NAJNOVIJA SLIKA BALKANSKOG DUVANSKOG KARTELA

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

„Duvanska mafija" zaradila milijarde dolara i odgovorna za brojna ubistva. U zavisnosti od grada, građani će imati obavezu da za porez na imovinu izdvoje od deset do četrdeset odsto više novca u poređenju sa prošlom godinom. "Procenjuje se da će u ovoj pandemiji da oboli 25 odsto stanovništva", kaže dr Predrag Kon, predsednik Radne grupe za odbranu od gripa.

Duvanska mafija

Nekadašnji savetnik Mila Đukanovića, Ratko Knežević u intervjuu za Vijesti tvrdi da je za ubistvo hrvatskog novinara Ive Pukanića odgovoran „duvanski kartel”. O svojim saznanjima o švercu cigareta, tajnim kanalima, računima i osobama uključenim u ovaj nezakoniti posao, Knežević je izjavu dao italijanskoj Direkciji za borbu protiv mafije.

– Šverc cigareta je bila najlošije čuvana crnogorska tajna. Kao savetnik gospodina Đukanovića i šef misije Crne Gore u SAD, naravno da sam znao i više. Bio je to posao koji je mogao, na svoj način, da bude legitiman samo i isključivo tokom trajanja sankcija Ujedinjenih nacija, jer je trebalo „namiriti” državnu kasu u svakom smislu– rekao je Knežević.

On tvrdi da, dolaskom Mila Đukanovića na vlast u Crnoj Gori 1997. godine, taj posao još raste, kao i da je po izveštajima agencija za zaštitu zakonitosti EU i SAD, u 1999. i 2000. godini on iznosio nekoliko milijardi dolara godišnje, prenosi Politika.

Stanko Subotić iz pritvora u Moskvi pušten je zahvaljujući vezama Olega Deripaske i Zorana Bećirovića, koji, pretpostavljam, za svoj angažman u tom slučaju treba da dobiju druge koncesije u Crnoj Gori. Znam i da ga je u Moskvi, dok je bio u kućnom pritvoru u hotelu „Ric Karlton” u više navrata posećivao njegov najbolji prijatelj Milo Đukanović. Neka se Đukanović ne iznenadi ako se uskoro pojavi snimak Canetovih i njegovih zabava, uz „specijalne efekte” u istom hotelu - izjavio je u intervjuu podgoričkim Vijestima Ratko Knežević, bivši insajder u crnogorskoj vlasti i kum premijera Crne Gore, prenosi Blic. Posle petogodišnjeg ćutanja, Knežević je progovorio o ubistvu Ive Pukanića, švercu cigareta, tajnim kanalima, računima i osobama uključenim u taj posao.

Nastavljajući dalje o ubistvu Pukanića, Knežević navodi i da su se u hotelu “Ric” u Parizu više puta sa Subotićem i Đukanovićem susreli Aleksandar Vučić i Tomislav Nikolić.
"Prvi susret je bio oktobra 2007. godine, prisustvovao mu je novinar iz Beograda Milomir Marić. Zašto? Zato jer Subotić i Đukanović odavno imaju plan zavladati medijskim i političkim prostorom bivše Jugoslavije, a zarad poslovnih interesa i ilegalnih aktivnosti. Eto, to je bio je “pakleni plan”, koji su Pukanić i“Nacional” razotkrili, i zbog kojeg su Pukanić i Franjić poginuli. Valjda će se u istrazi doći i do nalogodavca ubistva, ili više njih, ubrzo", kaže Knežević.
Nikolić i Vučić potvrdili su za Blic da su se 2007. slučajno našli na istom mestu u isto vreme sa Đukanovićem, ali da ne mogu da se sete da li je lideru DPS društvo pravio i Stanko Subotić.
"Sve je to notorna laž. Istina je da smo u oktobru bili u Parizu na istom mestu gde i Đukanović. Sedeli smo za drugim stolom sa nekim ljudima i dogovorali investiciju u gasnu elektranu u Novom Sadu. Nikolić je otišao samo da se pozdravi sa Đukanovićem i to je sve. Ne mogu da se setim da li je za njegovim stolom bio i Subotić", kaže Vučić.
I Nikolić tvrdi i da ne zna da li su za stolom u hotelu "Ric" sa Đukanovićem sedeli Marić i Subotić, piše u Blicu.

