OPOZICIJA PRED DOGOVOROM, VLAST PRED NOVOM SVADJOM

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Ponuda za razgovore socijalistima i njihovim partnerima biće upućena u četvrtak ili u petak iz Srpske napredne stranke i iz Demokratske stranke Srbije. Liga socijaldemokrata Vojvodine Nenada Čanka i Savez vojvođanskih Mađara Ištvana Pastora ponovo prete da će srušiti Vladu Srbije ukoliko se iz statuta Vojvodine izbace nadležnosti da ona donosi zakone i ima glavni grad. U Srbiji se trenutno nalazi 14 osoba za koje postoji mogućnost da su inficirane svinjskim gripom.



Revija kolekcije modne kuće Movimento na Fešn viku u Sao Paulu

Nikolić i Koštunica se dogovorili?

Tomislav Nikolić i Vojislav Koštunica načelno su se dogovorili da vlast u Zemunu, a najverovatnije i na Voždovcu, prave sa Socijalističkom partijom Srbije i njenim koalicionim partnerima Partijom ujedinjenih penzionera i jedinstvenom Srbijom, saznaje Politika.

Ponuda za razgovore socijalistima i njihovim partnerima biće upućena u četvrtak ili u petak, jer su, kako za naš list tvrde izvori i iz vrhova Srpske napredne stranke i iz Demokratske stranke Srbije, narodnjaci zatražili da se radikalima ostave još dva dana kako bi razmislili o eventualnoj promeni stava o nesaradnji sa naprednjacima. Posle isteka tog roka najverovatnije će prvo biti organizovan sastanak lidera naprednjaka sa čelnicima SPS–PUPS–JS, a potom bi usledio zajednički sastanak sa DSS-om.

Sada se još čeka odluka koalicije SPS–PUPS–JS, čiji će se čelnici sastati danas. U vrhu i DSS-a i SNS-a očekuju da će odgovor Dačićeve koalicije biti pozitivan jer, prema njihovim informacijama, socijalisti imaju „zeleno svetlo” od Demokratske stranke, sa kojom su u vlasti na republičkom nivou, da u dve beogradske opštine sklope savez sa narodnjacima i naprednjacima, objavljuje Politika.

Lider Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica i predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić dogovorili se oko pet principa. Važni izbori i referendum o NATO, Kosovo i Vojvodina i lokalna vlast, javljaju Novosti. Ponovo je aktiviran scenario da Koštuničin tabor na kraju, ipak, prihvati savez sa Dačićevim blokom (ili jednim njegovim delom). Oni su spremni da pokažu fleksibilnost, ako budu ispoštovane četiri prve dogovorene tačke.

Lideri koalicije SPS-PUPS-JS, Ivica Dačić, Jovan Krkobabić i Dragan Marković, u utorak su zauzeli zajednički stav da će jedinstveno nastupati u svim razgovorima o formiranju lokalnih vlasti u Zemunu, Voždovcu i Kosjeriću.

"Smatramo da u interesu građana Srbije nisu potrebni vanredni ili ponovljeni izbori ni na jednom nivou, pa ni u ove tri opštine", kaže se u saopštenju koalicije oko socijalista.



Nastup plesačice Soedad Bario, i pevača Manuela Gagoa,
u "Noći flamenka" u Sidneju

Novi sukob u vlasti?

Liga socijaldemokrata Vojvodine Nenada Čanka i Savez vojvođanskih Mađara Ištvana Pastora ponovo prete da će srušiti Vladu Srbije ukoliko se iz statuta Vojvodine izbace nadležnosti da ona donosi zakone i ima glavni grad, objavljuje Pres. Bez njihovih devet poslanika (pet LSV i četiri SVM) vlada Mirka Cvetkovića nema većinu u Skupštini Srbije.

