NA PRODAJU NAJPROFITNIJE JAVNO PREDUZEĆE

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

„Telekom" je na zahtev vlade isplatio dividende od kojih je obezbeđena isplata bonusa srpskim penzionerima, što samo pokazuje koliko „Telekom" znači ovoj državi i ne znam kako ćemo rešavati slične situacije kada ga budemo prodali - kaže izvor iz Vlade Srbije. Više od 200.000 evra narkodileri platili za organizaciju, put i opremanje huligana u Đenovi, kažu izvori iz istrage. Rade Bulatović, bivši šef BIA, nudio je Tužilaštvu za ratne zločine pregovore sa haškim beguncem Ratkom Mladićem. Umesto najavljenih zajedničkih akcija sa Tomislavom Nikolićem i Velimirom Ilićem, stranka Vojislava Koštunice započela je širom zemlje kampanju ”trećeg puta”, a sve je izvesnije da će DSS samostalno izaći na sledeće parlamentarne izbore


Nedelja mode u Kijevu (Fashion Week in Kiev): kolekcija - Nadya Dzak

Narkodileri platili huligane 200.000 evra

Preko 200.000 evra bilo je plaćeno za više od 60 huligana - za organizaciju, put, opremanje i izazivanje nereda - zbog čega nije održana utakmica reprezentacije u Đenovi, saznaje Politika iz izvora istrage. Prema rečima anonimnog sagovornika tog lista, istraga o tome ko stoji iza novca, a samim tim i nereda na stadionu, usmerena je u dva pravca. Jedan krak istrage vodi ka osumnjičenom za šverc kokaina i pranje novca i njegovom „kolegi” kojeg policija sumnjiči da je vođa „kriminalnog klana” za koji se vezuju ubistva, razbojništva, nasilničko ponašanje, silovanja, krađe automobila. Obojica osumnjičenih su duže vremena u bekstvu.


Nedelja mode u Bangkoku (Bangkok International Fashion Week 2010):
kolekcija - Zenithorial

Bogdanov: Žurim na derbi!

Reporteri Novosti otišli su u Đenovu gde su opisali kako taj grad izgleda posle divljanja srpskih navijača. Đenovljani, ali ne samo oni, još se oporavljaju od šokantnog utorka, kada je lepim italijanskim gradom od nekih 700.000 stanovnika - koji, začudo, ne miriše na more ni kad se približite velikoj luci - protutnjala razularena armija srpskih navijača. Polomljena stakla su već zamenjena, na stadionu trojica alpinista krpe zaštitnu mrežu stradalu pod motocanglama Ivana Bogdanova. Još uvek se svi pitaju - kako su oni koji su morali da obezbede stadion dozvolili da on unese klešta, i ko zna šta još. Ivana Bogdanova zastupa advokat Đanfranko Pagano, ostatak „ekipe“ Alesandra Baudino. Sednice su zatvorene za javnost, ali Bogdanov, „Ivan Grozni“, „Zver“ i „Nepismeni bodibilder“, kako ga „krsti“ italijanska štampa, kažu, sada govori kao pravi anđeo. Izjavio je, kako saznajemo, da mu je majka jako bolesna, pa bi voleo da se što pre vrati u Beograd. Uz to, pitao je sudiju da li će biti pušten na vreme da stigne na „večiti derbi“ 23. oktobra!


Nedelja portugalske mode u Portou (Portugal Fashion week): kolekcija - Ana Salazar

Vođa „Ultras bojsa” član skupštine Crvene zvezde

Marko Vučković (33), vođa „Ultras bojsa”, član je skupštine Crvene zvezde i pored velikog broja krivičnih prijava za nasilničko ponašanje, krađe, nanošenje teških telesnih povreda i napada na policajce, piše Blic. Na njegov status u Zvezdi nije uticao ni zahtev srpskog tužilaštva Ustavnom sudu da zabrani „Ultras bojse”, glavne vinovnike nereda u Italiji, uperenih i protiv čelnika FSS Tomislava Karadžića.

Izvor iz Vlade: Kako ćemo bez “Telekoma”?

