KRIMINALCI ŠETAJU PO SPECIJALNOM ZATVORU

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)

Iako su obaveštajne službe još od avgusta 2011. upozoravale da najokoreliji srpski kriminalac planira bekstvo, njegovu ćeliju čuvao je samo jedan stražar. Nastavnica muzičke kulture A.O. (49), poginula je juče oko deset sati u Paunovoj ulici kad je na nju pala ledenica teška oko četiri kilograma. Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković neće dati saglasnost na skandaloznu inicijativu lokalnog parlamenta u Bujanovcu da se u tom gradu ukinu srpski nazivi ulica i zamene albanskim. Zahvaljujući trenutnom ”ratu” saopštenjima koji vode dve najjače političke stranke u Srbiji, predizborna kampanja i pre zvaničnog gonga dobija obrise prljave. Mihovil – Miša Kapetanić, počasni predsednik Stonoteniskog saveza Balkana, dobio ulicu u Žarkovu iako je - živ.


Atina - protest ispred grčkog parlamenta juče, zbog mera vlade da otpušta
državne službenike

Ko je pomagao Sretku Kaliniću i Željku Milovanoviću?

Bivši pripadnik „zemunskog klana" Sretko Kalinić i Željko Milovanović, optužen za ubistvo hrvatskog novinara Ive Pukanića, pokušali su juče ujutru spektakularno bekstvo iz zatvora Specijalnog suda. Oni su bonsecima isekli po jednu šipku na ćeliji, otvorili vrata, savladali čuvara, a zatim iskočili u zatvorsko dvorište, gde su ih uhvatili pripadnici Žandarmerije. Nema nikakve sumnje da su Kalinić i Milovanović mesecima planirali bekstvo i postavlja se pitanje kako su i uz čiju pomoć uneli testere u svoje ćelije. Takođe, iako su obaveštajne službe još od avgusta 2011. upozoravale da najokoreliji srpski kriminalac planira bekstvo, njegovu ćeliju čuvao je samo jedan stražar. I konačno, na osnovu snimka bekstva, jasno se uočava da je beguncima neko, verovatno od čuvara, otvorio spoljna vrata ćelije, pošto oni nisu imali mogućnost da ih sami razvale, piše Pres.

Sve do sada utvrđene činjenice ukazuju da su Kalinić i Milovanović sarađivali i koordinirali svoju akciju. Oni su u gotovo isto vreme i na istovetan način probili vrata ćelija. Njihove ćelije nisu jedna do druge, već ih jedna razdvaja. Izašli su u hodnik i iznenadili stražara. Uspeli su da ga onesposobe i vežu njegovim lisicama. Stražarsko osoblje u ovom objektu nije naoružano, pišu Novosti.

Svi radnici službe obezbeđenja koji su radili u bloku gde su Kalinić i Milovanović bili smešteni, suspendovani su, kako se ističe, i protiv njih će se voditi disciplinski postupak kao i krivični postupak ako se utvrdi da postoje elementi krivičnog dela, piše Danas.

U pritvorskoj jedinici Specijalnog suda i ispred objekta odmah je povećan broj stražara i pripadnika Žandarmerije, dok su uhvaćeni begunci saslušani kako bi se saznalo ko je finansirao njihovo bekstvo i preuzeo na sebe obavezu da im omogući dalje skrivanje, piše Pravda.

“Svako ko je osuđen na 40 godina zatvora razmišlja o bekstvu, a naše je da to sprečimo. To smo u više navrata i uradili, sprečivši na vreme i sam pokušaj bekstva, ali o tome ne mogu da govorim da ne bi ugrozio izvore informacija”, rekao je direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Milan Obradović, prenosi Politika.

Bekstvo dvojice osuđenika režirao je Sreten Jocić-Joca Amsterdam, navodi izvor Blica.

