EVRO SE NE MOŽE LAKO UMIRITI

S: Kačarević

(pregled najvažnijih tema na naslovnima stranama srpske štampe)

Nagli pad dinara u poslednje dve nedelje uzbunio je mnoge privrednike. Imunizacija počinje 17. decembra a postoji velika verovatnoća da zimski raspust, umesto 30. decembra, počne devet dana ranije, odnosno, 21. decembra. Ako je suditi po početku, rasprava o predlogu budžeta za narednu godinu u parlamentu Srbije biće duga i – burna.

Dinar na udaru

Privrednici Srbije, guverner i premijer naći će se u utorak za istim stolom kako bi se dogovorili kako da se stabilizuje devizni kurs, koji je drugu godinu zaredom zbog kolebanja naneo velike gubitke srpskoj ekonomiji. Posle ovog skupa, ipak, ne može da dođe do drastičnih promena, jer će kurs i dalje biti odraz ponude i tražnje na tržištu, ali i svega onoga što pritiska našu ekonomiju, piše u Novostima pod naslovom "Špekulanti guše dinar".
Da se evro ne može lako umiriti, pokazuje i pojačana potražnja za devizama u protekla dva dana. U petak je dinar oslabio za 60 para i devizni kurs se ponovo približio nivou od 96 dinara, tačnije iznosio je 95,92 dinara, a toliko će biti najverovatnije i u ponedeljak.Vodeći privrednici odlučni su u nameri da „idu do kraja“ - stabilnost kursa mora se postići. Samo tako može se obezbediti normalan ambijent za poslovanje, u protivnom, kapital iz Srbije vrlo lako mogao bi da se preseli u okruženje. U razgovorima sa predstavnicima vlasti, privrednici su više puta ponovili da je predvidivost kursa jedna od velikih tekovina izlaska iz recesije. Nestabilna domaća valuta, kako kaže za Blic Toplica Spasojević, predsednik Holding kompanije „ITM grupe“, znači kažnjavanje svih onih koji su investirali, zapošljavali nove radnike i širili na nova tržišta, a razvoj bazirali na kreditima. Isto važi i za građane koji su rešavali životna pitanja zaduživanjem kod banaka.

Srpska privreda zbog poslednjeg pada dinara izgubila 18 milijardi dinara, privrednici ogorčeni na državu, tvrde da ovakvo stanje odgovara samo bankama i sivoj ekonomiji, piše u Presu.

Nagli pad dinara u poslednje dve nedelje uzbunio je mnoge privrednike, kojima su rate za kredite odjednom skočile, a zarade jednako brzo pale, zbog čega mnogi od njih ne znaju šta da očekuju u 2010. Većina smatra da je domaća valuta precenjena i da će u narednoj godini kurs sigurno dostići bar 100 dinara za evro, ali ima i onih koji i dalje veruju da će Narodna banka uspeti da ga zadrži na dvocifrenim brojkama.

Vakcinacija od četvrtka, pa raspust od ponedeljka?

Prema najavi ministra zdravlja Tomice Milosavljevića, imunizacija počinje 17. decembra, objavljuju Novosti. Dr Predrag Kon: "Ko odluči da se ne vakciniše, znači da je izabrao da dobije virus." Dr Kon kaže da lekari u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i regionalnim zavodima za javno zdravlje veruju da će se pacijenti masovno zaštititi.

Prvo polugodište najverovatnije će biti skraćeno zbog porasta obolelih od novog gripa među decom školskog uzrasta, najavio je juče Žarko Obradović, ministar prosvete, prenosi Politika. On je rekao novinarima u beogradskoj osnovnoj školi „Borislav Pekić” da konačne odluke još nema, ali da postoji velika verovatnoća da zimski raspust, umesto 30. decembra, počne devet dana ranije, odnosno, 21. decembra.

Počela svadja (rasprava) oko budžeta

Skupština Srbije započela sednicu o predlogu budžeta za narednu godinu. Politika Vlade usmerena na ostvarenje privrednog rasta. Opozicija traži izveštaj odbora za finansije, javljaju Novosti. Ako je suditi po početku, rasprava o predlogu budžeta za narednu godinu u parlamentu Srbije biće duga i - burna. Predstavnici svih opozicionih grupa negodovali su, naime, jer je sednica počela a da prethodno, što je obaveza, o tome nije raspravljao Odbor za finansije Skupštine Srbije.

Narodna skupština Srbije započela je sinoć raspravu o predlogu budžeta za 2010, a premijer Mirko Cvetković pozvao je poslanike da ga usvoje, jer je „on razvojni i stabilizacioni”. Prema premijerovim rečima, u narednoj godini neće biti povećanja poreskih nameta ni privredi, ni na plate, umesto toga vlada će se orijentisati na bolju naplatu poreza. Kompletna opozicija najavila je, međutim, da će glasati protiv ovakvog budžeta jer smatra da će on biti poguban za privredu.

