NEMA EKONOMSKE VAJDE OD STATUSA KANDIDATA

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Strani investitori neće poleteti da ulažu u Srbiju samo zbog toga što dobijamo mesto na listi čekanja za ulazak u EU, a jedina konkretna korist koju bi Srbija u prvi mah od ovog „političkog gesta“ mogla da ima jeste novac iz pretpristupnih fondova EU. Isključivo od socijalne pomoći u Srbiji trenutno živi 70.875 porodica, odnosno 173.284 pojedinca. Nova grejna sezona u Srbiji trebalo bi da počne 15. oktobra, uprkos tome što toplane duguju „Srbijagasu“ 100 miliona evra. Srbija je jedna od retkih zemalja u Evropi u kojima opasne pse poput bit-bula i staforda drži ko i kako hoće. Trener i vlasnik karate kluba „Supermen“ iz Užica Milovan Milutinović bio je prinuđen da proda kravu, kako bi tri takmičara odveo na Evropsko prvenstvo u Mađarsku.

Srbija kandidat, nema novih uslova

Srbija je juče dobila preporuku Evropske komisije za status kandidata za članstvo u EU. Pozitivno mišljenje komisija je dala na osnovu izveštaja o značajnom napretku naše zemlje u većini oblasti iz evropske agende, potvrđujući time da nema novih uslova za Srbiju, piše Politika.

To je rezultat ispita koji je u svim oblastima života godinama polagala naša država pred zemljama Evrope i strogom briselskom administracijom. Tako je preskočena i značajna etapa na evropskom putu započetom pre više od decenije. Konačnu odluku o sticanju statusa doneće evropski lideri 9. decembra u Briselu, pišu Novosti.

Srbija od dobijanja statusa kandidata za EU neće mnogo da se ovajdi u ekonomskom smislu. Strani investitori neće poleteti da ulažu u Srbiju samo zbog toga što dobijamo mesto na listi čekanja za ulazak u EU, a jedina konkretna korist koju bi Srbija u prvi mah od ovog „političkog gesta“ mogla da ima jeste novac iz pretpristupnih fondova EU. Dobijanje statusa za Boška Mijatovića iz Centra za liberalno-demokratske studije je isključivo „prazan politički gest“ koji ništa konkretnije neće promeniti u ekonomskom odnosu Srbije i EU, piše Danas.

Predsednik Srbije Boris Tadić izrazio je juče zadovoljstvo zbog preporuke Evropske komisije da se Srbiji odobri status kandidata za prijem u EU i poručio da je Beograd spreman za nastavak dijaloga s Prištinom, što je Komisija navela kao uslov za početak pregovora o članstvu, piše Pres.

EK je napravila i poseban izveštaj za Kosovo, kao nezavisnu državu, koji je dostavljen Prištini, o napretku ka evrointegracijama. Zaključak je da je Kosovo napredovalo u ispunjavanju političkih kriterijuma i da usklađuje svoje zakone sa evropskim standardima, ali u njihovoj primeni i dalje ostaju izazovi. U izveštaju je ocenjeno da Kosovo na ekonomskom planu nije doživelo napredak, piše Pravda.

Srbija je danas prišla korak bliže Evropskoj uniji. Imajući u vidu izuzetan napredak koji je učinjen u reformama, sa razumevanjem da će se Srbija ponovo angažovati u dijalogu sa Kosovom i da će brzo i sa dobrom voljom ući u primenu dogovora koji su do danas postignuti, Komisija je preporučila da Srbija postane kandidat za članstvo u Evropskoj uniji. Takođe smo preporučili da pristupni pregovori počnu odmah pošto Srbija ostvari značajan napredak u normalizaciji odnosa sa Kosovom – piše u autorskom tekstu za Blic Štefan File.

Turska spaja IZ u Srbiji?

Nova inicijativa za formiranje jedinstvene Islamske zajednice (IZ) i pomirenje raskolničkih strana, stigla je tačno nakon četiri godine od podele na IZ u Srbiji na čelu sa muftijom Muamerom Zukorlićem i na IZ Srbije koju predvodi reis-ul-ulema Adem Zilkić. Inicijativa stiže od Rijaseta IZ Turske koji će ponuditi sporazum o formiranju jedinstvene IZ na području Srbije. Od prihvatanja sporazuma zavisi dalja pomoć inicijatora dvema IZ u ovoj državi, piše Danas.

