KARLA BI PREUZELA ISTRAGU O TRGOVINI ORGANIMA

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Vicepremijer i ministar policije Ivica Dačić nije prekršio kodeks ponašanja kad je rekao da je podela Kosova najbolje rešenje, kažu u Vladi, a on reče da mu neće valjda premijer određivati program SPS-a. No, drugi podsetiše da je ipak za prištinski Zeri govorio kao član Vlade, te da ne može da nastupa - u svoje ime. Štampi je ovo dalo zamajac da proveri da li je podela i dalje jedno od mogućih rešenja, bez obzira na zvanične stavove Beograda i Brisela. Karla del Ponte reče da nema ništa protiv da vodi istragu o trgovini organima koja bi bila u nadležnosti Saveta bezbednosti, kao i da nije znala da su dokazi u Hagu uništeni. Domaći zvaničnici ne prestaju da zbunjuju MMF obećanjima o davanjima iz budžeta u vreme kad bi trebalo da smanje troškove. Ipak je ovo predizborna godina... Počeo je Sabor SPC (i revija limuzina ispred Patrijaršije), na dnevnom redu će biti i Artemije. Bivši ministar trgovine je odobrio više od 28.000 evra za sajt koji i posle godinu dana ne postoji, a trebalo je da ga uradi – firma za privatno obezbeđenje. Za vikend su poginuli supružnici s bebom, sleteli kolima u kanal. Pilot koji je upravljao „nevitljivim“ steltom i major koji ga je oborio, srešće se posle 12 godina. Đokoviću se i Nadal divi a Platini malo hvali, malo kudi. Šerifovićeva će izgleda dobiti ponudu od Hrvata da ih iduće godine predstavlja na Eurosongu.

Dačić nema „flaster preko usta“

U Vladi se nisu mnogo potresli zbog izjave vicepremijera i ministra policije Ivice Dačića o podeli Kosova, tvrdeći da nije prekršio kodeks ponašanja, piše Danas. Dačić je juče „donekle korigovao“ ono što je prvobitno rekao za prištinski Zeri. Ovoga puta kaže da nije ocenio da je „podela Kosova jedino realno rešenje“, već da bi „ideja o razgraničenju to mogla da bude“ a da bi o tome trebalo da se izjasne građani jer bi takav potez zahtevao i promenu srpskog Ustava. Ovo je stav čoveka, kako je dodao, „koji se rodio i živeo na Kosovu“: „Ja sam predsednik političke partije, nisam činovnik Vlade. Neće valjda meni predsednik Vlade da određuje koji je program moje političke partije. Ja ne napadam nikoga u Vladi.“ Na opasku novinara da se to što je rekao za Zeri kosi sa kodeksom Vlade, Dačić kaže: „ Neka me isključe iz Vlade. Pa šta! Najbolje da niko ništa ne sme da kaže, da svi zalepimo flastere preko usta.“ Opozicija, s druge strane, upozorava da nijedan predstavnik Vlade, bez obzira na to da li je reč o činovniku ili funkcioneru, „ne govori u svoje ime“.

„Stavom da bi podelio Kosovo da se on pita, Ivica Dačić nije prekršio kodeks ponašanja Vlade Srbije. Pošto je izjavu dao u svoje lično ime ne može da snosi posledice“, rečeno je Novostima u Vladi. Povodom primedbi da krši Ustav, Dačić je rekao da nije dovoljno reći „Kosovo je naše“ i „onda evenutalno zapaliti neku ambasadu i otići na moleban“.

Politika piše da se nameće pitanje koliko su iskreni domaći političari, jer „praktično svi osim LDP-a zvanično govore da podela Kosova nije opcija i da je (celo) Kosovo deo Srbije“. Izvor lista blizak vlastima tvrdi da je podela ipak jedna od mogućnosti o kojoj se razmišljalo svih ovih godina. Ni zvaničnici Zapada, navodi isti sagovornik, nisu potpuno jedinstveni, odnosno ima i onih uticajnih koji ne bi imali ništa protiv ovakvog rešenja ako bi ono bilo rezultat saglasnosti Beograda i Prištine.

