NOVI VIRUS PROŠAO KROZ BEOGRAD

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Oboleli mladić prekjuče doputovao u Podgoricu iz Nju Džersija, preko Minhena i Beograda. Građani će moći da se zadužuju ili da refinansiraju svoje gotovinske kredite na mnogo duži period što znači i mogućnost zaduživanja u većem iznosu od trenutnih, uz manje mesečne rate. Dok predstavnik MMF predlaže povećanje poreza i smanjenje državnih plata i penzija, predstavnici vlade najavljuju novo zaduživanje u inostranstvu

Novi grip u Crnoj gori

U Crnoj Gori je registrovan prvi slučaj novog gripa H1N1, a oboleo je 19-togodišnji crnogorski državljanin koji je doputovao iz Sjedinjenih Američkih Država gde studira. Ministar zdravlja Miodrag Radunović rekao je na konferenciji za novinare da je oboleli mladić prekjuče doputovao u Podgoricu iz Nju Džersija, preko Minhena i Beograda.
Radunović je dodao da je mladić odmah posle toga roditeljskim kolima otputovao iz Podgorice u Bar, gde je u večernjim satima dobio visoku temperaturu s „početnim respiratornim smetnjama“, javlja Blic.

"Uradili smo preliminarnu dijagnostiku, bris nosa i grla i ona se pokazala pozitivnom. Već u nedelju smo poslali te nalaze na potvrdu u Torlak i u ponedeljak oko 13 sati potvrđeno je da je reč o virusu H1N1", rekao je Radunović, prenose Novosti. Prema poslednjim, u ponedeljak objavljenim podacima, Svetske zdravstvene organizacije, u svetu je od svinjskog gripa do sada u 99 država obolelo 52.160 osoba, od kojih je 231 preminulo. Crna Gora bi trebalo da bude i zvanično stota država u kojoj se pojavio virus ovog gripa.

Ministar je objasnio da su ekipe Instituta za javno zdravlje i higijensko-epidemioloiška služba uradili epidemioploško ispitivanje i nadzor nad osobama sa kojima je mladić bio u kontaktu u Podgorici i Baru, javlja Politika. Radunović je objasnio i da su putnici koji su se u avionu nalazi tri mesta ispred i iza obolelog mladića „pod pažnjom higijensko-epidemiološke službe”, kao i da im je sugerisano da se u narednih pet dana distanciraju od javnosti. Ministar je kazao da Crna Gora ima dovoljno leka „tamiflu” koji je, kako je rekao, efikasan kod lečenja novog virusa ukoliko se primeni u prvih 48 časova od infekcije.

Radunović je kazao i da nova vakcina nije naručena ali je dodao da su pregovori oko toga u toku.

Smanjenje kamata i duža otplata za kredite gradjana

Gotovinski kredit, umesto na dve, građani će ubuduće moći da dobiju i na 10 godina otplate, objavljuje Blic. Banke uveliko pripremaju ponudu, a pojedine su već i ponudile popularne keš zajmove, i to na pet godina otplate. Međutim, iako najavljuju možda povoljnije kamatne stope od trenutnih, građani bi trebalo da očekuju da će im banke za ove kredite, zbog produžetka roka, tražiti veće garancije.
Prema ranije donetoj odluci Narodne banke Srbije, gotovinski krediti mogli su da se otplaćuju na maksimalno dve godine, a potrošački u zavisnosti od robe koja se kupuje i na pet godina. Ubuduće, građani će moći da se zadužuju ili da refinansiraju svoje gotovinske kredite na mnogo duži period. To znači i mogućnost zaduživanja u većem iznosu od trenutnih, uz manje mesečne rate, pošto je period otplate duži. Ipak, treba imati na umu da što je duži rok vraćanja, to je i veći iznos kamate koji će se na kraju platiti.

