NEOPHODNO NOVO ZADUŽIVANJE U INOSTRANSTVU

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Sve ukazuje na to da već sada mora da se priprema rebalans budžeta. Srbiji će biti neophodna nova zaduživanja na inostranom tržištu. U Vladi Srbije razmatra se smanjenje broja ministarstava i prateće administracije. Neprohodni putevi, sela odsečena od sveta, putnici satima zarobljeni u smetovima, otkazani časovi u školama - ledeni talas ne prestaje da pravi probleme u Srbiji



Revija mode u Bejrutu: kolekcija - Edward Arsouni

Planirati povećanje – manjka u državnoj kasi

Član Ekonomskog saveta premijera Srbije Milojko Arsić ocenio je da će biti neizbežan rebalans budžeta Srbije za 2009. godinu, kojim bi se uvećao budžetski deficit. „Za precizniju procenu stanja budžeta nisu dovoljni podaci o budžetskim prihodima i rashodima u januaru, pogotovo što je proizvodnja bila poremećena nestašicom gasa, ali sve ukazuje na to da već sada mora da se priprema rebalans budžeta”, rekao je Arsić agenciji Beta a prenosi Politika.

„Država će morati da preduzima mere koje pomažu održavanju privredne aktivnosti, kao što je ulaganje u infrastrukturu, ali i da dodatnim isplatama pomaže najugroženije slojeve stanovništva”, naveo je Arsić. Da bi se finansirale te dodatne obaveze Srbiji će, prema njegovim rečima, biti neophodna nova zaduženja na inostranom tržištu. „U uslovima ekonomske krize, jedina mogućnost zaduženja su pozajmice Evropske unije i banaka koje su vezane za EU”, istakao je Arsić.



Nedelja mode u Njujorku

Nove mere državne štednje

Država ozbiljno razmišlja o smanjenju budžetskih rashoda. Sagovornik Blica iz Vlade tvrdi da se razmatra smanjenje broja ministarstava i prateće administracije, ali da je i vrlo je verovatno da će mere štednje biti primenjene i u nacionalnom investicionom planu, gde bi novac isključivo bio usmeren na kapitalne investicije, a pre svega na koridor 10. Nedostatak novca u budžetu osetiće i poreski obveznici, koji bi trebalo da očekuju narednih nedelja rigoroznije kontrole Poreske uprave da li izvršavaju svoje obaveze.
Trenutno se prave računice gde i koliko se može uštedeti novca. Milojko Arsić, član Ekonomskog saveta Vlade Srbije, kaže da će morati da se smanji redovna potrošnja, koja bi podrazumevala i smanjenje broja zaposlenih u državnoj administraciji.

Ono što najviše brine kreatore ekonomske politike je budžetski „gep”, ili narodski rečeno „rupa” u državnoj kasi. Ona se može popuniti jedino dodatnim zaduživanjem kod međunarodnih finansijskih institucija.

Poslanici u Skupštini Srbije više neće moći da uzimaju dnevnice od po 2.000 dinara za prisustvo na poslaničkim klubovima, niti će moći da naplate prisustvo sednicama skupštinskih odbora u kojima nisu članovi, a Skupština više neće koristiti usluge lica po ugovoru. Narodni predstavnici moraće da kupuju najjeftinije avionske karte, a ukida se i plaćanje računa za mobilne telefone, neke su od mera štednje o kojima za Blic govori predsednik Administrativnog odbora Nenad Konstantinović.



Otežan saobraćaj u prestonici Srbije usled snežnih padavina

Sve teže otplate kredita

Kašnjenje u vraćanju kredita privrede poslovnim bankama preti da uruši bankarski sistem u Srbiji, potvrđeno je Novostima u četvrtak iz više bankarskih izvora. Ne postoji, kako je rečeno ovom listu, nijedna veća kompanija koja trenutno redovno izmiruje svoje obaveze.

Ipak, nijedna banka neće se u ovom momentu rado odlučiti na potez prinudne naplate, blokadu računa, ili guranje tih preduzeća u stečaj. Taj potez bi, naime, automatski i u Srbiji izazvao reprizu američke "hipotekarne krize", odnosno bankari bi postali, preko noći, vlasnici mnogih poslovnih objekata koje, u ovom periodu hroničnog nedostatka para, ne bi imali kome da prodaju, bar ne po cenama koje su i blizu realnim, piše u Novostima.



