OČAJ I OSEĆAJ NEPOSTOJANJA IZLAZA

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)

Slučajevi kao samoubistvo u Kragujevcu zbog oduzimanja imovine i uzimanje talaca u policijskoj stanici u Čukarici povezani su sa opštom krizom društva, nezaposlenošću i lošim materijalnim položajem. Vlada Srbije pod premijerskom palicom Mirka Cvetkovića zaduživala je državu i njene građane 55 evra u sekundi ili pet miliona evra dnevno. Zato što vladajuća većina ne može da skupi 126 poslanika u parlamentu postoji mogućnost da do kraja mandata ne bude održana nijedna sednica Skupštine. Ni posle mesec i po dana humanitarna pošiljka ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva od 319 tona najugroženijim Srbima na Kosovu i Metohiji, još nije stigla do svog odredišta. Vlada Srbije usvojila je juče predlog Ministarstva pravde da se iz Krivičnog zakona Srbije izbriše krivično delo uvrede i klevete. Mrazevi i obilan sneg koji je ponovo počeo da zasipa mnoge krajeve Srbije odsekli su od sveta oko 6.500 domaćinstava sa 11.500 članova.

Prisutna koncentracija očaja u Srbiji

Slučajevi kao samoubistvo u Kragujevcu zbog oduzimanja imovine i uzimanje talaca u policijskoj stanici u Čukarici povezani su sa opštom krizom društva, nezaposlenošću i lošim materijalnim položajem, smatraju sagovornici Danasa. Kada se dodaju nepovoljna socijalna situacija, osećaj bezizlaznosti i očaja, onda bi to moglo biti okidač za dramatično i ekstremno reagovanje ljudi. O tome da li se mogu očekivati slični slučajevi i ubuduće postoje različita mišljenja. Zlatko Nikolić, kriminolog, kaže za Danas da je prisutna koncentracija očaja u Srbiji. On ističe da je zajednički imenitelj u oba slučaja osećaj da nema perspektive i nepostojanje verovanja u funkcionisanje socijalnih struktura društva. Sociolog Boris Jašović kaže da u Srbiji postoji nezadovoljstvo, kao i da će nepovoljna socijalna situacija uvek biti okidač u takvim slučajevima. Prema njegovoj oceni, zajednički imenitelj ovih slučajeva je teška ekonomska situacija, odnosno nezaposlenost, loš materijalni položaj, ali i osećaj nepostojanja izlaza i perspektive.

Biznismenu iz Kragujevca Milanu Stevanoviću (58) glave je došao kredit od 25.000 evra. U nastupu očaja, ubio se jer je zbog neplaćenog duga ostao bez kuće vredne 733.000 evra, koja je prodata za gotovo sedam puta manju sumu.

“Moj muž nije bio biznismen, već običan radnik, molim vas, napišite tako jer strepim i za svoj život, dok nas obilaze džipovi. Kuća pod hipotekom je izgleda već izdata u zakup, iako je, kako nezvanično čujem, naše iseljavanje za sada odloženo. Podigli smo kredit za projekat sušenja voća i povrća, ali to Srbiji ne treba, nego da uvoze tajkuni”, priča za Pravdu Mira, udovica Milana Stevanovića, vlasnika firme „Eko freon“, koji je u sredu izvršio samoubistvo prilikom pokušaja sudskog iseljenja, zbog hipoteke na kuću i poslovni prostor u Ulici crveno barjače 17, u Kragujevcu.

Cvetković nas zaduživao 55 evra u sekundi

Blic piše da nas je Vlada Srbije pod premijerskom palicom Mirka Cvetkovića zaduživala je državu i njene građane 55 evra u sekundi ili pet miliona evra dnevno. To je, kad se podvuče crta, više nego što su Srbiju zadužile sve prethodne Vlade u poslednjih dvadeset godina.

