I SRBIJA BOJKOTUJE NOBELA

Danijela Ćirović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Srbija se odazvala pozivu Kine da se nađe među zemljama koje će bojkotovati dodelu Nobelove nagrade disidentu Liju Sjaobou u Oslu. Ovo je prvi put da je Kina nešto zvanično tražila od Beograda za poslednjih deset godina, obrazložili su u Vladi, a njihovo bojkotovanje uručenja iste nagrade Martiju Ahtisariju prošle godine zbog solidarnosti sa Srbijom, ostalo je upamćeno. Analitičari, međutim, kao i Jelko Kacin osuđuju ovakvu odluku, tvrdeći da se Beograd stavio u tabor onih koji ne poštuju ljudska prava i još jednom okrenuo leđa - evropskoj demokratiji. Kacin, čak, pomenu „manifestaciju servilnosti“. No, kad je već on u pitanju, srpske novinare su u njegovom kabinetu „za sve potrebne informacije“ uputili na kancelariju u Albaniji a nije se snašao ni sa titulom šampiona Dejvis kupa. Nemoguće je, kaže, da je ista Srbija osvojila „salataru“ a s druge strane nije uhapsila Mladića. Vikiliks je objavio nove depeše: Zapad nije imao dilemu „Kosovo ili EU“. (Slovaci pride najaviše da bi i oni morali da preispitaju odluku o priznavanju nezavisnosti.) Srbin koji se u depešama pominje kao trgovac koga su Amerikanci sprečili da proda oružje Jemenu ima zavidnu karijeru – počeo je kao kondukter. Asanž se predao policiji, odbili mu kauciju, a SAD smišlja kako da ga optuži za izdaju (iako je Australijanac). Vlada će o novom avionu raspravljati iduće nedelje a Vuk nema šta da raspravlja – NATO, kaže, nema alternativu. I Toma je ubeđen: njegov miting će Vladi (a posebno Tadiću) otvoriti oči. Dačić je „došao glave“ zaplenjenim puškama i pištoljima a prestolonaslednik baštovanima i šoferima – kriza, nema Vlada tol’ko para. Srpski đaci su, pišu jedni, bolji nego ranije a drugi kažu da su „zaostaliji“. Tipsarevići slave već treći dan, k’o Ivkovu slavu, a još se ne zna gde ćemo držati „salataru“. Lekari upozoravaju da ćemo u iduća dva dana imati dva godišnja doba. Kad već pomenusmo NATO, u Lisoviku je osvanula ikona na kojoj i Isusa nadleću avioni Alijanse. Rumuni zbuniše ostatak sveta – ko su Romi a ko Cigani. Istraga o atentatu na Đinđića obuhvatiće i pripadnika obezbeđenja koji je neposredno pred ubistvo dao ostavku. Ubica ćerke obesio se u ćeliji. Prosinečki će zameniti Kristića, a „delije“, kažu, nemaju ništa protiv. U Beograd dolazi i Meri Cetinić, a stižu i turski glumci uz jako obezbeđenje zbog srpskih obožavatelja. Štampa je uspela da uslika Kjuzaka na „setu“ a postavku Fride Kalo u Beču video je 362.000 ljudi.


London - britanski model Naomi Kembel na dodeli tradicionalne britanske
nagrade za modu (British Fashion Awards)

