SAD pozivaju Beograd i Prištinu da postignu sporazum

Anđelka Nikolić

(subota, 20. oktobar, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Beograd, 19.10.2018 - ministar odbrane Aleksandar Vulin i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnik Milan Mojsilović sastali su se danas sa rukovodstvom i učesnicima vežbe REGEX 2018

Amerika podržava proces tranzicije Kosovskih bezbednosnih snaga u vojsku, poručio je zvaničnik Stejt departmenta Metju Palmer. Formiranje vojske Kosova bi moglo da ugrozi stabilnost, rekao je predsednik Aleksandar Vučić i ukazao „da bismo bili saterani u ćošak ukoliko bi se politika stvaranja kosovske vojske i eventualnog dolaska te vojske na sever Kosova nastavila“. Palmer rekao da „razume zabrinutost dela međunarodne zajednice da bi eventualna razmena teritorija, kao deo sporazuma Beograda i Prištine, imala posledice po region ali i šire, ali ga brine i mogućnost da sporazuma uopšte ne bude, jer i zamrznuti konflikt takođe može da ima loše posedice po stabilnost regiona“. On je pozvao Beograd i Prištinu da iskoriste istorijsku priliku i postignu sporazum koji bi bio „vin-vin”, za obe strane. EU dala Italiji rok do ponedeljka da objasni šta planira sa deficitom i dugom od 2.300 milijardi evra. Ženska odbojkaška reprezentacija Srbije prvi put u istoriji izborila  finale Svetskog prvenstva, pobedom nad Holandijom 3:1.

Amerikanci uz Tačijevu vojsku; Vučić: Hoće da nas sateraju u ćošak

Amerika podržava proces tranzicije Kosovskih bezbednosnih snaga u vojsku, koji su započele vlasti u Prištini - poručio je u petak zvaničnik Stejt departmenta Metju Palmer, zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara, prenose Novosti pod naslovom: „S dugim cevima hoće do Severa“.

Palmer je, posle sastanka sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, rekao da je to "tranzicija kojoj će trebati puno vremena".

Vučić je rekao da je stav SAD o vojsci Kosova poznat: “ Nas brine to što je, kada pitam američke partnere na čemu zasnivaju pravnu mogućnost formiranja takozvane kosovske vojske, odgovor uvek da se zasniva na činjenici da je Kosovo nezavisna i suverena država i da ima pravo formiranja sopstvene vojske u skladu sa svojim ustavom“.

Beograd to negira ne samo zato što je u suprotnosti sa Ustavom Srbije, već i zato što je direktno suprotno svim aktima međunarodnog javnog prava. On je kazao da formiranje vojske nije predviđeno Kumanovskim sporazumom, kao ni Rezolucijom 1244, niti Briselskim sporazumom.

Vučić je uveren da će Amerikanci razumeti srpske molbe i da će shvatiti da bi formiranje vojske Kosova moglo da ugrozi stabilnost . „ Ukazao sam na to da bismo bili u velikom problemu i saterani u ćošak ukoliko bi se politika stvaranja kosovske vojske i eventualnog dolaska te vojske na sever Kosova nastavila“.

SAD će nastaviti da podržava BSK

"SAD će nastaviti da podržavaju disciplinovanu i transparentnu tranziciju Bezbednosnih snaga Kosova BSK u profesionalnu, multietničku vojsku koja će se dopunjavati sa vojskom NATO-a i sa ograničenim mandatom teritorijalne samoodbrane", saopšteno je iz ambasade SAD u Prištini , prenose Novosti.

Američka ambasada zahteva od kosovskih lidera da daju garancije da će proces transformacije Bezbednosnih snaga uključiti i predstavljati sve manjine.

"Podstičemo političko vođstvo Kosova da obezbedi da se proces (transformacije) nastavi na sveobuhvatan i vrlo pažljiv način koji predstavlja sve građane Kosova, koji će biti tesno koordinisan sa NATO-om".

Oprečne poruke iz SAD o razgraničenju

Da li su SAD protiv ili su za razgraničenje između Srba i Albanaca je nejasno jer su poruke koje stižu od zvaničnika američke administracijei diplomata-potpuno oprečne, piše u Politici.

