"IGRE" OKO SPORAZUMA SA EU

Milan Djukić

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Posle izjave premijera Vojislava Koštunice u vezi potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, došlo je do novih trvenja na političkoj sceni Srbije.

 

"Politika" u tekstu "Bitka za Božino penkalo" piše da se žestoki spor u vrhu vladajuće koalicije, zbog sprazuma sa EU, može da izbegne ako Brisel - koji ionako još nije dogovorio "pravni osnov" za slanje misije na Kosovo - tu odluku odloži. S druge strane, ako se srpski predsednik i premijer posvađaju oko potpisivanja Sporazuma o pridruživanju i stabilizaciji (Tadić bude za, a Koštunica protiv), Evropska unija bi prvi put mogla da se suoči sa situacijom da se neka zemlja u poslednji čas pokoleba pred pristupanje ovom savezu.

 

boža.pen.pol. 

Djelić prilikom uspostavljanja mita o penkalu (foto: Politika)

 

U situaciji kada je neizvesno čak i to da li će Srbija uopšte dobiti poziv da potpiše Sporazum, jedino što je izvesno jeste da penkalo kojim će potpisivati, neće biti u ruci premijera Srbije. Izvori "Politike" u vrhu DSS kažu da će se to dogoditi jedino ako Koštunica dobije tražene garancije da Misija EU neće ući na Kosovo bez saglasnosti Srbije i Saveta bezbednosti UN - za kakvu garanciju su šanse vrlo male. Za potpisivanje Sporazuma penkalo priprema vicepremijer Đelić, koji ga je u novembru i parafirao u Briselu.

 

djelić.blic

(foto: Blic)

 

"Koštunica ne može da spreči sporazum sa EU" naslov je u "Blicu". Jedini način na koji bi premijer mogao da spreči potpisivanje sporazuma je da Vlada odluči o ukidanju ovlašćenja potpredsedniku Božidaru Đeliću. Za takvu odluku je potrebna dvotrećinska većina, koje u Vladi nema, pa će premijer morati ili da prihvati potpisivanje sporazuma ili da ide na obaranje sopstvenog kabineta.

 

O Kosovu u Božićnoj poslanici

Patrijarh i arhijereji Srpske pravoslavne crkve uputili su sveštenstvu, monaštvu i svim vernicima Božićnu poslanicu u kojoj ih pozivaju da zajedno "sa svim ljudima dobre volje praznik rođenja Gospoda Isusa Hrista proslave u miru, radosti i duhovnom raspoloženju.

 

"Danas" u tekstu "Moćnici bacaju kocku za sudbinu Kosova" ističe da su se u ovogodišnjoj Božićnoj poslanici srpski arhijereji posebno osvrnuli na stanje na Kosovu i Metohiji pozivajući "moćnike ovog sveta" koji bi "u ime svojih interesa na Balkanu i u Evropi, a gazeći pri tom sve norme međunarodnog prava na kojem počiva današnji svet, hteli da otmu srpskom narodu njegovu kolevku, njegovu dušu i srce koje će zauvek ostati i biti na KiM. Za našu svetosavsku zemlju danas moćnici ovoga sveta bacaju kocku, kao što su bezbožni bacali kocku za Hristovu haljinu i besramno vređaju naša osećanja i naše dostojanstvo, ugrožavajući naše biće, pravdu Božju, istinsku pravdu ljudsku i ljudska prava...", navodi se u Poslanici.

 

artemije 

Vladika Artemije  (foto: Danas)

 

Povodom Božića za list "Danas" govori i episkop raško-prizrenski Artemije koji kaže "Do jedinstva rimokatolika i pravoslavnih je još daleko".

