JEREMIĆ NA UDARU ZBOG BOJKOTA NOBELA

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić našao se na udaru kako evropskih institucija, tako i domaćih kolega, stranaka i javnih ličnosti jer je doneo odluku da, na poziv Kine, i Srbija bojkotuje dodelu Nobelove nagrade u Oslu. U štampi se može pročitati da će Jeremić „leteti“, da se i kolege iz DS-a ograđuju ističući da je ovo bila „samo njegova odluka“, ali i da neće biti promene stava države i da ga je Vlada jednoglasno podržala. Tadića, izgleda, niko nije pitao za mišljenje, a dok se čeka i njegovo izjašnjavanje, iz kabineta poručiše da je i predsednik „iz disidentske porodice“. Za to vreme, Kina se zahvalila i slučaj uporedila sa Ahtisarijem. Hag je napravio presedan – priznao da je pograšio i Šljivančaninu smanjio kaznu za sedam godina. Za pola godine će kući. Sud u Crkvi oduze Artemijevim monasima i ovaj čin, pa su sada laici, uz mogućnost da se pokaju. Artemije još nije došao na red. U akcize na cigarete umešala se i američka ambasada iako ih, kažu, „zakon generalno sprečava da zastupaju interese proizvođača duvana“. (A kad je već „generalno“...) Rano je za pomirenje Srba i Albanaca, SAD se i dalje ubiše razmišljajući kako da se dokopaju Asanža a u Srbiji svi udarili u lelek i kuknjavu. Ponovo se bavimo Tešićem iz depeša. Dragin je dobio pretnje smrću, i to preporučeno. Male firme plaćaju porez a velike ga gomilaju. Kako – niko ne zna. Deset godina posle smrti sudije, došlo (valjda) vreme i za istragu. Bagzi čeka tek četiri godine... Gastarbajter je ubio ženu u Cirihu, i to sekirom, a policajac u Batajnici naleteo autom na devojčicu. Nosio je na haubi neko vreme, ali ona srećom nije teže povređena. Uhapšeni su i zelenaši. Partizan je izgubio od Arsenala, a za Prosinečkog sa svih strana stižu pohvale i podrška. Sa Zvezdine strane će stići - stan i kola. Zimonjić voli da čuje suprugu kako navija. Čeka se i poslednji Lenonov intervju, nikada objavljen, u kojem je tri dana pred smrt rekao da ne bi voleo da bude mrtav heroj.

Tadića niko nije pitao

Ministarstvo spoljnih poslova Srbije nije se konsultovalo s kabinetom predsednika Republike kada je donelo odluku da bojkotuje dodelu Nobelove nagrade za mir, rekla je Jasmina Stojanov, šef pres službe Borisa Tadića, a prenosi Danas. List podseća da je većina domaćih i stranih javnih ličnosti, kao i nevladinih organizacija, juče je reagovala stavom da je ova odluka ministra Vuka Jeremića veoma loša po međunarodni imidž zemlje. Kako navode izvori iz državnog vrha u Beogradu, „trenutno se razmatra mogućnost promene stava“. Jedan od retkih koji je podržao odluku Jeremića je vicepremijer Božidar Đelić koji je rekao da je bojkot u Oslu u skladu sa državnom politikom.

„Odluka Beograda da vrati ’uslugu’ Pekingu i bojkotuje dodelu Nobelove nagrade toliko je uzburkala strasti u Briselu i Srbiji da nije isključena ni mogućnost da se naš ambasador, ipak, pojavi u petak na svečanosti u Oslu“, pišu Večernje novosti. EU pokušava da ubedi Srbiju da se pojavi kako ne bi bila među 18 zemalja koje bojkotuju dodelu, a nijedna od njih nije članica EU, „a posledice te odluke zasad niko ne pominje“. Zajednička odluka svih 27 članica EU bila je da se prisustvuje ovoj ceremoniji, podsetili su u Evropskoj komisiji. S druge strane, i iz Pekinga je stigla reakcija da Kina visoko ceni odluku Srbije da odgovori na poziv ove zemlje. „Dodela Nobelove nagrade za mir disidentu koji je tražio da Kina još 300 godina bude kolonija, nema veze s mirom, isto kao ni dodela Nobelove nagrade Martiju Ahtisariju“, rekao je ambasador Kine u Srbiji Vej Đinghua.

