KOALICIJA OKO SNS UBEDLJIVO NAJJAČA

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Za koaliciju okupljenu oko Srpske napredne stranke u ovom trenutku bi glasalo 41,7 odsto građana Srbije, dok bi Demokratska stranka mogla da računa na podršku 24,3 odsto birača, rezultat je martovskog istraživanja javnog mnjenja jedne od najpoznatijih srpskih agencija. Predsednici Demokratske stranke Srbije i Srpske napredne stranke Vojislav Koštunica i Tomislav Nikolić juče su se pomirili na “neutralnom terenu”. Uprava za zajedničke poslove republičkih organa umanjila je cene limunade u restoranima državnih službi za deset dinara. Srbiji je ostalo još deset nedelja za ispunjavanje ključnih reformi iz Akcionog plana vlade za brže sticanje statusa kandidata za EU, koji ukupno ima 96 zadataka. U presudi prema kojoj je Danas platio 942.000 dinara na osnovu solidarne odgovornosti kazne u svoje ime, ali i u ime Kurira i Glasa javnosti i novinarke Dušanke Novković, nisu adekvatno primenjeni zakoni i pravo, ocenjuju stručnjaci za medijsko pravo. Supruga haškog optuženika Ratka Mladića, Bosiljka Mladić, izjavila je juče da je njen suprug najverovatnije mrtav, jer bi u suprotnom „našao način da se javi porodici".

Beograd - protest sindikata putara Srbije

SNS 41,7 odsto – DS 24,3 odsto birača

Za koaliciju okupljenu oko Srpske napredne stranke u ovom trenutku bi glasalo 41,7 odsto građana Srbije, dok bi Demokratska stranka mogla da računa na podršku 24,3 odsto birača, rezultat je martovskog istraživanja javnog mnjenja jedne od najpoznatijih srpskih agencija, u koje je Danas imao uvid. Prema tom izvoru, za raspisivanje vanrednih izbora zalaže se 66,4 odsto građana. Zabrinjavajućim se može smatrati rezultat, koji se beleži prvi put, da je manje od polovine ispitanika kazalo da podržava ulazak Srbije u Evropsku uniju. Istraživanje je obavljeno od 1. do 25. marta metodom terenskog dubinskog intervjua, na reprezentativnom uzorku od 1.711 građana, na teritoriji Srbije bez Kosova, a povodom rekonstrukcije vlade, koja je u Narodnoj skupštini izglasana 14. marta. Prema rezultatima, koalicija SNS-Nova Srbija-PSS-PS, koja je ovim istraživanjem prvi put „objedinjena“, vodi u odnosu na samu DS za 17,4 procentnih poena. Na trećem mestu je Liberalno -demokratska partija, za koju bi glasalo 8,6 odsto ispitanika. Iznad cenzusa su još Srpska radikalna stranka (7,5), Demokratska stranka Srbije (7,1) i koalicija Socijalistička partija Srbije-PUPS (5,5 odsto). Svi ostali, uključujući G17 plus/URS sa 1,4 procenta podrške, nalaze se ispod praga za ulazak u parlament.

Koštunica i Nikolić raščistili ono što ih razdvaja

Predsednici Demokratske stranke Srbije i Srpske napredne stranke Vojislav Koštunica i Tomislav Nikolić juče su se pomirili na “neutralnom terenu”, piše Pravda. Oni nisu razgovarali o predstojećem mitingu zakazanoom za 16.aprilu, ali su, kao su izjavili, raščistili ono što ih je razdvajalo. U saopštenju SNS i DSS navedeno je da te dve stranke treba da sarađuju.

