„NEUMOLJIVA“ VLADA U HAGU

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Čekalo se kako će se formirati nova vlast u Holandiji, a onda se ispostavilo da je sa većinom izabranih funkcionera Srbija već dobro upoznata (ili bar sa njihovim stavovima). Dok je juče brujalo na stranicama štampe da Hag čeka Hilari i da će dati zeleno svetlo posle njene posete Beogradu, ovoga puta čitamo da – nema nade. I Klintonovu i gej paradu će obezbeđivati po 5.000 policajaca u roku od dva-tri dana. Na opsadno stanje kad dolaze Amerikanci smo valjda navikli, pa nam manje bode oči. Ovo drugo nas muči više, te je i Crkva morala da se oglasi. Onima koje muči najviše krivi su izgleda i beogradski izlozi. Negde između paradiranja i snajperista stići će i mulj iz Mađarske. Budimpešta je tražila pomoć iz Brisela, a novine se još lome da li ćemo imati „srpski Černobilj“ ili nema mesta panici, kako ono reče ministar. Premijer je za to vreme pričao o stubovima. U svetu se opet najavljuje rat, ovoga puta monetarni: dve (ili više) valuta prsa u prsa, a štampa je našla još jednu „katastrofu“ za Srbiju, kažu - uprskasmo malinu. Javni tužilac nije baš zadovoljan, ali šta će. Nije ni zaštitnik građana. Nisu, doduše, ni fudbaleri jer i tu uprskasmo. Ako ovo nije dovoljno deprimirajuće, može da se nađe i sve uobičajenija „poslastica“ štampe – kako zaplašiti čitaoca. Ovoga puta, podsećaju, dokazano je da niko nije siguran jer baš njega može da strefi infarkt bukvalno svakog minuta. Desilo se i brutalno ubistvo devojčice od 16 godina, a štampa se i tu koleba – jedni objavljuju inicijale i fotografije uviđaja policije, dok drugi pljusnuše njenu sliku, puno ime i opis zločina do u najgnusniji detalj. No, možda se treba fokusirati na napise poput onih o Džonu Lenonu, koji bi danas napunio 70 godina.

Nova vlast, isti Holanđani

Nakon što Holandija formira vladu, Srbija će imati male šanse da dobije podršku za prosleđivanje kandidature Evopskoj komisiji. List Danas ovakav zaključak izvodi iz činjenice da će morati da se računa na saglasnost Gerta Vildersa, ultradesničarskog političara koji će podržavati manjinsku vladu novog premijera Marka Rutea. Dosadašnji šef diplomatije Maksim Ferhagen, čiji stav Srbija odavno zna, biće zamenik premijera. Stručnjaci zbog toga ocenjuju da se politika prema Beogradu neće mnogo promeniti. Sagovornici Danasa iz diplomatskih izvora kažu da su male šanse da Hag 13. oktobra da zeleno svetlo našoj aplikaciji, ali se uzdaju u pritisak iz Nemačke „koja je na neki način obećala podršku“, i Amerike posle posete Hilari Klinton Beogradu.

I Večernje novosti pišu da su male šanse da „Hag poklekne“, kao i da je „Holandija neumoljiva“. Partije iz tek formirane Vlade se još ne izjašnjavaju, ali su pojedini poslanici iz dve partije desnog centra već poslali poruke da nisu zadovoljni onim što su čuli od haškog tužitelja Serža Bramerca. Ali, kako pišu Novosti, dok se čeka odgovor Holanđana, „ne predaju se ni Belgijanci koji bi da za vreme svog predsedavanja pomognu Srbiji“.

Mađari tražili pomoć EU

Mađarska nije uspela da spreči prodor toksičnog crvenog mulja u tok Dunava, pa otpad preti većem broju država. Tamošnji ministar unutrašnjih poslova Šandor Pinter uverava da ne postoji opasnost od „biološke ili ekološke katastrofe“, prenosi Politika, ali objavljuje i da je uprkos ogromnim naporima Mađarske da spreči zagađenje, država ipak tražila pomoć Evropske unije. Mulj je stigao do zapadnog toka Dunava rano ujutru u četvrtak, a matica je počela da ga nosi južno prema Srbiji i Rumuniji. Sa kontrolnih punktova u ove dve zemlje, kao i u Hrvatskoj, neprestano se uzimaju uzorci vode. Stručnjaci se nadaju da će vodena masa neustralisati zagađenje.

