NAPREDNJACI NEGDE IZMEDJU

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Demokratska stranka nema ništa protiv da posle narednih izbora uđe u savez sa Srpskom naprednom strankom, pišu mediji. Čvršći savez naprednjaka i DSS u ovom trenutku nije realan, zbog razlike koja među nama postoji po pitanju odnosa prema EU, izjavio Aleksandar Vučić. Čeda Jovanović podneo krivičnu prijavu protiv glavnog i odgovornog urednika Kurira, redakcija tvrdi da je napad usledio posle serije tekstova o Miroslavu Miškoviću. Novi zakon o finansiranju stranaka zabranjuje da partije dobijaju novac od javnih preduzeća, ali i od privatnih preduzeća koja imaju bilo kakav posao sa državom ili nešto duguju državi. Suđenje Bosiljki Mladić, supruzi haškog begunca Ratka Mladića zbog nedozvoljenog držanja oružja zakazano je za 3. decembar. Kosovski predsednik i premijer, Fatmir Sejdiu i Hašim Tači, tražili su od Srpske pravoslavne crkve da prisustvuju svečanom ustoličenju patrijarha Irineja. U četvrtak se bira novi direktor Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje.


 Nedelja mode u Londonu (London Fashion Week): kolekcija - Todd Lynn

DS hoće u savez sa SNS

Demokratska stranka nema ništa protiv da posle narednih izbora uđe u savez sa Srpskom naprednom strankom jer bi time iz igre izbacila manje stranke, saznaje Blic u vrhu DS. Demokrate računaju da bi u tu koaliciju posle izbora mogli da uđu i socijalisti Ivice Dačića. DS je spremna da pregovara čak i o mestu premijera. SNS se, u želji da u idućoj vladi njoj pripadne ta pozicija, upustila u trku za najjaču partiju u Srbiji.

Vučić: Sa DSS nema saveza zbog EU

Čvršći savez naprednjaka i DSS u ovom trenutku nije realan, zbog razlike koja među nama postoji po pitanju odnosa prema EU. Ali, to što nećemo praviti koaliciju ako budućnost Srbije vidimo na različite načine, ne znači da nećemo naći minimum zajedničkog imenitelja da se borimo i suprotstavimo lošoj vlasti - ističe u razgovoru za Danas Aleksandar Vučić, zamenik predsednika Srpske napredne stranke, i dodaje da su naprednjaci zadovoljni što su dve stranke otpočele dijalog. “Slažemo se u tome da vlast, odnosno DS, loše obavlja posao vođenja države, da su Srbiji potrebni vanredni parlamentarni izbori i promene, ali i da je ekonomska situacija u zemlji katastrofalna i da to treba menjati”, rekao je Vučić. Na pitanje šta znači poruka “Evropa ima alternativu”, on kaže: ” To je pogrešno shvaćeno. Rekli smo da je za nas dozvoljeno da kažemo da samo Srbija nema alternativu. To znači da ako nam sutra neko kaže "nećete biti članica EU", ne moramo zbog toga da skočimo kroz prozor. To je smisao izjave da EU ima alternativu”, kaže zamenik predsednika naprednjaka.


Nedelja mode u Londonu: kolekcija - Jaeger London

Hag suštinski uslov za kandidaturu

Saradnja Srbije sa Tribunalom u Hagu i dalje je veoma važan, suštinski uslov za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom, i to će ostati tokom čitavog procesa evrointegracija, saopštila je u sedištu Evropske komisije u Briselu kancelarija evropskog komesara za proširenje Štefana Filea, piše Politika. Na pitanja novinara odgovarala je portparol Angela Filote, a u centru pažnje bila je jučerašnja neslužbena izjava glavnog tužitelja tribunala Serža Bramerca da nije potpuno zadovoljan saradnjom Beograda, kao i da je navodno mekan stav EK prema saradnji Srbije sa Hagom.

Vukčević: Sedma sila pogrešno prenela Bramerca

Bramerc je govorio o junskom izveštaju, a nikada do sada nije komentarisao onaj koji će tek napisati za dva meseca. Imamo uveravanja iz Haga da je to bio spontani razgovor sa novinarima, u kom je svako od njih našao nešto zanimljivo. Analiza saradnje izaći će u novembru kada Bramerc bude podnosio izveštaj, ne pre toga – kaže u razgovoru za Novosti tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević, dodajući kako je neke Bramercove ocene sedma sila pogrešno prenela.


