FANTASTIČAN DAN ZA SRPSKI TENIS

Dragoljub Petrović

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

 

Teniska reprezentacija Srbije igraće u finalu Dejvis kupa pošto je Janko Tipsarević savladao Radeka Štepaneka i doneo "orlovima" trijumf u polufinalu od 3:2. Pred većem Posebnog odeljenja Višeg suda u ponedeljak počinje suđenje Darku Šariću i još sedamnaestorici optuženih za pripadnost njegovoj kriminalnoj grupi. Tomislav Nikolić i Vojislav Koštunica će danas sesti za sto i direktno razmeniti argumente za međusobni savez. Okvir za pregovore Beograda i Prištine mogao bi da bude utvrđen već tokom ove nedelje. Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović izjavio je da ulazak Srba u kosovske institucije nije nerealan.

Počinje suđenje Šariću, istraga “teška” milijarde evra

Samo 11 meseci od zaplene više od dve tone kokaina u luci, nedaleko od urugvajske prestonice Montevideo i prvih hapšenja, pred većem Posebnog odeljenja Višeg suda u ponedeljak počinje suđenje Darku Šariću i još 17 optuženih za pripadnost njegovoj kriminalnoj grupi, pišu Novosti. Tužilaštvo ima dva insajdera - Nebojšu Joksovića i Radana Adamovića. Oni su kec u rukavu srpskog specijalnog tužioca Miljka Radisavljevića, a zauzvrat "dvojka" će dobiti smanjenje kazne. Finansijska istraga protiv organizovane kriminalne grupe Darka Šarića teška je više od milijardu evra koji su, po nalogu odbeglog pljevaljskog narko-bosa, oprani preko nekoliko firmi iz inostranstva, saznaje Blic. Najveći deo ovog novca, prema saznanjima lista, opran je 2008. i 2009. godine, kada je u Šarićevoj organizaciji i prokrijumčarena ogromna količina kokaina iz Južne Amerike u Evropu.

Sastanak Nikolić-Koštunica

Posle dužeg razmenjivanja mišljenja i poziva preko medija, Tomislav Nikolić i Vojislav Koštunica će danas sesti za sto i direktno razmeniti argumente za međusobni savez u cilju promene vlasti i protiv takvog saveza, piše Politika. Od tog susreta ne treba očekivati spektakularne novosti ili potpisivanje nekog konkretnog koalicionog sporazuma, predizbornog ili postizbornog, smatra dr Neven Cvetićanin iz Instituta društvenih nauka. On dodaje da bi dogovor o savezu u ovom momentu više odgovarao SNS-u jer bi mu dao legitimitet da valorizuje pretenzije na liderstvo u opozicionom bloku. Međutim, DSS bi se time mogao „utopiti” u SNS, ali i izgubiti nešto od svoje autentičnosti do koje mu je izgleda prilično stalo.

Aselborn: Kandidatura 99 posto

Žan Aselborn, potpredsednik vlade i ministar spoljnih poslova Luksemburga, zemlje na čijem tlu će se sledećeg meseca održati savet ministara EU, kaže u intervjuu za Novosti da se treba nadati lepim vestima za Srbiju. Nagoveštava i da je Holandija, zemlja koja najviše blokira kretanje Srbije ka EU, na putu da popusti. “Biće to važan savet ministara. Mogu da kažem da će, sa 99 odsto šansi, na dnevnom redu biti tema koja se odnosi na Srbiju”- kaže Aselborn.


Start ispred zgrade Biblioteke slepih Srbije biciklističke ture tandem biciklom
do Trsta na Svetsko prvenstvo u odbojci

Upitnik Evropske komisije stiže 10. novembra

Evropska komisija planira da 10. novembra, na dan kada bi trebalo da objavi izveštaje o napretku zemalja Zapadnog Balkana u procesu evropskih integracija, prosledi u Beograd upitnik o spremnosti Srbije da dobije status kandidata i počne pregovore o članstvu u Evropskoj uniji, piše Danas. Tog 10. novembra Srbija će se suočiti s rezultatima prvog od tri neposredna izazova koji je do kraja 2010. čekaju na putu ka članstvu u EU - izveštaj EK ukazaće koliko je bila uspešna u reformskim procesima, ključnim za proces evropskih integracija, u proteklih godinu dana. Istog dana, srpske vlasti naći će se pred novim izazovom. Ma koliko dobijanje upitnika samo po sebi predstavljalo napredak, s obzirom na to da je kandidatura za članstvo bila "u fioci" od decembra 2009, odgovaranje na nekih tri hiljade pitanja kojima će zemlja biti "skenirana" u svim elementima društva, ekonomije, administracije i politike neće biti nimalo lako. Treći izazov koji nas čeka do kraja godine je redovni polugodišnji izveštaj o saradnji s Haškim tribunalom, koji će tužilac Serž Bramerc predstaviti u decembru.