Kako prenosi Press, Odbor Skupštine za inostrane poslove zatražio je da šef srpske diplomatije podnese izveštaj o ovoj odluci Srbije. „Veliki broj sagovornika Pressa, međutim, smatra da je Srbija povukla logičan potez kada je donela odluku da bojkotuje dodelu Nobelove nagrade za mir“, piše ovaj list. Tako je predsednik Udruženja novinara Srbije Ljiljana Smajlović rekla da je licemerno da zapadne zemlje kritikuju države koje neće prisustvovati dodelu u Oslu, dok istovremeno vode politički i pravni lov na Džulijana Asanža.

Blic piše da odluka ipak neće biti promenjena uprkos oštrim protestima iz Evropskog parlamenta, Komisije i domaće javnosti. Vlada je, naime, podržala Vuka Jeremića a predsednik Srbije nije se izjasnio „mada je Blicu u njegovom kabinetu umesto odgovora o stavu rečeno: ’Predsednik je iz disidentske porodice’“. Jeremić je potvrdio da se ne radi o lakomislenoj odluci, kao i da nije ostavila „lep osećaj u stomaku“, ali da je donesena u skladu s procedurom. „Vlada stoji iza svog ministra“, rečeno je Blicu u vladinom kabinetu za medije.

Alo!, međutim, piše da bi bojkot Nobela mogao ministra spoljnih poslova da košta funkcije. Kolege iz DS-a, stoji u tekstu, ograđuju se o Jeremićevu odluku „objašnjavajući da je bojkot samo njegova odluka“. List navodi da bi ovo mogla da bude potvrda spekulacija da će posle mogućeg poraza na stranačkim izborima DS-a 18. decembra „Jeremić leteti i sa funkcije šefa diplomatije jer će svi neuspesi ove vlasti na međunarodnom planu biti pripisani upravo njemu“.

Šljivančaninu sedam godina manje

Major bivše JNA Veselin Šljivančanin osuđen je juče u Hagu na konačnih 10 godina zatvora zbog pomaganja u mučenju 194 hrvatskih zarobljenika na Ovčari. Žalbeno veće Tribunala je u svojoj prvoj verziji, u 17 godina dugoj istoriji, pišu Večernje novosti, priznalo da je pogrešilo što ga je osudilo za pomaganje u ubistvima zarobljenika i ukinulo mu presudu i kaznu. Ogroman preokret i sedam godina manje, Šljivančaninu je donela samo jedna rečenica svedoka odbrane generala Miodraga Panića, tadašnjeg načelnika štaba Gardijske brigade: „Na sastanku kome smo prisustvovali Mrkšić, Šljivančanin i ja nije bilo reči o povlačenju JNA sa Ovčare.“ Time su pale u vodu tvrdnje da je Šljivančanin znao da se JNA povukla i ostavila zarobljenike paravojsci.

Press piše da je Hag prvi put priznao grešku i preinačio kaznu nekome koga je već osudio. Šljivančanin koji je u Hagu od 2003, moći će da bude pušten na slobodu sredinom 2011. jer će do tada odležati dve trećine kazne.

Anatema za Artemija?

Veliki crkveni sud SPC pooštrio je presudu Crkvenog suda Eparhije raško-prizrenske i 17 monaha lišio monaškog i svešteničkog čina i vratio ih u red laika, saopšteno je juče u beogradskoj Patrijaršiji. Kako pišu Večernje novosti, reč je o onima koji su proletos napustili svoje manastire posle čega su se naselili na privatnom imanju u selu Loznica kod Čačka. Kaže se da je kod preinačenja kazni uzeto u obzir da se monasi nisu ni žalili na prvostepenu presudu, kao i to da su u međuvremenu počinili više novih kanonskih prekršaja. Sud se nije bavio raščinjenim vladikom Artemijem jer to nije u njegovoj nadležnosti. Artemije je trenutno „neraspoređen“, a u vrhu SPC kažu da je ovaj slučaj zasad završen, ne isključujući mogućnost da crkveno-sudski postupak protiv njega bude nastavljen, kao i da je moguće da će biti anatemisan.

„Zabrana pričešćivanja Svetim Tajnama ostaje na snazi sve dok se kažnjeni ne pokaju i ne vrate u kanonski poredak SPC u dostojanstvu laika, koji će ubuduće pripadati crkvama prema mestu stanovanja“, prenosi Pravda deo saopštenja SPC u kojem se navodi i da je kliricima ostavljena mogućnost da se pokaju tako što nisu isključeni iz Crkve.

