NAGADJANJA O MERAMA VLASTI

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim strana srpske štampe)

 

Da li će biti - ili neće – povećanja PDV-a, da li će penzije biti smanjivane, da li će se rekonstruisati vlada, nagadjaju mediji. Gradjani iz Hrvatske dolaze u Srbiju radi kupovine pića, cigareta, mesa... Da li će sve privatizacije ići na proveru?



Izbor lepotice na tradicionalnom 49. saboru trubača u Guči

Jeftinije u Srbiji ?

Nije samo BiH privlačna za građane Srbije i Hrvatske, koji tamo odlaze u pogranična mesta radi kupovine pojedinih proizvoda jer su jeftiniji nego u mestima gde žive. Ispostavilo se da je za hrvatske građane takva i Srbija o čemu govori reportaža zagrebačke Nove TV, čija je reporterska ekipa ovih dana boravila u Bogojevu i na licu mesta snimila ovu priču, prenosi Pollitika.

Reporter uvodno ukazuje da „hrvatska kuna u Srbiji vredi puno više nego u Hrvatskoj, posebno kada je reč o hrani i piću” i napominje kako su u Srbiji „posebno jeftina pića – i sokovi, i vino, i pivo, ali i žestoka pića, a cigarete su gotovo dvostruko jeftinije nego u Hrvatskoj”. Takođe su – dodaje – jeftiniji sveže meso i mesne prerađevine „iako njih ne bismo smeli prenositi preko granice”. Posebno ga iznenađuje da su „čak i hrvatski proizvodi jeftiniji u Srbiji nego u Hrvatskoj, pa zato ne čudi sve više hrvatskih automobila ispred srpskih trgovina”.

Šta planira vlada?

I dok javnost naveliko debatuje o većim porezima koji bi mogli da budu na tapetu u razgovorima sa Međunarodnim monetarnim fondom, izvori Blica iz Vlade Srbije poručuju da povećanja PDV i smanjenja penzija sigurno neće biti.
Domaća vlast rešila je da pred MMF izađe sa jedinim zahtevom: da se poveća budžetski deficit na 4,5 odsto BDP (bruto društvenog proizvoda). A kao garanciju za jeftiniju državu Vlada će se obavezati da u narednih godinu dana žestoko smanji broj zaposlenih u javnom sektoru, pre svega u prosveti i zdravstvu, piše u Blicu.

Vlada Srbije će, da bi popunila sve veću rupu u državnoj kasi, od Međunarodnog monetarnog fonda tražiti povećanje deficita, ali će i podići porez na dodatu vrednost, i to najmanje za dva odsto, saznaje Pres. Iako su pojedini ministri na odmoru, u Pres službi Vlade Srbije uveravaju da se uveliko radi na pripremi plana novih mera pred dolazak misije MMF-a 24. avgusta u Beograd. Iako je većina ministara isticala da će Srbija od MMF-a zahtevati povećanje deficita sa tri na 4,5 odsto, uz obećanja da „sigurno neće doći do rasta PDV-a ili poreza na zarade", Pres objavljuje da je povećanje PDV-a ipak neminovno.

Sedam ministarstava biće ukinuto ili pripojeno drugim resorima u okviru rekonstrukcije Vlade Srbije koju spremaju predsednik Boris Tadić i premijer Mirko Cvetković, saznaje Pres. Prema prvim procenama vrha vlasti, suvišna su sledeća ministarstva - za trgovinu Slobodana Milosavljevića, telekomunikacija Jasne Matić, ljudskih i manjinskih prava Svetozara Čiplića, NIP-a Verice Kalanović, dijaspore Srđana Srećkovića, vera Bogoljuba Šijakovića i ministarstvo bez portfelja Sulejmana Ugljanina.

Kako saznaje ovaj tabloid, Vlada je spremna da se odrekne i Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu, koje vodi Milan Marković, kao i Ministarstva nauke, koje je pod ingerencijom potpredsednika Vlade Božidara Đelića. U tom slučaju, lokalna samouprava bila bi stavljena u delokrug Ministarstva pravde, a nauka pripojena ekologiji ili prosveti.

Provera ugovora o privatizaciji

Radnici sve češće traže od nadležnih poništavanje privatizacionih ugovora. Raskinuto 430 ugovora, jer kupci nisu ispunili obaveze koje su preuzeli. U Srbiji je, od početka privatizacije, prodato više od 2.200 preduzeća. U najvećem broju slučajeva raskinutih privatizacionih ugovora, firme su bezmalo opljačkane i uništene, a radnici završili na ulici”, piše u Novostima.
U Agenciji za privatizaciju kažu da se ugovori raskidaju zbog neinvestiranja, ili nepoštovanja socijalnog programa, prestanka proizvodnje, neuplaćivanja kupoprodajne cene i prodaje imovine mimo ugovora.