Šef alko-mafije znao da su “provaljeni”

„Provaljeni smo. Bežite svi“, poruka je koju je Momčilo Rajić (52), zvani Moma Spas, poznati subotički biznismen, uhapšen zbog sumnje da je organizator alko-mafije, uputio saradnicima sat vremena pre hapšenja, saznaje Blic. Ni Rajić ni ostali, međutim, nisu uspeli da izbegnu zasedu pripadnika MUP-a spremljenu u blizini jednog novosadskog kafića. Rajić je, prema saznanjima lista, sve saradnike, među kojima je i bio i njegov mlađi sin Momčilo (28), zvani Mali Moma, pozvao u petak uveče na hitan sastanak u Novi Sad. Ne sluteći o čemu se radi, Rajićevi saradnici najpre su se okupili u kancelariji njegove firme, odakle su prešli u jedan poznati novosadski kafić. U tom lokalu Rajić je saradnicima i rekao da im se sprema hapšenje i da im je jedino rešenje da beže. Osumnjičeni su, međutim, sve vreme sastanka bili pod tajnom prismotrom pripadnika kriminalističke uprave i kruševačke policije koja je u trag pripadnicima alko-mafije ušla pre godinu danu, kada je i počela istraga. Oni su uhapšeni pre dva dana zbog sumnje da su bili na čelu grupe koja je izbegavanjem plaćanja akciza i PDV-a na proizvodnju alkoholnih pića prisvojila više od 1.200.000 evra, a državni budžet oštetila za više od 600.000 evra, navodi Pres.

Ove nedelje okvir za pregovore Beograd-Priština

Okvir za pregovore Beograda i Prištine mogao bi da bude utvrđen već tokom ove nedelje, na marginama 65. zasedanja Generalne skupštine UN, tvrde izvori Novosti. Poslednjih dana EU vodi intenzivne konsultacije sa zvaničnicima u Srbiji i na Kosovu, kako bi se utvrdili detalji o početku dijaloga. Očekuje se da konačni dogovor o mestu, terminu, članovima pregovaračkih timova, pokroviteljima, ali i konkretnim temama razgovora, bude postignut upravo na Ist Riveru.

Bogdanović: Moguć ulazak Srba u kosovske institucije

Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović izjavio je da ulazak Srba u kosovske institucije nije nerealan. Ipak, kaže Bogdanović za Danas, neophodno je da međunarodna zajednica ponudi okvir koji bi stvorio preduslove i takav ulazak omogućio. “Centralna tema razgovora sa Prištinom je status, pošto su i raniji pregovori pokazali da koju god temu počnete, suočićete se sa statusom. Osim statusa, koji je centralno pitanje, imamo i niz značajnih tema: bezbednost i položaj srpske i nealbanskih zajednica, zaštita srpske kulturne baštine, decentralizacija, ekonomska i svojinska pitanja, vladavina prava, transport, infrastruktura i druga pitanja. Ukoliko bi Priština bila spremna da odustane od „mahanja“ i dokazivanja određenih stavova, možda i ne bi bili potrebni posrednici. Najidealnija opcija je kada dve strane direktno razgovaraju, jer se time izbegava uplitanje trećih, koji imaju svoje interese. Vrlo često interesi trećih ne ohrabruju postizanje suštinskog i održivog kompromisa. Sa druge strane, treba biti svestan realnosti - posredovanje u dijalogu Prištine i Beograda je neophodno. Centralna uloga namenjena je EU, ali značajnu ulogu, zbog svog iskustva i uticaja, imaće svakako i Ujedinjene nacije. Sasvim je logično očekivati da uzmu učešće i određene stalne članice Saveta bezbednosti UN poput Rusije i SAD” – kaže ministar.

Mazut skuplji od grejanja

Iako toplane u Srbiji u tehničkom pogledu spremno dočekuju grejnu sezonu koja počinje 15. oktobra u Udruženju toplana sa zebnjom gledaju na stalni rast cena mazuta i spekulacije o mogućem poskupljenju prirodnog gasa. Naime, gasa, mazuta i uglja ima sasvim dovoljno za start grejne sezone, međutim pitanje je da li će to i ostati tako u slučaju da izostane poskupljenje grejanja a da se poveća cena energenata, piše Danas. Prema rečima Milovana Lečića, direktora Udruženja toplana Srbije još uvek nisu završeni razgovori sa predstavnicima Naftne industrije Srbije o cenama mazuta koje se menjaju na sedmičnom nivou. On kaže da će se u slučaju da NIS insistira na tržišnoj ceni mazuta koja u ovom trenutku iznosi 46 dinara po kilogramu toplane naći u nezavidnom položaju. Lečić ističe da s obzirom na trenutne cene grejanja toplane nisu u mogućnosti da plaćaju mazut više od 30 dinara po kilogramu.

