NASILJE NA ULICAMA MOGLO DA SE IZBEGNE

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Odjeci krvavih uličnih sukoba u nedelju našli su se i na današnjim stranicama štampe - od pitanja ko je organizovao gotovo 6.000 učesnika protesta da sinhronizovano jurišaju na kordone do informacija da je BIA imala podatke da će doći do krvoprolića, ali da država nije ustuknula pred izvesnim rizicima. EU je tražila i dobila Paradu ponosa, kažu. Sad mi dobismo skupljene obrve i namrštena čela iz Brisela, ali pojavile su se i pohvale neimenovanih izvora, baš iz EU. Da bi se malo amortizovala „nepopravljiva“ priroda Srba, a valjda i dao signal da nije sve izgubljeno, iz Brisela navodno poručiše da će sve pohvale (naročito policiji), ući i u zvaničan izveštaj Evropske komisije o napretku tih tamo Srba. Policajci čekaju na hirurške zahvate, a štampa je pronašla i parove koji su se venčali u nedelju, probili kordon i dobili salutiranja sa obe zaraćene strane. Neki mladenci su, ipak, odustali od venčanja ispred Hrama, bilo je previše suzavca. Čeda je psovao, a jedan član DSS-a zalutao na Terazije. Kaže, mislio je da se protestuje protiv vlasti. No, danima čitamo o dolasku Klintonove i evo je, sleće danas po podne. Možda i prespava u Beogradu. A možda i izlobira da se odloži dijalog dok Albancima ne prođu izbori. I za Hilari ćemo biti „široke ruke“. Njoj, evo, 4.800 policajaca. Biće vremena da ih ušivamo i „sastavljamo“. Od mađarskog mulja kod Bezdana se samo malo zamutilo. Jurišića pustiše, a Tužilaštvo odmah reagova: kažu, pokušaće da mu dokažu krivicu, ipak. Jedni su taman završili štajk, drugi počinju, a ispade da velika strategija za razvoj države ni do 2020. nije bog zna šta, jer ćemo i tad biti na začelju regiona. Ne možemo da se dogovorimo da li nam treba više fakulteta gde bi mogli da se obrazuju stručnjaci ili eksperata koji jesu obrazovani. Setiše se novine (a ko će sav srpski vrtlog i sustići), da će mleko da poskupi. Pa, šta ako ga i nema? Sa stranica nas ponovo plaše, sad malo otrovnim pečurkama. Ali, da ne znamo baš sve (a ko bi rekao posle čitanja dnevne štampe ponekad), pokaza nam se iz Sibira. Tamo je, kažu, pre hiljadu godina živeo narod za koji danas niko nije ni čuo. Pa, kad bi se uzele u obzir sve ove pečurke, suzavci, najave da će Srbija „tek da plamti“, mutne vode, cene i plate... čudo da se neke novine nisu setile da nam u svom maniru predvide sličnu sudbinu.


Počela tradicionalna manifestacija Oplenačka berba u Topoli

Ko je organizovao nerede

Nakon što državna sekretarka SAD Hilari Klinton završi posetu Beogradu, u Srbiji će biti zakazana sednica Saveta za nacionalnu bezbednost na kojoj će biti rasprave o neredima u nedelju. Prema nezvaničnim informacijama koje prenosi Danas, članovi Saveta su tokom nemira bili u stalnoj komunikaciji i pratili dešavanja u Beogradu. List podseća da se 6.000 protivnika Parade ponosa sukobilo s policijom i da je povređeno oko 160 osoba. Direktor policije Milorad Veljović je istakao da je kod uhapšenog vođe „Obraza“ pronađen spisak osoba koje je trebalo da rukovode neredima. On je dodao da više od 60 odsto privedenih nije iz Beograda, kao i da je petina njih maloletno. „Iako su mnogi političari ocenili da policija tokom nereda nije adekvatno reagovala, stručnjaci za bezbednost ocenjuju za Danas da su propust napravile službe bezbednosti, a ne policija. Naši sagovornici, takođe, smatraju i da iza grupa huligana postoje nalogodavci, kao i oni koji finansiraju njihovo delovanje“, piše list.

