KORUPCIJA I PAD MORALA-NAJVEĆA ZLA U SRBIJI

S. Kačarević

(Pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Korupcija, pad moralnih vrednosti, pravosuđe, tajkuni... prvi su na spisku deset najvećih zala u Srbiji po mišljenju čitalaca Blica. Do sada je u Srbiji registrovano pet pacijenata zaraženih virusom AH1N1. Dvadeset godina posle najmasovnijeg okupljanja Srba u istoriji Gazimestan je okružen tenkovima slovačke vojske, preprekama za oklopna vozila i bezbrojnim kolutovima bodljikave žice.



Modna revija The Saks Fifth Avenue Riyadh and Jeddah fashion show u Parizu
(Fonet)

Korupcija i gubitak morala

Šta građani Srbije vide kao problem u svakodnevnom životu i za funkcionisanje države ’po meri naroda’? Ili, koji to problem koči našu državu da dostigne standarde koje građani žele i za koje veruju da su moralni, ispravni, pohvalni...? Korupcija, pad moralnih vrednosti, pravosuđe, tajkuni... prvi su na spisku deset najvećih zala u Srbiji po mišljenju čitalaca Blica koji su prethodnih dana imali mogućnost da na internet prezentaciji naše novine od ponuđenih 20 gorućih problema glasaju za prvih sedam za koje veruju da prednjače.

Reprezentativno istraživanje u kome je učestvovalo 14.656 čitalaca, kockanje u kome pojedinac može izgubiti sve vidi kao najmanji problem, ali zato korupciju, prvenstveno onu na „visokom nivou“, označava kao problem koji siromaši sve nas. Od ukupnog broja učesnika istraživanja, 11 odsto je korupciju označilo kao problem broj jedan. A kada je neko spreman da za obavljeni posao zahteva novac, ili neku protivuslugu, logično sledi i drugi najveći problem – deset odsto čitalaca tako je glasalo za pad moralnih vrednosti.




Srbija i Balkan

"Niko neće tražiti da priznamo Kosovo i uđemo u NATO. Ubeđen sam da će MSP doneti odluku u našu korist. Regioni ne cepaju Srbiju. Nema ideje o podeli Kosova", priča za Novosti Boris Tadić, predsednik Srbije.

"U Srbiji se ukrštaju interesi i donose odluke koje su od ključnog značaja za budućnost čitavog regiona, u kome živi 70 miliona stanovnika. Samit lidera centralne Evrope u Novom Sadu, bio je prilika da Srbiju još jednom predstavimo u tom svetlu. Ona je apsolutno nezaobilazan i ključni politički činilac na Balkanu. U svim međunarodnim razgovorima, nedavno sa Bajdenom i Sarkozijem, ranije sa Medvedevom i Putinom, premijerom Berluskonijem i mnogim drugima, dobio sam takav jedinstven stav", kaže Tadić.

Ko će nas uvesti u EU?

"Umesto da se bavimo proricanjem kada ćemo ući u EU, bolje bi bilo da se pozabavimo listom suštinskih uslova koje moramo da preduzmemo. Sadašnji nivo integracija je jako nizak. Srbiji je potreban jak advokat koji će je voditi ka Evropi, kao što je to Nemačka radila za Poljsku, a Austrija i Nemačka za Hrvatsku. Suština je u ekonomskim interesima. Nas upravo i podržavaju Italija, Austrija i Slovenija, koje zapravo štite svoj kapital uložen u Srbiju. Ali potreban nam je i neko iz te velike dvojke – Francuska ili Nemačka, a poznato je da su njihove vlade nezadovoljne tretmanom svojih investitora u Srbiji", kaže za Blic mr Vladimir Todorić, direktor Pravnog foruma i stručnjak za evropske integracije.



