NAJMANJE DUGUJEMO ALI BRZO SE ZADUŽUJEMO

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

Građani Srbije i dalje su manje zaduženi nego sve komšije u okruženju, ali se u poslednje tri godine veoma užurbano zajme. Ministarka pravde Snežana Malović morala je zbog pretnji narkoklana Darka Šarića likvidacijom da promeni mesto prebivališta. Podignuta optužnica protiv Darka Šarića i 19 članova narkoklana, koji su planirali i ubistva političkog vrha Srbije. Niko nije zadužen da striktno kontroliše dobrotvorne organizacije a ne zna se ni koliko ih ima.

Zaduženost gradjana Srbije

Građani Srbije i dalje su manje zaduženi nego sve komšije u okruženju, ali se u poslednje tri godine veoma užurbano zajme. Tim sajta www.kamatica.com došao je u svojim istraživanjima do ocene da je situacija kod nas, ipak, mnogo povoljnija nego kod naših suseda, pogotovo ako se uporede prosečna primanja s brojem zaposlenih, objavljuje Politika pod naslovom "Najmanje dugujemo ali brzo zajmimo".

Istraživanje je obuhvatilo samo zaduženost fizičkih lica u poslovnim bankama.

Najzaduženiji od 2007. do 2010. su stanovnici Grčke i Hrvatske, a najveći rast zaduženosti beleže Makedonija, Crna Gora i Rumunija. Najviši rast zaduženosti stanovništva je u zemljama koje su bile relativno najmanje zadužene i kod kojih je došlo do osetnije privredne ekspanzije. U strukturi rasta zaduženosti najvećim delom su zastupljeni stambeni i krediti za refinansiranje. Grupe zemalja sa najvećom zaduženošću stanovništva i rastom dugova građana u protekle tri godine imaju i najveće probleme sa neredovnim otplatama kredita.


(
ilustracija: Novosti)

Monetarni odbor do kraja aprila odlučuje o povećanju dozvoljenog zaduživanja, objavljuju Novosti. Od 3. maja NBS će omogućiti opterećenje plate ratom za još 10 odsto. Narodna banka Srbije će na sledećem Monetarnom odboru, krajem aprila da usvoji odluku po kojoj će se stanovništvu omogućiti da opterete platu ratom kredita do 40 odsto, umesto sadašnjih 30 odsto, odnosno do 60 odsto, ukoliko se otplaćuje stambeni zajam.

Može biti a ne mora

Rast inflacije od 2,5 odsto i pad standarda građana biće prvi efekti predloženog povećanja PDV-a sa 18 na 22 i sa osam na 12 odsto. Najava ministarke finansija Diane Dragutinović o smanjenju poreza i doprinosa na zarade, i povećanje PDV-a, trebalo bi, međutim, da ima dobre efekte na duži rok, smatraju stručnjaci, piše u Blicu. Stručnjaci se slažu da poreska politika treba da se menja u celini, mada nisu sigurni da neće biti negativnih posledica.

Spisak zločina

Koji će dosadašnji skupštinski akti biti ugrađeni u Rezoluciju o stradanju Srba, objavljuju Novosti. U novom papiru biće dodati „Oluja“, „Bljesak“, NATO bombardovanje… Svi zločini nad Srbima, koji do sada nisu osuđeni ni u jednoj od 19 rezolucija parlamenta od 1991. godine do danas, biće pobrojani u najavljenoj deklaraciji o zlodelima nad našim narodom. U prethodnim dokumentima, koji će stajati u preambuli najnovije rezolucije, pomenuti su - pogrom nad kosovskim Srbima od 17. do 19. marta 2004. godine, napadi terorista na Bujanovac, Preševo i Medveđu, etničko čišćenje našeg naroda sa KiM od 19. veka do 1991. godine i „krv prolivena na praznik mira“ - Uskrs 1991. godine u Titovoj Korenici u Hrvatskoj.

Američki ambasador agituje za državnost Kosmeta

Američki amabsador u Prištini Kristofer Del izjavio je danas u Klokotu da je za SAD pitanje statusa “zatvoreno”, poručujući beogradskim vlastima da ne insistiraju na novim pregovorima o statusu i teritorijalnom intergritetu Kosova, javlja Politika pod naslovom "Del: Pitanje statusa KiM je zatvoreno".

"Uvek je pogodno vreme za razgovore između Kosova i Srbije, kao dve susedne zemlje, kao i za dijalog o praktičnim pitanjima. Razgovori mogu biti održani između dve zemlje u trenutku kada vlada u Beogradu shvati da status, teritorijalni integritet i podela neće biti na pregovračkom stolu”, izjavio je Del na konferenciji za novinare tokom boravka u novoformiranoj opštini Klokot sa srpskom većinom.