Šverc cigareta najveći ilegalni biznis u Evropi, objavljuje Pres. Srpski deo posla vodio Stanko Subotić po dogovoru Đukanovića i Jovice Stanišića. Kartel oprao milijarde, na Milovim računima u inostranstvu pronađeno 130 miliona dolara. Ratko Knežević, bivši bliski saradnik premijera Crne Gore Mila Đukanovića, optužio je Đukanovića i srpskog biznismena Stanka Subotića Caneta da su bili organizatori „duvanske mafije", koja je od tog posla zaradila milijarde dolara! Knežević tvrdi da je Đukanovićev i Canetov „duvanski kartel" odgovoran i za brojna ubistva, između ostalih i Vanje Bokana, Radoslav Stojičića Badže, Jusufa Juse Bulića, Duška Jovanovića i Ive Pukanića, piše u ovom tabloidu.

O ovoj temi nema pomena na naslovnim stranama Borbe Novosti i Danasa.

Veći porez na imovinu gradjana

Ovogodišnja rešenja za porez na imovinu počela su da stižu na kućne adrese obveznika. U zavisnosti od grada, građani će imati obavezu da za ovu dažbinu izdvoje od deset do četrdeset odsto više novca u poređenju sa prošlom godinom, javlja Blic. Sledeća, treća akontaciona rata dospeva na naplatu 15. avgusta i tada bi svi obveznici koji su dobili rešenja sa novom poreskom osnovicom trebalo da plate razliku i veću ratu. Pre deset dana, prva rešenja za porez na imovinu poslata su žiteljima beogradske opštine Palilula, a posle toga dobiće ih i obveznici preostalih 16 opština.

Ima li suvišnih boraca protiv korupcije?

Novosti ukazuju na mogućnost da se ukine Savet za borbu protiv korupcije.

Država osniva nova tela za borbu protiv korupcije, a ne ukida stara, trenutno postoje četiri institucije sličnih nadležnosti, piše u ovom listu. Tako su sada na platnom spisku države Agencija za borbu protiv korupcije i istoimeni savet, kao i Republički odbor za sprečavanje o sukobu interesa. Samo za ova tri tela do kraja godine biće izdvojeno više od 50 miliona dinara. Tome treba dodati i Državnu revizorsku instituciju, koja zapravo treba da bude glavni kontrolor trošenja novca iz republičke kase, što je jedan od najvažnijih mehanizama za sprečavanje korupcije.

Premda se Agencija, od koje se očekuje da bude udarna pesnica države u obračunu sa korupcijom, uveliko priprema da počne da radi, to neće uzdrmati temelje istoimenog saveta, koji godinama predvodi Verica Barać. Iako Vlada od ovog tela, koje bi trebalo da bude njen korektiv, već osam godina ne traži savet, ono egzistira. I troši državni novac.
"Nema razloga da ovo telo bude ukinuto, jer se nadležnosti Saveta i Agencije ne preklapaju", poručuje predsednica Saveta Verica Barać. "Uostalom, nije problem u broju tela za borbu protiv korupcije već u njihovim rezultatima."
A upravo u izostanku rezultata većina kritičara Saveta i vidi glavni razlog za njegovo ukidanje. Vlada, koja je osnovala Savet 2001, to u svakom trenutku može da uradi, piše u Novostima. Međutim, zasada nema naznaka da će se to dogoditi. Naprotiv, Vlada je za ovu godinu namenila značajna sredstva Savetu - oko 14 miliona dinara. Najveći deo odlazi za naknade za devet članova i predsednika. "Običnom" članu sleduje mesečna naknada od 40.000 dinara, dok predsednica dobija 70.000.