Od socijale živi 70.875 porodica

Isključivo od socijalne pomoći u Srbiji trenutno živi 70.875 porodica, odnosno 173.284 pojedinca. Ipak, spisak onih kojima je pomoć neophodna godinama se ne skraćuje, uprkos tome što se svakoga meseca s njega izbriše oko 3.000 prezimena. Deo siromašnih ovo pravo izgubi jer im je istekao rok u kojem mogu da žive na račun države, a deo zato što su ”stali na svoje noge”. S druge strane, najmanje ih se toliko odmah i prijavi, jer su ostali bez načina da sami sebe izdržavaju, pišu Novosti.

Vukčević: Hrvatska poništava ratne zločine

Ukoliko Hrvatska usvoji Zakon o ništavosti pravnih akata pravosuđa bivše JNA, SFRJ, kao i Srbije i ako počne da primenjuje stavove iznete u ovom zakonu makar i na osnovu deklaracije, regionalna saradnja u pogledu procesuiranja ratnih zločina bi političkom odlukom bila vraćena na početak. Time bi bila poslata jasna poruka da će ratni zločini ostati nekažnjeni, ocenjuje za Politiku Vladimir Vukčević, srpski tužilac za ratne zločine.

Naknada za izgubljeno pravo u Geneksu

Planom reorganizacije Geneksa nekorektno je definisana obaveza da, na osnovu izgubljenog prava na akcije, radnici dobiju naknadu od 200 evra po godini staža odmah po realizaciji prodaje kompleksa u novobeogradskom Bloku 20 i na Kopaoniku, tvrdi za Danas bivši direktor Agencije za privatizaciju, sada konsultant Branko Pavlović. “Nadoknada za izgubljeno pravo je izmišljen pravni osnov, i pozivanjem na taj deo plana restrukturiranja nije moguća isplata iz sredstava ostvarenih prodajom imovine. Da je umesto toga bilo predviđeno da se isplati zaostala zarada ili otpremnina, to bi bilo moguće, ali kako to nije slučaj, prema zakonu, neophodno je da se od prodaje prvo namire poverioci. Drugi problem je što ih definicija izgubljenog prava na akcije, koje bi dobili a nisu, stavlja u poziciju vlasnika, koji se i u restrukturiranju i u stečaju, isplaćuje poslednji, ako ostane novca od prodaje” - kaže Pavlović.

Preusmereni za operaciju srca

Od 400 pacijenata koji su sa pojedinačnih listi kardiohirurških centara ”prešli” na jedinstvenu listu, dosad je 220 preusmereno na operaciju srca u Klinički centar Srbije, a 50 u Institut u Sremskoj Kamenici. Preostali će, do kraja godine, biti upućeni takođe u Kamenicu. U Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje kažu za Novosti da očekuju da će svih 400 pacijenata sa jedinstvene liste biti operisani najduže za od četiri do pet meseci.

Na dijalizi oboleli od hepatitisa C

Zbog bolesti bubrega u Srbiji se na dijalizi nalazi više od 4.600 pacijenata. Tri ili četiri puta nedeljno po četiri sata pacijenti iz unutrašnjosti na dijalizu odlaze u kliničke centre smeštene u zgradama koje su građene još pre Drugog svetskog rata, u kojima su, kako mnogi od njih tvrde, veoma loši uslovi lečenja, piše Politika. “Mi smo pre nekoliko godina, kao savez pacijenata, sa Ministarstvom zdravlja, Republičkim fondom zdravstvenog osiguranja i Udruženjem nefrologa usvojili protokole o standardima lečenja pacijenata na dijalizi, ali se oni, nažalost, ne poštuju. Tako se dešava da se u istoj sali dijaliziraju pacijenti, koji su inficirani hepatitisom Ce sa onima koji nisu oboleli od ovog virusa, iako po svetskim standardima to ne sme da se radi. Zato je po našim procenama oko 60 odsto dijaliziranih zaraženo hepatitisom Ce, oblikom žutice. Oni su ovo oboljenje dobili na dijalizi. Razlog za to je što u zgradama gde se dijaliza obavlja nema prostora da se prošire kapaciteti, pa se ne mogu razdvojiti ni pacijenti” – kaže Nikola Gruber, predsednik saveza bubrežnih invalida Srbije.

