KRVAVI SUKOB HULIGANA I POLICIJE U BEOGRADU

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Beogradske ulice su juče bile pune kordona i huligana, suzavca, srče i krvi. Povod je bila gej parada čiji su učesnici prošetali bez incidenata, ali su njihovi protivnici - kako su sebe nazvali - razbijali izloge, čupali saobraćajne znake, otimali trolejbuse, pljačkali prodavnice, bacali molotovljeve koktele, palili automobile... Valjda zbog seksualne orijentacije, šta li. Izveštaji štampe variraju u broju povređenih i privedenih, ali i u načinu tretiranja jučerašnjih nereda. Dok pojedine novine objavljuju da su huligani bili unapred dobro pripremljeni za incidente (za koje neki krive i bezbednosne službe), druge su i dalje, reklo bi se, „huškačke“, pa krive isključivo učesnike gej parade. Ono malo prostora koji je ostao za druge vesti, jer ih je ulični rat u prestonici sve potisnuo u drugi plan (pa i samu Paradu ponosa), štampa je iskoristila da se ponovo dvoumi oko toga da li će danas u Bezdan doći talas i sve nas potrovati ili ne, kao i da li je Hilari uspela da ubedi Hag da nas pusti da se kandidujemo. Dik Marti se požalio da ne može on sam da reši ono što čitave službe nisu uspele, i to još da ne zakasni. No, Đelić se zadovoljan vraća iz SAD. Dobro smo, kažu, prebrodili krizu (šta god to značilo). I Dinkić je bio zadovoljan, pa se izleteo da će kupiti nova „Fijatova“ kola. Na stranicama hronike se našlo i ubistvo u Požarevcu: stradala je baka od 83 godine koja se bavila prostitucijom. Tako piše, časna reč. Novine su ovoga puta bile i „praktične“, pa izračunale i koliko tačno sati treba posetiocu da obiđe izložbu Oktobarskog salona.


Uhapšeni protestant

Povređeno najmanje 150 ljudi

Sve naslovne strane su ovoga puta u znaku jučerašnjih nereda na ulicama Beograda. Naslovi uglavnom variraju od „Rat zbog gejeva!“ (Press), „Repriza nasilja u Beogradu“ (Večernje novosti) do „Država položila test, borba za normalnu Srbiju se nastavlja“ (Danas) i „Organizovano nasilje“ (Blic).


Parada ponosa u Beogradu

Oko hiljadu učesnika Parade ponosa juče je prošetalo od parka Manjež, Nemanjinom ulicom, preko Kneza Miloša do Studentskog kulturnog centra gde je održano završno slavlje. Učesnike parade su svojim prisustvom podržali predstavnici Vlade, međunarodnih organizacija i političkih stranaka, dok protivnici skupa nisu bili u prilici ni u jednom trenutku da ugroze učesnike povorke. Ovako Politika počinje tekst o jučerašnjim dešavanjima u gradu, a onda su primat uzele ulične tuče kojih je bilo na više mesto u centru. Kako je saopštio MUP Srbije, u jučerašnjim krvavim obračunima na beogradskim ulicama povređena je 141 osoba, od čega 124 policajaca i 17 demonstranata. Privedeno je 207 huligana, a 100 ih je zadržano u policiji zbog nasilničkog ponašanja i krivičnih dela. Prema nezvaničnim informacijama Politike, uhapšen je i vođa pokreta „Obraz“ Mladen Obradović.


Učesnici Parade ponosa

Huligani su u neredima oštetili 11 policijskih i tri vatrogasna vozila. „Rušilački bes iskalili su i na sedištu Demokratske stranke u Krunskoj, koje je zapaljeno, dok su kamenice zasipale prostorije Socijalističke partije Srbije i Liberalno-demokratske partije, kao i zgradu Radio televizije Srbije u Takovskoj. Tokom jučerašnjih nereda kamenovan je i mobilni mamograf za rano otkrivanje raka dojke, koji se nalazio na Trgu Nikole Pašića i tom prilikom načinjena je veća materijalna šteta“, piše ovaj list, navodeći da su huligani oštetili dva trolejbusa i dva autobusa, prevrtali žardinjere, razbijali izloge, lomili saobraćajne znake i signalizaciju, palili i prevrtali kontejnere. Manja oštećenja pretrpele su i zgrade ambasada Holandije, Austrije i Francuske, kao i Skupština Srbije.