Klijenti nekih banaka već sledećeg meseca plaćaće nekoliko desetina evra ili „švajcaraca“ nižu ratu stambenog kredita, javljaju Novosti. Ne zbog vraćanja marži na raniji nivo, već zbog niže vrednosti evropske kamatne stope euribora i švajcarskog libora.
Građani koji su uzeli stambeni zajam kod KBC banke u „švajcarcima“, u julu će platiti nižu ratu, jer je smanjena vrednost libora. I Hipo-Alpe-Adrija banka, koja kvartalno usaglašava kamatne stope za kredite u otplati sa kretanjem euribora, ponudiće manje kamate. Računica se tek priprema. Kako su  Novosti nezvanično saznale, banke u ovom trenutku ne nameravaju da vraćaju marže.

Razlike izmedju Vlade Srbije i MMF-a

Dok predstavnik MMF predlaže povećanje poreza i smanjenje državnih plata i penzija, predstavnici vlade najavljuju novo zaduživanje u inostranstvu i smanjenje državne administracije.

Kreditnim aranžmanom Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) sa Srbijom, odobrenim u maju ove godine, predviđeno da bi, u slučaju da budžetski deficit bude veći od tri odsto bruto društvenog proizvoda, trebalo da se poveća porez na dodatu vrednost (PDV) ili da se smanje plate u državnom sektoru, smatra stalni predstavnik MMF Bogdan Lisovolik, piše u Blicu.

Vlada Srbije ne bi smela da gubi vreme i za razgovore sa misijom MMF-a treba da pripremi efikasne mere koje će obezbediti smanjenje budžetskog deficita kako bi se vratilo poverenje u fiskalni okvir, napomenuo je stalni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda u Srbiji Bogdan Lisovolik, objavljuje Politika. On je podvukao da bi trebalo paralelno da se radi na strukturnim reformama, pripremajući privatizaciju javnih preduzeća, kako bi se povećala konkurentnost srpske privrede.

Na pitanje Politike da li bi smanjivanje javne potrošnje novim pregovorima, uz javni sektor, podrazumevalo i smanjivanje penzija, Lisovolik je odgovorio da pored strategije „gašenja požara” i kratkoročnih zamrzavanja treba preispitati i sprovođenje reformi penzionih davanja, zdravstva i obrazovanja.

Slobodan Ilić, državni sekretar u Ministarstvu finansija, izjavio je za Politiku da Vlada Srbije nije razmatrala mogućnost smanjenja penzija. Ilić naglašava da će primanja najstarijih sugrađana do kraja godine sigurno ostati zamrznuta. A potpredsednik vlade i ministar ekonomije Mlađan Dinkić smatra da, ako želi da izađe iz krize, Srbija treba „malo da se zaduži u inostranstvu i poveća deficit”, ali i da smanji administraciju. Smanjenje plata i povećanje poreza bila bi greška zato što bi to dodatno smanjilo tražnju i ubrzalo pad privrede, prenosi Politika.

Dinkić je naglasio da je Srbija daleko manje zadužena od drugih evropskih zemalja, napominjući da je prosečna zaduženost zemalja EU 100 odsto bruto domaćeg proizvoda, a budžetski deficit je šest odsto BDP-a, što je duplo više od Srbije, piše u Blicu.

Promene statuta Vojvodine i zakona o nadležnostima pokrajine

Ministarka pravde Snežana Malović, član Radne grupe za izradu zakona o prenosu nadležnosti na Pokrajinu Vojvodinu, izjavila je juče za Politiku da uskoro očekuje sastanak sa predstavnicima pokrajinskih organa posle čega će moći javnosti da se predstave sva rešenja o ovom zakonu. Osnovno je, kako je rekla, da će ovim zakonom biti ostvaren „ustavni princip koji se sastoji od decentralizacije i dekoncentracije vlasti”.

Stranke koje su do sada imale primedbe na Statut Vojvodine, usvojen u pokrajinskoj skupštini, ponovile su zahteve da se taj dokument zameni tekstom koji će biti u skladu sa Ustavom Srbije, javlja Politika.