Obama pohvalio Rusiju

Američki predsednik Barak Obama pozdravio je današnju odluku Rusije da zatvori svoj poslednji reaktor za proizvodnju obogaćenog plutonijuma.

"Taj značajni korak nastavlja da demonstrira rusko liderstvo u pitanjima nuklearne bezbednosti i daje podsticaj našim zajedničkim globalnim naporima", istakao je Obama u pisanom saopštenju, prenosi Politika.

Završen dvodnevni vašingtonski međunarodni samit o nuklearnoj bezbednosti. Svaki drugi dan izveštaj o krađi ili švercu opasnog materijala, javljaju Novosti. Nuklearni terorizam predstavlja ozbiljnu pretnju i potrebno je u naredne četiri godine pružiti podršku naporima za obezbeđenje opasnih atomskih materijala - složile su se delegacije 50 zemalja i međunarodnih organizacija na Samitu o nuklearnoj bezbednosti u Vašingtonu.

"Mi, u proseku, svaki drugi dan primamo po jedan izveštaj o krađi ili švercu nuklearnog materijala", upozorio je šef Međunarodne agencije za atomsku energiju Jukija Amano.

Zajedničke sednice vlada

Da bi se lakše rešavali zajednički problemi i ojačala ekonomska saradnja u regionu jednom u tri meseca trebalo bi održavati zajedničke sednice vlada Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske, predložio je potpredsednik Vlade Srbije Mlađan Dinkić na otvaranju Poslovnog foruma koji prati Međunarodni sajam privrede u Mostaru.

"Sada konačno imamo mir na ovim prostorima i vreme je za ekonomski razvoj i rast životnog standarda svih naroda na ovim prostorima. Samo zajedničkim radom možemo privući još više investicija i uklanjati prepreke među našim privredama i državama", rekao je potpredsednik Dinkić i ocenio da se okretanjem budućnosti, razvoju i regionalnoj saradnji može stvoriti ambijent za otvaranje novih fabrika i novih radnih mesta, javlja Politika.

Haris Silajdžić, predsedavajući Predsedništvu BiH, sasuo je bujuicu otrovnih reči na račun Srba juče na otvaranju sajma „Mostar 2010“, a optužio je i aktuelnu vlast Srbije da etnički čisti Bošnjake po Beogradu i Londonu, objavljuje tabloid Alo pod naslovom "Silajdžić pljuvao Srbe pred Tadićem". Skandal je tim veći što je pomenuti sajam otvorio upravo predsednik Srbije Boris Tadić, koji je na Silajdžićeve optužbe odgovorio osmehom i stiskom ruke, piše u ovom listu.

Ganić optužuje britanski vladu da podržava režim Slobodana Miloševića

Ratni član Predsedništva BiH Ejup Ganić optužio je danas britansku vladu za politički motivisano ponašanje koje predstavlja podršku pristalicama Slobodana Miloševića, objavio je AP.

„Nisam srećan zbog odluke britanske vlade, posebno Ministarstva unutrašnjih poslova, da pokrenu taj proces. Čini se da britanska vlada dobrovoljno obavlja policijski posao za Miloševićev režim koji je još uvek, manje ili više, na određeni način aktivan”, rekao je Ganić. Odluka o eventualnom izručenju Ejupa Ganića, člana ratnog Predsedništva BiH, odložena je za nedelju dana, jer je njegova odbrana tražila dodatno vreme, objavljuje Politika.

Zašto ne kreće izgradnja u Beogradu?

Oliver Dulić, ministar za prostorno planiranje govori za Novosti o problemima u primeni novih građevinskih propisa.

"Beograd ima kapacitet da lokacijske i građevinske dozvole izdaje efikasnije od Novog Sada, Niša, Subotice ili bilo kog drugog grada i opštine u Srbiji. Tu proceduru, od podnošenja zahteva investitora za informaciju o lokaciji do izdavanja građevinske dozvole, administracija može da završi za manje od tri meseca. Mogu da preuzmem odgovornost za funkcionisanje novog Zakona o planiranju i izgradnji na teritoriji cele zemlje, ali ne mogu da prihvatim da je zakon kriv što se sprovodi u svim velikim gradovima, osim u Beogradu", kaže za Novosti ministar Dulić.

