ISTORIJSKA NEZAPOSLENOST U SRBIJI

BM

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)

Srbija nikada nije imala manje zaposlenih. Poskupljenje na benzinskim pumpama preliće se i na potrošačke cene, najpre na zelenu pijacu. U kabinetu predsednika Srbije nisu juče komentarisali navode koji se tiču bezbednosti šefa države.


Revija muške kolekcije Guči (Gucci) za sezonu jesen/zima 2012/2013
na Nedelji mode u Milanu (Milan Fashion Week)

Situacija alarmantna, potrebni radikalni rezovi

Nezaposlenost u Srbiji ne prestaje da raste. Poslednji podaci koje je upravo objavio Zavod za statistiku pokazuju da je stopa nezaposlenosti u novembru skočila na čak 23,7 odsto, sa prethodno objavljenih 22,2. Zaposlenost, odnosno broj ljudi koji imaju posao, pao je na 35,3 sa 36,2, dok je stopa neformalne zaposlenosti, koja podrazumeva rad na crno, takođe je u padu i iznosi 17,8 odsto. Ako se podaci uporede sa onima od pre godinu dana, vidi se da je nezaposlenost skočila za čak 4,5 odsto, a da je zaposlenost pala za 2,4 procenta, objavljuje Danas. Stručnjaci smatraju da je situacija postala alarmantna, da su potrebni radikalni rezovi, brza reforma javnog sektora i neki naš „nju dil“, koji bi velikim javnim investicijama podstakao rad mnogih manjih firmi i doveo do rasta zaposlenosti. Ovo tim pre, što oporavak Evropske unije nije ni na vidiku, pa je jasno da je čekanje na rast izvozne tražnje sa tog tržišta jalov posao koji samo vodi u dalji gubitak radnih mesta, piše u Danasu.

Srbija nikada nije imala manje zaposlenih! Pre deceniju platu primalo 400.000 radnika više nego danas. Naredne godine ne obećavaju poboljšanje, pišu Novosti. Prema poslednjim podacima Privredne komore Srbije, u našoj zemlji platu trenutno prima 1.743.411 radnika, što je, ocenjuju i u Republičkom zavodu za statistiku, istorijski minimum zaposlenosti u Republici.

“Stopa od skoro 24 odsto nezaposlenih je svakako najveća do sada”, potvrđuje i Miladin Kovačević, zamenik direktora tog zavoda .

I podaci Nacionalne službe za zapošljavanje ne ukazuju na optimizam jer na posao u ovom trenutku čeka čak 735.053 građana.

“Teško nas vreme tek očekuje i u ovoj godini će sigurno bez posla ostati još najmanje 150.000 radnika “, prognozira Ranka Savić, predsednik Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata.

Pola sata po postavljnju teksta na sajt list je dobio već 35 komentra u kojima se na emotivan ili ironican nacin kritikuje vlast:

„Razočarana sam i ponižena, da mogu, dala bih celu svoju platu našim ministrima i predsedniku pa da mi kažu koliko su dana izdržali sa istom”.

”Ovo je samo dokaz koliko je vredno radila ova Vlada da se smanji broj nezaposlenih u Srbiji kao što su nam obećali”.

„Ovo su stvarno lepe i ohrabrujuće vesti. Bravo za vlast”, neki su od komentara na ovu vest koju i Novosti nazivaju „dramaticnom”.


Nastavak protesta u Bukureštu zbog masovnog nezadovoljstva građana
vladinim merama štednje i zdravstvenim reformama

Skuplje gorivo - skuplje i sve ostalo

Benzin od ponedeljka skuplji za 2,5 dinara, a dizel za četiri dinara po litru. Skuplje gorivo - skuplje i sve ostalo. Poskupljenje na benzinskim pumpama preliće se i na potrošačke cene, najpre na zelenu pijacu, pišu Novosti.

„Povećanje cena ovog puta je posledica jačanja dolara prema evru, a sve transakcije naftnim derivatima obavljaju se u dolarima”, kaže ekonomista Ivan Nikolić. „Uticaj akciza na cene goriva osetiće se u februaru. Kada gorivo poskupi 10 odsto, dolazi do rasta cena od oko 0,4 odsto. To je trenutni efekat poskupljenja goriva. Nadam se da ove godine neće biti većih lomova zbog političke krize koja bi mogla da utiče na cene sirove nafte. U suprotnom bismo imali znatno nepovoljniju situaciju i skuplje gorivo koje utiče na ukupnu inflaciju.”

