NOVA ULAGANJA RUSIJE U SRBIJU

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim strana srpske štampe)

 

Najavljuje se da će poseta Dmitrija Medvedeva otvoriti vrata za nove projekte i ulaganja u Srbiju. Izmenama Zakona o krivičnom postupku predviđeno je sporazumno priznanje krivice za krivična dela, odnosno postupak nagodbe izmedju tužioca i branioca. Gradonačelnik Podgorice dr Miomir Mugoša i njegov stariji sin Miljan, službenik crnogorske ambasade u SAD, napali i izudarali zamenika glavnog i odgovornog urednika podgoričkih "Vijesti".

Model libanskog dizajnera Edward Arsouni iz njegove kolekcije “Grejs Keli”
na reviji u Bejrutu

Pogodba pre sudjenja

Sudski sporovi u Srbiji uskoro bi mogli da se rešavaju kao u američkim filmovima, najavljuje Politika. Izmenama Zakona o krivičnom postupku koji bi na jesen trebalo da se nađe pred poslanicima republičkog parlamenta, naime, predviđeno je sporazumno priznanje krivice za sva krivična dela za koja je zaprećena kazna zatvora do 12 godina. Prema rečima Slobodana Radovanovića, v. d. republičkog javnog tužioca, ovakav vid rešavanja sudskih postupaka znatno će ubrzati i rasteretiti rad sudova.

Postupak nagodbe predviđa da država, odnosno tužilac, okrivljenom odnosno njegovom braniocu, ponudi priznanje krivice, a tokom dogovora i pregovora, u slučaju da se optuženi pozitivno izjasni, došlo bi i do zajedničkog predloga sudu o visini kazne koja će se izreći optuženom.

Ulaganja Rusije u Srbiju

"U razgovorima sa predsednikom Rusije Dmitrijem Medvedevom dominiraće političke i ekonomske teme, ali isto tako razgovaraćemo o kulturi, obrazovanju, zajedničkom istraživanju kao i saradnji u domenu vanrednih situacija, pre svega elementarnih nepogoda. Od ekonomskih tema, pažnja će biti posvećena infrastrukturi i energetici. Ova poseta će otvoriti vrata za nove projekte i ulaganja u Srbiju”, kaže u razgovoru za Politiku Vuk Jeremić, ministar spoljnih poslova.

Novosti objavljuju kako je veliki posao oko organizovanja posete predsednika Rusije 20. oktobra, na Dan pobede nad fašizmom. Dačić: "Bezbednost na najvišem nivou." Jeremić: "Odnos Rusije i Srbije je strateški."


Premijeri Italije, Turske i Rusije potpisali sporazum o gradnji gasovoda Južni tok

I Mardok u gubicima

Medijska korporacija Ruperta Merdoka „Njuz korporejšn“ počeće da naplaćuje onlajn klijentima sadržaj svih svojih vebsajtova. Ovaj 78-godišnji medijski magnat izjavio je da čitaoci mogu očekivati da će u već ovoj fiskalnoj godini, koja se završava u junu, morati da plaćaju ulazak na novinske i televizijske vebsajtove, javlja Blic.
„Digitalna revolucija je ponudila brojne nove i jeftine metode distribucije, ali ne i besplatan sadržaj. Shodno tome, nameravamo da naplaćujemo ulazak na sve naše nove vebsajtove. Verujem da će nas, ako uspemo, u tome slediti ostali mediji“, rekao je Merdok, čija je kompanija vlasnik „Tajmsa“ i „Sana“ u Britaniji i „Njujork posta“ i „Vol strit džornala“ u SAD.
Merdokova korporacija traži nove izvore prihoda nakon što je pretrpela velike finansijske gubitke od 3,4 milijarde dolara u godini do kraja juna.



Protest radnika ruskog Avtovaza zboj najavljenog otpuštannja oko jedne
četvrtine od ukupno 110.000 zaposlenih

Hapšenje novinara

Iranske vlasti zatvorile su sedište vodećeg novinarskog udruženja u Teheranu, što su odmah osudile međunarodne novinarske organizacije, saopštili su članovi udruženja iranskih novinara, prenosi Politika.

Naoružana grupa ljudi kasno u sredu uveče ušla je i zapečatila prostorije Udruženja iranskih novinara, potvrdila je Međunarodna federacija novinara (IFJ).

Iran je uhapsio na desetine vodećih proreformskih političara, advokata, novinara i opozicionih aktivista od 12. juna, kada su održani predsednički izbori, za koje opozicija tvrdi da su pokradeni kako bi se obezbedio reizbor Mahmuda Ahmadinežada.

