GRAĐANI VIŠE VERUJU “FARMI” NEGO POLITIČARIMA

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Ocena Rasima Ljajića da stanovnici Srbije danas više veruju učesnicima „Farme” nego bilo kom političaru prilično se slaže sa analizom koju je nedavno predstavio tim sajta Istinomer. "Poslednji put o ideji da budem premijer razgovarano je pre dve i po godine tokom pregovora o formiranju Vlade", kaže Ivica Dačić. Vlada Srbije mogla bi Telekom da proda osuđivanom turskom tajkunu Mehmetu Karamehmetu ukoliko njegova ponuda preko Turksela bude najbolja. Već u ponedeljak se u Prištini spekulisalo da bi Tači mogao da napravi vladu sa jednom manjom albanskom partijom i sa poslanicima nacionalnih manjina, uključujući i Srbe. Srp­ska na­pred­na stran­ka, is­pred re­sto­ra­na „Ru­ski car“ u Be­o­gra­du, po­če­la je ak­ci­ju pri­ku­plja­nje 150.000 pot­pi­sa za pro­me­nu Usta­va Sr­bi­je. Država je kupila dva nova „mercedesa" E klase koji su dodeljeni obezbeđenju predsednika Srbije Borisa Tadića.


(ilustracija: Tabloid)

Rijaliti uverljiviji od politike

Stanovnici Srbije danas više veruju učesnicima „Farme” nego bilo kom političaru, požalio se Rasim Ljajić govoreći u nedelju na osnivanju beogradskog odbora svoje Socijaldemokratske partije Srbije. Ne zna se da li je on ovaj zaključak izveo na osnovu ličnog utiska ili nekog istraživanja, ali njegova ocena prilično se slaže sa analizom koju je nedavno predstavio tim sajta Istinomer. Njihovo „posmatranje” oko 150 političara i drugih javnih ličnosti i ocena blizu 700 izjava u proteklih godinu dana pokazalo je da je „od svih izgovorenih obećanja samo četvrtina ispunjena i da, u proseku, od četiri izgovorene tvrdnje – tri nisu potpuno istinite”, piše Politika.


Beograd - na ulaznu kapiju Arhiva Srbije postavljena je nova bronzana tabla,
umesto ploče koja je ukradena 9. avgusta

Dačić: Nisu mi nudili premijersko mesto dve i po godine

Demokratska stranka ne namerava da se pri rekonstrukciji Vlade odrekne mesta premijera, niti Boris Tadić planira da smeni Mirka Cvetkovića - saznaju Novosti u vrhu te stranke. To znači da na stolu nije ni ponuda lideru socijalista Ivici Dačiću da sedne u fotelju predsednika Vlade. Da razgovora na tu temu nije bilo, potvrdio je u ponedeljak i sam Dačić koji je rekao da je mogućnost da sedne u fotelju premijera poslednji put razmatrana kada je formirana Vlada pre dve i po godine. Odlazak Cvetkovića iz Nemanjine, pored političkih, ima i tehničke manjkavosti, jer je to nemoguće izvesti pod plaštom rekonstrukcije. Naime, ostavka ili smena premijera vodila bi ka padu cele Vlade. U tom slučaju, pri pravljenju drugog kabineta, važila bi ista pravila kao kada se sastavlja vlada posle izbora: zvanične konsultacije, obezbeđivanje većine, izbor mandatara, polaganje zakletve. Ministar odbrane i potpredsednik DS Dragan Šutanovac kaže da je premijer Cvetković "zadovoljio mnoge kriterijume" i da je dobar za tu funkciju. I sam Ivica Dačić je za Pres potvrdio da mu niko nije ponudio mesto premijera.

"Poslednji put o ovoj ideji razgovarano je pre dve i po godine tokom pregovora o formiranju Vlade", kaže Dačić. Sa druge strane Blic ostaje pri tvrdnji objavljenoj prekjuče da će Dačić biti predsednik vlade. Istraživanja javnog mnjenja pokazuju blagu prednost naprednjaka u odnosu na demokrate i ako lider DS Boris Tadić želi da zadrži dosadašnje koalicione partnere, spreči ih da priđu Tomi Nikoliću i osigura ostanak na vlasti, mora već sad da manjim partnerima da ponude koje će ih vezati za DS, navodi list.

Telekom - osuđivanom turskom tajkunu?