Učesnici Prvog sastanka Konsultativne grupe ministara i visokih državnih službenika
o medjunarodnom upravljanju životnom sredinom

Vidovdan i Gazimestan

Dve decenije od Vidovdana, kada se Slobodan Milošević helikopterom spustio na Kosovo polje, Gazimestan je okružen tenkovima slovačke vojske, preprekama za oklopna vozila i bezbrojnim kolutovima bodljikave žice, objavljuje Politika u reportaži sa Kosmeta. Utučenost u geto zajednicama, život van gradova i velika vojna zaštita, čine da okupljanja Srba na Gazimestanu, posle sukoba 1999, imaju hodočasnički karakter.

Dvadeset godina posle najmasovnijeg okupljanja Srba u istoriji, glavni organizatori prvi put javno govore o nepoznatim detaljima - od haosa s policajcima Albancima i sveštenicima koji nisu imali vino za obred, do toga kako Slobodan Milošević tog dana prvi i poslednji put nije poslušao suprugu Miru, piše u Presu.



Otvaranjem izlozbe studenata obeležen je Dan Univerziteta u Prištini sa privremenim
sedistem u Kosovskoj Mitrovici. Svečanosti su prisustvovali ministri iz Vlade Srbije,
predstavnici Beogradskog univerziteta kao i crkveni veledostojnici (Fonet)

Grip

Do sada je u Srbiji registrovano pet pacijenata zaraženih virusom AH1N1. Novi grip ne napada samo putnike, registrovan je i prvi slučaj lokalne zaraze. Reč je o devojci koja je bila u kontaktu s obolelim mladićem koji je iz Amerike stigao u Beograd, a zatim nastavio putovanje za Crnu Goru, piše u Blicu.

Tri novoobolela pacijenta od virusa gripa tipa A (H1N1) na kućnom su lečenju i u dobrom zdravstvenom stanju koje se intenzivno prati, a isputuju se još dva slučaja, rekao je u subotu Predrag Kon, epidemiolog Gradskog zavoda za javno zdravlje, prenose Novosti. U Kliniku za infektivne bolesti Kliničkog centra u Novom Sadu u subotu su primljene dve osobe za koje se strahuje da su obolele od nove vrste gripa, potvrdio je "Novostima" vojvođanski sekretar za zdravstvo dr Atila Čengeri. Reč je o Novosađanima koji su se, prethodnih dana, vratili sa putovanja u SAD.
Odmah po prijemu, lekari su uzeli njihove briseve i poslali ih na testiranje, a rezultati bi trebalo da budu poznati danas. U subotu su, prema Čengerijevim rečima, stigli rezultati testova za još troje lica za koja se, srećom bezrazložno, prethodnih dana strahovalo da su zaražena virusom H1N1.

Sudeći po preliminarnim rezultatima koji su pristigli sa Instituta "Torlak", u Opštoj bolnici u Pljevljima je registrovan i drugi slučaj pacijenta inficiranog virusom H1N1. Novi pacijent Odeljenja za infektologiju je trinaestogodišnja devojčica, koja je u Pljevlja doputovala kombijem u kome se nalazio mladić iz ovog grada koji je doputovao iz Kalifornije, gde se školuje i igra košarku. Mladić koji se od novog gripa leči na klinici u Podgorici, dobrog je zdravstvenog stanja i trebalo bi da bude pušten kući.

"Teoretski je nemoguće izbeći pandemiju novog gripa i zato sam kao epidemiolog uporno i ponavljao „kad dođe", a ne kao ministar zdravlja „ako dođe", kaže u intervjuu za Pres, posle pojave novog gripa u Srbiji, dr Predrag Kon, epidemiolog i predsednik Radne grupe Ministarstva zdravlja za praćenje epidemije.

"Razlika između novog i sezonskog gripa je samo u masovnosti. A sa tim, priznajem, nismo imali priliku dugo da se sretnemo..."

Nasilje u školama

Problem nasilja u školama evidentno postoji, ali nema jasnih rešenja kako se to može sprečiti. Nevaspitani đaci i nestručni nastavnici uzrok za sve nedaće, piše u Novostima.

U školama u Srbiji nikada nije bilo više školskih policajaca, radnika obezbeđenja na ulazima u zgrade, video-nadzora, programa za prevenciju nasilja, ali stiče se utisak da nikada nije bilo ni ovoliko incidenata. Da li su sve te akcije kontraproduktivne i ne daju prave rezultate ili se agresija poslednjih godina razbuktala? Mišljenja stručnjaka su podeljena.