Suspendovani policajci koji su prebili učitelja

Učitelj Zoran Todorović (38), zaposlen u Osnovnoj školi “Radoje Domanović”, pretučen je u petak uveče prilikom šetnje i džogiranja po parku u Šumaricama. Batine je, ni kriv ni dužan, dobio od dvojice pripadnika kragujevačke policije. Prema rečima Todorovića, dok je zastao da predahne posle trčanja, iz automobila koji nije imao policijske oznake izašla su dvojica ljudi u civilu. Rekli su da su policajci i zatražili mu ličnu kartu. “Odgovorio sam da nemam, ali sam im rekao svoje ime i prezime, kućni broj telefona i predložio da provere. Naslonili su me na haubu automobila i jedan od njih me je jako udario. Tortura je trajala gotovo pola sata”, priča Todorović koji najavljuje pokretanje tužbe. Protiv policajaca je pokrenut disciplinski postupak i suspendovani su sa posla.

Komplet zimskih guma za “jugo”- 12.000 dinara

Komitet za bezbednost saobraćaja predložiće Ministarstvu za infrastrukturu da vozače automobila proizvedenih pre 1. januara 2000. godine oslobodi obaveze da nabave zimske gume sve do 1. novembra 2011. godine, saznaje Pres. Dok većina vozača u Srbiji smatra da će im novi pravilnik za vozače, koji stupa na snagu u nedelju 19. septembra, stvoriti nepotrebne troškove, stručnjaci za bezbednost u saobraćaju smatraju da novi akt donosi poboljšana rešenja u odnosu na prethodni, koji datira još iz 1982. godine, piše Danas. Damir Okanović, direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja, kaže da cifre o kojima se poslednjih dana spekuliše u medijima od 30.000 do 50.000 dinara za nabavku zimskih guma i druge opreme koje predviđa novi pravilnik, nisu realne. “Nove zimske gume za jugo, koji se vozi u najvećoj meri, koštaju oko 3.000 dinara, tako da komplet guma za ovaj auto iznosi oko 12.000 dinara. Polovna guma se može naći i za hiljadu dinara”, naglašava Okanović.

Poplave u Sloveniji nose sve pred sobom

U Sloveniji još traje crveni vremenski alarm zbog jakih kiša koje već treći dan neprekidno padaju i koje su se prošle noći dodatno pojačale, putevi su pod vodom, a stanovništvo se evakuiše zbog poplava, pišu Novosti. Širom Slovenije bujice nose sve pred sobom i izazivaju klizišta, u Celju nema pitke vode, dok je Laško pod vodom i potpuno nepristupačno, kao i niz drugih gradova i naselja. Pod vodom, koja je dostigla metar visine, je i jugozapadni deo Ljubljane, u kojoj je 3.600 domaćinstava i dalje bez struje, jer je 18 trafo stanica preventivno isključeno da ne bi došlo do strujnih udara.

Veljković: Istraga o zastarevanju “Markovog slučaja”

Vest o obustavljanju krivičnog postupka protiv Marka Miloševića, sina bivšeg predsednika SR Jugoslavije i Srbije Slobodana Miloševića, zbog prebijanja trojice „otporaša" 2000. godine danima je glavna tema u njegovom rodnom gradu Požervcu. Pretučeni „otporaš„ Momčilo Veljković zahteva od Ministarstva pravde da hitno utvrdi pod kojim okolnostima je sudski proces protiv Marka Miloševića zastareo, a zatim i obustavljen, piše Pres. „Otporaš„ Momčilo Veljković, koji je pretučen zajedno sa pokojnim Radojkom Lukovićem i Nebojšom Sokolovićem, kaže da je u februaru 2009. godine Okružni sud naložio da se ponovi postupak, pošto je prethodno sudija Gordana Vidojković oslobodila Marka krivice.

Kredit samo u “svojoj” banci

Ako želite da podignete kredit gledajte da to svakako bude u banci gde imate otvoren tekući račun preko kojeg primate platu, penziju i ostale prihode. U protivnom cena zajma, odnosno kamate koje će vam zaračunati bankari delovaće kao kazna - biće u nekim slučajevima i duplo veće nego za “njihove klijente”, pišu Novosti. Osim što su zajmovi znatno skuplji, bankari od neklijenata zahtevaju i - veće obezbeđenje, veće učešće, odnosno depozit, pa žirante, hipoteku kada su u pitanju veći iznosi...

