probleme sa dugovima. U takve se svrstava „Ju-Es stil”, Jugopromet SDPR, „Galenika”, „Telenor”, „Marbo”, ali i Državna lutrija Srbije. Interesantno je da čak polovinu ukupnih dugova srpskih preduzeća prema privredi čini 40 najvećih firmi.

I dok su se ovih dana privrednici mobilisali i zajedničkim snagama preko štampe pritiskali guvernera da odlučnije brani dinar, iz Narodne banke Srbije odgovaraju da su predstavnici biznisa dobrodošli, ali podsećaju da kursnu listu ne formira dogovor, već tržište.

„Današnji nivo kursa i dalje je ispod njegovog najvišeg nivoa s početka godine, a oscilacije kursa su manje njego u drugim zemljama koje imaju isti režim plivajućeg kursa”, navodi se u saopštenju.

"Kurs je mera i našeg rasipništva. Malo pomeranje vrednosti dinara gore ili dole ne znači nestabilnost, već potvrdu njegove tržišne vrednosti u odnosima ponude i tražnje", tvrdi guverner NBS Radovan Jelašić za Politiku.

Srpski privrednici, uplašeni zbog oscilacija deviznog kursa, traže hitnu reakciju nadležnih. Mnogi će i ovu godinu završiti sa gubitkom zbog kursnih razlika, objavljuju Novosti.

Privrednici apeluju na Vladu Srbije i Narodnu banku da spreče dalji pad dinara, gradonačelnik Beograda Dragan Đilas kaže da je prestonica zbog poslednjeg pada dinara izgubila 10 novih vrtića, piše u Presu.

Sve više obolelih djaka

U čekaonicama domova zdravlja sve više đaka i predškolaca, moguće izmene u školskom kalendaru. Stručnjaci pozivaju ugrožene da se vakcinišu, a posebno dijabetičare, objavljuju Novosti.

Epidemiolozi će u ponedeljak predložiti Ministarstvu prosvete da ranije raspusti učenike osnovnih i srednjih škola, kaže za Pres dr Predrag Kon. Zimski raspust za učenike osnovnih i srednjih škola počeće ranije kako bi se zaustavilo naglo širenje virusa gripa A (H1N1), od kojeg najviše obolevaju deca, saznaje Press u Radnoj grupi za pandemiju! Epidemiolozi će se na ovaj potez odlučiti jer je procenjeno da je broj smrtnih slučajeva do sada preveliki, kao i zbog činjenice da će se dosta kasniti sa vakcinacijom.



Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Konuzin otkrio je spomen-ploču ruskim
profesorima koji su predavali na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu
izmedju dva svetaska rata: Mirko Vasiljević, Aleksandar Konuzin, Sima Avramović

Prvi dan novog zakona

Počela primena novog, mnogo strožeg Zakona o bezbednosti saobraćaja. U četvrtak se pokazalo da je većina upoznata sa novim odredbama. Kazneni poeni od Nove godine, najavljuju Novosti. Upaljeni farovi i tokom dana, vezan pojas, sporija vožnja i manji broj saobraćajnih nezgoda - tako je u četvrtak, kada je na snagu stupio novi zakon o bezbednosti saobraćaja, izgledala saobraćajna slika srpskih puteva.

Saobraćajna policija još nije postavila video nadzor na ulicama većih gradova Srbije, iako je novi Zakon o bezbednosti u saobraćaju i zvanično počeo da se primenjuje od četvrtka. Kamere koje beleže kršenje propisa poput prolaska kroz crveno svetlo i prekoračenja brzine postavljene su samo na jednoj raskrsnici u Novom Sadu, u Beogradu će biti instalirane na petnaestak lokacija do kraja godine, a ovi uređaji će se naći na niškim ulicama tek sledeće godine. U narednih nekoliko dana u Beogradu će početi postavljanje takozvanih red lajt kamera, koje će beležiti tri vrste prekršaja i to prolazak kroz crveno svetlo, prekoračenje brzine i kretanje žutom trakom. Biće postavljene četiri kamere za kontrolu rada žutih traka i 11 za snimanje prolazaka kroz crveno svetlo i prekoračenje brzine, objavljuje Blic.

Milo se (opet) povlači?

Crnogorski premijer Milo Đukanović potvrdio je da razmišlja o napuštanju te funkcije pre isteka četvorogodišnjeg mandata, piše u Politici.

Đukanović je novinarima nakon razgovora sa članom Evropskog parlamenta i stalnog izvestioca Evropskog parlamenta za Crnu Goru Čarlsa Tanoka kazao da želi da se posveti nekim drugim životnim poslovima, a da će u dogovoru sa svojim najbližim saradnicima proceniti koji je najbolji trenutak da se povuče.

Đukanović se krajem 2006. godine povukao sa funkcije premijera, ali je prema oceni opozicije, nastavio da vlada iz senke. Vratio se na mesto premijera, nakon godinu dana, zvanično, zbog bolesti tadašnjeg premijera Željka Šturanovića.