Učesnici Parade ponosa bili su dobro zaštićeni

Danas piše da je lakše i teže povređeno 100 policajaca i 20 huligana, a da je privedeno više od 190 osoba. Sukobi su počeli na Slaviji, potom na Terazijama, gde su prvi put kamenjem napadnuti policajci. List donosi izveštaj o napadima u ovim delovima grada, kao i brojnost huligana koje su u sukobu kod Svetogorske ulice „stalno zamenjivale manje grupe ekstremista iz pravca Tašmajdanskog parka i Kosovske“. U toku nereda kod Palate Albanija, izgrednici su opljačkali prodavnicu sportske opreme „Najk“ u prizemlju i „Đak“ u Kolarčevoj ulici. „Zvuk lomljavine je bio signal većoj grupi huligana da otrči u prodavnicu i pokrade svu sportsku opremu i garderobu, dok su drugi vozili dečje bicikle koje su na kraju polomili... Divljanje je trajalo više od pola sata, dok nije došao kordon Žandarmerije. Tom prilikom je uhapšen najmanje jedan pljačkaš, koga su pripadnici Žandarmerije bacili na zemlju. On je počeo da vrišti tvrdeći da ne može da diše. Građani koji su posmatrali to hapšenje počeli su da viču i zvižde na policajce da ’puste dečka’. Policajci su ’popustili’ pod pritiskom i pustili mladića da ustane, čime su bili nagrađeni aplauzom“, piše Danas.


Policija odvozi učesnike Parade ponosa, radi njihove bezbednosti

U izveštajima Večernjih novosti pominje se da je povređeno najmanje 150 ljudi, kao i da je među 200 privedenih demonstranata, i 16 maloletnika. Broj povređenih se menjao iz minuta u minut, jer su u Urgentni centar pristizali i do kasnih večernjih sati. Situacija se na ulicama koliko-toliko smirila oko 16.30. I Novosti donose opširan izveštaj o napadima na policiju. „Letele su cigle, flaše, delovi saobraćajnih znakova, a vandali su razbijali čak i kamene kontejnere kako bi od njih napravili ’projektile’“, piše list. „Kakav paradoks: dok je centar Beograda zasipan svim i svačim, sama manifestacija Parade ponosa verovatno je bila najbezbednije mesto u centru grada“, stoji u tekstu.


Sukob policije i protivnika Parade ponosa

Kako piše Press, „kada su ostali bez kamenica, demonstranti su se ’naoružavali’ na okolnim gradilištima, kidali su saobraćajne znake i betonske kante za đubre; tako su huligani policajce napadali i lopatama, ašovima i pijucima“. Sukobi na Slaviji su dobijali obrise pravog rata oko 11 sati, a list piše da je jedan policajac čak zapaljen molotovljevim koktelom. „Policija je na napade uzvraćala suzavcem, ali problem je bio to što veliki broj policajaca ima neispravne gas-maske“, stoji u tekstu. I Press piše da je sama šetnja učesnika gej parade prošla bez incidenata, a ispod jedne od fotografija piše „Umalo rat zbog njih 500-600“ u odvojenom tekstu pod naslovom „Gejevi: Uspeli smo!“.


Policija potiskuje protestante protiv Parade ponosa

Dok druge novine uglavnom objavljuju da je policije bilo od 5.000 do 6.000, jedino je Pravda prenela podatak da se radi o njih 7.000.

Parada ponosa je ostala u senci nereda, piše Blic. „Huligani, koji su počeli da se okupljaju od ranih jutarnjih sati, pokazali su da su se dobro pripremili, da su dobro organizovani i da je Parada ponosa samo fiktivan povod za izlazak na ulicu i divljanje“, stoji u tekstu. Blic prenosi izjavu direktora RTS-a Aleksandra Tijanića koji se složio da je reč o „odlično organizovanoj i strateški planiranoj akciji“. „Jedno je pitanje sekualnog ukusa, ali kakve veze ovo nasilje ima sa seksualnim ukusom?!“, rekao je direktor TV kuće koja je takođe bila na meti huligana.