Vanredna situacija: Ženu ubila ledenica

Nastavnica muzičke kulture A.O. (49), poginula je juče oko deset sati u Paunovoj ulici kad je na nju pala ledenica teška oko četiri kilograma. Nesrećna žena krenula je na pijacu i da podigne platu, a na samo nekoliko koraka od ulaza zgrade, sa poslednjeg sprata spalo je oko šest ledenica. Jedna joj je pala na glavu i na mestu je usmrtila, piše Blic.

Visina snežnog pokrivača u Srbiji biće u porastu do 15. februara, a šta će biti nakon toga, niko od nadležnih ne može da tvrdi sa izvesnošću. Do tada, sneg će i dalje padati, temperature će biti izrazito niske, a reke se pretvaraju u led. Ako se sneg bude postepeno otapao, stručnjaci kažu da neće biti većih problema. Međutim, ukoliko dođe do naglog porasta temperature, otopljavanje će izazvati ogromne poplave širom Srbije, piše Danas.

Predsednik Srbije Boris Tadić sutra će posetiti opštine Crna Trava i Surdulica. Tadić će razgovarati sa predstavnicima štabova za vanredne situacije opština Crna Trava, Surdulica i Svrljig i obići ugroženo područje sela Zlatance, saopštila je večeras Pres služba predsednika Srbije, prenose Novosti.

Helikopter Emira Kusturice, u kom su se do Mokre Gore prevozili najplaćeniji holivudski superstar Džoni Dep, slavni ruski režiser Nikita Mihalkov, francuska dramska glumica Izabel Iper, ikona američkog nezavisnog filma Džim Džarmuš ili pesnik Matija Bećković prevoziće tokom snežne vanredne situacije hranu i lekove u najugroženija područja Srbije, piše Politika.

Potrošnja električne energije u Srbiji, na teritoriji koju snabdeva „Elektroprivreda Srbije“, iz dana u dan je sve veća. U toku jučerašnjeg dana dostignut je apsolutni rekord od 162 miliona kilovat-sati, saopštio je EPS i apelovao na građane da racionalno troše struju, piše Pravda.

Ministar ne da da se menjaju “srpske” ulice

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković neće dati saglasnost na skandaloznu inicijativu lokalnog parlamenta u Bujanovcu da se u tom gradu ukinu srpski nazivi ulica i zamene albanskim imenima, među kojima je i ime teroriste Fatmira Ibišija, saznaje Pres. Albanci su nameravali da se nazivi ulica Cara Lazara, Carice Milice, Vojvode Mišića, Vojvode Stepe, Radomira Putnika, Dositeja Obradovića i drugih velikana iz srpske istorije zamene albanskim imenima. Taj predlog kojim se menjaju nazivi 20-ak ulica i trgova u Bujanovcu izglasali su u ponedeljak samo odbornici iz redova albanskih partija, a nezadovoljni srpski odbornici napustili su sednicu. Srbi su negodovali jer je među predloženim rešenjima i ime Fatmira Ibišija, koji je 2000. izvršio teroristički bombaški napad na vozilo MUP-a Srbije, ubio jednog i ranio tri policajca. Srbima su sporni albanski nazivi za još pet ulica, u kojima većinom žive Srbi.

Marković, koji je i predsednik Koordinacionog tela za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa, dodao je da ta odluka nije ni prva ni poslednja provokacija i da joj je cilj „prizemna politička promocija pojedinih albanskih političara i destabilizacija prilika u Bujanovcu” i naglasio da ga to nije iznenadilo zbog dosadašnje politike koju vode pojedini albanski politički lideri, piše Politika.

SPO poslao nevažeće ostavke

Parlament će u sredu početi vanrednu sednicu, ali skupštinska većina više ne postoji. Četvorica poslanika SPO ostaju pri stavu da joj neće dati podršku ukoliko Vlada ne smeni ministra dijaspore Srđana Srećkovića i državnog sekretara Sanju Čeković, pa je neizvesno hoće li vlast uopšte uspeti da prikupi potrebnih 126 glasova, iz nekih drugih ”rezervoara”, pišu Novosti. Rukovodstvo SPO poslalo je i zvanično Vladi ostavke Srećkovića i Čekovićeve, koje su oni predali Vuku Draškoviću kad su stupili na funkcije.