Umesto jednog – pet novih krivičnih dela

Zloupotreba službenog položaja, kako su najčešće „kvalifikovane” nezakonite radnje rukovodilaca državnih i privatnih preduzeća, više neće postojati u Krivičnom zakoniku (KZ). Ovo delo, kako Politika saznaje, zameniće pet novih krivičnih dela: zloupotreba ovlašćenja u privredi, prevara u privrednom poslovanju, oštećenje poverilaca, subvencijska prevara i zloupotreba u postupku javne nabavke, dok se još raspravlja da se kao novo delo uvede neplaćanje doprinosa.

Nepromenjena politika Srbije

Fokus naše diplomatije i dalje će biti četiri glavna zadatka: približavanje Briselu, očuvanje nacionalnih interesa na Kosovu, regionalna saradnja i jačanje ekonomskih odnosa, prenose Novosti glave direktive srpskog državnog vrha za oko 60 naših diplomata koje su se u Beogradu okupile na petoj ambasadorskoj konferenciji.

Nadam se da ćemo do kraja 2012. dobiti i datum početka pregovora o članstvu. Istovremeno, nastavljamo da ulažemo velike napore za očuvanje naših nacionalnih interesa na KiM, rekao je predsednik Srbije Boris Tadić.

„Imamo jasnu ideju o tome kako kroz tehnički dijalog naći rešenja (za Koosvo) i istovremeno nastaviti evropski put”, rekao je predsednik, ali se iz teksta ne vidi koja je ta „jasna ideja”.

“Iako će i ovu godinu karakterisati ekonomski problemi, zbog kojih ne možemo očekivati privredni rast, Srbija će nastaviti proces evropskih integracija u datim okolnostima, jačati ekonomsku saradnju i na Kosovu i Metohiji pokušati da pronađe praktično i održivo rešenje, najavio je predsednik Boris Tadić, na dvodnevnoj ambasadorskoj konferenciji, koja je počela juče u Palati Srbija u Beogradu, objavljuje Danas. Kako je istakao, prioriteti za 2012. ostaju nepromenjeni - približavanje Srbije članstvu u Evropskoj uniji, očuvanje vitalnih interesa na KiM, regionalna saradnja i jačanje spoljno-ekonomskih odnosa na međunarodnom nivou. Prema njegovim rečima, ekonomska kriza je, između ostalog, proizvela diskusiju o budućnosti EU, jer se sve zemlje članice Unije suočavaju s ekonomskim problemima.

Vuk Jeremić, šef srpske diplomatije, naglasio je da se „principijelna pozicija Srbije neće menjati“. „Naš ustavni imperativ je da ne odstupimo od fundamentalne posvećenosti održivom rešenju za Kosovo putem pregovora. To je jedini način da se dođe do održivog i dugotrajnog mira između Srba i Albanaca“, kazao je Jeremić.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić ocenio je da je malo verovatno da će Srbija dobiti status kandidata za članstvo u EU u martu ako se ponovo kao uslov postavi odustajanje od Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN o Kosovu, prenosi Pres.


Beograd - ambasadorska konferencija u Palati Srbija

Vamen: rešenje i Srbija u EU i EU u ”normalnim” odnosima s Kosovom

“Nijedna država članica EU ne traži da Srbija prizna Kosovo, ali je jasno da će morati da se nađe rešenje koje će dozvoliti i Srbiji da postane članica, a i Evropska unija da ima normalne odnose s Kosovom”, rekao je u intervjuu za Novosti, resorni ministar Danske zadužen za evropske poslove Nikolaj Vamen. U intrevjuu se ne vidi šta znače “normalni odnosi EU i Kosova”. Da li to EU sad nema takve odnose sa Kosovom i da li je novi uslov za Srbiju da omogući te, normalne odnose, šta god oni značili?

“Zaključci Evropskog saveta jasno ističu da je preduslov za otvaranje pretprijemnih pregovora sa Srbijom da se preduzmu odgovarajući koraci u normalizaciji odnosa s Kosovom. Naravno, EU ne želi da uvozi nerešene regionalne sporove u Uniju”, rekao je Vamen.

List ovaj intervju prenosi pod optimističnim naslovom “Vamen: Velika šansa Srbije u martu”, a same uslove koji se postavljaju Srbiji navodi tek posle dvadesetak redova.