Radne subote za sudije

"Postoji nekoliko modaliteta koji bi mogli da pomognu u smanjenju broja „starih predmeta”, ali i da njihov broj dovedu na nulu. Neki od njih, s uspehom se primenjuju u pravosudnim sistemima zemalja u okruženju, pa nam je to bio podstrek da ih primenimo i u Srbiji. Jedna od ideja, koja se razmatra u ovom trenutku i za koju Ministarstvo pravde ima novca, jeste da u sudovima u kojima postoji veliki broj nerešenih predmeta, bude uvedena radna subota. Sudije, koje bi radile vikendom, bile bi adekvatno plaćene za to, a to znači da bi mogle da zarade i dodatnih 50 odsto od plate", otkriva za Politiku Slobodan Homen, držani sekretar u Ministarstvu pravde.

Osim uvođenja radne subote, Ministarstvo pravde razmatralo je i mogućnost da svi predmeti stariji od dve godine budu posebno obeležavani. Ovakvi predmeti se, recimo, u Hrvatskoj stavljaju u crvene fascikle, pa je već na prvi pogled uočljivo i gde se nalaze i koliko ih otprilike ima.

U opštinskim sudovima u Srbiji ima 146.754 predmeta starijih od dve godine, a neki od njih, se po sudovima „razvlače” i do 30 godina.

Oboleće četvrtina stanovništva

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, od novog virusa dosad umrlo više od 700 ljudi u svetu. Ako doza bude koštala 18 evra, proizvođači će zaraditi 10 milijardi, piše u Novostima. Aphalak Bhatiasevi, predstavnica SZO izjavila je u utorak da ta organizacija ispituje mere koje zemlje mogu da preduzmu da bi usporile širenje bolesti. Ona je rekla da bi moglo da se preporuči zatvaranje škola, ali da svaka država treba da razmotri odgovarajuće mere u svojoj situaciji.
Iako se broj obolelih uvećava iz dana u dan, pravi nalet virusa H1N1 očekuje se tek jesenas i zimus.
"Procenjuje se da će u ovoj pandemiji da oboli 25 odsto stanovništva", kaže dr Predrag Kon, predsednik Radne grupe za odbranu od gripa.

"Ako ostanete kod kuće i odlučite da uopšte ne izlazite, onda sigurno nećete zakačiti virus svinjskog gripa niti neku drugu infekciju", rekao je Stiv Fild, britanski lekar. "Ali postaćete depresivni i vaš život će biti ograničen na boravak na samo jednom mestu. Dakle, potrebno je izbalansirati rizike, i mislim da je najvažnije da zapamtimo da je neophodno održavati higijenu na izuzetno visokom nivou."

Epidemiolog i član radne grupe za pandemiju gripa Vladimir Petrović kaže za Pres da će sve mere koje preporučuje SZO u Srbiji biti uzete u obzir i blagovremeno sprovedene, uključujući i zatvaranje škola!

Zatvaranje škola i javnih institucija značilo bi uvođenje vanrednog stanja u Srbiji, što je, kada je u pitanju širenje bolesti, poslednji put urađeno 1972. godine kada je zemljom harala epidemija velikih boginja (variola vera), podseća ovaj tabloid.

Pregovori o trgovini gasom

Koliko će Srbija imati koristi od podzemnog skladišta gasa „Banatski Dvor” – zavisiće najviše od umešnosti našeg pregovaračkog tima s ruskim „Gaspromom” da zaštiti srpske interese kako se ne bi dogodilo da i pored toga što je reč o domaćem rezervoaru Srbija ostane bez gasa, objavljuje Politika.

To je stav stručnjaka povodom najnovijih pregovora predstavnika ruskog „Gasproma” i „Srbijagasa”, koji su juče seli za sto u nameri, kako potvrđuju, da u finišu pregovora pročešljaju sve sporne tačke budućeg ugovora o osnivanju zajedničke kompanije koji bi trebalo da potpišu „Gasprom”, „Srbijagas” i austrijska ćerka firme „Gasprom”.

Upućeni u gasne prilike kažu da je ključno pitanje koje budućim ugovorom treba definisati – cena skladištenja gasa za Srbiju, jer će upravo od toga zavisiti krajnja cena gasa za potrošače.

Upitan ko bi mogla da bude austrijska ćerka firme „Gasprom” s kojom će „Srbijagas” potpisati ugovor o osnivanju zajedničke kompanije za gradnju „Dvora” – anonimni izvor Politike kaže da je najverovatnije reč o „Centriksu”, na čijem su čelu biznismen iz Prizrena Ali Šen i Džon Skiner. „Centriks grup holding” je osnovan 2003. godine u Beču, kao ćerka firme „Gasprom” koja Austriju snabdeva gasom, potvrđuje ovaj izvor.

