MERKELOVA NE DOLAZI DA „ZAVRĆE RUKE“

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

U Leposaviću je juče umalo izbio novi incident kada su Srbi pokušali da spreče Kfor i Euleks da iz postojenja „Srbijašuma“ zaplene bager, koji je navodno korišćen 27. jula prilikom uništavanja prelaza Jarinje. Tači je, kažu, izazvao nemire na administrativnim prelazima kako bi NATO i Belu kuću ubedio da mu treba još naoružanja da bi uzeo vlast na čitavom Kosmetu. Firme za to vreme sabiraju koliko će štete pretrpeti zbog uvedenog embarga na robu iz centralne Srbije. Nemačka kancelarka od danas je u Beogradu a ambasador Mas reče da ona ne dolazi da „zavrće ruke“. Dinkić je ponovio priču o centralizaciji i partokratiji i rekao da u državi vlada „nekoliko ljudi“. Zbog novih državnih propisa, tržište nekretnina nam je mrtvo. Dok se na Svetskom prvenstvu u kajaku i kanuu u Segedinu zaorila „Dojčland, Dojčland, iber ales“, u Gvozdu su Srbi i Hrvati spojili zastave dve zemlje i napravili – zajedničku. Na autoputu kod Ralje, vozač je naleteo na radnike na putu, jedan je odmah preminuo. Gadafi, kažu, možda više nije u Libiji a ruski „nevidljivi“ nije uspeo ni da poleti. Palmine neženje upoznale su se sa neudatim damama u subotu uveče, sad ih čeka zajedničko letovanje u Grčkoj. Godišnje nam na popravne ispite ide oko 20.000 srednjoškolaca. Novak je juče predao finale Mareju zbog bola u ramenu.

Umalo novi incident u Leposaviću

List Danas prenosi pisanje prištinskog Koha ditore da se, bez obzira na mere iz Prištine i akcije Kfora, šverc na severu Kosmeta nastavlja, pre svega na ilegalnim prelazima iz pravca Novog Pazara. Kao potvrdu, prištinski list navodi da se u prodavnicama na severu pokrajine mogu naći proizvodi iz centralne Srbije kao i pre 25. jula, kada su specijalne jedinice kosovske policije preuzele administrativnu liniju. Pored toga, juče je zamalo ponovo došlo do incidenta, kada su Srbi iz oblasti Leposavića pokušali da spreče Kfora i Euleks da iz postrojenja u vlasništvu JP Srbijašume zaplene bager, koji je navodno korišćen 27. jula prilikom uništavanja prelaza Jarinje.

Tači traži oružje od NATO

Pravda piše da saznaje u krugovima bliskim Hašimu Tačiju da je akcija 25. jula obustavljena kako bi se „međunarodni prijatelji“ uverili da je KPS nedovoljno opremljena za izvođenje operacija „visokog rizika“. Tači je, naime, hteo da NATO i Bela kuća prihvate „preporuke koje šalje američka ambasada iz Prištine od hitnom naoružavanju KPS“. Bez savremene opreme on navodno ne može da preuzme odgovornost da na čitavoj teritoriji Kosova nametne vlast „i tako finalizuje plan o zaokruživanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta Kosova, na čemu insistiraju SAD, Francuska i Nemačka“.

Firme na gubitku zbog embarga

Kako piše Pres, srpska preduzeća će ove godine ostati bez zarade od 250 miliona dolara ili 450 miliona na godišnjem nivou, ako ne bude pronađeno rešenje za ulazak domaćih proizvoda na Kosmet. Zbog embarga će, dodaju ekonomisti, najviše profitirati hrvatske, makedonske i crnogorske firme. „Koliku će štetu pretrpeti naša privreda pokazuje i podatak da više od polovine robe u svim prodavnicama na Kosovu stiže iz Srbije“, stoji u tekstu. U Privrednoj komori Srbije kažu da će najviše štete imati „Potisje“ iz Kanjiže, „Svislajon Takovo“, „Henkel Merima“, „Tetrapak“ i „Holcim“, ali i firme koje su uvozile s Kosova, kao što su „Farmakon“ i „Rudnap grupa“.

