ORUŽARI STIŽU PRED VLADU SRBIJE

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Oko 2.000 Zastavinih oružara u četvrtak dolazi u Beograd. Dragan Marković Palma, predsednik Jedinstvene Srbije, na korak je do odluke da na sledeće parlamentarne izbore njegova stranka izađe na listi Ujedinjenih regiona Srbije. Književnik Dobrica Ćosić primljen je u toku jučerašnjeg dana na Vojno medicinsku akademiju u Beogradu zbog srčanih problema. Aleksandar Mezjajev, najveći ruski ekspert za Haški tribunal i profesor prava na ruskom Kazanju, gotovo sigurno ulazi u tim odbrane Ratka Mladića. Ocena poglavara Rimokatoličke crkve o kardinalu Alojziju Stepincu zanemaruje žrtve genocida u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj - najkraća je reakcija stručne javnosti na papine izjave u Zagrebu. Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc podneo je juče u Njujorku redovni šestomesečni izveštaj o saradnji Srbije s tim sudom i, u obraćanju Savetu bezbednosti UN, zahvalio vlastima u Beogradu na hapšenju najtraženijeg optuženog begunca Ratka Mladića, istovremeno naglasivši da od Srbije očekuje da „bez odlaganja“ pronađe i uhapsi poslednjeg begunca, Gorana Hadžića. Vlada Srbije imenovala je krajem maja doskorašnjeg ambasadora u Japanu Ivana Mrkića za novog državnog sekretara u Ministarstvu spoljnih poslova, iako je on poznat kao “čuvar Miloševićevog trezora na Kipru”.

Bessin - obeležavanje 67. godišnjice savezničkog iskracavanja u Normandiji,
Dana D u Drugom svetskom ratu

Palma na Dinkićevoj listi?

Dragan Marković Palma, predsednik Jedinstvene Srbije, na korak je do odluke da na sledeće parlamentarne izbore njegova stranka izađe na listi Ujedinjenih regiona Srbije, saznaje Danas iz izvora u vladajućoj koaliciji. Kako je potvrđeno tom listu, Dinkić je juče razgovarao s biznismenom i bivšim reformskim premijerom SRJ Milanom Panićem i pozvao ga na političku saradnju. Istovremeno, predstavnici vladajuće koalicije odlučili su juče da podrže neka od zakonskih rešenja za decentralizaciju Srbije koja je predložio URS. Mlađan Dinkić je spreman da Draganu Markoviću, u okviru dogovora o pristupanju JS političkom savezu URS i zajedničkom izlasku na izbore, omogući da dobije pet poslaničkih mandata u budućem sazivu Skupštine Srbije, kažu izvori Danasa. Oni navode da su pregovori u toku i da se očekuje da sporazum bude postignut i obelodanjen do kraja ovog meseca.

Dobrica Ćosić na VMA, stanje ozbiljno

Književnik Dobrica Ćosić primljen je u toku jučerašnjeg dana na Vojno medicinsku akademiju u Beogradu zbog srčanih problema, piše Blic. Zdravstveno stanje nekadašnjeg predsdnika SRJ je ocenjeno kao ozbiljno, pa je zadržan radi daljih pregleda i ispitivanja. Devedesetogodišnji književnik je poslednjih dana imao nekoliko pojavljivanja u javnosti u vezi sa promocijom njegovih dnevničkih zabeleški pod naslovom "U tuđem veku".

Mladića brani najveći ruski ekspert za Tribunal

U Beogradu se, i posle 11 dana otkako je uhapšen Ratko Mladić, još nagađa ko će biti u timu za njegovu odbranu, a Rusija već ima najozbiljnijeg kandidata za branioca. Kako Novosti saznaju, Aleksandar Mezjajev, najveći ruski ekspert za Haški tribunal i profesor prava na ruskom Kazanju, gotovo sigurno ulazi u tim odbrane.

"Zainteresovan sam da se istina utvrdi u svakom slučaju", kaže profesor Mezjajev. "Ipak, trenutno ne mogu da potvrdim, zato što još nije zvanično odlučeno."

Rininahue/Lago Ranco - erupcija vulkana Pujehue, 850 kilometara južno od
prestonice Čilea

Halilović: Mladić da otkrije “sve tajne rata”

Sefer Halilović, prvi komandant Armije BiH, kaže za Pravdu da Ratko Mladić u Haškom tribunalu treba da otkrije “sve tajne rata”.

“Mislim da je vreme da se u slučaju Mladić pojave novi dokazi i dokumenti. A možda i Mladić ima neke konkretne dokaze”, kaže Halilović koji je i sam pre dve godine bio osumnjičen pred Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju.