“Poslate su nevažeće ostavke. Mi smo sa tih funkcija razrešeni tokom rekonstrukcije Vlade. Mene je Skupština u međuvremenu izabrala za ministra vera i dijaspore, a Čekovićevu za državnog sekretara u ministarstvu za državnu upravu i ljudska prava. Te ostavke, naravno, ne postoje”, rekao nam je Srećković.

Kako će se ova za vlast neprijatna situacija razrešiti za sada nije jasno. Predsednica parlamenta Slavica Đukić Dejanović izlaz vidi u dijalogu koji je, prema njenim rečima, najmoćnije sredstvo u parlamentu, sve do dana izglasavanja. Ona kaže da bi joj bilo žao da se desi da odluke koje su na dnevnom redu ne budu usvojene, ali i da je sve moguće, piše Danas.

Ko piše saopštenja DS i SNS

Zahvaljujući trenutnom ”ratu” saopštenjima koji vode dve najjače političke stranke u Srbiji, predizborna kampanja i pre zvaničnog gonga dobija obrise prljave. Ali, ovog puta smišljen je metod da svi ostanu čistih ruku, jer se ni u jednom slučaju ne zna ko se krije iza partijskog potpisa, pišu Novosti. Da ćate nekada ne traže žig najvišeg stranačkog vrha moglo se zaključiti iz izjave zamenika predsednika DS Dragana Đilasa koji je nedavno rekao da mu se nije svideo termin ”politička kukavica” koji je jednom prilikom upotrebljen u obraćanju konkurenciji. Međutim, prema rečima Jelene Trivan, svako saopštenje ima karakter zvaničnog stava iza kojeg stoje svi članovi rukovodećeg stranačkog tima.

Dnevnik Ivice Dačića

Poznato je da nisam političar kratkog pamćenja ni čovek koji zaboravlja prošlost. Upravo zbog toga za mene je svaki odlazak u SAD malo više od putovanja. Ne samo zato što je to jedna od najmoćnijih svetskih država, od koje najviše zavisi sudbina Kosova, pa i čitavog Balkana, već upravo zbog toga što sam prvu i niz godina svog ministarskog mandata proveo na tzv. crnoj listi onih koji ne mogu da uđu u SAD. A sada, evo, treći put doručkujem kod Baraka Obame – piše u svom vašingtonskom dnevniku za Pres Ivica Dačić.


Pristalice sirijskog predsednika Bašara Asada (Bashar Assad) pozdravljaju ruskog
ministra inostranih poslova Sergeja Lavrova na dočeku u Damasku

Kako kradu “beli mantili”

Čovek sam iz branše, bavim se prodajom ortopedskih pomagala dugo, a kada je moj posao pre godinu dana naprasno stao, i kada su pacijenti masovno počeli da nabavljaju pomagala u Beogradu i Kragujevcu - posumnjao sam da tu nisu čista posla. Prikupio sam dovoljno informacija o primanju i davanju mita u užičkoj Opštoj bolnici, sve sam prijavio policiji. Čovek koji je otvorio najnoviju aferu u srpskom zdravstvu, a koja je rezultirala privođenjem četvoro lekara užičkog Zdravstvenog centra, obelodanio je za Novosti kako zloupotrebe "belih mantila" funkcionišu.

Stanković: Ceo sistem mora protiv korupcije

Ministar zdravlja Zoran Stanković govori za Novosti o nestašici lekova, dugovima u zdravstvu i borbi protiv mita.

“Nijedan sistem ne zavisi od jednog čoveka, pa tako ni Ministarstvo zdravlja u borbi protiv korupcije ne zavisi ni od mene, ni od Ljubiše Milanovića, ni od bilo kog pojedinca u zdravstvu. Ako ceo sistem ne učestvuje, ako nema saradnje sa drugim sistemima u državi, onda je ta borba bespredmetna. Imamo i mehanizme da se borimo protiv korupcije i saradnju. Ako neko smatra da nema rezultata, onda je moj argument da u protekloj godini - kada je reč o trošenju sredstava iz budžeta - na račun ovog ministarstva nije stigla nijedna primedba. To pokazuje da ima rezultata u borbi protiv korupcije”, kaže Stanković.

