NEMAČKA: ODREKNITE SE REZOLUCIJE 1244!

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)

Nemačka traži da se Srbija odrekne Rezolucije 1244 Ujedinjenih nacija, protiv čega su sve parlamentarne stranke, izuzev Liberalno demokratske partije Čedomira Jovanovića. Naravno da neću povući ostavku, to bi bila negacija principa odgovornosti – kaže Božidar Đelić. Državni vrh, bankari i biznismeni u subotu su se dogovorili oko prve mere pomoći srpskoj privredi - promeniće se klasifikacije za pojedine kategorije kredita. Srpsko zdravstvo opterećeno je ogromnim dugovanjima, nadležni pominju sumu od oko 32 milijarde dinara. Posmrtni ostaci Slobodana Jovanovića sahranjeni su 53 godine posle smrti, uz najviše državne i vojne počasti, u Aleji zaslužnih građana na beogradskom Novom groblju. Desetine hiljada ljudi okupilo se u subotu u Moskvi, a više hiljada u nekoliko gradova širom Rusije, zahtevajući ponavljanje parlamentarnih izbora i odlazak premijera Vladimira Putina. Partizan beži Zvezdi 10 bodova u fudbalskom prvenstvu.

Posle odluke EU – gorak ukus

Gorak ukus ostao je posle odluke evropskih lidera da Srbiju još jednom uspore na njenom evropskom putu. Mirne duše mogli su šefovi država ili vlada u petak da daju zeleno svetlo za srpsku kandidaturu. Nisu, jer su imali svoju interpretaciju preporuka Evropske komisije, preča posla oko dužničke krize i jer su hteli da pokažu ko ima poslednju reč, pišu Novosti. Ako je po preporuci, Srbija je ispunila svoje. Odradila je sve što se od nje očekivalo - ponovo se angažovala u dijalogu i počela u dobrom duhu da sprovodi do sada postignute sporazume. Ali lideri nemaju obavezu da prihvate sve ono što kaže Komisija. Posle svega, u tom kontekstu, i iz ove perspektive, kada se slegnu prvi utisci, dva meseca do konačne odluke, i tri meseca do trenutka formalne overe, mogu se shvatiti i kao dosta kratak rok u glomaznom i usporenom mehanizmu evropske administracije. Pauze zbog novogodišnjih praznika ovo vreme još skraćuju.

Blic navodi da Nemačka traži da se Srbija odrekne Rezolucije 1244 Ujedinjenih nacija, objašnjavajući da su sve parlamentarne stranke protiv, izuzev Liberalno demokratske partije Čedomira Jovanovića.

Đelić: Ne povlačim ostavku

Izgubili smo u ritmu evropskih integracija i mada je naznačeno da bi sledeći momenat odluke mogao da bude već u februaru, verujem da to neće biti tako jednostavno. Znajući da Evropa prolazi kroz najveću krizu u svojoj istoriji, koja nije samo ekonomska nego i institucionalna, šteta je što nismo napravili ovaj korak i dobili status kandidata - ocenio je za Blic Božidar Đelić, potpredsednik Vlade u ostavci, zadužen za evropske integracije. Razgovor je vođen preksinoć, u drndavom avionu Vlade Srbije u koji se ulazi potpuno savijene kičme i uz užasnu buku motora na putu iz Brisela gde je Evropski savet upravo zaustavio Srbiju pred vratima EU i nakon što je Božidar Đelić, koji je evropske integracije vodio protekle četiri godine, obznanio da je podneo ostavku na mesto potpredsednika jer nam je status izmakao. Đeliće je rekao da neće povući ostavku, iako je to od njega tražio premijer: “Naravno da neću povući ostavku. To bi tek bila negacija principa odgovornosti”.

Kolundžija: Spremnost da razgovaramo sa opozicijom

Povodom izjave Tomislava Nikolića, lidera SNS, da vlada treba da ih pozove na razgovor o Kosovu, šefica poslaničke grupe „Za evropsku Srbiju“ kaže da to ništa ne bi bilo novo. Ukoliko je mislio na to da u Skupštini Srbije treba da se donesu neke odluke u vezi sa Kosovom, postoji spremnost, kao i do sada, da se o tome razgovara i sa strankama opozicije, kaže za Politiku Nada Kolundžija. Pored toga što je izrazio žaljenje što „vlada kosovski problem nije rešavala u saradnji sa opozicijom“, Nikolić je, kako je kako prenosi B92, poručio: „Neka nas pozovu pa ćemo im saopštiti plan, potreban je konsenzus“ i dodao i da je odluka Saveta EU u velikoj meri protiv građana koji ne snose odgovornost, te da oni sada mogu da budu u dilemi da li EU uopšte želi Srbiju.

