NEREDI POSLE VELIKOG MITINGA

Milan Djukić

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Zbog nereda na beogradskim ulicama, koji su počeli za vreme trajanja protestnog mitinga a trajali sve do posle 22 sata, prva izdanja današnjih novina se nisu pojavila na prodajnim mestima. Zato izuzetno prenosimo naslove i delove tekstova samo sa veb lokacija listova "Politika", "Blic", "Večernje novosti" i "Press".

 

Odgovor Srbije

Pod ovim naslovom "Politika" izveštava o protestnom skupu održanom ispred Doma Narodne skupštine u Beogradu.

 

1protest 

(foto: Politika)

 

Više stotina hiljada građana Srbije (procena policije bila je da ih je oko 200.000, dok su pojedini mediji javljali da ih je više od pola miliona) protestovalo je juče ispred Doma Narodne skupštine u Beogradu protiv nelegalnog proglašenja nezavisnosti Kosova. Po završetku mitinga pod nazivom "Kosovo je Srbija” okupljeni su krenuli ka platou ispred Hrama Svetog Save na Vračaru gde je održan moleban.

 

I mada je ceo miting prošao gotovo bez incidenata, dok je povorka šetala prema vračarskom platou, uprkos pozivu premijera Vojislava Koštunice da sve prođe u miru, ipak se jedna grupa izdvojila i došlo je do huliganskih ispada. Najžešće je bilo pred ambasadama SAD i Hrvatske, u Ulici kneza-Miloša, a na meti huligana našle su se i ambasade Turske, Belgije, Bosne i Hercegovine u Krunskoj ulici, ispred kojih su demolirane policijske kućice, a osećao se i miris paljevine od, kako nam je rečeno, bačene "bengalske vatre". Stradale su, takođe, i Rajfajzen banka u Resavskoj i prodavnica "Beko” u Knez-Mihailovoj ulici.

 

"Politika" atmosferu sa mitinga prenosi u tekstu "Došli po pozivu srca".

 

1miting

(foto: Politika)

 

"Kao Srpkinji, i srce i duša su mi dole”, kaže Gordana Dosev-Zec, Beograđanka rođena na Kozari pre 68 godina, lekar u penziji. Suze joj oči dok objašnjava zašto je došla s mužem tu, pred Dom Narodne skupštine Srbije, u tu neopisivu gužvu od ljudi, mladih i starih, zastava, pokliča, pesme. Ona se nije odazvala pozivu neke stranke, već svog srca. " Nismo članovi stranaka. Dočekivala sam ovde odbojkašice, tenisere... Što je naše to mi je veliko i to volim”, govori ona dok čeka da program počne. Posmatra najmlađe mitingaše, bučne i vatrene, očekuje miran protest, ali... "Treba nam razum i mozak, ali ima raznih ljudi, bojim se da ovu decu neko plaća – nije normalno da razbijaju svoje”.

 

Ispred nje grupa od dvadesetak srednjoškolaca iz Surčina, svi iz Desete beogradske gimnazije. Vrlo su glasni dok pevaju pogrdne stihove na račun kosovskih Albanaca koji su se juče vrlo često mogli čuti na velikom narodnom mitingu protiv jednostranog proglašenja nezavisnosti južne srpske pokrajine. "Šiptarska je gamad ustala, da bi Kosovo nam uzela, Svetog Save je zavet ostao da odbranimo naše Kosovo”.

 

Razne grupe, iz različitih pravaca, stižu na plato između nekadašnje savezne skupštine i Starog dvora (Skupštine grada Beograda), neki od njih uzvikuju ove reči. Taj plato je bio najčešće mesto okupljanja Beograđana i građana iz cele Srbije. Skupljali su se tu da kliču političarima, da skandiraju sportistima, da sruše Miloševića, pa onda i da ga isprate na poslednje putovanje. Sada je došlo vreme da tu pokažu šta misle o otimanju južne srpske pokrajine. Oni koji misle kao predstavnici države, kao neke opozicione partije, koji ne podržavaju te partije i te državnike, ali im je u duši teško, koji su razočarani i gnevni zbog postupka zemalja koje slove za uzore demokratije – oni su bili juče u centru Beograda.

 

Još jedno istorijsko ne?

"Press" u tekstu "Srbija rekla ne" piše da se  više od pola miliona građana okupilo juče u centru Beograda na veličanstvenom mitingu "Kosovo je Srbija", sa koga je celom svetu jasno poručeno da se naša zemlja nikada neće odreći Kosova i Metohije! Ovo je bio najveći skup ikada održan u Beogradu. Glavni grad nikada nije video ovoliko ljudi na svojim ulicama, ni 5. oktobra 2000, ni 9. marta 1991, nikada! Svetske agencije i televizije javljaju o "veličanstvenom" i "zastrašujuće brojnom" mitingu u centru srpske prestonice.