Vlada nema većinu, SPO okrenuo leđa

Zato što vladajuća većina ne može da skupi 126 poslanika u parlamentu postoji mogućnost da do kraja mandata ne bude održana nijedna sednica Skupštine. Kako Novosti saznaju, nisu više sigurna četiri glasa poslanika SPO koji je ušao u otvoren klinč sa DS. A, spekuliše se i da je predlog URS da ovaj skupštinski saziv više ne usvaja zakonske predloge. Naime, posle medijskih višednevnih zahteva pojedinih funkcionera SPO za smenu Vuka Draškovića, vrh te stranke optužio je demokrate da stoje iza hajke. Iz DS su to demantovali, ali je sada u vladajućoj većini siguran samo glas ministra Srđana Srećkovića, koji je ”na ledu” u SPO.

Vučić: Nesuglasice sa Tomom su glupost

Nije ni ozbiljno niti realno da Ivica Dačić bude premijer, jer će na tom mestu biti Tomislav Nikolić, kaže Aleksandar Vučić, zamenik predsednika SNS za Danas. A na spekulacije u delu javnosti da između njega i Nikolića ima ozbiljnih neslaganja, Vučić odgovara: „Što je babi milo, to joj se i snilo“. “To su potpune gluposti. Kada imamo različita mišljenja o nečemu, sednemo i dogovorimo se za pet minuta i s tim stavom izlazimo u javnost. Što je babi milo, to joj se i snilo. To bih rekao za sve te priče. Neka ne sanjaju, jer se Nikolić i ja o svemu dogovaramo i sve radimo zajedno” - kaže Vučić.

RRA sa partijama krši zakon

RRA dozvoljava svojim preporukama političkim partijama da zakupom termina izigraju Zakon o oglašavanju. U prethodnoj kampanji bilo je ukupno 240 sati stranačkog unapred plaćenog programa na raznim televizijama, a CESID tvrdi da sve to nije po zakonu, piše Blic.

Ruska pomoć još u magacinu

Ni posle mesec i po dana humanitarna pošiljka ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva od 319 tona najugroženijim Srbima na Kosovu i Metohiji, još nije stigla do svog odredišta, piše Politika. Posle brojnih problema, koje je imao prilikom ulaska na Kosovo o čemu se raspravljalo i na samitu EU i Rusije i zbog čega je morao da interveniše i ruski politički vrh, konvoj od 27 šlepera završio je u magacinu Crvenog krsta u Doljanima u opštini Zvečan.

Vlada finansira Kosmet i tamo gde nema Srba

Srpske institucije na teritoriji Kosova i Metohije južno od Ibra iz dana u dan gube uticaj i, ako je suditi po broju Srba koji su popunili Srbima namenjena radna mesta u kosovskim institucijama, nadležnost ovih institucija svodi se na isplatu ličnih zarada. Prema zvaničnim podacima Pravde, uprkos tome što Srba nema u opštinama Đakovica, Suva Reka, Kačanik, Podujevo, Glogovac, Štimlje i Dečani, Vlada Srbije i dalje finansira koordinatore, domove kulture, biblioteke, javna preduzeća i ustanove u tim opštinama. Flagrantan primer predstavlja opština Glogovac, čije je sedište izmešteno u Gračanicu, u kojoj se i dan-danas finansiraju koordinator opštine sa saradnicima, Dom kulture, njegov direktor, pa čak i vozač, iako u tu opštinu od 1999. godine srpska noga nije kročila.

Titovi tajni računi?

Ako naslednici Josipa Broza budu insistirali da pokretne stvari, pohranjene u Muzeju istorije Jugoslavije, budu predmet deobe, Republičko javno pravobranilaštvo založiće se za zaustavljanje ostavinske rasprave i upućivanje naslednika na pokretanje novog parničnog postupka. U tom postupku tek bi se utvrđivalo čija je imovina, a raspodela bi morala da čeka završetak tog novog procesa.
Ovo je za Novosti potvrdila Savka Mangović, pomoćnik republičkog pravobranioca. Jer, baš kao i uprava Muzeja istorije Jugoslavije, RJP smatra da su, po zakonu i Odluci o osnivanju Muzeja, sva kulturna dobra koja se čuvaju u depoima, vlasništvo države. Advokati Brozovih, međutim, govore o stvarima sa famoznog ”četvrtog spiska”, koji je do sada bio nedostupan javnosti. Procene su da je imetak na njemu vredan pedesetak miliona evra, a sumnja se da su na listama i šifre tajnih računa koje su zapadne zemlje otvarale pojedinim stranim državnicima, među kojima je, navodno, bio i Tito, sa kojima su intenzivno sarađivale.

