LEK ZA RAK SA KUBE

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Brisel je negativno raspoložen prema politici Beograda koji vuče poteze a, kažu, misli na izbore. U EU smatraju da su se srpski zvaničnici uvredili kada su videli da Brisel neće da vodi predizbornu kampanju u ime vlasti. Očekuje se da se 12. oktobra Štefan File direktno obrati i saopšti odluku EK o kandidaturi Srbije. U međuvremenu, Bajatović reče da neće biti nove sednice skupštinskog Odbora za bezbednost i da bi Drašković, kao veliki Srbin, „morao da pazi šta priča“. I Čeda je tražio novu sednicu a ispostavilo se da je na prošlom zatvorenom zasedanju rečeno da je zapravo srpski švercer prvi napao Kfor na Jarinju, posle čega su ovi uzvratili dimnim bombama i gumenim mecima. Informacija se vodi kao državna tajna. EU je, objavljuju jedne novine, uslovila Beograd da pripremi podršku srpskom stanovništvu kao da je dijaspora, ili će ukinuti značajne finansije vladinih i nevladinih institucija. Prvi putnički avion, u kojem je bio predsednik Boris Tadić, sleteo je juče na aerodrom u Lađevcima. Kubanski lekari pronašli su efikasnu vakcinu protiv raka u poodmakloj fazi. Đak gimnazije iz Sremske Mitrovice pao je sa petog sprata hotela u Budimpešti, gde su učenici bili na ekskurziji. Kusturica dovršava svoj deo filma o religijama u Trebinju. Zvezda je pobedila Bajern u prijateljskoj utakmici, humanitarnog karaktera. Italijani će, kaže Filipović, sutra biti ranjivi.

Brisel neće u izbornu kampanju

Zvaničnici EU postali su vrlo skeptični i negativno nastrojeni prema politici Beograda, piše Blic, posebno prema onoj koju Vlada posredstvom svojih pregovorača vodi na severu Kosova. „Stav je da potezi koje vlasti u Srbiji vuku imaju veze sa izborima koji se bliže. Svi u Briselu misle da se vlast našla uvređenom pošto je shvatila da Brisel neće da vodi predizbornu kampanju u njeno ime, posebno ne kada je reč o situaciji i krizi na Kosovu“, kaže izvor lista.

Fratini dolazi na „dan odluke“

Na dan objavljivanja izveštaja i mišljenja Evropske komisije o napretku Srbije i statusu kandidata 12. oktobra, u Beograd će doći Franko Fratini, ministar spoljnih poslova Italije. To je ranije dogovorena poseta, tokom koje se očekuje potpisivanje memoranduma o saradnji dveju zemalja, piše Danas. Tog dana niko od srpskih zvaničnika neće otići u Brisel, već će šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer u direktnom prenosu iz Brisela pratiti s novinarima obraćanje evropskog komesara za proširenje Štefana Filea.

Dejton za Kosovo dobra ideja..

Sagovornici Novosti kažu da bi organizovanje „Dejtona“ za Kosmet, na kom bi se razmatrao širok spektar rešenja – od široke automonije za Srbe do konfederacije, moglo da bude i jedini način za „raspetljavanje kosovskog čvora“. Konferenciju bi, kažu oni, trebalo organizovati pod okriljem UN, dok bi za stolom sedeli predstavnici Beograda, Prištine i najmoćnijih članica Saveta bezbednosti i EU. Savetnik srpskog tima u pregovorima pre pet godina u Beču, Tomas Flajner kaže da je ovo dobra ideja, jer je u bečkom procesu međunarodna zajednica „unapred isključila razgovore o podeli, širokoj autonomiji za Srbe, feleralnom ili konfederalnom rešenju“. „Zato su ti pregovori i bili osuđeni na neuspeh. Samo otvorena diskusija o svim mogućim modalitetima može da dovede do rešenja koje je održivo na duge staze“, kaže on.

..Ili udaranje u zid

Predsednik LDP-a Čedomir Jovanović kaže u intervjuu za Novosti da Vlada i predsednik „umesto što i dalje udaraju u ’kosovski zid’, tvrdeći da nemaju drugog izbora, treba da se okrenu ka izlazu“. „Treba da prihvate Ahtisarijev plan, pomognu severu Kosova da se oslobodi političkih i ekonomskih kriminalaca, počnu pregovore o dodatnim garancijama za Srbe i tako oslobode društvo strašnog pritiska pod kojim puca“, dodaje Jovanović. Kako kaže, slogan – i Kosovo i Evropa, „nikada nije ni bio politika, nego alibi za neuspehe u unutrašnjim reformama“.