Požar u sedištu DS

Štampa prenosi i reagovanja ministra Ivice Dačića i predsednika Srbije Borisa Tadića koji je istakao da je „napad na policiju zapravo napad na državu“, kao i gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa koji je obišao polomljene izloge na Slaviji i kod Palate Albanije i istakao da je u neredima načinjena ukupna materijalna šteta od više od milion evra. Državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen je naveo da za dela koja su huligani počinili, izmenama Krivičnog zakonika, „i bez izazivanja nasilja, sledi kazna od osam godina zatvora“.

Pokušali da upadnu u Urgentni

„Još od 10 sati izgledalo je da pištanju sanitetskih sirena po prestoničkim ulicama nema kraja, ali na sreću one nisu naslutile povrede pogubne po ljudski život. Iz časa u čas su na VMA, u Urgentni centar, Hitnu pomoć i kličko-bolničke centre stizali povređeni policajci i građani“, piše Politika u odvojenom tekstu pod naslovom „Triput udarali na Urgentni centar“. Naime, iz Kliničkog centra Srbije kažu da su huligani tri puta pokušali da se probiju unutra kod ulaznog tunela, ali da su Žandarmerija i policija to sprečile.

Oružje na krovu „Slavije“

Ekipa Politike je bila i sa beogradskom Policijskom brigadom čiji je pripadnik Saša Glišović rekao da ovo „nisu protivnici Parade ponosa, već huligani koji čekaju bilo koji povod da se tuku i prave incidente“. Nasilnici su na mestu održavanja Parade ponosa i u okolini pokušali da sakriju oružje. „Dan ranije policija je detaljno pregledala teren. U parku Manjež i na krovu hotela ’Slavija’ nađeno je oružje, bodeži, noževi, palice, kamenice“, rekao je Glišović. Kada je javljeno da su neredi počeli ujutru i u Zemunu, Glišović je komentarisao da huligani pokušavaju da skrenu pažnju policije kako bi u centru grada uspeli da se probiju do učesnika parade. Na Slaviji, gde su iz ove brigade bili uglavnom raspoređeni, izgrednici su na kordon gurnuli i oteti trolejbus. U blizini su se pojavili i mladići koji nisu učestvovali u neredima, ali su fotografisali sve koji su krenuli u pravcu održavanja Parade ponosa. „Na pitanje novinara ko su i šta rade, odgovorili su da su protivnici parade i da snimaju ’za arhivu’“, piše ovaj list.


Ko upravlja demonstracijama?

Poslanik G17 jedva umakao

Press u posebnom tekstu prenosi i izjave političara koji su za nerede optužili srpske službe bezbednosti koje nisu blagovremeno sprečile organizovanje huligana. Željko Ivanji, poslanik G17 plus, za malo je izbegao napad. „Krenuo sam na paradu autobusom. U Francuskoj ulici u autobus je ušla grupa mladića i pitala: ’Ima li koja pederčina ovde?’ Putnici su uplašeno ćutali, a kada sam ja izašao iz autobusa, pratili su me i svašta dobacivali. Negde kod zgrade Skupštine pojurili su za mnom. Srećom, spasli su me policajci i svojim kolima me vratili kući“, kaže on za Press.


Jako policijsko obezbedjenje pratilo gej paradu u Beogradu


Zabrana ekstremnih grupa

Inicijativa za zabranu navijačkih grupa stiže na dnevni red Ustavnog suda 13. oktobra kada će biti održana pripremna sednica povodom zahteva republičkog javnog tužioca za zabranu 14 ekstremističih navijačkih grupa. Ovu inicijativu je, podseća Politika, pre godinu dana podneo Slobodan Radovanović koji je predložio zabranu i brisanje iz registra navijačkih grupa Partizana, Zvezde i Rada zbog, kako je naveo, „delovanja koje je usmereno na nasilno rušenje ustavnog poretka, kršenje zajamčenih ljudskih i manjinskih prava i izazivanje rasne, nacionalne i verske mržnje“. Radovanović je tada objasnio da učesnici ovih podgrupa imaju „samo prefiks navijača“ i da nemaju ništa zajedničko sa sportom. Tri Zvezdine grupe upisane su u registar još 1998, a Partizanove 1999, dok pristalice FK Rad nisu registrovane. Prilikom podnošenja inicijative, Radovanović je podsetio i da prošlogodišnja gej parada nije održana jer su neke grupe neistomišljenika „na neki način to sprečile“. „Ovaj predlog, pored zahteva za ukidanje Obraza, Srpskog narodnog pokreta 1389 i Nacionalnog stroja, predstavlja širi kontekst suzbijanja nasilja u Srbiji i na našim ulicama“, rekao je on.