Papa zanemaruje žrtve genocida

Ocena poglavara Rimokatoličke crkve o kardinalu Alojziju Stepincu zanemaruje žrtve genocida u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj - najkraća je reakcija stručne javnosti na izjave poglavara Rimokatoličke crkve o kardinalu Alojziju Stepincu, pišu Novosti. Papa je tokom posete Zagrebu, proteklog vikenda, održao molitvu na grobu kontroverznog hrvatskog kardinala koji je i u krugu ličnosti koje bi Vatikan mogao da proglasi za svetitelje. U javnosti su posebno odjeknule njegove reči da je Stepinac ”veoma dobro shvatio da je ustaški režim bio instrumentalizovan od Hitlera i njegovih pomagača”. Politici NDH kardinal se, prema papinim rečima, suprotstavio ”tako što je branio Srbe, Jevreje i Rome i patio zajedno s njima”.

Sveti arhijerejski Sinod SPC poslao je, kako nezvanično saznaje Politika, pismo Vatikanu u vrlo oštrom tonu protestujući zbog planiranog papinog hodočašća na grob kardinala Alojzija Stepinca. Pismo je, prema tim saznanjima, prosleđeno Svetoj stolici uoči dolaska Benedikta Šesnaestog u Zagreb. S njegovom sadržinom saglasio se Sveti arhijerejski Sabor na zasedanju održanom polovinom maja jer je program papine posete Hrvatskoj bio poznat mesecima unapred. Još jednu nezvaničnu informaciju iz Patrijaršije prenela je juče agencija Tanjug: neimenovani sagovornik izjavio je da zbog posete Stepinčevom grobu, a zaobilaženja Jasenovca, papa neće biti pozvan na proslavu 1.700 godina donošenja Milanskog edikta koja će se održati u Nišu 2013. godine. Takav ishod, doduše, mogao se naslutiti i iz izjave koju je medijima dao vladika bački Irinej po završetku Sabora kada je rekao da će na proslavu u Niš biti pozvani poglavari pravoslavnih crkava, dok će ostale hrišćanske crkve predstavljati visoke delegacije.

Bramerc: Kazniti one koje su krili Mladića

Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc podneo je juče u Njujorku redovni šestomesečni izveštaj o saradnji Srbije s tim sudom i, u obraćanju Savetu bezbednosti UN, zahvalio vlastima u Beogradu na hapšenju najtraženijeg optuženog begunca Ratka Mladića. Istovremeno, naglasio je da od Srbije očekuje da „bez odlaganja“ pronađe i uhapsi poslednjeg begunca, Gorana Hadžića, piše Danas. Bramerc je hapšenje Mladića nazvao „jednim od najznačajnijih događaja“ za Tribunal, međunarodnu pravdu i žrtve. Tim hapšenjem, Srbija je napravila „izvanredan rezultat“, ispunila jednu od svojih najvažnijih obaveza i načinila ključni korak ka uspostavljanju vladavine prava, rekao je Bramerc. Sada se od srpskih vlasti očekuje da istraže kako je bilo moguće da se Mladić krije 16 godina i da „otkriju i kazne“ one koji su mu pomagali, uključujući i „državne službenike“.


Njujork - Serž Bramerc, glavni tužilac Haškog tribunala podnosi redovni,
šetomesečni izveštaj o radu tužilaštva, na jučerašnjoj sednici Saveta
bezbednosti Ujedinjenih nacija


Najbliži Jeremićev saradnik – čuvar Slobinog trezora

Vlada Srbije imenovala je krajem maja doskorašnjeg ambasadora u Japanu Ivana Mrkića za novog državnog sekretara u Ministarstvu spoljnih poslova. Mrkić, koji se tek nedavno vratio iz Tokija, ekspresno je postavljen za najbližeg saradnika ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića, a na tom mestu zamenio je Mirka Stefanovića, piše Pres. Odlazak Mrkića u Japan 2006. godine podigao je prašinu u javnosti, jer je svojevremeno u medijskim napisima nazivan „čuvarem trezora porodice Slobodana Miloševića na Kipru". Kao čovek od Miloševićevog poverenja, Mrkić je od 1993. do 1999. bio u diplomatskoj službi na Kipru - prvo kao otpravnik poslova, a potom kao ambasador, piše Pres.