Merkelova ne dolazi da „zavrće ruke“

Ambasador Nemačke Volfram Mas u intervjuu za Novosti kaže da je ovo prvi put da nemački kancelar dolazi u Srbiju i da poseta ima poseban značaj. „U poslednjoj deceniji izgradili smo veoma snažne veze, sarađivali u mnogim oblastima i u poslednjih godinu dana videli smo značajan porast interesovanja nemačkih biznismena za vašu zemlju... Mi ne dolazimo da zavrćemo ruke, naš pristup je uvek bio da ponudimo pomoć ako postoje problemi, savete i iskustvo iz naše teške istorije“, dodaje Mas.

U zemlji vlada „nekoliko ljudi“

Posle intervjua za Politiku prethodnog dana, lider Ujedinjenih regiona Srbije ovoga puta pojavio se u Danasu. Ponovio je da, zahvaljujući centralizaciji i partokratiji, u zemlji vlada „nekoliko ljudi“. Kao jedan od načina borbe za promenu sistema, Dinkić je najavio da će URS idućeg meseca početi da prikuplja potpise građana za decentralizaciju Beograda, odnosno izmenu Statuta grada, „što bi bio uvod za reformu cele Srbije“. List zapravo prenosi Dinkićevo obraćanje na konvenciji Regionalnog odbora URS, juče u Domu omladine.

Mrtvo tržište nekretnina

Katastrofalno stanje u građevinskoj industriji, loši potezi države i bankarskog sektora doveli su do pada prodaje stanova, piše Danas. „Ne samo što je Ministarstvo prostornog planiranja ispisalo zakon koji je praktično desetkovao izgradnju, već je zatim NBS dižući obavezno učešće, učinila sve što je mogla kako bi što manje ljudi bilo u mogućnosti da dobije stambeni kredit. Rezultat je potpuno mrtvo tržište nekretnina, na kojem se u Beogradu mesečno proda marginalnih 20 do 30 stanova. Da to ne bude kraj mukama pobrinula se opšta kriza u kojoj se Srbija nalazi, zbog čega sve više građana, koji su, najčešće, pre 2008. godine, uzimali kredite, danas više ne može da ih otplaćuje“, stoji u tekstu.

Naci himna u Mađarskoj..

Društvo za očuvanje sećanja na Holokaust iz Novog Sada zgroženo je intoniranjem nacističke himne na ovogodišnjem Svetskom prvenstvu u kajaku i kanuu na mirnim vodama u Mađarskoj, piše Pravda. Prilikom proglašenja pobednika u trci kajaka dvoseda za žene, sa razglasa se zaorilo „Dojčland, Dojčland, iber ales“, koja je zvanično zabranjena 1952. Predsednik pomenutog Društva Aleksandar Beljić kaže da je ironija time veća, što je himna puštena u Segedinu, gradu čija je pogranična jedinica u južnoj Bačkj, januara 1942, učestvovala u zloglasnoj Raciji kada su mađarski fašisti ubili više desetina hiljada nedužnih Srba i Jevreja.

..I srpsko-hrvatska zastava u Gvozdu

„Na multietničkim likovnim susretima mladih ih BiH, Srbije, Makedonije, Mađarske, Nemačke, Slovenije i Hrvatske, koji su ovih dana održavani u Gvozdu, u Sisačko-moslovačkoj županiji, učesnici Hrvati i Srbi zajednički su kreirali ’zastavu prijateljstva’, od koje će se mnogima u njihovim zemljama verovatno dignuti kosa na glavi“, piše Večernji list a prenosi Blic.

Kolima naleteo na radnike

Radnik preduzeća za puteve „Mostogradnja Beograd“ V. P. (24) smrtno je stradao a još trojica su povređena kada je na njih naletelo putničko vozilo na autoputu kod Ralje u blizini Smedereva. Kako prenose Novosti, vozač „pežoa 206“ beogradskih tablica B. M, koji se kretao iz pravca Beograda, najverovatnije nije na vreme uočio radove na putu i uleteo je među putare koji su utovarivali šut u kamion. Vozilo je probilo singalizaciju, najpre udarilo V. P, a zatim i ostale povređene radnike. U udesu je teže povređena i supruga vozača.

Blic piše da je V. P. poginuo na licu mesta a da je povređeno još petoro radnika, od kojih je jedan zadobio teže povrede. Vozač „pežoa“ zadržan je na mestu nesreće i biće testiran da li je bio pod dejstvom alkohola.