Snežni dan u Kragujevcu

"Strogo poverljivo" a u svim medijima

Sve novine "sa ponosom" objavljuju jednu državnu tajnu.

Država će platiti čak milion dolara odštete porodici američkog studenta Brajana Štajnhauera, koga je u maju 2008. pretukao Miladin Kovačević, odlučila je Vlada Srbije na prošlonedeljnoj sednici! Iako je ova odluka Vlade odmah proglašena državnom tajnom i svi ministri upozoreni da o njoj nikome ne govore, ovu informaciju juče je objavio dnevni list „Borba", piše u Presu.

Srpska vlada je, pod oznakom „strogo poverljivo”, donela odluku da isplati 900.000 dolara odštete američkom studentu Brajanu Štajnhaueru koga je pretukao kolega Miladin Kovačević i da nadoknadi još 100.000 dolara za kauciju, potvrdili su za Politiku obavešteni izvori. U vladi nisu bili spremni ni da potvrde, ali ni da demantuju ovu informaciju. Objašnjeno je da se informacije o pitanjima koje je vlada razmatrala pod oznakom poverljivo ne iznose zbog toga što je „reč o problemima od izuzetnog interesa za državu”.

„Ne znam da li je takva odluka doneta na sednici vlade. A ako je toga i bilo, ne bih mogao da komentarišem ono što, kako mediji pišu, ima oznaku ’strogo poverljivo’, rekao je za Politiku direktor vladine Kancelarije za saradnju sa medijima Milivoje Mihailović.

Na pitanje da li je vlada odlučila da plati milion dolara za slobodu Kovačevića ministarka pravde Snežane Malović je odgovorila da je za te informacije nadležno ministarstvo spoljnih poslova.

Vlada Srbije plaća odštetu zbog njujorške tuče u kojoj je umešan Miladin Kovačević. Predlog stigao iz MIP. Zatečen košarkaš iz Kule kaže za Novosti: "Još ne znam za odluku".

Građani Srbije platiće svojim novcem moguće odustajanje od tužbe američke porodice Štajnhauer i time osloboditi optužbi Miladina Kovačevića, koga američko pravosuđe tereti za nanošenje teških telesnih povreda njegovom kolegi studentu Brajanu Štajnhaueru. Isplatu od milion dolara Vlada Srbije usvojila je na sednici u četvrtak prošle nedelje, potvrđeno je „Blicu“ u Vladi Srbije. Kako dodaje naš izvor, na preporuku Ministarstva spoljnih poslova ova odluka je proglašena državnom tajnom.

Ova odluka je proglašena državnom tajnom, piše u Danasu. Iz Vlade je saopšteno da su sve odluke usmerene na pronalaženje pozitivnih rešenja za državu, objavljuje ovaj list.



Zavejane ulice u Leskovcu

Tijanić protiv Vučo

Aleksandar Tijanić uputio je pismo javnosti povodom odluke Prvog opštinskog suda da njegovu tužbu protiv Biljana Kovačević-Vučo proglasi nablagovremenom. Pismo u celosti objavljeuje Pres.

„. Pošto je postalo jasno da, posle tri godine iscrpljujućeg suđenja, okrivljena Vučo gubi proces po tužbi Aleksandra Tijanića, sudija Prvog opštinskog suda (Ivana Marković-Radojević) izabrala je, ili joj je izabrano, da moju tužbu proglasi neblagovremenom?!" piše na početku ovog pisma.

Čankove provokacije

„Milošević okupirao Vojvodinu i strpao nas u zatvor, još nismo slobodni, samo smo dobili bolju hranu", tvrdi Nenad Čanak! Opozicija traži da Tužilaštvo hitno optuži Čanka, tadićevci ga brane, javlja Pres.

