MUNDIJAL ZAVRŠEN ZA SRBIJU

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

“Orlovi” su na zemlju spušteni u trenutku kada ih je nacija već videla u osmini finala, a puleni selektora Radomira Antića su platili ceh brojnim promašajima u prvom poluvremenu i izgubili od Australije 2:1. U zvaničnom biltenu za meč Srbija - Australija FIFA objavila je mapu naše zemlje bez teritorije Kosova i Metohije. Novosadski glumac Boris Isaković teško povređen u eksploziji bombe kašikare koja je podmetnuta ispod njegovog automobile.

Kažnjeni promašaji ‘’orlova’’

Fudbalska reprezentacija Srbije završila je sa nastupima na Mundijalu porazom od Australije sa 2:1. U meču u kome je pobeda vodila "orlove" dalje naši reprezentativci su promašili pet kolosalnih šansi pre nego što su se rezerve "sokerusa" pobrinule da kazna bude prilično bolna. Sjajan ali neefikasan nastup "orlova" obeležio je prvi deo utakmice, u kome su četiri odlične prilike stvorili srpski reprezentativci a samo čudo spaslo je Australijance debakla., piše Blic. “Orlovi” su na zemlju spušteni u trenutku kada ih je nacija već videla u osmini finala, a puleni selektora Radomira Antića su platili ceh brojnim promašajima u prvom poluvremenu, ocenjuju Novosti. Selektor Srbije Radomir Antić je istakao da nema ništa da zameri igračima. “Fudbal je bio nepravedan prema nama. Odigrali smo kvalitenu utakmicu i momcima ne mogu da zamerim bilo šta. Imali smo mnogo šansi u prvom poluvremenu, nismo ih iskoristili i na kraju žalimo. Poručio bih narodu, koji sada sigurno tuguje, da u fudbalu ne pobeđuje uvek bolji. Treba da izvučemo zaključak sa Mundijala. Ostavili smo dobar utisak i mnogo naučili. Prvo da prespavamo, pa ćemo da vidimo kako dalje” – istakao je Antić. Na žalost, platili smo ceh.- piše Politikin specijalni izveštač iz Južne Afrike- “Verovatno nam nešto fali za turnirske utakmice: iskustvo, pribranost, psihološki momenat, zamor... Gana nije bila bolja od nas, ali smo joj poklonili pobedu. Protiv Nemačke nas je spasao Stojković odbranivši penal, a i Jovanovićev gol pre toga nam je omogućio da se ipak lakše diše. U poslednjoj utakmici u grupi smo pružili i najbolju igru na Svetskom prvenstvu, ali nismo imali igrača koji bi, kao Jovanović protiv Nemačke, bio priseban da to pretoči u naše vođstvo. Posle toga bi, razume se, bilo lakše.Šteta. Imamo za čim da žalimo”- piše Politika. Ko će posle svega pamtiti onaj trijumf nad Nemačkom i kamaru propuštenih šansi u duelu sa "sokerosima"? Niko, ama baš niko... Nastavili smo da konzumiramo turobnu sudbinu, da prosto budemo puki učesnici velikog takmičenja, prosto ukleti da uradimo nešto više..., piše Pres. "Orlovima" je odgovarao čak i nerešen rezultat, ali nisu imali snage, znanja i hrabrosti da postignu još jedan gol. List navodi da je momcima Radomira Antića, pored bolje realizacije, nedostajala tanka nit, ona koja razdvaja prosečne od odličnih, nit koja bi im pomogla da prevaziđu pritisak i pobede sebe. Na svu muku nadovezao se i urugvajski arbitar Larionda, koji je morao da dosudi jedanaestarac za naš tim u 90. minutu.