Čedomir Jovanović zatražio je od predsednice Skupštine hitnu sednicu Odbora za bezbednost, i to pre dolaska predstavnika EU Ruperta Kupera, piše Blic. On je naveo da je zemlji naneta velika šteta a da će kredibilitet naše strane pred EU biti „katastrofalno narušen“ ukoliko se odmah ne razjasne i objave svi uzroci i elementi prošlonedeljnih oružanih sukoba kod Jarinja.

Drašković da pazi šta priča

Predsednik skupštinskog Odbora za odbranu i bezbednost Dušan Bajatović rekao je za Politiku da nema potreba da se saziva nova sednica, jer su na prošloj dobili sve informacije o tome šta se dešavalo na Jarinju, kao i bezbednosne procene. „Zašto bismo raspravljali ponovo“, kaže on. Međutim, lider SPO-a Vuk Drašković izjavio je prekjuče da su informacije s Jarinja potpuno drugačije od onih koje su plasirane u javnost, kao i da „narodu mora da se saopšti istina“. Govoreći o prethodnoj zatvorenoj sednici Odbora, on je istakao da su predstavnici domaćih bezbednosnih službi rekli poslanicima da su Srbi počeli sukob na Jarinju. Bajatović je na ovo rekao da Drašković nije prisustvovao sednici, te da ne zna zašto bi komentarisao njegove navode: „Kao veliki Srbin, on bi morao da pazi šta priča.“

Šta se zapravo desilo na Jarinju

Blic piše da su srpski obaveštajci izvestili skupštinski Odbor da su u sukobu s Kforom na prelazu Jarinje lokalne Srbe predvocili švercer sa Kosmeta Zvonko Veselinović i njegova grupa od dvadesetak naoružanih ljudi. Podaci su proglašeni državnom tajnom a za Veselinovića je rečeno da se sumnjiči za paljenje barikada. Naime, Veselinovićeva grupa je podigla barikadu tik uz bazu Kfora, što je shvaćeno kao provokacija. Kfor je odmah ujutru stavljao bodljikavu žicu i počeo da ruši barikadu, da bi tri i po sata kasnije grupa Srba sa Veselinovićem na čelu napala Kfor. Kfor je odgovorio dimnim bombama i gumenim mecima. Kasnije se kod barikade okupio veliki broj Srba.

Srbi u pokrajini – dijaspora?

„Uprkos obećanjima i garancijama, čak i polaganja zakletvi u Pećkoj patrijaršiji da će Kosmet i srpsko stanovništvo na prostorima južne pokrajine ostati u sastavu Srbije“ a uz odlaganje popisa i odluke o izuzimanju teritorije Kosmeta iz izbornog zakona, Vlada preko ministra Gorana Bogdanovića priprema zakon o podršci srpskom narodu, kojim će preostali Srbi i nealbanci na Kosmetu dobiti status dijaspore, piše Pravda. Bogdanović je u skladu sa Zakonom o državnim službenicima, 14. septembra formirao komisiju čiji je zadatak da u roku od 20 dana pripremi nacrt zakona kojim će se urediti „pitanje podrške pripadnicima srpskog naroda i manjinskih zajednica“. Izvor lista kaže da je ovo bio uslov EU koja je postavila ultimatum, odnosno ukidanje sredstava za finansiranje opštinske i administracije brojnih vladinih i nevladinih organizacija, preduzeća i ustanova.

Nejedinstvo na jugu

Predsednik RS Milorad Dodik razgovarao je u ponedeljak sa predsednicima opština sa severa Kosmeta o daljoj podršci, istakavši da je najvažnije da se istina o tome šta se zapravo događa, preko medija u RS, „probije u svet“. Kako kaže Dodik, Kosovo je u medijima RS vest broj jedan, prenosi Pravda. „Ono što mene čini spokojnim jeste visok stepen jedinstva koji iskazuju Srbi na severu... Moja impresija je da ljudi sa severa jedinstveno deluju u odbrani svojih vitalnih nacionalnih interesa bez obzira na stanačku pripadnost. Na jugu, nažalost, imamo nedostatak te aktivnosti“, objasnio je Dodik.

