NAJAVA UKIDANJA VIZA ZA MAKEDONIJU, CRNU GORU I SRBIJU

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Savet ministara EU saglasio se da se pripremi predlog o uvođenju bezviznog režima za sve zemlje regiona. Ponavljanje izbora u Zemunu i Voždovcu sve izvesnije, ali još moguć i dogovor. Vlada pustoši Srbiju ekonomski, politički, moralno i teritorijalno, zato su vanredni izbori jedino rešenje, kaže predsednik DSS-a Vojislav Koštunica.



Učesnici 49. medjunarodne biciklističke trke Kroz Srbiiju pred ciljem prve etape,
koja je vožena od Novog Sada do Beograda

Predloženo ukidanje viza za sve zemlje zapadnog Balkana

Savet ministara EU saglasio se da se pripremi predlog o uvođenju bezviznog režima za sve zemlje regiona. Srbija pred "belim Šengenom", ali odmrzavanje SSP neizvesno, javljaju Novosti.

Evropska unija ozvaničila je danas u Luksemburgu političku saglasnost za ukidanje viza građanima zemalja zapadnog Balkana među kojima je i Srbija. Prvi znaci popuštanja Holandije u odnosu na Prelazni sporazum, o kome će razgovori biti nastavljeni u četvrtak na samitu EU, objavljuje Politika. Prema nezvaničnim saznanjima, holandski ministar spoljnih poslova Maksim Ferhagen predložio je da se odmrznu delovi Prelaznog sporazuma.

Ministar spoljnih poslova Češke Jan Kohut, čija zemlja predsedava EU do kraja juna, izjavio je na konferenciji za novinare posle sastanka u Luksemburgu da su ministri ohrabrili Evropsku komisiju da vize ukinu do kraja godine, prenosi Blic. Pored Srbije, preporuka za stavljanje na "beli šengen" se odnosi i na Makedoniju i Crnu Goru.

Posle izbora – novi izbori?

Ponavljanje izbora u Zemunu i Voždovcu sve izvesnije, ali još moguć i dogovor. Jedinu ponudu za formiranje vlasti uputio Nikolić, ali Srpska radikalna stranka još odbija, objavljuju Novosti.

Od silnih postizbornih kombinacija na Voždovcu i u Zemunu trenutno je najrealnija opcija - repriza glasanja. Mada, spekuliše se da bi u raspodelu kolača sa SNS i "narodnjacima" mogao da se uključi i blok oko SPS.
Šanse da se u dve beogradske opštine ponovo postave glasačke kutije u ponedeljak su porasle pošto je SRS opet odbio Nikolićevu ruku, a DS ponovio da neće u blok sa SNS. Ipak, kuglica na političkom ruletu koji je zavrteo Srbiju, još nije stala, iako su naprednjaci u ponedeljak na talon istresli svoje žetone. Predsedništvo SNS, posle dvočasovne sednice, jednoglasno je odlučilo da otpočne pregovore sa ”narodnjacima” i SRS o koaliciji u Zemunu.

Blic objavljuje da će ukidanje viza za zemlje EU, početkom sledeće godine, biće prva dobra stvar i poen za vladajuću koaliciju nakon kojeg će moći da razmišlja o raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora i prekomponovanju političke scene. Procene političkih analitičara su da vize neće dati dovoljan vetar u leđa Demokratskoj stranci čiji lider teži da se „oslobodi malih stranaka“ i da će se čekati najmanje još jedna dobra vest. Stabilnost koalicije oko DS zavisiće i od uspeha vladinih ekonomskih mera i napetosti između manjih stranaka koja je počela da raste. Jedina stranka kojoj bi u ovom trenutku bezrezervno odgovaralo raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora i koja ih, nošena izbornom pobedom u dve beogradske opštine priželjkuje, jeste Srpska napredna stranka. Njeni lideri uporno provociraju vladajuću koaliciju da ih raspiše.