Večernje novosti nastavljaju sa umirujućim tonom kada je u pitanju otrovna mrlja u Dunavu. Jeste da je srpski ministar za zaštitu životne sredine Oliver Dulić prisustvovao hitnoj sednici skupštinskog Odbora, ali je rekao, prenosi list, da iako glavni talas Dunava iz Mađarske dolazi u ponedeljak, „malo je verovatno da će ugroziti životnu sredinu, a najmanje se očekuje da vodovodna mreža bude isključena“. Ako vlast bude morala da zavrne slavine, građani će na druge načine biti snabdeveni vodom, ali kaže Dulić, a prenose Novosti, „nema razloga za paniku“.

Pravda prenosi izjavu direktora novosadskog Ekološkog pokreta Nikole Aleksića koji, „za razliku od zvaničnika“, kaže da je stanje krajnje zabrinjavajuće. „Dunav može da izazove katastrofu sličnu černobiljskoj“, kaže on, a u Srbiji će, dodaje, najviše biti ugroženo Đerdapsko jezero i okolno stanovništvo.

Tajne službe već stigle

Mere bezbednosti prvog stepena povodom posete državne sekretarke Hilari Klinton Beogradu 12. i 13. oktobra uveliko su u pripremi. Policija će u ovom smislu sarađivati sa ostalim bezbednosnim strukturama, najavio je i ministar Ivica Dačić. Stepen bezbednosti će biti isti kao kada je u posetu dolazio ruski predsednik Dmitrij Medvedev ili američki potpredsednik Džozef Bajden, a prema nezvaničnim informacijama lista Danas, MUP je formirao i poseban štab gde će slivati sve informacije i saznanja u vezi sa dolaskom državne sekretarke SAD. U radu ovog centralnog tela učestvuju i predstavnici američke Tajne službe koji se već nekoliko dana nalaze u Srbiji.

„Bezbednost će biti podignuta na najviši mogući nivo, a građani koji tog dana moraju da se kreću gradom trebalo bi da se naoružaju strpljenjem i shvate da jednostavno tako mora“, dodaje Blic povodom posete Klintonove Beogradu. Osim detalja oko obezbeđivanja srpske prestonice, list prenosi i izjavu potpredsednika vašingtonskog Instituta za mir Danijela Servera koji je rekao da se nada da će državna sekretarka „krenuti putem rešavanja dva glavna preostala problema na Balkanu, a to su Kosovo i BiH“.

„Šta rade policajci, šta rade policajci

Press za sutra najavljuje vanredno stanje u Beogradu, i to povodom održavanja Parade ponosa. Čak 5.000 policajaca će obezbeđivati skup, od kojih će hiljadu biti u punoj opremi za razbijanje demonstracija. Biće angažovano i nekoliko stotina inspektora u civilu koji će na prilazima Beogradu legitimisati i po potrebi saslušavati putnike. Neimenovani izvor lista kaže da je nalog iz vrha vlasti takav „da ne sme biti apsolutno nikakvih incidenata“. Press navodi i da su sve glasniji protesti protiv ove manifestacije, prenoseći saopštenje Srpske pravoslavne crkve da se odlučno protivi održavanju parade, ali i svakom vidu nasilja. Episkop zahumsko-hercegovački Grigorije rekao je da je zapanjen da se o Paradi ponosa uopšte toliko priča. Njegov stav je, kaže, vrlo jednostavan jer „postoje stvari o kojima uopšte ne treba pričati“.

No, Alo! u glavni naslov gura najave desničarskih grupa da će gađati učesnike gej parade svim i svačim s prozora, da su se već organizovali i da će na meti biti i beogradski izlozi. Navijači su obezbedili „štekove“ u ulicama oko trase parade još pre nekoliko nedelja, piše list, a plan im je da u jednom trenutku izlete iz stanova i probaju da probiju kordon.

Srpski stubovi

Politika je dala, reklo bi se, model kako se izlazi iz krize i nezaposlenosti, i to pod uslovom da se uđe u Evropsku uniju. Sve potkrepljeno izjavama srpskog premijera Mirka Cvetkovića koji je istakao da su „tri stuba novog modela privrednog rasta“ – povećanje investicija, podrška privredi, posebno delu koji proizvodi izvoz, i ulaganja u infrastrukturu. Plan su pripremili stručnjaci iz Fonda za razvoj ekonomske nauke i publikacije Ekonomskog instituta „Makroekonomske analize i trendovi“. Premijer je obećao da će se Vlada potruditi da odgovarajućim reformama stvori ambijent koji će biti privlačan za strane investitore i obezbediti da u narednih 10 godina bruto domaći proizvod dostigne 8.000 evra po stanovniku. Ključ novog modela je, rekoše na jučerašnjoj konferenciji premijer i stučnjaci, odustajanje od dosadašnjeg povećavanja potrošnje bez pokrića u rastu BDP-a.

O tri srpska stuba pišu i Večernje novosti. Izrada strategije privrednog razvoja države očekuje se uskoro, a kako najavljuju iz Vlade, čast da je predstavi javnosti imaće predsednik Boris Tadić.