Evropski komesar i makedonski premijer u Beogradu

Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić izjavio je da će komesar EU za proširenje Oli Ren u Beogradu razgovarati sa srpskim zvančnicima o viznoj liberalizaciji i daljim evropskim integracijama Srbije, piše u Politici. Jeremić je rekao da time Srbnja nastavlja da radi na „budućnosti u EU” i „najboljim mogućim odnosima u regionu”, što su uz Kosovo dva spoljnopolitička prioriteta Srbije.

Povodom razgovora srpskih zvaničnika s premijerom Makedonije Nikolom Gruevskim, koji danas takođe dolazi u Beograd, Jeremić je rekao da će teme biti regionalna saradnja.

Evropski komesar će u Beogradu potvrditi rukovodstvu Srbije predanost Unije evropskom putu Srbije i „preneti optimizam“ da će konačno biti otklonjene i prepreke za primenu sporazuma Unije sa Srbijom, objavljuje Danas.

Švedski planovi

Švedska, kao predsedavajuća EU, snažno se zalaže za očuvanje „zamaha” evropske integracije Zapadnog Balkana, a Srbija sada ima najviše evropski opredeljeno vođstvo, izjavio je juče u Briselu šef švedske diplomatije Karl Bilt, prenosi Politika.

Bilt je, obraćajući se poslanicima Evropskog parlamenta, dodao da na putu Zapadnog Balkana u Evropu ima velikih prepreka i kočnica, ukazavši da „moramo rešiti i neka pitanja vezana za Srbiju”.

„Ali, sve je ostvarivo ako postoji politička volja. A to je nužno ako želimo da održimo trenutak zamaha u tom važnom delu Evrope. Prošli smo dug put od brutalnog rata koji je na Balkanu jednu deceniju vladao evropskom istorijom”, ukazao je Bilt u raspravi u Spoljnopolitičkom odboru EP.

Govoreći o pojedinačnim izgledima zemalja u regionu za članstvo u EU, Bilt je naveo da je „Kosovo nezavisna zemlja”, dok je za BiH naveo da se političari u toj zemlji „svađaju, kao što političari teže ponekad da čine, ali moramo predočiti da nije bilo nijednog slučaja međuetničkog nasilja u Bosni otkako je tamo prestao brutalni rat”.

On je, takođe, ocenio da se „u tranziciji u Bosni mora učiniti da dejtonske strukture, koje vuku unazad, budu zamenjene budućnosti okrenutim briselskim strukturama”.

Ruska mornarica u Siriji

Vojnopomorska flota Rusije odlučila je da razvija i usavršava svoju jedinu bazu u Sredozemnom moru za stacioniranje ratnih brodova. Prema dostupnim podacima, u Tartusu se danas nalazi punkt za materijalno-tehničko obezbeđenje brodova vojnopomorske flote koji opslužuje oko pedeset ruskih mornara, piše u Politici. Tamo se nalazi i radionica koja obezbeđuje remont brodova. Ove nedelje će dva tegljača Crnomorske flote dostaviti u Tartus novo ploveće pristanište. Nakon modernizacije pristaništa, punkt materijalno-tehničkog obezbeđenja će funkcionisati u punom obimu. „Baza u Tartusu će obezbediti svim neophodnim brodove koji će izvršavati zadatke zaštite građanske plovidbe u regionu Afričkog roga”, izjavio je predstavnik glavnog štaba ruske vojnopomorske flote.

Tartus je druga po veličini luka u Siriji i nalazi se oko 220 kilometara severozapadno od Damaska. Sovjetska vojna baza je tamo osnovana još 1971. godine i u njoj su redovno radi odmora posada pristajali sovjetski brodovi koji su pratili američku Šestu flotu.

Usporeno primanje u NATO

Ukrajina i Gruzija od potpredsednika SAD Džozefa Bajdena nisu dobile ni obećanje. Odnosi sa Moskvom Americi važniji od Juščenka i Sakašvilija, objavljuju Novosti pod naslovom "NATO ohladio kumove".

