NAJAVA REKONSTRUKCIJE VLADE

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim strana srpske štampe)

 

Predsednik Boris Tadić u dogovoru sa premijerom Mirkom Cvetkovićem priprema za jesen veliku rekonstrukciju Vlade, nezvanično objavljuju mediji. Rasplet formiranja vlasti u beogradskoj opštini Voždovac počinje u ponedeljak mada, po svemu sudeći, dogovor o tome ko će činiti većinu nije postignut. Odlukom stručnog žirija, za prvu trubu 49. Dragačevskog sabora trubača u Guči proglašen je Dejan Petrović (24) iz sela Duboko kod Užica, dok je najbolji među orkestrima sastav Ekrema Mamutovića (27) iz Vranja.

Nova, manja vlada?

Predsednik Boris Tadić u dogovoru sa premijerom Mirkom Cvetkovićem priprema za jesen veliku rekonstrukciju Vlade, saznaje Pres od izvora bliskih predsedniku Srbije. Prema ovim informacijama, Vlada će biti smanjena za nekoliko resora, dok će neki ministri biti smenjeni, a na njihova mesta postavljeni potpuno novi ljudi. Anonimni sagovornik ovog tabloida, koji je obično dobro obavešten, kaže da će Vlada biti rekonstruisana i pod uslovom da koalicija oko SPS-a i G17 ne bude htela da se odrekne pojedinih svojih resora, i objašnjava da predsednik Tadić „zasad" ne razmišlja o promeni vladajuće većine.

Politički test u opštini Voždovac

Za ponedeljak zakazana konstitutivna sednica za formiranje Skupštine opštine Voždovac. U DS očekuju podršku bar jednog od odbornika DSS-NS, što ove stranke negiraju, piše u Novostima. Rasplet formiranja vlasti u beogradskoj opštini Voždovac počinje u ponedeljak na konstitutivnoj sednici skupštine, mada, po svemu sudeći, dogovor o tome ko će činiti većinu nije postignut. Za razliku od Zemuna, SPS će ovoga puta ostati "veran" svom partneru iz republičke vlasti - DS. Pod istu kapu će i LDP, Lista za toleranciju Rasima Ljajića, kao i G 17 plus. Ali, potreban im je još jedan, 29. odbornik (ukupan broj mesta je 56), kako bi formirali opštinsku vlast.

“Našu podršku sigurno neće dobiti”, tvrdi Andreja Mladenović, predsednik beogradskog odbora DSS.
Potpredsednica NS Dubravka Filipovska navodi da DS treba da prestane s manipulacijama da će ih neko iz redova DSS i NS podržati.

Rok za formiranje vlasti je 15. avgust, a slaganje kockica nedavno u opštini Zemun (na vlasti SNS, SPS-JS-PUPS i DSS-NS), a sada na Voždovcu, ima veći značaj od uobičajenih izbora na lokalnom nivou. Ne samo što se proveravaju snaga i koaliciona sposobnost SNS, već se pominje i mogućnost postavljanja temelja nekih novih koalicija, koje bi se u narednom periodu mogle preslikati i na viši nivo, objavljuju Novosti.

Konstitutivna sednica Skupštine opštine Voždovac, na kojoj treba da budu verifikovani mandati, zakazana je za danas iako ni Srpska napredna stranka ni Demokratska stranka, koje imaju najveći broj osvojenih mandata nisu uspele da obezbede dovoljan broj odbornika za formiranje opštinskih organa vlasti, piše u Danasu. Demokratska stranka, koja je na sebe preuzela da obezbedi većinu ima za sada 28 odbornika što je polovina od ukupnog broja odborničkih mesta i nedostaje joj jedan odbornik kako bi vlast mogla da se konstituiše. S druge strane, SNS nije uspela da postigne dogovor sa socijalistima i u Voždovcu formira vlast po modelu opštine Zemun.

Zbog čega se štrajkuje

Novosti istražuju zbog čega više od 32.000 radnika trenutno štrajkuje širom naše zemlje? Ima kolektiva u kojima zaposleni nisu primili plate i duže od tri godine. Razlozi zbog kojih radnici i ovih vrelih dana izražavaju svoje nezadovoljstvo su: neisplaćene plate i otpremnine, neuplaćeni radni staž i penzijsko osiguranje, zatim nepoštovanje kolektivnih i kupoprodajnih ugovora, kao i loše privatizacije.