Interesi Srbije

Demokratska stranka Srbije nema većeg i prečeg cilja nego da se u zemlji ponovo uspostavi nacionalni konsenzus oko državotvorne politike. Važno je da se u opoziciji utvrdi to jedinstvo, ako već ne može u celoj državi.

"Minimum zajedničkog programa opozicije treba da bude da Srbija, poput drugih evropskih država, mora da vodi računa o svojim interesima sarađujući s drugim državama i sa EU", ističe predsednik DSS Vojislav Koštunica u razgovoru za Danas, dan nakon što su lideri SNS i Nove Srbije Tomislav Nikolić i Velimir Ilić i potpredsednik njegove stranke Nenad Popović predali premijeru Mirku Cvetkoviću milion potpisa građana sa zahtevom za raspisivanje vanrednih izbora.

Zašto niste prisustvovali predavanju milion potpisa građana premijeru Cvetkoviću, bez obzira na to što ta akcija nije bila predlog DSS, pitao je novinar.

"Nije reč o tome da ta akcija nije bila naš predlog, već zbog održavanja Vanredne skupštine DSS mi nismo učestvovali u prikupljanju potpisa. Javno smo podržali akciju i smatram da je veoma važno što su SNS i NS sakupili milion potpisa za održavanje izbora. Srazmerno našoj javnoj podršci bilo je i primereno da potpredsednik DSS prisustvuje predaji potpisa. Imamo posla s Vladom koja ignoriše sam život i tešku muku građana i koja ima samo jedan cilj da po svaku cenu zadrži vlast", rekao je Koštunica

Zašto se menja uredba o cenama goriva?

Novi predlog uredbe Ministarstva energetike o cenama derivata goriva, po kojoj bi se o poskupljenjima odlučivalo svakih 30 dana, i to samo ako cena sirove nafte i dolar porastu za oko 3,5 procenata, potrošačima u Srbiji neće doneti jeftinije gorivo. Naprotiv. Jedina razlika između postojeće i nove uredbe jeste to što će umesto dva puta gorivo poskupljivati jednom mesečno, potvrdio je juče za Politiku Milan Rakić, predsednik Udruženja vlasnika privatnih benzinskih pumpi.

U Srbiji je, podseća, do pre tri godine na snazi bila uredba koja je propisivala da se cene goriva menjaju jednom mesečno, ali se od nje odustalo, jer tim tempom domaće pumpe nisu mogle da isprate cene goriva u okruženju, tako da smo u trenutku kada je gorivo svuda pojeftinjavalo mi dizali cene i obrnuto. Zato nije jasno šta to menja resorno ministarstvo, kada su efekti te uredbe manje-više poznati.

Ponuda Vladi Srbije

Dve poznate svetske kompanije u oblasti infrastrukture “Behtel internešenel” i “Enka” ponudile su Vladi Srbije da uđu u posao izgradnje autoputa Beograd-Boljare, dužine 254 kilometra. Kako Blic saznaje, američko-turski konzorcijum koji je izgradio autoput Zagreb-Split predlaže da radovi, čija se vrednost procenjuje na dve milijarde evra, krenu već 1. avgusta ove godine. Ako dobije posao, konzorcijum će angažovati domaće podizvođače. Kako tvrdi izvor Blica, kompanije “Behtel” i “Enka” zainteresovane su za izgradnju deonica od Beograda do Požege i od Požege do granice sa Crnom Gorom ili bilo koje druge deonice u okviru autoputne mreže Srbije. Ovaj konzorcijum ponudio je Vladi da bez intervencije države obezbedi kredit za taj projekat iz jedne američke banke, kao i da se detalji dogovore bez raspisivanja tendera, odnosno isključivo putem pregovaranja. Vlada Srbije već neko vreme pregovara sa predstavnicima te dve kompanije. U toku dana oni bi trebalo da se sretnu i sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem, čiji će stav o ovom projektu najverovatnije biti i konačan.

Kompanije “Behtel” i “Enka” pobedile su na tenderu za izgradnju 120 kilometara autoputa na Kosovu od Vrbnice do Merdara, odnosno od granice sa Albanijom do administrativne linije sa Srbijom. Prema nekim procenama, kilometar autoputa koštaće od sedam do 7,5 miliona evra, a kompletna deonica između 700 i 800 miliona evra. Isti konzorcijum već gradi autoput kroz Albaniju ka Kosovu.