“Rusiji ne treba revolucija”

„Stalni problem u ruskoj istoriji jeste želja dela njene elite da pravi skokove, da krene u revoluciju umesto u postepen razvoj. Ne samo rusko, već iskustvo čitavog sveta pokazuje fatalne posledice istorijskih skokova - brzopletost i subverzija, bez konstruktivnosti“, napisao je premijer i kandidat za predsednika Rusije Vladimir Putin u autorskom tekstu koji je juče objavio list Izvestija, prenosi Danas.

Pominjanje elita jasna je aluzija na opozicioni protest u Moskvi održan 24. decembra, jedan od najmasovnijih od raspada SSSR-a. Preovlađujući utisak ruske javnosti, pa i vlasti, jeste da je proteste zbog navodne krađe na parlamentarnim izborima 4. decembra pokrenuo društveni krem, a u prilog tome ide činjenica da su u Moskvi, na centralnom skupu, viđeni intelektualci, umetnici, sportisti. Putinov portparol Vladimir Peskov rekao je tada da vlast poštuje „važan deo društva“ koji je protestovao, ali da je ipak reč o manjini.

Putin predviđa da će se građani koji su protestovali u decembru (a sledeći skup u Moskvi najavili su za februar), uskoro razočarati jer „novi lideri mogli bi biti jednako podložni korupciji, parazitizmu i stagnaciji, što su hronične boljke ruskih činovnika“. U za njih pogodnom trenutku, napisao je ruski premijer, „revolucionari“ se pred našim očima preobražavaju u „samozadovoljnu gospodu koja se protivi bilo kakvim promenama i ljubomorno čuva svoj status i privilegije; ili obratno, „gospoda“ se pretvaraju u „revolucionare“.

Rat ili mir na Bliskom istoku?

Predsednik Barak Obama i sekretar za odbranu Leon Paneta poslali su poslednjih dana seriju poruka izraelskim liderima u kojima ih, kako piše „Volstrit džornal”, odvraćaju od vojne akcije prema Iranu čija bi meta bila tamošnja nuklearna postrojenja. SAD, prema ovom izvoru, žele da dobiju više vremena da počnu da deluju „sankcije i druge mere” koje se preduzimaju da Teheran odustane od programa da proizvede nuklearno oružje, prenosi Politika. Obama je prošlog četvrtka o ovome telefonom razgovarao sa premijerom Netanijahuom, dok general Martin Dempsi, načelnik Združenog generalštaba, ove nedelje putuje u Tel Aviv na razgovore sa izraelskim kolegama.

Porastu zategnutosti doprinelo je i stupanje na snagu novih američkih sankcija, koje Iranu znatno otežavaju izvoz nafte, što je bio povod da Teheran najavi blokadu Hormuza, moreuza u Persijskom zalivu kroz koji se transportuje oko 40 odsto bliskoistočne nafte.

U tajnom i propagandnom ratu koji se ovim povodom vodi, u Teheranu je u subotu saopšteno da Iran ima dokaze da je Vašington iza prošlonedeljnog atentata čija je žrtva 32-godišnji nuklearni naučnik, šef jednog odeljenja u Natanc postrojenju za obogaćivanje uranijuma. Mustafa Ahmadi Rošan je u sredu ubijen tako što su atentatori na motociklu na njegov automobil „prilepili” eksplozivnu napravu. Iako je u Vašingtonu od samog početka kategorično demantovana bilo kakva umešanost i veza sa atentatom, inače petim u seriji čije su žrtve eksperti koji rade na nuklearnom programu u poslednje tri godine – učinili su to državna sekretarka Hilari Klinton, zatim predstavnik Saveta za nacionalnu bezbednost, kao i predstavnik za štampu Pentagona – spekulacije o tome ko u stvari likvidira iranske naučnike ne prestaju.

Istraga je u toku

U kabinetu predsednika Srbije nisu juče komentarisali navode koji se tiču bezbednosti šefa države, uz napomenu da je to pitanje za nadležne službe, preneo je Tanjug. Jedan dnevni beogradski list objavio je juče da je vrh MUP-a dobio dojavu o pripremi atentata na predsednika Srbije Borisa Tadića, patrijarha Irineja, ministra policije Ivicu Dačića i direktora policije Milorada Veljovića. U poruci je navedeno da će, za razliku od planiranog atentata u Sportskoj dvorani „Borik” u Banjaluci, novi atentat po načinu izvršenja biti manje spektakularan, objavljuje Politika. Informacija o pripremi atentata je primljena veoma ozbiljno, a sudeći po rečima Dragana Šutanovca, ministra odbrane i Slobodana Homena, državnog sekretara Ministarstva pravde, bezbednosne službe su u potpunosti angažovane na očuvanju sigurnosti visokih državnih funkcionera, kako bi normalno radili i funkcionisali.