Gadafi nije u Libiji?

Libijski pobunjenici saopštili su juče da su došli na manje od 30 kilometara od glavnog uporišta Muamera Gadafija u centru Tripolija, prenosi Danas. Pobunjenici su u noći između subote i nedelje započeli bitku za Tripoli, nekoliko sati pošto su osvojili obližnji grad Zevija. Tripoli je bio Gadafijevo uporište otkako je počeo građanski rat u Libiji pre šest meseci, ali još nije jasno da li je libijski lider i dalje u zemlji. Nekoliko sati pošto su pobunjenici saopštili da su napali Tripoli, državna televizija je emitovala poruku Gadafija, koji se nije pojavio na televiziji, „već je zvučao kao da se javio telefonom i dva puta rekao datum i vreme, kako bi dokazao da govori uživo“.

Novosti prenose da su se borbe vodile na tri fronta sa snagama libijskog lidera, koji zahvaljuje stanovnicima glavnog grada zbog „eliminisanja pacova“ i poziva pobunjenike da prekinu „maskaradu“. Al Džazira je javila da NATO avioni bombarduju Gadafijev rezidencijalni kompleks Bab al Azizija i aerodrom. Zapadne agencije su juče procenjivale da je moć lidera ranjivija nego ikad.

„Nevidljivi“ nije ni poleteo

Poslednjeg dana moskovske avio-izložbe MAKS 2011. u nedelju na aerodromu „Žukovski“ nahvaljeni novi ruski lovac „nevidljivi“ avion T-50 imao je tehničkih problema, pa nije ni poleteo sa piste, prenose Novosti. Iz motora se dizao plamen, pa je pilot letelicu zaustavio na pisti sa dva padobrana za kočenje. „Ništa se strašno nije dogodilo sa T-50. Radi se o malim tehničkim problemima, koji će brzo biti otklonjeni. To su avioni koje treba dorađivati, zato se i sprovode probni letovi“, rekao je predsednik izložbe i proslavljeni probni ruski pilot Magomed Tolbojev.

Šta sve banke žele da znaju

Blic piše o bankarskim pitanjima koja pri uzimanju kredita, zadiru i u privatnost. Kako se sa tim susreću obični građani, tako prolaze i biznismeni. Jedna Beograđanka je posvedočila da se „prilično znojila pred bankarskim službenikom“, jer su joj, pored pitanja o visini plate i zaposlenju, postavljana i pitanja o bračnom stanju, devojačkom prezimenu majke i spratu na kojem joj se nalazi stan. Vlasnik MK grupe Miodrag Kostić sa svoje strane kaže da se zbog veličine kompanije i kompleksnosti poslovanja, nijedna tema ne izostavlja iz upitnika, te mu „u bankama znaju i broj cipela“.

Gazde se osilile

Pres piše o lošem položaju radnika u Srbiji, navodeći primer Nebojše Taškovića iz Bujanovca koji je u magacinu radio od četiri ujutru do osam uveče i za to vreme smršao 10 kilograma, razboleo se a kada se vratio s bolovanja, na njegovom mestu je već bio neko drugi. „Koliko su se gazde i šefovi osilili najbolje svedoče stotine poziva i pisama koje smo dobili od početka serijala tekstova o bahatim poslodavcima, koji bednim sumama plaćaju poniženu radnu snagu, iskorišćavaju je, teraju da radi u nehumanim uslovima“, stoji u tekstu.

Na popravnim ispitima 20.000 đaka

Ove nedelje počinje polaganje popravnih ispita za oko 20.000 učenika u Srbiji. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, razred svake godine ponavlja oko 4.000 srednjoškolaca, prenosi Politika. Najviše ih je prošle godine bilo u prvim i drugim razredima a statistika pokazuje da u gimnazijama na popravni stigne najviše tri đaka iz svakog odeljenja, dok je u stručnim školama mnogo lošija situacija. Predsednik Foruma beogradskih gimnazija Miodrag Sokić za ovaj list kaže da su matematika, fizika i hemija i dalje objektivno najteži predmeti. S druge strane, predsednik Pedagoškog pokreta Srbije Drago Pantić kaže da je ovo dokaz „nereformisane i nehumane škole u kojoj pedagoški radnici nisu preuzeli odgovornost da do uspeha dovedu sve sposobne učenike“.