I dok Džon Bolton, savetnik Donalda Trampa za nacionalnu bezbednost  tvrdi da Amerika „ne isključuje teritorijalne korekcije“, dotela ambasador Kajl Skot kaže da je „ideja o etnički čistim državama na Balkanu nerealistična i opasna“. Metju Palmer  nije bio tako precizan. Ne izjasnivši se otvoreno da li Vašington podržava razgraničenje ili mu se protivi, poručio je da „razume zabrinutost dela međunarodne zajednice da bi eventualna razmena teritorija kao deo sporazuma Beograda i Prištine, imala posledice po region ali i šire, ali da brine i mogućnost da sporazuma uopšte ne bude, jer i zamrznuti konflikt takođe može da ima loše posedice po stabilnost regiona“

Džon Bolton, Metju Palmer i Kajl Skot uputili su različite poruke o tome šta je prihvatljivo za Vašington, ali su jedinstveni u tome da je Amerika spremna da „sluša“, „nadgleda“ i „pomogne“.

SAD pozivaju Beograd i Prištinu da iskoriste istorijsku šansu

Zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara Metju Palmer pozvao je juče Beograd i Prištinu da iskoriste istorijsku priliku i postignu sporazum koji bi bio trajan i koji bi bio „vin-vin” za obe strane, prenosi Politika

Kako je rekao, sada je vreme za kompromis, da dve strane budu kreativne i fleksibilne.

 „Ne podržavamo nijednu specifičnu formulu, niti ima blanko čeka kad je reč o podršci SAD. Apelujem na Beograd i Prištinu da iskoriste tu presudnu priliku, da iznesu ideje i kompromise koji će osigurati da sporazum bude vin-vin, jer ako to bude odnos pobednik-gubitnik neće biti sporazuma i stvarni dobitnici će biti oni spolja koji žele da region bude slab i podeljen”, rekao je Palmer na Beogradskom bezbednosnom forumu .

Rešenje mora biti trajno a to znači da ne može biti nametnuto od međunarodne zajednice, ali SAD su spremne da slušaju i pomognu, poručio je on.

Palmer je rekao da su SAD posvećene tome da Srbija napreduje i da ostvari svoj cilj - članstvo u EU. On je istakao i da Vašington podržava dijalog Beograda i Prištine sa ciljem da se postigne dogovor koji bi vodio punoj normalizaciji odnosa.

"Važno je reći da SAD ne daju prednost nijednom ishodu, ne propagiramo neko konkretno rešenje... Ali, pokušavamo da ohrabrimo obe strane da nađu put napred i dođu do rešenje koje bi bilo trajno, održivo i koje može da bude prihvaćeno u javnosti obe strane. Kada je reč o eventualnim specifičnostima sporazuma - nismo još videli plan, sve dok nema konkretnog sporazuma teško je pričati apstraktno", prenose Palmerove reči Novosti.

Priština formira vojsku na "kadrovima" zločinačke OVK

Kosovske bezbednosne snage, koje privremene prištinske vlasti pokušavaju, mimo ustava, da transformišu u vojsku, "naslednik" su kosovskog zaštitnog korpusa ,formacije koja je nastala iz OVK, piše u Novostima.

Spisak zlodela koje su OVK pripadnici počinili na Kosovu i Metohiji protiv srpskog stanovništva je ogroman, a akteri tih dela su i dan-danas, ne samo slobodni, već i na visokim pozicijama u kosovskoj vlasti.

„Najavili vojsku Kosova pa se osilili, Evropo, čuješ li ti ovo?“ piše u tabloidu Alo pod naslovom „Poslanik pretio u Skupštini Kosova: Srbi, od vas ćemo praviti sudžuk“.

Putin: Ne poredite Krim sa KiM

Predsedndik Rusije Vladimir Putin poručio je Zpadu: ne poredite Krim sa Kosovom i Metohijom, objavljuju Novosti.

„Vladimir Putin sve objasnio: Krim je oduvek ruski a Kosovo su Srbima oteli“.objavljuje Informer. „Predsednik Rusije rekao da nema sličnosti između slučaja Krima i Kosova i poručio da će Moskva uvek braniti Srbiju“.

Palmer: Budućnost regiona je u EU i NATO

Metju Palmer kaže da SAD žele snažan, prosperitetan region, integrisan u zapadne istitucije, ukazavši međutim, da se sve zemlje regiona suočavaju sa sličnim izazovima a to su pre svega vladavina prava, korupcija, sloboda medija... „Snažniji Balkan znači snažniju Evropu i snažije evroatlantsko partnerstvo", rekao je on, prenose Novosti.
Naveo je da je u Beogradu bio prvi put 1993. godine u jeku rata u BiH i konstatovao da je region otada prešao veliki put.
"Ostao je još veliki deo puta da bismo došli do naše zajedničke vizije, a to je region u potpunosti integrisan u evropsku porodicu naroda i NATO onih zemalja koje imaju tu ambiciju. SAD konzistentno decenijama podržavaju aspiracije zemalja Balkana za članstvo u EU. Proširenje je ključni pokretač za bezbednost, stabilnost, demokratiju i prosperitet u regionu", rekao je Palmer na na Beogradskom bezbednosnom forumu.