Neverovatni državni direktori

Vlada Srbije još nije ispunila dato obećanje da će smanjiti državnu administraciju i ukinuti višak agencija i direkcija, a već je počela da otvara nove kancelarije i imenuje direktore. Prema saznanjima Blica, zaposleno je četvoro direktora, odnosno njihovih zamenika. Da stvar bude tragičnija, Vlada koja je najavila štednju prvenstveno u svojim redovima postavila je direktore u telima za koja nije jasno ni čemu služe. Tako je na osnovu uredbe iz davne 1986. godine u Srbiji v.d. direktora dobio Fond federacije za kreditiranje bržeg razvoja privredno nedovoljno razvijenih republika i autonomnih pokrajina.
Novi direktori i njihovi najbliži saradnici imenovani su 27. jula. Međutim, pre toga na sednici Vlade održanoj 18. juna usvojene su dve odluke na osnovu kojih je osnovana još jedna kancelarija, i to Nacionalnog saveta za decentralizaciju, i dopunjena je uredba iz vremena bivše SFRJ koja se bavi razvojem republika.
Prema saznanjima „Blica“, Nenad Čanak, koji je predsednik Nacionalnog saveta za decentralizaciju, insistirao je na tome da se formira i Kancelarija ovog saveta. A na osnovu novoformirane Kancelarije zaposleno je još troje funkcionera. Na mesto zamenika direktora imenovana je Marinika Čobanu, koja je funkcionerka Lige socijaldemokrata Vojvodine, a zaposlena su i dva pomoćnika, Nebojša Vrebalov i Nataša Dragojlović.

Holandjani preterali

“Ne mislim da je pozicija holandske vlade u odnosu prema evropskim integracijama Srbije opravdana. Razumem da je akcenat stavljen na punu saradnju Srbije s Haškim tribunalom, kao i na jaku želju da general Mladić bude isporučen Hagu, ali uveren sam da je vreme koje je za to izabrano i isključivo usredsređivanje na Mladića kontraproduktivno”, kaže specijalno za Danas Jost Legendajk, dugogodišnji izvestilac EP o Balkanu i Kosovu. On je donedavno bio član Evropskog parlamenta, kao predstavnik holandskih Zelenih još od 1998. godine. Legendajk je sada viši savetnik u Istanbulskom centru za politiku.

Školovanje u Velikoj Britaniji

Do 130.000 mladih ljudi u Velikoj Britaniji moglo bi da ostane ove godine bez mesta na fakultetima, pišu britanski listovi, prenosi Politika.

Interesovanje za visoko školstvo u Britaniji se iz godine u godinu povećava i konkurencija je sve veća, što znači da će ove godine sedam zainteresovanih konkurisati za jedno fakultetsko mesto, piše „Sandej telegraf”, navodeći izjave nadležnih da je prava „tragedija” što će veliki broj studenata otpasti.

Sandej Miror” izveštava o britanskoj „izgubljenoj generaciji” maturanata i diplomaca koji, u sadašnjoj krizi, ne mogu da nađu posao.

Nezaposlenost među mladima dostiže nivo iz najgorih dana vlade Margaret Tačer, piše u ovom listu.

Bez poskupljenja do kraja godine?

“Slabija kupovna moć građana i dobar rod žitarica, sa značajnim poljoprivrednim viškovima, garantuju stabilne cene do kraja godine. Nema nijednog razloga za njihov rast”, kaže za Novosti Slobodan Milosavljević, ministar za trgovinu i usluge Srbije.
“Kada sam najavljivao deflaciju u drugom delu godine, bilo je neverice. Svedoci smo, ipak, da je do toga došlo. U odnosu na prosek Evropske unije, u Srbiji su - prema najnovijim podacima "Eurostata", evropske agencije za statistiku - cene namirnica i bezalkoholnih pića niže za 18 odsto”, nastavlja ministar da ubedjuje javnost da je hrana u našoj zemlji jeftina, mada mnogi tvrde da nije tako.

Pobednici u Guči

Odlukom stručnog žirija, za prvu trubu 49. Dragačevskog sabora trubača u Guči proglašen je Dejan Petrović (24) iz sela Duboko kod Užica, dok je najbolji među orkestrima sastav Ekrema Mamutovića (27) iz Vranja, javlja Politika. Pobednicima je tradicionalne nagrade, trubu i bubanj, dodelila redakcija „Ilustrovane politike”. Orkestar Gvozdena Rosića iz Rtiju nagrađen je „Zlatnom jabukom” lista „Politika” za najizvornije muziciranje na ovom saboru, i nagradu kapelniku predao je Slobodan Kostić, novinar našeg lista.