“Neophodno je proveriti ugovore o privatizaciji i raskinuti sve privatizacije u kojima kupci ne ispunjavaju obaveze”, rekao je potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić.
“Ministarstvo ekonomije i Agencija za privatizaciju moraju da pretresu sve ugovore iz privatizacije”, kazao je Đelić.



Američki ekspert za pitanja Islama doktor Ahmed Junis održao je juče predavanje
u Kulturnom centru Rex (desno, Dženifer Braš, otpravnik poslova američke
ambasade u Beogradu)

Skijalište bez snega

Javno preduzeće „Skijališta Srbije" uložilo je 168 miliona dinara državnih para u izgradnju ski-lifta na stazi „Crni vrh" na Divčibarama, žičaru je 4. januara 2008. svečano otvorio ministar Mlađan Dinkić, ali ona je do danas radila tek nekoliko sati, i to na sam dan otvaranja”, javlja Pres. Iako je ovo skijalište svojevremeno najavljivano kao kapitalni objekat od izuzetne važnosti, pokazalo se kao jedna od najvećih promašenih investicija u Srbiji. Niko od rukovodilaca „Skijališta" do danas, međutim, nije odgovarao zbog toga.

Umesto da snose odgovornost za neplansko trošenje više od dva miliona evra iz budžeta, rukovodioci „Skijališta Srbije" odlučili su da se iz problema elegantno izvuku tako što će ski-lift prepustiti u vlasništvo JP „Srbijašume"!Postavlja se, međutim, pitanje zašto je neko uopšte gradio ski-stazu na Divčibarama gde snega nema dovoljno za skijanje.

Više deviza od rodjaka iz inostranstva

Povećan priliv deviza od doznaka iz inostranstva, uprkos trenutnoj finansijskoj krizi u svetu. Novac od rođaka iz inostranstva pomogao da dinar ostane relativno stabilan, objavljuju Novosti. Prema procenama Narodne banke Srbije, u prvih šest meseci u našu zemlju je doznakama ušlo 2,145 milijardi dolara (oko 1,5 milijardi evra). A cele prošle godine slilo se - 3,8 milijardi dolara, što je bio i rekord od 2.000 godine. Pre toga, od 2005. do 2007, ulazilo je, u proseku, 3,2 do 3,5 milijardi dolara. Devizni kurs se kretao između 92,80 i 95,23 dinara. Prema podacima NBS, od početka godine dinar je u odnosu na evro pao za 5,2 odsto - krajem decembra prošle godine kurs je iznosio 88,60 dinara, a poslednjeg dana juna 93,44 dinara.

Jeftini stanovi

Građevinari govore za Novosti o mogućnosti da se dođe do stana po prihvatljivijim cenama: uslovi - podnošljive kamate, niži PDV, lakša procedura za dozvole.

Dok se država, lokalne samouprave, banke i investitori ne odreknu bar dela kolača, jeftinih stanova u Srbiji neće biti. Za masovnu stambenu izgradnju mnogo toga nedostaje da se “krug zatvori” i da ljudi po prihvatljivim cenama dođu do krova nad glavom, što bi i građevinsku operativu Srbije “podiglo iz mrtvih”. Jer, jedino veća ponuda od potražnje može da obori nerealno visoke cene nekretnina, objavljuje ovaj list pod naslovom “Nema krova bez države”.

Kvalitet sokova

U drugom uporednom ispitivanju kvaliteta prirodnih sokova, nektara i sirupa koje je uradio Pokret za zaštitu potrošača Beograd, čak trideset odsto uzoraka eliminisano je kao neispravno, a u jednom je pronađeno prisustvo salmonele, ešerihije koli, kvasca i plesni. Opšta ocena prirodnih sokova koji se prodaju na tržištu je prosečna, objavljuje Blic.

Među eliminisanim uzorcima najveći broj, čak njih šest izopšteno je zbog manjeg sadržaja voća od deklarisanog i propisanog, dva zbog nepravilno deklarisanih aditiva i jedan zbog povećanog broja mikroorganizama bakterija, plesni i kvasaca.