Vlada Srbije mogla bi Telekom da proda osuđivanom turskom tajkunu Mehmetu Karamehmetu, ukoliko njegova ponuda preko Turksela bude najbolja. Jedan od najbogatijih privrednika te zemlje osuđen je u februaru ove godine na čak 11 godina i osam meseci zatvora zbog pronevere jer je njegova banka odobravala kredite njegovim firmama, a pozajmice nisu vraćene, piše Danas. Na presudu se žalio, ali mu je do odluke suda zabranjeno da napušta zemlju. On je zajedno sa ruskim tajkunom Mihailom Fridmanom, takođe jednim od zainteresovanih za Telekom, suvlasnik u Turkselu i tu ima kontrolni udeo preko svog Čukurova holdinga. Karamehmet je bogatstvo razvio po receptu koji je veoma poznat na Balkanu. Ulagao je u sve moguće biznise koji donose puno profita. Razvio je i dve banke preko kojih je kreditirao mnoge svoje kompanije (u jednom trenutku imao ih je čak 165). Investirao je u transport (prevoz brodovima), proizvodnju autobusa, delova za mašine, čelničnih cevi, građevinu, tekstil, telekomunikacije, naftu, a u decembru je dobio i tender za kupovinu mreže za prenos električne energije u azijskom delu Istanbula. Vlasnik je i nekoliko medija.


Beograd - izložba "50 godina digitalnog računarstva u Srbiji" u holu Narodne
banke Srbije na Slaviji

Tači proglasio pobedu, malverzacije u srpskim enklavama

Demokratska partija Kosova Hašima Tačija proglasila je pobedu na vanrednim parlamentarnim izborima sa osvojenih 34,4 odsto glasova, a njihov funkcioner Vljora Čitaku juče je najavila da će formirati koaliciju sa jednom manjom partijom i pripadnicima manjinskih zajednica, piše Politika. Po mišljenju državnog sekretara Olivera Ivanovića ta manja albanska partija biće Alijansa za novo Kosovo Bedžeta Pacolija (7,5 odsto) ili Alijansa za budućnost Kosova (10,1) Ramuša Haradinaja. Donedavni koalicioni partner Demokratski savez Kosova (DSK) Ise Mustafe ima podršku 25,3 odsto birača, ali je najveće iznenađenje izbora treći po osvojenoj snazi Pokret samoopredeljenje Aljbina Kurtija sa 11,9 odsto glasova. Mada Centralna izborna komisija još nije izašla sa konačnim rezultatima, preliminarni, koje je objavila mreža nevladinih organizacija „Demokratija na delu”, govore da je od 1,6 miliona upisanih birača glasalo 47 odsto. Kada su u pitanju srpske političke organizacije, kojih je bilo osam, od ukupno 29 koliko ih je ušlo u izbornu trku, a nadmetale su se za najmanje 10 zagarantovanih od 120 mesta u parlamentu, Samostalna liberalna partija (SLS) sa Slobodanom Petrovićem na čelu proglasila je pobedu ne obazirući se na optužbe Jedinstvene srpske liste (JSL), koja tvrdi da je bilo izbornih manipulacija. Ministar za KiM Goran Bogdanović je bio još konkretniji, on je za Betu rekao da je na izborima bilo mnogo krađa i manipulacija i da je na glasanje izašlo „gotovo duplo manje Srba nego što to žele da prikažu pojedine političke partije”. Prema podacima SLS-a, od 54.460 srpskih birača južno od Ibra na birališta je izašlo 21.940 glasača od kojih je 13.108 glasalo za SLS. Već u ponedeljak se u Prištini spekulisalo da bi Tači mogao da napravi vladu sa jednom manjom albanskom partijom i sa poslanicima nacionalnih manjina, uključujući i Srbe, pišu Novosti.