Večernje novosti objavljuju da je nasilje bilo organizovano i sinhronizovano, kao i da se nije dogodilo slučajno. „Dok traje sabiranje reagovanja na sukobe po beogradskim ulicama, trgovima i parkovima, ali i ogromne materijalne štete koja je vandalizmom pričinjena Beogradu, policija i tužilaštvo prave svoju ’računicu’: pregledaju se fotografije i video-snimci, identifikuju i hapse izgrednici“, stoji u tekstu. Očekuje se da će najviše osumnjičenih biti privedeno danas. Sagorovnici Novosti ocenjuju da će nasilje poslužiti onima koji već imaju negativan stav prema Srbiji kao novi argument da „nismo zreli za Evropu“. Važno je napraviti razliku između organizatora i učesnika, upozorava sociolog Jovo Bakić. „Organizatori su krajnji desničari, u čiju ideologiju je utkana kombinacija homofobije, ksenofobije i rasizma. To su mladi ljudi od kojih su mnogi bez posla, nisu videli mnogo sveta, zaziru od drugačijeg. Sve to su razlozi da oni postanu laka meta za organizatore ovakvih nereda“, kaže on, dok ministarka za sport i omladinu poručuje da mlade ne treba osuđivati kolektivno jer „oni koji su učestvovali u nasilju ne predstavljaju sve mlade u Srbiji“.

Srpske službe upozorile su prošle nedelje da će zbog parade izbiti krvavi nemiri i predložile da se otkaže, piše Press: „Ipak, vlast je popustila pod zahtevima EU i svesno rizikovala žestoke sukobe.“ Državni vrh je osim toga praktično prekršio odluku MUP-a od septembra 2009. da u centru Beograda iz bezbednosnih razloga ubuduće neće biti dozvoljeno održavanje javnih skupova, piše list. Organizatori gej parade su prošle godine odustali od skupa najavljenog za 20. septembar pošto su dobili rešenje MUP-a da ne postoje uslovi da se povorka održi na Platou ispred Filozofskog fakulteta, a oni nisu hteli da prihvate da se okupe na Ušću ili ispred Palate „Srbija“ na Novom Beogradu.

Alo! u svom maniru najavljuje da će „Srbija tek da plamti“, jer su, kako piše, vandalizam i nasilje na dan Parade ponosa „samo uvod u nove demontracije i razaranja“. U posebnom tekstu list prenosi izjave pripadnika desničarskih organizacija povodom najave da će se ubrzati s procesom zabrane ekstremnih grupa i njihovim brisanjem iz registra. Najava je „najmanje uplašila vođe tih pokreta“, koji za Alo! ocenjuju i da bi ovakvi potezi vlasti mogli da budu kontraproduktivni, kao i da formalno ukidanje ne bi sprečilo da oni nastave da deluju.


Otvaranje izložbe "Kreativni univerzum Marka Čelebonovića"
u Francuskom kulturnom centru u Beogradu

Pohvale i pokude

Evropska unija je podržala održavanje Parade ponosa. Izvori Politike u Evropskoj komisiji kažu da će zadovoljstvo paradom biti istaknuto u godišnjem izveštaju o napretku Srbije u evrointegracijama. „Jesmo zadovoljni kako je Srbija zaštitila osnovna ljudska prava. To nisu samo prava homoseksualaca. U Srbiji je na delu vladavina prava. Svi imaju pravo da miroljubivo izraze svoj stav. Ono što je nedopustivo je nasilje“, rekao je ovaj izvor. Na pitanje da li bi nasilje koje se dogodilo na ulicama Beograda moglo da ima negativne posledice na predstojeću odluku o prosleđivanju kandidature Srbije, a kako su prethodnog dana naveli pojedini izvori iz Brisela, neimenovani sagovornik Politike kaže da je to malo verovatno. „Parada ponosa nije ni u kakvoj vezi sa odlučivanjem o kandidaturi Beograda. Ali, ako bi neko želeo da to dvoje dovede u vezu, onda bi to mogla da ima samo pozitivne implikacije, nikako negativne“, ističe ovaj sagovornik.

Večernje novosti, u tekstu o tome ko je organizovao huligane, pišu i da su iz Brisela stigle isključivo osude i „izrazi zabrinutosti“, dok je Ambasada SAD pozdravila profesionalizam i uzdržanost koju su MUP, policijske službe i gradske vlasti pokazale 10. oktobra i time omogućile održavanje Parade ponosa.