"Posao veka" i državni budžet

Posao veka sa italijanskim „Fijatom", građane Srbije će u 2010. godini koštati još najmanje 104,5 miliona evra, objavljuje Pres. Toliko je, naime, para odvojeno u državnom budžetu za finansiranje troškova u kompaniji „Fijat Srbija", u kojoj Italijani imaju većinsko vlasništvo iako još nisu uplatili svoj deo osnivačkog uloga!

„Fijat Srbija" se u raspodeli budžeta za 2010. pominje na četiri mesta. Navodi se da će „Fijat" od države dobiti 9,5 milijardi dinara na ime garancija za kupovinu opreme, 250 miliona dinara za isplatu zaostalih zarada (?!?), a određeno je i da se za upravljanje projektom i konsultantske usluge isplati još 195 miliona dinara državnih para!? Sve ukupno, dakle, građani Srbije će u Novoj 2010. finansirati italijanski „Fijat" sa još najmanje 104,5 miliona evra!

Tajna KGB-a o Hitleru

Posmrtni ostaci Adolfa Hitlera su 4. aprila 1970. spaljeni i po naređenju sovjetske tajne službe KGB bačeni u jednu reku u istočnoj Nemačkoj, piše u Novostima. Taj podatak je agenciji Interfaks potvrdio general Vasilij Kristoforov, šef arhiva ruske Federalne službe bezbednosti (FSB), koja je naslednik KGB. U dokumentu sa oznakom “poverljivo”, kako prenosi AP, piše da je tadašnji šef KGB Jurij Andropov posle konsultacija s politbiroom KPSS naredio da se unište posmrtni ostaci Hitlera.
Naredba se odnosila i na posmrtne odstatke Hitlerove žene Eve Braun, te šefa nacističke propagande Jozefa Gebelsa, njegove žene i njihovo šestoro dece (Gevelsovi su najpre otrovali decu, a potom ubili sebe). Operaciju pod šifrom „Arhivi“ izvršila je grupa agenata KGB u Magdeburgu, tada u Nemačkoj Demokratskoj Republici, gde su posmrtni ostaci - pošto ih je Crvena armija premestila iz berlinske četvrti Ratenov - tajno zakopani 21. februara 1946. u jednoj kasarni.

Rodjendan Demokratske stranke

Pre 20 godina okupila se grupa ljudi od kojih su se neki jedva međusobno poznavali, ali su želeli da osnuju političku opozicionu stranku. U kancelariji Miodraga Perišića, koji je bio urednik „Književnih novina”, potpisali su to veče deklaraciju o namerama za osnivanje stranke, piše u Politici. Raspravljalo se ko će to da saopšti, jer je tada to bilo krivično delo. Otvarajući konferenciju za novinare u Domu omladine Dragoljub Mićunović je rekao da svesno čine delo kažnjivo po Ustavu i Krivičnom zakonu, da osnivaju prvu političku stranku opozicije. Tako je ponovo rođena Demokratska stranka. „Kad nas je bilo nekih pedesetak ili stotinu”, priseća se Dragoljub Mićunović, „odlučili smo da zakažemo skupštinu za 3. februar. Ali taj 12. decembar bio je istorijski, jer je posle 50 godina nastala je ponovo jedna opoziciona stranka.

"Demagogija sadšnje vlasti"

"Srbija je morala da ima inicijativu i da stalno drži otvorenim dijalog sa EU oko važnog pitanja kao što je Kosovo. Umesto toga, sadašnja vlast je napustila dijalog i pobegla u jeftinu demagogiju kako nikada neće priznati Kosovo", kaže Vojislav Koštunica, predsednik Demokratske stranke Srbije, u razgovoru za Danas.

Navijači, košarkaši i TVB92

Košarkaši Partizana po završetku utakmice i pobede nad Efesom, preksinoć u „Pioniru“, pridružili su se navijačima i na vulgaran način skandirali najpogrdnije uvrede sudovima, autorki „Insajdera“ Brankici Stanković i Televiziji B92, objavila je juče ova medijska kuća, prenosi Blic.

Nove medalje za plivače iz Srbije

Drugog dana Evropskog prvenstva u malim bazenima u Istanbulu naši plivači su doplivali do pobedničkog postolja. Nađa Higl je druga na 200 prsno, a Ivan Lenđer treći na 100 delfin, objavljuje Politika.

Letošnjem tovaru medalja sa Svetskog prvenstva u velikim bazenima u Rimu (Čavić zlato i srebro, a Higlova zlato) biće pridodato i ovo blago iskovano u Drugom Rimu, kako je ljubiteljima istorije poznat Istanbul, nekada Carigrad. I mada ovo nisu najsjajnije medalje one su od istorijskog značaja, jer su ih u seniorskoj konkurenciji osvojili plivači koji su stasali pod našim podnebljem.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...