Prve mere pomoći srpskoj privredi

Državni vrh, bankari i biznismeni u subotu su se dogovorili oko prve mere pomoći srpskoj privredi - promeniće se klasifikacije za pojedine kategorije kredita. Ova izmena bi trebalo da omogući da preduzeća, a prioritet su ona koje rade na izvoznim poslovima, lakše dođu do pozajmica. Novac će tako obezbediti firme koje trenutno imaju probleme sa likvidnošću, ali u perspektivi ne bi trebalo da kubure sa otplatom rata, pišu Novosti. Posle puna četiri sata sastanka u Palati „Srbija“, predsednik Srbije Boris Tadić, premijer Mirko Cvetković, guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić, ministri Nebojša Ćirić i Dušan Petrović, 14 privrednika i predstavnici sedam banaka dogovorili su se da formiraju radnu grupu. U njoj će biti dva bankara, dva privrednika, guverner i premijer, a sastajaće se svakog meseca. Pred njima je zadatak da pronađu rešenja kako bi što spremnije dočekali novi udar krize.

Zdravstvo duguje oko 32 milijarde dinara

Srpsko zdravstvo opterećeno je ogromnim dugovanjima, nadležni pominju sumu od oko 32 milijarde dinara, a tačan iznos znaće se posle usaglašavanja u Republičkom fondu zdravstvenog osiguranja (RFZO), koje bi trebalo da bude završeno početkom iduće nedelje, piše Politika. U začaranom krugu dužnika najviše novca zdravstvene ustanove, koje dobijaju sredstva od RFZO-a, duguju proizvođačima i dobavljačima lekova, a s druge strane i Fond trpi zbog dužnika koji ne plaćaju obavezne doprinose zdravstvenog osiguranja. Problem dugovanja je, kako kažu nadležni u veledrogerijama, veliki i ukoliko se uskoro ne reši može doći do kolapsa u čitavom sistemu proizvodnje i snabdevanja lekovima i sanitetskim materijalom. U RFZO-u, opet, očekuju da će zajedno s Ministarstvom zdravlja, ali i Ministarstvom finansija i vladom u celini, unajkraćem roku naći mehanizme za rešavanje pitanja dugovanja u zdravstvu.

SPO smenio Srećkovića

Glavni odbor SPO razrešio je u subotu, sa 98 glasova "za" i tri "protiv", Srđana Srećkovića sa funkcije potpredsednika stranke, zbog, kako je navedeno, kontinuiranog kršenja odluka organa stranke i nepoštovanja programa SPO. Ova odluka ni na koji način neće uticati na odnos SPO prema Vladi, jer je on uslovljen isključivo napretkom Srbije na putu ka EU, što po važnosti prevazilazi bilo koje kadrovsko pitanje unutar stranaka - naveo je za Novosti Nemanja Starović, portparol SPO. S druge strane, Srećković, koji je i ministar dijaspore i vera, kaže da je njegova smena posledica toga što nije želeo da opstruiše državnu politiku prema Kosmetu i da bude "opozicija unutar Vlade".

Slobodan Jovanović sahranjen u Aleji zaslužnih građana

Slobodan Jovanović, veliki srpski pravnik, istoričar i političar, u subotu je konačno našao večni mir u Srbiji. Njegovi zemni ostaci sahranjeni su 53 godine posle smrti, uz najviše državne i vojne počasti, u Aleji zaslužnih građana na beogradskom Novom groblju. Time je konačno ispravljena nepravda duža od pola veka, pišu Novosti. Njegovom poslednjem ispraćaju, uz nekoliko stotina građana, prisustvovali su i predsednik Srbije Boris Tadić, predstavnici vlade, Srpske pravoslavne crkve, SANU, Univerziteta u Beogradu, političkih stranaka, kulturnog i javnog života. Opelo su služili vikarni episkop hvostanski Atanasije Rakita i vladika bački Irinej Bulović, uz sasluženje beogradskog sveštenstva. Na večni počinak ispraćen je plotunima počasnog voda Vojske Srbije i muzikom gardijskog orkestra.