Vizir pukao od kamenica

Miljan Angelov, komandir čete niškog odreda Žandarmerije, jedan je od najteže povređenih pripadnika MUP-a u nemirima u nedelju. Zadobio je dvostruki prelom vilice i danas će biti operisan. Posetile su ga kolege i porodica. „Šta da vam kažem? Vidite i sami. Polomljena mi je vilica na dva mesta, pošto je vizir pukao od kamenica i cigala. Povređen sam oko 14 sati na Trgu Nikole Pašića u blizini Komercijalne banke. Sigurno je bilo između 500 i 600 demonstranata, a nas pedesetak“, priča Angelov za Press. Njegova supruga je, kako kaže, na televiziji videla da je Miljan povređen, a sedmogodišnji sin Aleksa je novinarima rekao da mu je tata vrlo hrabar i da je na njega ponosan.

I Blic je bio u poseti povređenom Angelovu i prenosi njegove reči da se sve desilo u pet-šest sekundi. „Prvo me je ispod vizira pogodila cigla, a zatim kamen. U toj razjarenoj gomili i za to kratko vreme nisam mogao da vidim ko me gađa, jer je ka nama u kordonu letelo četrdesetak kamenica i cigli“, kaže on. Angelovu su prolaznici ukazali pomoć na licu mesta, a zatim je prebačen u Urgentni centar.


Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić prisustvovao je početku radova
na izgradnji gasovoda u Rači

Mladenci „probili“ kordon

Matičarka u opštini Stari grad Gordana Zorić kaže za Press da je imala pune ruke posla u nedelju, dok su napolju divljali neredi. Venčala je čak 15 parova i kaže, niko od mladenaca nije ni pomislio da eventualno otkaže ovaj svečani čin. Zorićeva nije mogla da izađe u susret samo jednom paru koji je izrazio želju da se venča na platou ispred Hrama Svetog Save, pa je venčanje obavljeno u zgradi opštine. Jedan od parova je govorio i za ovaj list, pa su priznali da im je još u nedelju ujutru bilo jasno „da neće biti lako da se ode do matičara“. Ispred zgrade u kojoj žive bio je kordon policije, koji su ih nekako na pustili da izađu na ulicu, a onda su peške krenuli u opštinu. „Ta šetnja je zaista izgledala nestvarno. Sa obe strane ulice stajali su policajci koji su nam salutirali. Ali pozdravljali su nas i demonstranti koji su nam dovikivali: ’Hvala bogu da vas ima i normalnih’“, priča jedna od nevesta.

Youtube Čeda

Lider LDP-a Čedomir Jovanović koji je prisustvovao Paradi ponosa u nedelju, završio je na snimku koji je „prikačen“ na youtube. Alo! piše da je Jovanović snimljen kako odlazi prema Slaviji kada se iza njega čulo dobacivanje. Zvali su ga da se vrati, prozivali sa „jel’ ti tu Dačić“, psovali, nakon čega se i lider LDP-a okrenuo i uzvratio istom merom.

DSS-ovac zalutao

Među demonstrantima koji su protestovali protiv Parade ponosa u nedelju se našao i funkcioner DSS-a Željko Tomić. Bio je u najgorem metežu kod Palate Albanija gde su bili najžešći obračuni. Kako je Tomić objasnio u intervjuu za Alo!, smatrao je da treba da bude prisutan na okupljanju jer ga je video kao protest protiv vlasti. Međutim, kada se našao na licu mesta, bio je, kaže, iznenađen nasiljem. „Bio sam u prilici da pomognem jednom momku i jednom policajcu koji je na asfaltu ležao okrvavljene glave. Preneli smo ih do onih prolaza da ih spasemo iz gungule i sačekamo Hitnu pomoć“, kaže funkcioner DSS-a.

Stiže nam Hilari

Državna sekretarka SAD Hilari Klinton biće danas u zvaničnoj poseti Srbiji i sastaće se sa predsednikom Borisom Tadićem, ali i sa ministrima Vukom Jeremićem, Draganom Šutanovcem, Ivicom Dačićem i drugima. Jeremić je, piše Politika, formalno i domaćin gošći iz Amerike jer će ona u Beogradu boraviti na njegov poziv. Klintonova će prenoćiti u Beogradu, a zatim sutra otputovati u Prištinu gde bi trebalo da se sastane sa tamošnjim privremenim zvaničnicima, ali i sa Srbima u Gračanici. Kako pišu američki mediji, državna sekretarka će u Beogradu izvršiti pritisak na srpske lidere da što brže počnu razgovore sa Kosovom, „najnovijom državom na svetu“.