Ahtisari za Sjaoboa

Beograd je odbio poziv za ceremoniju uručenja svetske nagrade za mir disidentu Liju Sjaobou, piše Danas, navodeći da je ovo prvi put da Kina nešto traži od Srbije od 5. oktobra 2000. naovamo, citirajući sagovornike iz državnog vrha. „Bilo bi izuzetno pogrešno da smo zbog bure u čaši vode ugrozili političke i ekonomske odnose s tom velikom silom“, kažu oni, obrazlažući odluku da predstavnici srpske ambasade u Oslu ne prisustvuju dodeli Nobelove nagrade u petak. Kao drugi razlog navodi se da Kina prošle godine nije prisustvovala dodeli nagrade Martiju Ahtisariju „iz solidarnosti sa Srbijom“. S druge strane, pojedini sagovornici tvrde da je ovakva odluka Srbija samo pokazala „da je problematična njena doslednost na putu ka EU“. Na svečanosti će biti predstavnici 44 ambasade, dok je njih 18 odbilo poziv a među njima Rusija, Kazahstan, Kolumbija, Tunis, Saudijska Arabija, Pakistan, Srbija, Iran, Irak, Vijetnam, Avganistan, Venecuela, Filipini, Egipat, Sudan, Ukrajina, Kuba i Maroko. Kineske vlasti nezadovoljne su odlukom da Li Sjaobo dobije Nobela a trenutno je na izdržavanju jedanaestogodišnje kazne zatvora kao jedan od autora Povelje 08 kojom se traži više slobode i okončanje dominacije Komunističke partije. Njegova supruga i kolege stavljeni su u kućni pritvor kako ne bi mogli da otputuju u Oslo.

Večernje novosti prenose i izjavu izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju Jelka Kacina koji je, kako kaže, „šokiran odlukom Srbije“. „Nema nijedne članice kandidata za članstvo u EU ili potencijalnog kandidata koja na takav način manifestuje svoju servilnost. To je dokaz da o srpskoj spoljnoj politici treba obaviti pravu raspravu, ne samo u Srbiji nego i u EU“, rekao je on.

Profesor Vojin Dimitrijević za Blic kaže da se Beograd ovom odlukom ponovo svrstao u tabor zemalja suprotstavljenih odbrani ljudskih prava, „uvredio prijateljsku Norvešku a zarad udvaranja Kini stao protiv zaštite demokratskih vrednosti“. List piše da saznaje da Beograd navodno nije mogao da odbije zahtev Kine zbog Ahtisarija.

Kacin o Dejvis kupu, „odnosno“ Mladiću

Što se tiče pomenutog Jelka Kacina, Alo! piše da „nadležni u Evropskom parlamentu nemaju pojma o životu“. „Evropski parlament je poverovao Kacinu da je Beograd u Albaniji. U nizu prozivki kojima iz dana u dan obasipa našu zemlju, Kacin je juče uporedio osvajanje Dejvis kupa i hapšenje Mladića i Hadžića“, stoji u ovom listu. Naime, Alo! je pokušao da postavi pitanje u njegovom kabinetu, gde im je rečeno da se obrate „članovima delegacije zadužene za odnose s Albanijom“. List podseća da se Kacin prošle godine srpskim poslanicima u Beogradu obratio sa „mirdita“, pitajući zar se albanski ne govori u Srbiji i objavljuje najnoviju izjavu ovog evropskog zvaničnika: „Pitam se kako je Srbija mogla da osvoji Dejvis kup, a ne može da pronađe Mladića i Hadžića? To ne ide jedno s drugim.“


Quito - korida na godišnjem sajmu Monumental Bullring u prestonici Ekvadora: Julio Benitez (El Cordobes Hijo, Španija)


Vikiliks: Kosovo ili EU

Visoki zvaničnici Ministarstva spoljnih poslova Francuske zahtevali su u februaru od američkih i evropskih kolega da obeshrabre Srbiju od predloga nove rezolucije UN o Kosovu, kao i da joj se stavi do znanja da ne može i da „pobedi“ po pitanju Kosova a i da uđe u EU, stoji u depeši Stejt departmenta koju je juče objavio Vikiliks. Šef Odeljenja za Evropu u MSP-u Francuske Roland Galarag „tražio je od američke vlade da zajednički rade sa EU na tome da obeshrabre Srbe da predlože novu rezoluciju UN o Kosovu“, prenosi Politika, a šef srpske diplomatije Vuk Jeremić „izgleda veruje da Srbija može da postigne pobedu u pogledu Kosova i istovremeno uđe u EU“.