SNS počela skupljanje 150.000 potpisa za promenu Ustava

Srp­ska na­pred­na stran­ka, is­pred re­sto­ra­na „Ru­ski car“ u Be­o­gra­du, po­če­la je ak­ci­ju pri­ku­plja­nje 150.000 pot­pi­sa za pro­me­nu Usta­va Sr­bi­je, piše Pravda. Pred­sed­nik SNS To­mi­slav Ni­ko­lić re­kao je da je cilj ak­ci­je da se pre­po­lo­ve svi dr­žav­ni tro­ško­vi, ure­di ad­mi­ni­stra­ci­ja, ali i da se po­ka­že ka­kav će od­nos napred­nja­ci ima­ti po­sle sle­de­ćih iz­bo­ra pre­ma nov­cu ko­ji im gra­đa­ni po­ve­re. “Na­slu­ša­li smo se obe­ća­nja da svi že­le jef­ti­ni­ju dr­ža­vu, jef­ti­ni­ju upra­vu… SNS sa­ku­plja 150.000 pot­pi­sa za sma­nje­nje bro­ja po­sla­ni­ka sa 250 na 125, kao i sma­nje­nje tro­ško­va ko­je ima Na­rod­na skup­šti­na. Za ko­ji dan će­mo pre­da­ti u skup­štin­sku pro­ce­du­ru za­ko­ne o vla­di i mi­ni­star­stvi­ma. Oni ko­ji že­le isto ne­ka nam se pri­klju­če. Ako je ne­ko pro­tiv, ne­ka iz­ne­se raz­lo­ge za­što osta­le po­li­tič­ke stran­ke ne tre­ba da po­mog­nu gra­đa­ni­ma Sr­bi­je da ma­lo lak­še pre­bro­de ovu krizu – re­kao je Ni­ko­lić. Pred­sed­nik SNS je is­ta­kao da je ze­mlja u ja­ko lo­šoj situ­a­ci­ji, da su fi­nan­si­je na iz­di­sa­ju, da eko­no­mi­je i pri­vre­de ne­ma.

Dva "mercedesa" E klase za Tadića

Država je kupila dva nova „mercedesa" E klase koji su dodeljeni obezbeđenju predsednika Srbije Borisa Tadića. Automobili su plaćeni po 30.000 evra i zameniće dva „audija" u kojima su se do sada vozili pripadnici obezbeđenja predsednika. Nakon ove zamene, kompletna pratnja predsednika Srbije, u kojoj se nalaze tri vozila, biće u crnim „mercedesima". Šef pres-službe predsednika Srbije Jasmina Stojanov potvrdila je za Pres da su pratnji prvog čoveka Srbije zamenjeni automobili. List je u predstavništvu „Mercedesa" proverio cene E klase i utvrdio da su plaćeni manje nego što bi koštali obične građane. Prema rečima prodavaca, ovaj model u osnovnoj verziji košta 40.403 evra. Sa minimalnom dodatnom opremom u koju su, između ostalog, uključena kožna sedišta, parking senzori i metalik boja, doplata je oko 6.000 evra.

Dve plate za Svetog Nikolu

Porodica koja planira da za Nikoljdan ili neku drugu od predstojećih slava ugosti između 20 i 30 gostiju moraće da izdvoji najmanje 50.000 dinara za trpezu! Prema računici Press-a, samo za hranu potrebno je oko 30.000, a za piće još 20.000 dinara. Tradicionalna slavska gozba počinje sa nekoliko vrsta predjela, pita i salata. Slede riblja čorba, pa posna sarma i prebranac, a kao glavno jelo obično se nađu bar dve ili tri vrste ribe. Tu su i neizostavni sitni kolači, eventualno torta. Što se tiče pića, domaćini obično kupuju poneku flašu više, da se nađe. Kada se saberu svi troškovi, za slavu sa tridesetak gostiju potrebno je najmanje 50.000 dinara, a verovatno i desetak hiljada više, piše Pres.

Imena doušnika izbrisana

Tajne službe izbrisale su imena doušnika koji više nisu aktivni, pa i onih iz Miloševićevog režima. Njihovih imena nema nigde u evidenciji, a u raznim dosijeima zavedeni su samo pod šiframa, tvrdi za Blic Goran Petrović, bivši šef tajne policije. Mnogi dosijei su, kako on kaže, podmetnuti, iscepani ili izmenjeni. Petrović ne vidi šta je efekat njihovog otvaranja deceniju nakon pada Miloševićevog režima osim političke nagodbe ili trgovine Demokratske stranke i Vuka Draškovića. Međutim u SPO, zvaničnom podnosiocu nacrta zakona o otvaranju tajnih dosijea, smatraju da će oni otkriti sve zločine počinjene u ime službe, kao i njene doušnike. Prema nezvaničnim informacijama Danasa, za usvajanje predloga postoji saglasnost vladajuće koalicije, mada se očekuje da se pojedini detalji iz Predloga „dorade“ kroz amandmane. Kako se saznaje, očekuje se da parlament usvoji amandmane koji se odnose na pitanja - objavljivanje imena saradnika Državne bezbednosti pre 2000. godine i otvaranje dosijea koji su politički motivisani, a potiču iz perioda posle 5. oktobra 2000.