Čiji su spomenici grčke kulture

"Ne zaslužuju ih”, bio je odgovor lorda Elgina zašto Grcima ne vraća reljef koji je 1806. skinuo sa Partenona i poslao u Englesku. Britanski muzej, u kome se danas nalazi partenonski mermer iz petog veka pre nove ere, tvrdi da ima najbolje uslove za čuvanje ovog blaga stare Grčke pa na isto pitanje daje sličan odgovor. Ko, u stvari, zaslužuje skulpture koje su krasile hram boginje Atine? Da li Grčka, o čijoj istoriji svedoče, ili Britanski muzej koji ih je kupio i sada ih izlaže kao deo svetske kulturne baštine? Primer partenonskog mermera pokazuje da svetski muzeji nisu spremni da se odreknu eksponata koji su za vreme ratova, okupacija i kolonijalizma nestajali iz različitih država i prenošeni na zapad, objavljuje Politika.

Bezbednost u Evropi

Ostrvo Krf u Jonskom moru i Grčka, kao predsedavajući OEBS-a, ovog vikenda su domaćini dva značajna sastanka na visokom nivou na kojima će pažnja više od pedeset šefova diplomatija biti usmerena na evropsku bezbednost i konsolidaciju poverenja između istoka i zapada. Biće održani sastanak ministara OEBS-a i dijalog predstavnika Rusije i NATO-a



Ministri na Krfu (Fonet)

Prvi put od prošlogodišnjeg konflikta u Gruziji,šef diplomatije Sergej Lavrov razgovara s predstavnicima Atlantskog saveza... Takođe, na neformalnom sastanku u nedelju ujutru, šefovi diplomatija zemalja OEBS-a analiziraće predloge za novu arhitekturu evropske bezbednosti...Istovremeno, pažnja diplomata biće posvećena i razvoju situacije u Iranu.

Penzija za G8

Za Angelu Merkel, nemačku kancelarku, Grupa 8 - klub osam najrazvijenijih država sveta (SAD, Francuska, Velika Britanija, Nemačka, Japan, Italija, Kanada i Rusija) može u penziju, javlja Politika.



Susret kancelara Nemačke i predsednika SAD, Angele Merkel i Baraka Obame,
u Ovalnom kabinetu Bele kuće, posle kojeg je Merkelova najavila "penziju" za G8

Predsednica nemačke vlada smatra da su svetski događaji i novo vreme jednostavno „pregazili” G8 i da planetarni problemi ubuduće moraju da se rešavaju u neuporedivo širem društvu – u grupi 20.

Skladištenje struje u termičkom loncu

Ruski naučnici otkrili su način da se struja skladišti u vidu toplotne energije, primenom prirodnog materijala talkohlorita, navodi agencija „Informnauka”, prenosi Politika.

Naučnici su za akumulator toplote koristili prirodni talkohlorit, čija su nalazišta locirana u Finskoj i Kareliji. Ovaj mineral, koji se još zove i vatreni i grnčarski kamen, zbog visoke akumulacije toplote (2,5 puta veće od šamotne opeke) se koristi za proizvodnju ne samo opeke, već i lonaca i tiganja.

Ukoliko bi se ta energija usmerila na talkohlorit, koeficijent korisnog rada vetrenjače bi se povećao za 40 odsto. Sličan problem je prisutan i u atomskim centralama. U noćnom periodu potrošnja struje opada, a smanjiti proizvodnju u nuklearkama nije jednostvano.