U susret Klintonovoj

U susret sutrašnjem dolasku američke državne sekretarke Hilari Klinton u Beograd, Danas piše da će njeni sagovornici biti predsednik Srbije a, po nezvaničnim najavama, i ministri Vuk Jeremić i Dragan Šutanovac, kao i predstavnici nevladinih organizacija. Klintonova večeras stiže u Sarajevo, a iz Beograda u sredu, 13. oktobra, odlazi na Kosovo. Kako kaže njen zamenik Džejms Stajnberg, državna sekretarka će preneti da SAD snažno podržavaju integraciju Srbije u EU, da smatraju da je to deo budućnosti države i izgradnje puta za čitav Zapadni Balkan. „Ona će, međutim, upozoriti i na to da je potrebno doneti određene odluke kako bi se taj cilj ostvario“, piše Danas, prenoseći Stajnbergovu izjavu da će Klintonova pozdraviti odluke Borisa Tadića „kako bi omogućio produktivnije razgovore s Prištinom o putu napred“.

Kako piše Pravda, u srpskoj Vladi nezvanično tvrde da Klintonova donosi zeleno svetlo Holandije, što je navodno „već dogovorena stvar“.

Šta ako...

Ako Holandija ne popusti sada po pitanju srpske kandidature za EU, pišu Večernje novosti, „teško da će i kasnije“. Novosti ponavaljaju da Belgija kao predsedavajuća čini sve da utiče na Holandiju, ali da zasad nema pomaka. U ubeđivanju učestvuju i ostale zemlje članice EU, „pa čak i Vašington“. U slučaju da Hag ne popusti do 25. oktobra kada će kandidatura biti na dnevnom redu sednice šefova diplomatija EU, sledeća prilika mogla bi da se ukaže posle redovnog godišnjeg izveštaja Evropske komisije o napretku zemalja kandidata početkom novembra.

Ne može sve sam

Švajcarski poslanik Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Dik Marti u intervjuu za Večernje novosti kaže da je bilo predviđeno da izveštaj o trgovini organima na Kosovu bude gotov tokom leta, ali da nije u pitanju jednostavna tema, te da bi trebalo da bude završen u januaru. „Ne treba zahtevati da za kratko vreme ja sam uradim ono što međunarodne i nacionalne institucije nisu uradile do sada“, kaže on. Na pitanje da li može da se očekuje da će izveštaj izazvati „istinski odjek“, Marti kaže da „cilj izveštaja nije da pravi odjeke“. „Cilj izveštaja je da, pre svega, pomogne u traženju istine, i da učini da roditelji i rođaci nestalih mogu da dobiju zadovoljavajući odgovor“, kaže on, dodajući da se nada da će uspeti da da „doprinos svemu tome“.

Kod Bezdana u podne

Dunav će, kako se očekuje, danas oko podneva kod Bezdana doneti ostatke toksičnog mulja koji se prošlog ponedeljka izlio iz rezervoara fabrike aluminijuma „Mal“ u naselju Ajki zapadno od Budimpešte. Večernje novosti, kao i do sada, pišu da nema razloga za strepnju. Mađarske vlasti su izgradile više nasipa kako bi sprečile oticanje mulja u Dunav. Optimističke prognoze temelje se i na tome što su Mađari prestali da u reku Marcal sipaju gips i sirćetnu kiselinu, pošto je PH vrednost njene vode s početnih 13,5 pala na osam. Time je, prenosi list mišljenja stručnjaka, prestala opasnost i od daljeg zagađenja Rabe i Dunava.