Najmanje petoro ljudi je povredjeno kada se srušio pešački most u Nju Delhiju

Čeda Jovanović “ratuje” sa Kurirom

Nakon istraživačkih tekstova od početka ovog meseca u kojima smo razotkrili više nego problematičan način poslovanja mnogih firmi Miroslava Miškovića, ali i posle nekoliko bezazlenih tekstova o Čedomiru Jovanoviću, njegova partija podnela je krivičnu prijavu protiv glavnog i odgovornog urednika Kurira Jovice Krtinića zbog navodne zloupotrebe službenog položaja, piše Kurir u tekstu “Čeda napao Kurir”.

“Posle pres konferencije LDP održane u nedelju, na kojoj je poslanik te stranke Zoran Ostojić napao naše novine, uz gomilu proizvoljnih kvalifikacija i teških, neutemeljenih optužbi, "čedisti" su juče podneli krivičnu prijavu protiv Krtinića. Podsećamo da smo tog istog dana objavili tekst u kome smo precizno opisali mehanizme Miškovićevog obračuna s neistomišljenicima, najavivši šta će se desiti. Svemu je prethodilo pisanje našeg lista o maniru Jovanovića da bezbojnim lakom lakira nokte, odnosno o odluci LDP da podrži gej paradu. Kurir je takođe došao do informacije da je Čeda pre nekoliko dana u jednom prestoničkom restoranu prilično luksuzno proslavio rođendan supruge.

U nameri da sve ovo proverimo, uredništvo Kurira obratilo se Ostojiću SMS porukom. Umesto odgovora stigla nam je poruka začinjena sočnim uvredama i prostaklucima. Prenosimo samo neke delove: "Sve to da bi g... zvano Kurir služilo da fekalije baca drugima. Rezultat: LDP 7,4 %, a oni koji bacaju sve smrdljiviji", pisalo je, između ostalog, u Ostojićevoj SMS poruci, a navodi današnji Kurir.


Protest vozača kamiona ispred grčkog parlamenta u Atini

Saglasnost Tadića i Ban Ki Muna za otvoreni dijalog

Saglasili smo se da će biti otvoren dijalog Beograda i Prištine, izjavio je juče u Njujorku predsednik Srbije Boris Tadić, posle razgovora sa generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija Ban Ki Munom, napominjući da bi taj dijalog trebalo da dotakne svako otvoreno pitanje, piše Politika. Zajednički je zaključak, istakao je Tadić, da i posle svih političkih procesa u Generalnoj skupštini ostaje na snazi Rezolucija 1244, kao suštinski okvir u kojem nastupaju institucije UN. On je dodao da je generalnom sekretaru UN još jednom izneo stav da Srbija ni na koji način, ni eksplicitno, ni implicitno, neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

Zakon još dublje skriva finansijere partija

Novi zakon o finansiranju stranaka zabranjuje da partije dobijaju novac od javnih preduzeća, ali i od privatnih preduzeća koja imaju bilo kakav posao sa državom ili nešto duguju državi, kao i od onih koja uvoze i izvoze akcizne proizvode. Ovakva odredba prosto je nacrtala profil svih većih srpskih preduzeća za koja se i do sada sumnjalo da su glavni finansijeri stranaka. Sa ovakvim zakonom pravi finansijeri biće još dublje sakriveni od javnosti jer je teško očekivati da će državni kontrolori iznenada postati dovoljno moćni da ih otkriju.


Protest državnih službenika u Pragu protiv planiranih smanjenja budžetskih sredstava

U četvrtak se bira novi direktor RZZO

U četvrtak se bira novi direktor Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje. Najveće šanse ima Aleksandar Vuksanović, pomoćnik direktora KCS, pišu Novosti. Njegovo ime izbilo je u prvi plan jer se glavni favorit dr Đorđe Bajec, direktor KCS, nije ni kandidovao za funkciju prvog čoveka ”najdublje kase u Srbiji”. Kako piše list, ukoliko ne bude preokreta, Vuksanovića bi u četvrtak na sednici Upravnog odbora Fonda i zvanično trebalo da predlože za ovu funkciju.
Inače, za sredu je zvanično najavljeno otvaranje koverata sa imenima kandidata na konkursu i, kako saznajemo, pored Vuksanovića prijave su podneli i Ljiljana Zobenica, aktuelni izvršni direktor Fonda i dr Dragan Arsić, direktor Zdravstvenog centra Kraljevo.