Jedan od lidera Srba s Kosmeta Marko Jakšić za Pravdu komentariše da je stav Zapada koji je objavio Vikiliks „odavno poznat“ ali da se čuvao u tajnosti. Raduje ga, dodaje on, „što su Francuzi, konačno, otvorili oči Srbima“.


Predizborni plakati u Prištini, povodom parlamentarnih izbora na Kosovu 12. decembra

Tešić poznati trgovac oružjem

Prethodno objavljene depeše Stejt departmenta na Vikiliksu otkrile su i da su američki zvaničnici pokušali da spreče jednog srpskog švercera da proda snajperske puške Jemenu koji ima embargo na uvoz oružja. Blic prenosi da je reč o of-šor kompaniji registrovanoj na Kipru u vlasništvu Slobodana Tešića. U depeši stoji da on ima britanski pasoš. Srpske vlasti, objavljuje list, ne znaju ništa o ovom poslu Tešića, „ali nikako se ne bi moglo reći da je Tešićevo ime za njih strano jer on je i ranije bio meta stranih i domaćih medija kao ilegalni trgovac oružjem i zbog njega je Srbiji više puta prećeno sankcijama i embargom na izvoz oružja“. Pre nego što je postao trgovac oružjem, Tešić je radio kao kondukter a do početka devedesetih živeo je u Bosni.

Uhapšen Asanž

Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž (39) uhapšen je juče u Londonu gde se predao policiji. Vestminsterski sud odredio mu je pritvor do 14. decembra i odbio da prihvati jemstvo koje je ponudio njegov advokat. Više ličnosti u svetu, među kojima i reditelj Ken Louč, izrazilo je spremnost da plate kauciju za Asanža, prenose Večernje novosti. Švedsko tužilaštvo je, naime, izdalo nalog za hapšenje Australijanca koga vlasti traže zbog sumnje da je u avgustu silovao dve žene, što Asanž poriče i tvrdi da su u pitanju lažne i politički motivisane optužbe. Protiv njega, inače, u Švedskoj nije podignuta još nikakva optužnica.

Alo! dodaje da britanski sud ima 21 dan da odluči o zahtevu Švedske za izručenje i konstatuje da je Asanž osramotio SAD, naročito Hilari Klinton, kao i da političari poput Sare Pejlin i Majka Hakabija žele da bude osuđen na smrt. U Americi se razmatra i pravni osnov za podizanje optužnice protiv Asanža zbog izdaje, iako je on državljanin Australije.


Fotoreporteri pokušavaju da snime osnivača Vikiliksa, Džulijana Asanža (Julian Assange)
tokom transporta u Sud za prekršaje u Londonu, posle predaje britanskoj policiji

 

Slovačka menja stav?

Premijer Slovačke Iveta Radičova u intervjuu za Večernje novosti kaže da će Slovačka priznati nezavisnost Kosova samo ako se Beograd s tim bude prethodno složio. Ona je naglasila da Bratislava koja je među pet članica EU koje nisu priznale Kosovo, pruža punu podršku Srbiji u evropskim integracijama. „Ipak, Slovančka je otvorena da razgovara o pitanju pozicije Kosova, s relevantnim partnerima, da bi se pronašlo rešenje. Moramo da mislimo o tome da promenimo naš pristup zbog odluke Međunarodnog suda pravde u Hagu prema kojoj kosovska jednostrana deklaracija nezavisnosti od Srbije nije prekršila međunarodno pravo“, kaže ona.

O novom avionu iduće nedelje

Na sednici Vlade sledeće nedelje trebalo bi da se raspravlja i o nabavci novog aviona za potrebe državnih zvaničnika. Prva ideja je bila da se o tome razgovara već sutra, ali će se ipak sačekati da se funkcioneri vrate sa službenih putovanja na kojima su trenutno, pišu Večernje novosti. Ukoliko se Vlada odluči da kupi novi avion, list piše da će verovatno biti reč o novom „falkonu 2000 LX“ ili evenuntualno nekom polovnom modelu koji može da se nabavi za 11 miliona dolara starosti 14 godina. Prema podacima Avio-službe koje prenosi list, za pola godine dva aviona bila su u vazduhu 380 sati.