Pojeftinila limunada za poslanike i državne funkcionere

Uprava za zajedničke poslove republičkih organa umanjila je cene limunade u restoranima državnih službi za deset dinara. Od sada poslanici i državni funkcioneri u restoranu i bifeu Vlade i u Skupštini za limunadu treba da izdvoje dvadeset dinara dok ona sa medom umesto četrdeset dinara sada košta trideset dinara. U Vladi su potvrdili da je cena limunade umanjena, a u Skupštini su nas uputili na Upravu za zajedničke poslove, koja određuje cene u restoranima državnih službi. Ministar za rad i socijalna pitanja Rasim Ljajić smatra da pojeftinjenje limunade ne zavređuje pažnju jer se Srbija u ovom trenutku suočava sa mnogo ozbiljnijim stvarima – piše Pres u tekstu “Ministri piju kafu za samo 5 dinara”.

Još deset nedelja za 96 zadataka

Srbiji je ostalo još deset nedelja za ispunjavanje ključnih reformi iz Akcionog plana vlade za brže sticanje statusa kandidata za EU, koji ukupno ima 96 zadataka, piše Politika. Evropska komisija 15. juna počinje da piše svoje mišljenje o spremnosti Srbije za sledeći korak u evrointegracijama, koje će biti objavljeno 12. oktobra. A, ukoliko to mišljenje bude pozitivno, u decembru bi Savet ministara trebalo Srbiji da dodeli i status kandidata i da, eventualno, budu otvoreni pregovori o članstvu. Božidar Đelić, potpredsednik Vlade Srbije, rekao je juče, da će biti teško ispuniti Akcioni plan do polovine juna, ali i da je uveren da će to biti urađeno. Na promociji časopisa „Izazovi evropskih integracija” on je rekao da je najbitnije doneti nekoliko kompleksnih zakona, počevši od zakona o restituciji, preko zakona o finansiranju političkih stranaka do pravnog akta o izboru narodnih poslanika. Đelić je podvukao da su najvažniji deo predstojećeg posla reforme u pravosuđu, ali i ukidanje blanko ostavki za poslanike Skupštine Srbije. Tu nikakve dodatne rasprava neće pomoći, mi jednostavno moramo da ispunimo te uslove, naglasio je Đelić. Odgovarajući na pitanje da li bi kritike koje je uputila Venecijanska komisija na odredbe iz Zakona o finansiranju političkih partija i o izboru narodnih poslanika mogle negativno da utiču na mišljenje komisije, on je rekao da postoje protivrečna mišljenja i unutar evropskih institucija i da ne postoji jasan model zakona po kojem bi trebalo prilagoditi sve nacionalne zakone.

Najs: Del Ponte sprečila optužnicu protiv lidera NATO

Bivša glavna tužiteljka Tribunala Karla del Ponte sprečila podizanje optužnice protiv lidera NATO zbog nedostatka dokaza, kaže nekadašnji tužilac Džefri Najs. On je tako odgovorio na pitanje "Danasa" zašto haško tužilaštvo nije optužilo lidere NATO ili zemalja članica zbog bombardovanja SR Jugoslavije. Najs navodi da je Tužilaštvo imalo spremljen izveštaj o bombardovanju Jugoslavije, ali da je "odlučeno da se zbog nedostatka dokaza ne podiže optužnica" i da je to bila odluka Karle del Ponte. Odgovarajući na pitanje zašto čelni ljudi OVK, Hašim Tači, Agim Čeku, nisu nikada procesuirani u Tribunalu, Najs odgovara: "Oni su bili politički lideri".

"0čigledno da u slučajevima u kojima imate mnogo strana u sukobu postoje slabosti, kao i u slučajevima protiv nacista posle Drugog svetskog rata", ocenio je Najs. "Ako pogledate sve strane u sukobu, naveo je bivši haški tužilac, dokazi pokazuju da su većinu zločina počinile srpske snage u Bosni, Hrvatskoj i na Kosovu", rekao je Najs. On je naveo konstataciju Lorda Dejvida Ovena (bivši šef britanske diplomatije i evropski pregovarač sa balkanskim liderima od 1992. do 1995.) na suđenju Miloševiću, ocenjujući da je bio je "veoma pošten kada je rekao da su Srbi počinili više zločina od drugih". "Ili ćete krivično goniti samo vrh, što je, pretpostavljam, bila odluka tadašnje glavne tužiteljice Karle del Ponte. Mislim da je to bilo sasvim razumljivo, jer ne možete suditi baš svima", rekao je Najs. Što se kosovskih Albanaca tiče, nije tako jednostavno podići optužnicu protiv nekoga samo zato što mislite da je kriv, potrebni su dokazi za suđenje, smatra Najs i dodaje "ako nema dovoljno dokaza, šta se može?" "Ne može se reći da bi bilo fer da na svakih pet optuženih Srba treba optužiti pet Hrvata i trojicu kosovskih Albanaca. Morate imati dokaze", rekao je Najs.

