KATASTROFALAN EFEKAT ODLUKE MSP

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Vlada je konstatovala da Srbija od Međunarodnog suda pravde nije dobila pomoć u trenutku kada je međunarodno pravo ugroženo na štetu Srbije. Poruka predsednika Srbije šefovima 55 zemalja koje nisu priznale Kosovo spremna je i nju će širom sveta nositi ambasadori, diplomate i pomoćnici ministara. Mišljenje Suda u Hagu uticaće na situaciju u Bosni i Hercegovini i otvara hipotetičku mogućnost da Republika Srpska učini isti što i kosovski Albanci, kaže premijer RS Milorad Dodik. "Fijatovo" ulaganje u Srbiju neće biti ugroženo uprkos burnim reakcijama u Italiji povodom odluke torinskog giganta da u Kragujevcu proizvodi dva nova modela "fijat idea" i "lanča muza". Privredni sud u Beogradu doneo je odluku o uvođenju prinudne uprave u "Delta star" Miroslava Miškovića na zahtev Milke Forcan.

Hag nije odgovorio na suštinsko pitanje

Pošto Međunarodni sud pravde nije odgovorio na suštinsko pitanje - da li je jednostrana secesija kosovskih Albanaca legalna - Srbija će podneti rezoluciju Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija kojom traži nastavak pregovora o statusu Kosova i Metohije. To je srž zaključka Vlade Srbije koji je jednoglasno usvojen u petak u 14 časova, na vanrednoj sednici Cvetkovićevog kabineta kojoj je prisustvovao i predsednik Republike Boris Tadić, pišu Novosti. Vlada je konstatovala i da Srbija od Međunarodnog suda pravde nije dobila pomoć u trenutku kada je međunarodno pravo ugroženo na štetu Srbije, piše Politika. Tomas Flajner, profesor ustavnog prava i nekadašnji savetnik srpskog pravnog tima, kaže za Blic da će mišljenje Međunarodnog suda pravde imati "katastrofalan efekat na međunarodno pravo". "Sud je zbog svoje loše argumentacije potpuno izgubio legitimitet. Skoro sam siguran da je bilo političkih pritisaka, jer su argumenti izneseni u mišljenju MSP identični argumentaciji koju su SAD iznele pred sudijama u decembru", kaže bivši dekan Pravnog fakulteta u Frajburgu. Politički efekti mišljenja MSP su, prema njegovom mišljenju, mnogo veći od pravnih - jer politički lideri teritorija koje žele otcepljenje dobijaju poruku da imaju pravo da to urade. Potpredsednik SAD Džozef Bajden poručio je predsedniku Borisu Tadiću da bi Srbija, i on sam, posle odluke Međunarodnog suda pravde trebalo što pre da „prihvate realnost na Kosovu". U suprotnom, Srbija će biti „suočena sa velikim problemima", otkriva Pres. Prema saznanjima tog lista, Bajden i Tadić su razgovarali petnaestak minuta, a potpredsednik SAD pozvao je srpskog predsednika neposredno pre nego što je MSP saopštio mišljenje o nezavisnosti Kosova.

Tadićeva poruka u 55 zemalja

Poruka predsednika Srbije šefovima 55 zemalja koje nisu priznale Kosovo spremna je i nju će širom sveta nositi ambasadori, diplomate i pomoćnici ministara, pišu Novosti. Cilj je da se objasni pozicija Beograda posle iznošenja mišljenja Suda pravde i ove države pozovu da ne menjaju svoj dosadašnji stav o Kosovu. Srpski izaslanici, kako saznaje list, odlaze i u pet članica EU koje nisu priznale Kosovo. Prve diplomatske akcije na ovom polju počeće tokom vikenda.