Ambasada urgira za „duvandžije“

Premijer Mirko Cvetković primio je juče predstavnike kompanije Filip Moris Internešnel koji su tražili sastanak još pre odluke o povećanju akciza, kako bi predstavili novo rukovodstvo i planove za naredni period. Sastanak je, međutim, dobio drugi ton s obzirom na odluku da od 1. januara stupa na snagu odluka Vlade da se poveća akciza na cigarete više nego što je predviđeno zakonom, piše Danas. O samom ishodu sastanka ne zna se ništa, a u Amabasadi SAD u Beogradu, zemlje iz koje dolazi Filip Moris, za list kažu da bi Vlada trebalo da se pridržava dogovorenih obaveza. „Američki zakon generalno sprečava ambasade da zastupaju interese proizvođače duvana. Međutim, kao opšte pravilo, Vlada Srbije bi trebalo da se pridržava obaveza dogovorenih sa domaćim i stranim kompanijama“, kaže za Danas ataše za štampu Ambasade Brajan Stimler.

Rano za pomirenje

Za istorijsko pomirenje Srba i Albanaca potrebno je da što pre počnu pregovori Beograda i Prištine, ali će na to morati još da se sačeka, piše Pravda, dok se ne ispune uslovi na kojima insistiraju dve strane. Jedan od glavnih uslova Srbije je povratak izbeglica što podrazumeva poštovanje njihovih prava, vraćanje imovine, dok albanski sagovornici insistiraju na prethodnom izvinjenju Beograda. Analitičari smatraju da bi najavljeni pregovori Beograda i Prištine trebalo da iniciraju pomenuto pomirenje o čemu bi, posle političara, glavnureč vodili sami građani i nevladine organizacije.

SAD bi Asanža

Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž je u britanskom pritvoru na osnovu poternice koju je za njim izdala Švedska, ali ne zbog objavljivanja tajnih depeša, podseća Politika, već zbog kontroverznih optužbi dve žene za seksualno napastvovanje u Švedskoj. U jednom slučaju nije stavio kondom iako je partnerka to izričito tražila, a u drugom je ženu obljubio dok je ona spavala. Seksualni prestupi se u Švedskoj tretiraju prilično strogo, pa će Asanž ako dođe do suđenja imati muke da se odbrani. Dopisnik lista iz Vašingtona izveštava da američki mediji otkrivaju da su u toku neformalni razgovori između SAD i Švedske o izručenju Asanža Americi.

Ni srpska javnost nije ravnodušna prema slučaju Asanža, piše Blic, za koji je književnik Matija Bećković rekao da je osnivač Vikiliksa najpoznatiji lik početka 21. veka. Reditelj Gorčin Stojanović ga je nazvao „instant selebritijem“. S druge strane, organizacija „Reporteri bez granica“ apelovala je na britansko pravosuđe da bude nepristrasno u odluci o Asanžovom izručenju.

Kuknjava na sve strane

„U Srbiji se ne zna čiji je lelek veći: da li je glasnija kuknjava sindikata ili radnika koji su u strahu da će ostati bez posla, ili više nariču kapitalisti, koje muči nesanica zbog dugova i državnih nameta“, piše Politika i dodaje: „Galamu nosi vetar, na dopise pada prašina a iz Vlade Srbije – odgovora nema.“ Socijalni dijalog je u ovoj situaciji već neko vreme paralizovan a razgovor tri partnera – predstavnika rada i kapitala, i države, i zvanično je u ćorsokaku.

Ponovo Tešić

Pitanjem ko je Slobodan Tešić koji se pominje u jednoj od depeša Stejt departmenta koje je objavio Vikiliks, ovoga puta se bavi i Politika. „Za firmu ’Milvel korporešjn’ iz Beograda Ministarstvo ekonomije nikada nije dalo nikakvu dozvolu za izvoz oružja ni u Jemen, ni u bilo koju drugu zemlju“, rečeno je listu u Ministarstvu. Neimenovani izvor, međutim, kaže da Tešić u slučaju Jemena nije trgovao sa našim fabrikama. „Jugoimport“ mu je konkurencija te je mogućnost takve saradnje, kažu, potpuno isključena. Inače, Ministarstvo odbrane nije poslovalo s Jemenom u više od tri poslednje godine. Tešićevo ime poznato javnosti Srbije posebno od 2002, kada je dovođen u vezu sa snabdevanjem oružjem režima u Iraku i Liberiji preko firme „Temeks“.