Besplatne akcije

Odlaganjem podele besplatnih akcija zaposlenima i bivšim radnicima Naftne industrije Srbije, koje je trebalo da počne juče, prekršen je Zakon o besplatnim akcijama i kupoprodajni ugovor za NIS. Novi rok do kada bi akcije morale da počnu da se dele uNIS-u, a koji će sindikati NIS-a dati nadležnima jeste kraj septembra, kaže za Politiku Goran Takić, predsednik Jedinstvene sindikalne organizacije ove naftne kompanije.

Upitan koliko ima smisla objašnjenje iz Ministarstva ekonomije da do odlaganja podele akcija radnicima NIS-a dolazi „zbog tehničkih detalja oko utvrđivanja konačnog spiska radnika koji su stekli pravo na besplatne akcije”, Takić ističe da je to izgovor i da su nadležni dobro znali do kada ovaj posao moraju da obave, uključujući i obradu pritužbi građana. Tako da opravdanja za odlaganje nema. Šest meseci od potpisivanja kupoprodajnog ugovora s „Gaspromnjeftom” bio je više nego dovoljan rok za to. Ali, očigledno je da volje nije bilo, napominje Takić.

Beogradski sajam

Jedini ponuđač na tenderu za prodaju Beogradskog sajma Konzorcijum „Rimini sajam”i „Verano motors” dostavio je juče Agenciji za privatizaciju pisano izjašnjenje da ne prihvata uslove iz odluke tenderske komisije i ulazak u pregovore, odnosno da nije spreman da poveća ponuđenu cenu na iznos od 40 miliona evra.

Tenderska komisija će zato tender za prodaju 70 odsto društvenog kapitala Beogradskog sajma proglasiti neuspelim, navodi se u saopštenju Agencije.

Mi nismo odustali od kupovine Beogradskog sajma, već je Agencija za privatizaciju odustala od nas kao kupca svojim zahtevom da poveća kupoprodajni iznos na čak 40 miliona evra. Zašto odmah nisu rekli da traže toliko, nego smo i mi i italijanski partner izgubili i vreme i novac, rekao je u kratkoj izjavi za Politiku Radomir Živanić, vlasnik „Verano grupe”, povodom jučerašnjeg zvaničnog dopisa Agenciji za privatizaciju da odustaje od kupovine Beogradskog sajma.

Borba protiv korupcije

Zorana Marković, direktorka Agencije za borbu protiv korupcije kaže za Novosti: “Imovinske karte funkcionera uskoro pred javnošću. Još se nisam srela sa ministarkom finansija da se dogovorimo o budžetu Agencije.”

“Dosadašnja borba protiv korupcije nije dala dobre rezultate. Krajnje je vreme da se sa tim problemom do kraja uhvatimo u koštac. To od nas traže Savet Evrope i ostale međunarodne institucije. Mislim da su toga sada svi u državi svesni i zato očekujem punu institucionalnu podršku u ovoj borbi”, poručuje direktorka Agencije za borbu protiv korupcije, objavljuju Novosti pod naslovom “I ministri će da odgovaraju”.

Izbori na Kosmetu

Na lokalne izbore, koji će se 15. novembra održati u organizaciji prištinske vlade, neće izaći nijedna velika srpska stranka, bilo u vlasti, bilo opoziciona, objavljuje Poltika. O izlasku razmišlja nekoliko malih srpskih partija koje ne mogu da animiraju srpske glasače, njih oko 130.000, koliko ih je registrovano u biračkim spiskovima OEBS-a.

Ovoga puta, izbore organizuje prištinska vlada, bez nadzora bilo koje međunarodne organizacije, osim Međunarodne civilne kancelarije i njenog šefa Pitera Fejta, koji je zadužen za nadgledanje i sprovođenje Ahtisarijevog plana. To je, takođe, jedan od razloga zašto Vlada Srbije i predsednik Srbije Boris Tadić smatraju da se nisu stekli uslovi za izlazak Srba na ove izbore.

Počinje seoba vlade u Novi Beograd

Premijer i prateće službe prelaze u Palatu "Srbija" u septembru, kada će se održati sednica Vlade na novoj adresi, javljaju Novosti. Takođe, preseliće se i potpredsednici koji nemaju svoje ministarstvo. To znači da će, od četiri potpredsednika, kabinet na Novom Beogradu imati samo Jovan Krkobabić, pošto njegove kolege vicepremijeri imaju i resore koje vode - Ivica Dačić policiju, Mlađan Dinkić ekonomiju i Božidar Đelić nauku.
“Vlada ima pripremljen projekat preseljenja i da nije bilo ekonomske krize, odavno bismo već radili u novim prostorijama” kaže Tamara Stojčević, generalni sekretar Vlade.