U MUP-u Srbije juče nisu želeli da komentarišu da li je pretnja atentatom ozbiljna ili nije, kao i da li je povećan nivo bezbednosti ovih zvaničnika, piše u Danasu. Bez odgovora je ostalo i pitanje koji kriminalci, za koje se spekuliše da su izvor informacije, imaju i zašto poseduju brojeve mobilnih telefona visokih funkcionera MUP-a. Iz Predsedništva Srbije nisu želeli da komentarišu eventualnu pretnju. Na pitanje da li je pojačano obezbeđenje predsednika, rečeno je da je to posao državnih organa.

U MUP Srbije u ponedeljak niko nije hteo da potvrdi postojanje sms poruke, upućene jednom od funkcionera Ministarstva, u kojoj se upozorava na moguće atentate na visoke zvaničnike države, ali navode da su preteća pisma i imejlovi gotovo svakodnevni, objavljuju Novosti. Najviše pretnji prima predsednik Srbije Boris Tadić, zatim ministar Ivica Dačić, direktor policije Milorad Veljović, ministarka pravde Snežana Malović, direktor BIA Saša Vukadinović, policijski funkcioneri i operativci, kažu za Novosti u policiji. Državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen je uveren "da BIA dobro radi svoj posao i da već raspolaže određenim informacijama ko bi mogao da stoji iza ovakvih slučajeva".

U okviru sveobuhvatne regionalne istrage ispituje se i ozbiljnost poruke koju je dobio jedan od najbližih kabinetskih saradnika Ivice Dačića i koji je o tome napisao službenu belešku. Pres objavljuje tekst poruke koju je dobio funkcioner MUP-a, i to bez korekcija pravopisa.

U SMS-u piše: „Reci te g Dačiću da pojača drastično obezbeđenje G. Tadića, Patrijaha, Veljovićam, sebe i familijama jer će se atent. ponoviti, ali manje spekt. atentat. Da se ne ponovi slučaj dr. Đinđića."

Osoba koja je poslala ovu poruku povremeno vrhu policije dojavi neku informaciju koju policija uvek proverava, a do sada su se neke pokazale kao tačne. Pošiljalac poruke, čiji identitet je poznat Presu, upućen je u dešavanja u podzemlju, spekuliše se da je radio za najmoćnije strane službe, ali se povremeno bavio i javnim zanimanjima i istupao u medijima. Kako saznajemo, ta osoba je juče ponovo kontaktirala sa pripadnicima MUP-a, pojasnivši im da su ubice iz Borika „prepisale" scenario iz filma „Mandžurijski kandidat" i da ih niko ne bi sprečio u namerama, da su uspele da se dokopaju oružja.

Kakva šala

Kapetan „Kosta Konkordije" Frančesko Sketino izazvao je smrt najmanje šest ljudi, napravio štetu od blizu 100 miliona evra i potencijalno ugrozio biljni i životinjski svet u italijanskom priobalju zbog šale sa šefom sale, objavljuje Pres. Kako prenosi Korijere dela sera, Sketino je približio brod ostrvu Điljo kako bi ugodio šefu konobara, koji je rodom sa tog ostrva, nakon čega je došlo do nesreće.

Spekuliše se da su u brodskim sefovima ostali milioni evra u kešu i u nakitu. Turisti su bili na večeri, barovima, bazenima, džakuzijima ili u svojim sobama. Kada je brod krenuo da tone, svi su mislili samo kako da sačuvaju živu glavu.

Italiji preti ekološka katastrofa zbog više hiljada tona goriva koje je ostalo u brodskim rezervoarima.

Crnogorska civilizacija

Navodi Andreje Nikolaidisa, savetnika predsednika Skupštine Crne Gore, da bi bio „civilizacijski iskorak” da je aktiviran eksploziv u dvorani „Borik”, predstavljaju težak incident, ne samo diplomatski nego i politički, i zahtevaju da Srbija zatraži objašnjenje od crnogorskih vlasti, misle ovdašnji poznavaoci međudržavne diplomatske prakse sa kojima smo razgovarali, piše u Politici.