Pretnje ministru

Milovan R. (47) iz sela Tečić kod Rekovca uhapšen je zbog sumnje da je izvršio krivično delo ugrožavanja sigurnosti time što je uputio preporučeno preteće pismo ministru poljoprivrede Saši Draginu. U pismu se preti ministru i njegovoj porodici, saopštila je Policijska uprava u Jagodini a prenosi Alo!. Milovanu, prema nezvaničnim saznanjima, nisu odobrene subvencije koje je hteo da uloži u proizvodnju svoje firme za pravljenje korpi od pruća.

Kako izbeći porez

Gradonačelnik Dragan Đilas požalio se javno da restoran „Ruski car“ duguje čak 100.000 evra za neizmirene obaveze, piše Politika. List je kontaktirao više malih i velikih firmi da proveri da li plaćaju račune i najčešći odgovori, naročito manjih radnji, salona i slično, jeste da im ne pada na pamet da preskoče izmirivanje obaveza jer ih odmah isključuju ili im se „kalemi“ kamata. Običnim građanima, takođe, obično odmah stignu opomene za neplaćeni porez sa sve kamatom i rokom u kojem se moraju izmiriti obaveze. „Kako je onda moguće“, pita ovaj list, „da neko sa dugovima dogura do 100.000 evra?“

Konačno istraga

Kako pišu Večernje novosti, o smrti Nebojše Simeunovića juče su, posle 10 godina, pokrenute istražne radnje. Izdat je nalog da se detaljno ispitaju sve okolnosti pod kojima je stradao istražni sudija tadašnjeg Okružnog suda u Beogradu čije je telo pronađeno 3. decembra 2000. godine. Navodno, oči su uprte u dva izveštaja koja možda mogu da rasvetle detalje o smrti sudije. Simeunović nije hteo da potpiše nalog za hapšenje članova štrajkačkog odbora „Kolubare“, Borisa Tadića i Nebojšu Čovića. Državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen kaže da se zna da sudija nije bio sklon samoubistvu, kao i da se dovodi u pitanje i to da li je postojala politička volja da se sazna pravi uzrok njegove smrti.

Glavna tužiteljka Srbije Zagorka Dolovac potvrdila je za Blic da će istraga biti pokrenuta. „Tražila sam od Višeg javnog tužilaštva da po hitnom postupku obavi reviziju predmeta u slučaju sudije Nebojše Simeunovića. To znači da će se u potpunosti preispitati sve okolnosti njegovog nestanka i uzroka smrti kako bi se utvrdila istina. Uložiću maksimalne tužilačke resurse i ovaj predmet će biti prioritet u radu Višeg tužilaštva“, kaže ona.

Šta bi s Bagzijem?

„Epilog ili pokretanje novih krivičnih postupaka na osnovu izveštaja Radne grupe MUP-a Srbije, koja je osnovana povodom ispitivanja svedočenja svedoka saradnika Dejana Milenkovića Bagzija na suđenju za ubistvo Zorana Đinđića, nema ni nakon četiri godine“, piše Danas. Izveštaj o radu operativaca dostavljen je pre dve godine Tužilaštvu za organizovani kriminal, ali ga je ono vratilo policiji na dopunu. Posle toga se više ne zna sudbina ovog izveštaja. „Iznenađujuće je što se već godinama ne pokreću novi krivični postupci a da se stalno najavljuju pomaci u okviru predmeta ’Đinđić’ bez konkretnih rezultata“, stoji u tekstu.

Gastarbajter ubio ženu sekirom

Pedesetdvogodišnju Slavojku M. ubio je ispred ćevabdžinice u centru Ciriha njen bivši muž (55) udarivši je sekirom nekoliko puta po glavi, objavio je švajcarski Blik a prenosi Alo!. Očevici kažu da je lice žene bilo potpuno neprepoznatljivo zbog zadobijenih udaraca. Žena je peške krenula na posao, a bivši muž je pratio u svom crnom „smartu“. U jednom momentu je izašao iz vozila, napao je sekirom i nekoliko puta udario u glavu. Ona je odmah preminula a ubica se vratio u svoj auto i uputio se u nepoznatom pravcu. Slavojka i njen bivši suprug imali su četvoro dece, od kojih najmlađe još ide u osnovnu školu.

Uhapšeni zelenaši

Pripadnici Uprave kriminalističke policije uhapsili su Miloša Vukolića (32), Rajicu Karaklajića (36) i Zorana Neškovića (40), osumnjičene za iznudu od 350.000 evra. Za četvrtim osumnjičenim još se traga. Kako izveštavaju Večernje novosti, meta uhapšenih bio je građanin Sremske Mitrovice koji je od jednog od njih 2008. pozajmio 40.000 evra uz zelenašku kamatu. Zelenaš je pozajmicu prebacio i na ostalu trojku pa su sva četvoria potraživala novac. Dug je u međuvremenu narastao, a počele su i pretnje njegovoj porodici, pa je čovek potražio pomoć od policije.