Svenarodni konkurs za snajke

Na Palmin „svenarodni konkurs za jagodinske snajke“ javilo se 140 udavača. Vlasti su ih smestile u hotel, postavile stražu. U restoranu „Tigar“ u subotu uveče su uzele brojeve svojih mesta za stolom na čijem je čelu sedeo gradonačelnik Jagodine Dragan Marković Palma, ujedno i stari svat. Neženje su već bile za stolom i počelo je u upoznavanje, piše Politika.

„Reporter Presa ušunjao se na ljubavnu večeru među sto neženja i nešto više udavača koji će imati priliku da na letovanje u Grčkoj nađu srodnu dušu“, piše ovaj list i dodaje da su „đuvegije poranile da se mlade slučajno ne popišmane i odustanu od svega“.

Izložena platna zatvorenika

Na privrednoj jedinici KPZ-a u Somboru, prošlog vikenda su osuđenici iz 12 srpskih zatvora i umetnici iz Vojvodine i RS zajedno predstavili svoja umetnička dela. Platna su bila izložena na likovnoj koloniji „Elan“ koja je održana 16. put, piše Politika. Ove godine je učestvovalo 14 osuđenika iz 12 ustanova. Likovna kolonija je i pokrenuta, kako je objasnio inicijator psiholog Petar Trbojević, da bi Kazneno-popravni zavod u Somboru obezbedio fond slika čija je funkcija bila prevaspitavanje osuđenika.

Matica srpska napunila 185 godina

Akademik Čedomir Popov, predsednik Matice srpske, u intervjuu za Politiku kaže da se Matica u svojih 185 godina postojanja može pohvaliti da je izrasla ne samo u najstariju, nego i u najproduktivniju među srpskim kulturnim, književnim i naučnim institucijama. „Ona danas stoji rame uz rame sa SANU a u nekim inicijativama i ispred nje... Iz njenih okvira izašla su jedna od dve najznačajnije biblioteke našeg naroda, reprezentativna i za istoriju srpske umetnosti dragocena Galerija Matice srpske, razvio se Muzej Vojvodine... Sa sedam naučnih odeljenja koja redovno objavljuju 10 časopisa priznate vrednosti i reputacije i rade na oko 50 naučnih projekata, oko kojih se okuplja i na kojima sarađuje blizu 2.500 saradnika iz različitih naučnih disciplina, Matica je danas najotvorenije središte opštekulturnog susretanja i intelektualne sinteze, toliko potrebne ovom vremenu potpunog raspada univerzuma znanja“, objašnjava Popov.

Novak zbog ramena predao finale

Novak Đoković je predao finalni meč turnira u SAD pri vođstvu Endija Marija od 1:0 u setovima i 3:0 u drugom setu, zbog povrede ramena. Na putu ka 10. tituli u 2011, pišu Novosti, bolovi u desnom ramenu bili su toliko veliki da je najbolji igrač planete morao da preda finale Sinsinatija. Od starta se videlo da ima problema ne samo po bolnom i sporom prvom servisu, „već i po izrazu lica, odsustvu bilo kakve emocije i konstantnom ukazivanju da nešto sa ramenom nije kako treba“.

Novosti pišu da se, kao i na prethodnim mečevima na Sinsinatiju, Novak slabo kretao i izgledao kao da ga je stigao umor posle svih velikih uspeha. U pauzi je zatražio lekarsku pomoć, ali mu ni ona nije pomogla. Meč je završen uz jak pljusak.

Estrada i plastične operacije

„Retke su dame na estradi koje su umereno koristile usluge estetskih hirurga“, piše Pres i dodaje da su najuspešnije transformacije imale pevačice Ksenija Mijatović, Nataša Bekvalac, Ana Nikolić, Emina Jahović, Severina Vučković, kao i voditeljke Suzana Mančić i dizajnerka Elena Karić. Emina tvrdi da je operisala samo nos, i to iz zdravstvenih razloga, a Severina usne i nos, mada „nikada nije demantovala glasine da je i estetski korigovala grudi i podigla zadnjicu“.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...