Nikolaidis je, podsetimo, u autorskom tekstu, objavljenom na portalu „Analitika”, napisao da bi bio „civilizacijski iskorak da je Bole (Božidar Stanišljević) upotrebio dinamit i puške koje je sakrio u dvorani u kojoj su glavari, duhovnici i umetnici proslavljali dvadesetogodišnjicu postojanja RS”.

Predrag Simić, profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu i bivši ambasador Srbije u Francuskoj, naglašava da je reč o ozbiljnom političkom skandalu.

Smenjuju Vuka Draškovića?

Nezadovoljni članovi Srpskog pokreta obnove obnovili su zahtev za smenu Vuka Draškovića, predsednika te stranke, a kao osnovni razlog naveli su to što je stranka, od nekada najjače opozicione partije, postala, kako su naveli, statistička greška, objavljuje Pravda. Međutim, pojedini odbori navode da Drašković ne poštuje Statut i Program SPO-a, a da kao njegove naslednike vide Srđana Srećkovića, ali i Vojislava Mihailovića, unuka generala Dragoljuba Mihailovića. Vojislav Mihailović je, inače, 1998. godine napustio tu partiju.

Nevažno mišljenje državnih revizora

Beograd je zahvalan na preporukama i sugestijama iz izveštaja Državne revizorske institucije o završnom računu gradskog budžeta, međutim, od nekih izdvajanja Beograd ne može i neće odustati. Ovim rečima je Dragan Đilas, gradonačelnik Beograda, juče komentarisao izveštaj DRI o trošenju sredstva iz gradske kase.

Na konferenciji za novinare Đilas je rekao da grad neće smanjivati plate vaspitačicama, uprkos primedbama revizora da je po tom osnovu potrošeno čak 2,9 milijardi više nego što je planirano. Inače, u izveštaju se navodi da je tokom 2010. godine, kod 47 revidiranih subjekata uočeno da je za plate potrošeno pet milijardi više. Najveći deo tog novca isplatio je grad Beograd, prenosi Politika.

Ubio se zbog otkaza

Bivši komandir „Zaštite“, firme koja obezbeđuje imovinu Rudarsko-topioničarskog basena „Bor“, Vitomir S. (51) juče oko 10.30 časova ubio se svojim privatnim pištoljem kraj upravne zgrade svog bivšeg preduzeća iz kojeg je otpušten oktobra 2011. godine. U trenutku samoubistva, neki od slučajnih prolaznika pokušali su reanimaciju jer je Vitomir S. pokazivao znake života, objavljuje Pravda.

Kako su ispričale njegove kolege, on je izvršio samoubistvo neposredno po suđenju u Osnovnom sudu u Boru kada je tužio „Zaštitu“ jer je otpušten posle 25 godina rada. Prema podacima sindikata, Vitomir S. je otkaz dobio jer je iz borske topionice bakra izneo otpadno gvožđe kako bi deci napravio tegove. U borskoj kompaniji je, međutim, potvrđeno da je Vitomir S. za iznošenje gvožđa imao uredno potpisanu propusnicu direktora topionice.

Dragan Aleksić, predsednik Sindikata RTB „Bor“, u čijem je sastavu nekada poslovala i „Zaštita“, smatra da je Vitomir S. bio potpuno nevin i kaže da je pokušao da mu pomogne da se vrati na posao.

Još jedno ukazivanje na samoubistvo

Nenad Borojević ostavio je, kako Pres saznaje, još jedno oproštajno pismo, namenjeno ćerki Sofiji. Pismo je pronađeno upravo u garderobi na koju je supruzi Dragani skrenuo pažnju u prvom pismu, objavljenom u javnosti.

Pojavom i drugog pisma rasvetljena je u potpunosti misterija garderobe, o kojoj se toliko pričalo, ali je i gotovo potpuno otklonjena sumnja da je Borojević ubijen, mada postoji još nekoliko nerazjašnjenih okolnosti. Borojevićev pravni zastupnik Marko Kastratović, ne želeći da kaže ništa o drugom pismu, kaže da ono, ako postoji, ne bi trebalo da zanima javnost.

- On je jasno, u pismu koje smo svi videli, rekao da ne može da izdrži - navodi Kastratović, dodajući da je sada uveren da se Borojević ipak ubio.