Fudbaleri Srbije  poraženi su od Australije: Pantelić i Žigić

FIFA otcepila Kosovo

Svetska fudbalska federacija (FIFA), u zvaničnom biltenu za meč Srbija - Australija, objavila je mapu naše zemlje bez teritorije Kosova i Metohije, piše Pres. Ovaj bilten podeljen je novinarima, fotoreporterima i turistima, i izazvao je šok među svima koji su juče bili u Nelspruitu, pred meč decenije sa Australijom. Objavljivanje netačne mape Srbije nije jedini gaf FIFA u ovom biltenu. Naime, između ostalog, navedeno je i da u Srbiji živi sedam miliona stanovnika, što odgovara broju ljudi koji živi na teritoriji naše zemlje bez Kosova i Metohije. Takođe, skandalozan propust organizatora dobija na težini ako se zna da su u pomenutom biltenu, pored Beograda, kao najznačajniji gradovi u Srbiji obeleženi Novi Sad i Novi Pazar, piše list. Zanimljivo, naša ekspedicija tokom 15 dana boravka u Južnoj Africi nije se susretala sa sličnim problemima, odnosno u svim zvaničnim dokumentima Srbiji nije oduzeta legitimna teritorija. Autori biltena Nikolaus Eberl i Herman Šonbi napravili su skandalozan potez i oglušili se o zvaničan stav svetske fudbalske federacije, koja nije priznala Fudbalski savez Kosova, jer je politika ove organizacije da ne priznaje one teritorije koje nisu priznale Ujedinjene nacije. Srbija je, međutim, na karti Evrope prikazana sa Kosovom i Metohijom kao sastavnim delom, pišu Novosti. Ostatak teksta opisuje rezultate Srbije i bivše Jugoslavije na prethodnim velikim takmičenjima, izdvaja Nemanju Vidića i Milana Jovanovića kao glavne igrače ekipe, a pominje i običaje u zemlji. Tako se navodi da su roštilj, sarma i pihtije omiljena jela u Srbiji, a pivo, rakija i "Knjaz Miloš" kisela voda omiljena pića. Ne preporučuje se upiranje prstom u Srbina i pojavljivanje u vidno alkoholisanom stanju što se, kako se navodi, smatra neukusnim ponašanjem i odrazom nekulture. Ističe se i da se Beograd smatra prestonicom dobre zabave u regionu, da su dodiri tokom konverzacije uobičajeni, pa i zagrljaji i poljupci u obraz dobrih prijatelja. Autori pišu i da je Srbija uspešna i u drugim sportovima i podsećaju na medalje košarkaša, vaterpolista i rezultate tenisera Novaka Đokovića, navodi list.

Bombaški napad na glumca

Glumac Boris Isaković (44) iz Novog Sada juče je teško povređen u eksploziji bombe kašikare koja je podmetnuta ispod njegovog automobila. Isaković koji je od gelera zadobio povrede po nogama i stomaku, operisan je i nalazi se van životne opasnosti. Kako saznaje Pres, Isakoviću su pre mesec dana nepoznate osobe otrovale psa, a nedavno mu je opljačkan stan. Eksplozija se dogodila oko 8.30 časova, kada je Isaković sa parkinga ispred zgrade u kojoj stanuje isparkirivao svoj automobil marke "saab". Par sekundi kasnije začula se eksplozija. Motiv pokušaja ubistva novosadskog glumca juče nije nikome bio poznat. Čak je i sam Isaković, nakon što se probudio iz anestezije, rekao da je najverovatnije u pitanju nekakva greška. Mada ne isključujući tu mogućnost, novosadska policija intenzivno radi na otkrivanju, kako počinioca, tako i motiva. Činjenica koja dodatno zabrinjava je i to što su automobili marke "saab" izuzetno retki u Novom Sadu. Pomenuti auto Isaković je pre par godina kupio od svog kolege i dobrog prijatelja Ivana Lalića, direktora "Sinema sitija", otkriva Blic. “Ne umem da objasnim zašto bi neko postavio eksplozivnu napravu ispod Borisovog vozila, niti mogu da verujem da je to napad na njega. Pre mislim, a i nadam se, da je u pitanju greška. On je sjajan čovek i sjajan glumac, sa kojim je zadovoljstvo sarađivati, i kao takav nije mogao da ima neprijatelje ni u privatnom, ni u profesionalnom životu – rekao je za Politiku v. d. direktora SNP Aleksandar Milosavljević. Upravniku najstarije domaće teatarske kuće tokom celog dana stižu pozivi iz ostalih pozorišta u Srbiji sa porukama podrške Isakoviću.

Kopaju za Dražom po arhivama

Komisija za otkrivanje istine o streljanju Draže Mihailovića, generala jugoslovenske vojske u otadžbini, proučavaće narednih meseci na desetine hiljada stranica, koje je nedavno donela iz britanskog Arhiva, pišu Novosti. U ovoj obimnoj dokumentaciji zabeležen je period između 1941. i 1946. godine u Jugoslaviji. Na desetak fajlova, koje će članovi Komisije tek pregledati, sačuvani su podaci o Mihailovićevom životu i radu iz tog vremena. Ukratko, sve ono što je vezano za njega, nezavisno od Ravnogorskog pokreta.