Sud u Teheranu u subotu je započeo ogroman proces tokom koga će se na optuženičkoj klupi naći više od 100 reformista zbog sumnje da su podstrekivali nemire posle izbora.

Prebijanje novinara

Podgoričke „Vijesti” su juče informisale svoje čitaoce o tome kako su preksinoć, nešto pre ponoći, gradonačelnik Podgorice dr Miomir Mugoša i njegov stariji sin Miljan, službenik crnogorske ambasade u SAD, napali i izudarali zamenika glavnog i odgovornog urednika ovog lista Mihaila Jovovića i fotoreportera Borisa Pejovića, dok su bili na radnom zadatku, prenosi Politika.

Do incidenta je došlo dok je Pejović snimao nepropisno parkirane automobile ispred kafea „Art” (čiji je, kako su rekli u „Vijestima”, stvarni vlasnik porodica Mugoša, a vodi se na druga lica), na bulevaru Svetog Petra Cetinjskog. Na njega su nasrnuli otac i sin Mugoša i izudarali ga, uz grube psovke i uvrede, iako im se predstavio kao fotoreporter „Vijesti”. Pejović je telefonom pozvao urednika Jovovića koji je u obližnjim prostorijama „Vijesti” završavao broj ovih dnevnih novina za naredni dan.

Jovović je kazao da je sa pedesetak metara udaljenosti video kako gradonačelnik i njegov sin udaraju Borisa. Prilazeći, upitao ih je: „Zašto tučete mog fotoreportera?”, na šta je stariji Mugoša odgovorio protivpitanjem: „Ko si ti?”

„Predstavio sam se i izvadio pres-karticu, a Mugoša ju je zgrabio i stavio je u džep, psujući i negodujući zbog našeg članka o njegovom nepropisnom parkiranju od prethodnog dana”, rekao je Jovović.

On je objasnio da su ga potom i Mugoša i sin udarali po licu i glavi, psujući, a da mu je neko u gužvi prislonio repetirani pištolj s leđa u rebra, da bi ga na insistiranje gradonačelnika: „Makni to”, sklonio.

Osuda istrage o trgovini ljudskim organima

Kosovski Odbor za zaštitu ljudskih prava zatražio je od vlade u Prištini da podnese tužbu protiv bivše glavne tužiteljke Tribunala u Hagu Karle del Ponte zbog „laži koje je lansirala” u svojoj knjizi Lov, u kojoj je OVK optužena za kidnapovanje Srba i trgovinu njihovim organima na Kosovu i severu Albanije, prenose u četvrtak prištinski mediji, javlja Politika.

Karla del Ponte bila bi „dužna da dokaže svoje tvrdnje ili da se suoči sa zakonskim posledicama zbog navoda o ubistvima i vađenju organa u „žutoj kući” u blizini Burela u Albaniji, saopštila je ova nevladina organizacija, čiji je izvršni direktor Bedžet Šalja.

Odbor navodi se da je istraga koja se vodi oko Burela „sramotna, jednostrana, negativna i politički motivisana dok se kao kriterijum za ovu istragu koristi etnička pripadnost i žrtve se ne tretiraju kao žrtve već kao Srbi, Romi itd”.

Ta nevladina organizacija ističe da vlade Kosova i Albanije, optužene za konkretnu odgovornost, nisu preduzele ništa kako bi „zaustaville te laži koje je plasirala bivša tužiteljka Haškog tribunala”.

Šalja je ocenio da Dik Marti, specijalni izveštač Saveta Evrope koji istražuje navode Del Ponte o tim zločinima, kao i „mehanizmi uključeni u ovu maskaradu”, drastično krše ljudska prava.

Nova obećanja iz Fijata

Italijani dostavili prve konkretne projekte za „Fijat Srbija“. Godišnje 240.000 malih vozila. Tim "Fijatovih" stručnjaka zbog posla u Kragujevcu ne koristi odmor, javljaju Novosti. Projekat je stigao kako bi do septembra krenuli radovi na najbitnijim poslovima u Šumadiji, poput uređenja generalnog urbanističkog plana za industrijsku zonu u Korman polju, uređenje Gromovića ulaza u fabriku i rada na autoputu Kragujevac - Batočina.
U projektu, koji je preteča kompletnog biznis plana „Fijata“ za posao u Srbiji, ucrtani su pogoni 15 fabrika italijanske prateće industrije, koji će se graditi u

ovoj industrijskoj zoni. Taj posao „nosi“ oko 240 miliona evra. Pored toga, stigao je i precizan plan za proizvodnju „punta“, koji predviđa proizvodnju i do 50.000 godišnje ovog modela u Kragujevcu, dok će biznis plan o proizvodnji novog modela, najverovatnije A klase (240.000 godišnje), i dinamika isplate 200 miliona evra osnivačkog uloga do kraja godine, biti poznati krajem septembra.