"Nakon što smo se rešili Miloševića, mislili smo da ćemo dobiti slobodu, ali smo, umesto da nas puste iz zatvora, samo dobili bolju hranu. Jasno je, međutim, da puka promena zatvorskog jelovnika ne može rešiti suštinu problema", rekao je Čanak za novosadski Dnevnik! On je, čak, situaciju u Vojvodini indirektno doveo u vezu sa Kosovom i ponovio da je komunistički ustav iz 1974. godine najbolje rešenje!

Ova izjava lidera LSV-a samo je poslednja u nizu njegovih „provokacija". Početkom ove godine izbio je skandal kada su „ligaši" štampali kalendar sa kartom „Republike Vojvodine", u čijem sastavu je čak i Šabac! Takođe, LSV je nedavno štampao i pasoše „Republike Vojvodine"! Međutim, Čanak i njegov LSV nikada nisu pozvani na odgovornost zbog kršenja Ustava i pozivanja na rušenje poretka! Čanak, kao član vladajuće koalicije, kao da ima dozvolu da nekažnjeno krši najviši državni akt, piše u ovom tabloidu.



Traktor čisti sneg u centru Čačka

Živeti ćutke u Prištini

Ono malo Srba što je ostalo u Prištini danas se okuplja u Centru za mir i toleranciju u zgradi centrale Kosovske policijske službe, izveđtava Politika.

Kakav je to život kad ne smete da se žalite na komšiju zbog čijeg ponašanja ne možete ni da spavate, samo zbog toga što ste manjina? Kakav je to život kad se plašiš da pričaš na svom jeziku svuda, osim u svom stanu? To su dva pitanja sa kojima se svaki dan suočava jedna od malobrojnih Srpkinja koja živi u Prištini. Ekipa Politike srela se sa njom prostorijama Centra za mir i toleranciju u Prištini. Užurbano je otišla iz tih prostorija čim je postavila dva, za nju očigledno najbitnija pitanja.

Poziv iz NATO

Ministri odbrane članica zemalja NATO-a okupljeni na neformalnom sastanku u Krakovu izrazili su zadovoljstvo saradnjom Kfora i Euleksa na Kosmetu i pozvali kosovske Srbe da se u većem broju uključe u nove Kosovske snage bezbednosti (KSB).

„Saveznici su zadovoljni načinom na koji Kfor sprovodi svoje nove zadatke”, izjavio je generalni sekretar tog vojnog saveza Japa de Hop Shefera na konferenciji za novinare u Krakovu. On je izrazio nadu da će se kosmetski Srbi u većem broju uključiti u novoformirane Kosovske snage bezbednosti, javlja Politika.

Kako primeniti plan UN?

Beograd traži da se plan dogovoren sa Ban Ki Munom primeni. Predsednik Tadić insistira da se plan sprovede, a iz Unmika poručuju da nema primene bez saglasnosti, Albanaca, javljaju Novosti.

Ko proganja Dodika

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik ocenio je večeras da je izveštaj o njegovim navodnim krivičnim delima, koji je Agencija za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine dostavila Tužilaštvu BiH, klasična zloupotreba institucija u političke svrhe. On je našem listu rekao: „Ovo je definitivni dokaz da u institucijama BiH deluju paralelni sistemi, jer o podnošenju prijave protiv mene, grupe ministara i biznismena nisu obavešteni direktor Agencije za istrage i zaštitu Mirko Lujić i glavni tužilac BiH Milorad Barašin.”

Dodik je Politici rekao da će i noćas „spavati mirno“, jer je Glavna služba revizije javnog sektora Republike Srpske utvrdila da nije bilo zloupotreba prilikom izgradnje Administrativnog centra Republike Srpske, izgradnje autoputa Banjaluka–Gradiška i u radu republičkih ministarstava.

Šta je sa crnogorskim zahtevom?

Crnogorski zahtev za članstvo u Evropskoj uniji, koji je premijer Milo Đukanović predao francuskom predsedniku i tadašnjem predsedavajućem Evropskog saveta Nikoli Sarkoziju, blokiran je u Savetu i pre nego što je Komisija dala svoje mišljenje o pripremljenosti Crne Gore na političkom, pravosudnom i tehničkom planu, objavila je Agencija Evropa iz Luksemburga.