Nikozija - sastanak predsednika Kipra Demetrisa Hristofiasa i premijera Mirka Cvetkovića

Novi kriterijumi za kredite

Po novom kriterijumu banaka za merenje zaduženosti građana mnogo veće pogodnosti imaće klijenti sa velikim platama i ukupnim primanjima, piše Politika. Centralna banka je, u paketu sa merama koje omogućavaju reprogram dugova prezaduženih građana, promenila kriterijume o zaduženosti koji stupaju na snagu 30. juna. Po njima klijenti banaka, koji primaju platu u dinarima i zadužuju se u dinarima, moći će zaradu da opterete do iznosa očišćenog za visinu minimalne potrošačke korpe za odraslog člana domaćinstva. Prema poslednjim statističkim podacima to je – 13.078,79 dinara. To znači da je njihova kreditna sposobnost ravna zaradi minus vrednost potrošačke korpe. Oni koji primaju platu u dinarima, a imaju zaduženja indeksirana u evrima, moći će da se zaduže do 80 odsto pomenutog očišćenog iznosa, a oni kod kojih su i zarade i zaduženja indeksirani u evrima opet do punog, 100 odsto, iznosa očišćenog za minimalnu potrošačku korpu za odraslog člana domaćinstva. Ranije, po NBS, limit za zaduživanje je bio 30, odnosno 50 odsto zarade u slučaju stambenog kredita, pa je povećan na 40 i 50 odsto s tim što to za banke nije bilo obavezujuće.

“Uhapšen” pogrešni plastični hirurg

Goran Lazović, ugledni plastični hirurg, preživeo dramu od koje se još oporavlja. Jedan dnevni list i gotovo sve televizije pomešali ga sa doktorom istog imena, koji je prošlog meseca uhapšen kao deo klana Milana Zarubice, piše Pres. Naime, greškom jednog dnevnog lista na sajtu je objavljeno da je policija uhapsila šest osoba koje su kao deo klana Milana Zarubice proizvodile amfetamin, a među njima naveden je i dr Goran Lazović i objavljena je njegova slika. Tu vest ubrzo je prenela većina TV stanica. Uhapšen je, međutim, bio lekar istog imena i prezimena, takođe iz KCS-a, ali je šef intenzivne nege za maksilofacijalnu traumatologiju Urgentnog centra. “Bila je to greška neviđenih razmera. Odmah sam nazvao kabinet ministra policije Ivice Dačića, sa kojim ću se verovatno sresti u neko skorije vreme. Obavestio sam i PR službu Kliničkog centra Srbije. Naneta mi je neprocenjiva šteta i zbog toga će stvar sigurno da se završi na sudu”, kaže Lazović.

Za 140 zemalja trebaju nam vize

Ma kako izgledalo da su posle uvođenja ”belog šengena” Srbiji sve granice otvorene, gotovo dva puta je više onih zemalja koje ulazak naših građana uslovljavaju vizama, pišu Novosti. Tačnije, u oko 140 zemalja sveta putuje se sa vizama, dok u 52 države možemo samo sa pasošem u džepu. Otvorena nam je gotovo cela Evropa, a zatvorene granice velike većine afričkih, američkih, azijskih zemalja i Australije.

Najveće akcize na gorivo na Balkanu

Akcize na gorivo u Srbiji su među najvećim u Evropi, a poslanici danas u Skupštini razmatraju njihovo dalje povećanje. Stručnjaci, međutim, procenjuju da bi država komotno mogla i da smanji akcize jer bi se tako povećala potrošnja goriva i u državnoj kasi bi se našlo isto novca, piše Pres. Istraživanje Pressa pokazalo je da Srbija ima najveće akcize i poreze na gorivo na Balkanu. Zahvatanja su veća nego u Rumuniji, Bugarskoj, Makedoniji, Sloveniji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, pa i Španiji, Austriji...

Radnici “Zastave oružje” u četvrtak u Beogradu

Oko 2.000 Zastavinih oružara, njihovih kolega iz drugih propalih kragujevačkih firmi i ostali šumadijski tranzicioni gubitnici organizovali su juče oko podneva na trgu Kod krsta protest zbog nezavidne poslovno-finansijske situacije u Zastava Oružju i sve težeg materijalno-radnog položaja i statusa ne samo radnika te fabrike, već i ostalih kragujevačkih i srpskih trudbenika, piše Danas. “Početak protesta u minut do 12 poruka je vlasti koja nas je dovde dovela da mora da se otrezni, da mora da uđe u narod i počne da rešava probleme. Ovo što se sa nama dešava još jedan je pokušaj da se ugasi proizvodnja u Zastavi Oružju. Neće, međutim, to uspeti ni ovoga puta, jer mi ne pristajemo na njihove ultimatume i ucene što ćemo im i reći u četvrtak, kad ih svi skupa budemo posetili u Beogradu”, rekao je juče Kod krsta, predsednik sindikata u Zastava Oružju Dragan Ilić, najavljujući sutrašnji protest oružara na prestoničkim ulicama i ispred zgrada nadležnih institucija.