 

"Pod okriljem Unmika krše se principi UN", piše "Politika" o odgovoru Vlade Srbije na najnovije izveštaje generalnog sekretara UN Ban Ki Muna i njegovog predstavnika na Kosovu Joakima Rikera, koje će Savet bezbednosti razmatrati 16. januara. Dokument (pod nazivom "Komentari na izveštaj generalnog sekretara UN o radu privremene administracije na Kosovu u periodu od 1. septembra do 30. novembra 2007.") će ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić da dostavi članicama SB, uz aneks koji predstavlja detaljan komentar Rikerovog izveštaja. U dokumentu Vlada Srbije ukazuje na to da se mnogi procesi u pokrajini, uključujući prenošenje nadležnosti sa Unmika na privremene institucije kao i pripreme za slanje misije EU, obavljaju prema Ahtisarijevom planu kao da je taj plan bio razmatran i usvojen u Savetu bezbednosti.

 

 riker

Joakim Riker  (foto: Politika)

 

Profesor Ma Sji Pu, član Kineske akademije društvenih nauka, dao je intervju za "Glas javnosti" u kojem kaže da "Kosovska bitka tek predstoji". Profesor Pu navodi da će, prema dokumentu koji mu je bio dostupan, kosovski Albanci proglasiti nezavisnost u maju ove godine. Nezavisnošću oni ne dobijaju ništa, ali svi ostali gube. Kina se, ističe dalje Pu, zajedno sa Rusijom zalaže za nastavak pregovora.

 

prorok. 

Proroković (foto: Novosti)

 

Za "Večernje novosti" govorio je Dušan Proroković, državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju. On kaže da je poštovanje granica uslov za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. "Ako Srbija potpiše SPP, garantuje joj se teritorijalni integritet - kako će onda Brisel isti ugovor da zaključi sa Kosovo i Metohijom", pita Proroković. Za izveštaj generalnog sekretara Ban Ki Muna, on smatra da je nemoguće da Ki Mun ima drugačije mišljenje od onoga koje se temelji na međunarodnom pravu. "Zato mislim da u ovim njegovim izjavama treba tražiti upravo formulacije koje govore o nastavku pregovora i traženju kompromisnih rešenja za status", kaže Proroković.

 

Evro skuplji, benzin čeka novu cenu

Na kursnim listama prvih dana januara zabeležen rast evra. "Večernje novosti" pišu da je juče evro "skočio" za gotovo dva dinara - srednji kurs je bio 81,73 dinara. Ovakav kurs zadržaće se u bankama i menjačnicama sve do posle Božića, kada će se formirati nova kursna lista. U januaru je po pravilu - a za razliku od decembra kada se svode računi, uknjižavaju investicije i stižu devize naših građana koji rade u inostranstvu - priliv deviza u zemlju manji, pa bi dinar mogao dodatno da oslabi. U Narodnoj banci Srbije ponavljaju da se kurs formira slobodno, na osnovu ponude i potražnje na deviznom tržištu.

 

njuj.berza 

Njujorška berza  (foto: Danas)

 

"Spekulacije uzrokovale kratkoročni skok" piše "Danas" o dešavanjima na svetskom tržištu sirove nafte. Posle rekordne cene od sto dolara za barel, vrednost nafte je u padu, a situacija na njujorškoj berzi počinje da se smiruje. Stručnjaci tvrde da ne postoje drugi razlozi za poskupljenje, osim spekulativnih, pošto nije došlo do poremećaja parametara vezanih za proizvodnju i potrošnju. Zato se i ne očekuje nastavak trenda rasta cene, već naprotiv - predviđa se njen pad tokom godine jer posledice spekulativnih poslova ne mogu da budu dugoročne.

 

"Politika" u tekstu "Naftni cunami potapa svet" navodi da je barel sirove bafte u šest poslednjih godina poskupeo 270 odsto, što je podstaknuto geopolitičkim, trgovačkim i klimatskim faktorima. "Večernje novosti" pak kažu da će se posledice turbulencija na svetskim berzama nafte vrlo brzo osetiti i na našem tržištu. Pod naslovom "Benzin juri cenu" ovaj list piše da je poskupljenje naftnih derivata moguće krajem naredne nedelje - ako cena sirove nafte na svetskim berzama nastavi da "divlja" dosadašnjim tempom.