Statut Vojvodine biće vraćen nazad u pokrajinsku skupštinu i promenjen u skladu s Ustavom Srbije i Nacrtom zakona o utvrđivanju nadležnosti Vojvodine, saznaje Blic iz izvora u vladajućoj koaliciji. Prema dogovoru postignutom na najvišem nivou, Vojvodina neće imati vladu ni glavni grad, moraće da se odrekne odrednice da je evropska regija, neće donositi zakone niti sklapati međudržavne ugovore, kako to predviđa Statut. Blic je imao uvid u Nacrt zakona o nadležnostima Vojvodine, za koji se dugo tvrdilo da još nije urađen sve dok prošle nedelje ministarka Verica Kalanović, demantujući da je G17 plus glavna kočnica za usvajanje nacrta, nije rekla da je on završen. Kako Blic saznaje, nacrt je usaglašen između republičkih i vojvođanskih predstavnika vlasti i spreman za usvajanje u Vladi Srbije.

Poštovati volju gradjana

Boris Tadić u ponedeljak u Banjaluci: "Ko želi stabilnost, ne može poništavati odluke koje predstavljaju volju građana." Dodik: "Bonska ovlašćenja su stvar prošlosti i nadam se da su poslednji put upotrebljena", objavljuju Novosti.

Predsednik Tadić boravio je u ponedeljak u večernjim časovima u Banjaluci gde se sastao sa premijerom RS Miloradom Dodikom, predsednikom Narodne skupštine RS Igorom Radojičićem i predsedavajućim Predsedništva BiH Nebojšom Radmanovićem. Sastanak je održan zbog političke krize u RS nakon što je visoki predstavnik za BiH Valentin Incko ukinuo zaključke Narodne skupštine koji se tiču prenosa ovlašćenja sa RS na BiH.

"Srbija je garant Dejtonskog sporazuma i suvereniteta BiH, ali nametnuta rešenja ne mogu imati našu podršku", rekao je predsednik Srbije Boris Tadić u Banjaluci.

„Svako ko želi stabilnost zapadnog Balkana, pa time i BiH želi da izbegne situacije u kojoj se legitimne odluke predstavnika građana poništavaju”, rekao je Tadić, prenosi Politika.

Atentat na predsednika Ingušetije

Predsednik ruske republike Ingušetije Junus Bek Jevkurov ranjen je u atentatu na putu ka rezidenciji u gradu Manasu. Nije u životnoj opasnosti, ali ima potres mozga, više preloma i povređeno mu je oko, a u napadu su poginuli njegov vozač i telohranitelj, javljaju Novosti. Bombu, koja se nalazila u “tojoti” parkiranoj na ivici puta, aktivirao je, po svemu sudeći, samoubica, koji je znao put kojim se kreće predsednička kolona.
Život predsednika spasao je - oklopni automobil u kojem se vozio. Policijski “mercedes” koji je išao pred njim od eksplozije je odbačen kao kutija šibica. Ovo je nastavak serije terorističkih napada u Ingušetiji - 10. juna u minibusu je ubijena Aza Gazgerejeva, potpredsednica Vrhovnog suda ove republike na Kavkazu. Teroristi su, tri dana kasnije, ubili i bivšeg potpredsednika Vlade Bašira Auseva.
Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev izjavio je da je predsednik Jevkurov u poslednje vreme mnogo učinio da se u tom delu Kavkaza zavede red i da bude mirno.
Jevkurov je na dužnost izabran 31. oktobra 2008. i na tom mestu je smenio generala Murata Zjazikova.

Nemačka podrška otcepljenju Kosmeta

Volfram Mas, ambasador Nemačke u Beogradu, govori za Novosti o granicama širenja EU, ukidanju viza, statusu Kosova: "Srbija do EU ne može za tri-četiri godine, ali ne treba da brine. Projekti kao što je evropski ne mogu da budu bez „ograničenja“. Svako ko želi da se uključi u taj politički projekat mora biti svestan da se pridružuje ne samo slobodnom tržištu, nego zemljama sa zajedničkim shvatanjima demokratije, poštovanja ljudskih prava, vladavine prava i regionalne saradnje... Ne vidim da će Srbija imati problem s nekom od ovih stvari. Članice EU su rekle da žele zapadni Balkan u Uniji, a o „opozivu“ takvog stava iz Soluna 2003. godine nikada nije bilo reči.

