FORCAN PROTIV MIŠKOVIĆA

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Milka Forcan blokirala je preduzeće "Delta star" u vlasništvu Miroslava Miškovića puštajući menicu od pet miliona evra. Predsednici Srbije i Hrvatske prošetali su Knez Mihailovom do Kalemegdana. Podnošenje izveštaja Radomira Antića o dvogodišnjem radu na čelu reprezentacije Srbije pretvorilo se u verbalni sukob sa Stručnim odborom FSS i novinarima. U ponedeljak u Atini brutalno je ubijen grčki novinar Giolias Sokrates. Pripadnici Specijalne antitetorističke jedinice Srbije uhapsili su u Beogradu Ljutka Popovića (32), osumnjičenog za dvostruko ubistvo u Ćupriji. Srbija od Evropske unije neće dobiti svih 200 miliona evra makrofinansijske pomoći za pokrivanje deficita u budžetu.


Predsednici Srbije i Hrvatske Boris Tadić i Ivo Josipović u šetnji centrom Beograda

Sukob zbog prodaje “Delta holdinga”

Predsednica UO "Jugohemije" Milka Forcan blokirala je preduzeće "Delta star" u vlasništvu Miroslava Miškovića puštajući menicu od pet miliona evra, saznaje B92, a prenosi Blic. List saznaje da Miroslav Mišković ne prodaje samo "Delta Maksi" već želi da belgijskoj kompaniji "Delez" proda što veći deo "Delta holdinga", nakon čega bi svoje poslovanje postepeno izmestio iz Srbije. Trgovinski gigant "Delez" zainteresovan je za "Delta Maksi", ali dugovanja domaćeg lanca dobavljačima će uticati na iznos koji bi mogao da dobije Mišković, tvrde izvori lista i ističu da je to sada "upravo stvar pregovora u koje Mišković želi da uključi celu kompaniju kako bi povećao vrednost celog posla". Trenutno na stolu su dve opcije - veći iznos Miškoviću, koji bi morao da namiri dugove prema dobavljačima i drugi po kome za daleko manji iznos "Delez" kupuje "Deltu", ali izmiruje obaveze prema dobavljačima. Zbog toga niko nije spreman da govori o konačnoj vrednosti posla, ali niko ne demantuje da je reč o stotinama miliona evra. Zbog toga što Mišković trenutno pokušava da vidi šta može da proda Belgijancima, važan je i sukob oko "Jugohemije" u kojoj vlasnički udeo ima i Milka Forcan, bivša potpredsednica kompanije. Upućeni tvrde da je sukob izbio upravo zato što Mišković želi da postigne što bolju cenu za "Delta holding" i nije spreman da deli kolač od prodaje. Na slučaju "Jugohemije" želi Forcanovoj da pokaže šta će se dogoditi ako bude polagala bilo kakva prava na udeo u "Delta Maksiju". Više javno tužilaštvo u Beogradu potvrdilo je juče da je primilo krivičnu prijavu koju je Privredno društvo „Delta star DOO”, jedno od preduzeća „Delta holdinga” čiji je vlasnik Miroslav Mišković, podnelo protiv Milke Forcan, njene sestre Smiljke Mileusnić-Adžić i Zvezdana Ćosića, a zbog osnovane sumnje da su izvršili krivično delo zloupotrebe službenog položaja, piše Politika. „Delta holding” saopštila je juče, povodom tekstova u medijima o tužbi podnetoj protiv Milke Forcan, da je krivičnu prijavu podnela kompanija „Delta star”, a ne predsednik kompanije Miroslav Mišković. Kompanija „Delta star”, firma članica „Delta holdinga” i ujedno većinski vlasnik „Jugohemije”, podnela je krivičnu prijavu po službenoj dužnosti, kako bi zaštitila ne samo svoja kompanijska prava i imovinu, već i interese malih akcionara, kao i države Srbije, koja poseduje određene akcije „Jugohemije”, saopštava “Delta”.


Transplantacija bubrega uz pomoć robota u Univertzitetskoj bolnici u Pizi, Italija