 

O izborima

O predstojećim predsedničkim izborima danas na naslovnoj strani piše samo "Pravda". U tekstu "Neću Čedu ni Borisa" majka pokojnog premijera Đinđića kaže da su odlasci na groblje mužu i sinu jedini izbor koji ona ima. A predsednički kandidat Tomislav Nikolić ističe "Božija je volja da budem prvi!" On je, naime, javnim žrebom dobio prvo mesto na glasačkom listiću pa zato kaže, "Mnogi će sada reći da redni broj nije bitan iako znaju da je to veoma značajna stvar".

 

velja.ceca

(foto: Pres)

 

Posredno o izborima piše i "Press" u tekstu "Spektakl kampanja - Ceca peva za Velju". Naime, Svetlana Ceca Ražnatović pevaće na dočeku Srpske nove godine 13. januara na velikom mitingu u centru Čačka.

 

Pripreme za Božić

"Pred najradosniji srpski praznik" list "Glas javnost" piše da je "Skupa božićna trpeza". Obilje slanih jela, poslastica i pića koji bi trebalo da se nađu na pravoslavnoj trpezi na Božić simboliše bogatstvo tokom cele godine. Međutim, za ovakvu trpezu u prvim danima januara potrebno je izdvojiti bar do dve prosečne plate. "Da bi na stolu stajala korpa voća, treba najmanje 700 dinara... Domaćice koje spremaju torte i kolače moraće da kupe i po koji kilogram oraha, a ovo koštunjavo voće košta celih 400 dinara. Kilogram kupusa je 40 dinara, pasulja 180, pečuraka 160 dinara..." daje "Glas javnosti" pijačni barometar.

 

List "Alo!" svoje čitaoce upoznaje kako poznati slave Božić u tekstu s naslovom "Seka mesi česnicu, Amidžić položajnik". Ako je verovati "uvek dobro obaveštenim novinarima tabloida", Dragana Mirković večera na slami na podu. Kristina Kovač ne izlazi iz porodične kuće, a Gorica Popović mesi po bakinim receptima. Srđan Predojević će Božić proslaviti sa prijateljima, a Katarina Marković kod dede.

 

Ni jedan dan bez crne hronike

U Beogradu je uhapšena doktorka Elmira Grubić. "Blic" u tekstu "Doktorka šećerom lečila obolele od raka" piše da je obmanuto više od hiljadu ljudi od kojih je uzeto preko šest miliona dinara. Doktorka Grubić je određivala dijagnozu i obolelima prepisivala šećerne kuglice koje je prethodno magnetisala.

 

jahorina

Spasavanje iz zamrznute žičare  (foto: Novosti)

 

Na zaleđenoj Jahorini umalo nije došlo do tragedije. O tome sa lica mesta izveštava novinar "Večernjih novosti" u tekstu "Drama na minus 18". Naime, došlo je do kvara na ski-liftu Skočine-Prača. U tome trenutku u korpama se nalazilo 120 smučara koji su ostali da vise u vazduhu na temperaturi od minus 18 stepeni. Prvo je počelo spasavanje smučara iz korpi koje su bile niže odnosno bliže zemlji, dok su oni sa viših pozicija na spasavanje čekali nekoliko sati. Spasioci su činili nadljuske napore da iz "ledenih kandži izvuku malerozne skijaše". Posle skoro šest časova svi smučari su evakuisani i među njima - srećom - nema ozbiljnije povređenih. Samo nekolicina ima slabije promrzline. Uzrok kvara se još utvrđuje a tehničke službe su započele opravku žičare Skočine. Nezvanično, do kvara je došlo zbog "običnog pucanja obrtnog točka".


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...