Hleb najskuplji u Beogradu

Cena belog hleba razlikuje se u gradovima Srbije i više od 15 dinara. Najpopularnija vekna „sava” u trgovinskim lancima košta 54,22 dinara, odnosno onoliko koliko je država propisala, dok se kod privatnih pekara cena razlikuje od grada do grada, javljaju Politikini dopisnici. U glavnom gradu to je, u proseku, 50 dinara, dok u Kruševcu i Petrovcu na Mlavi bela vekna od 500 grama može da se kupi za 40 dinara. Isto je i u Nišu, dok u Užicu košta 53 dinara. U Čačku beli hleb staje 50 dinara, isto koliko i u Beogradu. U Kuršumliji je pravi hit najjeftinija vekna koja može da se nađe za 28 dinara, dok pekari u ovom gradu potrošačima za 22 dinara nude vekne od 300 ili 350 grama. Na rafovima u Subotici za 44 dinara se prodaje kilogramska vekna „bečejskog” hleba, a ni u Beogradu cena bele vekne od 500 grama nije svuda ista.

Pravnik iz DS u RRA

Ni strah od skorih izbora ne može da obuzda stranke da na rukovodeća i dobro plaćena mesta postavljaju po partijskim, prijateljskim ili samo njima znanim kriterijumima, piše Blic. Tako je prošle nedelje za novog člana Saveta radiodifuzne agencije izabran pravnik iz Kragujevca, a ne doktor nauka i profesorka koja predaje regulativu elektronskih komunikacija, sa Beogradskog univerziteta. Stručni kriterijumi nisu presuđivali. Stranke imaju, po zakonu, pravo na tri od ukupno devet članova Saveta RRA, ali i to im je malo, pa kad se ukaže prilika očigledno vole da proguraju sebi bližeg. Prošle nedelje, zahvaljujući dogovoru poslanika vladajućih stranaka, u važno regulatorno telo izabran je Goran Petrović, pravnik, čija su dva prethodna zaposlenja bila u gradskoj upravi Kragujevca, pre toga u Apotekarskoj ustanovi i Zdravstvenom centru u Kragujevcu. Kao mlad, piše u biografiji, bavio se novinarstvom u „Pogledima”, na radiju... Njegov protivkandidat bila je dr Nataša Gospić, članica „Ženske vlade” i Vladinog Saveta za rodnu ravnopravnost, predavač po pozivu u mnogim međunarodnim organizacijama... O Petroviću se od poslanika DS u Skupštini Srbije moglo čuti šturo objašnjenje „on je naš”, a o drugim kriterijumima koji su prevagnuli da bude izabran - ništa.

Vučurević: Nemam fleka na duši

"Nisam naredio nijedan napad na Dubrovnik i nemam fleka na duši. Nijedan civil nije mogao uticati na naređenja JNA i to Hag zna! Ja sam vršio svoje civilne poslove na koje sam jako ponosan." - kategoričan je bio Božidar Vučurević kada smo ga zamolili da prokomentariše za Novosti optužnicu koja je protiv njega podignuta u Dubrovniku za navodne ratne zločine protiv civilnog stanovništva. Ocenio je čistom nebulozom, naglasivši da raspolaže brojnom dokumentacijom koja samo njih može optužiti. “Ne mogu me ubiti, a suditi mi neće jer to nije moj sud niti hajem za to. Uostalom, nikada nisam bio, predsednik ratnog predsedništva iako sam po službenoj dužnosti, kao predsednik SAO Hercegovine, trebalo da budem” - dodao je Vučurević ističući da ga je Haški tribunal oslobodio svake optužnice.

