EVROINTEGRACIJE, EVROLEKS, EVRO

S. Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)

Članstvo u EU, uz "konstruktivan pristup prema Kosovu". Da li je evropska uprava na Kosmetu moguća uz srpske uslove? Da li će rast evra, izazvan povlačenjem novca stranih vlasnika, podstaći inflaciju u Srbiji?

Uslovi za kandidaturu

Evropska komisija smatra da će biti moguće odobriti Srbiji status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji tokom 2009. godine ukoliko budu ispunjeni uslovi pune saradnje sa Haškim tribunalom i ako budu nastavljene neophodne reforme, pre svega one u oblastima vladavine prava i ekonomije. Reforma pravosudnog sistema i dalje je u ranoj fazi, dok je zakonski okvir za primenu reformi u pravosuđu nepotpun, javlja dopisnik Politike iz Brisela na osnovu uvida u radnu verziju godišnjeg izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije u evrointegracijama. U delu koji se odnosi na pravosuđe navodi se još da „upravni i žalbeni sudovi nisu oformljeni” kao i da su „potrebni budući napori Srbije da osigura nezavisnost, odgovornost i efikasnost pravosudnog sistema”.

Beograd treba da zauzme konstruktivan pristup prema učešću Kosova u regionalnim inicijativama i međunarodnim forumima, navodi se u godišnjem izveštaju Evropske komisije

Pravosudje: reforma ili ukidanje podele vlasti

Vlada Srbije usvojila je juče sedam zakonskih predloga iz oblasti pravosuđa kojim će biti izvršena reforma pravosudnog sistema, javlja Danas. Umesto opštinskih sudova biće formirani osnovni, umesto okružnih viši, biće osnovni apelacioni i vrhovni kasacioni sud. Trgovinske sudove zameniće privredni. U Zakonu su se našle i odredbe o opštem izboru koji je, prema rečima ministarke Malović, „nužnost i neminovnost reforme pravosuđa“.

Posao oko izbora obavljaće Visoki savet sudstva, a izbor sudija neće se obavljati u parlamentu, sem onih lica koja prvi put ulaze u pravosudni sistem. Umesto Visokog saveta pravosuđa koji je do sada davao predloge za izbor sudija i tužilaca, ubuduće će postojati dva organa - Visoki savet sudstva (kao garant samostalnosti i nezavisnosti sudova) i Državno veće tužilaca (garant samostalnosti javnih tužilaca), piše u Danasu.

Državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen, rekao je da je brže rešavanje sudskih sporova cilj reforme pravosuđa.
Podsetimo, medjutim, da su se prethodnih dana čuli brojni glasovi protivljenja ovom predlogu, jer se smatra da se njime pravosudje potčinjava izvršnoj vlasti…

Euleks pred prihvatanjem u Srbiji?

Brisel veruje da će do decembra s Beogradom postići dogovor o punom razmeštanju misije Euleks na Kosovu. Kristina Galjak, portparol visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijera Solane, ističe za Novosti da dijalog između evropske i srpske prestonice napreduje, da su u Briselu optimisti, i da se uskoro očekuju rezultati.
"Postoje pregovori između Beograda i Brisela, koje mi zovemo stalnim dijalogom. Dijalog između Srbije i EU vodi se o svim bilateralnim pitanjima, uključujući i Euleks. Havijer Solana je početkom nedelje potvrdio da se vode pregovori između EU i Beograda o raspoređivanju misije", kaže Kristina Galjak za Novosti.