Radomir Antić se posvađao sa svima

Selektor Srbije Radomir Antić koji je od dolaska na klupu „orlova" bio prepoznatljiv po kulturnom ponašanju i gospodskim manirima, juče se poneo krajnje drsko nakon što je u hotelu „M" podneo izveštaj o učešću na Mundijalu članovima Stručnog odbora FSS, piše Pres. Vidno nervozan, bez osmeha na licu koji je bio njegov zaštitni znak. Posle uspešno odrađenih poslova, selektor Antić odbio je da predstavnicima beogradskih medija odgovori na brojna pitanja, uz konstataciju „da nema šta da kaže". Takođe, kormilar „orlova" bio je začuđen činjenicom da se u foajeu hotela „M" nalaze i pojedini fotoreporteri, pitajući ih „zašto ga slikaju i da li im je to neko uopšte dozvolio". Podnošenje izveštaja Radomira Antića o dvogodišnjem radu na čelu reprezentacije pretvorilo se u selektorovu tiradu pred Stručnim odborom FSS, verbalne konflikte s članovima ovog tela i paranoične pokušaje da se za sve loše pronađe krivac na drugoj strain, pišu Novosti. Antić je imao žučnu raspravu sa potpredsednikom SO FSS Dušanom Savićem, zatim se ljutito obraćao predsedniku Slobodanu Santraču, doktoru Miljku Ristiću... Po svemu sudeći odlazeći selektor Srbije, uobičajeno je govorio o sebi u trećem licu, insistirajući na tome da su svi krivi osim njega, ali i da sam plasman na SP predstavlja uspeh. Antić je tvrdio da su njegov rad podrivali mnogi, i to po instrukcijama pojedinaca iz FSS, piše list.

Koautorstvo EU nad srpskom rezolucijom

U susret izjašnjavanju Međunarodnog suda pravde o kosovskom slučaju, kako je Novostima preneto iz diplomatskih krugova u Briselu, EU je Beogradu ponudila sledeći paket: da bude koautor Rezolucije koja će se izneti pred Generalnu skupštinu UN, da se tim tekstom kaže da će se svi razgovori Beograda i Prištine voditi pod okriljem EU, da se status ne dovodi u pitanje, kao ni podela teritorije. O ovoj ponudi, prema našim informacijama, državni vrh diskutuje i, zasad, nije izašao sa odgovorom pred EU. Pretpostavka je da se neće izjašnjavati pre nego reč suda postane javna, mada EU gaji očekivanja da odgovor stigne do 22. jula. Pritisci da Beograd pristane su veliki.

Nikolić: EU ne uslovljava Kosovom

Tomislav Nikolić i Aleksandar Vučić, čelnici Srpske napredne stranke, boravili su juče u Briselu gde su se sastali sa evropskim komesarom za proširenje i politiku prema susedima – Štefanom Fileom, piše dopisnik Politike iz Brisela. Prema rečima Nikolića, naprednjaci su nastavili kontakt sa Evropskom komisijom i u otvorenom razgovoru sa komesarom Fileom pokušali da saznaju „zašto Srbija sporo napreduje u evrointegracijama”. Nikolić međutim tvrdi da u razgovoru sa evropskim komesarom za proširenje nije stekao utisak da Brisel uslovljava Beograd u vezi sa pitanjem Kosova.


Saintia: posledice sudara vozova na istoku Indije

Metro od Zvezdare do Zemuna

Posle stručnih rasprava koje su trajale decenijama i velikog broja izrađenih studija, Beograd, čini se, nikada nije bio bliži dobijanju metroa, piše Politika. Posao vredan blizu milijardu evra dobiće francuske kompanije, čiji će zadatak biti i da preseku dva „čvora” oko kojih je do sada bilo najviše natezanja: kojom trasom će prolaziti prva linija podzemno-nadzemnog beogradskog metroa i gde će biti glavna stanica. Prilično je izvesno da će se francuski projektanti opredeliti za trasu od Ustaničke ulice do Ulice Aleksandra Dubčeka (Tvorničke) u Zemunu. Ipak, valja sačekati poslednju reč stručnjaka kompanija „Ežis” i „Alstom”, kojima je poverena izrada projekta i master plana, o čemu će ugovor biti potpisan 1. septembra. Pred njima je između šest i dvanaest meseci rada na ovim i pratećim pitanjima, a čitav posao, vredan četiri miliona evra, platiće vlada Francuske u vidu donacije. Beogradski metro biće nezavisan šinski sistem, a prema analizi koju su sačinili domaći stručnjaci, predviđeno je da ima tri linije i da mreža bude duga oko 36 kilometara, sa ukupno 55 stanica. Prva trasa od Ustaničke ulice do odredišta u Zemunu bila bi dugačka 15 kilometara i koštala bi oko 375 miliona evra, smatraju stručnjaci Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda.

Zašto kasni vakcina protiv gripa?

Kada će Srbija imati na raspolaganju domaću sezonsku vakcinu protiv gripa, ali i u kojoj fazi je nastupio zastoj u proizvodnji, biće poznato u sredu, piše Danas. Kako objašnjava novi direktor Instituta za imunologiju i virusologiju Torlak, Branislav Lazić, tada bi trebalo da bude završen „detaljni izveštaj“ koji je zatražio od internog rukovodećeg kadra u Institutu. Prema njegovim rečima, analiza, koja bi trebalo da obuhvati period od godinu dana, pokazaće preciznije šta je dovelo do kašnjenja u proizvodnji sezonske vakcine.