Razgovor predsednika Srbije sa članovima Svetog arhijerejskog Sinoda
Srpske pravoslavne crkve (SPC): Boris Tadić, Amfilohije, Irinej niški,
Irinej bački, Foti, Grigorije

Vlada Srbije najveći problem

Vlada pustoši Srbiju ekonomski, politički, moralno i teritorijalno. Dramatičan je pad proizvodnje, jednostrana primena SSP-a finansira budžet evropskih država i dugoročno uništava našu poljoprivredu. Zato su vanredni izbori jedino rešenje, kaže u razgovoru koji objavljuje Pres, predsednik DSS-a Vojislav Koštunica. On smatra da je Vlada Srbije najveći problem naše zemlje jer ne rešava probleme građana i države i da su zbog toga vanredni parlamentarni izbori jedino rešenje. Koštunica za Pres ocenjuje da je koalicija oko DS-a doživela težak poraz na lokalnim izborima i da će kako vreme odmiče pad DS-a biti samo još veći.

"Zbog toga je svako odugovlačenje sa raspisivanjem novih izbora samo produbljivanje agonije. Vreme je da se u Srbiji uspostavi nova vlada, koja će promeniti i izvršiti unutrašnju obnovu zemlje na osnovu realne politike zasnovane na srpskim ekonomskim i državnim interesima."

Tražite nove izbore, a istraživanja pokazuju da posle njih politička scena ne bi bila mnogo promenjena, smatra novinar Presa.

"Ako istraživanja pokazuju da se ništa ne bi promenilo, kako onda održani lokalni izbori pokazuju da se stvari suštinski menjaju i da je koalicija oko DS-a pretrpela težak pad u odnosu na prošlogodišnje izbore. Taj pad će, kako vreme prolazi, biti još teži", kaže Koštunica.

Novi zajmovi

Potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Đelić izjavio je da je Evropska investiciona banka (EIB), koja je do sada u Srbiju uložila 1,4 milijarde evra, spremna da odobri 600 miliona evra za nastavak izgradnje Koridora 10 kroz našu zemlju, prenosi Politika.

„Dogovorili smo se o dodatnoj podršci od čitavih milijardu evra i to 600 miliona evra za izgradnju Koridora 10 za najteže deonice, one južne od Niša do Dimitrovgrada s jedne strane, i od Leskovca do Preševa sa druge strane”, rekao je Đelić u izjavi Tanjugu.

Đelić, koji je u Luksemburgu razgovarao sa predsednikom EIB-a Filipom Mejstatom, rekao je da je cilj da se taj zajam „dogovori” do oktobra, kada bi bio odobren na upravnom odboru te banke.

Tužbama protiv pohlepe bankara

Ukoliko banke koje su nezakonito podigle marže na već odobrene kredite ne budu htele dobrovoljno da ih vrate na pređašnji nivo i ne odustanu od ove loše prakse, građani treba da ih tuže, a u tome će im pomoći Narodna banka Srbije.
Ovo za "Novosti" kaže Radovan Jelašić, guverner NBS, uz objašnjenje da je Udruženje banaka Srbije u petak imalo Upravni odbor na kome je iznet stav da se marže na zajmove ne mogu menjati retroaktivno, pogotovo ne zbog toga što se neko poziva na "efekte svetske ekonomske krize" ili "opšte uslove poslovanja".

Nerešen problem Kosova

Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović ocenio je da problem Kosova još nije rešen i dodao da Vlada čini ogromne napore da pravnim i diplomatskim sredstvima spreči da veći broj zemalja prizna nezavisnost Kosova, objavljuje Politika.

„Poznato je da jedan deo zemalja EU, i u svetu, još nije priznao Kosovo i Metohiju, i mi dobijamo uveravanja da to nikada neće uraditi, ako Srbija pre toga ne donese takvu odluku”, rekao je ministar Bogdanović, gostujući u vestima TV B92 povodom obeležavanja prve godišnjice od proglasenja kosovskog ustava. Ministar je naveo da se ne bi složio sa SAD i drugim državama da je problem Kosova „rešen”.

Skuplji pasoš

Cena izdavanja novih biometrijskih pasoša za građane Srbije uskoro bi mogla biti uvećana za oko 300 dinara, saznaje Danas iz Narodne banke Srbije i Zavoda za izradu novčanica.