Dijalog Beograda i Prištine krajem oktobra

Prema veoma pouzdanim zapadnim izvorima, želja visoke predstavnice EU Ketrin Ešton je da dijalog Beograda i Prištine počne krajem oktobra, piše Danas. List navodi i da će predsednik Srbije Boris Tadić u Njujorku razgovarati s Ketrin Ešton o mogućem početku, formatu i temama planiranog dijaloga Beograda i Prištine. Šefica evropske diplomatije o tome je razgovarala s premijerom Kosova Hašimom Tačijem i tom prilikom "visoko ocenila spremnost Vlade Kosova da sarađuje sa Srbijom".


Obeležavanje medjunarodnog Dana mira u Beogradu

Tači i Sejdiu žele da prisustvuju ustoličenju patrijarha

Kosovski predsednik i premijer, Fatmir Sejdiu i Hašim Tači, tražili su od Srpske pravoslavne crkve da prisustvuju svečanom ustoličenju patrijarha Irineja 3. oktobra u Pećkoj patrijaršiji, piše Pres. Crkva je odbila ovaj zahtev jer bi dolazak Tačija i Sejdiua značio da SPC priznaje nezavisno Kosovo, a vlast u Prištini je zapretila da će srpskim državnicima i svim političarima zabraniti ulaz na Kosovo 3. oktobra, otkriva Pres. Sagovornik lista iz Odbora za ustoličenje patrijarha kaže da je zahtev da prištinska delegacija prisustvuje ustoličenju patrijarha Irineja u Pećkoj patrijaršiji stigao „usmeno i preko posrednika".


Poplave u Seulu zbog jakih kiša

Suđenje Mladićevoj supruzi 3. decembra

Suđenje Bosiljki Mladić, supruzi haškog begunca Ratka Mladića zbog nedozvoljenog držanja oružja zakazano je za 3. decembar ove godine, potvrđeno je Danasu u Prvom osnovnom tužilaštvu u Beogradu. Početkom ovog meseca Prvi osnovni sud u Beogradu odbio je prigovor odbrane na optužnicu protiv Mladićeve i ona je stupila na pravnu snagu. Protiv Bosiljke Mladić u julu je tužilaštvo podiglo optužnicu zbog nedozvoljenog držanja oružja. Bosiljka Mladić privedena je u Prvi osnovni sud 8. juna ove godine i saslušana zbog oružja koje je 4. decembra 2008. godine pronađeno u ormanu Ratka Mladića u trećem pretresu njihove kuće na Banovom brdu u Beogradu. Tada je pronađena jedna lovačka puška, automat „hekler i koh“ i četiri pištolja „Zastava“ sa više desetina metaka. Prema Krivičnom zakoniku Srbije, zaprećena kazna za neovlašćeno držanje veće količine oružja je od jedne do 10 godina zatvora.

Mira Marković ostaje na poternici

Samo dan posle otkrića da će poternica za Mirom Marković biti ukinuta jer 13. oktobra zastareva jedini sudski postupak koji se vodi protiv nje, Više tužilaštvo u Beogradu donelo je odluku o prekvalifikaciji krivičnog dela. Markovićeva je tako „zadržana" na poternici i neće moći da se vrati u Srbiju, piše Pres. Ona se sada, umesto za neovlašćeno posredovanje na zloupotrebu službenog položaja, za šta je predviđena kazna od 6 meseci do 5 godina zatvora, tereti za zloupotrebu službenog položaja, za šta je zaprećeno od 2 do 12 godina zatvora. Zastarelost za ovo krivično delo, po zakonu, nastupa tek 2024. godine. Prema navodima prekvalifikovane optužnice, Markovićeva se tereti da je kao predsednica direkcije JUL-a iskoristila službeni položaj tako što je nekadašnjeg generalnog sekretara Vlade Republike Srbije i vladinog člana Komisije za stambena pitanja Živku Knežević podstrekla da dodeli stan Iloni Pešić, dadilji svog unuka, iako ona nije ispunjavala zakonom predviđene uslove, piše Politika. Supruga bivšeg predsednika izjavila je za Novosti da je niko nije obavestio o navodnom povlačenju crvene Interpolove poternice, koja je za njom raspisana još pre nekoliko godina. “Već osam godina živim van Srbije i ne bih komentarisala takve vesti. Jer, ja o tome ne znam ništa” - rekla je Markovićeva.