Milosavljević imun na afere

Mnogobrojne afere u srpskom zdravstvu izgleda uopšte ne potresaju dugogodišnjeg ministra Tomicu Milosavljevića koji i ne pomišlja da podnese ostavku. Visokog funkcionera G17 na takav potez, izgleda, neće naterati ni afera sa izveštajem Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), u kome se navodi da se na Institutu za onkologiju u Sremskoj Kamenici obolelima od raka zrače i zdravi organi, piše Pres. Koordinator Udruženja doktora protiv korupcije Dragana Jovanović kaže za taj list da je to udruženje poslalo pismo predsedniku Tadiću, premijeru Cvetkoviću i ministru policije Dačiću u kojem traži da se ispita krivična odgovornost ministra Tomice Milosavljevića zbog onkoloških problema u Srbiji.

Vojna obaveza do kraja godine

Mladići koji ove godine pune 27 godina života moraće da stanu u vojnički stroj u septembru, bez obzira na najavljeno zamrzavanje vojne obaveze planirano do kraja 2010, pišu Novosti. U Ministarstvu odbrane više puta je najavljivano da će poslednja generacija na redovno služenje vojnog roka krenuti u decembru ove godine. Do tada trebalo bi da bude doneta i odluka kojom će prvi put u istoriji naše oružane snage biti - profesionalne.


Predstavnici britanske i australijske vojske na svečanom obeležavanju 94. godišnjice
bitke na Somi u Prvom svetskom ratu

File: Intenziviranje saradnje sa Srbijom

Evropska komisija je spremna da intenzivira saradnju sa Srbijom, istakao je, u ekskluzivnom intervjuu za Novosti, evropski komesar za proširenje Štefan File. Na poziv predsednika Tadića da se Evropa otvoreno izjasni oko daljeg odnosa prema integracijama Srbije i zapadnog Balkana u svoje okrilje, File daje nedvosmislen odgovor: “Nema nikakve sumnje u evropsku budućnost zemalja zapadnog Balkana. Evropska perspektiva regiona je utvrđena u Zagrebu 2000. i potvrđena više puta, od samita u Solunu u junu 2003. godine do nedavnog samita u Sarajevu. Ali, za ulazak u Evropsku uniju postoje precizni politički, ekonomski i zakonodavni kriterijumi koje zemlja kandidat mora da ispuni, i ti uslovi su isti za sve koji žele da se priključe Uniji. To je tehnički proces zasnovan na pojedinačnim zaslugama svake zemlje. Paralelno s tim, želja i izbor političkih rukovodilaca su od suštinskog značaja za garantovanje uspeha”.

Srbija ne dobija svih 200 miliona evra od EU

Srbija od Evropske unije neće dobiti svih 200 miliona evra makrofinansijske pomoći za pokrivanje deficita u budžetu, saznaje Danas od sagovornika iz Evropske komisije, koji je želeo da ostane anoniman. Prema njegovim rečima, nedavno je i sa Međunarodnim monetarnim fondom dogovoreno da vrednost stend baj aranžmana bude prepolovljena, sa tri milijarde na jednu i po milijardu evra. Međutim, kako objašnjava, to što EU neće dostaviti sav novac Srbiji ne predstavlja negativan razvoj događaja u odnosima naše zemlje i Unije, već su procene u Evropskoj komisiji da našoj zemlji verovatno toliki novac i neće biti potreban i da su vidljivi znaci oporavka.


Američka bespilotna letelica na izložbi u Engleskoj

Šetnja dva predsednika

Pomirenje u regionu ubuduće će biti u samom vrhu političkih agendi predsednika Borisa Tadića i Ive Josipovića, Srbija i Hrvatska će se međusobno podržavati na evropskom putu, a duga lista otvorenih pitanja rešavaće se na nivou dveju vlada. Tako bi glasio rezime prve zvanične posete Josipovića Beogradu, započete u nedelju razgovorima sa Tadićem u "Palati Srbija" i posetom Subotici, a završene u ponedeljak, šetnjom dvojice predsednika Knez Mihailovom ulicom i prijemom na "Kalemegdanskoj terasi", pišu Novosti. Predsednici Srbije i Hrvatske prošetali su sinoć Knez Mihailovom do Kalemegdana. Tokom ove šetnje nije bilo nijedne neprijatnosti, čak je nekoliko građana Beograda aplauzima ispratilo dvojicu predsednika, piše Pres. Predsednik Srbije Boris Tadić je u sklopu procesa povraćaja kulturnih dobara, predsedniku Hrvatske Ivi Josipoviću predao ikonu Svete Bogorodice, svojevremeno odnetu iz Crkve svetog Dimitrija u Dalju, piše Politika. Kako saznaje Danas, među temama sastanka predsednika Josipovića s predstavnicima nevladinog sektora iz Srbije bio je i slučaj generala Vladimira Trifunovića.