Grčka priznaje Kosovo

Vlast u Atini se nalazi pod velikim pritiskom EU i SAD da prizna Kosovo posle presude Suda u Hagu, a Grčka istovremeno pokušava i da što bolje „istrguje" i za priznanje Kosova dobije što više ekonomske pomoći, piše Pres. U diplomatskim krugovima naglašavaju da je Amerikancima jako stalo da Grci „izdaju braću Srbe" i priznaju Kosovo, pošto se veruje da bi grčko priznanje dovelo do velikog talasa priznanja. Trgovina priznanjem - Grčka jeste pod velikim pritiskom da prizna nezavisnost Kosova i to traje već više od dve godine. Ali, Grčka je sada i u velikim ekonomskim problemima koji prete da parališu zemlju.

Dodik: Odluka MSP smernica za RS

Ako ne uspemo u našoj borbi za očuvanje izvornog Dejtonskog sporazuma, mišljenje Međunarodnog suda pravde o nezavisnosti Kosova može nam poslužiti kao smernica za dalju borbu za status i budućnost Republike Srpske, izjavio je u telefonskom razgovoru za Politiku premijer Republike Srpske i lider vladajućeg Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik. On je naglasio da je „kosovski put” kojim bi pošla Republika Srpska rezervni potez, kojem bi se pribeglo samo ako ozbiljno budu dovedeni u pitanje izvorni Dejtonski sporazum i njena sudbina. „Iskustvo nas je, osim toga, naučilo da su jednostrani potezi često rizični i neuspešni, ako za njih nemate podršku velikih sila, odnosno stranih mentora koji na taj način ostvaruju i svoje interese”, objasnio je Dodik i konstatovao da je silu prava zamenilo pravo sile, koje je u rukama velikih zapadnih država. Mišljenje Suda u Hagu uticaće na situaciju u Bosni i Hercegovini i otvara hipotetičku mogućnost da Republika Srpska učini isti što i kosovski Albanci, ali o tome ćemo razmisliti posle održavanja izbora u BiH i RS na jesen, poručuje u razgovoru za Danas Milorad Dodik.

Nikolić: Ko je ovo smislio?

Predsednik SNS-a Tomislav Nikolić ocenio je da je odluka MSP-a o Kosovu označila potpuni slom državne politike prema južnoj srpskoj pokrajini i zatražio odgovornost onih kojih su takvu politiku osmislili, piše Pres. On je od predsednika Borisa Tadića zatražio odgovor na pitanja čija je ideja bila da se traži mišljenje MSP-a i šta će vlast dalje preduzeti. Nikolić je tražio i hitan sastanak sa Tadićem na kome će, kao lideri dve najjače stranke, razgovarati o sudbini zemlje.

Đelić: Pritisci na Afriku

Afričke zemlje koje nisu priznale nezavisnost Kosova nisu pokolebane savetodavnim mišljenjem Međunarodnog suda pravde i ostaće pri svom stavu. Sud je dao mišljenje o tehničkom pitanju, a ne o suštini. Brojni sagovornici na Samitu Afričke unije rekli su mi da pritisci na njih da priznaju Kosovo nikada nisu bili jači - kaže za Danas srpski vicepremijer Božidar Đelić, koji je juče u Kampali završio učešće na Samitu Afričke unije, organizacije u kojoj Srbija ima status posmatrača.

Ubica pušten sa psihijatrije

Srđan N. (31), koji je ubio četvorogodišnju ćerku T. N., zadavši joj smrtonosan ubod nožem u srce, deset dana pre stravičnog zločina na sopstvenu odgovornost pušten je sa psihijatrijskog odeljenja Zdravstvenog centra u Boru, u kome je zbog pokušaja ubistva proveo jednu noć, piše Blic. Goran Joksimović, zamenik upravnika borske bolnice, kaže za „Blic“ da lekari nisu mogli da pretpostave da će Srđan počiniti takav zločin i da prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, osoba koja nema okarakterisanu dijagnozu psihoze ne može protiv svoje volje na duže vreme biti zadržana u bolnici. On kaže i da je pregledom Srđana N. konstatovano da „ne boluje ni od jedne duševne bolesti ili psihoze, kao i da nije u depresiji“. Prilikom prvog saslušanja u policiji Srđan N. je izjavio da je ćerkicu ubio da bi se osvetio ženi koja ga je navodno varala, pišu Novosti. On je pre izvesnog vremena, kako je rekao, razmišljao da uzme advokata za brakorazvodnu parnicu i da tom prilikom podnese zahtev za starateljstvo za sve troje dece. Nezvanično saznajemo da Srđan ima sindrom patološkog pijanstva.