Presuda Danasu pogrešna

U presudi prema kojoj je Danas platio 942.000 dinara na osnovu solidarne odgovornosti kazne u svoje ime, ali i u ime Kurira i Glasa javnosti i novinarke Dušanke Novković, nisu adekvatno primenjeni zakoni i pravo, ocenjuju stručnjaci za medijsko pravo. Prema njihovim rečima, solidarna odgovornost između više pravnih lica utvrđuje se Zakonom o obligacionim odnosima i to članom 206, na koji se sud u presudi nije pozvao. Predsednica Udruženja novinara Srbije (UNS) Ljiljana Smajlović objašnjava za Danas da je nakon analize pravnika ovog udruženja utvrđeno da je pogrešno zasnovana odluka o solidarnosti, jer se sud nije pozvao na određeni član Zakona o obligacionim odnosima. S druge strane, kako navodi, Zakonom o javnom informisanju solidarnost se odnosi samo između osnivača medija, glavnog i odgovornog urednika i novinara. Advokat Slobodan Kremenjak, takođe, tvrdi za Danas da je solidarna odgovornost između više pravnih lica nemoguća na osnovu Zakona o javnom informisanju, ali da se sud nije pozvao na adekvatan član Zakona o obligacionim odnosima. Takođe, prema njegovim rečima, ne postoji nijedan argument na osnovu kojeg je doneto ovakvo rešenje.

Žrtve trafikinga sve češće deca

Vreme kada je policija po noćnim klubovima i poluilegalnim barovima u Srbiji pronalazila samo Moldavke i Ukrajinke ostalo je za nama. Ali, žrtve trgovine ljudima sve češće su državljani Srbije, a među njima je sve više dece i maloletnika. Alarmantni podaci MUP Srbije pokazuju da, čak, 60 odsto ima manje od 18 godina. U poslednjih šest godina, srpska policija identifikovala je ukupno 442 žrtve ”trafikinga”. One su bile ”plen” dobro organizovanih kriminalaca iz naše zemlje, ali su se među trgovcima našli i žitelji Makedonije, Hrvatske, BiH i Turske. Više od 95 odsto žrtava su naši državljani, pišu Novosti.

Bebe da se kupaju svaki četvrti dan

U porodilištima u Srbiji bebe se ubuduće neće više kupati po rođenju. Ni tokom boravka u bolnici to neće biti običaj, već će se tek rođena deca stavljati u tople sterilne komprese, piše Blic Ovo su novine koje su propisane Vodičem za osnovno i specijalizovano zbrinjavanje novorođenčadi, prvog ovakve vrste u našoj zemlji. Prema tim preporukama, savetuje se da se deca ne kupaju u prve dve nedelje života, a kasnije roditelji to mogu da rade na svaka četiri dana. Vodič je trenutno u štampi i očekuje se da bude gotov do kraja meseca, kada će biti prezentovan stručnoj javnosti. Za sada se ove promene primenjuju samo u pojedinim porodilištima, poput „Narodnog fronta” i porodilišta u Zvezdari.

Bosiljka Mladić: Ratko je verovatno mrtav

Supruga haškog optuženika Ratka Mladića, Bosiljka Mladić, izjavila je juče da je njen suprug najverovatnije mrtav, jer bi u suprotnom „našao način da se javi porodici". Na suđenju za nedozvoljeno držanje oružja pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu Bosiljka Mladić je navela da je postupak da se Ratko Mladić proglasi mrtvim pokrenula da bi se završilo maltretiranje, a ne zbog ostavinskog postupka, piše Pres.

Amerika čuva Tačija

Trenutni razgovori između Beograda i Prištine mogli bi biti prilika za SAD da naprave pomak od politike koja je postala zavisna od njihove pune podrške kosovskom premijeru Hašimu Tačiju, smatra bivši američki diplomata Džerard Galuči. Američka politika za Kosovo se svodi na dva dela: pomoć Tačiju i okrivljavanje Srba, piše Galuči u autorskom članku objavljenom na sajtu "Transkonflikt". Čuvanje Tačija kao pouzdanog i kooperativnog premijera postalo je samo po sebi važan element američke politike, ukazao je Galuči, pišu Novosti.

