LAPTOP U BATAJNICI I RAT U GRUZIJI

Jelica Putniković

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Laptop Radovana Karadžića ozbiljno konkuriše ratnim sukobima u Gruziji na naslovnim stranama srpske štampe.

Putin i Medvedev popravili rejting

“I posle Putina, Putin!” Parafraziranje one naše, vascele istine o predsedniku svih Jugoslovena, Titu nameće se dok svetski mediji prenose slike ruskog premijera koji se na licu mesta, “zasukanih rukava” bavi izbeglicama.Politika prenosi spekulacije ne samo na Zapadu već i u Moskvi da je posle razgovora s američkim predsednikom Bušom lično kagebeovac Vladimir Putin doneo odluku o delovanju ruskih snaga u Gruziji. Uprkos tome što iz kabineta nije izašao na teren i Dmitri Medvedev je u ruskoj javnosti pobrao povećanje rejtinga. Nakon što je sa francuskim predsednikom Nikolom Sarkozijem usaglasio principe za rešavanje sukoba u Gruziji, Medvedev je, piše Danas, naredio prekid vojnih akcija u Gruziji.

Natalija Naročnicka, istoričar i predsednik Fonda za istorijsku perspektivu u Moskvi i Instituta za demokratiju i saradnju u Parizu takođe, za Politiku komentariše da se situacija u Severnoj Osetiji i Abhaziji ne može porediti sa Kosovom već da je gruzijski predsednik Sakašvili neuspešno pokušao da kopria hrvatsku “Oluju”.

Kurir tvrdi da se na severu Kosova sprema "blickrig" koji pripremaju "prištinske vlasti u saradnji sa zapadnim obaveštajnim službama".

Poredeći Kosovo i Osetiju Glas javnosti citira analitičare koji kažu da se sličan scenario može očekivati u Abhaziji, Čečeniji, Nagorno – Karabahu, Kurdistanu... da je najopasnija tačka u Kini Đijangu ali da se mogu „probuditi“ i Flamanci Valonci u Belgiji, Baskija, Korzika, Irska...

Baveći se dalje Kosovom Glas javnosti podseća da je prošlo pet godina od masakra srpske dece u Goraždevcu. I pored svih obećanja predstavnika međunarodnih snaga u Prištini i Kosovske policijske službe počinioci još nisu pronađeni.
Neuništivi laptop

Misterija nestanka laptopa Radovana Karadžića rešena je pronalaskom istog na livadi kraj Batajničkog druma, tamo gde je, navodno, u prigradskom GSP autobusu broj 73 i uhvaćen prvi predsednik Republike Srpske. Novosti u storiji o laptopu navode detalje da je livada u blizini vojne ekonomije i poligona za obuku SAJ (?) i da se rade DNK analize, kako bi se razjasnio ovaj slučaj. Radovanov sinovac se sprema da, pre preuzimanja, uz pomoć stručnjaka detaljno pregleda dotični laptop, ne bi li, kako kaže, ustanovio eventualno ubacivanje virusa i da li su sva dokumenta i diskete na broju. Običnom čitaocu niko da objasni kako je ta, inače osetljiva, sprava „preživela“ 25 dana napolju, pod nebom iz kog su se u nekoliko navrata slivali letnji pljuskovi. Ipak, mnogo veća nedoumica je i dalje, bar prema pisanju Politike, to koja služba je uhapsila Karadžića.

Umesto tajnih službi,Blic u priču o hapšenju Karadžića uvodi saobraćjnu policiju čiji je, navodno, punkt bila livada gde je laptop pronađen. Po anonimnoj dojavi s fiksnog telefona, u torbi crvene boje... U torbi je bila, kako saznaje tabloid Alo i knjiga „Fontana mladosti“ koja otkriva pet tibetanskih rituala za podmlađivanje.

Pravo na šofera

I pored svih najava smanjenja državnog aparata broj zaposlenih u vladi Srbije stalno raste. Baveći se ovom krajnje životnom temom Politika dokazuje da su ministri „široke ruke“ navodeći podatak da čak 80 funkcionera vlade danonoćno ima pravo na šofera. I službeni auto, naravno.

Poput naših i parlamentarci Evropske unije odmaraju i okupiće se tek prve nedelje septembra. Zahvaljujući tome, prema pisanju Blica niko nije stradao kada se prošle nedelje, u četvrtak, obrušio plafon glavne sale u zgradi Evropskog parlamenta u Strazburu.