Kragujevac drma Italiju

Voleo bih da kompanije ne prave izbore na uštrb italijanskih radnika - rekao je u petak italijanski premijer Silvio Berluskoni reagujući na najavu “Fijata “da će proizvodnju dva modela automobila izmestiti u Kragujevac. “U slobodnoj ekonomiji i u slobodnoj državi jedna industrijska grupa je slobodna da lokalizuje proizvodnju gde je to za nju najzgodnije, ali nadam se da se to neće raditi na uštrb proizvodnje u Italiji”- objasnio je on. „Fijatova” odluka da prebaci proizvodnju novog modela automobila L-0 iz torinske fabrike „Mirafjori” u Kragujevac, zadao je pravi šah-mat vladi, sindikatima ali pre svega radnicima u Italiji, piše Politika. Vlada Silvija Berluskonija, trenutno bez ministra za ekonomski razvoj, nije u stanju da se na adekvatan način suprotstavi ovom vrlo kompromitujućem problemu za razvoj automobilske industrije u Italiji. Naime, predsednik „Fijata” Serđo Markione najavio je da će se ta kompanija odlučiti na taj korak zato što u Italiji ima problema sa sindikatima, a u Kragujevcu može da obezbedi nesmetanu i sigurnu proizvodnju. "Fijatovo" ulaganje u Srbiju neće biti ugroženo uprkos burnim reakcijama u Italiji povodom odluke torinskog giganta da u Kragujevcu proizvodi dva nova modela "fijat idea" i "lanča muza", piše Blic.

UNS i NUNS: Bradiću, ostavka

Najveća novinarska udruženja u Srbiji traže da ministar kulture Nebojša Bradić odmah podnese ostavku pošto je Ustavni sud oborio njegove skandalozne izmene Zakona o javnom informisanju, piše Pres. Predsednica UNS-a Ljiljana Smajlović smatra da Bradić treba da podnese ostavku, jer je za godinu dana važenja neustavnog zakona proizveo nenadoknadivu štetu, pošto je strah novinara i urednika da ne naprave grešku proizveo autocenzuru i poslušne medije. Predsednik NUNS-a Vukašin Obradović kaže da bi u svakom demokratskom društvu ministar sam podneo ostavku posle odluke suda da su neustavne gotovo sve odredbe njegovog zakona.

Prinudna uprava u “Delta staru”

Privredni sud u Beogradu doneo je odluku o uvođenju prinudne uprave u "Delta star" Miroslava Miškovića na zahtev Milke Forcan i odbio Miškovićev zahtev za uvođenje privremene mere u "Jugohemiju", potvrđeno je Blicu u Ministarstvu pravde. Forcanova je, prema saznanju Blica, zatražila prinudnu upravu jer je održana skupština preduzeća a da nije pozvan jedan od osnivača, predstavnik firme "Form komjunikejšens", koja je u vlasništvu Milke Forcan.

Od prvog januara u vojsku - dobrovoljno

Ministarstvo odbrane pripremilo je Nacrt odluke o obustavi služenja vojnog roka koji će biti dostavljen Narodnoj skupštini Srbije, po kome će decembarska klasa biti poslednja koja će biti upućena na odsluženje, dok će 1. januara 2011. godine biti uvedeno dobrovoljno služenje vojnog roka, piše Politika. Od tog datuma u vojsku će ići samo oni koji to žele, dok će ostali imati samo simboličnu vojnu obavezu – moraće da budu uvedeni u vojnu evidenciju kada napune 18 godina, čime ulaze u rezervni sastav koji će biti aktiviran samo u slučaju teškog ugrožavanja bezbednosti zemlje. Vojska neće samo apelovati na patriotizam i tradiciju, već će zainteresovanim mladićima ponuditi i niz praktičnih koristi – sertifikat o osposobljenosti za rukovanje vatrenim oružjem na osnovu kojeg bi mogli imati prednost pri zapošljavanju u MUP-u Srbije ili službama za fizičko-tehničko obezbeđenje, polaganje vozačkog ispita, dobijanje informatičkih licenci… Istovremeno, ovi mladići će steći uvid u vojnički život, pa će oni koji žele moći da zasnuju radni odnos kao profesionalni vojnici.