Guča bez gripa?



Dejan Petrović, davdestčetvorogodišnjak iz sela Duboko kod Užica, apsolutni
pobednik - po odluci stručnog žirija i publike, 49. Dragačevskog sabora trubača
u Guči

Zaključno s jučerašnjim danom, u Srbiji je potvrđeno da su 123 osobe obolele od gripa izazvanog novim tipom virusa A (H1N1), od čega se 61 slučaj dovodi u vezu sa putovanjem, po podacima Nacionalne referentne laboratorije za respiratorne viruse Instituta za virusologiju, vakcine i serume „Torlak”.

Zanimljivo je da novooboleli nisu registrovani na nedavno održanom Saboru trubača u Guči, iako je, kako se procenjuje, toj manifestaciji prisustvovalo oko 600.000 posetilaca. Kako su slučajevi novog gripa potvrđeni i na novosadskom festivalu „Egzit” i na nedavno održanoj Univerzijadi, postavlja se pitanje da li se domaćom rakijom i svadbarskim kupusom, kako su pojedinci u šali tvrdili, zaista može odbraniti od ovog virusa ili je u pitanju nešto drugo.

"Na „Egzitu” je bilo mnogo mladih ljudi koji su došli iz Velike Britanije, zemlje sa najviše potvrđenih slučajeva novog gripa u Evropi. Upravo zbog velikog broja Britanaca, rizik za obolevanje na ovom festivalu je bio veći. U Guči su oni prisutni u mnogo manjem broju od posetilaca iz drugih evropskih zemalja gde nije bilo lokalne transmisije virusa u takvom zamahu. Dakle, bilo je mnogo manje osoba koje su mogle doneti virus gripa", objašnjava za Politiku dr Branislav Tiodorović, član radne grupe za pandemiju gripa.


Orkestar Ekrema Mamutovića, posle pobede u Guči, na prijemu kod
gradonačelnika Vranja

Dan mladih

Međunarodni dan mladih, 12. avgust, u našoj zemlji biće obeležen besplatnim koncertima, sportskim, kreativnim, ekološkim radionicama i drugim aktivnostima u više od 15 gradova Srbije, o bjavljuje Politika. Program koji je osmislilo nekoliko desetina omladinskih udruženja počeće već danas, a trajaće do kraja nedelje, da bi, prema rečima Ivane Kovačević, državnog sekretara Ministarstva za omladinu i sport, svi dobili šansu da realizuju svoje ideje.

Manje studenata na letovanju

Ekonomska kriza znatno je uticala i na studentski standard, pa je na zasluženi odmor ove godine, preko Zdravstvenog potpornog udruženja, otišlo četiri puta manje studenata, piše Politika. Dok se prošle godine, po veoma povoljnim cenama, u popularnim letovalištima odmaralo 1.600 srpskih akademaca ove godine će na more otići samo 400 mladića i devojaka. Nije pomogla ni činjenica da su odmor mogli da plate čekovima, na nekoliko rata.

Subotićevo pismo

U gomili laži objavljenih o meni u poslednjih dvadesetak dana u Blicu, nešto je ipak dobro. To što su konačno pale maske i sada možemo slobodno da govorimo o tome ko i zašto sve to radi, navodi se u pismu koje je advokatski tim Stanka Subotića prosledio medijima. Blic u celosti prenosi to pismo.

Subotić piše: Pre toga bi možda trebalo, reda radi, da demantujem, ali bukvalno sve, što je Blic objavio, ali neću to da radim.
Uostalom, kako da se demantuju gluposti? Šta čovek da kaže kada u naslovu pročita da se viđao sa Jocom Amsterdamom, a onda, u tekstu, da se nije sa njim viđao?!
Ili šta da kaže kada pročita da je povezan sa ubistvima silnih ljudi među kojima su i neki od njegovih najboljih prijatelja, od kojih su neki trebali da svedoče u njegovu korist?!

Nehotično ranjavanje

Novosti i Blic objavljuju da je “Brat nehotice ranio sestru”, povodom ranjavanja devojčice, prekjuče u spomen parku u Jajincima.

Četvorogodišnja R. V., ćerka atašea za finansije u Ambasadi Libije, koja je prekjuče po podne teško povređena u spomen-parku u Jajincima, kada ju je pogodio hitac ispaljen iz ručno izrađenog vatrenog oružja koju je držao njen desetogodišnji brat, još je u kritičnom stanju, ali prema oceni lekara, „njeno opšte stanje se polako stabilizuje”.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...