Nema više krivice za klevetu i uvredu

Vlada Srbije usvojila je juče predlog Ministarstva pravde da se iz Krivičnog zakona Srbije izbriše krivično delo uvrede i klevete, što je veliko olakšanje za novinare i sve druge koji javno govore, kaže za Danas Slobodan Homen, državni sekretar Ministarstva pravde. Prema njegovim rečima, očekuje se da će ove izmene biti razmatrane po hitnom postupku i usvojene tokom narednog zasedanja Skupštine Srbije.

Nepravilnosti u rekonstrukciji četiri klinička centra

Državna revizorska institucija utvrdila je postojanje nepravilnosti prilikom zapošljavanja ljudi u Jedinici za upravljanje projektima „Rekonstrukcija četiri klinička centra u Srbiji”, saznaje Politika. Ova vest je potvrđena i u Ministarstvu zdravlja, gde su objasnili da su im revizori ukazali na postojanje nepravilnosti u proceduri u vezi sa izborom kadrova, kao i da im je naloženo da se to mora sprovesti u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Prof. dr Zoran Stanković, ministar zdravlja, kaže za Politiku da je potpisano rešenje o nastavku rada pomenute jedinice i da će oni postupiti u skladu sa dobijenim instrukcijama.

Prve dve knjige prvog toma “Srpske enciklopedije”

U svečanoj sali SANU, u prisustvu patrijarha srpskog gospodina Irineja i velikog broja akademika, predstavljene prve dve knjige prvog toma „Srpske enciklopedije”, koje obuhvataju slova A i B (Beog – Buš). Tokom ove godine biće završen drugi tom, koji će obuhvatiti odrednice slova V. „Srpska enciklopedija” imaće deset tomova (18 knjiga), oko 13.000 strana i 40.000 odrednica. Čitav posao trebalo bi da bude završen oko 2020. godine, piše Politika.

Prvi stambeni krediti 14. februara

Prvi ugovori o subvencionisanim stambenim kreditima u ovoj godini biće potpisani 14. februara, najavljuje za Novosti Oliver Dulić, ministar za prostorno planiranje. Ukoliko 1,2 milijarde dinara, koliko je predviđeno iz budžeta, ne bude dovoljno da svi zainteresovani građani do svog prvog stana dođu zahvaljujući subvencijama države, dodatni novac biće obezbeđen rebalansom ili iz budžetske rezerve.

Mraz i sneg odsekli od sveta 6.500 domaćinstava

Mrazevi i obilan sneg koji je ponovo počeo da zasipa mnoge krajeve Srbije odsekli su od sveta oko 6.500 domaćinstava sa 11.500 članova. U četvrtak ujutru pronađeno je beživotno telo jedne smrznute osobe u Lebanu. “Beskućnik iz Lebana šesta je žrtva smrzavanja u Srbiji. Još jedna osoba se vodi kao nestala”, potvrdio je u četvrtak za Novosti načelnik Sektora za vanredne situacije MUP Srbije Predrag Marić. Muškarac koji je nestao u selu Vrapče u opštini Medveđa još nije pronađen i pretpostavlja se da nije živ.

Slojevita garderoba koja štiti od vetra, „društvo” i sveća – ono su bez čega ne bi smelo da se ide u planinu po zimskim uslovima. Takođe, treba voditi računa i o tome da se put, koji se po uobičajenim uslovima prelazi za određeno vreme, po snegu „oduži”. Šta treba još znati da bi se izbegla smrt u snegu za Politiku priča Đorđe Vidović, portparol Gorske službe spasavanja.