Za i protiv regionalne lige

Tema stara gotovo deceniju - formiranje regionalne lige u fudbalu - dobila je ponovo na značaju posle podrške koja je stigla od predsednika Srbije i Hrvatske, Borisa Tadića i Iva Josipovića. Hvaljena i osporavana liga nije, međutim, dobila još apsolutnu podršku koja joj je najpotrebnija, a to je podrška direktnih učesnika takmičenja (klubova) i njihovih nacionalnih saveza, piše Blic. U prilog formiranju regionalne lige idu neuspesi i rane eliminacije iz evropskih takmičenja, očajni koeficijenti koji iz godine u godinu sve više otežavaju put ka fudbalskoj eliti Starog kontinenta, slabe nacionalne lige, nezainteresovani sponzori, stadioni bez publike i drastičan pad kvaliteta fudbala. S druge strane, kočnice za osnivanje lige jesu: bezbednost učesnika takmičenja i publike, slobodni termini, dozvola UEFA, sponzori koji bi novčanim nagradama nadoknadili nedostatak takmičarske draži.

Kurdi angažovali srpske snajperiste?

Kurdistanska radnička partija (PKK), prema pisanju istanbulskog lista „Zaman“, angažovala je trojicu snajperista iz Srbije za ubistva najviših turskih političara, prenosi Blic. Zbog navoda u poverljivom izveštaju obaveštajnih službi do koga su došli mediji, pojačano je obezbeđenje predsednika, premijera, ministara i komandanata oružanih snaga Turske.

SAD priznale - Kosovo je Srbija!

Sjedinjene Američke Države su u petak, 16. jula priznale da je Kosovo deo Srbije, piše Pres. Naime, američko tužilaštvo zatražilo je od međunarodnog suda u Kosovskoj Mitrovici da osumnjičenog teroristu Bajrama Aslanija izruči sudu u Severnoj Karolini, pozivajući se na ugovor o ekstradiciji koji su SAD 21. oktobra 1901. godine potpisale sa Kraljevinom Srbijom.

Ubijen grčki novinar

Rano ujutru u ponedeljak u Atini brutalno je ubijen grčki novinar Giolias Sokrates. Na njega je ispred zgrade u kojoj je živeo sa porodicom ispaljeno sedamnaest metaka, piše dopisnik Politike iz Atine. Tridesetsedmogodišnji novinar i glavni urednik grčkog radija Re 98,9 poslednjih godina sarađivao je i pripremao istraživačke rubrike za jednu od vrlo gledanih TV emisija i uređivao jedan blog. Međutim, za sada je teško pretpostaviti da bi to mogao da bude motiv za ovo plaćeno ubistvo.

Uhapšen osumnjičeni za ubistvo u Ćupriji

Pripadnici Specijalne antitetorističke jedinice Srbije uhapsili su sinoć Ljutka Popovića (32), osumnjičenog za dvostruko ubistvo u Ćupriji prošlog vikenda, rekao je direktor policije Milorad Veljović, a prenosi Pres. Veljović je kazao da je Popović uhapšen u beogradskom naselju Žarkovo, u iznajmljenom stanu u Repiškoj ulici broj 51. Hapšenje Popovića, koji je višestruki povratnik u izvršavanju krivičnih dela, obavljeno je u saradnji Uprave kriminalističke policije Beograda i Bezbednosno informativne agencije, rekao je Veljović. Popović je prošlog vikenda u ćuprijskoj diskoteci "Palaco" ubio Jasminu Ilić (20) i Gorana Grkića, a Jasmininu sestru Jelenu (22) teško ranio. Popovićeva meta je bio Grkić, a sestre Ilić pogođene su slučajno zalutalim mecima.

BIA neće ispitati Simovića

Miloš Simović istražnim organima nije pružio ni jedan novi detalj vezan za atentat na Tomislava Nikolića, lidera Srpske narodne stranke - saznaju Novosti. Ponovio je samo ono što je i napisao u pismu upućenom republičkom tužiocu. To je možda i bio jedan od razloga da operativci Bezbednosno-informativne agencije za sada odustanu od ispitivanja Miloša Simovića oko njegovog saznanja o atentatu na Nikolića. Ovakva odluka je doneta pošto su sa Zemuncem razgovarali pripadnici MUP Srbije i tužilaštva.

Maltretirali maloletnike

Policija je uhapsila Suada J. (21), iz Iđoša, Branislava B. (21) i Vladimira K. (19), iz Mokrina, i Ž. Š. (18), iz Kikinde, zbog sumnje da su počinili više krivičnih dela prinude, neovlašćenog lišavanja slobode, neovlašćenog fotografisanja i nanošenja lakših telesnih povreda trojici maloletnika. Žrtve su, inače, nepune dve godine, u strahu, a i od sramote, skrivale sve što im se dešavalo u zrenjaninskom đačkom domu.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...