Ovo je treći put da LSV i SVM prete rušenjem Vlade, to su već uradili kod usvajanja budžeta u decembru i nedavnog rebalansa budžeta. Nova ucena Čankove stranke i partije Mađara usledila je jer su DS, G17 i SPS pronašli način kako da u statutu Vojvodine, koji je u pokrajinskoj Skupštini usvojen 15. oktobra prošle godine, ponište odredbe kojima pokrajina dobija formu državnosti. Radna grupa koju čine ministri Verica Kalanović, Snežana Malović i Žarko Obradović iz Predloga zakona o nadležnostima Vojvodine, koji mora da se usvoji sa statutom, jednostavno je izbacila sve nadležnosti Vojvodine oko kojih su se do sada sukobile stranke vladajuće koalicije, piše u ovom tabloidu.

Na pitanje novinara Politike, da li su tačne informacije koje su se u javnosti pojavile iz nezvaničnih izvora o tome šta će se u Statutu menjati da bi bio u skladu sa ovim zakonom (neće moći da ostanu odredbe da je Vojvodina evropska regija, da ima mogućnost sklapanja međunarodnih ugovora i donošenja pokrajinskih odluka sa snagom zakona, a brisale bi se i odredbe o vladi i glavnom gradu Vojvodine, kao i određivanje službenog jezika i teritorije, dok bi mogle da ostanu odredbe o razvojnoj banci, o određivanju mreže sudova na teritoriji Vojvodine, o referendumu o promeni teritorije Vojvodinei VANU), ministarka Malović kaže da o takvim detaljima ne zna ništa.

„Oko takvih stvari nije bilo govora i ne želim da licitiram o tome. Tek će se na osnovu konačnog dogovora na narednom sastanku sa predstavnicima organa Vojvodine, sagledati da li je i u kojoj meri potrebna pravnotehnička redakcija Statuta”, ističe ona odgovarajući na pitanje Politike da li je Radna grupa došla do nekih zaključaka i predložila konkretno šta bi to u Statutu trebalo da se promeni da bi bio u skladu sa predloženim Nacrtom zakona.

Vladajuća koalicija planira da vojvođanska akta usvoji poslednjeg dana jula objavljuju Novosti. Izvori ovog lista tvrde da je vladajuća koalicija definitivno rešena da ne usvoji pokrajinska akta u sadašnjoj formi. Navodno, već su nađene "drugačije formulacije" za sporne odredbe. Pokrajinski funkcioneri kažu da neće podržati suštinske izmene ovog dokumenta.

Predsednik Boris Tadić kaže da autonomija Vojvodine može biti definisana isključivo u saglasju sa Ustavom i poručuje da ni Statut ni Zakon o nadležnostima neće moći da izlaze iz ustavnih okvira, piše u Novostima. Tadić je izjavio da autonomiju Vojvodine treba posmatrati u kontekstu koncepta decentralizacije Srbije, koja za cilj ima upravo učvršćivanje teritorijalnog integriteta:
"Nikada neću podržati stvaranje paradržavnosti Vojvodine. Verujem da ni Kosovo neće moći da se otcepi na kraju ovog političkog procesa, a duboko verujem da ni Vojvodina nema nameru da se otcepi", kazao je Tadić.

Savez vojvođanskih Mađara i Liga socijaldemokrata Vojvodine neće podržati bilo kakvu izmenu Predloga statuta Vojvodine ukoliko se time narušava njena autonomija, rekli su za Danas lider SVM Ištvan Pastor i zamenik predsednika LSV Bojan Kostreš komentarišući mogućnost vraćanja najvišeg pravnog akta Pokrajine iz procedure Skupštine Srbije u vojvođanski parlament „na doradu radi usaglašavanja s Nacrtom zakona o nadležnostima“.

Karantin za 14 gradjana Srbije

Epidemiolozi iz Beograda prate zdravstveno stanje 12 osoba koje su bile u kontaktu sa zaraženim mladićem iz Crne Gore. U pitanju su mladi ljudi i za sada niko od njih nema simptome gripa H1N1. Stručnjaci takođe konstatuju da nema razloga za paniku i da građani ne treba da odustaju od letovanja u Crnoj Gori ili Grčkoj zbog pojave gripa, već da je samo potrebno da disciplinovano slušaju preporuke lokalnih zdravstvenih službi, javlja Blic.