Dedinje duguje 12 miliona za porez

Pet imućnih Beograđana, koji poseduju ukupno sedam vila na Dedinju i Senjaku, dužno je na ime poreza na imovinu čak 12 miliona dinara, saznaje Pres. Vlasnici luksuznih kuća u najelitnijim delovima Beograda koji izbegavaju plaćanje svojih poreskih obaveza biće prvi na udaru novog sistema naplate koji će gradska uprava Beograda primeniti od početka sledeće godine. Kako smo saznali u upravi grada, novi način naplate dugova podrazumeva da se građanima, u zavisnosti od visine mesečnih primanja, automatski odbija do 30 odsto zarade, dok će pravnim licima sa poreskim dugovanjima biti blokirani računi. Prvi na kojima će biti primenjen ovaj način „uterivanja dugova", uz najbogatije Beograđane, biće zaposleni u gradskim preduzećima i administraciji, koji ne izmiruju svoje poreske obaveze.

Prinudna naplata komunalija blokiranjem plate

Skidanje dela plate građanima koji si nagomilali dugove za porez na imovinu, lokalne komunalne takse i naknadu za uređenje gradskog građevinskog zemljišta, što gradska uprava najavljuje od sledeće godine, kod nas je presedan ali je u svetu uobičajen postupak, piše Politika. Do sada se obveznicima zbog neizmirenih poreskih i računa za komunalije uglavnom pretilo oduzimanjem, odnosno zaplenom imovine. Građanima i firmama su, ovog puta, ostale dve nedelje da glavnicu duga na ime poreskih obaveza iz minulih godina plate bez kamate. Ako to ne učine, od 1. januara neće im biti plenjena imovina nego će firmama biti blokirani računi, a građanima će na određeni deo primanja staviti administrativnu zabranu. U tom slučaju plaćaće celokupan dug uključujući i kamatu. Milica Bisić, saradnik Centra za liberalno-demokratske studije, kaže da ne vidi ništa loše u ovakvom vidu prinudne naplate, ali važno je da se ispoštuje zakonski postupak.

Izmena zakona o Visokom savetu sudstva

Usvajanje izmena Zakona o Visokom savetu sudstva (VSS) prvi je korak u prevazilaženju problema i nedostataka u procesu reforme pravosuđa. Kako saznaje Politika, izmene i dopune tog zakona biće po hitnom postupku stavljene na dnevni red zasedanja Skupštine Srbije. Dve izmene su ključne – procedura za postupanje Visokog saveta sudstva po prigovorima neizabranih sudija i procedura za izbor stalnih članova VSS.

Dragojević: Kako sam se setio SPS

Najveći broj političara seti se nas umetnika baš nekako pred izbore, samo tad smo im potrebni i važni, a ja sam sad rešio da se setim njih i da se politikom pozabavim lično - kaže u intervjuu za Blic reditelj Srđan Dragojević, od subote član Glavnog odbora Socijalističke partije Srbije. Dragojević ukazuje da je novu nadu video u reformisanom SPS-u i da su socijalisti za njega logičan i jedini mogući izbor i dokaz da ljudi mogu da se menjaju - nabolje.

Dijana Vukomanović, novo lice SPS

Izbor za potpredsednicu SPS za mene je lični i profesionalni izazov. Možda sam za većinu ljudi novo lice, ali moja profesionalna saradnja sa SPS nikako nije nova. Po opredeljenju sam levičar, i otuda je meni i prirodno mesto kod socijalista, koji su najautentičnija partija u Srbiji. Ovako je dr Dijana Vukomanović doživela svoju subotnju promociju u najuže rukovodstvo SPS. Iz biblioteke Instituta sa političke studije, ona se direktno preselila u politički ring. Vukomanovićeva je jedan od autora novog programa Dačićeve partije, pišu Novosti.