Sve češće kritike ambasadora

„Stranim ambasadorima u Beogradu nije prijatno kako je do juče bilo. Počeo je da ih kritikuje i deo političkog establišmenta“, piše Politika. List ređa primere vicepremijera Ivice Dačića koji se nije suzdržao da oštro odgovori austrijskog državnom sekretaru Volfgangu Valdneru, zatim gradonačelnika Dragana Đilasa koji se požalio da se pojedini predstavnici stranih država ponašaju kao „trgovački putnici – dođu i urgiraju da neke njihove firme dobiju posao a onda se oglašavaju, tražeći od Srbije da se jače bori protiv korupcije“. Bivši srpski ambasador u Nemačkoj Ognjen Pribićević kaže da se sa globalnim promenama u svetu, posao ambasadora sve više usredsređuje na privredni sektor.

Samouvereni predstavnici vlasti

Predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać smatra da postoji saglasnost da se podaci iz izveštaja o priticima i kontroli medija, uopšte ne komentarišu. „Izveštaj smo dostavili Vladi i Ministarstvu kulture, na njegovo predstavljanje pozvali smo predstavnike skupštinskog Odbora za informisanje, ministra kulture i državnu sekretarku za medije, ali niko nije došao, niko nije ništa napisao, niti je ko nešto komentarisao“, kaže ona u intervjuu za Danas. To znači, dodaje Baraćeva, da su predstavnici vlasti toliko sigurni da su uspostavili kontrolu u medijima „da smatraju da nikakav izveštaj ne može to da ugrozi“.

Prvi putnički avion u Lađevcima

Predsednik Srbije Boris Tadić bio je u prvom putničkom avionu koji je juče sleteo na aerodrom „Morava“ u Lađevcima, nedaleko od Kraljeva, koji je dosad bio isključivo vojni aerodrom. „Otvaranje ovog aerodroma velika je stvar za privredu, ali i za civilni saobraćaj. Ceo ovaj region – Kraljevo, Kragujevac, Čačak, Gornji Milanovac, Kruševac, Užice, Požega i Novi Pazar, gde živi oko dva miliona ljudi, dobio je aerodrom koji će u budućnosti biti i na usluzi građanima i stvoriti šansu za veće investicije i brži ekonomski razvoj“, rekao je Tadić a prenose Novosti.

Kubanci pronašli lek protiv raka

Rak pluća i prostate lečiće se uskoro vakcinom „cimavaks – efg“, najavili su vrhunski kubanski lekari Pedro Kamilo Rodrigez i Horhe Alberto Gonzales Ernandez. Oni su juče u Srbiji predstavili ovo revolucionarno otkriće o kojem su pre mesec dana pisali svetski mediji. Imunolog Rodrigez objasnio je za Pres da vakcina nije preventivno sredstvo, već može da zaustavi rak u poodmakloj fazi i pretvori ga u hroničnu bolest koja može da se kontroliše. Vakcina najbolje deluje kada se koristi posle hemoterapije. Ovaj lek se klinički ispituje još od 1993. a do sada je tretirano 1.000 pacijenata na Kubi. Primali su je i pacijenti u Maleziji, Peruu i u Velikoj Britaniji. Kubanski stručnjaci borave u Srbiji na poziv naših lekara i bili su gosti Internacionalnog kongresa privatne prakse u Beogradu.

Subotički zatvorenici čiste ulice

Osnovni sud u Subotici najviše je do sada izrekao kazni društveno korisnog rada počiniocima lakših krivičnih dela. Umesto u zatvor, 114 Subotičana poslato je da čisti ulice. „Iskustva su veoma pozitivna, čak imamo informaciju da je preduzeće (JKP „Čistoća i zelenilo“) spremno da zaposli neka lica koja su se pokazala kao savesni i vredni radnici“, kaže portparol Osnovnog suda Danijel Kovačić za Politiku. Kazna društveno korisnog rada izriče se za lakša dela za koja je predviđena novčana ili zatvorska kazna do tri godine. Može da traje od 60 do 360 sati a u slučaju da se iz nekog razloga prekine, kazna se zamenjuje zatvorskom gde se osmočasovni rad izjednačava sa jednim zatvorskim danom.

Studenti čekaju izmene zakona

Kako piše Politika, od ove školske godine trebalo bi da počne da se primenjuje zakonsko pravilo da svaki student koji želi da bude na budžetu mora da osvoji maksimalnih 60 poena, odnosno očisti godinu. Studenti u to sumnjaju jer većina fakulteta nije na pravi način reformisala studije, i najavljuju da će, ako bude potrebno, ponovo predložiti da se smanji upisni prag na 48 poena. U Studentskoj konfederaciji univerziteta Srbije kažu da će se za dve nedelje studentski predstavnici iz čitave zemlje okupiti u Novom Sadu i dati svoje predloge i komentare. Aktuelni upisni prag od 48 poena i dalje je problem za jedan broj akademaca koji su za danas najavili okupljanje ispred Filološkog fakulteta.