Za novu ispravu građani morati da izdvoje 2.500, umesto dosadašnjih 2.200 dinara. Naime, izrada putne isprave Zavod košta oko 21 evro, pa se sa tadašnjim kursom od 82,32 dinara za evro došlo do cene od 2.200 dinara. U tu cenu je uračunat i PDV od 18 odsto. Kako je jučerašnji zvanični srednji kurs evra Narodne banke Srbije iznosio 93,74 dinara, nova cena biometrijskog pasoša biće veća za oko 300 dinara.

BRIK

Džim O’Nil, glavni ekonomista investicione banke Goldman Saks, skovao je 2001. godine termin BRIK da bi opisao sve veći uticaj četiri države čije je bogatstvo naglo počelo da raste, da bi ovaj termin potom prihvatile i pomenute države – Brazil, Rusija, Indija i Kina. Danas se u ruskom Jekaterinburgu održava prvi formalni samit ove grupe koja zajedno čini 22 odsto ukupne svetske privrede – šest odsto više nego krajem prošle decenije, a zahvaljujući globalnoj krizi BRIK bi za manje od dvadeset godina mogao da po ekonomskoj snazi nadmaši G-7, klub bogatih država. Kina bi već 2027. godine mogla da sustigne SAD po bruto društvenom proizvodu, javlja Politika.

Neočekivana podrška opoziciji



Najmanje jedna osoba je ubijena kada su pristalice prorežimske milicije otvorile
vatru na protestni skup opozicije u prestonici Irana

Vrhovni lider Irana ajatolah Ali Homneji naredio je juče istragu o navodima opozicije da je na izborima u toj zemlji bilo krađa i nepravilnosti, te da je proreformski kandidat Hosein Musavi pravi pobednik izbora, javlja Danas. Ovakva, potpuno neočekivana reakcija ajatolaha predstavlja zaokret i nudi nadu opozicionim snagama koji su zbog izbornih rezultata i navodnog reizbora Mahmuda Ahmadinedžada organizovali ulične demonstracije.

Sudjenje (bivšoj) predstavnici tužioca

U Haškom tribunalu je počelo suđenje Florans Artman, bivšoj predstavnici za štampu nekadašnjeg glavnog tužioca Tribunala Karle del Ponte, optuženoj za nepoštovanje tog suda, javlja Politika.

Kako je ocenilo tužilaštvo, ovaj postupak trebalo bi da traje samo nekoliko dana, jer je reč „o jednostavnim pitanjima, koja su već razmotrana u prethodnom postupku”.

Tribunal je u avgustu prošle godine optužio Artmanovu za nepoštovanje suda, jer je obelodanila sadržaj dve poverljive odluke žalbenog veća iz procesa protiv Slobodana Miloševića iz 2005. i 2006.

Lažna uzbuna oko gripa u Hrvatskoj

U Hrvatskoj je zabeležen prvi slučaj svinjskog gripa kod pacijenta koji je u međuvremenu već ozdravio, potvrdio je juče hrvatski ministar zdravlja Darko Milinović. Ministar nije otkrio identitet pacijenta, ali je izneo podatak da se čovek izlečio kod kuće, uzimajući samo čajeve sa limunom, prenosi Pres.

Ministarstvo zdravlja je na vanrednoj konferenciji za novinare objavilo da je zaraženi pacijent već izlečen i da se vratio na posao.

Naš epidemiolog Branislav Tiodorović kaže za Pres da pojava svinjskog gripa u Hrvatskoj treba da znači još veću opreznost za Srbiju, jer je sada sasvim sigurno da se prvi oboleli svakog trenutka mogu pojaviti i kod nas.

U Hrvatskoj ipak nije bilo novog gripa, jer su rezultati koji su ranije juče "potvrdili" da je jedan Hrvat zaražen virusom H1N1 bili pogrešni, saopštio je ministar zdravlja Darko Milinović, prenosi "Jutarnji", objavljuje Blic.
"Radnici Refertne laboratorije za grip u Londonu su nam se telefonski izvinili i javili da su poslali pogrešne rezultate. U pitanju je ipak običan grip", rekao je Milinović samo nekoliko sati posle vanredne konferencije za novinare na kojoj je objavljeno da je prvi Hrvat zaražen.
Tada je rečeno da je pacijent već izlečen i da se vratio na posao.