Jedna od stvari koje policija i dalje istražuje je i nestanak Borojevićevog mobilnog telefona. Mada su prve informacije ukazivale na to da je prilikom uviđaja pronađen taj telefon, u beogradskoj policiji kažu za Pres da to nije tačno i da ga nije bilo ni kod bivšeg direktora Instituta za onkologiju, niti u blizini mesta gde je njegovo telo pronađeno.

Obijanjem automobila čiji je vlasnik najbolji prijatelj i finansijski savetnik pokojnog dr Nenada Borojevića, na dan kad je njegovo telo pronađeno na Košutnjaku, lopov je ukrao dokaze koji su direktno išli u prilog Borojeviću, prvoosumnjičenom u aferi „Citostatik“, saznaje Pravda.

Na proleće 66. rektor BU

Ove godine Univerzitet u Beogradu dobiće novog rektora. Kako je nedavno odlučio Senat najstarijeg srpskog univerziteta, prvi čovek UB biće izabran na sednici Saveta 29. maja, tajnim glasanjem. Biće ovo 35. rektor od osnivanja UB 1905. godine, odnosno 66. od osnivanja Liceja, objavljuje Politika.

Prema našoj mini-anketi, na fakultetima još ne razmišljaju o potencijalnim kandidatima, a prema kalendaru aktivnosti, lista kandidata biće poznata u maju.

Međutim, sigurno je da će novog rektora dati grupacija medicinskih nauka. Naime, kada se birao aktuelni rektor, ova grupacija, koja je „bila na redu”, nije dala kandidata, pa je ta čast pripala tehničkoj grupaciji fakulteta.

Tišmi NIN-ova nagrada

Ovogodišnji dobitnik NIN-ove nagrade za roman godine je Slobodan Tišma, kome je priznanje pripalo za knjigu “Bernardijeva soba” (KC „Novi Sad“). Žiri u sastavu Vasa Pavković (predsednik), Vladislava Gordić Petković, Ljiljana Šop, Mileta Aćimović Ivkov i Mića Vujičić, odluku je doneo na jučerašnjoj sednici sa četiri glasa za i jednim protiv, javlja Blic. “Tragajući za smislom bivstvovanja, Tišmin junak doživljava tihi preporod koji nudi tračak nade savremenom čoveku”, piše pored ostalog, u obrazloženju žirija.


Beograd - Slobodan Tišma dobitnik je Ninove nagrade za roman godine,
za knjigu "Bernardijeva soba"

Sneg na jugu

Snežne padavine u nekim delovima Srbije i dalje prave velike probleme, jer su brojna sela zavejana, mnoga domaćinstva još nemaju struju, pojedini lokalni putevi su neprohodni, dok je zbog snega školarcima u Crnoj Travi zimski raspust produžen tri dana, javlja Politika. Tokom noći, najviše snega je palo u Pčinjskom okrugu i na vranjskom području, gde je najveći problem stvorio jak vetar koji je naneo snežne nanose, a u nekim delovima Srbije i dalje postoje problemi sa snabdevanjem strujom. Od subote u dve trećine teritorije opštine Sudulica situacija je alarmantna, a od noćas na području između Crne Trave, Bosilegrada i granice sa Bugarskom vlada pravi haos.

Krava otelila ljubičasto tele

U domaćinstvu Radmile Glavonjić iz čačanskog sela Jezdina, krava je nedavno otelila tele - ljubičaste boje. Pošto je gotovo iste boje kao i krava na reklami za čokoladu "milka", brojni Čačani pohitali su u štalu ove porodice na padinama Jelice da vide neobično tele i da se fotografišu s njim, pišu Novosti.

Radmila ističe da je kravu kupila u Novoj Varoši, da je ona uobičajene braon boje i da nikada ranije nije telila neobičnu telad. Kaže i da je to omatičeno grlo, oplođeno semenom simentalske rase koje potiče iz Padinske Skele. Ovu retku pojavu veterinari pripisuju radu genetičara koji su grlu podarili ovu svetloljubičastu boju.


Tele ljubičaste boje došlo je na svet u domaćinstvu porodice Glavonjić,
meštana sela Jezdina u blizini Čačka

Pobeda vaterpolista za početak

Srbija je u Holandiji hod po mukama u „grupi smrti” počela na najlepši način. Potpuno zasluženo, sa vrhunskom odbranom, pobeđena je uvek nezgodna Španija s 8:5, javlja Politika pod naslovom “Srbija pobedila Španiju na startu EP u vaterpolu”.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...