Nove stranke na jesen

Politička jesen u Srbiji, sva je prilika, biće puna iznenađenja, a stranački spektar bogatiji za nekoliko novih "članova". Ministri Mlađan Dinkić i Rasim Ljajić ubrzavaju rad na formiranju novih stranaka, i ti "projekti" biće predstavljeni javnosti najkasnije u oktobru, saznaju Novosti.
Dinkićevom taboru za sada su sve bliži gradonačelnici Kragujevca, Zaječara i Pirota - Veroljub Stevanović Verko, Boško Ničić i Vladan Vasić. S druge strane, iako se licitiralo podužom listom budućih funkcionera nove socijaldemokratske partije, ministar Ljajić poručio je da ona "sigurno neće biti konfederacija".
- Trenutno se vode pregovori sa uglednim, priznatim i poštovanim ljudima u sredini u kojoj žive. Budući članovi nove partije biće i automehaničari i profesori univerziteta - kaže za "Novosti" Meho Omerović, potpredsednik SDP.

Koalicija bez rizičnih lidera

"Srbiji treba vlada narodnjaka i naprednjaka, koja bi radikalno promenila dosadašnju politiku, što ne znači da bi ona odustala od evropskih integracija. Nova Srbija i koalicija u kojoj je ova stanka ima dovoljno članova i simpatizera, tako da nećemo imati problema u opstanku u politici. Nemamo nameru da rizične lokalne lidere uzimamo u svoje redove", kaže Velimir Ilić, predsednik Nove Srbije, u razgovoru za Danas.

Gde je afera u otkupu državnih stanova?

Većinu traženih odgovora, objašnjenja sa gotovo svim podacima, uključujući i spisak državnih funkcionera i službenika koji su zakupili i potom kupili državne stanove, dobili smo na samo jednoj adresi, za samo nekoliko sati – u Republičkoj direkciji za imovinu, instituciji na kraju procedure u kojoj su državni stanovi prešli u privatno vlasništvo. A reč je o 288 stanova koji su dodeljeni u zakup, a zatim kupljeni – gotovo pedeset u Beogradu i ostatak širom Srbije. Bez mnogo zvučnih imena na spisku, piše u Politici.

Podatak – koliko je stanova u proteklih osam godina dato u zakup, a još neotkupljeno – nemaju. Jer, stanove su dodeljivale institucije pojedinačno.

U svakom slučaju, ovi stanovi su u zakup dodeljivani i potom otkupljivani po Uredbi o rešavanju stambenih potreba izabranih i postavljenih i zaposlenih lica kod korisnika sredstava u državnoj svojini kojom su propisani uslovi, način i postupak davanja u zakup, kao i prodaja stanova. Ovaj podzakonski akt, pozivajući se na Zakon o sredstvima u svojini Republike, donela je 2002. godine tadašnja vlada Srbije. Istina i ona i sve sledeće su u tom propisu po nešto malo, ali ništa bitno menjale.

Republička direkcija za imovinu Republike Srbije, u skladu sa ovom Uredbom do sada je zaključila 288 ugovora o kupoprodaji, piše u odgovoru Direkcije. Jer, Uredbom je propisano da će na pismeni zahtev zakupca stana na određeno vreme zakupodavac omogućiti kupovinu stana po tržišnoj ceni (kupoprodajnoj), u skladu sa ovim propisom.

A po kojoj ceni, pod kojim uslovima? Pod uslovima koje propisuje još važeća Uredba. Najkraće, nepovoljnijim od onih pod kojima su stanovi otkupljivani devedesetih i mnogo povoljnijim nego na tržištu.

Zašto? Jer se kao osnovica za obračun kupoprodajne cene, kako je propisano ovom uredbom, ne uzima tržišna cena, iz lestvice po kojoj se obračunava porez na prenos apsolutnih prava pri kupoprodaji stanova, već cena koja je osnovica za obračun godišnjeg poreza na imovinu.

Da će ova tema ipak i dalje biti korišćena za stranačke svadje vidi se iz teksta koji objavljuju Novosti. Počinje zvanična istraga o dodeli 288 državnih stanova po povlašćenim cenama, Ilić: "Dinkić najviše odgovoran." G 17: "DSS i NS činili stambenu komisiju." Mihajlov: "Sve je bilo vrlo javno." Generalni sekretarijat Vlade Srbije u ponedeljak će početi da utvrđuje na koji način je bivša vlada zaposlenima omogućila otkup 288 stanova, po cenama nižim od tržišnih - potvrđeno je juče Novostima u generalnom sekretarijatu Vlade.