 

pres

(foto: Pres)

 

Miting je nešto posle 17 časova otpočeo intoniranjem državne himne "Bože pravde", a okupljenima su se obratili premijer Vojislav Koštunica, lider SRS-a Tomislav Nikolić, premijer Republike Srpske Milorad Dodik, predsednici Srpske narodne stranke i Narodne stranke iz Crne Gore Andrija Mandić i Predrag Popović, rektori Beogradskog i Prištinskog univerziteta Branko Kovačević i Zdravko Vitošević, najbolji srpski teniser Novak Đoković, košarkaš Dejan Bodiroga i reditelj Emir Kusturica.

 

Nakon mitinga oko 18.30 okupljeni građani su krenuli u protestnu šetnju do Hrama svetog Save, gde je u 19 časova počeo moleban za spas naroda na Kosmetu, koji je služio vladika crnogorsko-primorski Amfilohije. Molebanu se pridružio i predsednik Srbije Boris Tadić koji je juče bio u poseti Rumuniji.

 

Premijer Vojislav Koštunica u svom govoru je naglasio da Srbija sve dok postoji kao država neće priznati jednoglasno proglašenu nezavisnost Kosova i Metohije.

 

"Dok živimo, Kosovo je Srbija, a naša braća na Kosovu nisu sama i zaboravljena! Dok odbijamo ultimatume, a prihvatamo prijateljstvo, Srbija je slobodna! Reč je data i čuo je čitav svet! A svi znaju kolika je data srpska reč!", rekao je Koštunica, i dodao da Srbija nije sama i da neće zaboraviti prijateljstvo i principijelnu podršku ruskog predsednika Vladimira Putina.

 

"Kosovo, to je prvo ime Srbije. Kosovo pripada Srbiji. Kosovo pripada srpskom narodu. Tako je odvajkada. Tako će vazda biti. Nema sile, nema pretnje, nema kazne dovoljno velike i strašne da bilo koji Srbin, bilo kada, kaže drugačije, nego Kosovo je Srbija!", kazao je premijer i obećao da se Srbi i Srbija nikada neće odreći "braće sa Kosova".

 

Najbolniji protest 

"Večernje novosti" sa mitinga izveštavaju u tekstu "Srbija dala reč".

 

SRBIJA daje reč! Srbija se zaklinje pred celim svetom i pred pokolenjima: dok živimo, Kosovo je Srbija! Dok živimo, nećemo se smiriti dok ne vratimo Kosovo pod kontrolu Srbije!

 

Taj zavet, posle više od šest vekova od Lazareve večere, dali su u četvrtak srpski vladari i opozicionari, u Beogradu, na platou ispred Doma Narodne skupštine, pred više stotina hiljada građana.

 

novosti 

(foto: Novosti)

 

Veliki protest, možda najveći, a sigurno najbolniji, sabrao je pod jednu zastavu - zastavu države Srbije, sve godinama politički podeljene i nepomirljive: radikale, "narodnjake", socijaliste, demokrate, vukovce, komuniste, monarhiste, partizanovce, zvezdaše...

 

Na grandioznoj bini, jedan do drugog, često ljuti politički takmaci - Tomislav Nikolić, zamenik predsednika SRS, Vojislav Koštunica, premijer države, Milorad Dodik, predsednik Vlade RS... Uz njih, zlatni košarkaš Dejan Bodiroga, zlatni režiser Emir Kusturica, princ Aleksandar Karađorđević...

 

Iznad njihovih glava njihalo se džinovsko platno na kome je pisalo - Kosovo je Srbija! Ista poruka vijorila se na hiljadama parola od Doma sindikata do Bulevara kralja Aleksandra. Pritisnuo narod. Okupirao plato. Tužan, gnevan, utučen. Ne razume nepravdu, vapi za pravdom. Gore baklje... Prolomilo se "Bože pravde".

 

"Šta je Kosovo? Gde je Kosovo? Čije je Kosovo? Ima li nekog među nama ko misli da Kosovo nije njegovo?", prvi se, odlučnim glasom, obratio premijer Koštunica. "Nema, nema!", grmeo je narod. "Kosovo odvajkada pripada Srbiji i tako će vazda biti", poručio je predsednik Vlade. "To je prvo ime Srbije. Kosovo pripada Srbiji. Kosovo pripada srpskom narodu. Nema sile, nema pretnje, nema kazne dovoljno velike i strašne da bilo koji Srbin, bilo kada, kaže drugačije". "Kosovo je Srbija, Kosovo je Srbija", prekinulo ga je skandiranje.