Monetarni rat

Predsednik Svetske banke Robert Zelik istakao je na zasedanju Godišnje skupštine MMF-a i Svetske banke da će uzrok međunarodnih tenzija u narednom periodu biti opasnost od monetarnog rata. Jer, kako kaže, kad god je na tržištu velika nezaposlenost, postoji rizik od drugih tenzija. „Taj rizik mi sada vidimo u raspravama o valutama. Razvijene zemlje su ublažavale, odnosno relaksirale monetarne politike. Dok, s druge strane, neke zemlje u razvoju morale da deluju restriktivno u vreme krize. Neki su i žrtvovali svoje valute kako bi podstakli izvoz. I sve to sad izaziva međunarodne tenzije“, kaže Zelik, a prenosi Politika.

Drama oko malina

Ponovo „ozbiljna opasnost“ po Srbiju na stranicama Pressa. Ovoga puta je u pitanju izvoz malina koji će, piše list, možda biti zabranjen za tržište Evropske unije zbog nedozvoljenog nivoa pesticida. Fitopatolog iz Čačka Rajko Garić pothranjuje priču podatkom da je prošle godine u zemlju vraćeno oko 120 tona upravo zbog veće količine pesticida od one koja je dozvoljena u EU. „U srpskoj malini je nađeno više od 20 aktivnih supstanci! Koristi se sve i svašta, a u EU to ne može da prođe“, kaže on. Ipak, predsednik Udruženja „Vilamet“ Dragiša Terzić koji se bavi zaštitom proizvodnje maline, objašnjava da se iz EU vraća malina koju pojedinci lažno predstavljaju kao eko-hranu, što onda podrazumeva i drugačije standarde.

(Ne)svest funkcionera

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić kaže u intervjuu za Pravdu da je uočljivo da vlast nastoji da sakrije nesposobnost, kriminal i korupciju. „Najmanje razloga za zadovoljstvo ima u vezi sa promenom svesti ljudi u vlasti, tu će morati još mnogo toga da se menja“, kaže on, ističući da onima koji imaju dobre rezultate, kontrola javnosti ne smeta.

Svedoci se izvukli...

Kako piše Danas, većina od petorice bivših pripadnika rasformirane JSO koji su na suđenju za ubistvo Zorana Đinđića lažno svedočili i dali alibi Miloradu Ulemeku i Zvezdanu Jovanoviću, i dalje radi u MUP-u. MUP nije mogao da pokrene disciplinski postupak, jer ni više od tri godine od lažnog svedočenja nije počeo ni sudski postupak. List pominje nekadašnjeg šefa instruktora JSO Boška Jovića i bivšeg pripadnika kontraobaveštajne službe Aleksandra Popovića, od kojih prvi radi u policiji u Bačkoj Palanci, a tvrdio je da je u vreme ubistva bio sa Jovanovićem u njegovom stanu. Popović radi u stanici Voždovac i takođe je tvrdio da je bio sa Zvezdanom i video ga i uveče u bazi u Kuli.

...Poražena tužiteljka

Republički javni tužilac Zagorka Dolovac kaže za Politiku da postoje indicije da u procesu privatizacije „Luke Beograd“ „ima elemenata krivičnog dela“. To su pokazali prikupljeni podaci pod podnošenju krivične prijave protiv odgovornih za svojinsku tranformaciju preduzeća. U intervjuu za ovaj list, Dolovac kaže i da se slaže da postupak protiv Svetlane Ražnatović za zloupotrebu službenog položaja i prodaju fudbalera, traje predugo, ali da ne želi da istupa sa „paušalnim ocenama“ i da će uskoro biti doneta odluka o podizanju optužnice. Tužiteljka pominje i da su u toku saslušavanja veštaka koji su radili na otkrivanju okolnosti ubistva Dade Vujasinović, ali i da se oseća „poražavajuće“ što Mirjana Marković i Marko Milošević izbegavaju odgovornost pred domaćim sudom tako što su dobili status izbeglica u Rusiji.

Devojčica mučki ubijena

Milica Barašin (16) svirepo je ubijena pre dva dana u subotičkom naselju Zorka, na samo 50 metara od kuće u kojoj je devojčica stanovala sa majkom, bakom i dedom. Policija je pronašla gotovo obezglavljeno telo devojčice, pišu Večernje novosti koje su posetile Milicinu familiju. Majka je, kaže, u četvrtak uveče prolazila pored mesta gde je videla svetla i automobile policije, ali nije ni slutila da se radi o ubistvu, i to njene ćerke.