Prestižno priznanje Novosti u rukama Užičanina, najmlađeg majstora trube u istoriji Guče. Srpsku himnu pevao najveći „hor“ na svetu. Dragačevom prošlo više od 500.000 ljudi, objavljuje ovaj list.

Dejan Petrović je apsolutni pobednik ovogodišnjeg Sabora trubača u Guči s obzirom da je dobio nagradu za najboljeg trubača, kao i Zlatnu trubu, dok je orkestar Ekrema Mamutovića izabran za najbolji orkestar 49. Sabora, piše u Blicu.

“Najbolji je Dejan Petrović”, naslov je u Presu.

Separatizam na jugu Srbije

Albanski političari sa juga Srbije otvoreno priznaju svoje separatističke namere. Rado bi prihvatili "trampu" Preševa, Bujanovca i Medveđe za severni deo Kosmeta, objavljuju Novosti. Iza političke deklaracije, kojom su protekle sedmice odbornici albanskih političkih partija sa juga centralne Srbije pokrenuli inicijativu za stvaranje etničkih albanskih regionalnih institucija i formiranje izdvojenog regiona Preševska dolina, kriju se separatističke namere.

Priča iz Goraždevca

“Ovde će uskoro ostati samo starci”, kaže mi zadovoljno sredovečni Albanac, pripadnik Kosovske policijske službe, dok posmatramo kolone Goraždevčana, većinom omladine, kako ulaze u Dom kulture, objavljuje Politika reportažu iz ovog kosmetskog sela. Za ovo veliko srpsko metohijsko selo, u okolini Peći, čulo se posle 13. avgusta 2003, kada su dva dečaka, Ivan Jovović i Pantelija Dakić, mučki ubijeni dok su se kupali u reci Bistrici. I šest godina kasnije, Goraždevčani žive u neizvesnosti, a etnički mešovite patrole KPS-a, koje neprekidno špartaju okolinom, tek donekle ublažavaju njihov strah i brigu.

“Kako to, samo starci”, upitah ga glasno, da bi me čuo od graje, ali i da bi me bolje razumeo, iako je sasvim dobro govorio srpski.

“Svi će oni uskoro da odu. Mnogi idu u škole i na fakultete, a preko godine ostaju samo stariji”, reče policajac, pokazujući nehajno rukom na masu mladog sveta.

Na izlasku iz Leposavića, na benzinskoj stanici, velika slika Medvedeva i srpska zastava, a skoro sve albanske pumpe imaju po četiri zastave – albansku, kosovsku, američku i EU.

Opasni otpad

Prema podacima iz 2008. godine, u Srbiji se godišnje proizvede više od pet miliona tona opasnog otpada, objavljuje Blic. Kako ne postoji nijedno skladište ili pogon za uništenje opasnog otpada u našoj zemlji, fabrike ove materije privremeno skladište na sopstvenim lokacijama, najčešće neprikladno i nepropisno. U najveće generatore opasnog otpada ubrajaju se termoelektrane sa pepelištima, fabrike raznih metala, hemijska industrija, rudarski kopovi, prehrambena i farmaceutska industrija. Pored godišnje proizvedenog opasnog otpada, u Srbiji postoji velika količina zaliha iz prošlosti, takozvana istorijska zagađenja, koja su trenutno privremeno uskladištena u fabrikama. Prema analizama nadležne inspekcije, čak 62 odsto privremenih skladišta opasnog otpada ne zadovoljava propisane uslove, a samo pet odsto opasnog otpada privremeno se čuva na propisan način.

Sećanje na Arčibalda Rajsa

Predstavnici ministarstava rada i socijalne politike i unutrašnjih poslova, kao i Društva za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. položili su vence na grob velikog humaniste i prijatelja Srbije, Švajcarca Rudolfa Arčibalda Rajsa, objavljuje Danas. Rajs se sa srpskom vojskom povlačio preko Albanije 1915, a bio je i na Solunskom frontu. Umro je 8. avgusta 1929. godine u Beogradu. Sahranjen je na beogradskom Topčiderskom groblju dok je njegovo srce, po testamentarnoj želji, pohranjeno u kapeli koja se nalazi u spomeničkom kompleksu na Kajmakčalanu.