Sud neće promeniti sadašnji status KiM. Naš stav je da proglašenje nezavisnosti nije bilo kršenje međunarodnog prava. Budite sigurni da smo objasnili tu poziciju i u našoj izjavi Sudu."

Sramota u učionici

Šamari koje je profesorka hemije Marija Mošić dobila od učenika O. M.(15), poslednjeg dana školske godine u Srednjoj tehničkoj školi „Nikola Tesla“ u Sremskoj Mitrovici, izazvali su pravu buru u gradu, ali i ogorčenje zbog saznanja da bi ovaj težak incident ostao sakriven da jedan od učenika nije snimak tuče stavio na Internet. Ceo slučaj od juče je krenuo u drugom smeru.

Okružni tužilac čeka krivičnu prijavu protiv maloletnika zbog nasilničkog ponašanja, a očekuju se i krivične prijave protiv osoba iz škole koje nisu prijavile ovaj slučaj. Oni su, kako se osnovano sumnja, pomogli izvršiocu da prikrije ovo krivično delo.

Marija Mošić posle batina više nije dolazila u školu, kućni telefon joj uzalud zvoni, a vrata njenog stana su stalno zaključana, objavljuje Politika.

"Dosta mi je svega! Nisam mogla da dozvolim da mi otme dnevnik i sam prepravlja ocene. Samo sam branila profesorsku čast". Profesorka Marija Mošić (60), za Novosti započinje priču kako ju je napao O. M., učenik prvog razreda Srednje tehničke škole "Nikola Tesla" jer mu nije dala da uzme dnevnik i sam upisuje ocene. Skandalozni incident, šamaranje i pljuvanje profesorke hemije, dogodio se u školskoj učionici, pred razredom.

"Neka se sve ispita i policija i tužilaštvo prikupe sve činjenice", nastavlja profesorka, koja je i dalje pod stresom. "Svoj deo priče dala sam i školi i policiji."
Posle napada, profesorka Mošić se zaključala u svom skromnom domu u centru grada i danima odbija razgovor čak i sa prijateljima.
"Jednostavno, nisam mogla da ne odreagujem", kaže Marija Mošić. "Hteo je da mi otme dnevnik i sam popravlja ocene. Pa gde to ima? Kod mene toga nema. Nisam dala dnevnik. Nastalo je guranje i kasnije sukob sa šamaranjem. Sramota!"

"Do svega ovoga ne bi došlo da je škola reagovala pravovremeno", bojažljivo i stidljivo, da nekoga od kolega na kraju radnog veka ne uvredi, nastavlja profesorka Mošić. "Zbog nediscipline učenik je nekoliko puta bio kažnjavan. Trebalo je da bude i izbačen iz škole. Zašto nije? Nije moje da sudim."
Sa 40 godina profesorskog staža, trebalo je da se u junu oprosti i ode u penziju. Sada je boli ovakav skandalozni rastanak sa đacima, objavljuju Novosti.

Marija Mošić (62), profesorka hemije u Srednjoj tehničkoj školi ‘’Nikola Tesla’’ u Sremskoj Mitrovici, podnela je krivičnu prijavu protiv učenika O.M. (15), koji ju je šamarao i pljuvao dok su drugi učenici incident snimali mobilnim telefonima, piše u Blicu.

"U sredu pre podne Marija Mošić je došla u moju kancelariju i obavestila me o incidentu, ali u blažoj formi. Naime, rekla mi je da je prethodnog dana bilo problema na času i otimanja dnevnika, ali šamaranje nije ni spomenula. Tek sutradan, u četvrtak ujutru smo u školi pogledali skandalozni snimak i odmah reagovali, te pozvali roditelja O.M. i obavestili školskog policajca", priča Radovan Miljković, direktor Srednje tehničke škole ‘’Nikola Tesla’’, koji se oglasio posle tri dana ćutanja.

Kolege Marije Mošić, koje su pričale sa njom narednih dana, tvrde da ona nikom ništa o celom slučaju, verovatno od sramote, nije ispričala, ali i da je bilo primetno da je u poslednje vreme bila vidno uplašena i uznemirena, prenosi Blic.