Protest penzionera na ulicama Atine tokom sastanka premijera Grčke i predsednika
Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Jorgosa Papandreua (George Papandreou) 
i Dominika Štraus-Kana (Dominique Strauss-Kahn)

Vuk bi u NATO..

Lider SPO-a Vuk Drašković u intervjuu za Danas poručuje da Srbija mora da se opredeli, kao i da ova država nema strategiju nacionalne odbrane „jer se i neutralnost koja je, tobože, proglašena skupštinskom rezolucijom mora potvrditi međunarodnim ugovorima, a te potvrde nema“. Gotovo sve članice EU su i članice NATO, ističe on, objasnivši da se „ulaskom u Alijansu strateški opredeljujemo za evropski sistem vrednosti i prečicom idemo i ka članstvu u EU“. „NATO se menja i to toliko da je nedavno u Lisabonu, na njegovom samitu, bio i ruski predsednik, a Nemačka, kao vodeća snaga EU, vodi snažnu kampanju i za pristupanje Rusije Severnoatlantskom savezu“, ističe Drašković. Lider SPO-a, takođe kaže da ne treba raspisivati referendum o ovom pitanju te da su odluka i odgovornost na parlamentu i političkoj eliti.

..A Toma na Tadićevo mesto

Lider naprednjaka Tomislav Nikolić najavio je za Pravdu protestni skup u Beogradu koji će biti održan poslednje nedelje januara. „Posle tog mitinga Vlada bi trebalo da uvidi da ne može da vodi državu ignorišući volju polovine građana Srbije. Očekujem da će vlast sići sa oblaka i odlučiti da zargovara sa onima koji drugačije misle. Da sam na mestu Borisa Tadića, ja bi malo pažljivije osluškivao šta se govori u narodu“, kaže Nikolić.


Samit Evropska unija - Rusija u Briselu: Herman Van Rompuy, Dmitry Medvedev,
Jose Manuel Barroso

 

Dačić uništio zaplenjene pištolje

MUP Srbije je u Centru za reciklažu u Železniku juče uništio 28.285 komada zaplenjenog lakog naoružanja, uglavnom pištolja i pušaka, piše Danas. Akcija je sprovedena u saradnji sa Centrom za kontrolu lakog naoružanja u južnoj i jugoistočnoj Evropi. Kako je potvrdio ministar Ivica Dačić, dosad je ukupno uništeno više od 40.000 komada oružja svih kalibara. Ovo će, kaže on, povećati bezbednost svih građana jer lako naoružanje podstiče nasilje, organizovani kriminal i terorizam. Ministar je najavio i da će uskoro biti uništena i veća količina droge koja je zaplenjena u poslednjih nekoliko godina.

Princ otpušta baštovane

Prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević i njegova supruga Katarina počeli su da otpuštaju poslugu, šofere i baštovane na Belom dvoru, piše Press, i to nakon što im je Ministarstvo kulture tražilo izveštaj o trošenju para. Ministarstvo odvaja sredstva za održavanje Belog dvora na Dedinju, „ali je od ove godine zatražilo i da proveri na šta se troše tolike pare“. Kako je za Press potvrdio jedan od radnika, otkaze su dobili radnici pre četiri dana bez ikakve najave. „Kad sam u subotu došao na posao, rekli su mi da mogu da se vratim kući jer im više nisam potreban“, kaže on, ističući da mu je rečeno da je kriza i da mora da se otpusti desetak radnika koji su primali 15.000-20.000 dinara mesečno. On, takođe, navodi i da plata kasni dva meseca. Dvorski kompleks je, podseća list, u vlasništvu države a odlukom iz 2001. dat je na korišćenje Karađorđevićima. Za održavanje Srbija daje godišnju apanažu koja je ove godine iznosila 40 miliona dinara.