Svetsko juniorsko prvenstvo u kikboksu u Beogradu

Prvoborci devedesetih beru šljive

Mnogi „mali“ ljudi koji su se devedesetih istakli zahvaljujući svom otporu protiv Miloševića ili žrtvi učinjenoj u to vreme, zaboravljeni su - neki su počeli sasvim novi život, i uspešni su u novoj ulozi, dok ima onih koji su razočarani i žive skoro isto kao u vreme kada su se borili ili stradali, piše Danas u tekstu “Prvoborci beru šljive i rade u Diznilendu”. Nune Popović, vođa umetničke grupe Magnet, koji je devedesetih bio prepoznatljiv brojnim antirežimskim performansima na ulicama Beograda, zbog čega je hapšen i sudski gonjen, odnedavno živi u Novom Sadu, iako je prethodnu deceniju proveo u egzilu, u Ljubljani. “Ne ceni se ni žrtva koju su oni podneli, ni hrabrost koju su pokazali, ni uloga koju su imali... I ne samo da se takvi ljudi ne poštuju ili ponovo maltretiraju kao Maki, nego neki od njih umiru zaboravljeni od društva kojem su dali najviše što su mogli”, priča Nune. List navodi da je Dejan Bulatović, mladić iz Šida koji je prebijen i uhapšen zbog nošenja Miloševićeve lutke 1997, dobio azil u Francuskoj, gde vodi Pokret za novu Srbiju, a zaposlen je u pariskom Diznilendu. “Danas sam kao i nekoliko stotina hiljada, ako ne i čitav milion „gubitnika tranzicije“ bez posla, s tom razlikom što ga kao državni neprijatelj nisam imao ni kod čika Slobe - priča Boban Miletić Bapsi, aforističar iz Knjaževca, koji je u vreme Miloševića osuđen na pet meseci zatvora zbog knjige aforizama „Srbijo, majko, plači“. „Radim sve i svašta da preživim sa porodicom: na građevini, berem višnje i šljive u nadnici, uslužno sečem i cepam drva” - kaže Bapsi.


Tradicionalna Kraljevska regata u Kanu, na kojoj učestvuje više od 150 posada iz sveta

Šifre i lažna imena Darka Šarića

Narko-klan Darka Šarića imao je čitav tajni sistem komunikacija preko kojih je ugovaran šverc kokaina iz Latinske Amerike, piše Pres. Šarić i njegovi saučesnici koristili su lažna imena, imali su specijalni šifrarnik za razmenu brojeva mobilnih telefona, a poverljive poruke su razmenjivali preko mejl servera u inostranstvu. Sve se ovo navodi u optužnici Specijalnog tužilaštva, koja je juče pročitana na početku suđenja Šarićevom klanu. Kako je navedeno u optužnici, Darko Šarić, Goran Soković i Željko Vujanović osmislili su detaljan plan prema kojem je svaki pripadnik njihove mafijaške grupe imao lažno, šifrovano ime koje je korišćeno samo u međusobnoj komunikaciji. Tako je pseudonim Darka Šarića bio Zoki, a Goran Soković je koristio šifrovana imena Gog i Popola, dok se u optužnici ne navodi lažno ime optuženog Željka Vujanovića. Prilikom komunikacije, kako je utvrđeno tokom prisluškivanja i praćenja, Šarićevi saradnici su koristili i pseudonime Ronin, Kuća, Žuća, Žuka, Paolo, Šljivo, Ken, Beranac, Kalipso, Admi, Jorgos, Nindža, Mali...

Beleške odložile suđenje

Sve beleške koje su optuženi pripremili, a koje bi im pomogle pri iznošenju odbrane ostale su u ćelijama Centralnog zatvora. Noć su proveli u pritvorskoj jedinici Specijalnog suda u Ustaničkoj ulici, a iz ćelija nisu dobili ni garderobu ni sredstva za higijenu. Zato predlažemo da se prekine pretres, kako bi naši klijenti mogli da se spreme – rekli su u utorak pred većem Posebnog odeljenja Višeg suda pojedini branioci optuženih koji se terete da su kao pripadnici grupe Darka Šarića švercovali kokain iz Južne Amerike, pišu Novosti. Pre toga, pred sudije su izašli optuženi Željko Vujanović i Marko Vorotović, koji su kazali da nisu krivi i da će se braniti ćutanjem. Nijednog trenutka, međutim, nisu spomenuli da su razlog za takvu odluku beleške koje nemaju.