Zarazna bolest među bebama

Na odeljenje Pedijatrije u čačanskoj bolnici, od 26. septembra, primljeno je sedam beba, starosti od šest do 11 dana, sa istom kliničkom slikom: povišenom telesnom temperaturom. Pedijatri su o tome obavestili epidemiološku službu koja je obavila ispitivanja, posle čega je Ministarstvu zdravlja, Institutu za javno zdravlje Srbije i Republičkoj sanitarnoj inspekciji prijavljena epidemija zarazne bolesti, pišu Novosti. Za sada nije poznato šta je uzročnik infekcije kod beba. Činjenica je, međutim, da su sve iz porodilišta bile otpuštene bez povišene temperature, a - nekoliko dana kasnije - vraćene su u bolnicu sa febrilnim stanjem.

Diploma i doktorat preko Interneta

Ne morate polagati prijemni ispit. Ne morate nikada ući u učionicu, niti učiti. Potrebno je samo da uplatite određeni iznos novca i na kućnu adresu, u roku od pet do 15 dana, dobićete diplomu koja potvrđuje da ste master ili čak i doktor nauka. U paketu obično stiže od 10 do 30 različitih dokumenata koji prate diplomu, u posebnu ponudu ulazi i kožni ram, a da bi sve bilo što uverljivije, možete dobiti i kapu sa diplomskog ispita, piše Politika. Iako zvuči kao vic, to nije slučaj – Srbija velikom brzinom dobija nove doktore nauka, čak i profesore. Virtuelni univerziteti koji nude instant diplomu postaju pravi hit među mladima, koji najčešće biraju baš doktorske titule. Najčuveniji „univerzitet” koji nudi diplomu na osnovu „vašeg dosadašnjeg znanja i poslovnog iskustva” je Ešvud, koji je u javnosti prvi put pomenut pre tri godine kada je profesor jednog medicinskog fakulteta iz unutrašnjosti bio optužen da je falsifikovao svoju titulu. Istraga je lane obustavljena.

Toplane duguju „Srbijagasu“ 100 miliona evra

Nova grejna sezona u Srbiji trebalo bi da počne 15. oktobra, uprkos tome što toplane duguju „Srbijagasu“ 100 miliona evra, kaže predsednik Upravnog odboraPoslovnog udruženja „Toplane Srbije“ Milovan Lečić, piše Politika. On očekuje da će domaće toplane naići na razumevanje i postići dogovor sa „Srbijagasom“ oreprogramiranju dospelih neizmirenih obaveza. “Nadamo se da će biti i dovoljno mazuta, iako su rezerve nešto manje nego protekle sezonei iznose oko 6.000 tona. Toplane trenutno ne duguju ništa Naftnojindustriji Srbije, a građani toplanama duguju oko 80 miliona evra” – rekao je Lečić.

Malinari osnivaju stranku

Malinari Srbije planiraju da osnuju seljačku stranku i svoja prava da traže u parlamentu. Aleksandar Mitrović, sekretar Unije malinara, kaže za Pravdu da je ulazak u politiku jedini način da se seljaci izbore sa kriminalom zahvaljujući kom poljoprivreda, jedina još profitabilna grana, umesto da koristi, seljacima poslednjih godina nanosi štetu.

Čopor pasa napao trudnicu

Ružicu M. (39) koja je u trećem mesecu trudnoće, napao je u sredu, oko 12 časova, čopor pasa u beogradskom parku Šumice. Uplašena žena našla se u šoku, a onda je počela da beži od razularenog čopora, koji ju je jurio. Međutim, iznenada se spotakla i pala na ulicu, tik ispred policijskog automobila koji je u tom trenutku patrolirao Ulicom Grčića Milenka. Mislila sam da će me rastrgnuti - kaže Ružica M. za Novosti neposredno posle nezgode koju je doživela. - Htela sam dan lepo da provedem, u prirodi, šetajući. Prija mi, s obzirom na to da sam trudna. Nisam, međutim, očekivala da će me u parku, u kojem često šetam i sama, gde uvek ima dosta starijih ljudi, dece, majki s bebama, zadesiti ovakva nesreća...

Vlasniku psa preti zatvor

Vlasnik psa koji je u beogradskom naselju Karaburma trogodišnjoj devojčici odgrizao uvo, Đorđe Milovanović, mogao bi da bude osuđen na šest meseci do pet godina zatvora, pošto će policija protiv njega podneti krivičnu prijavu zbog izazivanja opšte opasnosti. Mala Lara P. je operisana i u dobrom je zdravstvenom stanju, pišu Novosti. Napad se dogodio u utorak oko 15 sati kada se devojčica sa bakom vraćala iz vrtića. Na svega pedesetak metara od njihove kuće u Ulici Vlade Ilića, iz komšijskog dvorišta istrčao je razjareni staford terijer, koji se ustremio na devojčicu. Odgrizao joj je deo uha, a vlasnik je srećom uspeo da ga odvoji od Lare pre nego što je ozbiljnije povredio. Devojčica je odmah prebačena u bolnicu gde je operisana.