Neimenovani izvor Vlade za Blic kaže da međunarodna zajednica zapravo razmatra tri opcije kao mogući ishod pregovora: podelu Kosova, status kvo i primenu modela dve Nemačke, pri čemu Beograd ne bi priznao nezavisnost. Zvaničan stav Srbije je u skladu sa Ustavom, ali i Beograd očekuje, piše list, da se u okviru dijaloga razmatra budući status severa pokrajine.

Tadić zbunio MMF

Kako piše Politika, najava predsednika Borisa Tadića na Poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu da će država više pomoći poljoprivredi, zabrinula je čelnike MMF-a u Srbiji „do te mere da su javno, i to po ko zna koji put, upozorili javnost da je država na putu da, u ovoj predizbornoj godini, troši više nego što je prvobitno planirala“. I premijer Mirko Cvetković je pre nekoliko dana najavio da će uvesti olakšice za novo zapošljavanje, što je takođe subvencija koja može da poveća budžetski deficit. Delegacija MMF-a dolazi u Beograd kako bi se razgovaralo o sklapanju takozvanog aranžmana iz predostrožnosti koji ne bi podrazumevao novo zaduživanje, već nadzor stručnjaka ove institucije. Najavljuje se da bi ovaj aranžman mogao da stigne od septembra, stoji u tekstu.

I Artemije na dnevnom redu

U Patrijaršiji SPC u Beogradu juče je počelo prolećno zasedanje Sabora, najvišeg crkvenog tela. Politika piše da se očekuje da se nastavi sa raspravom o podeli eparhija koja je počela na jesenjem zasedanju, kao i da se imenuju novi episkopi koji će upravljati novim i upražnjenim eparhijama. Sabor bi trebalo da razmatra i delovanje bivšeg vladike raško-prizrenskog Artemija koji i dalje ne priznaje odluku o raščinjenju i vraćanju u red monaha. Na adresu tela stigla su i dva pisma podrške Artemiju – jednog iz Srpskog narodnog veća severnog Kosmeta, a drugo od grupe „srpskih intelektualaca i prijatelja istine iz sveta“. Konačna odluka o evenutalnom pozivu papi Benediktu Šesnaestom da prisustvuje obeležavanju 1.700 godina od Milanskog edikta, nezvanično će biti odložena za iduće sazedanje Sabora na jesen.

„Da je juče sa radom započeo Sabor SPC moglo se zaključiti i ako ne pratite medije i niste videli nijednog vladiku. Ispred zgrade Patrijaršije, samo pogledom na parking na kojem se našlo nekoliko ljutih mašina, svima je moglo biti jasno da su vladike stigle u Beograd“, piše Alo.

Del Ponteova nije znala za uništavanje dokaza

Bivša haška tužiteljka Karla del Ponte u intervjuu za Blic kaže da bi bila spremna da preuzme nezavisnu istragu o trgovini organima na Kosovu koju bi vodio specijalni tim pod nadležnošću Saveta bezbednosti UN. List podseća da je specijalni izvestilac Evropskog parlamenta Dik Marti u izveštaju koristio njenu knjigu „Gospođa tužiteljka“. „Javno ističem svoju spremnost da preuzmem ovu istragu zato što su mi poznate činjenice vezane za ovaj slučaj, zato što znam ljude koji su u njega upleteni i zato što imam ogromno iskustvo. Sve to nema veze sa ambasadorskim mestom“, kaže Del Ponteova koja trenutno obavlja ovaj diplomatski posao ispred Švajcarske u Argentini. Ona dodaje da nije znala da je Hag uništio 400 dokaza koji su sakupljeni 2004, kao i da je čak i Dik Martija uputila da u Tribunalu traži ta dokumenta.