PREDSEDNICI Ukrajine i Gruzije, kumovi Viktor Juščenko i Mihail Sakašvili, preneli su diplomatskim rečnikom potpredsedniku SAD Džozefu Bajdenu da su nezadovoljni ocenom rukovodstva NATO da ne ispunjavaju kriterijume da uđu u Alijansu. Administracija Baraka Obame, očigledno, ne želi da provocira Moskvu, pa je odustala od Bušovih planova da se “preko reda” u Severnoatlantski savez prime Ukrajina i Gruzija. Zaključak je da Vašington smatra važnijom normalizaciju odnosa s Kremljom nego da na svojoj strani ima Juščenka i Sakašvilija, kojima se drmaju predsedničke fotelje.

Kako je snimljeno sletanje na Mesec?

Priče o tome da se Amerikanci nisu spustili na Mesec i da je sve bila predstava priređena da bi se, na vrhuncu hladnog rata, neposredno posle Gagarinovog uspeha, pokazala nadmoć SAD, ne jednom su se pojavljivale i u Rusiji. Prikazani su i filmovi u kojima se, tobože, dokazuje da su snimci sa Meseca, zapravo, snimljeni na Zemlji. Argumenti deluju prilično ubedljivo – ako je na Mesecu bezvazdušni prostor, kako se zastava leluja; kako je bilo moguće snimiti silazak Armstronga stepenicama; i još mnogo sličnih pitanja, objavljuje Politika.

Aleksej Leonov, prvi čovek koji je boravio u otvorenom kosmosu, učesnik sovjetskog „mesečevog programa”, jedan od kandidata za prvog čoveka koji će stupiti nogom na Mesec, vrlo objektivno ocenjuje situaciju i jedan je od najvatrenijih branilaca američkog prisustva na Mesecu. Njegovo svedočenje ruskim medijima ima još veću vrednost ako se zna kolika je surevnjivost tada vladala između dve velesile i koju su cenu obe bile spremne da plate (i u ljudskim životima) samo da prevaziđu suparnika.

A čitavo zamešateljstvo je počelo na proslavi osamdesetog rođendana Stenlija Kjubrika, kad je njegova žena, u nekom razgovoru s novinarima, izjavila da na zemlji postoje samo dva prava mesečeva modula – jedna u muzeju, a drugi u Holivudu, gde je „dosnimavano iskrcavanje Amerikanaca na Mesec”.

Leonov ne poriče da je bilo dosnimavanja, ali tvrdi da je ono bilo potrebno da bi gledalac mogao da od početka do kraja vidi šta se događalo, i da je to praksa u mnogim dokumentarnim filmovima.

Američki odredi smrti

Otkriće da je CIA razvila program za atentate širom sveta, a zatim ga punih osam godina skrivala od Kongresa i američkog naroda nosi sa sobom i indicije da su odredi smrti možda bili formirani da reaguju protiv političkih protivnika.

Britanski ekspert za biološko oružje Dejvid Keli je, kako se sada čini, bio jedna od žrtava programa za atentate američke obaveštajne službe, i to zato što je nameravao da medijima otkrije podatke o tome kako su zapadne sile pravile ofanzivno biološko oružje, piše u Borbi.

Jugoslovenski savez za nesvrstane?

"Hrvatska bi se pridružila proslavi pedesetogodišnjice Pokreta nesvrstanih, kao jedna od sljednica bivše Jugoslavije, jedne od zemalja osnivača tog pokreta. Ima više razloga za udruživanje država bivše Jugoslavije u zajedničkom nastupu na tržištima nesvrstanih. Tvrtke iz naših zemalja su često premale da bi mogle samostalno konkurirati, na primjer, na infrastrukturnim projektima potrebnim ovim državama. Mnoge od nesvrstanih zemalja ne prolaze kroz krizu i spremne su da investiraju u svoj razvoj.