U Srbiji se trenutno nalazi 14 osoba za koje postoji mogućnost da su inficirane svinjskim gripom jer su bile u kontaktu sa obolelima od virusa A (H1N1), saznaje Pres. Epidemiolog i član Radne grupe za borbu protiv pandemije dr Branislav Tiodorović kaže da svi moramo biti svesni da Srbija ne može ostati pošteđena od epidemije, ali da razloga za paniku nema! Dr Tiodorović objašnjava da je 12 građana "pod nadzorom" jer su bili u kontaktu sa obolelim studentom iz Crne Gore, dok je bračni par iz Beograda "pod prismotrom" jer je bio na proslavi sa osobom zaraženom virusom H1N1 u Sloveniji.

Kako spasiti državnu kasu od bankrota?

Država traga za merama koje će sačuvati ekonomsku stabilnost, obezbediti socijalni mir i zadovoljiti MMF. Hitan sastanak kod premijera o poreskoj reformi. „Siva“ zona se širi, utaje poreza sve češće, objavljuju Novosti.

Za sada je samo izvesno da će Srbija tražiti povećanje budžetskog deficita sa tri na 4,5 odsto bruto društvenog proizvoda i da će se taj dodatni minus državne kase podmiriti zaduživanjem u inostranstvu.
Vlada se, rečeno je Novostima u Nemanjinoj 11, još uvek trudi da ostvari bar deo onoga na šta se obavezala u sporazumu sa Međunarodnim monetarnim fondom. U ponedeljak, uoči odlaska premijera Cvetkovića u Njujork, u Vladi je održan sastanak čija je tema bila - mogućnost hitne poreske reforme. Na unapređenje poreskog sistema Srbija se, inače, obavezala i u pregovorima sa Fondom, preuzimajući obavezu brzog donošenja akcionog plana za reformu poreskog sistema.

Da li je (ne)moguća naplata potraživanja?

Da bi se u Srbiji naplatila sporna potraživanja po osnovu komercijalnih ugovora potrebno je 635 dana i 36 procedura na koje se potroši gotovo 30 odsto vrednosti duga. To su prošlogodišnji podaci Svetske banke, objavljuje Politika. Prema podacima iz završnih računa koje je nedavno objavila Narodna banka Srbije,ukupne obaveze privrede na kraju prošle godine dostigle su 4.900 milijardi dinara (dugoročne 1.465 i kratkoročne 3.449 milijardi) nadmašivši vrednost njenog kapitala, od čega su dugovanja javnih preduzeća 627,2 milijarde. U proteklih šest meseci situacija se, pod naletom krize, dodatno pogoršala. Tvrdnju potkrepljuju i podaci Centra za bonitet NBS po kojima se broj blokiranih preduzeća i preduzetnika povećava po nekoliko hiljada kvartalno: sa oko 52.000 u oktobru na oko 57.000 u februaru, da bi krajem aprila u blokadi bilo 59.821, a 19. juna već 61.085 i to zbog 260.318.078.187 dinara (bez kamate) dospelih a neizmirenih računa.

Politički ćorsokak u Ukrajini

Ionako pogođena ekonomskom krizom Ukrajina od februara nema ministra finansija. Upražnjene su fotelje i ministra spoljnih poslova i odbrane. Prvi čovek ministarstva saobraćaja upravo je podneo ostavku, koju je ponudio i ministar unutrašnjih poslova nakon optužbi za loše ponašanje u alkoholisanom stanju.

Predsednik i premijer više i ne govore međusobno, iako su nekada bili čvrsti saveznici i heroji „narandžaste revolucije“ 2005. kojom je na vlast ustoličena prozapadna vlada. Duhovi pobuna iz tog vremena su istrošeni i proćerdani, čini se, stalnim političkim paralizama i trzavicama, objavljuje Danas pod naslovom "Heroji revolucije blede u očima javnosti". Politički ćorsokak u Ukrajini razlog je što glavne evropske nacije sve češće podižu glas i ističu da je Ukrajina nesposobna da se uhvati u koštac sa dezintegrisanom ekonomijom.