Teslino ime za pospešivanje prodaje kravata i marama

Da li se kao svoje intelektualno vlasništvo može zaštititi nečije ime i tako kontrolisati njegova upotreba, pa i zarađivati na njemu ako je na bilo koji način popularno? Izgleda da može, jer kako otkriva „Večernji list” zagrebačka dizajnerka Dragica Mihajlović zaštitila je kao svoje intelektualno vlasništvo ime Nikole Tesle koje koristi na svojim dizajnerskim proizvodima, prenosi Politika.

„Zaštitila sam brend Tesla i dizajn u Zavodu za intelektualno vlasništvo u Zagrebu i u skladu sa Zakonom o autorskim pravima vlasnik sam prava. To je bio dugotrajan i skup postupak. Iznenadila sam se da do sada niko nije pokazivao interes za zaštitu brenda Tesla”, kaže ova umetnica i napominje da to sada pokušava i za područje celog sveta. Zaštita za područje Hrvatske vredi do 2018. godine.

Dragica Mihajlović ima raznovrsnu kolekciju „Tesla” koju sačinjavaju poslovni i protokolarni darovi i suveniri s likom Nikole Tesle i njegovim potpisom, kao što su kravate, razne marame itd. Sa tim proizvodima u manje od godinu dana osvojila je petnaestak zlatnih i srebrnih medalja na sajmovima inovacija po svetu, a najviše interesa za njih – kaže – pokazali su Arapi i Rusi.

Vozila iz Srbije za Srpsku

Srbija će od 1. septembra do 31. decembra obezbediti isporuku najmanje 300 „punta” na tržište Republike Srpske i pokriti troškove, osiguranja i garancija – do 613 evra za svaki preko Drine prodati osnovni model ovog automobila. Takođe, Srbija će u Srpsku u narednih 18 meseci plasirati dve hiljade traktora ovdašnjih proizvođača (IMT, IMR i „Metaloprerada”), od čega 500 do kraja ove i još hiljadu i po u 2010. godini i iz svog budžeta obezbediti pola (1.000 evra) dotacije po svakom traktoru.

Tako je predviđeno Sporazumom o saradnji u oblasti privrede između Republike Srbije i Republike Srpske koji su juče u Beogradu, u palati „Srbija” potpisale dve vlade u prisustvu premijera Mirka Cvetkovića i Milorada Dodika i potpredsednika „Fijat grupe” Alfreda Altavile, javlja Politika.

Da li je uvezena hrana bez kontrole?

Stupanje na snagu novog Zakona o bezbednosti hrane krajem prošle nedelje izazvalo je konfuziju na graničnim prelazima jer se čekalo na pisano uputstvo iz Beograda o primeni novog akta, saznaje Danas u dobro obaveštenim izvorima.

I mada niko u petak nije mogao (ili smeo) zvanično da potvrdi niti demantuje naša saznanja, činjenica je, kako tvrdi naš izvor koji je želeo da ostane anoniman, da sanitarni inspektori nisu kontrolisali zdravstvenu ispravnost prehrambenih namirnica, pa je tog dana uvoz obavljan po skraćenoj proceduri odnosno bez kontrole. On navodi da je osnovni razlog za nastanak konfuzije bilo nerešeno pitanje nadležnosti ministarstava zdravlja i poljoprivrede nakon početka primene novih zakonskih rešenja.

Međutim, tvrdnje Danasovog izvora demantuje direktor Generalnog inspektorata Ministarstva poljoprivrede Dušan Pajkić, koji tvrdi da u slobodnoj prodaji neće biti proizvoda koji nisu prošli kontrolu. On navodi da su novim Zakonom o bezbednosti hrane nadležnosti inspekcijskih službi oba ministarstva jasno definisane i da će svi proizvodi i dalje biti kontrolisani.

Skupa hrana

Izdaci za ličnu potrošnju, koja podrazumeva kupovinu hrane, plaćanje komunalija, zdravstvenih, transportnih i ostalih usluga, u ukupnoj potrošnji domaćinstva u Srbiji u prvom tromesečju 2009. iznosili su 41.391 dinar. Najveća stavka je izdatak za hranu i piće (40,9 odsto), pokazala je anketa o potrošnji domaćinstava u Srbiji, koju je sproveo Republički zavod za statistiku, objavljuju Novosti. Visok udeo izdataka za hranu objašnjava se poskupljenjima osnovnih životnih namirnica.