Restitucija ni na pomolu

Zakon o restituciji nije ni na pomolu, piše Danas, uprkos obećanjima iz Ministarstva finansija. „Čak i uz uvažavanje svih praznika i prakse spajanja neradnih dana, rok koji je sama administracija sebi dala već je istekao“, podseća list. U Ministarstvu kažu da čekaju da se radna grupa ponovo konstituiše, s obzirom na to da je na njenom čelu bio razrešeni državni sekretar Slobodan Ilić. Ipak, nezvanično se pominje da postoje dve verzije teksta a u Mreži za restituciju kažu za ovaj list da su od radne grupe početkom aprila dobili uveravanja da je na stolu takozvani „Parivodićev zakon“, odnosno predlog iz 2007. tadašnjeg ministra, koji nikad nije stigao do skupštinske procedure. „Ako se zna da je predsednik radne grupe otišao sa te funkcije još sredinom februara, da nam je dva meseca kasnije rečeno kako je u opticaju samo jedan dokument a sada se pojavljuju najave o dve verzije, sumnjamo ad se zakon kreira na nekom drugom mestu a ne u radnoj grui koja je za to formirana“, kaže koordinator Mreže Mile Antić.

Gotovo 30.000 evra za nepostojeći sajt

Koalicija za nadzor javnih funkcija tvrdi da je Ministarstvo trgovine i usluga dok ga je vodio Slobodan Milosavljević, zloupotrebilo budžetska sredstva za izradu i administriranje veb portala „Nacionalni brend Srbije“. U aprilu 2010. zaključen je ugovor sa „Soko grupom“ koja je trealo da izradi portal, a na račun je, piše Pravda, uplaćeno 28.818 evra. U Koaliciji za nadzor kažu da ne samo što se radi o ogromnoj sumi za ovakav posao, već i da je „Soko grupa“ registrovana na sasvim drugu delatnost. Prema podacima Agencije za privredne registra, kako tvrde, preduzeće je kao pretežnu delatnost navelo pružanje usluga privatnog obezbeđenja. „Ni nakon više od godinu dana od potpisivanja ugovora, veb portal, finansiran od novca poreskih obveznika, do danas niej mgouće pronaći na Internetu“, ističu u Koaliciji.

I Alo je razgovarao sa Koalicijom za nadzor i objavljuje da bivši ministar juče nije bio raspoložen za razgovor, kao i da objašnjenje nisu hteli da daju ni u „Soko grupi“. Direktor i vlasnik firme je Zoran Livaja, bivši specijalac, koji je javnosti postao poznat 2007. kada je na motociklu s još dvojicom prijatelja za 78 dana obišao planetu.

Vo na ražnju za nove vlasnike

Dragan Čanić, rukovodilac transporta za utovar uglja u kamione u Rudniku „Stanari“ kraj Doboja, za Danas kaže da je u rudniku zaposlen 24 godine i da „sad tek krenulo bolje vreme“, plate su redovne. Najteže je, kaže, bilo posle rata u Bosni, jer je rudnik bio maltene opustošen i nije bilo dohotka po devet meseci. Sada britansko-srpska kompanija EFT gradi privatni elektroprivredni kompleks, dala je novčanu nagradu šestorici najboljih radnika, među kojima i Čanić koverat od oko 2.500 evra, a „tavorilo se sve dok EFT nije došao“. „Nije ni čudo, onda, što u vreme uglavnom sumnjivih privatizacija, posle kojih radnici štrajkuju katkad i više nego ranije, u malenim Stanarima svake godine, sredinom maja, peku bika na ražnju u čast novih vlasnika. Podignu veliki šator ispod koga svira muzika uživo, te dovuku celu cisternu ’nektar’ piva“, stoji u tekstu.

Potvrđen mobing

Agencija za mirno rešavanje radnih sporova utvrdila je da direkorka državne Agencije za licenciranje stečajnih upravnika Vesna Gaćeša zlostavlja zaposlene, piše Pres. Od njih, šestoro radnika ima „ozbiljne psihičke posledice“, a dva zaposlena su ovih dana dobili pravosnažno rešenje da su trpeli maltretiranje. Direktorka na koju su radnici skretali pažnju i nadležnom Ministarstvu ekonomije, prema radnicima je bila bahata, omalovažavala ih i kinjila, snimala, prisluškivala, pretila otkazima i zabranjivala kontakte s nadležnima iz ministarstva. Svi koji su se suprotstavljali završavali su na nižim radnim mestima uz manje plate, a pojedine je otpustila kroz takozvanu sistematizaciju.