Sudar u podzemnoj železnici

Najmanje sedam osoba je poginulo, dve su u kritičnom stanju, a više od 70 je povređeno u sudaru dve kompozicije podzemne železnice u Vašingtonu, koji se dogodio tokom popodnevnog saobraćajnog špica. Oba voza su u trenutku sudara bila na istom koloseku, pri čemu je jedna kompozicija bila zaustavljena, dok je druga bila u pokretu, javljaju Novosti. Uzrok nesreće još nije poznat.



Najmanje devet osoba je poginulo u sudaru dve kompozicije podzemne železnice,
koji se dogodio u severoistočnom delu Vašingtona (Fonet)

Deblokada pruge posle obećanja ministra?

Nekoliko stotina radnika Građevinsko industrijskog kombinata „1. maj“ iz Lapova i Zastave Elektro iz Rače Kragujevačke blokirali su i juče prugu Beograd – Niš, javlja Danas.

Nadležni u Ministarstvu rada primili su sindikalne vođe i predstavnike štrajkačkih odbora u Beogradu gde su razgovarali o radničkim zahtevima. Radnici ova dva preduzeća Zastava traže isplatu zostalih zarada, povezivanje radnog staža i pokretanje proizvodnje.

Štrajkački odbori saopštili su sinoć da je ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić trebalo oko ponoći da poseti radnike koji blokiraju pružni prelaz Beograd-Niš i da će se štrajkači povući sa pruge na 48 sati ukoliko Ljajić na licu mesta potvrdi obećanja sa sastanka u Beogradu. Prema rečima predsednika odbora GIK „1 maj“ Novice Markovića, Ljajić je obećao da će nadležni organi ispitati poslovanje preduzeća i da će učiniti sve da budu isplaćene zaostale zarade.

Nezadovoljni policajci



Pripadnici Policije u patroli Univerzitetskim naseljem, tokom jučerašnjeg obilaska
objekata 25. letnje Univerzijade zamenika premijera i ministra unutrašnjih poslova
Srbije Ivica Dačića

Sindikat srpske policije, čije je sedište u Užicu, obratio se juče otvorenim pismom ministru unutrašnjih poslova Ivici Dačiću povodom angažovanja policije u vreme trajanja Univerzijade u Beogradu, javlja Politika.

Razlog je, kako se navodi, nezadovoljstvo policijskih službenika uslovima rada i mizernim dnevnicama, zbog čega su se oni u više navrata obraćali ovom sindikatu.

„Svi policijski službenici izrazili su nezadovoljstvo smatrajući da su od strane našeg ministarstva prevareni i izigrani na krajnje sraman i ponižavajući način.

Naime, svim policijskim službenicima koji su upućeni u Beograd unapred su isplaćene dnevnice, ali je isplaćeno sramnih 20 odsto od punog iznosa dnevnice (oko 400 dinara po danu). Kao opravdanje je poslužila činjenica da im je obezbeđena ishrana i smeštaj.

U ovom policijskom sindikatu upozoravaju da bi mogla da se desi najgora varijanta po Ministarstvo: da se nemotivisani policajci razbole za vreme održavanja Univerzijade u Beogradu.

Kako je sahranjen general Nedić

"Dovezao sam mrtvo telo Milana Nedića na Centralno groblje u Beogradu. Stajao sam pored duboke jame i gledao kako ga dvojica grobara sahranjuju." Miodrag Mladenović (84), bivši kapetan Ozne, prvi put u životu, otkriva veliku tajnu koju je od 4. februara 1946. godine, čuvao zakopanu duboko u sebi, objavljuju Novosti.
On tvrdi da je sa kolegom i drugom iz Ozne Stojanom u sumrak tog hladnog dana, prebacio mrtvog predsednika ratne Vlade narodnog spasa malim kombijem (koji je nekad bio radio-stanica nemačkih vojnika) iz zatvora u centru grada do otkopane rake.