Istorija kroz naočare drugih u regionu

Četiri knjige „Čitanke novije istorije jugoistočne Evrope“, na kojima je radila grupa istoričara iz 11 zemalja, ukidaju etnocentrični pristup prošlosti, ističe Nenad Šebek, programski direktor Centra za demokratiju i pomirenje u jugoistočnoj Evropi koji je pokrovitelj projekta, piše Politika. Čitanke su objavljene na osam jezika i, prema rečima našeg sagovornika, koriste je nastavnici u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, na Kipru, u Makedoniji, Srbiji, a kroz obuku je prošlo više od 800 nastavnika. Na današnjoj konferenciji za novinare biće predstavljeno drugo izdanje na srpskom jeziku ovih čitanki koje obrađuju istorijske teme: Otomansko carstvo, Balkanski ratovi, Nacije i države u jugoistočnoj Evropi i Drugi svetski rat. Čitanke su osmišljene kao dodatni nastavni materijal a ideja je da đaci svoju naciju, zemlju, društvo, vide „kroz naočare“ drugih u regionu.

Tipsarevićev trijumf za finale sa Francuskom

Janko Tipsarević pobedio je Radeka Štepaneka sa 3:0, po setovima 6:0, 7:6, 6:4 čime je Srbija u duelu sa Češkom obezbedila plasman u finale Dejvis kupa, piše Blic. Fantastičan dan za srpski tenis počeo je trijumfom Novaka Đokovića nad Tomašom Berdihom koji je našu reprezentaciju ostavio u životu nakon što su Česi posle dva dana takmičenja imali prednost od 2:1. O borbi za “salataru” gde se od 3. do 5. decembra sastajemo sa Francuzima, takođe u “Beogradskoj areni”, generacije tenisera u našoj zemlji mogle samo da maštaju, međutim, upravo je tu razlika Noleta i drugara u odnosu na ostale – što jedni sanjaju, oni imaju snage da to i ostvaruju, pišu Novosti. Odmah po završetku meča srpski teniseri su na sredini terena telima formirali srce, a u sredini se našla zastava Srbije, piše Pres. “Od kada je ova generacija naših tenisera ujedinjena pod državnu zastavu, bilo je uzbudljivih mečeva u Beogradskoj areni, igre koja je i po klasi i po drami odgovarala uzusima uglednog takmičenja, ali ulog nikada nije bio ovako veliki. I sam razvoj događaja posle prva dva dana u polufinalnom susretu s Češkom podgrejavao je i nadu i strepnju. Ishod je mogao da bude samo jedan – krešendo ili njegova gorka suprotnost”, navodi Politika.

Vidić ovekovečeven kapitenskom trakom

U obilju ličnih priznanja i trofeja koje je osvojio u svojoj dugogodišnjoj igračkoj karijeri Nemanja Vidić je pre tri dana ovekovečen lentom kapitena Mančester junajteda, tima čija ogromna popularnost dopire u najudaljenije kutke sveta. Čuveni menadžer Aleks Ferguson obznanio je da će naš reprezentativac do kraja sezone biti vlasnik „trake”, piše Politika. Tu značajnu ulogu od 2005. obavljao je 36-godišnji Geri Nevil, a u njegovom odsustvu menjali su ga Rio Ferndinad i Rajan Gigs. Ipak, s obzirom na to da nijedan od pomenute trojice nije bio standardan, 29-godišnji Užičanin je kao kapiten uveo „crvene đavole” u novu sezonu, da bi naposletku i Ferguson konačno prelomio.

Partizan umio stadion za 400.000 evra

Fudbaleri Partizana dočekaće Arsenal 28. septembra u Ligi šampiona na sveže umivenom stadionu u Humskoj 1. Na zahtev komisije UEFA, crno-beli su izvršili niz rekonstrukcija na nekadašnjem stadionu JNA, a kompletan posao koštaće srpskog prvaka 400.000 evra, piše Pres. Inspekcija iz Niona boravila je na Topčiderskom brdu još sredinom avgusta, pre utakmice s Anderlehtom, budući da su zahtevi za organizaciju mečeva plej-ofa kvalifikacija identični kao i za utakmice u grupnoj fazi Lige šampiona. Dobili su tada crno-beli zadovoljavajuće ocene, ali im je skrenuta pažnja na još niz nedostataka koje je trebalo popraviti do prvog meča glavnog takmičenja.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...