"Crna Gora neće uspostavljati diplomatske odnose s Kosovom dok je rasprava pred Međunarodnim sudom pravde u toku, odnosno dok taj sud ne donese odluku. To je moje lično mišljenje, mada ne i zvaničan stav Podgorice", ističe u intervjuu za Danas Svetozar Marović, potpredsednik Vlade Crne Gore i drugi čovek vladajuće Demokratske partije socijalista.

Kinezi kupuju više

Kinezi će ove godine prvi put kupiti više automobila od Amerikanaca. Zahtevi su toliko veliki da su liste čekanja za popularnim modelima podugačke. „Razočaran sam, ali šta mogu da učinim?“, pita se Zang Ge Lu, 28.godišnji dizajner, koji se nedavno zaputio na jug Kine ne bi li kupio crnu „tojotu RAV-4“, ali se kući vratio praznih ruku. Rečeno mu je da će morati da sačeka dva meseca za isporuku traženog automobila, objavljuje Danas pod naslovom "Kinezi postali rasipnici a Amerikanci štediše". Proizvođači automobila trljaju ruke jer će ove godine prodati 12.8 miliona automobila i lakih kamiona u Kini, dok će u Americi prodati 10 miliona.

Kampanja za spas planete

Dok se u ogromnom kongresnom „Bela centru” na jugu Kopenhagena vode teški pregovori i traže rešenja za problem globalnog zagrevanja, na centralnim ulicama danske prestonice istovremeno traje žestoka kampanja za spas planete. Jer ukoliko se nastavi trend nekontrolisane emisije ugljen-dioksida planeta će se suočiti sa katastrofom – nestaće 45 država, uglavnom ostrvskih zemalja u Pacifiku, objavljuje Politika.

Osvojena a nezaslužena



Svečana večera povodom dodele Nobelove nagrade u Oslu

Predsednik SAD Barak Obama, pošto mu je dodeljena najprestižnija nagrada za mir, priznao da ima mnogo zaslužnijih kandidata od njega. Osvojio si je, a sada je i zasluži! - piše na jednom grafitu u Oslu, prenose Novosti. Svega devet dana posle odluke da pošalje dodatnih 30.000 vojnika na ratište u Avganistan, predsednik SAD Barak Obama okitio se, u četvrtak u Oslu, najprestižnijom priznanjem za mir. Međutim, ceremonija uručenja Nobelove nagrade Obami praćena je tolikim kontroverzama, da je laureat do poslednjeg časa radio na dvadesetak minuta dugom govoru, a na konferenciji za novinare priznao da ima mnogo zaslužnijih kandidata od njega.

Zadovoljan radom ministara

Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je danas da je "vrlo zadovoljan" radom ministara i da je njegov kabinet postigao značajne uspehe u 2009. godini, piše u Blicu.
"Moj tim je po svim osnovnim parametrima onoga sto je bilo planirano postigao uspeh, kako u evropskim integracijama, očuvanju suvereniteta i teritorijalog integriteta zemlje, borbi za korupciju, a ima elemenata i za ocenu da je vodio dobru ekonomsku politku", rekao je Cvetković novinarima u Skupštini Beograda posle dodele nagrada za najbolje izvoznike u 2009. Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je sinoć na Paliću da je, kritikujući rad pojedinih ministara, u stvari branio integritet DRI.

Neće da bude član vlade

Bojan Pajtić, predsednik Izvršnog veća Vojvodine, govori za Novosti o odnosima u DS, nadležnostima, najavi rekonstrukcije Vlade: "Neću biti član Vlade. Vojvodinu nikad niko ne može odvojiti."

Prijatelj ministrovog prijatelja

Radnici Građevinsko-industrijskog kombinata „1. maj” iz Lapova proveli su i četvrtu noć pod vedrim nebom na pruzi Beograd–Niš, protestujući što im kupac njihovog preduzeća Miomir Joksimović, zvani Miša Omega, nije isplatio plate za ovu godinu. Ni nakon posete ministra ekonomije Mlađana Dinkića pre dva dana, nezadovoljni radnici nisu odblokirali prugu, objavljuje Politika.

Ko je Miša Omega za koga je Dinkić rekao da je vrlo bogat čovek, ima milione vera, nekoliko firmi, a u jednoj od njih partner mu je i Evropska banka za obnovu i razvoj.

Miomir Joksimović dobio je pomenuti nadimak devedesetih godina prošlog veka jer je prodavao automobile, a sada je poznat kao suvlasnik u „Dunav grupi”, koja poseduje nekoliko kompanija u oblasti rečnog transporta, proizvodnje peska, šljunka i betona i u putarskoj industriji. Na zvaničnom spisku ovog holdinga su novosadski „Heroj Pinki” koji je kupio deo novosadske Luke, beogradsko „Bagersko-brodarsko preduzeće”, „Napredak” iz Apatina, „Brodarstvo” iz Zrenjanina, „Hidrograđevinar” iz Sremske Mitrovice, „Vojvodinaput” takođe iz Zrenjanina. Joksimović se nezvanično pominje i kao vlasnik u „Poliesteru” iz Priboja, firmi „Radan” iz Pečenjevaca, šljunkari u Požarevcu, suvlasnik je zajedničke firme za obezbeđenje s Goranom Radosavljevićem Gurijem.