Đuraškovićeva kolekcija

Penzionisani kustos Narodnog muzeja Nikola Kusovac za Politiku objašnjava koliko vrede slike koje su zaplenjene uhapšenom Milu Đuraškoviću, vlasniku „Nibens grupe“. Raspon cena slika Lazara Vozarevića na primer, kaže on, kreće se od dve do deset hiljada evra, a dela Vojislava Stanića „mogu da dobace i do šest hiljada“. Od Đuraškovića je ukupno oduzeto 29 umetničkih dela, zatim srebrna torbica Merilin Monro, nekoliko televizora, video-bim i kućni bioskop, šest zlatnika sa likom Franca imperatora, razne narukvice, ogrlice i prstenje sa dragim kamenjem, nalivpero sa natpisom „Paulo Koeljo“, kutije sa ručicama za nameštaj sa znakom „Đani Versaći“, „roleks“ u kutiji „Luj Viton“.

Prisan odnos Šarića i vlasti

Saopštenje Višeg suda u Bijelom Polju da je određen pritvor Dušku Šariću i Jovici Lončaru, protiv kojih je podignuta optužnica zbog pranja novca, podsetila je Crnogorce, naročito one iz Pljevalja, na prisan odnos braće Šarić i lokalnih vlasti. Predsednik OO Nove srpske demokratije Novica Stanić izjavio je da je izvršna vlast u Pljevljima bez saglasnosti lokalnog parlamenta pokrenula eksproprijaciju zemljišta u selu Otilovići, preko Uprave za nekretnine. Kako prenose Novosti, postupak eksproprijacije nije bio moguć bez ove saglasnosti, te bi, kaže Stanić, izvršna vlast iz redova DPS-a trebalo da objasni šta se desilo „kako se u javnosti ne bi stvorio utisak da čelnici opštine taj posao rade za nekog drugog“. Još jedan pokazatelj da su Šarići blisko sarađivali sa vlastima jesu i dve zgrade od 1.500 kvadrata sa stanovima za tržište koje su izgradili u Otilovićima iza pošte.

Našla sina posle godinu dana

Tanja Dimitrijević iz Šapca našla je sina godinu dana pošto su ga odveli bivši muž i svekrva. Policija je uhapsila Slavka Mićanovića (37) i svekrvu Nataliju u nedelju dok su sa petogodišnim Vukom šetali Dunavskim kejom u Zemunu. Majka Tanja kaže za Pres da je već izgubila svaku nadu da će Vuka ponovo videti, jer ga je mesecima tražila, obilazila mesta gde je pretpostavljala da su mogli da ga odvedu. Kada ga je policija dovela, na sebi je imao pocepanu jaknu nekoliko brojeva veću, stare pantalone i pocepane čarape, kaže ona. Vuk je psihologu rekao da su ga otac i baba „stalno negde vozili“.

Poginuli supružnici s bebom

Veljko Ćiković (26) iz Dobanovaca, supruga Vera (22) i njihov jednogodišnji sin Đorđe poginuli su u selu Prhovo kod Pećinaca kada su „zastavom 128“ sleteli u kanal. Nesreću je preživelo troje putniak iz kola, Veljkova majka, polusestra i očuh, koji su isplivali kroz razbijeno zadnje staklo. Pres prenosi da se porodica u nedelju vraćala iz sela Lipolist kod Šapca u Dobanovce. Supružnici koji su se udavili u mulju, venčali su se pre 15 dana i krstili sina. Jedan od meštana kaže da su pokušavali da pomognu unesrećenima, ali da je automobil bio okrenut na desni bok i da je brzo potonuo.

Blic objavljuje da su se za vikend dogodile dve nesreće. Pored Ćikovića, u subotu ujutru su na putu Ogar – Donji Tovarnik poginuli Dejan J. (21) i D. B. (16). Dejan je upravljao „opel askonom“, a auto je prešao u levu traku, okrznuo zaštitnu ogradu na mostu, udario u obalu kanala i prevrnuo se na krov.