Istraga u “Kolubari”

Inspektori beogradske policije iz odeljenja za privredni kriminal ušli su proteklog vikenda u firmu „Kolubara gradnja", ćerku firmu Rudarskog basena „Kolubara", saznaje Pres. Inspektori su u subotu počeli pregled sumnjive dokumentacije i očekuje se da će već ove nedelje početi hapšenja odgovornih za pljačku milijardi dinara državnih para u „Kolubari", tvrde naši sagovornici. Policajci u „Kolubari" rade danonoćno i imaju nalog da otkriju ko je sve učestvovao u sistematskom pljačkanju jedne od najvećih državnih firmi u Srbiji, piše u ovom tabloidu.

Drogiranje u školskom dvorištu

Šokantni snimci dilera i mladića koji se drogira u dvorištu OŠ „Car Konstantin“ u Nišu. Kamerom zabeleženo kako nepoznati mladić očigledno ubrizgava sebi drogu, javljaju Novosti. Jedan video snimak je ponovo šokirao Nišlije. Iako se zna da su školska dvorišta često mesta okupljanja dilera i narkomana, ovog puta je kamerom dokumentovan događaj koji nikog ne ostavlja ravnodušnim. Nišlija, koji je zatražio anonimnost, načinio je snimak na kome se jasno vide diler i narkoman u dvorištu Osnovne škole „Car Konstantin“ u Nišu.

Prostitucija po zakonu?

Važeći kaznenopravni sistem prostituciju tretira kao prekršaj kojim se ugrožava i remeti javni red i mir, a za koji je zakonom propisana kazna zatvora do dva meseca, objavljuje Politika. U sudskoj praksi se, međutim, pored zakonom propisane zatvorske kazne, izriče i novčana. Ali, na vidiku je drugačiji odnos prema zanatu „crvenih fenjera”. Blaži, čak i nesankcionisan. Slavica Dinić, asistent na Fakultetu za državnu upravu i administraciju univerziteta „Megatrend”, smatra da bi prostitucija u Srbiji, u narednom periodu mogla da bude legalizovana.

Opet crni vikend na drumovima

Novi crni talas teških saobraćajnih nesreća na srpskim drumovima u danima vikenda, piše u Novostima. Vikend je, ponovo bio crn. Brzina i nepažnja odneli su devet života. U udesima je teško povređeno i devet osoba.

Nemanja Ivković (41) iz Novog Sada najverovatnije je zaspao za volanom svoje „fijat regate" i tako izazvao nesreću u Makedoniji u kojoj su poginule njegova supruga Dragana (38) i ćerka Isidora (8), ukazuje istraga makedonske policije. Automobil u kojem su Ivkovići krenuli na letovanje u Grčku iznenada je udario u ogradu kraj puta i zapalio se. U kolima je pronađena plinska boca, ali nije potvrđeno da je to uzrok požara.

Od eksplozivne naprave povredjena devojčica

Četvorogodišnja devojčica E. V., ćerka atašea za finansije u Ambasadi Libije, juče je oko 15 časova teško povređena u Spomen-parku u Jajincima, kada je prema jednoj verziji vatreno oružje ručne izrade koje je našla aktivirala devojčica, a prema drugoj verziji njen brat. Devojčica je, kako Blic saznaje, bila sa roditeljima i bratom na izletu kada je došlo do nesreće. Policija juče nije saopštila o kakvoj je eksplozivnoj napravi reč, koliko je stara, da li je bila sakrivena ili bačena na stazu u Spomen-parku.

Petogodišnju ćerku libijskog atašea E. V. upucao u stomak njen brat igrajući se pištoljem koji je pronašao u spomen-parku Jajinci, gde su bili na izletu. Teško povređena devojčica odmah operisana na VMA i nije u životnoj opasnosti, objavljuje Pres.

“Zlatna devojka” sprema se za Olimpijadu

“Moje misli, ambicije i putevi vode ka Londonu 2012. godine i, nadam se, novoj medalji za Srbiju na Olimpijskim igrama,” kaže Nadja Higl. Zlatna devojka Srbije, Nađa Higl, ugostila je u svom domu novinara i fotoreportera Borbe i u prijatnom razgovoru dokazala da stvarno zaslužuje taj epitet. U stanu koji liči na dom većine prosečnih građana Srbije, svetska šampionka iz Rima, u disciplini 200 metara prsno, veselo je pričala o svom uspehu, detinjstvu i ambiciji da se sa Olimpijskih igara u Londonu 2012. godine vrati s još jednom medaljom, objavljuje Borba poda naslovom “Pre ću prekinuti da se bavim plivanjem nego da se takmičim za neku drugu zemlju”.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...