Smena čelnika u Putevima Srbije

U okviru reforme JP “Putevi Srbije”, koja je u toku, biće smenjeni i čelni ljudi tog preduzeća. Kako Blic saznaje, zbog izuzetno lošeg rada na listi za otkaz su i Zoran Drobnjak, generalni direktor, kao i Zoran Lilić, predsednik UO “Puteva Srbije”. U Vladi Srbije smatraju da više nema vremena za gledanje kroz prste Drobnjaku i Liliću, koji su za nešto više od dve godine započeli niz projekata, između ostalog, i na koridoru 10, a malo koji od njih je završen. Šteta je još veća ako se ima u vidu da su upravo ti projekti finansirani kreditima iz Svetske banke, Evropske banke za obnovu i razvoj i Evropske investicione banke, zbog čega država trpi veliku štetu i gubi ugled pred važnim međunarodnim institucijama.

Državne i privatne penzije

Srpsko tržište životnog osiguranja jedno je od najnerazvijenijih u regionu, uprkos tome što Fond za penzijsko-invalidsko osiguranje nema ni blizu dovoljno sredstava za isplatu novca najstarijim građanima, zbog čega je čitav penzioni sistem, koji sada opstaje na budžetskim dotacijama, ugrožen i dugoročno neodrživ, tvrdi Danas. Iako je država odavno proklamovala nameru da razvija alternative primanjima iz PIO fonda, do sada u praksi gotovo ništa nije urađeno pa i penzioni fondovi i životna osiguranja, koji nude mogućnosti za sticanje „privatne“ penzije, imaju znatno manje klijenata u Srbiji nego u okolnim zemljama. Primera radi, u Srbiji se na životno osiguranje godišnje izdvaja devet evra po glavi stanovnika, dok je u Hrvatskoj taj iznos 10 puta veći, a u Sloveniji 37 puta.

Svi radnici napuštaju fabriku?

Proizvodna hala južnokorejske „Jura korporacije”, do prekjuče srpske „Zastava elektro”, sablasno je prazna – svih 284 zaposlenih odlučili su da napuste firmu i uzmu otpremninu, objavljuje Politika.

"Način prodaje preduzeća „Zastava elektro“ iz Rače Kragujevačke korejskoj firmi „Jura“ govori koliko je ova država „nikakva“, kaže za Alo urednik ekonomske rubrike časopisa NIN-a Mijat Lakićević. "To znači da mi nemamo drugih načina da dovedemo strane investitore. Ako ta firma počne da radi, a zatim i proširuje proizvodnju, pa možda dovede i neke druge strane ulagače, možda bismo od toga mogli imati i neke koristi. Srbija, međutim, nema toliko para da poplaća sve investitore koji dođu. Ovakav način podsticanja investicija može da bude samo izuzetak, ali nikako ne može da bude deo neke šire i ozbiljne državne strategije - smatra Lakićević. Rača, međutim, nije izuzetak jer će ministar ekonomije Mlađan Dinkić danas potpisati nove ugovore o podsticaju zapošljavanja radnika u tek privatizovane firme, a što bi državu moglo da košta oko 10 miliona evra!"

„Ministar Dinkić me u ovom slučaju podseća na slavnog slikara Salvadora Dalija, koji je u knjizi „Ja sam genije“ otkrio kako je podmićivao decu u školi da ga ne bi maltretirali. On je menjao novac tako što je drugim đacima davao 150 pezeta u zamenu za 50. Na kraju je ostao bez prebijene pare, ali je postigao cilj. Privatizacija na ovaj način nema nikakvu ekonomsku logiku. Da Alisa uz zemlje čuda dođe u Srbiju, pala bi na dupe“, kaže član ekonomskog saveta SNS-a Dejan Miljković.

Nikolić bez stana

Lider SNS Tomislav Nikolić posle tri godine je ispunio obećanje i prodao porodični stan od 97 kvadrata u Bulevaru Zorana Đinđića, otkriva Pres. Pošto još nije kupio novi stan, Nikolić sada, kako saznajemo, iz rodne Bajčetine kraj Kragujevca, u kojoj ima kuću, svakodnevno putuje na posao u Beograd! Nikolić je još maja 2007. najavio da će prodati stan ukoliko tadašnji Bulevar AVNOJ-a dobije ime po Zoranu Đinđiću. Takođe, rekao je da će posebno paziti da novi stan bude na adresi koja ima „normalno ime", da kojim slučajem vlast njoj ne bi dala ime Božidara Đelića!?

Ko je koga vredjao?

"Sramota me je da ponovim šta mi je sve Ilić rekao. Govorio je da će da me rastrgne i raščereči, da će mi od života napraviti pakao", svedoči Jelena Trivan u Presu pod naslovom "Skandal na RTS: Velja napao Jelenu Trivan!" Kolegijum RTS-a potvrdio je juče da je Velimir Ilić napao Jelenu Trivan. Velimir Ilić demantuje za Press da je bilo incidenta posle emisije „Upitnik".