Paori kod Holanđana

Skromnoj zemljoradničkoj porodici Turi iz Horgoša život se znatno promenio nakon što su proveli desetak dana u porodici sličnog životnog stila u Holandiji. Pre odlaska u inostranstvo imali su 17 krava, danas su farmu proširili na 80 grla, čije mleko predaju lokalnoj mlekari u Horgošu. Boravak porodice Turi u Holandiji samo je jedan od konkretnih rezultata aktivnosti Centra za razvoj agrobiznisa Horgoš koji vodi Peter Mojzeš, piše Politika.. “Za potrebe USAID-a pre nekoliko godina radio sam analizu stanja u poljoprivredi u koju je bilo uključeno 206 sela u 100 opština. Zaključak do koga smo došli je da ratari nemaju dovoljno informacija o tome kako treba da unaprede svoja gazdinstva i kome da se obrate za pomoć. To je bio povod da mi u Horgošu osnujemo Centar koji će pomoći poljoprivrednicima. Sada okupljamo 87 članova i trudimo se da budemo pravi servis” - kaže Mojzeš.

Napad na srpske turiste u Zadru

Na plaži Podgradini kod Zadra napadnuti su srpski turisti, 40-godišnji muškarac i njegova dva sina od 14 i 16 godina, piše Politika. Iako policija nije navela nacionalnost, mediji ističu da je razlog napada u četvrtak posle podne to što su napadnuti govorili ekavicom, zbog čega im je prišao pijani 47-godišnjak kome je kasnije izmereno 2,28 promila alkohola u krvi. Napadač je prvo verbalno optuživao 40-godišnjaka, a zatim je počeo i da gura. Napadaču se pridružio i 16-godišnjak sa zadarskog područja koji je decu 40-godišnjaka udarao u glavu. Napadnuti su odbili lekarsku pomoć, a napadači su uhapšeni i privedeni sudiji za prekršaje. Hrvatska policija privela je juče autora transparenta „Srbe na vrbe" koji se pojavio nedavno u Splitu tokom meča naše teniske reprezentacije. Kako je saopšteno, radi se o Antoniju V. (23), protiv kojeg je policija podnela prijavu zbog širenja rasne i nacionalne mržnje, za šta je zaprećena kazna i do pet godina zatvora, piše Pres.

Bazen u zatvoru

Samo ograda deli bazen koji koriste građani Požarevca od kupališta zatvorenika u Kazneno-popravnom zavodu Zabela. Bazen, skoro olimpijskih razmera, u sastavu je zatvora, a Požarevljani koji u njemu žele da se osveže ovih vrelih dana za to plaćaju 150 dinara, piše Blic. Karte prodaje radnik zatvorske Službe za obezbeđenje, a o čistoći bazena i oko njega brinu osuđenici.

Vidić ostaje u Mančesteru

Izvršni direktor engleskog fudbalskog kluba Mančester junajted Dejvid Gil je izjavio da je reprezentativac Srbije Nemanja Vidić prihvatio uslove novog dugoročnog ugovora, prenose Novosti. Gil je rekao da su se dogovorili i da su u Mančester junajtedu uvereni da će novi ugovor biti potpisan početkom avgusta. Bilo je spekulacija da će Vidić otići iz Engleske, ali je Gil skeptičan prema tim pričama i smatra da nisu došle iz redova Mančestera junajteda. Vidić je 2006. godine došao iz moskovskog Spartaka u Mančester junajted za oko sedam miliona funti.






Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...