I MINISTRI NA METI

Milan Djukić

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Posle otkrivanja pripreme atentata na tužioca za ratne zločine Vukčevića, današnje novine pišu da su mete bili i ministri Dinkić i Đilas. U Beogradu juče protestvovali ratni rezervisti i radnici kraljevačkog "Magnohroma". Vlada Srbije za razgovore o kupovini RTB Bor sa SMR, drugoplasiranom firmom na tenderu. Mladom fudbaleru Crvene zvezde Ninkovu zapaljen džip. Da li je ministarka Čubrilo državni novac upotrebila u privatne (ljubavne) svrhe? To će biti sadržaj današnjeg pregleda udarnih tema na naslovnim stranama novina.

Godine opasnog življenja

Bivši pripadnici Državne bezbednosti Republike Srpske, koji su planirali atentat na tužioca za ratne zločine Vladimira Vukčevića, nameravali su da ubiju i ministre Dragana Đilasa i Mlađana Dinkića, rekao je "Politici" Bruno Vekarić, portparol Tužilaštva za ratne zločine. Tu informaciju prvi je izneo ministar bez portfelja Dragan Đilas. U Tužilaštvu je saopšteno da je jedan neimenovani svedok sredinom februara obavestio tužioca Vukčevića o planiranju atentata. Prema njegovoj priči, atentat je planiran krajem prošle i početkom ove godine. Sam svedok doveden je uz velike mere opreza iz unutrašnjosti Srbije, a posle saslušanja u Tužilaštvu za ratne zločine stavljen je pod mere zaštite. Obezbeđenje je pojačano i tužiocu Vukčeviću.

"Mete Đilas i Dinkić" naslov je u "Večernjim novostima". Pored informacija o planiranju atentata na Vukčevića, Đilasa i Dinkića, tužilac Vukčević je u nekoliko navrata dobio i preteća pisma iz Čikaga i Beograda. I predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić potvrdio je juče da je i on primio preteće pismo. "Analizom je utvrđeno da je rukopis isti na pismima koja su upućena tužiocu Vukčeviću i meni", rekao je Ljajić. MUP Republike Srpske nema informacije o pripremi atentata, niti je primljen bilo kakav službeni zahtev iz Beograda za sprovođenje istražnih aktivnosti.

"Press" o ovome piše u tekstu "Dinkiću i Đilasu preti atentat", kao i u povezanom tekstu "'Zemunci' spremaju nova ubistva" o opasnosti koja celom regionu preti od odbeglih pripadnika "zemunskog klana", koji se prema podacima policije kriju u okolini Banjaluke.

"Sprečeni atentati na Đilasa i Dinkića" naslov je u listu "Gazeta". Dragan Đilas je juče, gostujući na B92, potvrdio da mu je poznato da je bio na meti atentatora, dok je Dinkić izjavio da ne zna ništa o tome. Izvor "Gazete" blizak Tužilaštvu za ratne zločine rekao je da u Tužilaštvu nisu zadovoljni saradnjom sa nadležnim institucijama. "Zbog toga smo odlučili da celu stvar iznesemo u javnost jer nije bilo pomaka u istrazi. Mislili smo da su organizatori kilometrima daleko, a onda je Vukčević pre nekoliko dana dobio preteće pismo koje je navodno poslato iz Čikaga, a ispostavilo se da ga je poslao čovek iz Beograda".

Kovač nije uspeo

Kako piše "Politika" u tekstu "Vlada nije raspravljala o novoj ponudi 'A-teka'" Vlada Srbije je prihvatila predlog odbora nadležnog za privatizaciju RTB Bor da se ugovor sa firmom Mirka Kovača "A-tekom" raskine, a da pregovori o prodaji počnu sa drugorangiranim ponuđačem kompanijom SMR. Kabinet premijera Koštunice u ostavci na redovnoj sednici uopšte nije raspravljao o novoj ponudi "A-teka" koja podrazumeva garancije austrijske države o isplati kupoprodajne cene jer "vlada tako ne funkcioniše", saopštio je novinarima Milan Marković, ministar za lokalnu upravu. Vlada je odluku donela jednoglasno, na osnovu izveštaja resornog ministra. Predsednik Odbora, ministar Mlađan Dinkić, je izjavio: "Nama nisu potrebna saopštenja nego uplata".

"Ministri čuvaju kredibilitet države" je naslov u listu "Danas. "Ne možemo da dozvolimo da bilo ko ne ispuni ono što je ugovoreno, jer time bi diskreditovali postupak i postavlja se pitanje da li bi isti ponuđač za mesec dana ispunio ono što sada obećava ako to nije uspeo u prethodnih nekoliko meseci. Svi ministri su stali iza toga da moramo da očuvamo kredibilitet države u procesu privatizacije. Ne možemo da se upustimo u dalje pregovore ukoliko prethodna obećanja nisu ispunjena. Kada bi Vlada sada napravila izuzetak, došli bismo u situaciju da se u budućim privatizacijama pojavljuju subjekti koji već unapred imaju nameru da ne ispune ono što je dogovoreno", rekao je na konferenciji za novinare posle sednice Vlade ministar Milan Marković.