Ugljanin: Vlasti od Zukorlića dobile Frankenštajna

U Vladi ne postoji ni minimum razumevanja za rešavanje bošnjačkog pitanja u Srbiji. Sandžak je najnerazvijeniji deo zemlje i, kao takav, idealno tle za stvaranje i jačanje političkih avanturista. To je poruka ministra bez portfelja Sulejmana Ugljanina, koji u razgovoru za Novosti poručuje da je bolje da država hitno krene u poboljšanje prava nacionalnih manjina nego da čeka spoljna uslovljavanja ili eskalaciju problema.

“Srpske vlasti su u kontinuitetu godinama ulagale u Zukorlićevu snagu. Pravili su Pinokija, a dobili su Frankenštajna. Za ozbiljne ljude u Sandžaku, on je običan avanturista. Zukorlić može da se zloupotrebi samo ako neko želi da izazove krizu. U normalnim političkim okolnostima i izborima, ta opcija ne može poremetiti raspoloženje biračkog tela”, kaže Ugljanin.

Staž i za KUD

Svako ko dostavi validne dokaze da je deo radnog staža ostvario igrom ili pesmom u nekom kulturno-umetničkom društvu, ali da pri tom takav status potvrdi i udruženje svojim potvrdama, staž obveznika će biti priznat, kategorički tvrde u Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje, reagujući na zamerke čitalaca Politike, koji smatraju da je fond dužan da savesno pregleda podneta dokumenta, zahteva eventualnu dopunsku papirologiju i na kraju zahtev odobri ili odbije. U fondu podsećaju na odredbe zakona da su osiguranici i oni koji su obavljali samostalnu profesionalnu delatnost, čije je zanimanje estradno nastupanje, a članovi su Udruženja estradnih umetnika i izvođača Srbije i pri tom im je estradno izvođenje jedino ili glavno zanimanje i žive u Srbiji. Ovaj status mora biti nesumnjiv i to udruženja dokazuju svojim potvrdama, pojašnjavaju u Fondu PIO.

Put strateškog partnerstva Srbije i Azerbejdžana

Svečano otvaranje prve ambasade Azerbejdžana u Srbiji, ali i otkrivanje spomenika bivšem azerbejdžanskom predsedniku Gajdaru Alijevu i srpskom književniku Miloradu Paviću, obeležiće prvu posetu Beogradu predsednika Republike Azerbejdžan Ilhama Alijeva. Gost sa Kavkaza srešće se 8. i 9. juna sa predsednikom Borisom Tadićem i drugim državnim funkcionerima, kao i sa gradonačelnikom Beograda Draganom Đilasom i predstavnicima Skupštine grada, pri čemu će to biti prilika i da se za Beograđane ponovo otvori centralni gradski park – Tašmajdan, obnovljen upravo donacijama kavkaske republike. U razgovoru za Politiku ambasador Azerbejdžana u Srbiji Eldar Hasanov kaže da mu je drago što su Srbija i Azerbejdžan već stupili na put strateškog partnerstva, dodajući da je u toku protekle godine, otkad je u misiji u Beograd, promet između dve zemlje povećan četvorostruko, a azerbejdžanske investicije u Srbiju su ozbiljne.

I status i pristupni pregovori

Politička stabilnost regiona ne može se zamisliti bez Srbije. Hrvatska će biti primljena najkasnije za dve godine i ne može se sad Srbija ostaviti po strani. Predsednik Evropske komisije to veoma dobro zna. Zato smatram da će Srbija krajem godine dobiti i status kandidata i datum početka pristupnih pregovora - kaže za Blic Dušan Šiđanski, savetnik predsednika Evropske komisije Žozea Manuela Baroza.

Pobegao vozač koji je zgazio dečaka

U saobraćajnoj nesreći, na lokalnom putu Kanjiža - Martonoš, u nedelju uveče je, pod još nerasvetljenim okolnostima, poginuo petnaestogodišnji Danijel Kiš, iz Martonoša. Policija intenzivno traga za vozačem koji je na dečaka naleteo, a zatim ga ostavio da iskrvari i – nestao, pišu Novosti. Neverica i tuga među žiteljima idiličnog sela smeštenog uz samu obalu Tise, u kojem žive Srbi i Mađari. Ujedno i ogorčenje i bes, postupkom neznanca za volanom, uz konstataciju da bi možda Danijel preživeo da mu je blagovremeno ukazana lekarska pomoć.