Boža Kundak živi na Dedinju

Vođa streljačkog voda koji je na Adi hicem u potiljak ubio Dražu Mihailovića ima 93 godine i živi u Beogradu. Odgajao ga je milanovački bolničar, a žena mu je rodom iz Dražine Ivanjice, piše Pres u tekstu o Boži Kundaku, navodnom ubici Draže Mihailovića.

Gadafi da vodi Libiju u procesu tranzicije

Sin pukovnika Gadafija, Saif ul Islam Gadafi dao je intervju Bi-Bi-Siju u kojem je izneo ideju da on vodi Libiju u procesu tranzicije do demokratskih izbora, da bude na čelu prelaznog komiteta, što bi praktično značilo da se pukovnik Gadafi povuče u njegovu korist. Na pitanje o bivšem ministru spoljnih poslova Musi Kusi i njegovom odlasku u London, Saif ul Islam je potvrdio ono što je Politika prva i javila, odnosno da je Musa Kusa bio u u Tunisu, konkretno u Đerbi, ne samo na lečenju nego i na pregovaračkom zadatku.

MUP Srbije u SUP Lazarevac

Inspektori MUP-a Srbije, zaduženi za rasvetljavanje okolnosti u vezi sa lepljenjem plakata sa umrlicama Televizije B 92 u Lazarevcu, od prekjuče se nalaze u Policijskoj stanici ovog grada, saznaje nezvanično Politika. Prema informacijama do kojih je došao naš list, reč je o posebnoj komisiji, tačnije, internoj kontroli, koja proverava celokupnu dokumentaciju u vezi sa istragom lazarevačkih policajaca u ovom slučaju. Pored toga, obavljaju se i razgovori sa zaposlenima u ovoj policijskoj stanici, kako sa onima koji su direktno učestvovali u istrazi i traganju za počiniocima, tako i sa ostalim zaposlenima.

Zvezda sanja čudo
Zvezda sanja čudo u režiji Roberta Prosinečkog i jedanaest gladnih „lavova", Partizan je uveren da će crno-bela hegemonija u srpskom fudbalu biti nastavljena i posle današnjeg revanš susreta polufinala Kupa Srbije (17 časova, RTS 1), piše Pres. Trostruki uzastopni šampion dolazi na komšijski stadion sa ogromnim kapitalom i još većim sampouzdanjem posle pet vezanih pobeda u večitim derbijima, ali u Ljutice Bogdana smatraju da su kadri da ponove poduhvat iz kultne kup utakmice odigrane davne 1993. Partizan je i tada bio igrački jači, imao je prednost iz prve utakmice (istina minimalnu), ali su crveno-beli izborili penale i zahvaljujući golmanu Simeunoviću napravili senzaciju.

Beograd - utakmica petog kola Superlige Srbije Partizan - Crvena zvezda, 118:77

Partizan – Zvezda 118:77

Košarkaši Partizana pobedili su ekipu Crvene zvezde rezultatom 118:77 (27:21, 35:10, 37:28, 19:18) u meču petog kola Superlige Srbije. Najefikasniji u ekipi Partizana bili su Kurtis Džerels i Džejms Gist sa po 17 poena, dok je Raško Katić dodao 16, Nejtan Džavai i Jan Veseli ubacili su po 13. U redovima crveno-belih najbolji je bio Uroš Nikolić sa 24 poena, dok su Nemanja Nedović i Vujadin Subotić dodali po 12. Crno-beli su u dosadašnjem delu sezone u Superligi zabeležili četiri pobede i jedan poraz, dok Zvezda ima učinak od jednog trijumfa i tri neuspeha. Partizan će u narednom kolu igrati sa Mega vizurom, dok će Crvena zvezda dočekati FMP, piše Pres.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...