Da li nam je potrebna državna avio-kompanija?

Kada španski „Span er” i mađarski „Malev” prizemlje avione i bankrotiraju zbog nemogućnosti da redovno servisiraju svoje obaveze i vraćaju nagomilane dugove, postavlja se logično pitanje da li je danas luksuz i da li je preskupo imati državnu avio-kompaniju ili je to zaista neophodno, piše Politika. Oba ova prevoznika su bankrotirala, jer je država prestala sa finansijskim injekcijama, a oslonjeni na sopstvene snage nisu mogli da opstanu. Oni nisu usamljeni slučajevi, jer gotovo nijedan od nacionalnih avio-prevoznika, poput „Jata”, u našem okruženju ne može da se pohvali da dobro stoji. Ali,sve zemlje, sa izuzetkom Makedonije, imaju nacionalnu avio-kompaniju.

Propast filma Anđeline Džoli

Da li je rediteljsko-scenaristički prvenac Andželine Džoli – film „Zemlja krvi i meda” – samo nova verzija starih predrasuda o dobrim i zlim momcima u ratu u Bosni, kako to najčešće senzacionalistički iznose tabloidni mediji u Srbiji, ili novi doprinos razumevanju balkanskih animoziteta, po mišljenju drugih, u Americi nije tema. Film je završio tamošnji bioskopski život posle šest nedelja. Premijeru je imao 23. decembra u samo tri dvorane, prikazivan je najviše u 18, i prošao veoma skromno. Videlo ga je tek nešto preko 30.000 gledalaca – za ovdašnje tržište izuzetno skromno. Prihod od ulaznica je oko 220.000 dolara, dok je u njega uloženo 13 miliona. Kritičari su uglavnom ostali ravnodušni. Filmski portal „Rotn tomejto” („Truli paradajz”), koji filtrira sve ocene kritičara, izračunao je da je od 63 prikaza 53 odsto pozitivno, dok se film dopao samo 40 odsto gledalaca, piše Politika.

Dobio ulicu u Žarkovu – a živ!

Mihovil – Miša Kapetanić, počasni predsednik Stonoteniskog saveza Balkana, prijatno se iznenadio kada je čuo da je po njemu nazvan jedan deo Vodovodske ulice u Žarkovu, uprkos tome što se imena daju posthumno. Čim su saznali da se imena ulica daju zaslužnim građanima tri godine posle smrti, reagovali su prijatelji i obavestili Politiku da je čika Miša živ.

Sa Novakom u avionu

Najbolji sportista planete posle više od dva i po meseca stigao je u domovinu, pišu Novosti. Novak Đoković sleteo je oko 18.30 na aerodrom "Nikola Tesla", gde su ga čekali članovi porodice, ali i predstavnici "sedme sile". Oko 19 časova pojavio se na VIP ulazu u društvu devojke Jelene Ristić. Uprkos beogradskom minusu, rado je zastao da proćaska sa novinarima. Umor mu se video u očima, ali prvi teniser planete nije skidao osmeh sa lica i izrazio je veliko zadovoljstvo što je ponovo u rodnom gradu. A reporter ovog lista koji je leteo sa Novakom u avionu iz Londona piše da je let JU211 bio sve samo ne običan. Umesto sedenja u udobnim foteljama, putnici su stajali veći deo putovanja i tiskali se u redu, samo da bi dobili šansu da se upoznaju i pozdrave najboljeg sportistu planete. Naš as im je svima ljubazno izašao u susret i sa oduševljenjem delio autograme, pozirao ispred fotoaparata, svačiju priču saslušao, zahvalio se na pozdravima...




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...