Ubice proklinjale sudiju

Viši sud u Beogradu osudio je Beranca Velibora Bakića (27) na 35 godina zatvora a Beograđanina Miloša Rašića (27) na 30 godina zbog ubistva Smaila Tarića (27) iz Malog Zvornika kome su u 18. avgusta 2008. mačetom odsekli glavu. Alo prenosi da se Bakić posle izricanja presude obratio sudiji i rekao: „Sram vas bilo. Želim da se ovo vrati vama i vašoj porodici. Dao vam bog da vam deca budu nevina osuđena i prežive ono što smo mi.“ U navali besa, Bakić i Rašić su udarali rukama u ogradicu ispred njih a dok je sudija obrazlagao presudu, prekidali su ga pitanjima i tražili da im objasni zašto su dobili „tako visoke kazne“.

Susret Zelka i Zoltana

Nakon 12 godina sreli su se američki pilot Dejl Zelko koji je tokom bombardovanja upravljao „nevidljivim“ steltom F117 i major Zolan Dani koji sa zemlje pogodio avion. Novosti pišu da su nekadašnji protivnici pristali da zajedno snime dokumentarac u produkciji „Optimistik filma“ koji će režirati Željko Mirković. Susret bi trebalo da bude snimljen i pripremljen za film koji će premijerno biti prikazan na festivalu u Amsterdamu iduće godine. Od pre četiri godine kada se došlo na ideju o snimanju filma, dvojica oficira su u kontaktu i od tada prave video-zapise svojih života. Mirković najavljuje da će publika prvi put iz krajnje ličnog ugla videti kako su se osećali tokom svojih akcija za vreme bombardovanja.

Andrić je Srbin

Žaneta Đukić-Perišić, savetnica u Zadužbini Ive Andrića, naišla je na dva važna dokumenta – Andrićevu ličnu kartu i vojnu knjižicu koji svedoče o njegovom nacionalnom opredeljenju. Novosti objavljuju faksimile dokumenata koji su, sticajem okolnosti, bili zaboravljeni i van domašaja javnosti u Spomen-muzeju. Andrić je u sekciji o nacionalnosti napisao „srpska“, što je učinio i četiri godine kasnije (1955. godine) prilikom ulaska u KP, a to se podudara i sa podacima na venčanom listu iz septembra 1958. Savetnica u Zadužbini dodaje i da je tokom dugog niza godina Andrić postao integralni deo srpskog kulturnog prostora – bio je član Srpske akademije nauke, član i autor Srpske književne zadruge, predsednik Udruženja književnika Srbije i durgih institucija „a sebe, očigledno, vidi i doživljava kao pripadnika srpske nacije“.

Platini fasciniran..

Predsednik FSS-a Tomislav Karadžić u intervjuu za Danas kaže da su Balter i Platini, kao i predstavnici brojnih evropskih saveza, „fascinirani ovim što je fudbalska Srbija uradila“. Posle otvaranja Kuće fudbala u Staroj Pazovi, napraviće se ugovor sa Odbojkaškim i Rukometaškim savezom o aktivnostima u tom centru. Na pitanje da li bez ulaska privatnog kapitala u izgradnju stadiona može da se kaže da Srbija ima budućnost kao fudbalska zemlja, Karadžić kaže da je „prva poruka data od UEFA i FIFA“. „Bez novih investicija i ozbiljne privatizacije klackaćemo se i vrteti u krug. Želimo da na stadion dolaze ljudi da gledaju fudbal i da im to bude deo standarda“, dodaje Karadžić.

..Ili mu je neprijatno

Mišel Platini bio je gost Srbije povodom otvaranja Kuće fudbala „i nije propustio priliku da nam preti“, piše Alo. Predsednik UEFA je najavio da će utakmice naše reprezentacije u narednih šest meseci proći određene testove. Kasnije će doneti i odluku. Platini je rekao da FSS mora da napravi bolju komunikaciju sa Savezima koji će ugostiti naše igrače. On je u februaru razgovarao sa predsednikom države Borisom Tadićem i tada skrenuo pažnju da UEFA ne toleriše nasilje. „Treba da pojačamo bezbednost, pošto postoje ljudi koji ne bi trebalo da dolaze na stadione. Rekao sam Tadiću da ne možemo da tolerišemo takve postupke jer u tom slučaju nije prijatno doći u Srbiju“, rekao je Platini.