"Kad su počeli da zakopavaju humku, Stojan i ja smo otišli. Javio sam u centralu da je naređenje izvršeno. Ujutru sam ustao i pročitao u novinama: „Izdajnik Milan Nedić izvršio samoubistvo plašeći se narodnog suda. Skočio je kroz prozor zatvora dok ga čuvari nisu čuvali.“



Na centralnom gradskom trgu koji nosi ime „Ruskih kadeta“ svečano je
otvorena spomen-ploča „kao znak zahvalnosti ruskih kadeta Srbiji i
stanovnicima Bele Crkve“ (foto: Pavel Barkovec)

Opet o slučaju Kovačević

Novac koji je isplaćen vladi SAD zbog propusta u radu srpskih državnih službenika u slučaju Miladina Kovačevića nadoknađen je zaplenom milion evra gotovine od preduzeća PIK „Zemun”, izjavio je Slobodan Homen, državni sekretar Ministarstva pravde, prenosi Politika. On je precizirao da je primenom Zakona o oduzimanju imovine stečene krivičnim delom od preduzeća PIK „Zemun”, pored oko 14 miliona evra u nekretninama, zaplenjeno i milion evra u gotovini koji će se naći u republičkom budžetu po pravosnažnom okončanju postupka za trajno oduzimanje imovine od tog preduzeća.

"Time će znatno biti premašen iznos od 900.000 dolara koliko je Vlada Srbije isplatila američkoj vladi, sredinom marta. Ovo je i dokaz da je Vlada ispunila obećanje, da troškove u „slučaju Kovačević” neće snositi građani, već kriminalci", rekao je Homen.

On je najavio i da se uskoro očekuje nastavak istrage protiv Kovačevića pred Drugim opštinskim sudom i podsetio da je početkom aprila, posle višemesečnih pregovora i plaćanja odštete, američko pravosuđe ustupilo srpskim pravosudnim organima predmet Kovačević.

PIK „Zemun”, Republička direkcija za imovinu, Ministarstvo poljoprivrede, Republički geodetski zavod, republički javni pravobranilac... po zakonu su obavezni da vode evidenciju o državnom i društvenom zemljištu, ali niko od njih do prošle godine nije beležio promene (naročito nezakonite) vlasničke strukture zemlje Poljoprivredno-industrijskog kombinata „Zemun”, objavljuje Politika. Tako bi, u najkraćem, mogao da glasi zaključak izveštaja revizorske kuće „Stanojević auditing d.o.o” koja je dala negativno mišljenje o poslovnom izveštaju rukovodstva PIK „Zemun” za 2007. godinu. Taj izveštaj Upravni odbor PIK „Zemun” usvojio je 11. jula 2008. godine.

Uporednom kontrolom stanja zemljišta utvrđeno neslaganje u površini od 213 hektara državnog i 4,2 hektara društvenog zemljišta.

Ko je koga napao?

Maloletni O. Z. organima gonjenja juče dostavio nalaz lekara, u kome piše da je u skandalu u školi „Nikola Tesla”, 16. juna, na času hemije, on zadobio povrede nosa, pa ispada da je on dobio batine od profesorke hemije, objavljuje Politika. Protiv učenika O. Z. E1 razreda Srednje tehničke škole „Nikola Tesla” u Sremskoj Mitrovici okružnom tužiocu podnesena je krivična prijava zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično delo nasilničkog ponašanja. On je 16. juna napao i šamarao profesorku Mariju Mošić (62). Međutim tužilaštvo očekuje i krivične prijave protiv profesorke Marije Mošića i direktora škole Radovana Miljkovića, jer su prikrivali počinjeno krivično delo i tako počinili novo krivično delo – pomoć izvršiocu u prikrivanju već počinjenog dela.

Međutim, u ovoj priči došlo je do obrta. Prilikom inspekcijskog nadzora u školi, gradski prosvetni inspektor je konstatovao da je profesorka Marija Mošić prva udarila učenika O. Z., a da se posle toga učenik nedolično ponašao i uzvratio udarcima. Direktoru škole je naloženo da pokrene disciplinske postupke i protiv nastavnice i protiv učenika, p iše u ovom listu.