Lekove izdaju psima bez problema

Stroga pravila Ministarstva zdravlja o zabrani kupovine antibiotika bez recepta i nisu toliko stroga s obzirom na to što se lekovi u apotekama bez problema dobijaju ako kažete da su vam potrebni za psa. U ovaj, najblaže rečeno, „zanimljiv" režim prodaje lekova uverila se i ekipa Presa, koja je na više od deset mesta bez ikakvih problema kupila pilule uz jednostavno i kratko obrazloženje „potrebni su psu"... U Ministarstvu zdravlja nisu odgovorili na pitanje kako je moguće da se tako lako obore „stroga pravila" koja su ona postavili u vezi sa prodajom antibiotika.

Kume, uplati mi kredit

Kume, ovo je moj novi broj, uplati mi kredit, nisam sad pri lovi, vratiću ti. Takav SMS je kružio i kružiće Srbijom a koliko je lakovernih koji imaju kuma u nevolji, samo može da se naslućuje. A tek koliko je onih koji su se „upecali“ da se ne bi obrukalo pred kumom. Posle uplate kasno je za kajanje, proveravanje i kuknjavu, piše Politika. Dok je lakovernih, biće i prevaranata. I obrnuto. Ni novo, ni čudno. Samo se prevare modernizuju, prate tehnološki napredak, kao što je ova „sitna“ SMS prevara. Ona od prošle godine, sa „jedinstvenim“ brojem i „puntom“ kao glavnom premijom, lakoverne je koštala milione evra, a još se vuče po sudu jer „pravni okvir“ nije baš prilagođen tako da ne „prepoznaje“ i kažnjava ovakav vid prevare.

Beograd zaobilaze šoping turisti

Ni surovo visoke cene u buticima, ni letošnji ulični neredi nisu naškodili rangu Londona u istraživanju o najboljim i najgorim evropskim metropolama za šoping turiste. Od 33 grada analizirana po 22 merila, britanska prestonica je prva preporuka za kupoholičare. Beograd je čvrsto zaseo na začelje liste, na 31. poziciju, pobegavši jedino Oslu i Ženevi, piše Politika. Nije nam pomoglo ni to što se, za razliku od „prvaka lige”, dobro kotiramo po povoljnosti cena, a čak smo i na tabeli koja pokazuje bezbednost grada završili tik ispod Londona – na pretposlednjem mestu, bolji samo od Istanbula. Možda ovakvi rezultati vređaju srpski ponos, ali teško da se s njima neće složiti Beograđani, koji poslovično gunđaju kako u svom gradu ne mogu da nađu kvalitetne a dostupne „krpice”. Ako je ponuda loša za nas, nesvikle na vrhunsku robu, tek Evropljani nemaju ovde šta da traže. Mnogi svetski brendovi se još nisu doselili, ili zato što naše tržište nije dovoljno veliko i bogato, ili zato što nemamo dovoljno ozbiljnih firmi koje bi ih zastupale. Rasprodaje nisu česte, na njima seprilično potura roba s greškom, a sniženja jedva da ponište prethodna poskupljenja.

Najveći protestni skupu od raspada SSSR

Desetine hiljada ljudi okupilo se u subotu u Moskvi, a više hiljada u nekoliko gradova širom Rusije, zahtevajući ponavljanje parlamentarnih izbora i odlazak premijera Vladimira Putina. Demonstranti su nosili plakate sa natpisima "Pacovi treba do odu!', "Prevaranti i lopovi - vratite nam izbore!" u gradovima od Vladivostoka na istoku do Kaljiningrada na zapadu, gotovo 7.400 dalje, preneo je Rojters. Najveći protest bio je, međutim, u Moskvi, na Trgu Balotnaja, gde se prema procenama policije okupilo 25.000, a prema organizatorima čak 150.000 ljudi. Reč je o najvećem protestnom skupu od raspada Sovjetskog saveza 1991. godine, pišu Novosti.

Mogući sukobi u EU, procenjuje SAD

Nijedno od reagovanja ili analiza „dan posle" senzacionalnog samita Evropske unije, na kojem su Britanci najavili „veliki razvod", nije izazvalo toliko bure kao nekoliko rečenica koje je general Martin Dempsi, prvi čovek američke armije i savetnik predsednika Baraka Obame, izgovorio u novinarska pera nekako usput, u petak kasno uveče u hotelu „For sizons", na sastanku Atlantskog saveta.
-Zabrinut sam zbog mogućih nemira u Evropi. Evropska unija je pred velikim rizikom od sukoba - izjavio je najviđeniji američki vojnik, čovek čija se reč u Vašingtonu poštuje skoro kao Obamina ili Hilari Klinton, piše Pres.