Prosečni mesečni izdaci za ličnu potrošnju po domaćinstvu u centralnoj Srbiji bez Beograda bili su 37.668 dinara, u Vojvodini 43.974 dinara, a u Beogradu 46.326 dinara. Što se tiče strukture potrošnje, u centralnoj Srbiji za hranu i piće odlazilo je 42,7 odsto izdataka, u Vojvodini 37,7 odsto, a u Beogradu 41,9 odsto mesečnih primanja.

U kući kod Brozove udovice

Politika objavljuje neobično opširnu priču o - kući u kojoj već tri decenije živi Jovanka Broz, udovica maršala Tita.

Posle gotovo tri decenije, Jovanka Broz, udovica Josipa Broza Tita, bivšeg predsednika SFRJ, otvorila je vrata svog „privremenog“ boravišta u kome od smrti svog supruga živi sama, izolovano od očiju javnosti, piše u ovom listu. Već na pragu smo mogli da zaključimo: smišljenim i namernim neistinama o njenom „životu na visokoj nozi“, o gramzivosti i velikom bogatstvu, već 30 godina se zamagljuje stvarnost, piše u Politici. A ona izgleda ovako: Jovanka Broz živi bez dokumenata, ličnih stvari i regulisane penzije u jednoj beogradskoj kući u koju su je preko noći, bez njene volje, ubacili.

Politika najvaljuje nastavak ove opširne priče za sutra, pod naslovom "Prevario me je i Milošević", ali ni u danas objavljenom tekstu uopšte se ne pominje zbog čega su "Titovi saborci", odmah posle njegove smrti, stavili njegovu udovicu u kućni pritvor u kome je ostala do danas. Na žalost, u prvih tridesetak komentara na veb stranici, čitaoci Politike za udovičine nevolje skoro jednoglasno optužuju – srpsku državu i narod iako bi se pre moglo reći da svi zajedno dele Jovankinu sudbinu? Izgleda da, ni posle tolikog pisanja, ništa u neshvatljivoj priči o sudbini Jovanke Broz neće biti jasnije.

O žrtvama sa šabačkog mosta

Otkopavanje istine i nedela vlasti posle II svetskog rata, objavljuju Novosti u nastavku svog feljtona o žrtvama nove vlasti u Srbiji posle Drugog svetskog rata: Više od 2.000 ljudi u Šapcu ubijeno za godinu dana i bačeno sa Savskog mosta. Reka je izbacivala tela, a seljaci su ih odgurkivali, da ne bi bili svedoci.

Jedan od najmasovnijih zločina u Srbiji posle Drugog svetskog rata, dogodio se na starom mostu kod Šapca. Od jeseni 1944. do proleća 1945. godine likvidirano je više od 2.000 ljudi koje su partizanske vlasti proglasile izdajnicima i narodnim neprijateljima. Ubijani su udarcima maljem, a zajednička grobnica bila im je reka Sava.
U Šapcu su sačuvana mnoga kazivanja o egzekucijama. Ali, neposrednih svedoka zverstava, danas, kao da nema, piše u ovom listu.

Sve više amputacija nogu

U Srbiji svake godine 400 ljudi ostane bez noge. Ova poražavajuća statistika crnja je nego u afričkim zemljama, piše u Novostima. Razlog još šokantniji: neprosvećenost i nezdrav način života!
Prof. dr Marko Bumbaširević, ugledni mikrohirurg, direktor Instituta za ortopediju i traumatologiju Kliničkog centra Srbije, objašnjava da, nažalost, sve više mladih zbog posledica saobraćajnih trauma i loših krvnih sudova, ostaju bez noge.

Propadanje krvnih sudova ubrzavaju dijabetes, koji je, inače, sam po sebi, veoma rasprostranjena bolest, neregulisan visok krvni pritisak, masna hrana, loše životne navike, kao što su pušenje i alkoholizam.

Zašto je zaustavljeno trošenje para?