Popravili se đaci

Đaci iz Srbije su na PISA testovima ostvarili najveći uspeh otkako je pre deset godina počelo testiranje obrazovnih postignuća učenika, objavljeno je juče u Vladi, a prenosi Politika. Iako su rezultati učenika iz Srbije ispod proseka njihovih vršnjaka u zemljama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj, naši đaci su napredovali u poređenju sa rezultatima 2006. Srbija je u generalnom plasmanu zauzela 43. mesto. Prosek OECD-a je oko 500 poena, a naši učenici su iz čitalačke i matematičke pismenosti postigli po 442, a iz naučne pismenosti po 443 poena. Na prvom mestu je Šangaj sa 600 iz matematičke pismenosti. Slovenija i Hrvatska su zabeležile pad, iako i dalje važe za najbolje u regionu.

Press o rezulatima istog PISA testa piše da je stanje dramatično i da naši đaci zapravo zaostaju čitavu godinu za vršnjacima iz većine zemalja OECD-a. Srpski skor je 43. mesto u odnosu na 74 države koje su na spisku. Testiranje je pokazalo i da je broj funkcionalno nepismenih u našoj zemlji i dalje veliki, i to 33 odsto u oblasti čitanja, više od 34 u oblasti nauke do 40 odsto kada je u pitanju matematika.

Cigani i Rumuni

Predsednik Trajan Basesku je svojevremeno priznao da je učinjena krupna greška kada je, pre desetak godina, odlučeno da se rumunski Cigani zvanično nazovu Romima, navodi Politika. Romi su na lošem glasu širom kontinenta gde svojim ponašanjem „brukaju Rumune“, kaže on, dodajući da Evropljani Rumune brkaju s Romima te odatle i loša slika Rumunije. Iz ovog stava proistekla je inicijativa – urađen je zakonski nacrt kojim se predviđa zvanična upotreba samo naziva Ciganin za pripadnike etničke zajednice koja, prema rezultatima poslednjeg popisa, broji 535.250 stanovnika što je oko 2,5 odsto ukupne rumunske populacije. Tvrdi se, međutim, da na teritoriji Rumunije živi ukupno oko 2,5 miliona Roma, odnosno 10 odsto stanovništva. „Razlika u ukupnim brojevima objašnjava se time što Romi-Cigani imaju ’kompleks niže vrednosti’ pa se izjašnjavaju kao Rumuni“, stoji u ovom listu.

Tipsarevići slave već tri dana

Otac teniskog reprezentativca Janka Tipsarevića Pavle u razgovoru za Alo! kaže da je ubeđen da je u ovom trenutku jedan od 20 najsrećnijih i najponosnijih ljudi u zemlji. „Evo, slavimo već tri dana, ma k’o u Ivkovoj slavi, pa i duže“, kaže on. Što se tiče novih frizura, Jankov otac kaže da im odlično stoje. „To samo pokazuje koliko poštovanja imaju jedni prema drugima i koliko su složni kao tim. Nisu se samo igrači ošišali, već i ostali članovi ekipe. Fenomenalno“, ističe Pavle.

Ku’ ćemo s trofejom

Čuvena „salatara“, jedno od najcenjenijih znamenja za timsko dostignuće u sportu, piše Politika, za više od 100 godina postojanja primljena je bila i u Bakingemskoj palati i na Jelisejskim poljima, i u Beloj kući i u podmoskovskoj rezidenciji ruskog predsednika. Još se ne zna gde će trofej nalaziti dok je u Srbiji, a boraviće kod nas najmanje do finala Dejvis kupa dogodine. List ponavlja ono što je stajalo u tekstu prethodnog dana da se nezvanično priča o tome da se „salatara“ ili ostavi u sefu Narodne banke ili da se pokazuje narodu po Srbiji, navodeći različita iskustva drugih zemalja. Rusija je tako priredila svojevrsnu turneju po državi.