Najozbiljniji kandidat za kupovinu 51 odsto akcija „Telekoma Srbija" jeste kompanija „Telekom Austrija" koja u Srbiji već posluje pod imenom „Vip mobajl", saznaje Pres od obaveštenih izvora u Vladi Srbije. Prema tim saznanjima, privatizacija profitabilnog državnog preduzeća neće biti gotova do marta sledeće godine, dok će se predviđene 1,4 milijarde evra u državnu kasu sliti tek u septembru 2011. Pored „Vipa", kao veoma ozbiljni kandidati za kupovinu „Telekoma Srbija" pominju se i „Frans telekom" i „Dojče telekom", a nije isključeno i da iznenađenje napravi neka od ruskih kompanija. Ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić izjavio je da će sredstva od privatizacije „Telekoma Srbija" u velikoj meri biti upotrebljena za infrastrukturne projekte, ali ne i za Koridor 10. Zanimljivo je da je, kako smo saznali, „Telekom Srbija" obezbedio novac za isplatu bonusa penzinerima, koja je počela danas. „Telekom" je na zahtev vlade isplatio dividende od kojih je onda obezbeđena isplata bonusa srpskim penzionerima u iznosu od po 5.000 dinara. Što samo pokazuje koliko „Telekom" znači ovoj državi. Ne znam kako ćemo rešavati slične situacije kada ga budemo prodali - kaže izvor iz Vlade Srbije.

Šta dobija kupac…

Nabrajujući šta dobija kupac “Telekoma”, Novosti navode da je najvredniji monopol. Pored toga, potencijalni kupac srpskog operatera dobiće i ovo:

* “Telekom” je 2009. godine imao je profit od 13,3 milijarde dinara i važio je za najprofitnije javno preduzeće.

* “Telekom” je prošle godine imao 3,2 miliona korisnika fiksne telefonije, čime važi za apsolutnog monopolistu. Na tržištu, mobilna telefonija zauzima 60 odsto sa 5,9 miliona korisnika.

* “Telekom” poseduje i telekomunikacione kompanije “Mtel” u Crnoj Gori i “Telekom Srpske” u Bosni i Hercegovini, čije će kredite Vlada nastaviti da otplaćuje. Ukupan broj korisnika mobilne telefonije je 7,7 miliona.

* “Telekom” je imao i 485.000 korisnika interneta u 2009. godini.

* “Telekom” ima i 14.179 zaposlenih, od čega 9.655 u Srbiji.

* “Telekom” je od proletos vlasnik nekadašnje “Jatove” zgrade na Novom Beogradu od 8.500 kvadrata.

* “Telekom” je vlasnik optičkog kabla, baznih stanica i kablom, praktično, ulazi u sva domaćinstva Srbije, što je najveća vrednost ove kompanije.

Vlada toleriše antidržavne poruke sa gej-parade

Nasilje na ulicama Beograda, izazvano protivljenjem održavanju „Parade ponosa“, oštro su osudile institucije u Srbiji, političke stranke, Srpska pravoslavna crkva (SPC), udruženja novinara, desničarske i mnoge druge organizacije, dok su transparenti koje su učesnici „Prajda“ nosili, sa porukama „Smrt državi i kapitalizmu“, „Danas prajd – sutra generalni štrajk“, „Jel’ treba možda da v?m zahvalimo“, „Ne ratu među ljudim?, ne miru među klasama“… prošli gotovo neprimećeno, piše Pravda.

Rade Bulatović nudio pregovore sa Mladićem

Rade Bulatović, bivši šef BIA, nudio je Tužilaštvu za ratne zločine pregovore sa haškim beguncem Ratkom Mladićem, saznaje Blic. Međutim, posle ponude, Bulatović istog dana odlazi u kabinet tadašnjeg premijera Vojislava Koštunice i cela stvar - pregovori i moguća dobrovoljna predaja Mladića propadaju. Bulatović je ponudu o pregovorima izneo u periodu pre jula 2006. godine, to jest pre formiranja Akcionog tima za okončanje saradnje sa Haškim tribunalom. U Tužilaštvu na ponudu Bulatovića odgovoreno je pozitivno. Tužilac Vladimir Vukčević bio je spreman i da pregovara kako bi se Srbija oslobodila "omče". U to vreme i Vojislav Koštunica šalje signale tadašnjoj haškog tužiteljki Karli del Ponte da će Mladić biti predat pravdi. Izručenje Mladića bilo bi nepopularno za tadašnju Vladu na čelu sa Koštunicom ali sumnja se da se nije razmišljalo samo o političkom rejtingu.