Protiv maloletnog O. M. iz Sremske Mitrovice, učenika prve godine Srednje tehničke škole "Nikola Tesla", koji je šamarao profesorku hemije Mariju Mošić, policija podnela krivičnu prijavu zbog nasilničkog ponašanja, javljaju Novosti. U Okružnom tužilaštvu za maloletnike posle obrade predmeta u sredu prosleđuju suduskim organima. Pokrajinski prosvetni inspektor traži disciplinsku odgovornost za učenika, ali i profesorku.

Montirani proces bivšem tužiocu?

Suđenje bivšem okružnom javnom tužiocu u Beogradu Radetu Terziću, optuženom za zloupotrebu službenog položaja, počinje u četvrtak, 25. juna u Opštinskom sudu u Smederevu, javlja Borba. Terzić je optužen da je, kao beogradski okružni tužilac, krajem 2001. godine uticao da iz pritvora budu puštene vođe zemunskog klana Dušan Spasojević i Mile Luković.
Branilac optuženog Sead Spahović, u intervjuu za Borbu, govori o tome da je postupak protiv Terzića montiran i da je reč o političkom procesu kojim se prikriva prava politička pozadina ubistva Zorana Đinđića.

Zašto je pušten pa (ponovo) uhapšen Djukanović

Ivo Đukanović(48), suprug Tatjane Đukanović, savetnika Bojana Pajtića, predsednika Izvršnog veća Vojvodine, posle otkrivanja velike količine eksploziva, eksplozivnih sredstava, oružja i municije pokrenuo je i političko-pravnu aferu, javlja Politika. Pravosuđe donelo dve kontradiktorne odluke o pritvoru novosadskog „trgovca eksplozivom”. On je uhapšen prošlog ponedeljka zbog osnovane sumnje da je počinio krivično delo nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih naprava ali mu nije određen pritvor do 30 dana, koliko iznosi u takvim situacijama. Međutim, preksinoć oko 22 časa i 30 minuta, pripadnici Policijske uprave u Novom Sadu ipak su lišili slobode Đukanovića. Oni su naknadno dobili sudski nalog da uhapse Đukanovića.

U novosadskom Opštinskom sudu brane Branku Perišić koja je oslobodila Ivu Đukanovića. Petar Mohan, predsednik: "Nije bilo urgenicija, ona je odlučila o puštanju bombaša", objavljuju Novosti. Obrt u sudu u Novom Sadu u slučaju Iva Đukanovića dogodio se u razmaku od samo dva sata. Toliko je vremena proteklo od podizanja optužnice protiv njega zbog nedozvoljenog držanja oružja i eksplozivnih materijala do odluke vanraspravnog veća da mu se uskrati boravak na slobodi. Pored rešenja o određivanju pritvora, veće je naredilo da Đukanović bude prinudno doveden. U zgradu Policijske uprave je, saznaju Novosti, na njihov poziv, došao u ponedeljak oko 22 sata.

Državni tužilac Slobodan Radovanović ispituje postupanje Opštinskog tužilaštva u Novom Sadu povodom puštanja na slobodu Ive Đukanovića, radi utvrđivanja razloga zašto postupajući tužilac nije odmah predložio određivanje pritvora, izjavio je portparol Tužilaštva Tomo Zorić, prenose Novosti.

Ni tri dana pošto je otkriveno da je „bombaš„ Ivo Đukanović nezakonito pušten iz pritvora, nemamo odgovor ko je za to kriv, piše u Presu. Nadležni tužilac Obrad Protić brani se da je sud mogao da odredi pritvor i bez predloga tužilaštva, dok sudija Branka Perišić tvrdi da Đukanović nije opasan jer nikada ranije nije osuđivan!?! Jasno je, međutim, da za puštanje Đukanovića neko mora da odgovara, jer ovo nije prvi put da srpsko pravosuđe oslobađa opasne ljude. Stručnjaci i analitičari upozoravaju da se slučaj Đukanovića i njegove terorističke opreme mora detaljno istražiti, pogotovo imajući u vidu slične događaje iz prošlosti, kada su zbog slobodnih tumačenja zakona sudija i tužilaca iz zatvora puštani Dejan Milenković Bagzi, Dušan Spasojević Šiptar, Mile Luković Kum i Milorad Ulemek Legija.