Penzije u dogovoru sa MMF

Usvajanjem novog predloga Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju koji je dobio zeleno svetlo vlade, Srbija je praktično ispunila jedan od dva uslova neophodnih da joj Međunarodni monetarni fond odobri četvrtu revizija stenbaj aranžmana vrednog 380 miliona evra, piše Politika Time što je vlada usvojila novi nacrt zakona radna grupa koja je radila na reformi PIO završila je svoj deo posla u delu izmena zakona, potvrdila je za taj list Radina Todović, predsednik ove Radne grupe. Upitana da li je zakon pre vlade pretrpeo neke veće izmene, ili je prosleđen onako kako je dogovoreno s MMF-om, Todović kaže da je bilo nekih manjih tehničkih izmena, ali da je suština ostala ista. Prethodno je sa MMF-om dogovoreno da se za radna mesta i poslove na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem (kao što su rudari, balerine, kesonci i slično) uslovi ne menjaju. To znači da ostaju odredbe kao i u važećem Zakonu o PIO – da se svakih 12 meseci provedenih na takvim radnim mestima računa kao 18 meseci. Zadržana je pogodnost da se starosna granica može snižavati najviše do 50. godina života, s tim što se ne uslovljava da su na tim radnim mestima efektivno radili najmanje dve trećine radnog staža, što je bio prvobitan predlog.

Priština ruši spomenik “Bratstvu i jedinstvu”?

Da li će spomenik "Bratstvu i jedinstvu" u centru Prištine biti uklonjen, kako tvrde pojedini prištinski mediji na albanskom jeziku? Iako pojedini mediji tvrde da "takve simbole iz komunističke prošlosti niko više ne želi", u Kabinetu predsednika Skupštine opštine Priština tvrde da ne znaju ništa o eventualnom izmeštanju spomenika koji je decenijama bio simbol grada, piše Danas. Kako je tom listu juče rečeno u Upravi grada Prištine, gradske vlasti planiraju uređenje prostora na kojem se ovaj spomenik nalazi i izgradnju podzemne garaže, ali za sada nema nikakvih zvaničnih planova i odluka o tome. U Ministarstvu kulture Vlade Kosova takođe tvrde da nemaju nikakve informacije o rušenju ovog spomenika. U krugovima bliskim vlasti nezvanično kažu da je tako nešto malo verovatno.

Ekonomska politika iza očiju javnosti

Ekonomski stručnjaci okupljeni oko biltena „Makroekonomske analize i trendovi” (MAT), Fond za razvoj ekonomske nauke i USAID zajednički rade na izradi strateškog plana za ekonomski razvoj Srbije od 2011. do 2020. godine. Kreatori ovog dokumenta juče su se, iza očiju javnosti, sastali u zgradi Narodne banke Srbije na okruglom stolu pod nazivom „Postkrizni razvojni model Srbije do 2020. godine”, piše Politika. Interesantno je da se ova strategija, i kada je reč o autorima, ali i vremenskoj oročenosti, u potpunosti poklapa sa planom dugoročnog oporavka koji je još pre nekoliko meseci najavio predsednik Boris Tadić.

Insekti terorišu Nišlije

U Nišu i okolini nepoznati insekti već nekoliko dana terorišu ljude koji borave u prirodi, nanoseći im ozbiljne povrede koje često zahtevaju lečenje, piše Pres. Niški zavod za hitnu medicinsku pomoć dnevno zbrine pedesetak pacijenata koji se lekarima javljaju sa bolnim oteklinama, najčešće po nogama, zbog čega im se određuje terapija jakim antibioticima. Dok lekari tvrde da se prvi put sreću sa ovakvom kliničkom slikom ujeda insekata i da sumnjaju da je došlo do određenih mutacija ovih životinjskih vrsta, entomolozi ističu da razloga za uzbunu nema.

Šarančić ostaje bez imovine

Milanko Šarančić, bivši direktor „Železnica Srbije“, uskoro ostaje bez imovine, nezvanično saznaje Danas. Šarančić je osumnjičen da je zloupotrebio službeni položaj i oštetio to preduzeće za više od 1.240.000 evra. Tužilaštvo za organizovani kriminal je nedavno završilo finansijsku istragu protiv Šarančića, članova njegove porodice i svih iz tog javnog preduzeća koji su poslovno bili vezani s njim ili se sumnja da su zajedno učestvovali u nelegalnim poslovima. Među imovinom koja će najverovatnije biti oduzeta je i službeni stan od 108 kvadratnih metara na Vračaru, koji je Šarančić otkupio pod izuzetno povoljnim uslovima.