Šutanovac: Ulazak u međunarodne operacije EU

"Neophodno je da Srbija napravi snažan politički iskorak prema Evropskoj uniji, da ujedinjena Evropa shvati da ne želimo od nje samo materijalnu korist, već da imamo čime i da joj pomognemo. To me je motivisalo da pokrenem inicijativu za naše učešće u mirovnim misijama EU širom sveta, koju su u potpunosti podržali Vlada Srbije i predsednik Boris Tadić. Moji evropski sagovornici, kao i državna sekretarka SAD Hilari Klinton, izneli su najveće pohvale za ono što radimo na razvoju sistema odbrane, koji će biti jedan od najvažnijih aspekata u procesu evropskih integracija naše zemlje. Oni očekuju da Srbija na tom polju postane lider regiona Zapadnog Balkana, a ulazak u međunarodne operacije EU, verovatno od sledeće godine, biće korak u pravom smeru", ističe za Danas srpski ministar odbrane Dragan Šutanovac, koji je u četvrtak i petak bio u Briselu gde je razgovarao s većim brojem visokih zvaničnika, između ostalih i s predsednikom Evropskog saveta Hermanom van Rompejom i predsedavajućim Vojnog komiteta EU Hakanom Sirenom.


Radni ručak ministra odbrane Srbije sa ambasadorima 15 zemalja NATO
u sedištu Alijanse u Briselu


Pajtić: Primeniti engleski model

Samo dva dana uoči rušilačkih događaja u Beogradu i u Italiji, predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić u Briselu, na konferenciji Evropske nedelje gradova i regija lično se, kako kaže, uverio da Evropa sa sve više blagonaklonosti gleda na Srbiju. Optimizam je, ipak, osenčen beogradskim i đenovljanskim slikama. “Događaji u Beogradu tokom ”Parade ponosa”, a zatim i na fudbalskoj utakmici u Đenovi mogu da budu razarajući po Srbiju, ne samo sa stanovišta spoljne politike, već i na polju ekonomske stabilnosti. Svaki strani investitor želi da uloži svoj kapital u zemlju koja ne emituje poruke nasilja. Iza tih dešavanja stoje organizatori i finansijeri. Nemoguće je da grupa huligana o svom trošku nabavi opremu za komunikaciju, gas-maske, i da štampa letke kojima oblepi ceo grad. To što smo videli na ulicama Beograda ne dešava se spontano. Moram da pohvalim našu policiju koja se ponela visoko profesionalno. A što se navijača tiče, problem je u priličnoj sporosti našeg pravosuđa u praksi. Engleski model sa drakonskim kaznama za navijače primio bi se, siguran sam, i na našem terenu", kaže u intervjuu Novostima predsednik Vlade Vojvodine.

DSS raskida sa Veljom i ide “trećim putem”

Umesto najavljenih zajedničkih akcija sa Tomislavom Nikolićem i Velimirom Ilićem, stranka Vojislava Koštunice započela je širom zemlje kampanju ”trećeg puta”, a sve je izvesnije da će DSS samostalno izaći na sledeće parlamentarne izbore, pišu Novosti. Iako deklarativno još ponavljaju da su u savezu, Ilić i Koštunica su se politički udaljili i samo je pitanje dana kada će lider NS obelodaniti da će biti u predizbornoj koaliciji sa SNS. Definitivno je i da mesečnih sastanaka vrhova SNS i DSS o kojima su se dogovorili Nikolić i Koštunica - neće biti, a iz oba tabora stižu signali da ne računaju jedni na druge ni u predizbornim ni u postizbornim kombinacijama. Zato su Koštuničini operativci i stranački funkcioneri krenuli u veliku promociju političkog i ekonomskog programa ”od vrata do vrata”, sa kojim će izaći pred birače:

Vlada odredila rokove za plaćanje preuzete robe

Uredba Vlade kojom se trgovcima nalaže da dobavljačima hleba isporučenu robu plate u roku od 20 dana naišla je na različite ocene u privrednim krugovima, pri čemu jedni smatraju da država ne bi trebalo da administrativnim merama reguliše odnose među tržišnim učesnicima, dok drugi ističu neetičko ponašanje velikih trgovinskih lanaca koji pekarama mesecima ne plaćaju za primljeni hleb, znajući da je pravosudni sistem u Srbiji neefikasan i da se, zbog nedovoljne konkurencije među trgovcima, manji dobavljači ne usuđuju da se usprotive takvom ponašanju, iz straha od gubitka mesta na rafovima, piše Danas.

Izmene ZKP za obračun sa nasilnicima

Ministarstvo pravde predložilo je hitne izmene Zakonika o krivičnom postupku (ZKP) kako bi se išlo korak dalje u borbi protiv huligana. Time će biti omogućeno efikasnije vođenje postupka protiv vođa i svih ostalih članova navijačkih i ekstremističkih grupa. Očekujem da Skupština Srbije početkom sledeće nedelje usvoji izmene kako bi se država uspešno obračunala sa izgrednicima, kaže za Danas Snežana Malović, ministarka pravde.

Kandidatura krajem meseca

Prema saznanjima Politike „postoje dobri izgledi” da Savet ministara Evropske unije krajem ovog meseca prosledi kandidaturu Srbije za članstvo Evropskoj komisiji, „uz jak politički zaključak” da će njen svaki naredni korak u evrointegraciji biti uslovljen saradnjom sa Haškim tribunalom, onako kako je to zatražila Holandija. Zamenik šefa delegacije EU u Srbiji Adriano Martins izjavio je juče, međutim, da se još ne zna da li će prosleđivanje kandidature biti tretirano kao političko ili tehničko pitanje, dok je direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević, na konferenciji za novinare, istakla da je to do sada bilo tehničko pitanje.

Bogoljub Karić dolazi u Peć na sahranu oca

Janićije Karić (88), otac odbeglog srpskog biznismena Bogoljuba, preminuo je juče u Beogradu, a kako saznaje Pres sahrani će 23. oktobra u Peći prisustvovati i sam Bogoljub Karić. Taj list juče nije mogao da dobije zvaničnu potvrdu porodice Karić da će se od oca oprostiti i njegov najpoznatiji sin, ali nam je jasno rečeno da će „sahrani prisustvovati svi članovi porodice". Janićije Karić je preminuo juče ujutru oko devet sati u Gradskoj bolnici na Zvezdari, gde se lečio poslednjih mesec dana. Nekoliko poslednjih godina Janićije je sa suprugom Danicom živeo u Orašcu, a u Beogradu su uglavnom boravili kod ćerke Olivere na Dedinju.

Srbija ne koristi zajam od 600 miliona dolara

Nimalo ne iznenađuje što Srbija još ne koristi 600 miliona dolara, koliko je Svetska banka još pre nekoliko godina odobrila za finansiranje vrlo važnih projekata. Jer, nadležnim ministarstvima infrastrukture, ali i ekonomije tri dana nije bilo dovoljno da odgovore na jednostavno pitanje Politike - zašto ne povlače novac koji im leži na računu. Izuzetak je Ministarstvo poljoprivrede, ali ništa utešno – u odgovoru se navodi da je od 2007. godine potrošeno svega 12 odsto odobrene sume. Božidar Đelić, potpredsednik vlade, upozorio je u Vašingtonu da bi bilo tragično da zbog neefikasnosti u sistemu izgubimo odobreni novac za vrlo važne projekte. Reč je, dodao je, o veoma jeftinim zajmovima s kamatom od jedan do 1,5 odsto.