Pregovori o Euleksu, koji se već desetak dana intenzivno vode u najvećoj tajnosti, zapali su u ozbiljnu krizu, tvrde izvori Politike bliski diplomatskim krugovima. Šanse da će doći do kompromisa u ovom trenutku vrlo su male, a izvori bliski Vladi Srbije tvrde da se Beograd nalazi pod velikim pritiskom Brisela da prihvati Euleks i skrati svoju listu uslova (da misija bude statusno neutralna, da se ne primenjuje Ahtisarijev plan i da se Euleks stavi pod kapu Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija). Jačina ovog pritiska, tvrdi isti izvor, tolika je da na srpskoj strani izaziva strah da bi posle razmeštanja Euleksa vrlo brzo mogao da usledi i zahtev da Srbija uspostavi neku vrstu odnosa sa kosovskom vladom, piše u Politici.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić ponovio je juče uoči puta u Njujork, da će Beograd podržati rekonfiguraciju međunarodnog civilnog prisustva na Kosovu, ukoliko to bude u skladu sa Rezolucijom 1244 i ako misija bude statusno neutralna, objavljuje Danas. On je dodao da ne postoji nijedan razlog zbog čega kompromis oko toga ne bi bio postignut.

Dinar (još) odoleva

Evro već danima juriša na nivo od 85 dinara, ali nikako da pređe tu, za mnoge psihološku granicu, posle koje se dovode u pitanje mnoge ključne ekonomske stvari, a pre svega visina inflacije. Narodna banka Srbije ga je u više navrata spustila na nešto niže grane, ali je i u četvrtak morala da posegne za devizama i intervenisala je sa 30 miliona evra u prepodnevnim časovima. Ovo je potez kojim se podstiče međubankarsko tržište, koje već tri dana zaredom jedva funkcioniše. Za razliku od srede, kada je ukupna direktna trgovina između banaka iznosila samo 4.8 miliona evra, u četvrtak pre podne banke su međusobno istrgovale 24,3 miliona evra. Tako je na kraju dana zabeležen kurs od 84,99 dinara, piše u Novostima.
Narodna banka Srbije je do sada prodala više od 250 miliona evra, od toga samo 50 miliona u sredu, ali je guverner NBS poručio da neće po svaku cenu braniti nijedan nivo deviznog kursa i za to trošiti devizne rezerve.

"Državni udar"

Vlast vodi lošu monetarnu politiku, politiku uništenog bankarskog sistema na čemu kontinuirano radi NBS. Guverner radi za finansijske lobije, za strane banke koje obezbeđuju ogroman profit nerealnim kamatama, prenosi Pravda mišljenje Jorgovanke Tabaković, člana Predsedništva SNS. Guverner je napravio mini državni udar, zacrtavajući ciljanu inflaciju za koju se sam odlučio, nije mu to Vlada odobrila, ne u interesu građana već u interesu finansijskih lobija, smatra ona.

Energetski sporazum sa Rusijom

U Vladu Srbije je stigao poziv ruske strane za potpisivanje kupoprodajnog ugovora 22. novembra u Moskvi. Prema saznanjima Novosti, Vlada Srbije je formalno zatražila od ruske strane da se sklapanje tog posla odloži do kraja godine, bez određivanja konkretnog datuma. Moskva je, prema nezvaničnim informacijama, iskazala spremnost da izađe u susret zahtevu Srbije, ali nije potvrđeno da je njihov zvaničan odgovor i stigao u Nemanjinu 11, objavljuju Novosti povodom novih nedoummica i odlaganja realizacije energetskog aranžmana sa Rusima o čemu je Politika javila dan ranije.

Izbori u SPC

Molbu za povlačenje patrijarha Pavla i spekulacije u javnosti komentarisao i ministar vera Bogoljub Šijaković: Pitanjem novog patrijarha nije se bavio ni ovaj ni predhodni kabinet, piše u Novostima. Ministar se osvrnuo i na medijsko praćenje ovih događaja i naglasio da je u mnoštvu spekulacija, većina napisa - neadekvatna.

"Oko povlačenja Njegove svetosti patrijarha Pavle se najmanje pitaju ljudi iz Srpske pravoslavne crkve", kaže za Novosti episkop zvorničko-tuzlanski gospodin Vasilije. "Nema tu lobiranja, kako se često piše po medijima, nema tu klanova".

Da li su penzioneri obmanuti?