Kupila sam joj kolače i krenuli smo uz ulicu ka kući. Lara je pevušila kada je odjednom skočio na nas ogroman pas - priča ekskluzivno za Blic najbliži očevidac tragedije Jasna Mislopoljac, baka trogodišnje Lare Perić kojoj je pre dva dana pas staford odgrizao uvo na beogradskoj Karaburmi. Ščepao je šokiranu Laru za glavu. Istrgla mi se iz ruke. Oborio je na zemlju i krenuo da mlatara sa njom kao sa krpom. Vrištala sam, nisam znala šta da radim. Istrčao je neki čovek i rukama otvarao čeljusti psa, a ja sam izvlačila dete. Krv je prštala na sve strane. Mislila sam - ostadoh bez moje mezimice - priča Jasna Mislopoljac.

Neodgovorno držanje pasa nećemo tolerisati

Srbija je jedna od retkih zemalja u Evropi u kojima opasne pse poput bit-bula i staforda drži ko i kako hoće. Sagovornici Presa ističu da se kod nas pit-bulovi smatraju kućnim ljubimcima, koje vlasnici ulicama šetaju bez korpe i povoca i da takvo stanje pod hitno mora da se promeni. Gradski sekretarijat za komunalne i stambene poslove Beograda zatražio je juče oštrije kažnjavanje neodgovornih vlasnika. Ponašanje vlasnika psa koji je povredio dete ocenjeno je kao „nedopustivo neodgovorno" što Beograd neće tolerisati.

Ekshumirani, pa opet zakopani

Nakon što su posmrtni ostaci žrtava komunističkog terora, 14. jula, ekshumirani iz masovne grobnice u boljevačkom zaseoku Zmijanac, leševi mučenika, umesto da se, kako je bilo najavljivano, dostojno i po pravoslavnim hrišćanskim običajima sahrane, ponovo su, bez ikakvih obeležja, nekoliko dana kasnije - zakopani na istom mestu, pišu Novosti. Ovakvu odluku, kako nezvanično saznaju Novosti, doneo je Viši sud u Zaječaru. Na mestu gde su mučenici ubijeni, danas nema nikakvog obeležja. Preko grobova je izrasla trava, okolno drveće je polomljeno... I, da nema drvenog krsta, podignutog pre gotovo dve decenije, ne bi se ni znalo da se na tom mestu nalazi masovna grobnica.

Srpski fudbal – uvreda za inteligenciju

Nova srpska fudbalska bruka, stari razlozi. Loš dan i zla sreća samo su jeftin izgovor neodgovornih i samoljubivih ljudi bez petlje i osećaja krivice, a takve i slične omiljene pokrivalice višim silama naših reprezentativaca i selektora im Vladimira Petrovića uvreda su za inteligenciju, jer smo svi videli kako i zašto su završili na trećem mestu u svojoj kvalifikacionoj grupi, iza nedodirljive Italije i (pričalo se posle žreba) „tamo neke“ Estonije. Sami su jedini krivci što nakon EP u Portugalu 2004. i Austriji i Švajcarskoj 2008. neće učestvovati ni na šampionatu Starog kontinenta u Poljskoj i Ukrajini 2012, a čemerna igra, pilićarska postavka i lakonski pristup u „biti ili ne biti“ meču sa Slovenijom samo su paradigma svega lošeg u ovom takmičarskom ciklusu, piše Danas.

Prodao kravu zbog mladih karatista

Trener i vlasnik karate kluba „Supermen“ iz Užica Milovan Milutinović bio je prinuđen da proda kravu, kako bi tri takmičara odveo na Evropsko prvenstvo u Mađarsku, piše Pravda. Trojica užičkih dečaka, koji su nastupali u sastavu reprezentacije Srbije, opravdala su očekivanja svog trenera i ostvarili zapažen uspeh na prvenstvu. U veoma jakoj konkurenciji Stefan Lazarević (10) osvojio je peto, Luka Stanković (10) sedmo i Lazar Đerić (9) deseto mesto. Užički dobrotvor, ili, kako ga zovu Supermen, kaže da je vredelo uložiti u dečake, jer je u njih verovao.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...