Kako za Danas kaže direktor Balkanskog fonda za demokratiju Ivan Vejvoda, poseta Klintonove za osnovni cilj ima „snažnu podršku evropskim integracijama Srbije i evroatlantskim integracijama regiona“. Vejvoda kaže da ne veruje da će pomenuta podrška „ostati samo na rečima“. „Ova poseta je sama po sebi snažna poruka. Čak i da Hilari Klinton ne pozove nikoga u Holandiji, a znamo da se u diplomatiji u javnosti ne vidi baš sve što se zapravo radi, poseta je poruka svima da je sazrelo vreme za napredak u evropskim integracijama. Holandija sluša i prati ono šta se zbiva i videćemo šta će se dogoditi“, kaže on.

Večernje novosti dodaju da bi danas posle podne trebalo da budu poznate koordinate budućeg dijaloga Beograda i Prištine. Osim ovih pregovora i evrointegracija Srbije, očekuje se da se na sastanku otvore i pitanja poput partnerskih odnosa sa NATO, podrška Beograda ustavnim promenama u BiH, okončanje saradnje sa Haškim tribunalom.

Pravda, međutim, piše da će Klintonova od srpskih vlasti tražiti da se dijalog sa Prištinom odloži, jer se u međuvremenu pojavio problem među Albancima u vezi sa prevremenim izborima. Pride, neće dati jasne garancije za podršku Srbiji na putu ka EU, stoji u tekstu. Sagovornik lista, analitičar iz Vašingtona Obrad Kesić za Pravdu kaže da državna sekretarka donosi jedino „jasnu poruku da je Amerika na Balkanu i da se ne povlači“.

Klintonova sleće na Aerodrom „Nikola Tesla“ u tri sata popodne, odakle će se delagacija SAD uputiti u Palatu „Srbija“, piše Press. Za razliku od posete potpredsednika SAD Džozefa Bajdena pre godinu i po dana kada mu je priređen svečani doček uz počasnu gardu, ceremonijal će ovoga puta izostati. Ali, obezbeđenje će biti slično. U ovu svrhu će biti angažovano 4.800 policajaca, piše list.


Konferencija za novinare povodom 26. Beogradskog džez festivala:
Zoran Erkmin, Vladimir Samardžić, Mirjana Šakić


Čekajući otrovni mulj

Očekivalo se da juče u podne kod Bezdana Dunav donese toksični mulj iz Mađarske, ali, pišu Večernje novosti, merenja su pokazala da ovaj talas nije stigao. PH vrednost vode je oko 13 sati bila 8,11 što je uobičajeno za Dunav u ovo doba godine. „Istina, voda je prilično mutna, ali i to je, vele ovde, normalno za ovo doba godine“, piše list.

Blic objavljuje da je talas crvenkastog mulja stigao Dunavom do Budimpešte, ali u prilično razblaženom stanju. U Mađarskoj je i dalje na snazi drugi stepen pripravnosti, a vlasti čine sve da spreče pucanje brane rezervoara s otrovnim materijalom, što bi donelo novi nalet opasnog mulja. Dvojica Novosađana Miloš Katić i Sergej Petrović iz Asocijacije pronalazača i inovatora za Blic su objasnili da postoji metoda kojom bi otrov mogao da se neutrališe. Radi se, naime, o specijalnom postupku elektrolize vode uz korišćenje dva prirodna materijala – litoporita otkrivenog u Srbiji i šungita sa severa Rusije, kojim bi se, kako tvrde, ne samo dekontaminiralo zatrovano zemljište nego i vodotok kako u Mađarskoj, tako i u Srbiji.