U Pressu obično mogu da se pročitaju i gnusni detalji ovakvih tragedija, pa o ovom slučaju između ostalog piše da je napadač Milicu izbo nekoliko puta nožem u vrat i skoro joj odsekao glavu. Kako kažu sagovornici Pressa iz istrage, a sudeći prema velikoj količini krvi na licu mesta, „ubica je devojci ubodima presekao glavnu vratnu arteriju, a verovatno se očajnički branila, jer su joj tri prsta bila zasečena, a kažiprst odsečen“.

Pravda je takođe eksplicitna (iako objavljuje samo inicijale devojčice), pa piše da se „glava deteta samo pridržavala za deo kičmenog stuba, na vratnoj žili“.

Dok su Press i Novosti objavile ne samo puno ime, već i sliku devojčice, Blic (kao i Pravda) je pominje po inicijalima, a ovaj list donosi i fotografije sa uviđaja policije. (Alo! je našao „srednje rešenje“, pa je devojčici objavljeno ime uz inicijal prezimena.) „Svi su bili zgroženi kada su izašli na lice mesta, jer se ubica iživljavao nad devojkom. Više desetina policajaca je satima pročešljavalo ceo kraj kako bi pronašli neke dokaze koji bi ukazali na ono što se dogodilo“, piše Blic.

„Niko nije siguran“

Alo! se bavi već objavljenim informacijama ovih nedelja da u Srbiji čak 56 odsto ljudi umire od bolesti srca i krvnih sudova. Od sagovornika stižu upozorenja da infarkt sve češće pogađa mlade. Prema istraživanjima, „svaka tri minuta jedan čovek u svetu umire od infarkta, a svakih šest minuta jedan umre od šloga“, piše ovaj list pod naslovom „Niko nije siguran!“.

„Noć nam prija“

U budućem prostoru Muzeja grada Beograda pod motom „Noć nam prija“ otvoren je 51. oktobarski salon. Jedan od kustosa izložbe Johan Puset zahvalio se Beograđanima što su mu pomogli da sazna nešto o Srbiji i Zapadnom Balkanu. „Noć je metafora za put ka sećanju, kolektivnom i individualnom, istražujući na koji način biramo šta ćemo pamtiti, a šta zaboraviti“, rekao je on, a prenosi Danas.

Lenonov rođendan

Raznim manifestacijama će se danas širom sveta obeležiti 70. rođendan Džona Lenona. Centralne proslave biće u Njujorku i Liverpulu. Udovica Joko Ono je odlučila da sa sinom Šonom cveće ipak položi na memorijalnoj kuli „Imagine Peace“ koja je u čast velikana podginuta na ostrvu Vioi nekaleko od islandskog Rejkjavika, piše Danas. Uveče će nastupiti u centru Rejkjavika sa Plastik Ono bendom. Prva žena Sintija i stariji sin otkriće u Liverpulu spomenik „Mir i harmonija“, a u Londonu će Lenonove stvari biti postavljene u vremensku kapsulu.

Katarinine pare

Press najavljuje predstavu „Ožalošćena porodica“ Branislava Nušića koja će se u režiji Sanje Baštić igrati na Brodveju 3. decembra. Savku će tumačiti Katarina Radivojević, koja je ranije već izjavljivala da je zabrinuta kako će publika razumeti njen engleski akcenat. List se, ponovivši ovo, bavi i njenim honorarom koji Radivojevićeva nije htela da otkrije. Povod su spekulacije da za seriju „Najbolje godine“ u Hrvatskoj dobija 500 evra dnevno.

Ništa od renesanse

Fudbaleri Srbije izgubili su od Estonije sa 3:1 u utakmici „koja nas je ekspresno vratila u vreme kada se sa mučninom razgovaralo o nacionalnoj selekciji i kada su se sa teskobom izgovarala imena Azerbejdžana i Kazahstana“, piše Blic. Uvodni minuti najavljivali su „novo bledo izdanje Srbije“ i „uzdala se isključivo u to da će Jovanović i Krasić uspeti da pretrče tri-četiri čuvara i nekim čudom rešiti utakmicu“. „Naravno, to se nije dogodilo, a renesansa srpskog fudbala o kojoj se pričalo pre sada već davnog odlaska na Svetsko prvenstvo je za ovih 90 minuta i definitivno zaboravljena“, stoji u tekstu.

Alo! piše da je srpski reprezentativni fudbal sinoć doživeo „najveću sramotu u četvorogodišnjoj istoriji“.

Orlovi i pirati

Odbojkaši Srbije danas igraju s Kubom u polufinalu Svetskog prvenstva. „Srbija je sa ’piratima s Kariba’ igrala već osam puta ove sezone, pobedila je u jedine dve zvanične utakmice, ali ’orlovi’ sve to stavljaju ad akta, jer je danas poseban meč – meč za slavu, za veliko finale“, piše Press.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...