Osudjen za zločin na "Ovčari"

Veće za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu osudilo je danas na 20 godina zatvora Damira Sireta za ratni zločin na poljoprivrednom dobru Ovčara kod Vukovara 1991. godine, javlja Blic. Sireta je otpužen da je kao pripadnik TO Vukovara, koja bila u sastavu tadašnje Jugoslovenske narodne armije, bio u vodu koji je streljao hrvatske zarobljenike na jami Grabovo, na Ovčari, u noći između 20. i 21. novembra 1991. godine.

Čeku uhapšen u Bugarskoj

Jedan od bivših lidera OVK i bivši premijer Kosova Agim Čeku uhapšen je sinoć u Sofiji, javila je makedonska novinska agencija MIA, prenosi Pres.

Srbija optužuje Čekua, jednog od lidera OVK, za zločine izvršene nad Srbima i nealbanskim stanovništvom na Kosovu i za njim je raspisana Interpolova poternica. Na osnovu te poternice Čeku je privremeno hapšen 2003. i 2004. godine u Sloveniji i Mađarskoj, a nedavno i u Kolumbiji, ali nije izručen Beogradu.

Svi srpski teniseri prošli u drugo kolo Vimbldona

Ana Ivanović plasirala se u drugo kolo Vimbldona nakon što je posle tri seta (5:7, 6:2, 8:6) savladala Čehinju Lusi Hradecku i tako zaokružila stopostotan učinak predstavnika Srbije u prvom kolu najvažnijeg teniskog turnira. Opšti je utisak da su u današnjem programu dame imale daleko više problema, dok su Troicki u singlu i Zimonjić u dublu relativno lako odradili posao, javlja Blic.

Mladi Švedjani bolji fudbaleri



Utakmica Švedska - Srbija na Evropskom prvenstvu za igrače do 21 godine
(Euro U21): Nikola Petković, Ola Toivonen, Rasmus Elm

Mladi fudbaleri Srbije izgubili od Švedske (3:1) u odlučujućem meču za plasman u polufinale Evropskog prvenstva! Krčmarevićev tim pružio najlošiju partiju na prvenstvu, Tomović i Petković "pocrveneli", javlja Pres

Mnogo pričali, malo uradili! To je, u najkraćem, rezime odlučujućeg meča srpskih nada na Evropskom prvenstvu! Izabranici Slobodana Krčmarevića bili su najlošiji u presudnoj utakmici, izgubili sasvim zasluženo od Šveđana (3:1) i spakovali kofere za povratak kući...

Pored loše igre, "orlići" podlegli provokacijama "vikinga" i završili meč s dva isključena igrača, piše u Novostima.

Protest srpskih novinara

Švedski novinar Johan Orenijus, izveštač domaćeg lista „Sport Ekspresen” na fudbalskom prvenstvu za mlade reprezentacije u toj zemlji, prouzrokovao je uoči utakmice između Srbije i Švedske ozbiljan incident. „Sport Ekspresen” je, naime, preneo tvrdnje Orenijusa sa utakmice Srbija - Belorusija (0:0), odigrane 19. juna, u kojima stoji da je jedan srpski novinar uoči tog susreta navodno uzviknuo „idemo da koljemo” i potom seo na mesto određeno za izveštače.

Taj napis je izazvao buru negodovanja među izveštačima srpskih medija na evropskom prvenstvu, pa je posredstvom portparola Fudbalskog saveza Srbije Aleksandra Boškovića upućen zvaničan protest povodom takvih tvrdnji švedskog novinara. Orenijus se potom najpre izvinio srpskoj javnosti, izveštačima i celom rukovodstvu naše ekipe u Malmeu, objavljuje Politika.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...