Jurišić pušten

Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je presudu i pritvor Iliji Jurišiću koji je bio osuđen na 12 godina zatvora zbog korišćenja nedozvoljenih sredstava borbe – napada na tuzlansku kolonu dok se povlačila. Predmet je vraćen Višem sudu na ponovljeni postupak. Jurišić je uhapšen na beogradskom aerodromu 11. maja 2007. a Večernje novosti podsećaju da mu je presuđeno pre godinu dana da je 15. maja 1992. naredio svim bosansko-hrvatskim snagama da napadnu kolonu JNA koja se povlačila što je bilo suprotno sporazumu koji su dvadesetak dana ranije potpisale SRJ i BiH. Tužilaštvo za ratne zločine Srbije saopštilo je ovim povodom da će u novom procesu pokušati da dokaže Jurišićevu krivicu.


Doček Ilije Jurišića u Tuzli, koji je pušten na slobodu pošto je Apelacioni sud
u Beogradu ukinuo prvostepenu presudu od 12 godina zatvora za ratni zločin

Na začelju regiona

Strategija razvoja Srbije koja bi trebalo da bude osnova za izradu zvanične državne strategije u narednoj deceniji predviđa porast srpskog bruto domaćeg proizvoda po glavi stanovnika sa 4.100 evra na 7.500 do 8.000, 2020. godine. Čak i sa najvećom pomenutom stopom, piše Danas, srpski BDP će te 2020. biti manji nego što je, recimo, u Hrvatskoj danas. Mereno prema paritetu kupovne moći, koji je pokazatelj standarda, Srbija ima veće šanse da smanji zaostatak za regionom, ako inflacija bude niska i dinar mnogo ne padne. Ekonomista Miroslav Zdravković, jedan od autora strategije, kaže da je dostizanje 8.000 evra po glavi stanovnika projektovano s pretpostavkom blagog pada dinara. Što se regiona tiče, slabije su rangirane jedino Albanija i BiH.

Ujedinilo se sudstvo

Politika je posetila štajkače u sudstvu gde su ih službenici uverili da pojedini zaista imaju platu od 18.000 dinara. „Istina je da zbog štrajka postoji određeni zastoj u radu. Ne mogu a da vam ne kažem da se mnogi smeju kada im kažemo da tražimo da nam plate budu povećane na 28.000. Prvo se čude, a onda pitaju za koliko to sada radimo“, kaže Slađanka Milošević, sekretarka Sindikata pravosuđa. Iako se štrajkuje gotovo nedelju dana, Miloševićeva podseća da se poštuje minimum procesa rada i da se postupa po hitnim predmetima. U generalnom štrajku od juče su i sudski radnici u čitavoj Srbiji, piše list.

Zaboravismo na mleko

Večernje novosti se vraćaju nestašici mleka koju su ovih dana zbog burnih događanja mediji stavili u neki drugi plan. U prodavnicama mleka, naime, i dalje nema dovoljno, a isporuke iz mlekara su manje za oko 20 odsto. Mleko može da se kupi jedino ujutru, a u pojedinim radnjama nema ni specijalnih vrsta ove namirnice, dok često nedostaju i jogurt i pavlaka. Poslednjih nedelja se ponovo nudi mleko u plastičnim kesama koje je i do 15 odsto jeftinije, pišu Novosti u tekstu pod naslovom „Mleko samo s petlovima“.

Iako ga na tržištu slabo ima, Blic piše da će u narednih nekoliko dana mleko poskupeti. Naime, mlekare su poslale nove cenovnike, pa će i svi mlečni proizvodi i namazi do kraja nedelje biti skuplji za dva do 12 odsto. List navodi da će se nove cene naći i na proizvodima poput dečje hrane, margarina, slatkiša, žestokih pića, deterdženta, tekstila...

„Srbolek“ ponovo u pogonu

Posle sedam manjih štrajkova za poslednjih godinu i po dana, i osmog, koji traje već dva i po meseca, radnici ’Srboleka’ trebalo bi ovih dana da pokrenu proizvodnju, pre svega urgentnog leka za akutne probleme sa srcem, nitroglicerina. Kako izveštava Pravda, uz posredstvo Ministarstva ekonomije napravljen je protokol sa većinskim vlasnikom Jovicom Stefanović Ninijem o ispunjenja uslova za povratak na posao, koji bi trebalo da potpišu radnici, Stefanović i država.