Ministar Dinkić je svojim nastupom pred radnicima u Lapovu pre dva dana pokazao da vrlo dobro zna ko je čovek koji im ne isplaćuje zarade već godinu dana. Poznavaoce finansijskih prilika u Srbiji to ne čudi kada se zna da je upravo većinski akcionar u „Dunav grupi” Nikola Đivanović bio Dinkićev savetnik u Narodnoj banci, koji je pružao besplatne konsultantske usluge. Ta saradnja nastavljena je i u Ministarstvu finansija, na izradi bitnih zakona iz oblasti finansija. Đivanović je i kupac 14 bioskopa „Beogradfilma” od kojih većina danas ne radi, a neke od njih kupac je i preprodao.

„Železnice Srbije“ su najavile da će Joksimoviću ispostaviti zahtev za naknadu celokupne štete, piše u Blicu pod naslovom "Kralj šljunka ima milione evra, a nema za plate". Dinkić je radnicima rekao da razume potrebu za štrajkom, ali se nije saglasio sa blokadom saobraćajnice kao metodom borbe. Država ne može da uradi mnogo jer je Joksimović nakon privatizacije ispunio sve obaveze, naglašava ministar, ali ni država ne može da pokriva dugove privatnika.

Hemofarm želi Galeniku

"Hemofarm će preuzeti tendersku dokumentaciju za prodaju kapitala Galenike. Reč je o ponudi za prodaju najstarije srpske fabrike lekova, što je posebno interesantna i profitabilna delatnost u svetskim razmerama", kaže za Danas Dragomir Ćurčić, potpredsednik i član Upravnog odbora Hemofarma. Kako je najavljeno iz vlade Srbije, Agencija za privatizaciju trebalo bi da 15. decembra raspiše neobavezujući tender za izražavanje interesovanja za privatizaciju Galenike.

Država protiv huligana

Vlada Srbije usvojila je danas predloge izmena i dopuna zakona koji se tiču sprečavanja nasilja u sportu i huliganstva, izjavio je državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen, prenosi Politika.

On je, na konferenciji za novinare posle sednice vlade, naglasio da je borba protiv nasilja i huligana apsolutni prioritet Vlade Srbije i naveo da su usvojeni predlozi izmena Zakona o sprečavanju nasilja na sportskim terenima, Zakona o prekšajima i Krivičnog zakonika, koji predviđaju pooštravanje kaznene politike i ubrzanje sudskih postupaka.

Predviđenim izmenama, huligane koji ubuduće budu izazivali nasilje i nerede na sportskim utakmicama čekaju i zatvorska i novčana kazna koja je za pojedine prekršaje povećana do deset puta, kazao je Homen.

Tri decenije zatvora za ubistvo

Sudsko veće Okružnog suda u Beogradu u prvostepenom postupku osudilo je juče Bojana Hrvatina, navijača fudbalskog kluba Rad na 30 godina zatvora pošto ga je oglasilo krivim za ubistvo navijača Voždovca Bojana Majića. Zbog učestvovanja u tuči, sudija Branislav Blažić osudio je navijače Rada Aleksandra Kovačevića na tri godine, Gorana Pantelića na dve i po, a Aleksandra Pavlovića na godinu dana zatvora.

Obrazlažući izrečenu presudu, sudija Blažić je rekao da je kazna od 30 godina zatvora primerena „težini krivičnog dela i ličnosti optuženog” i podsetio da je za učestvovanje u tuči zaprećena kazna do tri godine zatvora, objavljuje Pres.

Četvorica navijača Rada oglašena su krivim jer su 4. avgusta 2006. godine na železničkoj stanici u beogradskom naselju Rakovica naoružani noževima, šipkama i kamenicama ušli u voz, znajući da su u vozu navijači Voždovca.

Sud je utvrdio da je Hrvatin usmrtio Majića sa tri uboda nožem, a sudija je u obrazloženju presude naveo da je napad na navijače Voždovca bio pripremljen.

Pobeda košarkaša Partizana



Košarkaši Partizana proslavljaju pobedu nad turskim Efes Pilsenom u sedmom
kolu Evrolige

Košarkaši Partizana su savladali Efes u fantastičnom meču i nakon nove dramatične završnice - 93:92 (19:20, 27:28, 25:24, 22:20) za treću vezanu, veoma važnu pobedu u Evroligi. Neverovatni crno-beli posle 7. kola elitnog takmičenja i novog duela sa višestruko skupljim timom imaju skor 4:3, objavljuje Blic.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...