Novak sigurno prvi na ATP listi

„Svetski tenis se priprema da na Rolan Garosu pozdravi novog suverena“, pišu Novosti, objavljujući da Novak Đoković posle trijumfa u Rimu, na ATP rang listi zaostaje za Rafaelom Nadalom za svega 405 poena. Nadal može da ostane prvi samo ako odbrani titulu šampiona na Otvorenom prvenstvu Francuske, i to u slučaju da Đoković ne uspe da se plasira u finale i odbrani samo 360 poena iz prošlogodišnjeg četvrtfinala. Gledajući prema bodovima, ako Nadal dobije Đokovića u borbi za titulu, Španac će svejedno izgubiti prvo mesto na listi jer će Novak opet imati više bodova.

Teniski stručnjaci Nikola Pilić i Bogdan Obradović za Pres govore o Đokovićevoj igri, ističući da su ponosni i zadovoljni i da je teško dati neki poseban savet igraču koji se tako dobro snalazi. „Ako je Novak u stanju da dva puta uzastopno pobedi Nadala na šljaci, u Madridu i Rimu, onda je to definitivno druga dimenzija tenisa“, kaže Pilić.

Za sedam godina Nadal je od 201 nastupa na šljaci izgubio samo osam puta, a dva puta zaredom poražen je od Đokovića. „Novak radi čudesne stvari. Na svakom meču je neverovatno čvrst i fizički i mentalno. Radim sve što mogu, dajem sve od sebe i ne mogu više da tražim od sebe. Igram dobro, ali jedan igrač igra bolje od mene. Čekam svaku narednu nedelju i tražim nova rešenja. Videćemo“, rekao je Nadal posle poraza u Rimu, a prenosi Blic.

Hrvati bi Šerifovićevu za Evroviziju

Na sledećoj Evroviziji u Azerbejdžanu srpska pevačica Marija Šerifović će možda predstavljati Hrvatsku, piše Pravda. Hrvatska je uputila svoju ponudu jer je „razočarana novim neuspehom na Eurosongu i ponovnim ispadanjem već u polufinalu“ a javnost je na Fejsbuku već pokrenula inicijativu da se iduće godine pošalje strani predstavnik. Kao Marijine prednosti u Zagrebu se navode harizma, iskustvo, odličan glas, „ali i nedovoljno razjašnjena seksualna orijentacija, što dosta znači i kod glasova gej lobija na Eurosongu“.

Ceca otkazuje proslave rođendana

Pevačica Svetlana Ražnatović ove godine „po prvi put neće praviti gala žurku 25. maja povodom 13. rođendana ćerke Anastasije“, piše Pres. Ceca je odustala i od proslave svog 38. rođendana jer je, kako stoji u tekstu, potresena optužnicom i kućnim pritvorom koji je čeka „a prošlog vikenda nije priredila ni proslavu drugog rođendana sestrića Viktora“.

Nove fotografije Ražnatovićeve pojavile su se u jednom od srpskih magazina, serija slika „koje je Ceca snimila pred odlazak u kućni zatvor, ali na oduševljenje mnogih, najveća srpska zvezda je pozirala u seksi spavaćici i neočekivano pokazala ’malo više’ nego obično“, piše Alo.

Pipina pozadina u prvom planu

Sestra Kejt Midlton ili kako su je krstili britanski mediji „najpoželjnija pozadina u Britaniji“, zaludela je čitavu Španiju dolaskom u Madrid, piše Blic. Mediji Pipu prate u stopu i svi se bave misterijom Džordža Persija koji joj pravi društvo na putovanju. Džordž je naslednik vojvode od Nortamberlenda a mediji se pitaju da li je sa Pipom obnovio romansu iz studentskih dana i kako Pipin dečko Aleks Loudon reaguje na celu priču. Mnogi portali nude i savete „kako da imate zategnutu guzu a-la Pipa Midlton“.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...