 

Veliki neredi nakon mitinga

"Incidenti na ulicama, pronađeno ugljenisano telo u ambasadi SAD" naslov je u "Blicu".

 

amba

(foto: Blic)

 

Večeras je u ambasadi SAD pronađeno ugljenisano telo, međutim još uvek nije utvrđen identitet ni pol preminule osobe, javila je televizija B92. Pre početka, za vreme i posle mitinga protiv secesije Kosova i Metohije dogodilo se više odvojenih incidenata u kojima su grupe izgrednika napale zgrade ambasada zemalja koje su priznale Kosovo. U ambasadi SAD u požaru su dva sprata. U Urgentnom centru primljeno je 88 poveđenih, od toga je 21 policajac. Uglavnom su svi lakše povređeni, a samo dvoje ima teža nagnječenja grudnog koša.

 

U vreme završetka mitinga "Kosovo je Srbija" grupa izgrednika zapalila je na zgradi ambasade SAD zastavu i istakla zastavu Srbije.

 

Više stotina demonstranata se sjurilo niz Ulicu kneza Miloša, a više njih je pokušavalo da provali vrata ambasade. Pre toga više desetina izgrednika kamenovalo je zgradu dok se kordon policije povukao u ulicu Miloša Pocerca.

 

Nešto pre 20 časova vatrogasci su se borili sa vatrom u ambasadama SAD, Hrvatske i zgrade u njenom susedstvu, nakon što je policija, pre svega velikim količinama suzavca, rasterala napadače. CNN javlja da uoči incidenata u zgradi ambasade SAD nije bilo osoblja.

 

Vatrogasna ekipa je nešto pre 19.30 časova ugasila požar u kući pored ambasade Hrvatske, a u toku je gašenje ambasade SAD. Požar u Ambasadi Hrvatske ugašen je nešto posle  20 časova. Kako je Tanjugu rečeno u Komandnom centru Vatrogasno-spasilačke jedinice Beograda, ugašen je požar i u zgradi Mekdonaldsa na Slaviji, a sanirano je i nekoliko stotina manjih požara izazvanih paljenjem kontejnera.

 

"Zapaljena ambasada SAD" naslov je teksta kojim "Politika" izveštava o neredima u Beogradu.

 

sada

(foto: Politika)

 

Grupe od nekoliko desetina do stotinak huligana izazvale su nekoliko incidenata u Beogradu tokom mitinga. Do zaključenja ovog broja nema informacija o povređenima, a pričinjena je materijalna šteta.

 

Radnja "Divac sport” u Knez-Mihailovoj broj 46 sinoć u 18.15 časova bila je meta demonstranata. Više od pedesetoro huligana razbilo je izlog i iz lokala iznelo kutiju sa patikama, majice, košulje i ostalu garderobu. Kada su otrčali nekoliko metara od radnje, shvatili su da su sve patike za levu nogu, što im se baš i nije svidelo, pa su kutiju bacili nasred ulice. Policija je odmah došla na mesto događaja i kako nezvanično saznajemo, uhapšena su četvorica maloletnih razbojnika.

 

Mladići, među kojima je bilo i nekoliko veoma mladih devojaka, usput su lupali trafike i pokazivali noževe. Policija nije intervenisala.

 

U toku održavanja protesta, veća grupa mladića gađala je kamenicama zgradu ambasade Turske, sa koje su skinuli zastavu ove zemlje i spalili je, stavivši na njeno mesto zastavu Srbije. U sukobima sa policijom, grupa mladića razbila je i portirnicu ambasade Bosne i Hercegovine. Policija je intervenisala nakon drugog napada na tursku ambasadu, ali je grupa od oko 50 vandala napala i njih. Napadnuta je i bosanska ambasada. Televizija B92 izvestila je da je grupa navijača neposredno pre mitinga kamenovala zgradu ambasade Hrvatske u Ulici kneza-Miloša.

 

Gradski štab civilne zaštite saopštio je da je do 17.45 časova oštećeno osam vozila Gradskog saobraćajnog preduzeća.

 

Premijer Vojislav Koštunica uoči nastupa poslednjeg govornika, Emira Kusturice, apelovao je na građane da miting završe u miru i dostojanstveno kao što je i počeo.

 

Oko 17.30 časova grupa mladića je razbila stakla na zgradi američke ambasade, a zatim su skinuli zastavu i bacili je u masu. Demonstranti su pokušali da razbiju ulazna vrata i uđu u zgradu, a pošto nisu uspeli da uđu, zapalili su zastavu i umesto nje postavili zastavu Srbije. Kroz prozore su ubacili baklje pa je zgrada ambasada počela da gori oko 17.50 časova.

 

Demonstranti su se zatim uputili ka ambasadi Hrvatske, gde su zapalili automobil koji je bio parkiran u neposrednoj blizini, a potom krenuli ka ambasadi Nemačke.

