ODLUČNOST RUSIJE

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Medevedev nudi raskid sa NATO, Putin poništava ustupke STO. Sukob u SPC prenosi se na novine. Ministar najavljuje nuklearke u Srbiji. Šta je izazvalo poplavu nagadjanja o Mladiću?

Rusija "povećava ulog"

Rusija je spremna na potpuni raskid saradnje sa NATO-om, rekao je danas predsednik Medvedev. I premijer Putin je danas poslao svoju poruku svetu – doneo je odluku da se anuliraju svi dosadašnji ustupci koji su godinama činjeni kako bi Rusija ušla u Svetsku trgovinsku organizaciju, javlja dopisnica Politike iz Moskve, ocenjujući da je Ruska Federacija juče "povećala ulog u partiji koja se igra na međunarodnoj sceni, nakon što je nedavno zamrzla svoje učešće u radu Saveta Rusija–NATO".

Još je jedna važna vest iz Moskve: Državna duma i Savet federacije Rusije obratili su se juče predsedniku Medvedevu sa zahtevom da prizna Južnu Osetiju i Abhaziju. "Iako to nije prvo obraćanje predsedniku sa sličnim zahtevom, ono je dosad najodlučnije pa se može smatrati da je proces priznavanja nepriznatih republika počeo", javlja Politika.

Tu je i analiza koja objašnjava minuli rat u Gruziji. Sakašvilijeva avantura, smatrali su njegovi saveznici, završiće se slabljenjem uticaja Rusije na Kavkazu i verovalo se da će, nezavisno od reagovanja Rusije, Gruzija biti pobednik. U Moskvi se procenjuje da je logika bila sledeća – ako uspe "blickrig", Gruzija će potčiniti nepokorne i bez ikakvih teritorijalnih problema stati u red za prijem u NATO. Ako se desi suprotno, kao što se zapravo desilo, ako potisne gruzijsku vojsku, Rusija će biti faktički uvučena u rat i tako izgubiti pravo da ostane na toj teritoriji kao mirotvorac. Na njeno mesto će doći međunarodne snage, čija će uloga biti da pacifikuju „pobunjenike”.

Za Moskvu je postalo jasno da je posle rata u Južnoj Osetiji počela nova era u međunarodnim odnosima: moraće da se grade novi odnosi i nova pravila ponašanja, izveštava Politika.

Istim povodom, Glas javnosti prenosi reči Medevedeva da bi "voleo pune partnerske odnose sa NATO, ali nama nije potrebna iluzija partnerstva". Takodje, list citira gruzijskog predsednika Sakašvilija koji je rekao da bi priznavanje gruzijskih republika Abhazije i Južne Osetije od Rusije, bio "pokušaj da se silom promene granice Evrope", što bi dovelo do "katastrofalnih rezultata", objavio je Liberasion a preneo Tanjug. Glas javnosti navodi i saopštenje Bele kuće da će američki podpredsednik Dik Čejni posetiti naredne nedelje Gruziju, Ukrajinu, Azerbejdžan i Italiju a glavna tema poseta biće pitanje Gruzije.

Bez obzira na rusko postupanje prema Osetiji i Abhaziji, objavljuje Glas javnosti, "Moskva ne menja srpski kurs". List citira Slavenka Terzića, istoričara koji kaže da su "Zapadu životno važni resursi Sibira ali je u istom smislu Rusiji važan Balkan pa ona sigurno neće menjati svoj "srpski kurs" jer se na svetsku scenu uvek vraćala povratkom na Balkan".

Uvod u crkvene izbore?

Sve naslovne strane donose fotografije kaludjera i episkopa SPC i naslove o njihovom sukobu.

Pravi „medijski rat” informativnih službi Svetog sinoda i Raško-prizrenske eparhije se nastavlja. Tako su se na zvaničnom sajtu SPC-a našle informacije  koje otvoreno podržavaju episkopa lipljanskog Teodosija, piše u Politici. Smenjivanje vladike Teodosija i zaoštravanje sukoba između episkopa Artemija sa Svetim sinodom na čijem čelu je mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, treba sagledavati i kao „predigru” i svojevrsno odmeravanje snaga u SPC-u uoči izbora budućeg patrijarha, tvrdi ovaj list.

Politika razmatra moguće naslednike patrijarha i podseća da mitropolit Amfilohije ostaje jedan od glavnih kandidata za 45. poglavara SPC, mada je odmah posle majskog sabora za podgoričke „Vijesti” izjavio „da se nada da neće biti srpski patrijarh, ali da o tome odlučuje Gospod”.

Raskol u Raško-prizrenskoj eparhiji mogao bi možda da se protumači kao lobiranje za nove vladike ili približavanje ozbiljnijim kandidatima za patrijarha, pre svega mitropolitu Amfilohiju, tumače i Novosti na sličan način zbivanja u SPC.

I dok neki listovi pokušavaju da zadrže neutralnost u ovom sporu, podsećajući da je juče mitropolit Amfilohije, u pratnji (smenjenog?) vladike Teodosija posetio patrijarha Pavla na VMA, optužbe episkopa Artemija protiv mitropolita Amfilohija prenose u naslovima Pravda ("Idem do kraja protiv Amfilohija"), Kurir ("Amfilohije je kriv") i Alo ("Amfilohije me satanizuje") dok Pres donosi tvrdnju da je "Artemije prodao imovinu SPC Albancima i iznosio pare iz zemlje".

Danas je redovna sednica Sinoda SPC sa jedinom temom – spor oko smenjivanja vladike Teodosija, ali malo ko veruje da će odmah doći do pomirenja i smirivanja strasti.