"Nikakvog incidenta nije bilo! Radile su kamere i bubice koje sve to mogu da potvrde", kaže Ilić. Lider NS još dodaje da su napad „izmislili" Jelena Trivan i Vlajko Senić kada su saznali da je njegov advokat tražio snimak emisije da bi tužio Trivanku zbog uvreda.

Dobrotvorne organizacije - bez kontrole

Niko nije zadužen da striktno kontroliše dobrotvorne organizacije. U APR i Ministarstvu za kulturu samo vode spisak udruženja i fondova, objavljuju Novosti. Da li i koliko novca donatora završi u džepovima "humanitaraca", a ne onih kojima je namenjen - niko nema pravi uvid! Institucije odgovornost prebacuju jedna na drugu, a ni zakoni ne nameću striktnu proveru rada humanitarnog sektora. Osim toga kako troše novac, misterija je i koliko ih uopšte ima!

Posebna zaštita za ministarku pravde

Ministarka pravde Snežana Malović nedavno je preseljena na drugo mesto i za njenu bezbednost postala je zadužena specijalna jedinica Vojske Srbije „Kobre“, koja čuva i predsednika Srbije Borisa Tadića, kao i ministra odbrane Dragana Šutanovca, saznaje Blic. O ozbiljnim namerama da se ubiju državni funkcioneri i predstavnici pravosuđa svedoči i do sada nepoznata činjenica da su pripadnici jedne kriminalne grupe pre godinu i po dana postavili eksploziv u automobil u blizini stana gde je živeo specijalni tužilac Miljko Radisavljević.

Ministarka pravde Snežana Malović morala je zbog pretnji narkoklana Darka Šarića likvidacijom da promeni mesto prebivališta i iseli se iz svog stana, saznaje Danas. Prema rečima našeg izvora, to je učinjeno kada je policiji prijavljeno da je primećena osoba koja mobilnim telefonom snima ulaz u zgradu u kojoj je ministarka pravde živela.

Optužnica protiv Šarića

Specijalno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv Darka Šarića (40) iz Pljevalja i još 19 osoba,kojom ih tereti da su tokom 2008. i 2009. godine prokrijumčarili više od dve i po tone kokaina.

Kao organizatori najveće, finansijski najmoćnije i najbolje organizovane kriminalne grupe na prostoru Srbije, država bivše SFRJ, Zapadne Evrope i Južne Amerike optuženi su, pored Šarića, i Goran Soković (39) iz Pljevalja i Željko Vujanović (32) iz Kragujevca. Tužilac je saopštio da se protiv još 12 osoba, od kojih je sedam u pritvoru, vodi istraga zbog sumnje da su se bavili pranjem novca, odnosno da su nezakonito stečenu zaradu plasirali u legalne tokove. Radisavljević je dodao da se protiv članova Šarićeve grupe nastavlja finansijska istraga i da je u ponedeljak održano ročište povodom zahteva za privremeno oduzimanje akcija preduzeća „Putnik” Novi Sad i „Vojvodina” Novi Sad. Odluka suda o ovom zahtevu Tužilaštva očekuje se do kraja sedmice, javlja Politika.

Podignuta optužnica protiv Darka Šarića i 19 članova narkoklana, koji su planirali i ubistva političkog vrha Srbije. Optuženi za šverc 2,4 tone droge, piše u Novostima.

"Darku Šariću preti 40 godina zatvora", naslov je u Blicu.

Optužnicom, međutim, nije obuhvaćena i zaplena 492 kilograma kokaina, pronađenih 25. novembra prošle godine u jednom od stanova koji su koristili pripadnici klana tokom boravka u Buenos Ajresu. Droga se nalazila u specijalno za tu svrhu napravljenom tajnom podrumu i zidu otvora za lift, u garaži jedne od zgrada u kojima je boravio narko-klan, objavljuje tabloid Alo pod naslovom "U optužnici fali 500 kg droge!?".

Tragedija u Jagodini

Jagodinska policija je juče pronašla beživotna tela Radice Stamatović (50) i Dragoslava Gvozdić (56) iz Svilajnca. Žena je nađena u bunaru na putu prema selu Kušiljevo, na Svilajnačkom brdu, a muškarac u iznajmljenoj kući u Ibarskoj 41 gde se obesio, javlja Blic pod naslovom "Bacio poznanicu u bunar pa se obesio".


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...