Pravda je, kao i ranije, piše o ozbiljnim posledicama koje današnji talas može da izazove. Naime, iz „Grinpisa“ upozoravaju da ogromne količine arsena i žive mogu da ugroze i ljudske živote nizvodno od Mađarske, odnosno da zatruju vodu za piće i ribu.

Strane banke bi dinarske obveznice..

Potpredsednik srpske Vlade Božidar Đelić vraća se iz Vašingtona u Beograd, kako kaže, zadovoljan rezultatima posle sastanaka sa čelnicima redovnog jesenjeg zasedanja MMF-a i Svetske banke. Kako je istakao za Danas, ohrabrujuće je da su se od više sagovornika čula priznanja za „dobro vođenu makroekonomsku politiku Srbije“ u situaciji međunarodne krize. Ranije se nije moglo čuti, ističe Đelić, da postoji interesovanje poslovnih banaka za dinarske obveznice koje izdaje Srbija „što predstavlja pouzdan signal da oni smatraju da je naša zemlja postala dovoljno stabilna za strane ulagače“.

..A Dinkić nova kola

Minisar ekonomije Mlađan Dinkić posetio je dizajn centar „Fijata“ u Torinu gde mu je prikazan novi model automobila koji će se proizvoditi u Kragujevcu, sa pet i sedam sedišta. Dinkić kaže da novi model „zaista sjajno izgleda“ i da ima tipično italijanski dizajn. Večernje novosti prenose i da je srpski ministar obećao potpredsedniku „Fijata“ da će biti prvi kupac novog automobila iz Kragujevca. Osim postojećih hiljadu radnika, rukovodstvo „Fijata“ je istaklo da će zaposliti još dodatnih 1.433.

Baba Vida podvodila devojke

Beživotno telo Vidosave Miletić (83) pronađeno je u četvrtak u Požarevcu, a kako piše Pravda, starica je više puta udarena u glavu zbog čega je i preminula. „Kako smo nezvanično saznali, ubijena osamdesettrogodišnja starica bavila se prostitucijom“, piše list. Naime, komšije su potvrdile da je starica iznajmljivala sobe u svojoj kući „koje su koristile žene sumnjivog morala za pružanje seksualnih usluga“. Kako piše list, Miletićeva se ovim poslom bavila više od 40 godina „i nije samo iznajmljivala sobe, već je i podvodila devojke i nalazila klijente za njihove usluge“. Za to je navodno uzimala procenat. „Javna je tajna da je baba Vida sve to organizovala“, kaže jedan od komšija.

Suptilni video radovi

Da bi se obišla izložba 51. oktobarskog salona, kako je izračunao Danas, posetiocu treba oko pet i po sati. Izložbu, naime, isključivo čine video radovi i filmovi od kojih pojedini traju i duže od sat vremena. Ipak, posetioci za istu kartu od 200 dinara mogu neograničeni broj puta da odlaze i dolaze. Izložbu pod sloganom „Noć nam prija“ čine radovi 18 umetnika u kojima većinom dominiraju „suptilne, skoro poetične nijanse iako ona tematski neretko istražuje osetljive i teške zabiti prošlosti“.

Šerbedžija u poseti ocu

Glumac Rade Šerbedžija koji ima jednu od glavnih uloga u filmu Anđeline Džoli, napustio je snimanje u Budimpešti i hitno došao u Beograd u posetu ocu Danilu kome se pogoršalo zdravstveno stanje. Anđelina je, kaže Šerbedžija, shvatila o čemu se radi, a pošto je situacija prilično ozbiljna glumac nije siguran kad će moći da se vrati na snimanje.

Bronza za odbojkaše


Srbija, trećeplasirana na 17. svetskom prvenstvu

Odbojkaši Srbije osvojili su bronzanu medalju na Svetskom prvenstvu u Italiji, pobedivši domaćina sa 3:1. Time su posle 12 godina ponovo obezbedili mesto na pobedničkom postolju na šampionatu planete, piše Blic. „Veliki trijumf nove generacije srpskih odbojkaša na sjajan način je ispratio legendarnog kapitena Nikolu Grbića, koji je objavio kraj reprezentativne karijere“, stoji u tekstu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...