Dva godišnja doba za dva dana

„Srbija će u naredna tri dana proći kroz potpuno različita godišnja doba a temperatura će varirati od letnje do zimske“, piše Press. Prema prognozi meteorologa, danas će temperatura biti i do 20 stepeni, dok se već za petak procenjuje da će maksimalna dnevna pasti na samo dva stepena. U noći između četvrtka i petka prognoziran je i sneg koji će se proširiti i na niže predele te nas „u petak očekuje prava zima“. Najavljuju se mraz i jak severozapadni vetar a hladno vreme bi trebalo da se zadrži do 15. decembra. Lekari upozoravaju hronične bolesnike da povedu računa i daju preporuke da se obavezno bar na kratko u toku dana prošeta, bez obzira na spoljne temperature, da se građani oblače u skladu s temperaturom a ne godišnjim dobom i da piju puno tečnosti.

Ikona sa NATO avionima

U seoskoj crkvi u Lozoviku kod Velike Plane vernici odnedavno mogu da se pomole jednoj sasvim neobičnoj ikoni, piše Alo!. U pitanju je ikona na kojoj je naslikan susret Isusa Hrista sa đavolom u savremenoj civilizaciji. „Sa strane đavola nalazi se i banka koja simbolizuje zelenašenje o kome se govori još u Bibliiji. Urbani scenario čini i čuvena zgrada Empajer stejt koja je simbol Njujorka i SAD, kao i atomska centrala“, izveštava list, objavljujući da su iznad ovog prizora prikazani i avioni koji kruže a „za koje bi se moglo pretpostaviti da pripadaju NATO alijansi i da su naslikani pod utiskom bombardovanja Srbije 1999“. Mesto na ikoni su našla i vozila policije i vatrogasaca koja se, stoji u tekstu, tumače kao simbol haosa i nereda


Načelnik generalštaba Vojske Srbije Miloje Miletić sa na?elnikom Zajedničkog
generalštaba Oružanih snaga BiH Miladinom Milojčićem na svečanom dočeku u Sarajevu

Došao red i na Kezu

Kako piše Blic, u okviru pretkrivičnog postupka za otkrivanje pozadine atentata istražni organi ispitaće ulogu Vladimira Vukosavljevića Keze (50) u funkcionisanju obezbeđenja premijera Zorana Đinđića na čijem čelu se i on nalazio. Vukosavljević je bio zadužen i na obezbeđenju zgrade Vlade a kako navodi neimenovani sagovornik lista, iz nepoznatih razloga je pre atentata dao ostavku. „Da li se time htela izbeći odgovornost za događaje koji su usledili i šta se tu dešavalo, ono je što se ispituje... Vukosavljević je samo jedna od osoba koja je interesantna za dalji tok istrage“, kaže ovaj sagovornik.

Ubica ćerke obesio se u ćeliji

Srđan Nikolić (31) iz Majdanpeka koji je 22. jula u majčinoj kući u borskom naselju zaklao četvorogodišnju ćerku Tamaru, obesio se u utorak u pritvorskoj jedinici Okružnog zatvora u Zaječaru, pišu Večernje novosti. Bio je osuđen na 40 godina zatvora. U toku je obdukcija njegovog tela. Nikolić je napravio omču od čaršava i obesio se o prozor. Nije ostavio oproštajno pismo, a do sada je, podseća list, već dva puta pokušao da se ubije. „Nekoliko dana pre ubistva ćerke pokušao je sebi da presudi trovanjem alkoholom i tabletama. Drugi put, nakon što je zaklao Tamaru, sebi je prerezao vene“, stoji u tekstu.

Prosinečki umesto Kristića

Robert Prosinečki je novi trener Crvene Zvezde, piše Press. Aleksandar Kristić je smenjen juče a već danas će na mesto šefa stučnog štaba biti postavljen proslavljeni jugoslovenski i hrvatski igrač. „Nekadašnji reprezentativac Jugoslavije lako se dogovorio sa upravom beogradskog kluba. Njegovi finansijski prohtevi bili su izuzetno skromni a već je odredio i asistenta“, stoji u tekstu.