Potvrđena Cecina presuda, sledi narukvica

Svetlani Ražnatović u narednih nekoliko dana biće stavljena elektronska narukvica, pošto je beogradski Viši sud doneo presudu kojom je pevačica osuđena na godinu dana kućnog zatvora i da plati 1,5 miliona evra. Novčanu sumu solidarno će platiti sa sestrom Lidijom Ocokoljić, koja je osuđena na šest meseci kućnog zatvora, pišu Novosti. Kako je rečeno, presuda će biti poslata Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, čiji će službenici Ražnatovićevoj i Ocokoljićevoj staviti narukvice oko noge i koji će biti zaduženi da prate njihovo kretanje. Prema sudskoj odluci, neće smeti da napuštaju svoje kuće bez posebne dozvole, Svetlana u narednih osam meseci, pošto joj je u kaznu uračunato četiri meseca koje je provela u pritvoru, a Lidija četiri meseca, pošto je u Centralnom zatvoru bila dva meseca.

Ešerihija koli nije od pasulja

Poreklo zaraze teškim oblikom ešerihije koli i dalje je misterija. Preliminarni laboratorijski testovi oslobodili su „krivice“ i sumnjive klice pasulja sa farme na severu Nemačke, pišu Novosti. Dok svet i dalje traga za izvorom infekcije naši stručnjaci sumnjaju da je glavni krivac zagađeno organsko đubrivo ili podloga na kojoj su biljke rasle. U Srbiji nema zabeleženih infekcija, ali lekari upozoravaju da postoji mogućnost da se opasni soj bakterije pojavi i nezavisno od zaraze u Nemačkoj.

Zdravstvene vlasti Nemačke saopštile su juče da su klice mahunarki otkrivene na farmi organski uzgajane hrane na severu zemlje, u Donjoj Saksoniji, identifikovane kao najverovatniji uzročnik epidemije izazvane bakterijom enterohemoragijskom ešerihijom koli (EHEC), od koje su do sada umrle 22 osobe, a zaraženo je najmanje 2.150 ljudi, piše Blic. Reč je o stakleniku “Gertnerhof” južno od Hamburga, gde se gaje klice 18 različitih biljaka, pre svega mahunarki, uključujući pasulj, grašak, sočivo i leblebije, ali i drugih biljaka, recimo rotkvica, brokolija i belog luka, a restorani ih koriste prilikom spravljanja različitih vrsta svežih salata.

Ko je ubijao srpske policajce?

Ni posle skoro 13 godina od ubistva policajca Milića Vukosavljevića (39), ne zna se ko je na njega povukao obarač. Vukosavljević je nastradao u samom centru Beograda, sredinom maja 1998. godine, pokušavajući da uhvati lopova koji je nešto ranije opljačkao zlataru "Stefanović" u Makedonskoj ulici. Ovaj zločin je jedan u nizu nerasvetljenih događaja u kojima su pale policijske glave, pišu Novosti. Zajedničko za sve njih je da su usmrćeni rukom surovog profesionalca, da nije bilo nikakvih tragova. Pojedini od njih bili su, kako se kasnije nagađalo i pisalo, upleteni i u poslove na ivici zakona, pa je to dodatno otežavalo istragu.

Trudna prostitutka opljačkala invalida

Protiv Žakline M. (22), trudnice ranije privođene zbog bavljenja prostitucijom, biće podneta krivična prijava zbog teške krađe jer je priznala da je preksinoć u parku u Balkanskoj ulici ukrala 3.500 dinara od invalida bez ruku M. S., koji je od nje zatražio seksualne usluge, ali je odustao kada je video da je ona u sedmom mesecu trudnoće, piše Blic.

Rambov spektakularni oproštaj

Dejan Rambo Petković završio je fudbalsku karijeru odigravši poslednji zvanični meč u brazilskom Flamengu, na kojem mu je priređen spektakularan oproštaj, piše Danas. Tribine stadiona u meču sa Korintijansom (1:1) u jednom trenutku koreografijom su obojene u srpsku trobojku sa natpisom Petković, a iz više desetina hiljada grla odjekivalo je „Pet, Pet“, nadimak koji je srpski Rambo stekao u Brazilu. Bilo je to prilikom njegovog ulaska u igru u prvom poluvremenu kada je dobio i kapitensku traku, a kada je izlazio sa terena igra je na kratko bila prekinuta kako bi se oprostio sa navijačima i pozirao fotoreporterima.


 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...