Alo! dodaje da je Vukolić bio član obezbeđenja Dragana Ace Bulića (36), bivšeg predsednika Zajednice prvoligaša.

Policijski „punto“ udario devojčicu

Učenica iz Batajnice K. S. (11) lakše je povređena kada je na nju naleteo policijski „punto“. Očevici kažu da je pad ublažio ranac koji je imala na leđima, a posle pregleda na Urgentnom centru sinoć je puštena kući. Press piše da se K. S. vraćala iz škole autobusom a nesreća se dogodila kada je izašla iz prevoza i pokušala da pređe ulicu. Jedan od prisutnih građana kaže da je video da je sačekala da se autobus udalji, pogledala da li ide neki od automobila i tek je tada krenula. „Odjednom sam čuo škripu guma. Video sam policijski automobil koji je kočio. Klizao se možda dvadeset metara jer je put bio mokar zbog kiše koja je pre toga padala... Nabacio je devojčicu na haubu... Kada je policajac koji je vozio konačno zaustavio ’punto’ dete je palo i odletelo dva-tri metra“, priča jedan od građana.

Poraz od Arsenala

Fudbaleri Partizana izgubili su od Arsenala u poslednjem kolu Lige šampiona (3:1) i kao poslednje plasirani tim Grupe H završili evropsku odiseju bez ijednog osvojenog boda u eliti, piše Press. „I još jednom se činilo da su crno-beli tu negde, blizu velikog rivala, nadomak podviga i iznenađenja, ali ponovo su poslednjih dvadesetak utakmica kao pod lupom pokazali kolika je prava razlika između srpskog šampiona i lidera Premijer lige“, stoji u tekstu.

Za Robija stan i „hjundai“

Novi trener Zvezde Robert Prosinečki u razgovoru za Press poručuje da će učiniti sve što je u njegovoj moći da najtrofejniji srpski klub ponovo postane priznat u svetu. Vrlo dobro zna, kaže, da je klupa giganta sa Marakane veliki izazov i rizik, ali se nije uplašio posla i ubeđen je u uspeh. Prosinečki ističe da je svestan da će njegov prvi samostalni posao izazvati bujicu komentara u Srbiji i Hrvatskoj, ali da najviše uvažava mišljenje porodice i najbližih prijatelja koji ga podržavaju.

Kako piše Alo!, Upravni odbor Zvezde će večeras i zvanično proglasiti Prosinečkog za novog trenera koji će imati obavezu da nadoknadi minus pet u prvenstvu, a u sklopu ugovora dobiće stan u Beogradu na korišćenje i „hjundai“. Nezvanično, radiće za godišnju platu od 100.000 evra.

Dolazak Prosinečkog podržao je i prvi čovek Fudbalskog saveza Crne Gore Dejan Savićević koji za Blic kaže da mu je drago što članovi Zvezdine generacije s kraja 80-ih dobijaju priliku u klubu koji danas ne može da se pohvali rezultatima. „Prvo je priliku dobio Piksi, a onda Jugović i Dika Stojanović. Sada je na čelu kluba Luka. Robi je pravi. Čovek je bio u Zvezdi i živeo je za Zvezdu“, kaže Savićević.

Supruga zdušno navija

Supruga srpskog tenisera Nenada Zimonjića Mina u razgovoru za Blic kaže da je reprezentativac brižan otac i pažljiv suprug. Veoma je teško biti supruga vrhunskog sportiste, kaže ona ali dodaje da život sa Nenadom ne bi menjala ni za šta na svetu. „Mina često, kao i prilikom minulog Dejvis kupa, sa tribina zdušno navija, a njen suprug uvek poželi da tokom meča upravo čuje njen glas“, piše ovaj list.

Neobjavljeni Lenonov intervju

Džon Lenon je dao intervju listu Roling stoun, i to tri dana pred ubistvo. Taj intervju nikada nije objavljen, a svetlost dana će ugledati sutra. Kako prenosi Politika, Lenon je u razgovoru za ovaj magazin poručio da ne želi da bude mrtav heroj, poput Sida Višisa i Džejmsa Dina. Lenon je ubijen u četrdesetoj godini na jučerašnji dan pre 30 godina.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...