„Otkrivamo američki najgori scenario“, objavljuje Srpski telegraf pod naslovom „Trampov plan B za Srbiju“Tabloid tvrdi kako je „Metju Palmer, između ostalog, doneo jasnu poruku američkog predsednika šta čeka onog ko ne iskorisati šansu da rasplete kosovski čvor“.

Koncesija za aerodrom Canetu donosi 28 miliona evra

Biznismen Stanko Subotić ostvariće veliku zaradu prodajom zemljišta Vansiju za proširenje „Nikole Tesle“, objavio je KRIK , prenosi Danas pod naslovom: „Koncesija za aerodrom Canetu donosi 28 miliona evra“.

Direktan sudar Brisela i Rima zbog italijanskog budžeta

Zvanični Brisel i Rim ušli su u javni sukob nepredvidivih posledica, oko sledećeg budžeta treće ekonomije evrozone, kojim se od 2019. najavljuju veća javna potrošnja i deficit nego što su očekivanja EU, objavljuje Politika.

Evropska Unija dala je Italiji rok do ponedeljka da objasni šta planira sa deficitom i dugom od 2.300 milijardi evra.

„Pišemo vam da bismo razumeli zašto Italija planira odstupanje bez presedana od fiskalnih pravila EU. Reč je o raskoraku istorijskih razmera. Italija planira isuviše velike rashode, koji će podstaći deficit i nikako neće dovesti do pada javnog duga zemlje u skladu sa pravilima EU. Tražimo i odgovor na pitanje zašto vlada u Rimu nije uvažila stav parlamentarne komisije za budžet, koja se usprotivila projekciji rasta deficita od 2,4 odsto. Odgovore očekujemo do ponedeljka, 22. oktobra.” Pismo ove sadržine, nakon zatvorene sednice evropskih lidera u Briselu u četvrtak, Pjer Moskovici doneo je u Rim na ruke Đovani Triji, italijanskom ministru finansija.

Italija je budžetom panirala da se finansijski pobrine za najsiromašnije, snizi poreske stope, kao i starosnu granicu za penziju, i istovremeno obilno uloži u obnovu infrastrukture.

Tek 44 odsto Italijana glasalo bi danas – na eventualnom referendumu – za ostanak Italije u EU, nalaz je briselskog „Evrobarometra”.

Trgovina oružjem

Kurir objavljuje „skandal kakav dosad nije viđen“ pod naslovom „Ugljanin preko DB prodavao oružje u Sandžaku. Spisak sa 20.000 ljudi koji su kupili kalašnjikove dostavio službi. Muslimanima prodao 20.000 kalašnjikova, a onda ih prijavljivao bezbednjacima!“.

„Lider Bošnjačkog nacionalnog veća sarađivao je devedesetih, u vreme Slobodana Miloševića, sa srpskim službama bezbednosti i bio organizator prodaje oružja JNA stanovnicima Sandžaka, otkriva za Kurir Muamer Zukorlić, lider Stranke pravde i pomirenja.

Spisak 20.000 ljudi koji su kupili "kalašnjikove", Ugljanin je dostavio službi...“ piše u Kuriru.

Sramno ćutanje RTS na Vučićeve prozivke

Predstavnici novinarske branše nezadovoljni reakcijom Javnog servisa na sve češće pritiske predsednika Srbije na tu medijsku kuću, objavljuje Danas pod naslovom: „Sramno ćutanje RTS na Vučićeve prozivke“.

Sa javnog servisa skinuta reklama N1 neposredno posle „istupa“ reportera ove televizije koji je upravo branio RTS od sve češćih napada predsednika.

Perica Gunjić: „Javni servis je postao privatni servis Aleksandra Vučića, koji sebi dozvoljava i to da ih ponižava“.

Nedim Sejdinović: „Čini se da RTS ćuti, što iz straha, što zbog činjenice da su pojedini njegovi rukovodioci poniznost i ćutanje dobro naplatili“.

Slaviša Lekić: „Utišali su se, gotovo do nepostojanja, ponašaju se poput malog deteta koje zažmuri i onda misli da ni njega niko ne vidi“.