Mladić opet na naslovnim stranama

Dok Kurir objavljuje fotografiju Ratka Mladića uz naslov "Lociran" i tvrdnju da je pripremljen plan za njegovo hapšenje na sastanku obaveštajaca Srbije, Crne Gore, BiH i Hrvatske, Danas donosi demanti direktora BIA da je bilo takvog ili sličnog sastanka i da je takva vest neozbiljna a uz to "BIH nema ozbiljnu bezbednosno-obaveštajnu službu, a Hrvatskoj nije u interesu da Ratka Mladića vidi u Hagu, to jest nema razloga da pomaže Srbiji u realizaciji haških obaveza".

Oba prethodna lista pozivaju se na pisanje sarajevskog Dnevnog avaza odakle je potekla vest o navodnom sastanku "balkanske obaveštajne zajednice" povodom Mladića. Tabloid Gazeta, medjutim, tvrdi da "saznaje" kako je sastanak ipak održan pa je čak i dogovoreno da Mladić, posle hapšenja u Srbiji, bude prebačen u Bosnu ili Hrvatsku pa da se saopšti kako je uhapšen na njihovoj teritoriji.

Iznenadnom bavljenju Mladićem na naslovnim stranama pridružio se i Pres ali ne pominjući hapšenje već činjenicu kako general u bekstvu "ima na računu 1,9 miliona". Iz teksta se može saznati da je reč o milionima dinara koji predstavljaju zbir 32 nepodignute Mladićeve penzije u jednoj beogradskoj banci.

Nuklearke umesto "energetskog sporazuma" sa Rusima?

Petar Škundrić, ministar energetike u razgovoru za Kurir uverava kako "nema svadje sa Dinkićem" pošto je u javnosti stvoren utisak da ova dva ministra imaju suprotne stavove oko energetskog sporazuma sa Rusima. Škundrić ipak potvrdjuje da se radi nova procena vrednosti NIS-a, mada je jedna već uradjena, ali neće da odgovori na pitanje zašto se ponovo procenjuje. On smatra da će sporazum biti ratifikovan u Skupštini Srbije u septembru. Medjutim, još interesantnije je što Škundrić izjavljuje, "Gradićemo nuklearke". On kaže da je na jednoj od prvih sednica nove vlade "pokrenuo pitanje nuklearne energije", pošto sve okolne zemlje imaju nuklearne centrale, a i Hrvati će je graditi na Dunavu "pa će biti potpuno svejedno na kojoj se strani ona nalazi".

Tajanstveni statut Vojvodine i ugovor sa "Fijatom"

Pored već čuvenog sporazuma sa Rusima i neke druge važne odluke čekaju Skupštinu Srbije.

Predlog novog statuta AP Vojvodine, koji potpisuju eksperti iz Demokratske stranke, danima izaziva oštre polemike u javnosti, uprkos tome što ga, po svemu sudeći, oni koji ga kritikuju još nisu videli. Kako Politika saznaje, postoji samo jedan tekst tog dokumenta i on je u rukama šefa poslaničke grupe Za evropsku Vojvodinu, Dragoslava Petrovića (DS).

Međutim, predlog izmena najvišeg normativnog akta u Vojvodini opozicija je i „na neviđeno” oštro kritikovala. Najžešća je bila Demokratska stranka Srbije koja je upozorila da je „pokrajinski statut prepisani recept rasturanja bivše Jugoslavije”, objavljuje Politika. Potpredsednik Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić ocenio je juče da vladajuća koalicija u Vojvodini preko medija pušta „test pitanja” oko novog statuta pokrajine, da bi se videla reakcija javnosti.

Od misteriozne radne verzije do konačnog usvajanja novog statuta AP Vojvodine još je dug put. Shodno Ustavu Srbije, republički parlament daje „zeleno svetlo” na „širinu” autonomije Vojvodine, odnosno prethodnu saglasnost na pokrajinski statut, piše u Politici.

Ugovor sa „Fijatom” konačno će biti potpisan polovinom septembra, najavio je nedavno ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić. Međutim, i taj rok (kao i neki prethodni) može biti probijen ako na sledećoj sednici Narodne skupštine, zakazanoj za drugi septembar, poslanici ne ispolje dobru volju i ponovo posegnu za „javljanjem po Poslovniku”. „Fijat”, prema saznanjima Politike, neće staviti paraf na ugovor o preuzimanju „Zastave” sve dok se u srpskom parlamentu ne ratifikuje Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom.

Osumnjičeni ne priznaju

"Nismo ubice", naslov je u Pravdi, "Nisam glavoseča", objavljuje Kurir, "Osumnjičene glavoseče negiraju zločin", piše u Politici. Reč je o saslušanju Velibora Bakića (24) i Miloša Rašića (24), osumnjičenih za teško ubistvo Smaila Tarića (27) iz Malog Zvornika, kojima je istražni sudija odredio jednomesečni pritvor. Neki listovi ipak nastavljaju da objavljuju naslove "Mačetu potegla osveta" (Novosti), "Bakić kasapio iz osvete" (Alo) - kao da je zločin rasvetljen.

Čudo

Tabloid Gazeta objavljuje kako je "Kad se nebesa naljute". Prema tvrdnji ovog lista, "za vreme otvaranja džamije u Prijedoru 2. avgusta na nebu se ukazao "preteći lik". Uz veliku plavičastu fotografiju i naslov "Čudo na Sv. Iliju!", piše i da "Snimak "namrštenog" neba iznad Prijedora, napravljen mobilnim telefonom, možete pogledati na sajtu www.youtube.com".

Šta reći – prodor novih tehnologija?


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...