 

Policijske snage bacile su kasnije suzavac na huligane koji su zapalili ambasadu Sjedinjenih Američkih Država, a u Ulici kneza Miloša pojavilo se nekoliko vozila "hamer", Protivterorističkih jedinica MUP-a, kao i policajci u opremi za razbijanje demonstracija.

 

Svađa u Vladi

"Blic" u tekstu "Koštunica: Mladi su samo branili međunarodno pravo" piše o raspravi na jučerašnjoj sednici Vlade Srbije. Odmah nakon što su jednoglasno izglasali mere za pomoć Srbima na Kosovu, ministri su na sednici Vlade razmenili teške reči o tome da li treba podržavati huliganske akcije u kojima su proteklih dana demolirane ambasade zemalja koje su priznale ili podržavaju nezavisnost Kosova. Posle izjave ministra Velimira Ilića da je „i razbijanje demokratija“, ali i cirkularnog elektronskog pisma koje je poslato iz Vlade Srbije u kojima se poziva na bojkot firmi zemalja koju su priznale Kosovo, potpredsednik Vlade Božidar Đelić pokrenuo je tu temu na sednici Vlade ističući da ne bi trebalo povlađivati demonstrantima.

 

Potom se rasplamsala rasprava među ministrima.

 

Velimir Ilić: Naneli su oni nama mnogo veću štetu nego što su polupani prozori. Ovi sa B92 i drugi mediji morali bi da paze kako govore o tim mladim ljudima.

 

Snežana Marković: Vi ste poslednji koji bi trebalo da nekoga učite ponašanju. Svi znamo šta ste sve izgovarali.

 

Ilić: Gospođo, vi ste dva meseca u sportu, a ja dvadeset godina. Vodite računa, doći će vama sportisti.

 

Šutanovac: Koji sportisti, o čemu pričate? Ja ću da stanem ispred tih mlakonja ako treba. Drugo, zašto je policiji data instrukcija da sa jedne strane dozvoli divljanje huligana, a sa druge da štiti red i mir. Tako samo stradaju policajci.

 

Srbija može da vrati Kosovo

Jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova i njeno priznavanje pojedinih država predstavljaju najgrublje kršenje međunarodnog prava, ocenio je u intervjuu Pressu spoljnopolitički analitičar iz Vašingtona Obrad Kesić. On kaže da Srbija mora da nastavi da se bori za svoju teritoriju, a da pre svega mora da spreči prijem Kosova u značajne međunarodne organizacije.

 

kesic

Obrad Kesić  (foto: Pres)

 

"Iako su odluke o samoproglašenju nezavisnosti Kosova i o priznanju pojedinih država bile očekivane, to ne znači da su manje bolne, i pogotovo ne znači da ih treba prihvatiti. Osnova na kojoj su one bazirane jeste jedna velika laž da je sve što se dešava u skladu sa Rezolucijom 1244 SB UN. Na toj velikoj laži sada počiva ceo svet! Mi smo poslednjih dana iz sveta međunarodnog prava ušli u jedan novi svetski poredak, gde je osnovno pravilo - sila boga ne moli", kaže Kesić u intervjuu Pressu.

 

Nema više američkih filmova i serija

"Blic" piše da su, nakon što je Amerika u ponedeljak priznala nezavisnost Kosova, sa programa RTS volšebno nestale američke serije i filmovi koje su zamenile ruske serije i domaće serije izvučene iz naftalina. Međutim, Aleksandar Tijanić, direktor RTS-a, tvrdi da na nacionalnoj televiziji nema cenzure, kao i da su sa programa, zbog velikog broja vanrednih emisija posvećenih Kosovu, skinute sve serije i filmovi, ne samo američke proizvodnje. Po njegovim rečima, u narednih nekoliko dana RTS će se verovatno vratiti na redovnu programsku šemu.

 

tijanic

(foto: Blica)

 

"Nema zabrana ni cenzure na RTS-u! Nije tačno da smo sa programa skinuli samo američke filmove i serije, skinuli smo sve serije i filmove, jer imamo mnogo vanrednih emisija i specijala posvećenih situaciji na Kosovu. Ako niste čuli, jedan deo Srbije je proglasio nezavisnost, u toj situaciji sigurno ne možemo da imamo normalan program. Uzmite, na primer, francusku ili britansku televiziju - da jedan deo njihove teritorije proglasi nezavisnost, sigurno ne bi imali redovan program", rekao je za "Blic“ Aleksandar Tijanić.


Međutim, činjenice demantuju direktora RTS-a, serije i filmovi se i dalje prikazuju, a na programu, verovatno "slučajno", nema jedino američkih serija.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...