Alo! piše da je odmah posle saopštenja odluke o dolasku Prosinečkog bilo – kako će „delije“ reagovati. „Ne odlučujemo mi ko će da dođe na klupu Crvene Zvezde. To rade ljudi iz uprave kluba, mi se u to nikada nismo mešali, kao što se ne petljamo ni u dovođenje igrača... Međutim, što se nas lično tiče, nemamo ništa protiv da Robi sedne na klupu Zvezde“, rekao je za ovaj list jedan od vođa navijača crveno-belih.

Blic objavljuje intervju sa Ljupkom Petrovićem koga su, kako piše, obaveze u zagrebačkoj Lokomotivi sprečile da detaljnije prati dešavanja u Zvezdi, ali za Prosinečkog kaže da je bio jedan od najboljih igrača Evrope i sveta u periodu kada je on vodio crveno-bele. „Svedoci smo vremena gde se treneri menjaju kao na traci i zašto mu u takvim uslovima ne dati šansu“, kaže Petrović, odgovarajući na pojedine komentare da je Prosinečki u neku ruku početnik jer do sada nije radio samostalno.

Meri Cetinić u Centru „Sava“..

Hrvatska pevačica Meri Cetinić u intervjuu za Danas uoči svog nastupa na Večeri dalmatinskih pesama u Centru „Sava“, kaže da se ni sama ne seća kada je poslednji put bila u Beogradu. Što se tiče eventualnog samostalnog nastupa u srpskoj prestonici, ona kaže da bi volela da može nešto da obeća, ali da za sada nema ništa dogovoreno. „Dobijala sam pozive, nije da nisam. Ali, nisu se poklopile i uklopile okolnosti. Bilo je i tih nekih poziva da budem gost Petru Graši, a i neki drugi su pevali u Beogradu, pa su me i oni zvali, ali uvek sam imala nešto drugo svoje da radim. U stvari, nije bilo prave prilike da ranije dođem“, kaže ona.

..A turski glumci u „Hajatu“

Press najavljuje da glumci turske serije „1001 noć“ doleću u Beograd u petak i da će biti smešteni u „Hajatu“. Glumački i bračni par Halit Ergenč i Berguzar Korel koji tumače likove Onura i Šeherezade. Iz „Hajata“ će obići najpoznatije turističke lokacije srpske prestonice. Biće pod jakim obezbeđenjem jer se predviđa da može doći do „nasrtaja velikog broja obožavatelja koji mogu da naruše njihovu bezbednost“. Oni planiraju da prošetaju Knez Mihailovom, Kalemegdanom gde će i večerati a za njih su već u planu tradicionalna srpska jela. „S obzirom na to da se Halit u Hrvatskoj oduševio domaćom rakijom, srpski domaćini će ih poslužiti prvom šljivovicom“, piše Press.

Kjuzak na delu

Reporteri Blica su pokušali da „uhvate“ blumca Džona Kjuzaka u kadar objektiva s obzirom na to da on već više od deset dana snima film „Gavran“ o Edgaru Alanu Pou u Beogradu, a da se, prema holivudskom receptu, raspored snimanja drži u tajnosti. Juče se snimalo u blizini Narodnog pozorišta, a list pretpostavlja da se snimalo u jednom od stanova jer su pojedine ulice bile zatvorene za saobraćaj a „setu“ je bilo nemoguće prići.

Fridu videlo 362.000 ljudi

Retrospektivu radova Fride Kalo u Beču za tri meseca je videlo 362.000 ljudi, saopštio je muzej Kunstforum a prenosi Politika. Izložba je trajala od 1. septembra do 5. decembra i obuhvatala je 150 radova meksičke umetnice i više desetina fotografija na kojima se vidi Kalo (1907-1954). Radi se, naime, o jednoj od najsveobuhvatnijih izložbi posvećenoj ovoj umetnici.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...