O novom zapletu oko prodaje RTB Bor "Glas javnosti" piše u tekstu "Deripaska za rok bez granice". Pošto je Vlada Srbije raskinula ugovor sa austrijskim "A-tekom" i uputila poziv na pregovore kompaniji SMR, ministar Dinkić je izjavio da je ugovor koji je SMR predložio loš i da treba "drastično da se popravi". Prema njegovim rečima u ugovoru treba da se promeni predlog da se ne garantuje za ekološke štete, ali i da SMR da ozbiljne garancije da će izgraditi novu topionicu. "Osnova tendera je da pronađemo strateškog partnera koji je u stanju da izgradi novu topionicu, da modernizuje opremu i na taj način obezbedi sigurnost Boru", naglasio je Dinkić. Prema dokumentu privatizacionog savetnika za RTB Bor, u koji je uvid imala agencija Beta, SMR traži da se ukinu rokovi za plaćanje cene za kupovinu i da se olabave ekološki standardi. U dokumentu se upozorava da je SMR predložio izmene uslova kupovine za koje je Agencija za privatizaciju propisala da se ne smeju menjati. Pored ostalog, zahtevano je da ruska firma ne snosi nikakve posledice ukoliko uplatu ne obavi u predviđenom roku, da Republika Srbija i Agencija za privatizaciju snose neograničenu odgovornost u slučaju neizvršenja posla, a da se SMR-u vrati licitaciona garancija prilikom potpisivanja ugovora čime bi sve obaveze te firme ostale neobezbeđene.

Da li je zaista tako ne znamo, tek u "Kuriru" je naslov "Kurir zaustavio Dinkića". Privrednom kriminalcu Mirku Kovaču, piše ovaj list, nisu vredele ni dodatne garancije i Vlada Srbije je odbila da produži rok "A-teku". "Hvala bogu da je Vlada tako odlučila", kratko je odluku prokomentarisao lider sindikata borskih metalaca Zvonko Živavljević i naglasio da Vlada i nije imala drugog izbora. Prema njegovim rečima, radnici RTB Bor već bi se sutra okupili pred zgradom Vlade i nikada ne bi oprostili Dinkiću, Đeliću i drugim ministrima da su odlučili drugačije. Živavljević je naglasio i da najveću ulogu u rušenju Kovačeve ponude ima dnevni list "Kurir". "Vaš list je prvi počeo da raskrinkava Mirka Kovača i da piše o tome ko je on i kako posluje, kako tera firme u stečaj i da je osuđivan za krivična dela... Da su i drugi mediji pisali bez ustezanja kao vi, problem sa "A-tekom" mogao je da bude rešen još pre mesec dana", istakao je Živavljević.

Protesti pred Vladom

Radnici RTB Bor, barem za sada neće dolaziti pred Vladu Srbije, ali su zato juče pred zgradom u Nemanjinoj ulici protestvovali ratni veterani i radnici iz Kraljeva.

"Kraljevčani ostaju na ulici, vojni rezervisti dobili obećanje" piše "Danas". Više od 1300 radnika kraljevačkog "Magnohroma" do daljeg će ostati na ulici ispred zgrade Vlade Srbije, jer im prošlonedeljno obećanje o isplati zarada u visini od 450 miliona dinara nije ispunjeno na jučerašnjoj sednici Vlade. Posle sastanka predstavnika "Magnohroma" i ministara u Vladi nije ništa dogovoreno jer "pojedini u Ministarstvu ekonomije nisu bili upoznati sa obećanjem koje je Slobodan Lalović, savetnik premijera Srbije, potpisao prošlog četvrtka". "Nude nam socijalni program, predlažu aktiviranje proizvodnje, ali ako nam ne isplate u proseku od 12 do 18 mesečnih zarada koliko su obećali, mi njima obećavamo da će imati radničko-sportske igre na ulici. Ne idemo odavde dok ne ispune naš zahtev", rekao je posle pregovora član tima iz "Magnohroma" Radojica Savić.

U isto vreme su se predstavnici oko 1000 vojnih rezervista sa juga Srbije dogovorili s predstavnicima Vlade. Obećano im je da će narednog četvrtka biti usvojen zahtev za isplatu preostalih dnevnica, ali da će pre toga biti formirana grupa koja će utvrditi "kriterijum o načinu i dinamici isplate zarada".