Titovo ime i ime bivše SFRJ još uvijek imaju ugled u tim državama. Hrvatska za sada u Pokretu nesvrstanih ima status promatrača, a da li ćemo zadržati taj status ili postati gost ovisi o daljnjim odlukama", kaže Stipe Mesić, predsednik Republike Hrvatske, u razgovoru za Danas povodom inicijative predsednika Srbije Borisa Tadića da zemlje nastale na prostoru bivše SFRJ zajedno organizuju u Beogradu obeležavanje 50. godišnjice osnivačkog samita Pokreta nesvrstanih, ali i da udruženim snagama nastupaju na nedovoljno iskorišćenim tržištima više od stotinu država članica tog pokreta.

Završena preregistracija vozila

Uprava carina Srbije okončaće postupak carinjenja svih vozila sa stranim i ekonomskim tablicama za građane koji su do utorka predali potrebnu dokumentaciju, javljaju Novosti.

Ukazuju, takođe, da su registracija vozila i kontrola upravljanja vozilima registrovanim u inostranstvu u nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.
- Do ponedeljka je obavljeno carinjenje oko 41.000 vozila sa crnogorskim tablicama i oko 400 automobila sa ekonomskim tablicama - istakla je u utorak ministarka finansija Diana Dragutinović i dodala da je ostvaren ukupan prihod u budžetu od oko 1,78

milijardi dinara od naplaćenog PDV i carina. - Od preregistracije vozila sa E tablicama do sada je naplaćena carina i PDV u iznosu od oko 150 miliona dinara. Kada su u pitanju vozila sa "crnogorskim" tablicama, prihod od carina bio je oko 1,55 milijardi dinara.

Anonimni kritičari "pseudotitoizma"

U Srbiji vlada pseudotitoizam, investitori postali žrtveni jarci, piše u Borbi povodom – zasad – neuspešnog pokušaja prodaje Beogradskog sajma. List navodi anonimnog sagovornika koji kaže: "U ovoj krizi, koja trese svet i Srbiju, traži se žrtveni jarac u vidu investitora. Mi nismo super atraktivno mesto za investitore, voleo bih da naša država ima neko naftno polje kojim može da održi privid pseudotitoizma".

Odmah nakon otvaranja ponude konzorcijuma ''Verano motorsa'' i kompanije ''Rimini'', Ministarstvo ekonomije reagovalo je tvrdeći da je ona neprihvatljiva. Ministar Mlađan Dinkić izjavio je da će Tenderska komisija predložiti konzorcijumu da Sajam kupe po ceni od 40 miliona evra, kao i da zadrže ponuđene investicije od 35 miliona evra. Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas ponudu konzorcijuma nazvao je "uvredljivom i ponižavajućom i za Beograd i za Srbiju".

Novi kurs socijalista

Žarko Obradović, ministar prosvete, govori o novom kursu socijalista, odnosima u Vladi, mogućim novim partnerima: "Nismo pregovarali sa Ljajićem i DS o koaliciji. Milošević je istorija. Vlada neće pasti zbog Zakona o informisanju", objavljuju Novossti pod naslovom "Nikad protiv Ivice Dačića".

Povući izmene Zakona o informisanju

"Predlažem Vladi da povuče zakon o informisanju iz procedure i predsedniku Tadiću da ga ne potpiše ukoliko on bude usvojen, ovaj zakon je korak unazad za celu Srbiju u odnosu na njene želje i ideje o ulasku u EU", objavljuje Pres.

Profesor Fakulteta političkih nauka Rade Veljanovski otkriva za Pres da njega, kao predsednika Radne grupe za izradu medijskih zakona pri Ministarstvu kulture, niti bilo kog člana niko nije konsultovao o izmenama i dopunama Zakona o informisanju!

Veljanovski upozorava da predlog ovog zakona „briše medije sa spiska živih" i krši član 10 Evropske konvencije o ljudskim pravima, koji garantuje slobodu izražavanja. On poziva Vladu da zakon povuče iz Skupštine i predsednika Srbije Borisa Tadića da ga ne potpiše.

S pištoljem u Skupštinu

Na ulazu u zgradu Doma Narodne skupštine Srbije, policija je juče kod Nataše T. (38) otkrila pištolj za koji ona ima dozvolu za držanje, ali ne i za nošenje, saopštio je juče MUP. Kako je naveo MUP, Nataša T. odmah je odvedena u Policijsku stanicu Stari grad na informativni razgovor, objavljuje Politika.