Govoreći o evropskoj zavisnosti od Amerikanaca Emil Vlajki, profesor na Banjalučkom univerzitetu za Glas javnosti tvrdi da se Vašington bori svim snagama protiv ujedinjavanja zemalja starog kontineta, ne bi li SAD sačuvale dominaciju u svetu, a da je Francuska satelit SAD.

Zakoni o strankama, medijima i državljanstvu

Programski direktor CESID-a Đorđe Vukadinović za Danas govori o tome da će se politička scena u Srbiji očistiti po donošenju Zakona o političkim strankama. Isti propis treba da reguliše i finasiranje stranaka.

Iz Novog Sada stiže, međutim, inicijativa da se hitno menjaju zakoni o radiodifuziji, informisanju i lokalnoj samoupravi. Ana Tomanova Makanova, potpredsednik Izvršnog veća Vojvodine i pokrajinski sekretar za informisanje za, Dnevnik objašnjava da je to neophodno kako bi se uveo red u medije i oblast informisanja. Ista novina se bavi i pitanjem sporazuma o dvojnom državljanstvu Srbije i Crne Gore. Dušan Janjić, direktor Foruma za etničke odnose kaže, međutim, da Srbija najpre mora evropskim standardima prilagoditi zakonsku regulativu, odnosno, da mora promeniti Zakon o državljanstvu.

Kurs i krompir

Govoreći za Politiku o kursu dinara i inflaciji dr Davor Savin, profesor na beogradskom Fakultetu za ekonomiju, finansije i bankarstvo poredi domaću valutu s krompirom na zelenoj pijaci.

Teško je prognozirati koliko će vredeti dinar i kakva će biti inflacija dogodine, ako se Srbija zaista zaduži 1,7 milijardi evra za izgradnju Koridora 10. Miroslav Prokopijević, direktor Centra za slobodno tržište u novinama Biznis tvrdi da bi zaduživanje Srbije za ovu namenu bilo loš posao.

Na tropskim avgustovskim temperaturama sindikati Jat tehnike ne daju se smiriti zbog predstojeće privatizacije pa, kako izveštavaju gotovo sve dnevne novine, najavljuju proteste.
Podsećajući da su sve postoktobarske vlade Srbije izgradnju autoputeva imale kao prioritet Glas javnosti konstatuje da su srpski putevi Skadar na Bojani i da je „najskuplje ako se i dalje ništa ne radi“.

Obećanje potpredsednika Vlade

Kao što su nekada masovno kupovali fiskalne kase Srbi sad užurbano nabavljaju čitače ličnih karata. Politika podseća da je potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić kao rok za nabavku ovih uređaja odredio dan kada deca kreću u školu. One koji na vreme ne urade domaći Đelić je nazvao birokratama i najavio obračun s njima.

Baveći se imovinskim kartama političara i funkcionera Novosti pišu da će se novim zakonom i Agencijom za borbu protiv korupcije Vlada Srbije pozabaviti na prvoj redovnoj sednici a poslanici Narodne skupštine najkasnje u oktobru. Razlog za žurbu nije naprasno probuđena žeđ oko 13.000 srpskih zvaničnika nego stavljanje Srbije na belu šengen listu. A možda i Verica Barać i njena antikorupcijska komisija?

Umesto Radovanom, Pravda se bavi Tomislavom Karadžićem, novoizabranim predsednikom Fudbalskog saveza Srbije. Borisav Mikelić, dugogodišnji funkcioner Jugoslovenskog sportskog društva Partizan kaže da se za njim „vuče“ mnogo „negativnih repova“.

Ubijen greškom

Scenario jučerašnje pucnjave u budvanskom kafiću „Palma“, čiji je vlasnik Miloš, sin poslednjeg predsednika SRJ, Svetzozara Marovića, kao da je „pisan“ za kakav film: gost je, prema informacijama Blica, ubijen greškom.

U Banatskom Sokolcu, selu sa 300 stanovnika, dve kafane i dve prodavnice, za vreme održavanja dvodelnog festivala „Rok vilidž“ (22. i 23. avgusta) biće otkriven prvi spomenik u Evropi Bobu Marliju, legendi rege muzike. Novosti komentarišu da je spomenik legendi Bobu Marliju treći „selebriti“ u Vojvodini: u Žitištu je već spomenik Rokiju Balboi a u selu Međa filmskom Tarzanu, Džoniju Vajsmileru.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...