Minstarsko obezbedjenje sa bezbol palicama

Kolona vozila u kojoj su bili ministri Vlade Srbije Goran Bogdanović, Nebojša Bradić i Bogoljub Šijaković i savetnik predsednika Srbije Mlađan Đorđević gađana je juče kamenicama kod Leposavića, javlja Pres. Komandir Policijske stanice u Leposaviću Dragan Stefanović potvrdio je da se incident dogodio oko 12.30 sati i da u njemu nije bilo povređenih. U međuvremenu su se oglasili pripadnici Pokreta 1389 saopštenjem u kojem navode da su njihovi članovi, koji zajedno sa meštanima Leposavića već četiri dana borave na barikadi kod tog mesta, odlučili da ministra Bogdanovića „zaustave i zatraže objašnjenje i izvinjenje" zbog njegovih „izjava da su barikade na severu Kosmeta obične provokacije". Ministar je, navode u saopštenju, zaobišao blokadu, ali su pripadnici Pokreta pokušali da zaustave njegovo vozilo. Pokret tvrdi da ih je ministrovo obezbeđenje u tome sprečilo vadeći „pištolje i bejzbol palice".



(foto: Pres)

Srbi iz sveta

Novosti istražuju koliko je bogata srpska dijaspora i da li je stvarno jača od MMF. Prema računici bankara i ekonomista, Srbi u rasejanju raspolažu kapitalom koji može da izvuče Srbiju iz krize. Bivši ministar dijaspore dr Vojislav Vukčević je imao običaj da u vreme svog mandata kaže kako nas u Srbiji „dijaspora hrani i brani“, jer nam kući šalje pet milijardi dolara godišnje. To se može i danas zaključiti iz podatka koji je nedavno izneo sadašnji ministar dijaspore Srđan Srećković:
"Prošle godine devizne doznake od dijaspore iznosile su oko 5,1 milijardu dolara, što je činilo 14 odsto našeg društvenog bruto proizvoda. A to znači da sedmina svih ekonomskih vrednosti koja se u Srbiji stvore, ima poreklo od deviznih doznaka iz dijaspore", rekao je ministar Srećković.

Dušan Đuk Petrović, potpredsednik kompanije „Vrengli“ iz Njujorka, najveće fabrike žvakaćih guma na svetu, spreman je da uloži 70 miliona dolara u Srbiju. Toliko je već uložio Mladen Selak iz Čikaga. Ali, mnogi investicioni planovi ljudi iz rasejanja su, kako oni tvrde, propali i to zbog loše politike i neodgovornog ponašanja države. Branko Tupanjac nije izgradio kardiovaskularnu kliniku u Novom Sadu, jer mu je traženo 15 miliona dolara za zemljište. Niti je doveo „Krajsler“ u Kragujevac, jer je trebalo da plati radnička potraživanja od 300 miliona dolara. Slavica Radić Eklston je obećala dr Vojislavu Koštunici kao premijeru da će izgraditi pistu za auto trke, ali od toga ništa nije bilo. A Goran I. iz Kalifornije, koji je Srbiji nudio specijalnu asfaltnu masu Pentagona za srpske seoske drumove, uspeo je samo da plastificira jedan putić u svom kraju oko Niša.
Milan Mandarić iz Londona, iako je bio zainteresovan, nije kupio ni FK „Vojvodinu“, a ni FK „Crvenu zvezdu“, jer, kako kaže, nemaju zakonom definisan status kao firma. Aleks Mačeski iz Klivlenda je, kaže, odustao od kupovine Zavoda za izdavanje udžbenika i magazina NIN.

Sahranjena Olja Ivanjicki

Opelo na sahrani Olje Ivanjicki služio je vikarni episkop hvostanski Atanasije (Rakita) koji je kazao da Beograd, Srbija i čovečanstvo gube velikog stvaraoca, ali i da će umetnost Olje Ivanjicki nastaviti da deluje u korist lepote i dobrote koji su neophodni ovom svetu, javlja Blic.


Sahrana slikarke Olje Ivanjicki na beogradskom Novom groblju (Fonet)

"Olja Ivanjicki je provela život stvarajući umetnost bez želje da postane slavna i priznata, u nadi da će njeno delo zauvek trajati. Ispraćamo je u večnost s osećanjem ljubavi i zahvalnosti uz veliko divljenje prema njenom delu i odnosu prema životu", rekao je vladika Atanasije.

Bekstvo iz Dubaija

Herv Žuber bivši agent francuske obaveštajne službe: "Dubai je prevara! Dubai je zamka! Ne idite tamo čak ni kao turista!" Hapšenja i pritvori bez optužbe. Bekstvo iz Dubaija kao sa filma, objavljuju Novosti.