Međunarodni sajam foto i filmske opreme u Kelnu (Photokina imaging fair in Cologne)
na kojem učestvuje 1.250 izlagača iz 45 zemalja

Skupštinski TV kanal od 2012.

Predstavnici Narodne skupštine Srbije najavljuju formiranje parlamentarnog TV kanala do završetka ovog skupštinskog mandata, juna 2012, piše Danas.
Iako Skupština duguje 3,3 miliona evra za dosadašnje prenose na RTS, očekuje se da će dogovor o izmirenju duga postići čelni ljudi dve kuće. Dogovor o nastavku prenosa skupštinskih sednica na RTS trebalo bi da bude postignut ove nedelje na sastanku predsednice Skupštine Slavice Đukić-Dejanović i generalnog direktora RTS Aleksandra Tijanića. Slavica Đukić-Dejanović izjavila je da je javnost u radu parlamenta neophodna i da se mora učiniti sve da u razgovorima sa medijskim javnim servisom pronađe rešenje "dok eventualno skupštinski kanal ne bude u funkciji“. Na pitanje da li će budžetom za narednu godinu biti predviđena i sredstva za formiranje skupštinskog TV kanala, sekretar srpskog parlamenta Veljko Odalović je rekao da rukovodstvo parlamenta nije odustalo od te ideje.

Srbija bez stočnog fonda

Stočarska proizvodnja u Srbiji, poslednjih godina je samo bleda senka stočarstva po kom smo pre 20 godina bili poznati širom sveta. Pad proizvodnje je, kako za Novosti ističe Milan Prostran, sekretar Udruženja poljoprivrede PKS, poslednjih godina kulminirao, pošto su, zbog nestabilog tržišta, nestabilnog kursa evra i skokova cena stočene hrane, iscrpljene sve unutrašnje zalihe koje su stočari imali. Broj grla u Srbiji je, prema podacima Privredne komore Srbije, od početka devedesetih godina opadao po godišnjoj stopi od dva do tri odsto. Proizvodnja mesa je sa 600.000 tona svedena na oko 400.000 tona. U isto vreme i potrošnja mesa u našoj zemlji smanjena je sa 65 na 44 kilograma po stanovniku godišnje.


Samit Ujedinjenih nacija o ostvarivanju milenijumskih razvojnih ciljeva, kojem
prisustvuju predsednik Srbije Boris Tadić i ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić

Pivske flaše uvozimo iz Hrvatske

Skoro 90 odsto pivara u Srbiji staklenu ambalažu uvozi iz inostranstva, uprkos tome što je staklara u Paraćinu jedna od najvećih u regionu, piše Pres. Flaše se najviše uvoze iz Hrvatske, a proizvođači piva i ostalih mineralnih voda tvrde da na domaćem tržištu ne postoji nijedna staklara koja zadovoljava njihove standarde. Jedna od najvećih pivara u Srbiji „Karlzberg", kao i „Valjevska" i „Apatinska pivara", ali i „Knjaz Miloš„, staklenu ambalažu za svoja pića naručuju od stranih staklara. Flašice se mahom naručuju od hrvatske kompanije „Vetropak straža". Vršačka pivara je jedina koja je nedavno raskinula ugovor sa Hrvatima i počela da sarađuje sa paraćinskom staklarom.


Synthia Valdez Perez iz Meksika u kvalifikacionom takmičenju na Svetskom prvenstvu
u ritmičkoj gimnastici u Moskvi

Policajac-hranitelj zlostavljao devojčicu

Knjaževačka policija uhapsila je kolegu L. S. (50), osumnjičenog da je dodirivao po telu maloletnu M. M. (15), kojoj je proteklih sedam godina bio hranitelj. Iako je lekarskim pregledom utvrđeno da devojčica nije silovana, M. M. je zbog stresa smeštena u niški Institut za mentalno zdravlje, piše Blic. L. S. se sumnjiči da je maloletnu štićenicu od 28. avgusta do 15. septembra ove godine u četiri navrata u stanu i podrumu dodirivao po telu. Da se nešto dešava između L. S. i devojčice, prva je primetila supruga policajca koja je slučaj prijavila Centru za socijalni rad.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...