Potpredsednica Vlade Crne Gore Gordana Đurović negirala je da je crnogorska aplikacija blokirana u Savetu EU.

- Naša aplikacija je u proceduri razmatranja, i nema nikakvog govora o blokadi procesa - izjavila je Đurovićeva a prenosi Danas.

Bez kontrole i RIK i stranke

Prema izveštaju dostavljenom Administrativnom odboru, RIK za redovne plate svojih članova potrošio 20.226.492 dinara. Revizija stranačkih izveštaja o troškovima predsedničke kampanje koštala 1.994.200 dinara, javlja Politika.

Članovi Republičke izborne komisije, kroz plate i naknade prošle godine, zaradili su 77.235.912 dinara, a od te sume 57.009.420 dinara otišlo je na naknade za rad na sprovođenju izbora na svim nivoima.

Nevladina organizacija Transparentnost Srbija se, odmah po objavljivanju podataka o milionskim zaradama članova RIK-a, oglasila upozorenjem da se „ključna odgovornost RIK-a i svakog njegovog člana sastoji u tome što Komisija nije uopšte, ili nije valjano, obavila jedan od najvažnijih zadataka–kontrolu tačnosti i potpunosti izveštaja o finansiranju izborne kampanje”.

Kako prevazići krizu?

Mlađan Dinkić govori za Novosti o merama za prevazilaženje krize, odnosima sa partnerima u vlasti, privatizaciji velikih preduzeća: "Fijat ne odustaje, samo pomera rokove za nekoliko meseci. Sa Tadićem oduvek imam odličan odnos. Kurs me ne brine".

U ponedeljak “startuju” mere Vlade za prevazilaženje krize. Ovaj paket mera treba da u uslovima svetske ekonomske krize obezbedi blagi privredni rast i sačuva radna mesta, piše u ovom listu.

Gradnja Svetosavskog hrama

Svi radovi na izgradnji Spomen-hrama svetog Save u Beogradu planirani za 2008. uspešno su završeni. Tokom poslednjih osam godina, koliko postoji Društvo za izgradnju Hrama, urađeno je više nego za - prethodni vek, piše u Novostima.



Skupština Društva za podizanja Hrama svetog Savei:
Radmila Hrustanović, Mlađan ?orđevi?, Milka Forcan, Miroslav Mišković


Ovo je u najkraćem zaključak desete Skupštine ovog društva koja je održana u četvrtak u vračarskom Parohijskom domu u Beogradu. Skupštinom su predsedavali predsednik Republike Boris Tadić, u ime patrijarha srpskog Pavla mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i predsednik “Hemofarma” Miodrag Babić. Članovima Društva podnet je izveštaj o završenim radovima, kao i o planovima za tekuću godinu.

Skup članova među kojima su bili vlasnik kompanije “Delta” Miroslav Mišković, potpredsednica ove kompanije Milka Forcan, biznismeni Milan Beko i Đorđo Antelj, kao i prvi čovek “Telekoma” Branko Radujko, Radmila Hrustanović, Miroslav Albijanić i drugi, počeo je molebanom za ktitore, donatore i darodavce Hrama koji je u vračarskoj maloj Crkvi svetog Save služio mitropolit Amfilohije sa sveštenstvom.

Nema otkaza, ima premeštanja

U Naftnoj industriji Srbije (NIS) niko nije dobio otkaz, ali je više rukovodilaca dobilo predlog za premeštaj na nove položaje u okviru postojeće organizacione strukture, rečeno je Tanjugu u pres službi NIS-a, prenosi Politika.

„Danas NIS radi u normalnom režimu, nijedan čovek nije otpušten iz kompanije, svi saradnici rade na svojim radnim mestima”, rekli su u NIS-u, povodom medijskih spekulacija da je novi direktor Kiril Kravčenko navodno smenio deo rukovodećeg kadra.

Plan za bekstvo

Kakav je bio plan Milorada Ulemeka Legija, posle ponoći 9. februara ove godine, kada mu je iznenada pozlilo u ćeliji Centralnog zatvora u Beogradu - i dalje je obavijeno velom misterije. Sve je, međutim, više podataka da je on na svake načine, uz pomoć prijatelja, pokušavao da izađe izvan zatvorskih zidina, pa je u pomoć, jednog trenutka, pozvana i – vojska.