U ekskluzivnom razgovoru za ovaj list, penzionisani mornarički oficir i jedan od najpoznatijih svetskih konstruktora mini – podmornica, koji sa porodicom živi u Vest Palm Biču, otkriva mračnu stranu života u Emiratima, napominjući da je život u ovoj arapskoj zemlji daleko od bajke iz „hiljadu i jedne noći“. Svoje lično iskustvo, „sažeo“ je na 400 strana u knjizi „Bekstvo iz Dubaija“ koja se sredinom juna pojavila u knjižarama širom Amerike.

Borba protiv raka i Tudjmana

Hrvatski pisac na privremenom radu u Beogradu Boris Dežulović otkriva za Pressmagazin kako se zajebancijom borio protiv najopasnije bolesti i Tuđmanovog fašizma, kako je otkrio krezubog Tompsona i zašto ljude danas više zanimaju „Veliki brat" i televizijske sapunice od – revolucije.

Boris Dežulović je novinarsku karijeru započeo u listu „Slobodna Dalmacija", da bi ubrzo postao jedan od osnivača čuvenog nedeljnika „Feral tribjun", dugogodišnje oaze slobodnog novinarstva u Hrvatskoj.

Likvidacije u Topoli pre 65 godina

Obračun sa ideološkim protivnicima nove komunističke vlasti u Topoli počeo je odmah posle oslobođenja 12. oktobra 1944. godine, piše u 19. nastavku feljtona Novosti "Otkopavanje istine".
Tačan broj žrtava tek treba da se utvrdi, jer su mnogi likvidirani u Aranđelovcu, Kragujevcu i drugim gradovima, ali se procenjuje da su preki sudovi na smrt osudili najmanje 150-200 ljudi. Njihova tela su zatrpana u jamama u centru grada, u rovovima na Oplencu, u neznanim grobovima po okolnim selima, a priča se da su neki leševi bacani i u bunare.
Miladin Gavrilović, direktor Zadužbine kralja Petra Prvog na Oplencu, koji se bavi ovom temom, kaže da nema spora da su se pobednici posle Drugog svetskog rata svojski potrudili da uklone sve one za koje su i samo pomislili da mogu da im predstavljaju bilo kakvu smetnju.

Četvoro poginulih kod Bačke Topole

Četiri osobe poginule su juče ujutru, u 6.10 časova, u teškoj saobraćajnoj nesreći s troje vozila koja se dogodila u visini naselja Bačka Topola, na 46. kilometru autoputa od granice ka Novom Sadu, javlja Politika. „Pasat” najpre udario „jugo”, odbacio ga s puta, a potom prešao na drugu stranu i udario u automobil koji je dolazio iz suprotnog pravca.

Volonteri, adut srpske univerzijade

Zadatak da pomognu takmičenje, obezbede informacije i nađu se gostima najvećeg akademskog takmičenju u Beogradu, preduzeće „Univerzijada Beograd 2009” poverilo je ekipi od gotovo 10.000 volontera pristiglih iz Srbije i 32 zemlje sveta. Tim dobrovoljaca oformljen je posle konkursa na koji se prijavilo više od 16.000 momaka i devojaka, a prema rečima organizatora, mladi pomoćnici najjači su adut Srbije koja se obavezala da opravda priče o tradicionalnoj gostoljubivosti, piše u Politici.

Bicklom uz Dunav

Više od 400 biciklista iz 25 evropskih država stiglo je na beogradsko Ušće u okviru završne manifestacije Dunavske biciklističke ture - Biciklom uz Dunav, javlja Politika.



Učesnici biciklističke turneje "Danube by Bike" na Kalemegdanu

U okviru manifestacije, koju su organizovali Opšta uprava Evropske komisije za proširenje u saradnji sa Evropskim biciklističkim savezom, dve grupe biciklista krenule su pre sedam dana iz Budimpešte i iz Bukurešta, da bi se sinoć susrele na ušću Save u Dunav.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...