Đak poginuo na ekskurziji

Učenik drugog razreda gimnazije u Sremskoj Mitrovici Đorđe Maricki (17) poginuo je u Budimpešti na kraju petodnevne ekskurzije. Đorđe je pao sa petog sprata pod okolnostima koje tek treba da budu razjašnjene, pišu Novosti. Prema prvim informacijama, učenici su pravili žurku, jer je u četvrtak trebalo da krenu kući. Maricki je neko vreme bio prisutan a onda se povukao u sobu jer mu je smetao duvanski dim. Očekuje se da telo bude prebačeno u Srbiju. U Sremskoj Mitrovici porodica, komšije i drugovi iz škole zanemeli su od iznenadnih tragičnih vesti.

Pravda objavljuje nezvanična saznanja da je su u toku noći Đorđa probudili drugovi da im otključa vrata sobe. U polusnu, „momak se nije snašao u nepoznatoj sobi i slučajno je ispao kroz veoam nisko postavljen prozor“.

Rodbina tvrdi da se Maricki nikada ne bi ubio, prenosi Pres, te da se sigurno ne radi o samoubistvu. Prvi rezultati istrage pokazuju, piše list, da je Đorđe u trenutku tragedije bio sam u sobi.

Alo piše da je Đorđe otišao u sobu u 1.30 ujutru a oko 4.30 su ga probudili drugari jer je jedan od njih u njegovoj sobi zaboravio karticu ključ od svoje sobe. „Momci su čuli kako je Đorđe prevrnuo stolicu i čuli su tup udarac. Dečak je, pretpostavlja se, umesto na vrata, krenuo kroz hotelski prozor i pao na zemlju“, stoji u tekstu.

Ukinuta presuda majci

Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je presudu Marini Andrejić iz Majilovca kod Velikog Gradišta, koja je osuđena na 20 godina zatvora za ubistvo svog sina Đorđa (13). Predmet je vraćen Višem sudu u Požarevcu, da joj se ponovo sudi, i to zbog niza propusta prvostepenog suda. U Požarevcu će morati da se utvrdi, pišu Novosti, i kako je došlo do odvajanja lobanje dečaka od ostatka tela, s obzirom na to da je pronađen samo jedan njen deo. Nejasno je i kako je zapravo došlo do smrti malog Đorđa.

Kusturica pri kraju snimanja u Trebinju

Emir Kusturica privodu kraju snimanje filma „Nemanja“ u Trebinju. Snima se za meksičku producentsku kuću i bavi se različitim religijama. Deo od desetak minuta u kojem će biti predstavljena pravoslavna religija, poveren je baš Kusturici. „U delu koje će biti završeno za nekoliko dana a čije trajanje iznosi desetak minuta, posebno je zanimljivo to što se bavi temom monaha koji za mene predstavlja nešto zaista veoma posebno. Za Trebinje sam se odlučio iz razloga što taj grad ima najbolje uslove za takvu ideju o religiji, koja je uvek nastajala, kako bi pesnici rekli, u delu pustinje. Ovde pored ovog divnog renesansnog grada postoji okolina koja je po svemu kamenjar i pustahinja koja izaziva religiju po samoj definiciji“, kaže Kusturica za Alo.

Zvezda pobedila Bajern

Košarkaši Crvene zvezde Beograd savladali su u Pioniru ekipu nemačkog Bajerna sa 80:55 u prijateljskoj utakmici, koja je bila humanitarnog karaktera. Blic prenosi da se u Pioniru skupilo oko 7.000 gledalaca koji su kupovinom ulaznice pomogli nabavci novih inkubatora. Zvezda je bolje ušla u meč a ekipu je predvodio Adam Morison. Uz Popovića, Milutinovića i Markovića, Morison je posle prve četvrtine doneo veliku prednost crveno-belima „a do odmora su domaći usavršili igru“.

Italijani će biti ranjivi

Bivši selektor Crne Gore Zoran Filipović kaže za Pres da veruje da će Srbija iskoristiti sve svoje prednosti na utakmici protiv Italije. Kako dodaje, očekuje i „opuštenije Italijane“, i to baš zbog toga što su već vizirali kartu za Evropsko prvenstvo u Poljskoj i Ukrajini. „Oni su najopasniji kada jure rezultat, kada im je potrebna pobeda. Iako najavljuju da će pružiti 100 odsto i da će biti maksimalno koncentrisani u Beogradu, ipak očekujem da budu opušteniji i ranjivi“, objašnjava Filipović.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...