Kada je iz MUP Srbije čelnicima Ministarstva pravde sugerisano da Ulemeka ne vode na VMA, neko od njih je pozvao Vojno - bezbednosno agenciju i zatražio asistenciju za prebacivanje najpoznatijeg srpskog osuđenika na Banjicu - saznaju Novosti. Rukovodstvo VBA procenilo je da je reč o "vosokorizičnom transportu".
Odbili su da obezbeđuju prebacivanje Legije na VMA i sugerisali su da lekari ove zdravstvene ustanove dođu u Centralni zatvor i pregledaju ga.

Ko je od stražara zatvorske službe za obezbeđenje pustio Milorada Ulemeka Legiju u ćeliju bez pretresa obaveznog nakon susreta sa porodicom i advokatima, trenutno je ključ istrage koju pregledom video-snimaka vodi uprava Okružnog zatvora u Beogradu. Nepravilnosti u radu stražara zaduženih za Legijino čuvanje, kako saznaje Blic, već su otkrivene.

"Moramo da utvrdimo razlog zbog čega je neko Legiju u ćeliju pustio bez pretresa. Pitanje je da li se radi o propustu i nemarnosti ili je neko za to bio plaćen, ucenjen, da li je znao šta je Legija planirao s tim pištoljem, da li je još neko trebalo da pripomogne", kaže izvor Blica.


Svečano otvaranje prve sudnice u sklopu Okružnog zatvora u Beogradu
(tekst i foto: Fonet)

Kastrirao sebe?

Kastriranje Karolja P. (43) iz Oroma šokiralo je Vojvodinu, ali je policija utvrdila da je testise isekao sam sebi! Tokom istrage operativci su utvrdili da ga nisu napala trojica razbojnika u utorak oko 19.30, u subotičkom naselju Aleksandrovo, i tražila mu da im preda 50 evra, javljaju Novosti.
Karolj P. se kastrirao sam jer je supruzi J. A. želeo da dokaže da je ne vera. Ona ga je prethodno optužila da se viđa sa drugim ženama. Sve se dogodilo u kući na salašu u zaseoku Doline kod Oroma. Supružnici su se dogovorili i inscenirali pljačku, a J. A. ga je kolima i dovezla do subotičke bolnice. I supruga je sve laži ponovila za Novosti žaleći zbog brutalnog napada. Sumnje su se pojavile odmah po prijemu u bolnicu. Hirurzima je bilo sumnjivo kako je kastriranje urađeno. Na kraju će se utvrditi i da Karolj P. štroji životinje!

Nakon što je K. P. (43) iz Oroma u utorak uveče subotičkoj policiji prijavio da su ga napali razbojnici i nasilno kastrirali, Blic nezvanično saznaje da je ovaj čovek sam sebi to uradio, i to pred suprugom, samo da bi joj dokazao da je voli i da joj je veran.

Novak ide dalje u Marseju

Novak Đoković savladao Čeha Jana Herniha sa 7:5, 6:4 i plasirao se u četvrtfinale turnira u Marselju. Ana Ivanović nije uspela da se plasira u polufinale turnira u Dubaiju, javljaju Novosti.

Srbija pod snegom

Nevreme i dalje ne štedi naš region i otežava odvijanje saobraćaja. Desetine sela odsečene od sveta. U mnogim gradovima u Srbiji obustavljena nastava, javljaju Novosti.

Neprohodni putevi, sela odsečena od sveta, putnici satima zarobljeni u smetovima, otkazani časovi u školama - ledeni talas ne prestaje da pravi probleme u Srbiji, ali i u Crnoj Gori. Pa čak - i na primorju! Život je prosto zamro u selima oko Gornjeg Milanovca, Aranđelovca, Priboja, Nove Varoši, Prijepolja, Bijelog Polja, Žabljaka, Rožaja. Od srede po podne struje nema u Baru i Ulcinju, podgorički aerodrom je zatvoren. Hladno vreme u četvrtak je, nažalost, donelo i prve žrtve.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...