Tadićeva i Krkobabićeva priča o boljem životu građana Srbije i najstarije populacije, od samog početka bila „fora", piše u Pravdi. Jovana Krkobabića, potpredsednika srpske vlade i predsednika PUPS predstavnici opozicije jednoglasno pozivaju da podnese ostavku zbog obmane svojih birača i neispunjenja predizbornih obećanja. Krkobabićev kabinet tvrdi da prvi čovek PUPS „nije odustao od programa dogovorenih reformi penzijskog sistema i usklađivanja penzija na 65 i 70 odsto prosečne plate", ali u 2009. godini. Ipak, predstavnici opozicije smatraju da Krkobabić neće ispuniti ni to obećanje.

"Za Srbiju i njene građane bilo bi mnogo bolje da Krkobabić nikada nije ulazio u vladu", smatra Miloš Aligrudić, predsednik poslaničke grupe DSS u Skupštini Srbije:

"S jedne strane oni su masno lagali građane Srbije, a sa druge, bilo je potrebno završiti posao oko pravljenja ovakve koalicije i ovakve vladajuće strukture isključivo zarad nečijih tuđih interesa. Penzioneri su prevareni i slagani, zbog toga da bi se realizovao interes SAD kad je reč o secesiji jednog dela teritorije Srbije", citira Pravda Aligrudića.

Šta je dobro a šta je loše

Kako je danas sve relativno, pokazuje i tekst o djačkim udžbenicima u listu Danas gde se napada ideja da oni budu besplatni za sve djake.

Iako je ideja Ministarstva prosvete o besplatnim udžbenicima naišla na odobravanje u javnosti, prosvetni radnici i pojedini stručnjaci ističu da se nastavnicima mora omogućiti da i ubuduće biraju knjige po kojima će raditi, objavljuje Danas pod naslovom "Pravda za djake ili povratak socijalizmu". Na meti kritika je i predlog da đaci na kraju godine školi vraćaju knjige, kako bi mogle da ih koriste i naredne generacije.

Balkansko ubistvo

Hrvatska policija, u saradnji sa operativcima MUP Srbije i kolegama iz Bosne i Hercegovine, na putu je da rasvetli dvostruku likvidaciju u centru Zagreba! Sumnja se da su u ubistvo Ive Pukanića i Nike Franjića umešani Robert Matanić, njegov rođak Luka i Amir Mafalani, ali je direktni izvršilac i dalje van domašaja pravde. Tokom akcije hrvatskih specijalaca, u sredu i četvrtak privedeno je deset osoba, među kojima su i dvojica državljana Srbije - Milenko Kuzmanović iz Beograda i Slobodan Đurović, rodom iz Bara. U ovom trenutku još je nejasna njuhova uloga u svemu ovome. Veruje se, međutim, objavljuju Novosti, da je većina uhapšenih deo ekipe koja je počinila zločin. Prema poslednjim informacijama kojima raspolažu policije tri zemlje koje su poslednjih dana intenzivirale saradnju na samoj istrazi, nalog za Pukanićevu likvidaciju najverovatnije je stigao iz Crne Gore. Veruje se da je u samoj organizaciji zločina učestvovalo hrvatsko podzemlje uz pomoć "kolega" iz Srbije i Bosne i Hercegovine.

Povodom likvidacije suvlasnika Nacionala oglasio se italijanski tužilac Đuzepe Skelsi koji je izjavio da je Pukanić bio ključni svedok u istrazi o švercu cigareta na Balkanu, koju je radilo tužilaštvo u Bariju.

Bivši vojni obaveštajac Boban Đurović (54) iz Bara trebalo je, po nalogu Sretena Jocića Amsterdama, da prebaci Roberta Matanića iz Zagreba u Srbiju i skloni ga od istrage hrvatske policije koja ga sumnjiči za ubistvo Ive Pukanića i Nike Franića, objavljuje Blic pod naslovom "Joca Amsterdam organizovao bekstvo Pukanićevih ubica".

Pravda prenosi izjavu Sretena Jocića, zvanog "Joca Amsterdam" koga zovu i "najopasniji živi Srbin", povodom sumnji da je umešan u ubistvo Ive Pukanića, vlasnika zagrebačkog Nacionala: "Nisam ubica", kaže Jocić. Među osumnjičenima za ubistvo Pukanića nalazi se Robert Matanić, za koga hrvatska policija navodi da je „Jocićev radnik", i Svetozar Đurović, zvani "Kardinal" - „Jocićeva desna ruka", objavljuje Pravda.