Čileanski rudari se međusobno tukli

Luis Urzua, nadzornik smene koji je tokom skoro dva i po meseca održavao disciplinu među čileanskim rudarima zarobljenim na više od 600 metara pod zemljom u rudniku „San Hose“, u prvom intervjuu saopštio je da je tajna njegovog uspeha bila u demokratskom odlučivanju, piše Blic. Međutim, za razliku od njegove priče o harmoniji, u javnosti su se pojavile i priče o fizičkim obračunima među rudarima pre nego što su locirani sa površine, kao i o njihovom strahu da ne dođu u iskušenje da moraju da jedu jedni druge. Kada su shvatili da će biti spaseni, rudari su sklopili zakletvu krvlju da nikad neće otkriti sve što se događalo ispod pustinje Atakama. „Ono što se desi u rudniku ostaje u rudniku“, izjavio je Dario Segovija (48), radnik na bušilici. Najraniji nagoveštaj podela među rudarima, uprkos zvaničnoj verziji o nepokolebljivom jedinstvu i solidarnosti, pružio je već i prvi zajednički video snimak iz skloništa, na kome se pojavilo samo 28 rudara.


Čileanski predsednik posetio je spasene rudare rudnika bakra i zlata u Čileu

Sinopsis Anđelininog filma

I pre nego što je Andželina Žoli počela sa snimanjem filma čija se radnja dešava tokom rata u Bosni, pravu buru su izazvale priče da film govori o srpskom vojniku koji siluje muslimanku u koju se kasnije zaljubljuje. Međutim, Edin Šarkić, producent Andželininog filma, kaže da te glasine nemaju veze sa istinom, kao i da pomenutih scena nema u scenariju, piše Blic. Prema nepotvrđenim informacijama, ljubavna priča filma počinje 1992. godine u gradiću u istočnom delu BiH. Lejla i Danijel, zaljubljeni par, razdvojeni su početkom ratnih događanja. Danijelov otac je oficir JNA i postavlja sina na mesto upravnika logora za zatvorenike. Igrom sudbine, on se ponovo sreće sa Lejlom, samo ovoga puta on je zapovednik logora, a ona zatvorenica. Danijel se nalazi u nezavidnoj situaciji i pokušava da pronađe najbolje rešenje koje bi bilo prihvatljivo za sve...

Dva dana Parnog valjka

Jedan bend i jedan grad čekali su 22 godine na ponovni susret. Upravo zbog ove činjenice ne treba da čudi što će Parni valjak biti prva grupa koja će dva dana zaredom održati koncerte u Beogradskoj areni (subota, nedelja 20.00), piše Danas. Hrvatski bend u glavni grad Srbije dolazi u okviru promocije singla „Nakon svih ovih godina“, prvog sa novog albuma koji bi trebalo da bude objavljen do Nove godine.

Rat Kardžića i Lukića

Predsednik FSS Tomislav Karadžić odbio je juče da kaže ko su naručioci nasilja u Đenovi, kada su huligani prekinuli meč Italija - Srbija, ali je otkrio da je nadležnim organima saopštio na koga sumnja. Sa druge strane, švajcarski list „Blik", pozivajući se na svoje izvore, objavio je da iza nedela na stadionu „Luiđi Feraris" stoji glavom i bradom predsednik Crvene zvezde Vladan Lukić, piše Pres. Međutim, Karadžić, upitan juče da li su i njegove sumnje uperene u čelnike Crvene zvezde, odgovorio je da „ne zna ništa o tome", ali je dodao da će „javnost uskoro sve saznati". Time je rat između predsednika FSS Tomislava Karadžića i prvog čoveka Crvene zvezde Vladana Lukića, koji traje već skoro godinu dana, dobio novo poglavlje, iako karte nisu otvorene do kraja. Podsetimo da su se njih dvojica sukobili još početkom ove godine, kada se Karadžić požalio da mu je Lukić pretio, a rat je nastavljen sve do kraja proleća, kada su se dve strane međusobno optuživale saopštenjima.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...