Godišnjica oslobođenja Beograda

Beograd je na današnji dan pre 74 godine oslobođen od nacističke okupacije. Beogradska ofanziva jedna je od najvećih i najznačajnijih bitaka na Balkanu u Drugom svetskom ratu.Pripadnici narodnooslobodilačkih jedinica, pod komandom Peka Dapčevića, i snage Crvene armije, koje je predvodio general Vladimir Ždanov, sreli su se 11. oktobra na levoj obali Morave i krenuli u zajedničku bitku za Beograd.Za tri dana savladan je otpor Nemaca na prilazima Beogradu.U noći između 19. i 20. oktobra pala je i palata "Albanija".

Od štampanih medija jedino je Politika, na naslovnoj strani objavila:“Godišnjice oslobađanja Beograda“.

Danas se obeležava  ujedno i vek od oslobođenja grada u Prvom svetskom ratu.

Zbogom Milena

Sve što je imala, najdragoceniji darovi koji su krasili njeno biće, pretvorili su se u davanje, u širinu, u mesto na kojem je svako mogao naći sebe, gde je bilo prostora za svakoga... - kazivao je u petak pred Crkvom Svetog Nikole na Novom groblju mitropolit Porfirije, koji je pre toga održao opelo velikoj i voljenoj Mileni Dravić - glumačkoj divi koju su na večni počinak ispratili najbliži, ali i stotine kolega, umetnika, prijatelja, poštovalaca, piše u Novostima.

Pre ispraćaja do Aleje zaslužnih građana, na komemoraciji u Zvezdara teatru, kulturna javnost se poslenji put poklonila velikoj Mileni.

Ako ste se rodili sa velikim darom za glumu i izuzetnom lepotom, vaše ime je Milena Dravić , ovim rečima Dušana Kovačevića, odavanjem pošte i saučešća porodici, započela je komemoracija.

Sa scene Zvezdara teatra, koja je bila njeno srce i duša, u petak je poslednji put "sišla" uz pesmu "Milena" Arsena Dedića, najdublji poklon i ovacije koje su trajale gotovo 15 minuta.

Ispraćaj velike glumice  uz suze i aplauz, objavljuje Blic pod naslovom: „Rodila se jedna Milena, i nikad više“.

Kazne za seks

Pod naslovom „Lov na švalere“, Informer objavljuje da „sa 10.009 dinara kažnjavaće se čak i suvišše glasan seks u svom stanu. Za seks u kolima i na javnim mestima, kazne od 20.000 DO 150.000 DINARA“.

Ognjenoviću za zloupotrebe u "Galenici" šest godina

Nenad Ognjenović, nekadašnji generalni direktor "Galenike", osuđen je u petak pred Specijalnim sudom u Beogradu prvostepenom presudom na šest godina zatvora zbog krivičnog dela zloupotrebe položaja odgovornog lica, kojom je, kako je utvrđeno, firma na čijem je čelu bio svojevremeno bila oštećena za više od 500 miliona dinara, objavljuju Novosti.

Prilikom iznošenja odbrane, marta 2015. godine, Ognjenović je negirao sve navode tužilaštva, tvrdeći da je "protiv njega optužnica podignuta radi razračunavanja među partijama i farmaceutskih kuća".

Pet propusta u optužnici protiv Marjanovića

Čak i kad niko ne piše o slučaju ubistva pevačice Jelene Marjanović i njenom suprugu koji je bio glavno posumnjičeni, Blic piše.Ovoga puta list otkriva šta je sve naveo apelacioni sud o ubistvu Jelene.Kad piše o ovoj temi, a piše često,  plasira je kao glavni naslov, ovog puta naslov je: „Pet propusta u optužnici protiv Marjanovića“.

Odbojkašice Srbije u prvom finalu SP u istoriji

Ženska odbojkaška reprezentacija Srbije prvi put u istoriji izborila je finale Svetskog prvenstva, nakon što je u Japanu pobedila Holandiju 3:1 (25:22, 26:28, 25:19, 25:23), piše u Politici.

Selektor ženske odbojkaške reprezentacije Srbije Zoran Terzić poručio je da je plasmanom u finale Svetskog prvenstva u Japanu napravljen istorijski uspeh, ali da se neće na tome zaustaviti jer želi zlato.

Srpkinje se u finalu sastaju sa Italijom, koja je bila bolja od Kine. Finale je danas na programu od 12.20 po srednjeevropskom vremenu.   

„Četvrti set protiv Holandije nisam mogao da gledam... Ovakav dramatičan kraj utakmice koju su naše reprezentativke odigrale fenomenalno nije za ljude slabog srca. Ma one su prava družina, ekipa koja zna kako se treba boriti za svoje ideale, svoju zemlju“,  priča za Novosti Milorad, otac naše sjajne odbojkašice Brankice Mihajlović.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...