Nobel za mir pod znakom pitanja

Ukoliko nastavi da u budućnosti pogrešno tumači ili zloupotrebljava poslednju volju slavnog švedskog pronalazača i industrijalca, Norveškoj preti opasnost da izgubi pravo na dodeljivanje Nobelove nagrade za mir. Danas se, u do sada najoštrijoj kritici rada Nobelovog komiteta, upravo baš na dan kada se tradicionalno, svake godine, najprestižnije svetsko priznanje dodeljuje laureatima na svečanosti u gradskoj Skupštini u Oslu, oglasio Mikael Nobel, jedan od retkih potomaka familije Šveđanina Alfreda Nobela, utemeljivača i osnivača najcenjenijenagradena svetu, piše Politika. Da ne bude zabune, važno je pojasniti da se voljom Alfreda Nobela, njegovanagrada za književnost, hemiju, fiziku, biologiju i ekonomiju dodeljuju u Stokholmu, dok se Nobelova nagrada za mir proglašava i dodeljuje u prestonici Norveške. Smatra se da je Nobel odredio Norvešku za dodeljivanje nagrade za mir jer su u ranijoj istoriji ove dve zemlje bile u uniji pa je švedski bogataš Alfred procenio da Norveška kao „mlađi brat“ Švedske dobije pravo da određuje kome će pripasti najprestižnije svetsko priznanje.

Slovenima treba lider

U Banjaluci je juče, posle dvodnevnog rada, završen naučni skup „Rusija i Balkan u savremenom svetu“, koji je organizovalo banjalučko Udruženje „Srpsko-ruski most“, piše Politika. Cilj skupa je da temeljitije istraži problematiku odnosa Rusije i Balkana i njihov položaj u savremenom svetu.„Srpski i ruski narod dele sudbinu tragičnih događaja s kraja prošlog veka. Ovaj naučni skup je potvrda na srpski i ruski narod ne žive u prošlosti, nego da su okrenuti budućnosti“, kazala je docent na moskovskom državnom Univerzitetu za međunarodne odnose Jelena Ponomarjeva. Ona je izrazila zadovoljstvo što ovom skupu prisustvuje mnogo mladih ljudi. „Slovenima treba lider i to Rusija za Evroaziju, a Srbija za Balkan. Srbija za to trenutno nema snage i RS je jedina koja može da sačuva duhovni prostor i istinske vrednosti pravoslavne tradicije“, rekla je istoričarka i direktorka Centra za savremenu balkansku krizu Jelena Guskova. Ona je dodala da je NATO prisutan na Balkanu s ciljem stvaranja muslimanske unitarne BiH i nezavisnog Kosova.

Jedan mrtav, troje povređenih kod Vranja

U teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u subotu ujutru u Vranju, život je izgubio Dušan Antić (1990), dok je teške telesne povrede zadobio Dragan Stanisavljević (1960). U nesreći su lakše povređeni Miloš Stojiljković (1989) i Kristina Jovanović (1992). Svi učesnici ove saobraćajne nesreće su iz Vranja, pišu Novosti. Do nesreće je došlo kada je Dragan, vozeći traktor, izlazio iz dvorišta svoje kuće koja se nalazi u Kosovskoj ulici, a na njega je tada naletelo vozilo „reno klio“, kojim je upravljao preminuli Dušan. Došlo je do direktnog sudara sa tragičnim posledicama.

Jedan od najgorih timova u istoriji Zvezde

Partizanova jesen za čistu desetku i za Zvezdin košmarni zimski san, piše Pres. Poslednje kolo jesenjeg dela šampionata Srbije otklonilo je i poslednju dilemu, ako je ona uopšte postojala, da će crno-beli imati otvoren put ka petoj uzastopnoj tituli prvaka države. Ekipa Roberta Prosinečkog poražena je od Vojvodine sa 2:0 na praznoj „Marakani", crno-beli su lako savladali Metalac sa 3:0. Srđan Mijailović, jedan od retkih koji je zaslužio prelaznu ocenu u jučerašnjoj Zvezdinoj blamaži, otvoreno je priznao da bi aktuelni tim mogao da postane jedan od najgorih u istoriji Crvene zvezde.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...