U Srbiji je i juče bilo izuzetno hladno. Na Crnom Vrhu ujutro je izmereno minus 22 stepena, a zbog visokih snežnih nanosa vanredno stanje je na snazi u 14 opština, piše Pravda

Harmonikaš miran i porodičan čovek

Harmonikaš Milanče Ivanović (43), osumnjičen za svirepo ubistvo dvadesetogodišnje Marije Mihailović iz Smederevske Palanke, u petak će biti izveden pred istražnog sudiju Višeg suda u Smederevu, pišu Novosti. Istragom će biti utvrđen i motiv ubistva, a kako se pretpostavlja, Ivanović se na ovaj čin odlučio zbog odluke pokojne Marije da sa njim raskine ne baš dugu emotivnu vezu. U Badljevici, selu gde živi Milanče Ivanović, meštani su zatečeni tragedijom. Oni koji poznaju osumnjičenog kažu da je porodičan i miran čovek i ne mogu da objasne šta mu je pomračilo um da počini ubistvo.

“Mnogo sam je voleo. Međutim, bio sam ljubomoran i posesivan jer sam znao da je bila u šemi i sa drugima iz benda”, rekao je na saslušanju u policiji Milanče Ivanović i tvrdio da se kobnog dana posvađao sa Marijom Mihajlović. On je u policiji tvrdio i da je Marija koristila drogu i da ga je kobnog dana terala da je vozi kod njenog dilera, piše Pres.

Pretnja Lauševiću u pesmi

U pesmi kojom je porodica pokojnog Radovana Vučinića odgovorila na knjigu Žarka Lauševića „Godina prođe, dan nikada" naziru se elementi pretnje i slutnje da krvna osveta mora biti zadovoljena, smatraju sagovornici Presa. Psiholog Aleksandra Janković smatra da je poruka pesme upućene Lauševiću - „nema oprosta dok god nema pokajanja".

Prikazana “šumadinac” verzija “Fijata”

„Fijat“ je u četvrtak zvanično prikazao fotografiju novog „fijata 500 l“, koji će, posle svetske premijere 6. marta u Ženevi, krenuti u serijsku proizvodnju u Kragujevcu, pišu Novosti. Objavljeni su i osnovni tehnički podaci u vezi sa dimenzijom vozila. „Šumadinac“, verzija sa petoro vrata i pet sedišta biće dug 4,140 mm , širok 1,770 mm i 1,660 mm visok. Dizajneri kažu da garantuju da će u ovom automobilu biti dovoljno mesta za pet odraslih osoba. Kada je reč o komandnoj tabli, ona jasno podseća na rešenje primenjeno u novoj „pandi“.

Umesto „L zero", auto će imati oznaku „500 L", a u kompaniji su objasnili da je „L" u stvari skraćeno od „lardž", što na engleskom znači veliko i da će ovim automobilom, posle verzija „abart" i „kabrio", proširiti tu klasu, piše Pres.

Grčka hapsi poreske neplatiše

U Grčkoj se, ipak, dešavaju čuda. Prvi put u novijoj istoriji zemlje iza rešetaka su se našle neke „veće ribe” – biznismeni, javne ličnosti, vlasnici noćnih klubova i kockarnica – koje su na ime neplaćenog poreza državi dužne milijarde evra. Računica kaže da poreske neplatiše u Grčkoj, male ili velike, državnoj blagajni duguju ukupno 60 milijardi evra, piše Politika.

“Da Vinčijev kod” Vanje Bulića

Posle višegodišnjeg razmišljanja o tome da li je požar u Hilandaru slučajan ili podmetnut, novinar i pisac Vanja Bulić zaputio se prošle godine na Svetu goru i po povratku napisao roman „Simeonov pečat”. Izdavač „Laguna” najavio je knjigu kao srpski „Da Vinčijev kod”, dok Bulić kaže da mu delo Dena Brauna nije bilo inspiracija, ali mu takvo poređenje ne smeta jer je novi naslov već posle nekoliko dana doživeo drugo izdanje. Priznaje da sličnosti ima – u korišćenju relikvija i u tome što je reč o nečemu manje poznatom, ali dodaje za Politiku da je njegova priča uverljivija.




 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...