Slavica Đukić-Dejanović, predsednica parlamenta, odgovarajući Draganu Todoroviću, šefu poslaničke grupe SRS-a, rekla je da je „devojka htela da uđe u skupštinu, a u njenoj torbi bio je pištolj i meci, što je identifikovano na ulazu”. Predsednica je kazala da su „intervenisali organi MUP-a i zdravstvene službe, jer su bile potrebne obe intervencije”. Prema nezvaničnim informacijama, koje su se mogle čuti u parlamentu, devojka nije prijavila da ima pištolj, ali je spustila svoju tašnu na skener, kroz koji moraju da prođu sve stvari koje se unose u zgradu parlamenta, pa je policija tako otkrila da ima oružje. Nezvanično moglo se čuti da ona nije pravila nikakve probleme, ali da je pokušala da ubedi policiju da ima pravo da nosi pištolj, pa je policija to proverila i utvrdila da ona ima dozvolu za držanje, ali ne i za nošenje pištolja.

Trofeji iz Meksika

Petoro srednjoškolaca koji su osvetlali obraz Srbiji na 40. međunarodnoj olimpijadi iz fizike u Meksiku osvojivši pet medalja, juče su na Aerodromu „Nikola Tesla” dočekali samo roditelji, prijatelji i profesori. Nikog od predstavnika vlasti nije bilo da im čestita, piše u Blicu.

Posle 10 godina Srbija je ponovo osvojila zlatnu medalju na ovom takmičenju.

"Svi smo uzbuđeni! Meni je ovo tek druga medalja u životu i presrećan sam što je zlatna! Zahvaljujući ovoj olimpijadi video sam Meksiko, mada ne baš u najsrećnijem trenutku. Ali da ljudi ne brinu, ne treba da nas se plaše. Nemamo grip, sigurno", smeje se Nikola Šibalić, koji ne samo da je posle 10 godina Matematičkoj gimnaziji doneo najsjajniju medalju nego se našao i na sedmom mestu na svetskoj rang-listi.

Srbi u Trstu

Najlepše vile, brodovi i trgovine u Trstu bile su nekada srpske. Kurtovići, Vojnovići, Gopčevići, Kvekići, Nikolići, i još desetine porodica, koje su se polovinom 18. veka doselile u ovaj primorski grad, zadužile su ga velelepnim građevinama i zauvek na njega stavile "srpski" pečat, na čijoj slavi žive i današnji Srbi – Tršćani, objavljuju Novosti. Delić slave i raskošnog života Srba, koji su pre više od 150 godina došli iz delova Otomanske imperije, Venecije, Austrije ili Boke kotorske, može da se vidi na izložbi "Ljudi svetog Spiridona, Srbi u Trstu 1751 - 1914", koja je prošle nedelje otvorena na tvrđavi San Đusto u ovom gradu.

I dalje nade za listu svetskih čuda

Srpski kandidat za listu sedam svetskih čuda nije se uvrstio među 28 finalista, ali postoji mogućnost da prođe dalje ako otpadnu neki finalisti, javljaju Novosti. I mada su “Đavoli” sakupili više glasova nego što Srbija ima stanovnika, to je bilo dovoljno da se plasiramo na takozvanu rezervnu listu, među 43 kandidata sa svih meridijana.

Tokom ove i delom iduće godine glasaće se za izbor sedam novih čuda prirode sa liste finalista, a konačni izbor zvanično će biti proglašen idućeg leta.

Koncert neonaciste

Hrvatska radio-televizija je u nedelju u 21.15 časova na svom drugom programu, koji se preko kablovskih distributera prati i u Srbiji, emitovala snimak koncerta pevača Marka Perkovića Tompsona, održanog na maksimirskom stadionu u junu 2007. godine. Izgleda da su nastup muzičara poznatog po veličanju ustaštva i fanovima koji ga najčešće pozdravljaju uzvicima „Ubij, ubij Srbina”, jedino primetili rukovodeći ljudi u Udruženju novinara Srbije i Srpske radikalne stranke. Oni su se oglasili saopštenjima, podsećajući na naslove pesama „Jasenovac i Gradiška Stara” i „Bojna Čavoglave” („Čujte srpski dobrovoljci, bando četnici, stići će vas naša ruka i u Srbiji”, kaže se između ostalog u njoj).