Sreten Jocić - Joca Amsterdam tvrdi da Hrvati pokušavaju da mu na silu „napakuju" ubistvo vlasnika „Nacionala" Ive Pukanića, objavljuje Pres

Duvanski bos - veliki čovek

Tokom protesta zaposlenih iz desetina preduzeća Bajruša Sejdijua, kumanovskog duvanskog bosa koji se već više od nedelju dana nalazi u pritvoru u Skoplju, blokiran je juče ulaz u Kumanovo na jedan sat i zatraženo oslobađanje glavnooptuženog u policijskoj akciji „Pepeo”, prenosi Blic. Radnici iz Sejdijuovih fabrika „Iskra”, „Ken”, „Žito Mel” i fudbaleri prvoligaškog kluba "Milano", koji je takođe u vlasništvu duvanskog bosa, izjavili su da se plaše za svoja radna mesta i plate.
„Bajruš Sejdiju je veliki čovek, zapošljavao je oko 5.000 ljudi. Imao je običaj da na bilo koji praznik, da radnicima platu viška kako bi mogli da ga proslave”, kazao je zaposleni iz Sejdijuovog hotela „Milano”. Juče je u nastavku akcije „Pepeo” u Strumici policija zaplenila osam tona cigareta i uhapsila najmanje petoro ljudi.

Univerzijada

Da li će Univerzijada uopšte biti održana u Beogradu ili će šansu da bude organizator preuzeti Atina. U Organizacionom komitetu Univerzijade Begrad, kažu da tu mogućnost niko nije pominjao i da je dovoljna garancija to što su sredstva planirana budžetom za 2009. godinu.

"Za organizaciju Univerzijade koja bi u julu naredne godine trebalo da se održi u Beogradu, do sada su iz državne kase izdvojena tri miliona evra i tri miliona dolara na ime garancija, kao i oko šest miliona evra za projekte. U budžetu za ovu godinu, stavka za to sportsko nadmetanje iznosi 2,6 milijardi dinara, rebalansom je predviđeno još 200 miliona a u narednoj godini biće obezbeđeno 3,5 milijardi dinara. Tim iznosom nisu obuhvaćena sredstva koja je Beograd izdvojio za renoviranje sportskih objekata", izjavio je za Danas Nebojša Ilić, koordinator u preduzeću Univerzijada 2009, koji praktično vrši funkciju direktora te firme posle ostavke Jasnića. Iako je, sada već bivši direktor preduzeća Univerzijada 2009, Siniša Jasnić, tvrdio da će srpska ekonomija, zahvaljujući tom događaju profitirati između 200 i 500 miliona evra, za sada nema nagoveštaja da bi se te prognoze mogle ostvariti.

Zapaljen sud

U posavskotamnavskoj opštini Vladimirci juče između tri i pet časova podmetnut je požar u zgradi Opštinskog suda, javlja Politika. Izgoreli su glavna sudnica, kabinet predsednika, službeni automobil, ali i neutvrđeni broj krivičnih predmeta. Istoga jutra zapaljene su i prostorije Opštinskog odbora Srpske radikalne stranke, koja je sa Socijalističkom partijom Srbije donedavno imala većinu u lokalnoj vlasti.

Predsednica Opštinskog suda u Vladimircima Mirjana Pajtić, koja ovu funkciju obavlja u dva navrata: od 2000. do 2001. i od 2005. godine, kaže da je u poslednje vreme primećeno da je prati osoba ranije osuđivana za krivično delo.

"Moju kuću u Šapcu zbog toga obezbeđuje policija. Međutim, preuranjeno je tvrditi da su ovi događaji povezani", ističe Mirjana Pajtić.

Kažnjen sveštenik

Zbog bludnih radnji u crkvi svetog Marka u Beogradu, sveštenik Nikola Jović je kažnjen zabranom obavljanja svešteničke dužnosti na mesec dana, kao i doživotnom zabranom obavljanja svete tajne ispovesti, javlja tabloid Alo.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...