Na Gradskom veću, održanom krajem prošle nedelje, članovi G 17 plus ponovili su zahtev za smenu prof. dr Dragane Jovanović, beogradskog sekretara za zdravstvo, a kao glavni razlog naveli su "lošu realizaciju budžeta ovog sekretarijata". Goran Kreclović i Miroslav Čučković tvrde da je Jovanovićeva potrošila svega šest odsto predviđenog novca i da se 60 kupljenih rendgen aparata ne koriste, jer gradska sekretarka ispituje poreklo njihove nabavke.
Ne krijući gde je i kako utrošen svaki dinar iz gradske kase, prof. dr Dragana Jovanović, u razgovoru za Novosti kaže da su zahtevi za radove i nabavku opreme, koje su Sekretarijatu za zdravstvo dostavile pojedine ustanove, bez potrebne i validne dokumentacije.
"Zbog ispitivanja dokumentacije po nekoliko puta, pa čak i pojedinačno, sazivani su predstavnici zdravstvenih ustanova radi potrebnih korekcija dokumentacije, koja, upravo zbog toga i nije ušla u proceduru obezbeđivanja neophodnog zaključka gradonačelnika", objašnjava Jovanovićeva. "Nažalost, i posle svih održanih sastanaka, ustanove su uporno dostavljale neadekvatnu dokumentaciju."

"Preostalo je i iz budžeta nepotrošeno četiri miliona evra, zbog različitih propalih tendera, koji su poništeni i pre mog dolaska", kategorična je prof. dr Dragana Jovanović. "Ja sam konkretno odgovorna što nije dodeljen tender za radiološku opremu u vrednosti od 150 miliona dinara zbog silnih nelogičnosti i nepravilnosti. Bivši direktor KBC "Zvezdara" se uplašio kad sam tražila njegovu smenu i sam je poništio tender za famozni italijanski "antibakterijski" nameštaj za dva odeljenja u vrednosti od 56 miliona dinara."

Ubijen na spavanju

Psihijatrijski bolesnik Slobodan Ivković (59), iz lebanskog sela Ždeglova, ubio je Bojana Đokića (18), a teško ranio njegove roditelje Snežanu (41) i Voju (53), zbog navodnog nestanka 10.000 dinara iz njegove kuće, javljaju Novosti.
Đokići žive preko puta ubice, koji je u nedelju oko 20 časova upao u njihovu kuću i nožem najpre ranio Snežanu, a zatim ubodom direktno u srce ubio Bojana, da bi u dvorištu nasrnuo i na Voju, koji je napad pomahnitalog komšije preživeo zahvaljujući psu koji je krenuo na napadača.
U Ždeglovu ne pamte ovakav zločin, u kome je mladić ubijen na spavanju. Ceo dan je radio u polju. Došao je kući i odmah legao da spava.

Duševni bolesnik Slobodan Ivković (58) iz sela Ždeglovo kod Lebana bajonetom je ubio komšiju Bojana Đokića (17), dok je njegove roditelje Vojislava (52) i Snežanu (40) teško ranio! Slobodan je danima pretio da će pobiti ovu porodicu i još neke ljude u selu, ali policija nije ozbiljno shvatila njegove pretnje, objavljuje Pres pod naslovom "Strašan propust policije i lekara: Pustili ludaka da zakolje komšiju".

Slobodan Ivković, koji boluje od paranoidne šizofrenije, pre dve godine otpušten je iz duševne bolnice sa dijagnozom da nije opasan po okolinu! Slobodanu je prepisana terapija, ali on se nije javljao lekarima, niti je pio lekove. Ivkoviću se poslednjih meseci pogoršalo zdravstveno stanje. On je danima javno pretio po Ždeglovu da će pobiti komšijsku decu jer je sumnjao da ga potkradaju da bi kupila sladoled!

Srbija i Italija

Mlada reprezentacija Srbije u utorak (20.45, RTS) igra prvi meč Evropskog prvenstva protiv Italije. Krčmarević: “Azuri” su temperamentni i naši ne smeju ući u tuču s njima. Ko će koga sačuvati, ko koga isprovocirati, nadmudriti, pretrčati? Supermotivisana Italija rešena je i željna da posle dužeg vremena ostavi značajniji pečat na Evropskom prvenstvu mladih, objavljuju Novosti.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...