Na popisu i brojanje žrtava rata

"Nijedna institucija Republike Srbije ne raspolaže preciznim podacima o poginulima, nestalima i ranjenima u periodu 1990–2000. godine". Ovom rečenicom počinje pismo Nenada Đorđevića, direktora Muzeja žrtava genocida, kojim se traži podrška državnih organa za inicijativu da se u predstojećem popisu stanovništva, popišu i ranjeni, nestali i stradali u poslednjim ratnim dejstvima na našim prostorima. Pismo će biti upućeno na adrese predsednika Republike Borisa Tadića, premijera Mirka Cvetkovića, predsednice Skupštine Srbije Slavice Đukić-Dejanović, ali i predstavnika drugih relevantnih institucija koje bi mogle pomoći da se ostvari ova inicijativa. Kustosi Muzeja žrtava genocida, Dragan Cvetković i Nenad Antonijević, kao i saradnik muzeja, Božo Grbić, objašnjavaju da bi za ovaj posao bilo potrebno izdvojiti oko 2,7 miliona dinara, što je 0,08 odsto ukupnog budžeta koji će biti izdvojen za popis, piše Politika.

Polemika oko Mirka Kovača

U Danasu se nastavlja polemika oko bloga savetnika predsednika Srbije Nebojše Krstića, a povodom intervjua pisca Mirka Kovača nedeljniku NIN.

"Ko pročita knjigu 'Elita gora od rulje' pre će pomisliti da je savetnički gnev izazvao ne mali broj stranica u njoj posvećenih ocu i sinu, predsedniku Republike Borisu i akademiku, filozofu/praksisovcu Ljubi Tadiću, a ne Mirko Kovač”, piše u polemici Sava Dautović. "Igrom slučaja, umesto da se bavimo sadržajem te knjige, u prvi plan je uleteo jedan zakasneli intervju s autorom u NIN-u povodom hrvatskog izdanja knjige „Elita gora od rulje“. Ne čak ni sam taj intervju, koliko dva njegova fragmenta koja su zapala za oko Nebojši Krstiću, blogeru veb-sajta B92 i „trenutnom savetniku predsednika Republike Srbije“.

U nastavku, Dautović tvrdi da Krstić pogrešno čita i falsifikuje Kovačeve odgovore.

Simović traži ponovno suđenje

Miloš Simović podneo je Posebnom odeljenju beogradskog Višeg suda zahtev da mu se ponovo sudi za atentat na premijera Zorana Đinđića za šta je osuđen na 30 godina zatvora, saznaju Novosti. Novi zahtev "zemunca" stigao je samo dan pošto je u Specijalni sud stigla njegova prva molba da mu se obnovi postupak gde mu je, kao pripadniku "zemunskog klana", izrečena maksimalna zatvorska kazna od 40 godina. Prema raspoloživim informacijama, sud još nije doneo odluku da li će Simović dobiti novo suđenje, ali dosadašnja praksa pokazuje da se ovakvi zahtevi prihvataju. Ukoliko se postupci obnove, "zemunac" bi do okončanja postupka mogao da iz sedmog paviljona zatvora "Zabela" bude prebačen u pritvorsku jedinicu Posebnog odeljenja u Ustaničkoj ulici.

Novi ljudi Darka Šarića

Srpski istražni organi dobili su nove operativne podatke od italijanskih kolega o organizovanju međunarodnog krijumčarskog kanala kokaina iz Južne Amerike u zapadnu Evropu. Prvi put se, pored Darka Šarića, konkretno navodi i ime njegovog brata Duška, kao jednog od glavnih "bosova". Pored braće iz Pljevalja, navode se i imena Milana Milovca, zvanog Cigla, i Nikole Dimitrijevića, zvanog Džoni. Braći Šarić se na teret stavljaju stvaranje kriminalne organizacije, zločinačko udruživanje i neovlašćena trgovina narkoticima. Italijani pominju kao vrh ove kriminalne piramide i Gorana Sokovića, za kojim je Srbija, pored Darka Šarića, raspisala poternicu.

Nepristojna ponuda Vidiću – plaćeniji od Mesija

Srpski reprezentativac Nemanja Vidić dobio je više nego nepristojnu ponudu Mančester sitija, piše Pres. Čelnici ''građana", šeici iz kompanije ''Itihad", ponudili su kapitenu ''đavola" ugovor po kojem bi godišnje zarađivao oko 11 miliona evra, duplo više nego što sada ima u Junajtedu. Time bi naš as postao peti najplaćeniji igrač planete. Sa platom od 180.000 funti (210.000 evra), Nemanja bi po zaradi pretekao najboljeg igrača sveta Lionela Mesija i postao ubedljivo najplaćeniji defanzivac planete svih vremena.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...