"Ministar ekonomije Mlađan Dinkić najodgovorniji je za otkup državnih stanova po cenama nižim od tržišnih. Niske cene stanova određivala je Poreska uprava, koja je bila pod direktnom kontrolom Dinkića, koji je u to vreme bio ministar finansija", rekao je Velimir Ilić, bivši ministar za kapitalne investicije koji je bio i član vladine stambene komisije. Iz G 17 su nam saopštili da to prebacivanje odgovornosti ne odgovara istini jer su u stambenoj komisiji koja je dodeljivala te stanove sedeli kadrovi DSS i Nove Srbije. Dejan Mihajlov, funkcioner DSS i bivši generalni sekretar Vlade, izjavio je za Novosti da niko od ministara, državnih sekretara, pomoćnika i zamenika ministara nije otkupio stan od države:
"Ti stanovi su dodeljivani dugogodišnjim radnicima u zdravstvu, školstvu, policiji, vojsci, i to po strogo utvrđenim kriterijumima. Sve je bilo javno - konkursi, rang-liste - i svi su imali pravo na žalbu."

Marinci u Guči

Podatak da će se i čuvena srpska melodija „Svilen konac” čuti na festivalu u Guči sam po sebi nije nimalo neobičan, ali činjenica da će je večeras na praznik trube izvesti „Diplomate”, jedan od dva američka mornarička duvačka orkestra, svakako jeste! Sekstet iz SAD će nastupiti na koncertu inostranih limenih duvačkih sastava, koji počinje u deset i trideset. Kako je za Politiku rekao frontmen benda Adam Djuk Stjubl, koji u mornarici ima neobični čin muzičara prve klase, na repertoaru „Diplomata” uglavnom se nalaze obrade klasika američkog žanra poznatog pod imenom ritam i bluz. Publika u Guči uživaće u notama Džejmsa Brauna, Stivija Vondera, Reja Čarlsa, grupe „Igls”, ali i u jednoj rumunskoj tradicionalnoj kompoziciji.

Gde odlaze lekovi?

Lekari u Srbiji prepisali su u prva četiri meseca 2009. čak 2,5 miliona kutija lekova više u odnosu na isti period prošle godine, objavljuje Pres pod naslovom "Nova velika afera: Ukrali čak 2,5 miliona kutija lekova!"

U Zavodu za zdravstveno osiguranje upozoravaju da razlog velike potrošnje lekova nije povećan broj bolesnih građana, već zloupotreba!

Portparol Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje Vladan Ignjatović kaže za Press da je kontrola potrošnje lekova na recept pokazala određene nepravilnosti, zbog čega je naložena pojačana kontrola u svim zdravstvenim centrima u Srbiji!

Ubistva zbog droge

Krvavi sukob trojice narkodilera u novom samačkom hotelu u Majdanpeku. Ubijen Žarko Radosavljević. Ranjen Ivan Novaković. Ubica hteo u smrt, javljaju Novosti. Kako nezvanično saznajemo, sukob između ove trojice je izbio zbog droge. Radosavljević i Novaković su, navodno, upali u Petrovićevu sobu i

napali ga. Međutim, on je izvadio nož i ubo ih nekoliko puta. Radosavljević je, teško povređen, uspeo da izađe iz Novog samačkog hotela, da pređe nekoliko desetina metara i stropošta se ispred hotela “Golden in”, koji se nalazi u neposrednoj blizini policijske stanice u Majdanpeku. Tu je posle nekoliko minuta i izdahnuo, naočigled mnogobrojnih prolaznika.

Zvezda ide dalje

U vrlo zanimljivoj revanš utakmici 3. kola kvalifikacija za Ligu Evrope Crvena zvezda pobedila je Dinamo iz Tbilisija sa 5:2 i posle poraza od 2:0 u Gruziji obezbedila plasman u poslednju rundu kvalifikacija, javlja Blic.
Meč velikih očekivanja Zvezdinih fudbalera nije mogao da počne gore po domaće, a auto gol posle minut i po bio je tek uvod u veoma zanimljivih 90 minuta na Marakani.

Crveno-beli u jednoj od najdramatičnijih utakmica ikad viđenih na „Marakani" savladali Dinamo iz Tbilisija 5:2 (3:2) i ostali u borbi za Ligu Evrope. Junak meča trostruki strelac Dejan Lekić, koji je meč započeo autogolom, objavljuje Pres.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...