Ponovo uhapšen

Ivo Đukanović je sinoć ponovo uhapšen u Novom Sadu, nakon što je Opštinsko tužilaštvo u tom gradu protiv njega podiglo optužnicu a sud mu zbog nedozvoljenog držanja oružja i eksplozivnih materija odredio pritvor, potvrdio je sinoć ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić. Đukanović se, posle višečasovne policijske potrage, sam predao. Podsećamo da je on prvobitno uhapšen 16. juna ali ga je sud, posle policijskog zadržavanja od 48 sati, pustio da se brani sa slobode, objavljuje Politika pod naslovom "Dinamit u pokrajinskoj vladi". Eksploziv koji je uoči Samita predsednika zemalja centralne Evrope u Novom Sadu pronađen u stanu Iva i njegove supruge Tanje Đukanović, savetnice Bojana Pajtića, izazvao je nepodeljeno interesovanje javnosti. Hapšenjem novosadskog distributera eksploziva počinje da se odmotava pozadina atentata u regionu, a posebno u Zagrebu i Vrbasu, piše u ovom listu. Ono što nije rečeno u policijskom saopštenju a može da se zaključi jeste to da je pronađeni eksploziv istog sastava kao i onaj koji je korišćen za atentat na Ivu Pukanića u Zagrebu, 23. oktobra prošle godine.

Kod Djukanovića je policija 16. juna pronašla pet i po kilograma eksploziva i veću količinu raznog oružja i municije, javljaju Novosti. Iskustvo i stručno znanje o eksplozivu Đukanović je sticao na ratištima, gde je bio kao dobrovoljac. Po povratku, počeo je da trguje eksplozivom, a nezvanično se može čuti da je pretendovao da ima monopol u tom poslu. I pre četiri godine Đukanović je privođen zbog istog krivičnog dela, ali tada nije seo na optuženičku klupu.
"Nekoliko puta je bio osumnjičen za druga krivična dela, koja ne spadaju u teška – saznaju Novosti u policiji. Do sada nije bio osuđivan. Sada je protiv njega podneta krivična prijava zbog sumnje da je nedozvoljeno držao oružje i eksplozivne materije. Brojne prijave iz MUP do sada su ostajale bez zatvorske kazne. Novosti poddsećaju kako je sudska praksa da se uhapšenima za slično delo – neovlašćeno držanje eksploziva – odredjuje pritvor, ali je Djukanović pušten posle prvog hapšenja u četvrtak 18.juna.

Lopovi zaraženi sidom?

Nepoznati lopovi koji su u noći između petka i subote provalili u Zavod za javno zdravlje „Timok” u Zaječaru nalaze se u životnoj opasnosti jer su razbili staklene posude u kojima su bili uzorci krvi za testiranje na virus HIV-a, kao i na hepatitis A i hepatitis B, javlja Blic. Uzorci su bili u laboratoriji, u frižideru i zamrzivaču, a lopovi su nakon premetačine po rashladnim uređajima oborili na pod epruvete, polomili ih i izgazili, a postoji mogućnost da su došli i u kontakt sa virusima.
Zbog velike verovatnoće da su se zarazili, direktor Zavoda, doktor Ljubiša Đorđević uputio je apel provalnicima da se što hitnije jave lekaru radi neophodnih pregleda.

Kako pobediti Švedjane

Mlada reprezentacija Srbije u utorak (20.45 - RTS 1), protiv Švedske, traži put ka polufinalu Evropskog prvenstva. Krčmarević: Ukoliko budemo igrali kako znamo, neće se Šveđani mnogo pitati, objavljuju Novosti. Podatak da je mlada reprezentacija u sva tri prethodna ciklusa stizala najmanje do polufinala, daje pravi vetar u leđa Krčmarevićevim izabranicima. Inat pomešan sa pozitivnim bezobrazlukom trebalo bi da izbriše sa puta ka vrhu supermotivisanu reprezentaciju Švedske, piše u ovom listu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...