Tadić: Evropa da se izjasni

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas u Istanbulu da Evropska unija mora da jasno kaže da li želi da primi u članstvo zemlje balkanskog regiona i da li je spremna da im na tom putu pomogne, prenose Novosti.. "Evropska unija mora da nam kaže da li nas želi i da li je spremna da i na praktičnom planu radi sa nama kako bi ispunili preuzete obaveze. Evropa bi trebalo da nam iskreno odgovori, bez izgovora", poručio je Tadić na samitu Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi (SEECP). Tadić se još jednom založio za punopravno članstvo svih zemalja regiona u EU dodajući da "jedino kada cela jugoistočna Evropa bude u potpunosti integrisana u EU obećanje o miru najavljenom nakon hladnog rata biće u potpunosti i ispunjeno".

Oprezno sa naočarima

Na graničnom prelazu Kelebija carinici su nedavno u kamionu jagodinskih registarskih oznaka, koji je prevozio polovne poljoprivredne mašine, otkrili i zaplenili naočare u vrednosti od oko 180.000 evra. U prtljažniku su bile sakrivene naočare za sunce i vid i to poznatih marki „Ray Ban”,„Adidas„, „Timberland”, „Replay”, „Monello”, „Dunlop”... Kako je pokazala istraga okviri su bili originalni, cena po komadu je bila od 250 franaka, a krijumčar je pokušao da ih distribuira na tržište Srbije za, pretpostavlja se, prodavce koji ih nude navodno kao kradenu robu, piše Politika. Ovo je samo jedan od primera, a zaplene ove vrste robe svake godine, kako kažu u carini, kreću već od maja kada počinje i potražnja za naočarima. A kako je malo onih koji u ovo vreme mogu da priušte originale od sunca se većina građana Srbije štiti jeftinim plastičnim naočarima koje se nude na ulici i u kineskim radnjama. nošenjem jeftinih naočara koje uglavnom nemaju nikakvu zaštitu čovek se izlaže riziku. Zato treba biti obazriv i ne kupovati ih bilo gde, jer u 99 odsto slučajeva nisu primerene ili proverenog kvaliteta.

Bojović naručio ili izvršio 11 ubistava?

Uhapšeni član „zemunskog klana" Sretko Kalinić u iskazu hrvatskoj policiji optužio je Luku Bojovića da je naručio ili izvršio čak 11 ubistava. Ovo piše u iskazu pod nazivom „Podaci iz neformalnog razgovora sa Sretkom Kalinićem" koji je hrvatska policija predala MUP-u Srbije, a u koji je Pres imao uvid. Prema rečima sagovornika tog lista, ovaj, kao i još dva iskaza Kalinića, trenutno proveravaju policija i bezbednosne službe Srbije i upoređuju ga sa informacijama koje je policiji dao Miloš Simović. On dodaje da je, prema dosadašnjim proverama, „oko 70 odsto informacija koje je Kalinić izneo" potpuno ili delimično tačno.

Ne letuju zbog Mladića i Hadžića

Akcioni tim za lociranje, hapšenje i izručenje Ratka Mladića i Gorana Hadžića ovog leta neće imati ni dana odmora. Kao što nije ni prošlog. Razlog se zove - Ratko Mladić. To je Novostima poručio Vladimir Vukčević, srpski tužilac za ratne zločine i koordinator Akcionog tima, dodajući da Srbija ima najveći interes da pronađe i prebaci u Hag dvojicu begunaca, te da je za njih Mladić – živ, iako porodica želi da ga proglasi mrtvim.

Ministri koji volontiraju

Tri člana Vlade Srbije volonterski, odnosno besplatno, obavljaju važne državne poslove, a zarađuju za život kao profesori univerziteta, piše Danas. To su ministar prosveta Žarko Obradović, ministar vera Dragoljub Šijaković i ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić. Oni su Agenciji za borbu protiv korupcije, u izveštajima o imovini i prihodima, prijavili da ne primaju novac iz budžeta za ministarski posao. Ministar zdravlja Tomica Milosavljević iz državnog budžeta prima razliku od profesorske plate, i to u iznosu od oko 42.600 dinara.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...