Mnogo fakulteta, malo obrazovanih

Dekan Pravnog fakulteta u Beogradu Mirko Vasiljević kaže za Politiku da danas niko realno ne može da kaže koliko fakulteta imamo u Srbiji, ali da je „opšti osećaj da ih imamo previše“. „Evo, ja svakog dana u svojoj zgradi dobijam flajere s pozivom na upis na razne pravne fakultete, s misterioznim telefonima i sajtovima, ne samo u Beogradu. Možda će mi neko i iz moje branše zameriti, ali imamo hiperprodukciju pravnih fakulteta, ima ih više od 100 ako se uzmu u obzir i razna odeljenja“, kaže on. Drugi sagovornici lista iz čitave Srbije različito ocenjuju situaciju u državi. Jedni komentarišu da nije važan broj fakulteta već da budući stručnjaci imaju gde da se školuju, dok dekan Mašinskog fakulteta u Kraljevu Novak Nedić ističe da je Evropa zacrtala da do 2020. ima 40 odsto visokoobrazovanih, dok ih kod nas ima svega šest-sedam odsto.


Agencija Leo Burnett Beograd proglašena je za najbolju advertajzing agenciju
u konkurenciji 345 učesnika iz 35 zemalja na međunarodnom festivalu
"Golden Drum 2010" u Portorožu

Pečurke s ulice

Kako se pečurke u poslednje vreme prodaju na gradskim pijacama širom Srbije bez posebne kontrole, a stručnjaci upozoravaju da je laicima često teško da razlikuju jestive od otrovnih, Press piše da su se prošlog vikenda u centru Valjeva prodavale gljive opasne po zdravlje. List podseća na slučaj od prošle godine kada se u valjevskom kraju pečurkama otrovalo 25 ljudi, kao i da je troje umrlo od trovanja zelenom pupavkom. Predsednik Gljivarskog društva Valjeva Dragić Tomić je uočio ove gljive na pijaci za vikend i uspeo da spreči da se i dalje prodaju.


Doček odbojkaša Srbije na beogradskom aerodromu, po povratku sa
Svetskog prvenstva u Italiji gde su osvojili bronzanu medalju

Još bez imena ubice

Povodom brutalnog ubistva devojčice u subotičkom naselju prošle nedelje, Pravda piše da je policija saslušala dvadesetak osoba. Iako je istraga u toku i još se ne zna ko je počinilac, list navodi da je detalj o navodnom pojavljivanju crnog „audija“ sa zatamnjenim staklima na licu mesta ostao nerazjašnjen. U policiji nema prijave da je praćena, ali se devojčica navodno baki požalila dan-dva pre ubistva da je neko išao za njom, a zatim se nezvanično pominje i osoba koja je iz „audija“ izašla, uhvatila devojčicu za ruku, ali je ona uspela da pobegne.

Sve ili ništa

Srpski fudbaleri su posle tri kruga kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2012. sami sebe doveli u biti ili ne biti situaciju, jer ih remi sa Slovenijom i poraz od Estonije nisu izbacili iz borbe za takmičenje, ali su ih gurnuli na njegovu marginu. Jedino što može da ih izvuče, piše Danas, jeste da večeras imaju uspeha u meču sa Italijom, bilo da je u pitanju nerešeno ili pobeda. Poraz bi značio krah ambicija da se, posle 12 godina čekanja, „rašire krila pred martovsku etapu trke za plasman na EP“.

Reprezentativac Miloš Krasić rekao je za Blic da je poraz od Estonije zaboravljen i da se ide na pobedu u Đenovi. „Došli smo na meč sa jednom odličnom reprezentacijom u ne baš sjajnom raspoloženju“, kaže on, ističući da ekipa jeste razočarala, ali da je sada ponovo željna pobede.


Djoković sa trofejem turnira u Pekingu, posle pobede u finalu nad španskim
teniserom Davidom Fererom

Nepoznati narod iz Sibira

Sibirski arheolozi su našli drevno groblje nepoznatog srednjevekovnog naroda u Krasnojarskoj pokrajini gde se gradi hidroelektrana. Narod je, prenosi Politika Glas Rusije, živeo na obalama Angare pre oko hiljadu godina, mnogo pre Evenka. Prema onome što je pronađeno utvrđeno je da je obred u 31 grobnici bio identičan, da su tela spaljivana a zatim sahranjivan pepeo, a nađeni su i oružje, pojasevi, različiti ukrasi, sudovi i oruđe za rad. Ukupan broj predmeta premašio je 10.000.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...