Ne postoji pravni osnov za kažnjavanje domaćih kablovskih distributera zbog emitovanja koncerta Marka Perkovića, iako je i samo njegovo ime sinonim za neonacizam, objavljuje Politika.

Shranjeni turisti

Blic, Novosti i Pres opisuju sahrane turista koji su nastradali prošle nedelje u Egiptu.

Spor oko policijskih stanova

Sve dok se ne budu uselili u svoje, pre dve i po godine na konkursu dobijene stanove, 19 policajaca sa porodicama svakodnevno će protestovati ispred Palate Srbija, zgrade MUP-a. Policajci sa kojima smo juče razgovarali kažu da su se u njihove stanove, u Ulici Sime Igumanova od broja 1 do 3, bespravno uselile njihove kolege, objavljuje Politika. Sa druge strane, „bespravno useljeni” stanari kažu da je reč o nameštenom konkursu i da oni neće izađi iz tih stanova jer nemaju gde da odu.

U sud po lepotu

Poslednjih godina pacijenti, nezadovoljni rezultatima estetskih hirurških zahvata, naknadu štete traže na sudu. Od prošle godine Prvom opštinskom sudu u Beogradu obratilo se 10 građana koji traže pravdu zbog nezadovoljstva izgledom posle operacije. U svim slučajevima, koje je ovaj sud dobio, reč je o ženama, objavljuje Danas.

Parada homoseksualaca

Beogradska Povorka ponosa, odnosno parada homoseksualaca, održaće se 20. septembra, saopštili su juče članovi Organizacionog odbora, prenosi Borba. Oni su najavili da taj događaj neće biti provokacija, već politički protest kojim će LGBD osobe skrenuti pažnju na svakodnevnu diskriminaciju i nasilje koje doživljavaju, ali i iskoristiti pravo na mirno okupljanje.

Dragana Vučković iz "Labrisa" i jedna od članica Organizacionog odbora, istakla je da i pored toga što je okarakterisana kao skup visokog rizika, predstojeća parada može da se održi na miran način, jer "nema događaja koji policija ne može da obezbedi", podsećajući pritom na antifašistički miting iz oktobra prošle godine.

Partizan ide dalje

Fudbaleri Partizana deklasirali su velški Ril sa 8:0 u revanš meču 2. kola kvalifikacija za Ligu šampiona i obezbedili dalji plasman ukupnom pobedom od 12:0, objavljuje Blic. Sledeći protivnik "crno-belih" na putu ka elitnom takmičenju biće kiparski APOEL koji je u i revanšu pobedio Strejmur sa Farskih Ostrva - 3:0, ukupno 5:0. Igrači Partizana su i u revanš meču pred svojim navijačima pokazali ne samo da su za nekoliko klasa kvalitetniji od velških amatera, već i da je trener Slaviša Jokanović stvorio tim koji bi mogao da se plasira u Ligu šampiona. Svi igrači su ispunili obećanje dato pre početka utakmice da se u revanšu neće opuštati na terenu, što se moglo videti već u prvih 45 minuta u kojima je prikazana odlična, tečna igra puna dobrih rešenja.

Fudbaleri Partizana savladali su sinoć u Beogradu velški Ril sa 8:0 u revanš utakmici drugog kola kvalifikacija za Ligu šampiona i ostvarili najubedljiviju klupsku pobedu ikada na evropskoj sceni, objavljuje Pres.

Svetska odbojkaška liga u Beogradu

Jubilarno 20. izdanje, najkomercijalnijeg odbojkaškog takmičenja - Svetske lige, počinje danas u Beogradu, najavljuje Blic. Srbija, SAD Rusija, Brazil, Argentina i Kuba, boriće se za prestiž i ček na milion dolara, koliko će pripasti pobedniku Fajnal-siks turnira. Reprezentacija Srbije, koja kao domaćin završnog turnira gaji šampionske ambicije, imaće veoma težak posao da preko Rusije i pre svega aktuelnih prvaka ovog takmičenja i Olimpijskih igara SAD, nađe mesto među četiri najbolja tima na svetu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...