"Politika" o ovom protestu piše u tekstu "Rezervisti uspeli, radnici 'Magnohroma' nastavljaju protest". Predsednik štrajkačkog odbora rezervista Gorjan Jakovljević rekao je da će, u skladu sa usvojenim zaključkom Vlade, danas početi razgovori predstavnika Vlade i veterana kako bi se utvrdili kriterijumi za isplatu dnevnica (za vreme provedeno na Kosovu tokom NATO bombardovanja 1999. godine).

"Štrajkači pred Vladom" pišu "Večernje novosti". Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić izjavio je juče da u budžetu nema novca za isplatu jednokratne pomoći "Magnohromu" i da onaj koji je najavio pomoć treba da kaže odakle će je dati. On je novinarima kazao da "jednokratni" potezi nisu rešenje za "Magnohrom" i da država kraljevačkom preduzeću jedino može da ponudi stimulativan socijalni program za one koji žele da napuste firmu. "Magnohrom" je već stavljen na subvencije i u pripremi je privatizacija firme u delovima, jer "u celini ne možemo da nađemo kupce".

Goreo džip

"Osveta zapalila džip fudbalera" pišu "Večernje novosti". Džip "tojota rav 4", koji je vozio fudbaler Crvene zvezde Pavle Ninkov, izgoreo je juče oko dva časa ujutru na parkingu u ulici Danila Lekića na Bežanijskoj kosi. Prema nezvaničnim informacijama vozilo su zapalila dvojica nepoznatih mladića koji su zatim pešice pobegli. U požaru niko nije povređen, ali je pričinjena veća materijalna šteta. Policija pretpostavlja da je ispod vozila podmetnuta zapaljiva smesa, slična "molotovljevom koktelu". Nagađa se da je podmetnuti požar delo navijača iz rivalskog tabora i "osveta" za dešavanja na fudbalskom terenu.

"Blic" donosi naslov "Zapaljen džip fudbalera Zvezde". "Džip sam preksinoć oko 21 sat parkirao ispred zgrade, gde obično i ostavljam vozilo. U to vreme nije bilo nikog sumnjivog na parkingu. Oko 2.15 komšija me je zvao na fiksni telefon i rekao da je zapaljen moj automobil. Istračao sam iz stana i na parkingu ugledao buktinju. Džip je goreo i sa prednje i sa zadnje strane, ali ne i unutra", rekao je za "Blic" Pavle Ninkov. Goran Bunjevčević, direktor Crvene zvezde, rekao je da je čuo za eksploziju ali da ne zna pojedinosti. "Policija radi svoj posao. Za sada ne znamo detalje, pa se još nećemo oglašavati tim povodom", izjavio je Bunjevčević.

"Bomba za fudbalera Zvezde" je naslov teksta u listu "Gazeta", u kojem piše da je policija uhapsila osumnjičene, ali da se još ne znaju motivi napada. O ovom "skandalu" piše i "Press" pod naslovom "Ninkovu zapalili džip".

Kako se troše državne pare?

U tekstu "Novci za piletinu" list "Kurir" piše da je Milica Čubrilo, ministarka za dijasporu, dodelila izabraniku svog srca 40.000 dolara za snimanje dokumentarnog filma. Kanadski magazin MI, čije pisanje prenosi "Kurir", naveo je da je ministarka iskoristila kulturne i političke nevladine organizacije i preko konkursa koji je Ministarstvo raspisalo dodelila novac Nikoli Filipoviću, iako prema pravilima pojedinci ne mogu da dobiju državni novac. "Ministarka za dijasporu Milica Čubrilo je u svom pohodu na Severnu Ameriku napravila nekoliko poteza koji ne samo da štete ionako lošem ugledu Srbije, nego i zadiru u džep poreskih obveznika. Vrhunac je bila dodela 'granta' od dva miliona dinara Nikoli Filipoviću za snimanje dokumentarnih filmova, iako se on do sada nije bavio tim poslovima", navodi magazin MI. Ministarka Čubrilo je u izjavi za "Kurir" demantovala navode lista MI i naglasila da će "u vezi sa netačnim informacijama Ministarstvo reagovati uobičajenom praksom demantovanja netačnih navoda i zaštite od klevete i uvrede u skladu sa pravilima i medijskim zakonima u Kanadi".

"Alo!" pod naslovom "Ministarska Čubrilo donirala ljubavnika sa 40.000 dolara" piše da ministarka nije želela ni da potvrdi ni da demantuje navode časopisa MI (koji inače izlazi na srpskom jeziku) da je u ljubavnoj vezi sa mladim umetnikom iz Kanade, ali je izjavila da sredstva po konkursu nisu dodeljena pojedincu, već nosiocima projekta "Ambasadori Srbije" koji je komisija ocenila pozitivno.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...